Vaisingos dienos: kaip apskaičiuoti? (372)

Pora laukia vaisingų dienų Alena TS | Shutterstock.com

Vaisingos dienos – tai dienos, kuriomis mylintis yra galimybė pastoti. Kaip ilgai jos trunka ir kada jos tiksliai būna, priklauso nuo moters mėnesinių ciklo trukmės ir vyro spermatozoidų gyvybingumo.

Vyrų ir moterų vaisingumo skirtumai

Moterų ir vyrų vaisingumas yra skirtingas: vyrai yra vaisingi nuo brandos iki pat mirties, o apvaisinti moterį vyras gali bet kurią dieną, savaitę ar mėnesį.

Moterų vaisingumas yra cikliškas ir pastoti jos gali tik 24 valandas per mėnesinių ciklą – tiek, kiek gyvena iš kiaušidės iškeliavęs kiaušinėlis. Moteris yra vaisinga tik tol, kol serga mėnesinėmis: iki brandos ir po menopauzės moteris pastoti nebegali.

Ovuliacija ir vaisingos dienos

Nors moters kiaušinėlis gali būti apvaisintas tik tą parą kai vyksta ovuliacija, pastoti galima ir jei mylėjotės 2-5 dienas iki ovuliacijos. Taip yra todėl, kad į moters organizmą patekę spermatozoidai paprastai išgyvena iki trijų parų.

Kai moters makšties terpė yra itin draugiška, o spermatozoidai – itin gyvybingi, išgyventi jie gali dar ilgiau – iki 5 parų. Būtent todėl vaisinga laikoma ne tik ovuliacijos diena, bet ir kelios dienos prieš ją.

Be to, ovuliacijos dieną iš anksto tiksliai numatyti yra sudėtinga, todėl apsidraudimui vaisingų dienų periodas pailginamas: laikoma, kad vaisingos yra 5 dienos iki numatomos ovuliacijos ir 1-2 po jos – tam atvejui, jei ovuliacija įvyktų šiek tiek anksčiau ar vėliau nei tikėtasi.

Vaisingų dienų apskaičiavimas

Paprasčiausia vaisingas dienas apskaičiuoti yra su vaisingų dienų skaičiuokle. Jei organizmas veikia kaip laikrodis ir mėnesinės reguliarios, skaičiuoklės duomenys yra pakankamai patikimi (nors ir ne 100%).

Tačiau net jei moters ciklas yra gana reguliarus, daug patikimesnis būdas yra nuolat stebėti savo mėnesinių ciklą bei individualius savo kūno siunčiamus vaisingumo signalus.

Savo ciklo ir vaisingų dienų stebėjimui bei žymėjimui galite naudoti Raudonąjį Kalendorių.

Kaip kūnas „išduoda“ vaisingas dienas?

Menstruacinio ciklo metu pasikeičia dviejų hormonų – estrogeno ir progesterono – balansas: iki ovuliacijos dominuoja estrogenas, po ovuliacijos – progesteronas.

Būtent dėl šių dviejų hormonų poveikio ciklo metu pakinta bazinė kūno temperatūra (BKT), makšties išskyros ir gimdos kaklelis. Šių trijų požymių stebėjimas ir padeda tiksliai nustatyti vaisingas dienas, artėjančią ovuliaciją, o taip pat ir tikslią ovuliacijos datą.

Be šių trijų, kiekviena moteris gali pastebėti ir kitus kūno siunčiamus signalus: krūtų jautrumą, irzlumą, kylančius spuogus, tačiau šie požymiai laikomi antriniais, nes juos patiria ne visos moterys ir ne kiekvieno ciklo metu.

Ar pakanka stebėti tik vieną iš 3 pagrindinių vaisingumo požymių?

Visų trijų požymių stebėjimas duoda pilnesnį vaizdą ir pagelbėja, jei vienas požymis prieštarauja kitam – pavyzdžiui, jei BKT pakilo dėl šalutinių veiksnių ar miego trūkumo, išskyros ir gimdos kaklelio padėtis pagelbės šį BKT pakilimą interpretuoti teisingai.

Kol nesate patyrusi, nepažįstate savo kūno pakankamai gerai ir nenorite rizikuoti, reikėtų stebėti bent du svarbiausius vaisingumo požymius: bazinę kūno temperatūrą (BKT) ir makšties išskyras.

Vaisingos dienos ir ovuliacijos testai

Jei atliekami teisingai, ovuliacijos testai padeda gana tiksliai nustatyti ovuliacijos dieną, tačiau net ir naudojant juos patartina žinoti pagrindinius savo mėnesinių ciklo ypatumus (ciklo trukmę, tikėtiną ovuliacijos dieną) bei pažinoti savo kūno siunčiamus signalus.

Skirtingai nei nėštumo testus, ovuliacijos testus reikia pradėti daryti likus bent 2-3 dienoms iki numatomos ovuliacijos, geriausia porą kartų per parą ir stebėti, kaip ryškėja kontrolinė testo juostelė: kuo ji ryškesnė, tuo arčiau ovuliacija. 

Ovuliacijai įvykus, kontrolinė juostelė ima palaipsniui šviesėti. 

Taip pat skaitykite:

Naujausi komentarai

 1. Sejlia
  Sejlia prieš 1 mėn.

  Va taip atrodo grafikas nepakilo temperatūra todėl vat ir nesuprantu, labai norim, kad pavyktų, tai pirmas mėnuo kai meginam susilaukti, geriu foli +D3 jau virš mėnesio, tyrimus ir kraują žiūrėjo viskas gerai sake stebėsiu viską iki pat mėnesinių, nes savaite prieš aš visada tiesiog degu iš vidaus, o maniau kad tai O

 2. User has not uploaded an avatar
  onailyte prieš 4 sav.

  GyvenantiPuikiai parašė:
  Man irgi būna taip visada jau po ovuliacijos. Maudžia, duria kažkas, tarsi tempia, burbuliuoja ir t.t. dabar geriu KT ir tokių požymių nėra jokių o pačios OV …

  Tai aišku, kad nejaučiat vartojant KT juk ovuliacija ten nevyksta, viskas nuslopinama. O kodėl vartojat KT?

 3. User has not uploaded an avatar
  onailyte prieš 4 sav.

  Sejlia parašė:
  Va taip atrodo grafikas nepakilo temperatūra todėl vat ir nesuprantu, labai norim, kad pavyktų, tai pirmas mėnuo kai meginam susilaukti, geriu foli +D3 …

  Jei iki mėnesinių tokie pojūčiai, tai ryškus PMS ir gali būt sisiję su hormonų disbalansu.
  Nenorit pasimokyt stebėti kūno ženklų pas mokytoją? Tiksliai žinosit kas kada vyksta, kaip teisingai stebėti. Ar cikle viskas normalu.
  Man tai akis atvėrė kreitono metodo mokymasis.

 4. Spindulelis1
  Spindulelis1 prieš 3 sav.

  O aš merginos išvis ovuliacijoa nesuprantu kada jin būna.. Nesijaučia kokie požymiai, mm ne reguliarios tad gal todėl sunku. Nors bandom su vyru jau kelintą mėnesį tačiau nepavyksta... Kas antrą dieną kas trečią darom. Tačiau nieko apsoliuciai.

 5. Diadema_M
  Diadema_M prieš 3 sav.

  Spindulelis1 parašė:
  O aš merginos išvis ovuliacijoa nesuprantu kada jin būna.. Nesijaučia kokie požymiai, mm ne reguliarios tad gal todėl sunku. Nors bandom su vyru jau kelintą mėnesį …

  pabandykit Ov testus. mes irgi 7 men taip planuojam kas pora dienu myliukai. bet kaip ateina mm taip ateina. si men pasidariau ov testus ir diena jo buvo visai kita nei rode kalendorius. dabar mm turi pasirodyt 16d tikiuos taip ir neateis