Nuo kada vaikas turi daryti į puoduką? (390)

vaiko mokymas daryti į puoduką OndroM | Shutterstock.com

Specialistų teigimu, kad ir kada pradėtumėte vaiką mokyti šių įgūdžių, savarankiškai naudotis tualetu vaikas sugebės, kai jam bus 2-3 metai (berniukai tai pradeda daryti vėliau nei mergaitės).

Nedidelės „nelaimės“ gali vis dar pasitaikyti ir vėlesniame amžiuje – neturėtumėte vaikų už tai barti ar bausti, nes tyrimai rodo, kad bausmės neigiamai veikia vaiko psichiką ir dažnai turi nepageidaujamų pasekmių – pavyzdžiui šlapimo nelaikymas, nevalingas tuštinimasis ar – atvirkščiai – vidurių užkietėjimas.

Iš kitos pusės, jei pradėsite „mokslus“ anksčiau, galite tikėtis, kas jau sulaukęs 1-1,5 metų vaikas beveik visuomet duos ženklą arba pats pasiprašys ant puoduko (o kartais ir pats nueis).

Tokio amžiaus vaikui vis dar reikės jūsų pagalbos, tačiau sauskelnių reikės vis rečiau. Jei būsite pakankamai atidūs, nuo 18-20 mėnesių amžiaus sauskelnių dienos metu gali visai nebereikėti, tačiau turėti atsargai švarių drabužių yra gera mintis.

Net jei vaikas namuose tualetu jau naudojasi savarankiškai, būkite nusiteikę, kad iki 4-5 metų vaikui gali reikėti pagalbos nusivalant užpakaliuką tualetiniu popieriumi.

Iki 5-6 metų vaikas gali norėti, kad palaikytumėte jam kompaniją į tualetą nepažįstamose vietose.

Kada pradėti vaiką mokyti daryti į puoduką?

Nuo kokio amžiaus pradėti mokyti vaiką daryti į puoduką, priklauso nuo šeimos požiūrio į šį raidos ir auklėjimo etapą. Egzistuoja dvi pagrindinės nuomonės šiuo klausimu:

 • ankstyvo mokymo: vaikas tualetu pratinamas „naudotis“ nuo pat gimimo arba kelių mėnesių amžiaus;
 • vėlyvo mokymo: vaikas pradedamas mokyti naudotis tualetu, kai pasiekia reikiamą fizinės, bendravimo ir socialinės brandos lygį, bei pats to nori (paprastai apie 1,5-2,5 metų).

Dauguma Vakarų pediatrų yra vėlyvo mokymo šalininkai, tačiau pastaraisiais metais pradėjus populiarėti natūralumo, ekologijos idėjoms, vis dažniau pasigirsta raginimų grįžti prie ankstyvojo mokymo, kurį naudojo mūsų proseneliai ir tebenaudoja dauguma trečiojo pasaulio šalių, kuriose sauskelnės tebėra retenybė.

Straipsnyje „Tualetas: nuo gimimo ar vaikui panorėjus?“ rasite kiekvienos iš nuomonių „už“ ir „prieš“ ir nuorodas į skirtingų mokymo būdų aprašymus.

Naujausi komentarai

 1. Typota
  Typota prieš 1 mėn.

  viktorijabz parašė:
  Didžiausios klaidos, kad vaikai neina ant puoduko yra:

  Paprieštarausiu jums 😁
  1. Dukrytė VISADA eina su manimi į wc. Net dabar būdama 2m ir 2mėn amžiaus, visada eina paskui mane į wc, nors kartais taip norisi privatumo, tačiau be jos niekaip ten nenueinu.
  2. Pradėjus mokinti ant puoduko, kuris beja būdavo wc, ji išvis ant jo nedarydavo ir pasodinus dažnai sakydavo bijau. Bet kai puoduką parnešiau į svetainę, ir pradėjus ant jo mokinti sėdėti, tai ji žaisdama ir pamačiusi puoduką prieš akis, pati ant jo dažnai vis sėsdavosi ir taip išmoko atlikti visus reikalus.

 2. User has not uploaded an avatar
  viktorijabz prieš 1 mėn.

  Typota parašė:
  Paprieštarausiu jums 😁
  1. Dukrytė VISADA eina su manimi į wc. Net dabar būdama 2m ir 2mėn amžiaus, visada…

  O nuo kokio amžiaus pradėjo eiti su jumis į wc? Reikia, kai dar yra kūdikiai, paskui jiems tas wc toks natūralus atrodo, atsiranda pamėgdžiojimas ir su trupučiu pastangų būna liuks

 3. Typota
  Typota prieš 1 mėn.

  viktorijabz parašė:
  O nuo kokio amžiaus pradėjo eiti su jumis į wc? Reikia, kai dar yra kūdikiai, paskui jiems tas wc toks natūralus atrodo, atsiranda pamėgdžiojimas ir su trupučiu pas…

  Nuo tada kai pradėjo šliaužioti 😁 gal 6-7 mėn 😁 ir visada jai atėjus pas mane į wc, visada pasakodavau ką darau, paskui kad valausi, vandenį nuleidžiu ir tt. Ir visada kai ji į pampį pakakodavo tai eidavom atsiprausti ir visada rodydavau kad iškratau į wc, pasakodavau jog čia reikia tą daryti. Ir kai buvo virš 1m amžiaus, visada ją pakeldavau ir leisdavau jai nuleisti vandenį, o ji nuleidus vandenį patenkindama plodavo. Tačiau tai nepadėjo jai anksti į puoduką atlikinėti reikalus. Visi vaikai skirtingi, ir jeigu jums tie du punktai padėjo, tai nereiškia kad tai padės ir kitiems vaikams. Kiekvienas yra individualus ir tėvai patys turi rasti sau tinkamą sprendimą 🙂 bet vieną galiu pasakyti, jokiu būdu negalima per prievartą vaiko sodinti ant puoduko. Jeigu jis nenori sėdėti, jo bijo tai ir negalima versti 🙂 koks skirtumas ar vaikas išmoko naudotis puoduku 1,5m amžiaus ar 2,5-3m amžiaus. Juk šis pasiekimas ne į CV bus įrašomas 😁

 4. Vistutis prieš 1 mėn.

  Mano vaikas zino ka darom tuolete wisad ateina klausia ar darom U-U cia yra sysy ir kakutis😂 jis jau supranta ir i puoduka tiek ryte tiek vakare pasysioja per pietus pakakoja bet matau jis dar nera pasiruoses pilnai atsisakyt pampersiuko mums 1.10men ir as jo neversiu jai iki vasaros nepasikeis niekas tada ir spresim o siaip nematau reikalo spausti jo kaip ir wiena nare parase ne i Cv teraso si pasiekima kiekwienas vaikas yra skirtingas🎄

 5. mkkafe
  mkkafe prieš 1 mėn.

  Man labai padėjo leidimas lakstyti nuoga šikna. Ir kai jau daro, taip nustembi - fu, negalima reikia daryti čia - nuvedi parodai. Ašku nepiktai reikia daryti. Tas nustebimo efektas duoda didžiausią naudą. Kai padaro viešai - dažniausiai susieja savo kūno signalus su rezultatu.Tai užteko kelių kartų, kad suprastų, kam WC reikalingas. Vaikai labai greitai išmoko taip. Antras iš viso per savaitę. Aišku skatinam, plojam giriam kai pavyksta. Tada visiškai atsisakom pampersų, nes jei tai dedi tai ne, efekto nulis. Galima nebent nakčiai palikti.