Kūdikių ir vaikų sloga: kaip gydyti? (310)

Mama padeda mergaitei išsipūsti nosį Gorlov-KV | Shutterstock.com

Yra toks posakis, kad sloga – ne liga. Iš tiesų taip ir yra: tai labiau simptomas, išduodantis, kad organizmas kovoja su viena ar kita problema, sveikatos sutrikimu. Nors atrodytų, kad normaliai kvėpuoti per nosį neleidžia gleivėtos nosies išskyros (snargliai), tačiau tikroji priežastis yra nosies gleivinės paburkimas, blokuojantis kvėpavimo takus.

Kodėl vaikui prasideda sloga?

Nosies gleivinės paburkimas yra reakcija į organizmui nepalankias medžiagas ir organizmus, esančius ore: dulkes, dūmus, virusus, chemikalus, žiedadulkes ir t.t.

Kūdikiai ir vaikai ne išimtis: organizmas bando apsisaugoti nuo jam pavojingų medžiagų bei ligų sukėlėjų ir išskiria didelį kiekį histamino, kuris paskatina kraujoplūdį į nosies gleivinę, gleivinė paburksta ir ima gaminti daugiau gleivių, taip bandydama „išplauti“ svetimkūnius.

Kūdikių sloga ir nosies užgulimas

Normaliai kūdikiai kvėpuoja per nosį ir suirzta, kai to daryti negali. Nosies užgulimas gali būti rimta bėda žindant ar maitinant iš buteliuko.

Kūdikių nosytė labai maža, ertmės siauros, o gleivinė labai gležna ir jautri, tad net ir nedidelis išorinis sudirginimas gali labai pabloginti kūdikio kvėpavimą per nosį. Dėl šios priežasties nosies užgulimas ir sloga yra viena dažniausių kūdikių „ligų“.

Kokios dažniausios vaikų slogos priežastys?

Dažniausiai sloga kūdikiams ir vaikams atsiranda kaip peršalimo ligų simptomas (paprastas peršalimas, gripas, sinusų infekcija) – per pirmąjį gyvenimo pusmetį, dėl silpnos ir besiformuojančios imuninės sistemos, peršalimo ligomis mažylis gali sirgti 5-10 kartų.

Tačiau nosį užgulti gali ir dėl kitų priežasčių: šienligės ir kitų alergijų, padidėjusių adenoidų (polipų), tokių dirgiklių kaip dūmai, dulkės ar chemikalai, taip pat atpilant į nosies ertmes patekusio pieno.

Kalbant apie alergijas, nosies užgulimas ir sloga paprastai yra reakcija į ore esančius alergenus ir labai retais atvejais yra alergijos maistui požymis (įskaitant alergiją mamos pienui ir pieno baltymams, esantiems mišiniuose).

Žemiau pateikiamoje lentelėje rasite, kokie simptomai būdingi vienai ar kitai užgultos nosytės priežasčiai:

Priežastis

Nosies gleivės
(snargliukai)

Čiaudulys Kiti simptomai
Peršalimas Skaidrios, po to gelsvos ar žalsvos, pūlingos Taip Peršalimo simptomai: pakilusi temperatūra, kosulys, pakimęs balsas, paraudusi gerklė
Galvos, kūno skausmas **
Pablogėjęs apetitas
Alergija Skaidrios, vandeningos Taip Sausas kosulys
Šniokštimas
Bėrimai
Ašarojančios, perštinčios akys
Dirgikliai * Skaidrios Taip Šnopavimas
Padidėję adenoidai ar tonzilės nėra nėra Šnopavimas, kalbėjimas „pro nosį“, kvėpavimas pro burną, kvėpavimo sustojimas miegant, knarkimas
Sausas oras nėra nėra Šnopavimas (pati nosis iš tiesų nėra užgulusi)

* dulkės, dūmai, chemikalai, ir panašiai.
** šiais simptomais gali skųstis vyresnio amžiaus vaikas, turintis pakankamus bendravimo įgūdžius

Kaip gydyti kūdikio slogą?

Jei slogos priežastis yra kita liga ar sveikatos sutrikimas (peršalimas, alergija, padidėję adenoidai), gydytojas paskirs atitinkamą gydymą (pavyzdžiui, alergijos atveju gali paskirti anti-alerginių vaistų, o adenoidų atveju – operaciją).

Kaip jau minėta aukščiau, nosies užgulimas yra tik simptomas, ir pašalinus priežastį, per kurį laiką praeina savaime. Kol laukiama pagerėjimo, štai kas gali padėti kūdikiui kvėpuoti lengviau:

Nosytės praplovimas silpnu jūros vandens tirpalu

Vaistinėse jis parduodamas įvairiomis formomis (dulksnos, purškalo, lašiukų). Šį tirpalą galima naudoti be apribojimų, nes iš esmės tai yra „dirbtinės ašaros“.

Praplovimas daugiau ar mažiau padeda visais atvejais, tačiau geriausiai tinka, jei gleivinė yra sudirginta dulkių, dūmų ar kitų dirgiklių arba jei yra išsausėjusi dėl sauso oro. Kaip tai daroma:

 • Paguldykite vaiką ant nugaros, petukų srityje pakišę sulankstytą rankšluostį.
 • Į kiekvieną nosies šnervę įpurkškite (ar įlašinkite 2-3 lašus) kambario temperatūros jūros vandens tirpalo ir palaukite 0.5-1 minutę.
 • Apverskite kūdikį ant pilvuko. Gleivės gali ištekėti ir savaime, tačiau, jei reikia, galima padėti joms pasišalinti braukiant nosinaite per kūdikio nosytę nuo viršaus žemyn. Jokiu būdu nebandykite išvalyti nosies medvilniniais krapštukais!!!

Gleivių (snargliukų) ištraukimas

Kūdikiai ir maži vaikai nemoka išpūsti nosies. Prisiminkite, kad kvėpavimui labiau trukdo ne snargliukai, o paburkusi nosies gleivinė ir snargliukų traukimas palengvina kvėpavimą tik iš dalies (ir trumpam). Be to, mažyliui tai nemaloni procedūra ir gali dar labiau sudirginti ir taip jautrią nosies gleivinę.

Jei nusprendėte, kad to vis tik reikia, gleives galima ištraukti nosies aspiratoriumi: tam galima naudoti ir seną gerą guminę kriaušelę arba rinktis modernesnius ir labiau higieniškus specialiai kūdikiams pritaikytus elektrinius aspiratorius.

Vyresnį vaiką paskatinkite pūsti nosį.

Jei snargliukai klampūs, tiršti ir nenoriai lenda lauk, juos reiktų suskystinti į kiekvieną nosies šnervę įpurškiant (ar įlašinant 2-3 lašus) jūros vandens tirpalo.

Vaiko laikymas vertikalioje pozicijoje ar pusiau gulomis

Tai padeda, jei yra daug nosies išskyrų: horizontalioje padėtyje nosies gleivės blogiau pasišalina ir blokuoja kvėpavimo takus. Miego metui galite padaryti nedidelį lovytės nuožulnumą: tam galvūgalyje po čiužiniu pakiškite storesnį rankšluostį, nedidelę pagalvę. Kitas būdas – knygos po lovytės galvūgalio kojomis.

Ar leisti sloguojantį vaiką į darželį?

„Tėvų darželio“ laidoje kalbėjusi vaikų ligų daktarė, alergologė, pulmonologė Agnė Jagelavičienė pasakojo, kad sloguojantis, bet nekarščiuojantis, gerai besijaučiantis, linksmas vaikas gali keliauti į darželį (ar kitą ugdymo įstaigą), tačiau svarbu, kad jis mokėtų tinkamai išsipūsti nosį arba jam tai padėtų padaryti suaugusieji.

 

SVARBU: kartais mažylių nosies gleivinė išsausėja dėl sauso aplinkos oro ir jie ima šnopuoti – šį garsą nesunkiai galima palaikyti nosies užgulimu, tačiau jei mažylis atrodo sveikas ir iš nosies nėra jokių išskyrų, nosis nėra užgulusi. Tokiu atveju reikėtų praplauti nosytę jūros vandeniu ir pasirūpinti, kad patalpoje būtų pakankamai drėgna (pvz. naudoti oro drėkintuvą).

SVARBU: jei užsikišusi tik viena šnervė, iš nosies teka kraujingos ar nemalonaus kvapo išskyros, šnervės gleivinė yra paburkusi ir jautri, nosis atrodo netaisyklingos formos ar patinusi, labai didelė tikimybė, kad smalsusis tyrinėtojas išbandė, ar koks smulkus daiktas telpa į jo šnervę. Patikrinkite ir, jei galite, išimkite svetimkūnį. Jei to paprastai padaryti nepavyksta, jeigu objektas slenka gilyn ar nejuda iš vietos, būtų geriau kreiptis į medikus ir taip išvengti didesnių gleivinės pažeidimų.

SVARBU: nenaudokite jokių nosies purškalų jaunesniems nei 6 metų vaikams nepasitarę su gydytoju. Dauguma jų yra per agresyvūs jautriai vaikų gleivinei ir yra tinkami naudoti ne ilgiau nei tris dienas (kitaip atsiranda pripratimas).

Naujausi komentarai

 1. E.Va
  E.Va prieš 1 m.

  karina999 parašė:
  Didelis ačiū!🌞

  Jei trauksit is nosytes tai kuo vertikaliau, nes sunkiau kvepuot gulint. Ir lovyteje galvugali auksciau truputi padarykit. O tuo tepaliuku tepti, tai labai daznai, kiekviena karta keiciant pampi. Galite, kartais ir siltu garu pauostyti, mazoje patalpoje uzsidare.

 2. ririki
  ririki prieš 11 mėn.

  Pas mus jau ne kartą buvus sloga, rodos žinau kaip elgtis ir traukti, bet šį kartą kažkokia mistika - nosis švokščia, kvėpuoja tik pro burną, akivaizdžiai girdisi, kad nosyje yra išskyrų, bet su atsiurbikliu beveik nieko neina ištraukti. Vos vos. Ir toliau lieka tas siurbčiojimo garsas. Nebežinau kaip išvalyti nosį, įpurškus jūros vandens ar fiziologinio tirpalo, nesvarbu ar palaukiu ar iškart imu traukti, rezultatas tas pats - beveik nieko. Gal turėsit patarimų? 😕

 3. User has not uploaded an avatar
  HappyDays prieš 11 mėn.

  Mamytes, kas tra fiziologinis tirpalas? Koks eterinis aliejus tunkamas ilasint i drekintuva? Mums 5 men., pirma kart pasigavom sloga, nakti prastai miegojo, del kosulio ir pasikomsusios nosytes. Sian jau bega nosyte. Temperatura tikiuosi nepakils.

 4. User has not uploaded an avatar
  monas prieš 11 mėn.

  HappyDays parašė:
  Mamytes, kas tra fiziologinis tirpalas? Koks eterinis aliejus tunkamas ilasint i drekintuva? Mums 5 men., pirma kart pasigavom sloga, nakti prastai miegojo, del kos…

  juros vanduo, ar siaip izotoninis druskos tirpaliukas, paprastu vandeniu be druskos plaut nosi yra labai nemalonu ir net skausminga, efekto mazai. Yra lasinamu ir purskiamu, siaip hipertoninis tirpalas kai jau rimta liga efeltyvesnis.
  Eterinis esant slogai geriausias arbatmedziu, galima siek tiek citrinzoles, jei butu labiau su krutine problemu tada eukaliptu, miksai irgi gerai ir aromatai dera.
  Siaip rekomenduociai nueit pas gydytoja, mano mazyle panasiai slogavo ir kosejo, nes sloga ir i vidu bego, o kai miegodavo nosyte visai uzsikimsdavo, pavojinga del ausu uzdegimo, tai gyd buvo israsiusi adrenalino su kazkuo miksa, super dalykas, labai padejo, tik reikejo ieskot vaistines kurioje gamina.

 5. Andez7
  Andez7 prieš 11 mėn.

  HappyDays parašė:
  Mamytes, kas tra fiziologinis tirpalas? Koks eterinis aliejus tunkamas ilasint i drekintuva? Mums 5 men., pirma kart pasigavom sloga, nakti prastai miegojo, del kos…

  Sveiki, del eterinio aliejaus, rekomenduoju rozalinu. Jis tinkamas vaikuciams iki puses metu (kiti yra per stiprus). Kai mazyle turejo sloga, rozalinu alieju lasinau i drekintuva, nakciai lasinau ant marliuko - padedavau salia veiduko, kad kvapas jaustusi, arba dar galima ant rubo, ant petuku lasiuka, kad skleistu kvapa. Nezinau ar sutapimas, bet labai lengvai iveikem sloga.
  Tiesa, dar buvau pasidariusi toki tirpaliuka nosiai drekinti: 20ml migdolu aliejaus + 4lasai rozalinu aliejaus. 3 kartus per diena su vata sudrekindavau siuo tirpalu nosyte.