Nuo kada vaikas turi daryti į puoduką? (428)

vaiko mokymas daryti į puoduką OndroM | Shutterstock.com

Specialistų teigimu, kad ir kada pradėtumėte vaiką mokyti šių įgūdžių, savarankiškai naudotis tualetu vaikas sugebės, kai jam bus 2-3 metai (berniukai tai pradeda daryti vėliau nei mergaitės).

Nedidelės „nelaimės“ gali vis dar pasitaikyti ir vėlesniame amžiuje – neturėtumėte vaikų už tai barti ar bausti, nes tyrimai rodo, kad bausmės neigiamai veikia vaiko psichiką ir dažnai turi nepageidaujamų pasekmių – pavyzdžiui šlapimo nelaikymas, nevalingas tuštinimasis ar – atvirkščiai – vidurių užkietėjimas.

Iš kitos pusės, jei pradėsite „mokslus“ anksčiau, galite tikėtis, kas jau sulaukęs 1-1,5 metų vaikas beveik visuomet duos ženklą arba pats pasiprašys ant puoduko (o kartais ir pats nueis).

Tokio amžiaus vaikui vis dar reikės jūsų pagalbos, tačiau sauskelnių reikės vis rečiau. Jei būsite pakankamai atidūs, nuo 18-20 mėnesių amžiaus sauskelnių dienos metu gali visai nebereikėti, tačiau turėti atsargai švarių drabužių yra gera mintis.

Net jei vaikas namuose tualetu jau naudojasi savarankiškai, būkite nusiteikę, kad iki 4-5 metų vaikui gali reikėti pagalbos nusivalant užpakaliuką tualetiniu popieriumi.

Iki 5-6 metų vaikas gali norėti, kad palaikytumėte jam kompaniją į tualetą nepažįstamose vietose.

Kada pradėti vaiką mokyti daryti į puoduką?

Nuo kokio amžiaus pradėti mokyti vaiką daryti į puoduką, priklauso nuo šeimos požiūrio į šį raidos ir auklėjimo etapą. Egzistuoja dvi pagrindinės nuomonės šiuo klausimu:

  • ankstyvo mokymo: vaikas tualetu pratinamas „naudotis“ nuo pat gimimo arba kelių mėnesių amžiaus;
  • vėlyvo mokymo: vaikas pradedamas mokyti naudotis tualetu, kai pasiekia reikiamą fizinės, bendravimo ir socialinės brandos lygį, bei pats to nori (paprastai apie 1,5-2,5 metų).

Dauguma Vakarų pediatrų yra vėlyvo mokymo šalininkai, tačiau pastaraisiais metais pradėjus populiarėti natūralumo, ekologijos idėjoms, vis dažniau pasigirsta raginimų grįžti prie ankstyvojo mokymo, kurį naudojo mūsų proseneliai ir tebenaudoja dauguma trečiojo pasaulio šalių, kuriose sauskelnės tebėra retenybė.

Straipsnyje „Tualetas: nuo gimimo ar vaikui panorėjus?“ rasite kiekvienos iš nuomonių „už“ ir „prieš“ ir nuorodas į skirtingų mokymo būdų aprašymus.

Susiję straipsniai

Vaikas bijo tuštintis: ko imtis tėvams pasireiškus puoduko baimei?

Paprastai dėl šlapinimosi vaikams didesnių problemų nekyla, tačiau „didelio reikalo“ vaikas gali neiti net dvi ar tris dienas.

4 pagrindinės odos iššutimų priežastys

Naujagimių ir kūdikių odelė – gležna, jautri ir neatspari aplinkos poveikiui. Neigiamą efektą paaštrina dar ir sauskelnės: odą nuolat veikia drėgmė.

Vasara – tinkamiausias metas atpratinti vaiką nuo sauskelnių

Prasidėjus vasarai daugelis tėvų išsikelia tikslą vieną kartą ir visiems laikams atsisveikinti su sauskelnėmis. Vasara – tinkamiausias tam laikas.

Naujausi komentarai

  1. Neegzistuojantis vartotojas
    prieš 1 m.

    LaMona parašė:
    jau nuo šių metų naujovė - gali užsiimti kita veikla, jei nemiega

    Tikrai ne visuose darzeliuose...

  2. LaMona
    LaMona prieš 1 m.

    Zivilekkk parašė:
    Tikrai ne visuose darzeliuose...

    Vilniaus, tai suprantu,kad visuose. Savivaldybės nurodymu

  3. FionaP prieš 1 m.

    LaMona parašė:
    Vilniaus, tai suprantu,kad visuose. Savivaldybės nurodymu

    Bet mums pvz per susirinkimą direktorė pasakė, kad kitokios veiklos nei gulėti jie kolkas pasiūlyt negali. Gal kai susirinks grupė vaikų nemiegančių, juos ves į aktų salę užsiimti vieklom, bet tam turi būti papildoma auklėtoja, kurios nėra. O pietų miego metu, auklėtoja gali būti viena, nes auklytei - pietų pertrauka, jos net gali nebūti, tad sužiūrėti kito vaiko kitoj patalpoj galimybės nėra. Miegamos vietos bendroj patalpoj, kur jie ir žaidžia

  4. Typota
    Typota prieš 1 m.

    FionaP parašė:
    Bet mums pvz per susirinkimą direktorė pasakė, kad kitokios veiklos nei gulėti jie kolkas pasiūlyt negali. Gal kai susirinks grupė vaikų nemiegančių, juos ves į akt…

    Pas mus Klaipėdoje jau praėjusią savaitę davė pasirašyti lapus ar mes sutinkame, jog vaikus guldytų pietų miegui, ar ne.
    Dabar visus vistiek guldo (nebent nesutiko tėvai jog guldytų), paskaito pasaką, jeigu per 15 min vaikas neužmiega, jis keliasi ir užsiima kita ramia veikla. Pas mus irgi yra viena bendra patalpa, todėl atsikėlę vaikučiai ramiai piešia, spalvina, dėlioja deliones. Juos po vieną prie stalo sodina, kad nesusipeštų ir nekeltų triukšmo miegantiems.
    Per dvi savaites dukrytė iš viso jau 4k nemiegojo, tai per tą laiką visą savo spalvinino knygutę pripaišė 😀

  5. Typota
    Typota prieš 1 m.

    gerdyte0113 parašė:
    Nes darzelio vidine taisykle, jog nuo 2m vaikai turi darzelyje butu be pamperso. Kadangi vasara musu grupe atostogavo, mus perkele i sekancia grupe i kuria eisime, …

    Nemanau kad čia darželio vidinė taisyklė, čia labiau auklėtojų toks noras.
    Mes kai pradėjom lankyti darželį, irgi nemokėjo daryti ant puoduko, nors vasarą net ne kartą mokinau (dar nebuvo 2m amžiaus). Auklėtojos irgi pyko kodėl nemoka, nes visi vaikai jau turi mokėti. Tai kai buvo grupės susirinkimas ir vėl buvo iškeltas šis klausimas, aš paprašiau parodyti darželio lankymo tvarką, kurioje juodu ant balta būtų parašyta, jog vaikai negali būti su sauskelnėm. Jos iškart pasakė jog nėra taip parašyta, tad ir atkirtau jog jeigu nėra tokios tvarkos, vadinasi jos negali to reikalauti iš mano vaiko. Ir iš tikrųjų, buvo net ne vienas vaikas, kuris buvo su sauskelnėm. Mes po poros mėnesių išmokom ant puoduko, bet buvo keli vaikučiai kurie ir visus metus, iki pat trečiojo gimtadienio būdavo ištisai su sauskelnėm.
    Paprasčiausiai reikia pastovėti už savo vaiką, o ne galvą nuleidus su viskuo sutikti.