Vaisingos dienos: kaip apskaičiuoti? (117)

Vaisingos dienos

Vaisingos dienos – tai dienos, kuriomis mylintis yra galimybė pastoti. Kaip ilgai jos trunka ir kada jos tiksliai būna, priklauso nuo moters mėnesinių ciklo trukmės ir vyro spermatozoidų gyvybingumo.

Vyrų ir moterų vaisingumo skirtumai

Moterų ir vyrų vaisingumas yra skirtingas: vyrai yra vaisingi nuo brandos iki pat mirties, o apvaisinti moterį vyras gali bet kurią dieną, savaitę ar mėnesį.

Moterų vaisingumas yra cikliškas ir pastoti jos gali tik 24 valandas per mėnesinių ciklą – tiek, kiek gyvena iš kiaušidės iškeliavęs kiaušinėlis. Moteris yra vaisinga tik tol, kol serga mėnesinėmis: iki brandos ir po menopauzės moteris pastoti nebegali.

Ovuliacija ir vaisingos dienos

Nors moters kiaušinėlis gali būti apvaisintas tik tą parą kai vyksta ovuliacija, pastoti galima ir jei mylėjotės 2-5 dienas iki ovuliacijos. Taip yra todėl, kad į moters organizmą patekę spermatozoidai paprastai išgyvena iki trijų parų.

Kai moters makšties terpė yra itin draugiška, o spermatozoidai – itin gyvybingi, išgyventi jie gali dar ilgiau – iki 5 parų. Būtent todėl vaisinga laikoma ne tik ovuliacijos diena, bet ir kelios dienos prieš ją.

Be to, ovuliacijos dieną iš anksto tiksliai numatyti yra sudėtinga, todėl apsidraudimui vaisingų dienų periodas pailginamas: laikoma, kad vaisingos yra 5 dienos iki numatomos ovuliacijos ir 1-2 po jos – tam atvejui, jei ovuliacija įvyktų šiek tiek anksčiau ar vėliau nei tikėtasi.

Vaisingų dienų apskaičiavimas

Paprasčiausia vaisingas dienas apskaičiuoti yra su vaisingų dienų skaičiuokle. Jei organizmas veikia kaip laikrodis ir mėnesinės reguliarios, skaičiuoklės duomenys yra pakankamai patikimi (nors ir ne 100%).

Tačiau net jei moters ciklas yra gana reguliarus, daug patikimesnis būdas yra nuolat stebėti savo mėnesinių ciklą bei individualius savo kūno siunčiamus vaisingumo signalus.

Savo ciklo ir vaisingų dienų stebėjimui bei žymėjimui galite naudoti Raudonąjį Kalendorių.

Kaip kūnas „išduoda“ vaisingas dienas?

Menstruacinio ciklo metu pasikeičia dviejų hormonų – estrogeno ir progesterono – balansas: iki ovuliacijos dominuoja estrogenas, po ovuliacijos – progesteronas.

Būtent dėl šių dviejų hormonų poveikio ciklo metu pakinta bazinė kūno temperatūra (BKT), makšties išskyros ir gimdos kaklelis. Šių trijų požymių stebėjimas ir padeda tiksliai nustatyti vaisingas dienas, artėjančią ovuliaciją, o taip pat ir tikslią ovuliacijos datą.

Be šių trijų, kiekviena moteris gali pastebėti ir kitus kūno siunčiamus signalus: krūtų jautrumą, irzlumą, kylančius spuogus, tačiau šie požymiai laikomi antriniais, nes juos patiria ne visos moterys ir ne kiekvieno ciklo metu.

Ar pakanka stebėti tik vieną iš 3 pagrindinių vaisingumo požymių?

Visų trijų požymių stebėjimas duoda pilnesnį vaizdą ir pagelbėja, jei vienas požymis prieštarauja kitam – pavyzdžiui, jei BKT pakilo dėl šalutinių veiksnių ar miego trūkumo, išskyros ir gimdos kaklelio padėtis pagelbės šį BKT pakilimą interpretuoti teisingai.

Kol nesate patyrusi, nepažįstate savo kūno pakankamai gerai ir nenorite rizikuoti, reikėtų stebėti bent du svarbiausius vaisingumo požymius: bazinę kūno temperatūrą (BKT) ir makšties išskyras.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Mėnesinių ciklas
Bazinė kūno temperatūra
Makšties išskyros (gimdos kaklelio gleivės)
Gimdos kaklelio stebėjimas

Naujausi komentarai

 1. vitulele
  vitulele prieš 3 sav.

  Raselė0526 parašė:
  Sveikutės. Jei mėnesinės buvo 01.09 truko iki 01.15d kaip sužinoti kada vaisingos dienos buvo?🤔 prieš tai buvo 12.12 truko iki 12.19d

  O kiek trunka ciklas?

 2. User has not uploaded an avatar
  Neringa 1998 prieš 3 sav.

  Sveikutes zymiu raudonaji kalendoriu ovuliacijos diena rodo vasario 3 o vaisingumo kalendoriui vasario 10 sergu kas menesi 24diena 6dienas nuo sirgimo iki sekancio sirgimo 32 dienos kada ovuliacijos diena?

 3. Raselė0526
  Raselė0526 prieš 3 sav.

  Elivoj parašė:
  Gruodžio 26-27 d.

  Aciu

 4. vaineta.v
  vaineta.v prieš 3 sav.

  Sveikos, merginos vakar nuo pat ryto jauciau ovuliacijos skausma desineje puseje, deja visa diena prabuvau darbe, todel negalejau su vyru gaminti leliuko :/ vakare grizus is darbo skausmu jau nebejauciau, po to iskart turejom myliuka - ar yra didele tikimybe pastoti? Temperaturos neseku, pries tai santykiu turejom kokios 4 ar 5 dienos atgal.

 5. User has not uploaded an avatar
  Elivoj prieš 3 sav.

  vaineta.v parašė:
  Sveikos, merginos vakar nuo pat ryto jauciau ovuliacijos skausma desineje puseje, deja visa diena prabuvau darbe, todel negalejau su vyru gaminti leliuko :/ vaka…

  Manau šansų yra gal dar net iš santykių prieš ovuliaciją gyvų spermiukų buvo užsilikę