Vaisingos dienos: kaip apskaičiuoti? (571)

Pora laukia vaisingų dienų Alena TS | Shutterstock.com

Vaisingos dienos – tai dienos, kuriomis mylintis yra galimybė pastoti. Kaip ilgai jos trunka ir kada jos tiksliai būna, priklauso nuo moters mėnesinių ciklo trukmės ir vyro spermatozoidų gyvybingumo.

Vyrų ir moterų vaisingumo skirtumai

Moterų ir vyrų vaisingumas yra skirtingas: vyrai yra vaisingi nuo brandos iki pat mirties, o apvaisinti moterį vyras gali bet kurią dieną, savaitę ar mėnesį.

Moterų vaisingumas yra cikliškas ir pastoti jos gali tik 24 valandas per mėnesinių ciklą – tiek, kiek gyvena iš kiaušidės iškeliavęs kiaušinėlis. Moteris yra vaisinga tik tol, kol serga mėnesinėmis: iki brandos ir po menopauzės moteris pastoti nebegali.

Ovuliacija ir vaisingos dienos

Reklama:

Nors moters kiaušinėlis gali būti apvaisintas tik tą parą kai vyksta ovuliacija, pastoti galima ir jei mylėjotės 2-5 dienas iki ovuliacijos. Taip yra todėl, kad į moters organizmą patekę spermatozoidai paprastai išgyvena iki trijų parų.

Kai moters makšties terpė yra itin draugiška, o spermatozoidai – itin gyvybingi, išgyventi jie gali dar ilgiau – iki 5 parų. Būtent todėl vaisinga laikoma ne tik ovuliacijos diena, bet ir kelios dienos prieš ją.

Be to, ovuliacijos dieną iš anksto tiksliai numatyti yra sudėtinga, todėl apsidraudimui vaisingų dienų periodas pailginamas: laikoma, kad vaisingos yra 5 dienos iki numatomos ovuliacijos ir 1-2 po jos – tam atvejui, jei ovuliacija įvyktų šiek tiek anksčiau ar vėliau nei tikėtasi.

Vaisingų dienų apskaičiavimas

Paprasčiausia vaisingas dienas apskaičiuoti yra su vaisingų dienų skaičiuokle. Jei organizmas veikia kaip laikrodis ir mėnesinės reguliarios, skaičiuoklės duomenys yra pakankamai patikimi (nors ir ne 100%).

Reklama:

Tačiau net jei moters ciklas yra gana reguliarus, daug patikimesnis būdas yra nuolat stebėti savo mėnesinių ciklą bei individualius savo kūno siunčiamus vaisingumo signalus.

Savo ciklo ir vaisingų dienų stebėjimui bei žymėjimui galite naudoti Raudonąjį Kalendorių.

Kaip kūnas „išduoda“ vaisingas dienas?

Menstruacinio ciklo metu pasikeičia dviejų hormonų – estrogeno ir progesterono – balansas: iki ovuliacijos dominuoja estrogenas, po ovuliacijos – progesteronas.

Būtent dėl šių dviejų hormonų poveikio ciklo metu pakinta bazinė kūno temperatūra (BKT), makšties išskyros ir gimdos kaklelis. Šių trijų požymių stebėjimas ir padeda tiksliai nustatyti vaisingas dienas, artėjančią ovuliaciją, o taip pat ir tikslią ovuliacijos datą.

Be šių trijų, kiekviena moteris gali pastebėti ir kitus kūno siunčiamus signalus: krūtų jautrumą, irzlumą, kylančius spuogus, tačiau šie požymiai laikomi antriniais, nes juos patiria ne visos moterys ir ne kiekvieno ciklo metu.

Ar pakanka stebėti tik vieną iš 3 pagrindinių vaisingumo požymių?

Visų trijų požymių stebėjimas duoda pilnesnį vaizdą ir pagelbėja, jei vienas požymis prieštarauja kitam – pavyzdžiui, jei BKT pakilo dėl šalutinių veiksnių ar miego trūkumo, išskyros ir gimdos kaklelio padėtis pagelbės šį BKT pakilimą interpretuoti teisingai.

Kol nesate patyrusi, nepažįstate savo kūno pakankamai gerai ir nenorite rizikuoti, reikėtų stebėti bent du svarbiausius vaisingumo požymius: bazinę kūno temperatūrą (BKT) ir makšties išskyras.

Vaisingos dienos ir ovuliacijos testai

Jei atliekami teisingai, ovuliacijos testai padeda gana tiksliai nustatyti ovuliacijos dieną, tačiau net ir naudojant juos patartina žinoti pagrindinius savo mėnesinių ciklo ypatumus (ciklo trukmę, tikėtiną ovuliacijos dieną) bei pažinoti savo kūno siunčiamus signalus.

Reklama:

Skirtingai nei nėštumo testus, ovuliacijos testus reikia pradėti daryti likus bent 2-3 dienoms iki numatomos ovuliacijos, geriausia porą kartų per parą ir stebėti, kaip ryškėja kontrolinė testo juostelė: kuo ji ryškesnė, tuo arčiau ovuliacija. 

Ovuliacijai įvykus, kontrolinė juostelė ima palaipsniui šviesėti. 

Taip pat skaitykite:

Reklama

Susiję straipsniai

Priešmenstruacinis disforinis sindromas (PMDS)

Priešmenstruacinio disforinio sindromo (PMDS) simptomai yra gerokai (net iki 10 kartų) sunkesni ir intensyvesni nei „paprasto“ PMS.

Gausios mėnesinės: ar reikėtų sunerimti?

Jei kraujuojate gausiai, vertėtų susiplanuoti vizitą pas gydytoją: jis gali pasiūlyti daug veiksmingų būdų kraujavimui mažinti.

Skausmingos mėnesinės

Skausmingos mėnesinės, dar kitaip vadinamos dismenorėja – viena dažniausių vaisingo amžiaus moterų lytinės sveikatos problemų.

Naujausi komentarai

 1. Ela3 prieš 5 mėn.

  Sveikos, antrą ciklą bandome, šį kartą (pirma kartą) dariausi ovuliacijos testukus. Pasirodo, kad programėlė rodo netiesą🙉 kaip manote, ar jau įvyko? Su pirmuoju nėštumu užtrukome metus🙈 tikiuosi, šį kartą bus greičiau

 2. Deimantė3
  Deimantė3 prieš 5 mėn.

  Didi7 parašė:
  Sveikos, antrą ciklą bandome, šį kartą (pirma kartą) dariausi ovuliacijos testukus. Pasirodo, kad programėlė rodo netiesą🙉 kaip manote, ar jau įvyko? Su pirmuoju nė…

  Sveika.4ivyko pagal tai ka matau

 3. slaputia
  slaputia prieš 4 mėn.

  Sveikos, pirkau ov testus ir gavau nuolaidą iš www.laukiugandro.lt, gal kuriai pravers 😇 PIRMASKARTAS10

 4. Kadushke
  Kadushke prieš 4 mėn.

  Gal kam reikia ovuliacijos testų? Man jau nebereikia... 🙂
  Nr. 2 - Prima ovuliacijos testas, kasetė, 4 vnt., jautrumas 20 mIU/ml
  Nr. 3 - Golden time ovuliacijos testas, juostelė, 7 vnt, jautrumas 20 mIU/ml
  Nr. 1 - David ovuliacijos testas, juostelė, 7 vnt, jautrumas 10 mIU/ml.

  Nr.2 ir Nr.3 naudojau jau artėjant numanomai ovuliacijos datai, du kartus dienoj - ryte ir vakare.
  Nr. 1 jie jautresni, naudojau kai numatoma ovuliacijos diena jau visai ant nosies buvo, kad nepraziopsočiau.

  Už visus norėčiau 10€, bet kaina derinama 😉

  Patarimas iš mano pusės - darykites testus bent du kart dienoj, kol dariau pagal rekomendacijas vieną kartą apir pietus, niekaip nepavyko pagauti piko.
  Kai pradėjau daryti du kart - prieš piet ir vakare - pavyko pagauti. 😊 Man pvz teigiamas testas pasirodė 8 val vakaro... Nebuciau taip velai darius, kitą dieną tikėtina jau nebuciau pagavus 🤷

 5. Rožė23 prieš 3 mėn.

  Sveikos,

  Pilva ir nugara gali skaudėti vaisingų dienų laikotarpiu? Normalu tai taip? 🫣🫣🫣