Vaisingos dienos: kaip apskaičiuoti? (164)

Pora laukia vaisingų dienų Vaisingos dienos

Vaisingos dienos – tai dienos, kuriomis mylintis yra galimybė pastoti. Kaip ilgai jos trunka ir kada jos tiksliai būna, priklauso nuo moters mėnesinių ciklo trukmės ir vyro spermatozoidų gyvybingumo.

Vyrų ir moterų vaisingumo skirtumai

Moterų ir vyrų vaisingumas yra skirtingas: vyrai yra vaisingi nuo brandos iki pat mirties, o apvaisinti moterį vyras gali bet kurią dieną, savaitę ar mėnesį.

Moterų vaisingumas yra cikliškas ir pastoti jos gali tik 24 valandas per mėnesinių ciklą – tiek, kiek gyvena iš kiaušidės iškeliavęs kiaušinėlis. Moteris yra vaisinga tik tol, kol serga mėnesinėmis: iki brandos ir po menopauzės moteris pastoti nebegali.

Ovuliacija ir vaisingos dienos

Nors moters kiaušinėlis gali būti apvaisintas tik tą parą kai vyksta ovuliacija, pastoti galima ir jei mylėjotės 2-5 dienas iki ovuliacijos. Taip yra todėl, kad į moters organizmą patekę spermatozoidai paprastai išgyvena iki trijų parų.

Kai moters makšties terpė yra itin draugiška, o spermatozoidai – itin gyvybingi, išgyventi jie gali dar ilgiau – iki 5 parų. Būtent todėl vaisinga laikoma ne tik ovuliacijos diena, bet ir kelios dienos prieš ją.

Be to, ovuliacijos dieną iš anksto tiksliai numatyti yra sudėtinga, todėl apsidraudimui vaisingų dienų periodas pailginamas: laikoma, kad vaisingos yra 5 dienos iki numatomos ovuliacijos ir 1-2 po jos – tam atvejui, jei ovuliacija įvyktų šiek tiek anksčiau ar vėliau nei tikėtasi.

Vaisingų dienų apskaičiavimas

Paprasčiausia vaisingas dienas apskaičiuoti yra su vaisingų dienų skaičiuokle. Jei organizmas veikia kaip laikrodis ir mėnesinės reguliarios, skaičiuoklės duomenys yra pakankamai patikimi (nors ir ne 100%).

Tačiau net jei moters ciklas yra gana reguliarus, daug patikimesnis būdas yra nuolat stebėti savo mėnesinių ciklą bei individualius savo kūno siunčiamus vaisingumo signalus.

Savo ciklo ir vaisingų dienų stebėjimui bei žymėjimui galite naudoti Raudonąjį Kalendorių.

Kaip kūnas „išduoda“ vaisingas dienas?

Menstruacinio ciklo metu pasikeičia dviejų hormonų – estrogeno ir progesterono – balansas: iki ovuliacijos dominuoja estrogenas, po ovuliacijos – progesteronas.

Būtent dėl šių dviejų hormonų poveikio ciklo metu pakinta bazinė kūno temperatūra (BKT), makšties išskyros ir gimdos kaklelis. Šių trijų požymių stebėjimas ir padeda tiksliai nustatyti vaisingas dienas, artėjančią ovuliaciją, o taip pat ir tikslią ovuliacijos datą.

Be šių trijų, kiekviena moteris gali pastebėti ir kitus kūno siunčiamus signalus: krūtų jautrumą, irzlumą, kylančius spuogus, tačiau šie požymiai laikomi antriniais, nes juos patiria ne visos moterys ir ne kiekvieno ciklo metu.

Ar pakanka stebėti tik vieną iš 3 pagrindinių vaisingumo požymių?

Visų trijų požymių stebėjimas duoda pilnesnį vaizdą ir pagelbėja, jei vienas požymis prieštarauja kitam – pavyzdžiui, jei BKT pakilo dėl šalutinių veiksnių ar miego trūkumo, išskyros ir gimdos kaklelio padėtis pagelbės šį BKT pakilimą interpretuoti teisingai.

Kol nesate patyrusi, nepažįstate savo kūno pakankamai gerai ir nenorite rizikuoti, reikėtų stebėti bent du svarbiausius vaisingumo požymius: bazinę kūno temperatūrą (BKT) ir makšties išskyras.

Taip pat skaitykite:

Naujausi komentarai

 1. GyvenantiPuikiai
  GyvenantiPuikiai prieš 3 sav.

  Uoga parašė:
  Ovuliacija nėra tas pats, kas vaisingos dienos - jos prasideda IKI ovuliacijos.

  Mano ovuliaciją rodo jau kaip nevaisingą dieną o po jos dar viena yra vaisinga taip, paskaičiuoja plius minus bet aklai tikėt nereikia

 2. .LAIME-LAIME.
  .LAIME-LAIME. prieš 3 sav.

  As tai siulyciau visoms pradedancioms perskaityt visa sita svetaine
  www.nspinfo.lt/simptoterminis-metodas

 3. Uoga
  Uoga prieš 3 sav.

  .LAIME-LAIME. parašė:
  As tai siulyciau visoms pradedancioms perskaityt visa sita svetaine
  www.nspinfo.lt/simptoterminis-metodas

  Tai ten iš esmės tas pats, tik daugiau perteklinės info ir info apie specifines situacijas. Pradedančiosioms su normaliu ciklu TD pilnai užtenka - trumpai ir aiškiai

 4. GyvenantiPuikiai
  GyvenantiPuikiai prieš 3 sav.

  Uoga parašė:
  Tai ten iš esmės tas pats, tik daugiau perteklinės info ir info apie specifines situacijas. Pradedančiosioms su normaliu ciklu TD pilnai užtenka - trumpai ir aiškia…

  neužtenka. Mano ciklas visada reguliarus, bet ovuliacija vyksta vėliau, todėl gėriau vaistus, kad pakeisti, nes nėra gerai. Aš irgi sekiau TD, nesidomėjau. Ko pasekoje jau metus nepastoju ir pirmus mėnesius visai net ne taip taikėm. Daug myliukų per tariamai vaisingas dienas, paskui pertrauka maža po tariamos ovuliacijos. Praleisdavom pertraukoje vaisingiausias dienas tiesiog...nes 3 dienas nesimylėjom per mano ovuliacija ir geriausias 2 dienas iki jos..

 5. Uoga
  Uoga prieš 3 sav.

  GyvenantiPuikiai parašė:
  neužtenka. Mano ciklas visada reguliarus, bet ovuliacija vyksta vėliau, todėl gėriau vaistus, kad pakeisti, nes nėra gerai. Aš irgi sekiau TD, nesidomėjau. Ko pasek…

  Tai gal jūs skaitykite, ką aš parašiau: JEIGU ciklas normalus, to pilnai pakanka. Pavyzdys - mano atvejis iš praktikos. Aš su BKT matavimu nežaidžiu, net gleivių nesižymiu (nors stebiu). Pasižymiu tik mmm pradžią ir viskas. MAN TO PAKANKA tiek pastojimui, tiek nepastojimui.

  Jei ciklas būtų nereguliarus arba jei nepastočiau, kada noriu, tada pradėčiau kapstyti giliau. Ir tai yra normalu, nes a) normalu pradėti nuo pagrindų; nėra prasmės apkrauti smegenų pertekline informacija