Konjunktyvitas kūdikiams ir vaikams: kaip jį gydyti? (255)

Konjuktyvitas, mama valo kūdikio akis Demkat | Shutterstock.com

Pūliuojančios akys – vienas iš dažniausių nusiskundimų, kurį gydytojai girdi tiek iš naujagimių, tiek iš kūdikių, tiek ir iš bet kokio amžiaus vaikų tėvų lūpų. Tipinis šių infekcijų kaltininkas – konjunktyvitas, o ryškiausias jo simptomas – akių pūliavimas.

Konjunktyvitas – tai akių junginės (priekinės akies obuolio dalies ir vidinio vokų paviršiaus) uždegimas. Įprastai jis tęsiasi 1–2 savaites, tačiau alergijos sukeltas konjunktyvitas gali trukti ir ilgiau (net iki mėnesio).

Naujagimiams infekciją dažniausiai sukelia gimdymo metu patekęs užkratas; kūdikiai ir vaikai konjunktyvitu suserga, kai akis pažeidžia virusai, bakterijos ar alergenai. Ką apskritai svarbu žinoti apie šią ligą?

Konjunktyvito simptomai

Konjunktyvito simptomai gali šiek tiek skirtis priklausomai nuo infekcijos sukėlėjo. Pavyzdžiui, jeigu konjunktyvitą sukėlė bakterijos arba alergija, iš abiejų akių gausiai teka išskyros. Virusinio konjunktyvito atveju gali būti paveikiama tik viena akis, tik vėliau – ir kita, akys parausta, negausiai ašaroja. Ligos sukėlėją galima nuspėti pagal simptomus arba paėmus tepinėlį iš akių. Pagal tai parenkamas ir tinkamiausias gydymas.

Tipiniai konjunktyvito simptomai:

 • akių paraudimas, perštėjimas, pojūtis, tarsi į akis būtų priberta smėlio;
 • akies voko / vokų patinimas;
 • išskyros iš akies (jos gali būti vandeningos arba pūlingos, virstančios į traiškanas);
 • padidėjęs akių jautrumas, ypač šviesai.

Konjunktyvito priežastys ir sukėlėjai

Priklausomai nuo sukėlėjų liga gali būti kelių tipų (nors kartais klasifikacija skiriasi):

 • Virusinis konjunktyvitas. Konjunktyvitą sukeliantys virusai (tarp jų gali būti ir Herpex simplexlūpų pūslelinę sukeliantis virusas) prasiskverbia pro nosiaryklės gleivinę ir išplinta į akių vokų jungines. Virusinis konjunktyvitas gali pasireikšti kaip peršalimo ligos komplikacija. Dažniausiai jis siejamas su sloga: t. y. jeigu kūdikis ar vaikas ja susirgo, tikėtina, kad gali pasireikšti ir konjunktyvitas. Sergant virusiniu konjunktyvitu iš akių negausiai teka vandeningas sekretas, padidėja kaklo limfmazgiai.
 • Bakterinis konjunktyvitas. Dažniausiai jį sukelia stafilokokai, streptokokai, chlamidijos ir kitos bakterijos. Jos patenka nuo rankų, odos, per viršutinius kvėpavimo takus, užsikrečiama nuo sergančio žmogaus. Esminis požymis, rodantis, kad konjunktyvitas yra bakterinės kilmės – pūlingos išskyros.
 • Alerginis konjunktyvitas. Alerginį konjunktyvitą gali sukelti įvairūs aplinkos dirgikliai: augalų žiedadulkės, dulkės, gyvūnų pleiskanos ir kt. Pasireiškus alerginiam konjunktyvitui vaikas pradeda čiaudėti, parausta ir sudirgsta akys, prasideda sloga.
 • Reakcinis konjunktyvitas. Jį gali sukelti kosmetikoje, buitinės chemijos priemonėse esantys chemikalai ar dirgikliai, dūmai ir kt.
 • Naujagimiams akių infekcija gali kilti dėl to, kad dar nėra atsivėrę jų ašarų latakai.

Konjunktyvito gydymas

 • Dirbtinės ašaros. Kartais konjunktyvitui gydyti pakanka tiesiog kruopščiai praplauti akis vadinamomis dirbtinėmis ašaromis bent kelis kartus per dieną (kuo tai daroma dažniau, tuo geriau). Po to akys nuvalomos švariu tamponėliu.
 • Akių lašai. Galima lašinti homeopatinius lašus, parduodamus be recepto. Jeigu liga nėra įsisenėjusi, gali padėti ir jie.
 • Antibiotikų lašai. Kartais paprastų gydymo būdų neužtenka ir daroma prielaida, kad konjunktyvitą sukėlė bakterijos, todėl kūdikiui arba vaikui į akis reikia lašinti receptinius antibiotikų lašus. Jei uždegimas didelis (t. y. mažyliui dėl vokų paburkimo ir pūlių gausos net sunku atsimerkti), nedelsiant reikėtų pradėti gydymą šiais preparatais.
 • Antihistamininiai vaistai. Alerginis konjunktyvitas gydomas vaistais nuo alergijos.
 • Konjunktyvito gydymas naminėmis priemonėmis. Kai kurie gydytojai konjunktyvitui gydyti vis dar rekomenduoja naudoti ramunėlių arbatą, kitų vaistažolių nuovirus, kiti griežtai pasisako prieš liaudiškas priemones ir akims plauti tiesiog rekomenduoja naudoti virintą vandenį. Taigi, geriausia paklausti vaiką gydančio gydytojo nuomonės ir pasikliauti ja.

Konjunktyvito profilaktika

Konjunktyvitas yra užkrečiamas, todėl reikia laikytis šių rekomendacijų:

 • Priminkite, kad vaikas neliestų akių rankomis;
 • Kruopščiai plaukite kūdikio ir vaiko rankas arba jei vaikas plaunasi rankas pats, pamokykite jį tai daryti taisyklingai;
 • Kasdien keiskite vaiko rankšluosčius, drabužius, kitą tekstilę;
 • Gydymo metu neleiskite vaiko į darželį ar mokyklą, kitas susibūrimo vietas, nes virusiniu konjunktyvitu lengvai gali užsikrėsti ir kiti vaikai;
 • Jei naudojate akių lašus, kruopščiai dezinfekuokite buteliuką su lašintuvu ar pipetę, akis valykite švaria vata arba vienkartinėmis servetėlėmis.

Atminkite, kad akių infekcijos kūdikiams ir vaikams pasireiškia tikrai dažnai, laikui bėgant išmoksite prižiūrėti ir gydyti konjunktyvito pažeistas akis, o namų vaistinėlėje visuomet turėkite dirbtinių ašarų ir akių lašų.

Susiję straipsniai

Virusas ar bakterija: kaip atskirti?

Susirgus reikėtų išsiaiškinti, ar ligos sukėlėjas yra virusas, ar bakterija. Pastaruoju atveju gali prireikti antibiotikų.

Mikrocefalija – mažesnė nei įprasta kūdikio galva

Mikrocefalija yra būklė, kai kūdikio galva yra daug mažesnė nei kitų to paties amžiaus ir lyties kūdikių, dėl to gali sutrikti ir smegenų vystymasis.

Žvynelinė (psoriazė): kas ją sukelia ir kaip sau padėti?

Žvynelinė - viena nemaloniausių ligų, nes odos pažeidimai yra aiškiai matomi, o apie pačią žvynelinę sklinda nepagrįstų mitų ir klaidingų teiginių.

Naujausi komentarai

 1. User has not uploaded an avatar
  Gintarixe prieš 6 mėn.

  Labas vakaras. Įtariu 1.5 metų vaikui akių uždegimą. Ryte ir dienos metu pastebėjau, lad pūliuoja viena akytė. Pati turėjau jlherpesą, kuros dar gyja.

  Kuo galėčiau plauti ar lašinti? Vaistinėje patartų?
  Ar prie akių uždegimo būdinga temperatūra?

 2. Amadra
  Amadra prieš 6 mėn.

  Gintarixe parašė:
  Labas vakaras. Įtariu 1.5 metų vaikui akių uždegimą. Ryte ir dienos metu pastebėjau, lad pūliuoja viena akytė. Pati turėjau jlherpesą, kuros dar gyja.

  Patarciau kreiptis i budinti gydytoja savo poliklinikoje. Tokius maziukus tikrai apziuri operatyviai. Kazkada savaitgali esu ir greitajai skambinusi, atvejis nebuvo ekstrinis, paklausiau, ar gali pakonsultuoti ir viska issamiai susake, ka daryti ir kada kur kreiptis.

 3. User has not uploaded an avatar
  Pedute1 prieš 3 mėn.

  Vaikui 2m ir turiu nuo uzdegimo akiu 4kart per diena lasint lasiukus. Esu viena,aisku jis nesileidzia stipriai uzsimerkia verkia,tai ar yra naudos kad bent i akies kamputi ilasinu ir tikiuosi kad pateks i akis,nes plest per jega akyte bijau jog nesuzeisciau?

 4. User has not uploaded an avatar
  Aleksandra1987 prieš 3 mėn.

  Tikriausiai konjuktyvitas? Būtinai lasinkite visa priskirta laikotarpi, vaistai tikrai patenka ir išgydys.

 5. User has not uploaded an avatar
  Pedute1 prieš 3 mėn.

  Brt jau savaite lasinu ir vistiek atsikelia apsitraiskanojes nors jau maziau negu pirmom dienom ir paraudusios akytes siek tiek