Nuo kada vaikas turi daryti į puoduką? (376)

vaiko mokymas daryti į puoduką

Specialistų teigimu, kad ir kada pradėtum vaiką mokyti šių įgūdžių, savarankiškai naudotis tualetu vaikas sugebės, kai jam bus 2-3 metai (berniukai tai pradeda daryti vėliau nei mergaitės). Nedidelės „nelaimės“ gali vis dar pasitaikyti ir vėlesniame amžiuje – neturėtumėte vaikų už tai barti ar bausti, nes tyrimai rodo, kad bausmės neigiamai veikia vaiko psichiką ir dažnai turi nepageidaujamų pasekmių – pavyzdžiui šlapimo nelaikymas,  nevalingas tuštinimasis ar – atvirkščiai – vidurių užkietėjimas.

Iš kitos pusės, jei pradėsi „mokslus“ anksčiau, gali tikėtis, kas jau sulaukęs 1-1,5 metų vaikas beveik visuomet duos ženklą arba pats pasiprašys ant puoduko (o kartais ir pats nueis). Vaikui vis dar reikės tavo pagalbos, tačiau sauskelnių reikės vis rečiau: jei būsi pakankamai atidi, nuo 18-20 mėnesių sauskelnių dienos metu nebereikės, tačiau atsargai vis tiek turėsi būti pasiruošusi švarių drabužių.

Net jei vaikas namuose tualetu naudojasi savarankiškai, būk nusiteikusi, kad iki 4-5 metų vaikui gali reikėti pagalbos nusivalant užpakaliuką tualetiniu popieriumi. Iki 5-6 metų vaikas gali norėti, kad palaikytum jam kompaniją į tualetą nepažįstamose vietose.

Kada pradėti mokyti?

Nuo kokio amžiaus pradėti mokyti vaiką daryti į puoduką, priklauso nuo tavęs ir tavo šeimos požiūrio į šį raidos ir auklėjimo etapą. Egzistuoja dvi pagrindinės nuomonės šiuo klausimu: 

 • ankstyvo mokymo: vaikas tualetu pratinamas „naudotis“ nuo pat gimimo arba kelių mėnesių;
 • vėlyvo mokymo: vaikas pradedamas mokyti naudotis tualetu, kai pasiekia reikiamą fizinės, bendravimo ir socialinės brandos lygį, bei pats to nori (paprastai  apie 1,5-2,5 metų).

Dauguma Vakarų pediatrų  yra vėlyvo mokymo šalininkai, tačiau pastaraisiais metais pradėjus populiarėti natūralumo, ekologijos idėjoms, vis dažniau pasigirsta raginimų grįžti prie ankstyvojo mokymo, kurį naudojo mūsų proseneliai ir tebenaudoja dauguma trečiojo pasaulio šalių, kuriose sauskelnės tebėra retenybė.
Straipsnyje „Tualetas: nuo gimimo ar vaikui panorėjus?“  rasite kiekvienos iš nuomonių „už“ ir „prieš“.

Naujausi komentarai

 1. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 2 m.

  Kukuska86 parašė:
  Mes nuo6men sedejom ant puoduko be problemų iki pat db.jau visada kaku pasirašo pati kad nori o sysiu kai pradeda bekt ant kojyčių sysiukas tik tada šaukia ir bėga …

  pati kas pusvalandi pasodink ja ant puodo ir paklausk dazniau ar nori. Gal tik priminti reikia, ji gal uzsimirsta uzsiemus

 2. User has not uploaded an avatar
  Kukuska86 prieš 2 m.

  parašė:
  pati kas pusvalandi pasodink ja ant puodo ir paklausk dazniau ar nori. Gal tik priminti reikia, ji gal uzsimirsta uzsiemus

  Jo jus buvot teisi db viskas gerai.jau mano pana tik miegant tedem pampi...pasipraso.ir pati kas puswalandy paklausiu

 3. enril
  enril prieš 1 m.

  Ismokom gal budami 1,3m, bet del gyvenamos vietos keitimo, kai menesi budavom Lietuvoj,pusantro uzsieny,arba isvaziuodavom pas baba, jam viskas susimaisydavo, nenoredavo kito puoduko ir reikdavo vel mokintis :/ dabar nuo 2 metuku viskas susitvarke

 4. User has not uploaded an avatar
  linute_555 prieš 1 m.

  Maniskis ismoko tik 2,8 men. Bandziau iki to visokiais metodais, pagal draugu patarimus. Niekas netiko, kol viena diena pats paeme IR pasake kad nori sysiu IR nuejo I tualeta. Puoduko taip niekada IR nenaudojo.
  As tikiu kad sekmingai ismokysi Kai vaikas pats prades suvokti.

 5. Milabra prieš 1 m.

  Sveiki, mano dukrytei 1.3 m. bet vis prisibijau pradet mokyt, nes labai jautri ji. Bijau jei ka ne taip padarysiu is vis bijos. Kaip su lova, iki siol miega mane apsikabinus, bijo savo lovytes.