Kūdikių ir vaikų sloga: kaip gydyti? (461)

Mama padeda mergaitei išsipūsti nosį Gorlov-KV | Shutterstock.com

Yra toks posakis, kad sloga – ne liga. Iš tiesų taip ir yra: tai labiau simptomas, išduodantis, kad organizmas kovoja su viena ar kita problema, sveikatos sutrikimu. Nors atrodytų, kad normaliai kvėpuoti per nosį neleidžia gleivėtos nosies išskyros (snargliai), tačiau tikroji priežastis yra nosies gleivinės paburkimas, blokuojantis kvėpavimo takus.

Kodėl vaikui prasideda sloga?

Nosies gleivinės paburkimas yra reakcija į organizmui nepalankias medžiagas ir organizmus, esančius ore: dulkes, dūmus, virusus, chemikalus, žiedadulkes ir t.t.

Kūdikiai ir vaikai ne išimtis: organizmas bando apsisaugoti nuo jam pavojingų medžiagų bei ligų sukėlėjų ir išskiria didelį kiekį histamino, kuris paskatina kraujoplūdį į nosies gleivinę, gleivinė paburksta ir ima gaminti daugiau gleivių, taip bandydama „išplauti“ svetimkūnius.

Kūdikių sloga ir nosies užgulimas

Normaliai kūdikiai kvėpuoja per nosį ir suirzta, kai to daryti negali. Nosies užgulimas gali būti rimta bėda žindant ar maitinant iš buteliuko.

Kūdikių nosytė labai maža, ertmės siauros, o gleivinė labai gležna ir jautri, tad net ir nedidelis išorinis sudirginimas gali labai pabloginti kūdikio kvėpavimą per nosį. Dėl šios priežasties nosies užgulimas ir sloga yra viena dažniausių kūdikių „ligų“.

Kokios dažniausios vaikų slogos priežastys?

Dažniausiai sloga kūdikiams ir vaikams atsiranda kaip peršalimo ligų simptomas (paprastas peršalimas, gripas, sinusų infekcija) – per pirmąjį gyvenimo pusmetį, dėl silpnos ir besiformuojančios imuninės sistemos, peršalimo ligomis mažylis gali sirgti 5-10 kartų.

Tačiau nosį užgulti gali ir dėl kitų priežasčių: šienligės ir kitų alergijų, padidėjusių adenoidų (polipų), tokių dirgiklių kaip dūmai, dulkės ar chemikalai, taip pat atpilant į nosies ertmes patekusio pieno.

Kalbant apie alergijas, nosies užgulimas ir sloga paprastai yra reakcija į ore esančius alergenus ir labai retais atvejais yra alergijos maistui požymis (įskaitant alergiją mamos pienui ir pieno baltymams, esantiems mišiniuose).

Žemiau pateikiamoje lentelėje rasite, kokie simptomai būdingi vienai ar kitai užgultos nosytės priežasčiai:

Priežastis

Nosies gleivės
(snargliukai)

Čiaudulys Kiti simptomai
Peršalimas Skaidrios, po to gelsvos ar žalsvos, pūlingos Taip Peršalimo simptomai: pakilusi temperatūra, kosulys, pakimęs balsas, paraudusi gerklė
Galvos, kūno skausmas **
Pablogėjęs apetitas
Alergija Skaidrios, vandeningos Taip Sausas kosulys
Šniokštimas
Bėrimai
Ašarojančios, perštinčios akys
Dirgikliai * Skaidrios Taip Šnopavimas
Padidėję adenoidai ar tonzilės nėra nėra Šnopavimas, kalbėjimas „pro nosį“, kvėpavimas pro burną, kvėpavimo sustojimas miegant, knarkimas
Sausas oras nėra nėra Šnopavimas (pati nosis iš tiesų nėra užgulusi)

* dulkės, dūmai, chemikalai, ir panašiai.
** šiais simptomais gali skųstis vyresnio amžiaus vaikas, turintis pakankamus bendravimo įgūdžius

Kaip gydyti kūdikio slogą?

Jei slogos priežastis yra kita liga ar sveikatos sutrikimas (peršalimas, alergija, padidėję adenoidai), gydytojas paskirs atitinkamą gydymą (pavyzdžiui, alergijos atveju gali paskirti anti-alerginių vaistų, o adenoidų atveju – operaciją).

Kaip jau minėta aukščiau, nosies užgulimas yra tik simptomas, ir pašalinus priežastį, per kurį laiką praeina savaime. Kol laukiama pagerėjimo, štai kas gali padėti kūdikiui kvėpuoti lengviau:

Nosytės praplovimas silpnu jūros vandens tirpalu

Vaistinėse jis parduodamas įvairiomis formomis (dulksnos, purškalo, lašiukų). Šį tirpalą galima naudoti be apribojimų, nes iš esmės tai yra „dirbtinės ašaros“.

Praplovimas daugiau ar mažiau padeda visais atvejais, tačiau geriausiai tinka, jei gleivinė yra sudirginta dulkių, dūmų ar kitų dirgiklių arba jei yra išsausėjusi dėl sauso oro. Kaip tai daroma:

 • Paguldykite vaiką ant nugaros, petukų srityje pakišę sulankstytą rankšluostį.
 • Į kiekvieną nosies šnervę įpurkškite (ar įlašinkite 2-3 lašus) kambario temperatūros jūros vandens tirpalo ir palaukite 0.5-1 minutę.
 • Apverskite kūdikį ant pilvuko. Gleivės gali ištekėti ir savaime, tačiau, jei reikia, galima padėti joms pasišalinti braukiant nosinaite per kūdikio nosytę nuo viršaus žemyn. Jokiu būdu nebandykite išvalyti nosies medvilniniais krapštukais!!!

Gleivių (snargliukų) ištraukimas

Kūdikiai ir maži vaikai nemoka išpūsti nosies. Prisiminkite, kad kvėpavimui labiau trukdo ne snargliukai, o paburkusi nosies gleivinė ir snargliukų traukimas palengvina kvėpavimą tik iš dalies (ir trumpam). Be to, mažyliui tai nemaloni procedūra ir gali dar labiau sudirginti ir taip jautrią nosies gleivinę.

Jei nusprendėte, kad to vis tik reikia, gleives galima ištraukti nosies aspiratoriumi: tam galima naudoti ir seną gerą guminę kriaušelę arba rinktis modernesnius ir labiau higieniškus specialiai kūdikiams pritaikytus elektrinius aspiratorius.

Vyresnį vaiką paskatinkite pūsti nosį.

Jei snargliukai klampūs, tiršti ir nenoriai lenda lauk, juos reiktų suskystinti į kiekvieną nosies šnervę įpurškiant (ar įlašinant 2-3 lašus) jūros vandens tirpalo.

Vaiko laikymas vertikalioje pozicijoje ar pusiau gulomis

Tai padeda, jei yra daug nosies išskyrų: horizontalioje padėtyje nosies gleivės blogiau pasišalina ir blokuoja kvėpavimo takus. Miego metui galite padaryti nedidelį lovytės nuožulnumą: tam galvūgalyje po čiužiniu pakiškite storesnį rankšluostį, nedidelę pagalvę. Kitas būdas – knygos po lovytės galvūgalio kojomis.

Ar leisti sloguojantį vaiką į darželį?

LR sveikatos apsaugos ministro įsakyme, kuriuo patvirtinama higienos norma HN 75:2016, nurodoma, kad „vaikai ugdyti pagal ikimokyklinio ir (ar) priešmokyklinio ugdymo programą nepriimami, jei turi užkrečiamųjų ligų ar kitų ūmių sveikatos sutrikimų požymių (karščiuoja, dūsta, skundžiasi skausmu, viduriuoja, vemia, turi nežinomos kilmės bėrimo elementų), taip pat turi utėlių ar glindų.“

Taigi, iš šio dokumento galima suprasti, kad tik sloguojantį, tačiau kitų simptomų neturintį vaiką į darželį leisti galima.

Plačiau skaitykite:

SVARBU: kartais mažylių nosies gleivinė išsausėja dėl sauso aplinkos oro ir jie ima šnopuoti – šį garsą nesunkiai galima palaikyti nosies užgulimu, tačiau jei mažylis atrodo sveikas ir iš nosies nėra jokių išskyrų, nosis nėra užgulusi. Tokiu atveju reikėtų praplauti nosytę jūros vandeniu ir pasirūpinti, kad patalpoje būtų pakankamai drėgna (pvz. naudoti oro drėkintuvą).

SVARBU: jei užsikišusi tik viena šnervė, iš nosies teka kraujingos ar nemalonaus kvapo išskyros, šnervės gleivinė yra paburkusi ir jautri, nosis atrodo netaisyklingos formos ar patinusi, labai didelė tikimybė, kad smalsusis tyrinėtojas išbandė, ar koks smulkus daiktas telpa į jo šnervę. Patikrinkite ir, jei galite, išimkite svetimkūnį. Jei to paprastai padaryti nepavyksta, jeigu objektas slenka gilyn ar nejuda iš vietos, būtų geriau kreiptis į medikus ir taip išvengti didesnių gleivinės pažeidimų.

SVARBU: nenaudokite jokių nosies purškalų jaunesniems nei 6 metų vaikams nepasitarę su gydytoju. Dauguma jų yra per agresyvūs jautriai vaikų gleivinei ir yra tinkami naudoti ne ilgiau nei tris dienas (kitaip atsiranda pripratimas).

Susiję straipsniai

Vaikas nusibrozdino ar įsipjovė: pirmoji pagalba namuose

Daugelis vaikų šiltuoju metų laiku, kai daugiau laiko praleidžia gryname ore, dažniau užsiima aktyviomis veiklomis, tad neišvengia įvairių sužalojimų.

Bronchinė astma vaikui: priežastys, simptomai ir gydymas

Daugumai astma sergančių vaikų pirmieji ligos simptomai pasireiškia sulaukus 5-ojo gimtadienio.

Freiko pagalvėlė (abdukcinis klubų įtvaras)

Klubų displazijos gydymui naudojami du įtvarai: Pavliko dirželiai arba Freiko pagalvėlė (kitaip – abdukcinis klubų įtvaras arba balnelis klubams).

Naujausi komentarai

 1. mazutukia
  mazutukia prieš 5 mėn.

  kristute1 parašė:
  Buvau anksčiau rašiusi. Kartą pabandžiau ant savęs, vaikų nusprendžiau nekankint, vanduo kažkur už ausų subėgo, galvą skaudėji, buvo labai nemalonus jausmas. Mažaja…

  Taip. Naudojam tai ką išrašė šeimos gydytoja ir lor. Sugerti ir antibiotikai. Po jų tik 4 dienas neturėjom slogos ir vėl...mes taip pat naudojom siurbtuką,bet niekas neišsitraukia. Galvojom pabandysim šitą plovimą,nes labai daug kas giria.

 2. vili
  vili prieš 5 mėn.

  mazutukia parašė:
  Taip. Naudojam tai ką išrašė šeimos gydytoja ir lor. Sugerti ir antibiotikai. Po jų tik 4 dienas neturėjom slogos ir vėl...mes taip pat naudojom siurbtuką,bet nieka…

  Nežinau kokie vaistai, nes man pačiai buvo taip kad pradžioj tikrai sirgau, o poto slogos realiai nebuvo bet pastoviai nosis užsikimšus atrodė, nes atsirado priklausomybė vaistams. Labai sunku nuo jų atprasti. Ir reiktų ieškoti priežasties kodėl ta sloga yra taip ilgai. Gal alergija, o ne virusas. Alergologas paima tepinėlį iš nosies tyrimui ir būna aišku ar alergija ar ne. Bent antakalnyje taip darė kelis kartus, nes sloga būdavo praktiškai visus metus. Adenoidų oprecija ir tinkamas gydymas viską sutvarkė. Žinoma dar refliuksas prisidėjo prie slogos suintensyvėjimo tuo metu kai refliuksas suintesyvėdavo.

 3. User has not uploaded an avatar
  Virginija36 prieš 2 mėn.

  Diskusija perkelta iš kitos temos

  Kaip kovojate su mažylių sloga? Mums 6savaites,suslogavo,gal kokiu patarimų mamytės turit,kaip greičiau ir lengviau iškentėti. Gydytoja išrašė ventolin pakvėpuoti,kažkiek padeda,bet labai sunku😔

 4. vili
  vili prieš 2 mėn.

  Diskusija perkelta iš kitos temos

  Virginija36 parašė:
  Kaip kovojate su mažylių sloga? Mums 6savaites,suslogavo,gal kokiu patarimų mamytės turit,kaip greičiau ir lengviau iškentėti. Gydytoja išrašė ventolin pakvėpuoti,…

  Dar labai mažytis, tad stebuklų neprigalvosi. Lašinti jūros vandenuką ir traukti snarglius. Bet irgi nepersistengti, kad nepažeisti gleivinės. Lovytės tą pusę kur galva laikyti kiek pakeltą ( paprasščiausias būdas padėti kanors po čiužinuku), taip bus kiek lengviau kvėpuoti, pakankama drėgmė namuose. Jei nekarščiuoja eikit į lauką pasivaikščioti, grynas oras atpalauduoja kvėpavimo takus, taip lengviau išsivalo viskas. Inchaliacijos nežinau ar galima tokiam mažam, bet tikrai galima kur netoliese pastatyti drėkintuvą, kad būtu drėgnesnis oras. Jokių baubukų dar negalima tepti, bet į drėkintuvą galima kokio eukalipto ar ko panašaus kelis lašus įlašinti.

 5. User has not uploaded an avatar
  gabriuuks95 prieš 1 mėn.

  Reikia pagalbos mums 4mėn nuo brolio gali būti kad užsikrėtėm, pradėjo šlapiai ir šniokšiančiai kosėti,nosytė irgi lyg norėtu kimštis ar vidui kažkas, kaip galėčiau padėti tokio amžiaus vaikučiui?