Vaisingos dienos: kaip apskaičiuoti? (138)

Pora laukia vaisingų dienų Vaisingos dienos

Vaisingos dienos – tai dienos, kuriomis mylintis yra galimybė pastoti. Kaip ilgai jos trunka ir kada jos tiksliai būna, priklauso nuo moters mėnesinių ciklo trukmės ir vyro spermatozoidų gyvybingumo.

Vyrų ir moterų vaisingumo skirtumai

Moterų ir vyrų vaisingumas yra skirtingas: vyrai yra vaisingi nuo brandos iki pat mirties, o apvaisinti moterį vyras gali bet kurią dieną, savaitę ar mėnesį.

Moterų vaisingumas yra cikliškas ir pastoti jos gali tik 24 valandas per mėnesinių ciklą – tiek, kiek gyvena iš kiaušidės iškeliavęs kiaušinėlis. Moteris yra vaisinga tik tol, kol serga mėnesinėmis: iki brandos ir po menopauzės moteris pastoti nebegali.

Ovuliacija ir vaisingos dienos

Nors moters kiaušinėlis gali būti apvaisintas tik tą parą kai vyksta ovuliacija, pastoti galima ir jei mylėjotės 2-5 dienas iki ovuliacijos. Taip yra todėl, kad į moters organizmą patekę spermatozoidai paprastai išgyvena iki trijų parų.

Kai moters makšties terpė yra itin draugiška, o spermatozoidai – itin gyvybingi, išgyventi jie gali dar ilgiau – iki 5 parų. Būtent todėl vaisinga laikoma ne tik ovuliacijos diena, bet ir kelios dienos prieš ją.

Be to, ovuliacijos dieną iš anksto tiksliai numatyti yra sudėtinga, todėl apsidraudimui vaisingų dienų periodas pailginamas: laikoma, kad vaisingos yra 5 dienos iki numatomos ovuliacijos ir 1-2 po jos – tam atvejui, jei ovuliacija įvyktų šiek tiek anksčiau ar vėliau nei tikėtasi.

Vaisingų dienų apskaičiavimas

Paprasčiausia vaisingas dienas apskaičiuoti yra su vaisingų dienų skaičiuokle. Jei organizmas veikia kaip laikrodis ir mėnesinės reguliarios, skaičiuoklės duomenys yra pakankamai patikimi (nors ir ne 100%).

Tačiau net jei moters ciklas yra gana reguliarus, daug patikimesnis būdas yra nuolat stebėti savo mėnesinių ciklą bei individualius savo kūno siunčiamus vaisingumo signalus.

Savo ciklo ir vaisingų dienų stebėjimui bei žymėjimui galite naudoti Raudonąjį Kalendorių.

Kaip kūnas „išduoda“ vaisingas dienas?

Menstruacinio ciklo metu pasikeičia dviejų hormonų – estrogeno ir progesterono – balansas: iki ovuliacijos dominuoja estrogenas, po ovuliacijos – progesteronas.

Būtent dėl šių dviejų hormonų poveikio ciklo metu pakinta bazinė kūno temperatūra (BKT), makšties išskyros ir gimdos kaklelis. Šių trijų požymių stebėjimas ir padeda tiksliai nustatyti vaisingas dienas, artėjančią ovuliaciją, o taip pat ir tikslią ovuliacijos datą.

Be šių trijų, kiekviena moteris gali pastebėti ir kitus kūno siunčiamus signalus: krūtų jautrumą, irzlumą, kylančius spuogus, tačiau šie požymiai laikomi antriniais, nes juos patiria ne visos moterys ir ne kiekvieno ciklo metu.

Ar pakanka stebėti tik vieną iš 3 pagrindinių vaisingumo požymių?

Visų trijų požymių stebėjimas duoda pilnesnį vaizdą ir pagelbėja, jei vienas požymis prieštarauja kitam – pavyzdžiui, jei BKT pakilo dėl šalutinių veiksnių ar miego trūkumo, išskyros ir gimdos kaklelio padėtis pagelbės šį BKT pakilimą interpretuoti teisingai.

Kol nesate patyrusi, nepažįstate savo kūno pakankamai gerai ir nenorite rizikuoti, reikėtų stebėti bent du svarbiausius vaisingumo požymius: bazinę kūno temperatūrą (BKT) ir makšties išskyras.

Taip pat skaitykite:

Naujausi komentarai

 1. Elzex
  Elzex prieš 3 sav.

  Mergaites, help, paaiskinkit, niekaip nesusigaudau. Tarkim, mano ciklas 28 dienos, sirgau rugsejo 11d 3 dienas. Tai tarkim rugsejo 18 ir rugsejo 20 d., jei turejau santykius, galejau pastot ar nelabai? blemba geriu antibiotikus, ziauriai supanikavau, antra savaite geriu ir kazkaip netyciukas mums su vyru gavos... pasidariau ka tik ov testa, rodo vos vos iziurima antra juostele... paaiskinkit man jaunai, kvailai

 2. User has not uploaded an avatar
  melisejus prieš 3 sav.

  o man idomus dalykai su krutine. siaip visada skauda po OD. ( OD svyruoja tarp 16-18 ciklo dienos )
  o vakar buvo 14CD ir taip skaudejo krutine! spustelejus, grynai sonuose. siandien praktiskai neskauda. kas cia galetu buti? ovuliacijai kiek ankstoka, o siandien praktiskai neskauda krutines. gali but gal nuo nuovargio? mazai miegojau pries vakar diena, pavargus visa diena buvau

 3. Elzex
  Elzex prieš 3 sav.

  Merginos, o jums kiausides (sonus) skauda ciklo metu? Man nuo 12 cd pastoviai skaudet pradeda abu sonus, 13cd is vis net vos paejau.. be baerio gal galit kuri pakomentuot susidurusi?

 4. vaineta.v
  vaineta.v prieš 2 sav.

  Elzex parašė:
  Merginos, o jums kiausides (sonus) skauda ciklo metu? Man nuo 12 cd pastoviai skaudet pradeda abu sonus, 13cd is vis net vos paejau.. be baerio gal galit kuri p…

  Tai ovuliacijos skausmai man tas pats buna - taip skauda apie puse paros/ para,kad ne tas zodis,atrodo kad kas peili suvare..

 5. Elzex
  Elzex prieš 2 sav.

  vaineta.v parašė:
  Tai ovuliacijos skausmai man tas pats buna - taip skauda apie puse paros/ para,kad ne tas zodis,atrodo kad kas peili suvare..

  Zinai, man va kai pradejo nuo 12 CD skaudet, kad nenoriu keiktis, bet tarpais atrodo sprogsiu kaip skauda. Siandien 22CD. Ciklas 28d. Kazkaip ne degint, bet gal kartkartem kaist kaire krutis aplink speneli pradejo ir labai nieztet papulius 😁 tai apart to, kad stoga rauna kaip skauda (skauda istisai praktiskai, tik kartais maudimas svelnus, kartais be baerio skauda) nieko nejauciu. Speju sita ov tiesiog skausminga ir tiek. Tas skausmas pries mm jau trecias men toks, tai kaip ir zinau ka reiskia