Vaisingos dienos: kaip apskaičiuoti? (286)

Pora laukia vaisingų dienų Vaisingos dienos

Vaisingos dienos – tai dienos, kuriomis mylintis yra galimybė pastoti. Kaip ilgai jos trunka ir kada jos tiksliai būna, priklauso nuo moters mėnesinių ciklo trukmės ir vyro spermatozoidų gyvybingumo.

Vyrų ir moterų vaisingumo skirtumai

Moterų ir vyrų vaisingumas yra skirtingas: vyrai yra vaisingi nuo brandos iki pat mirties, o apvaisinti moterį vyras gali bet kurią dieną, savaitę ar mėnesį.

Moterų vaisingumas yra cikliškas ir pastoti jos gali tik 24 valandas per mėnesinių ciklą – tiek, kiek gyvena iš kiaušidės iškeliavęs kiaušinėlis. Moteris yra vaisinga tik tol, kol serga mėnesinėmis: iki brandos ir po menopauzės moteris pastoti nebegali.

Ovuliacija ir vaisingos dienos

Nors moters kiaušinėlis gali būti apvaisintas tik tą parą kai vyksta ovuliacija, pastoti galima ir jei mylėjotės 2-5 dienas iki ovuliacijos. Taip yra todėl, kad į moters organizmą patekę spermatozoidai paprastai išgyvena iki trijų parų.

Kai moters makšties terpė yra itin draugiška, o spermatozoidai – itin gyvybingi, išgyventi jie gali dar ilgiau – iki 5 parų. Būtent todėl vaisinga laikoma ne tik ovuliacijos diena, bet ir kelios dienos prieš ją.

Be to, ovuliacijos dieną iš anksto tiksliai numatyti yra sudėtinga, todėl apsidraudimui vaisingų dienų periodas pailginamas: laikoma, kad vaisingos yra 5 dienos iki numatomos ovuliacijos ir 1-2 po jos – tam atvejui, jei ovuliacija įvyktų šiek tiek anksčiau ar vėliau nei tikėtasi.

Vaisingų dienų apskaičiavimas

Paprasčiausia vaisingas dienas apskaičiuoti yra su vaisingų dienų skaičiuokle. Jei organizmas veikia kaip laikrodis ir mėnesinės reguliarios, skaičiuoklės duomenys yra pakankamai patikimi (nors ir ne 100%).

Tačiau net jei moters ciklas yra gana reguliarus, daug patikimesnis būdas yra nuolat stebėti savo mėnesinių ciklą bei individualius savo kūno siunčiamus vaisingumo signalus.

Savo ciklo ir vaisingų dienų stebėjimui bei žymėjimui galite naudoti Raudonąjį Kalendorių.

Kaip kūnas „išduoda“ vaisingas dienas?

Menstruacinio ciklo metu pasikeičia dviejų hormonų – estrogeno ir progesterono – balansas: iki ovuliacijos dominuoja estrogenas, po ovuliacijos – progesteronas.

Būtent dėl šių dviejų hormonų poveikio ciklo metu pakinta bazinė kūno temperatūra (BKT), makšties išskyros ir gimdos kaklelis. Šių trijų požymių stebėjimas ir padeda tiksliai nustatyti vaisingas dienas, artėjančią ovuliaciją, o taip pat ir tikslią ovuliacijos datą.

Be šių trijų, kiekviena moteris gali pastebėti ir kitus kūno siunčiamus signalus: krūtų jautrumą, irzlumą, kylančius spuogus, tačiau šie požymiai laikomi antriniais, nes juos patiria ne visos moterys ir ne kiekvieno ciklo metu.

Ar pakanka stebėti tik vieną iš 3 pagrindinių vaisingumo požymių?

Visų trijų požymių stebėjimas duoda pilnesnį vaizdą ir pagelbėja, jei vienas požymis prieštarauja kitam – pavyzdžiui, jei BKT pakilo dėl šalutinių veiksnių ar miego trūkumo, išskyros ir gimdos kaklelio padėtis pagelbės šį BKT pakilimą interpretuoti teisingai.

Kol nesate patyrusi, nepažįstate savo kūno pakankamai gerai ir nenorite rizikuoti, reikėtų stebėti bent du svarbiausius vaisingumo požymius: bazinę kūno temperatūrą (BKT) ir makšties išskyras.

Taip pat skaitykite:

Naujausi komentarai

 1. olivija20
  olivija20 prieš 6 d.

  Labukas merginos turiu klausima kaip zinoti vaingas dienas sirgau kovo10d penktad db baigiau .ciklas buna pasokineja bet gal galit padet apskaiciuoti?

 2. coliuuuke
  coliuuuke prieš 6 d.

  olivija20 parašė:
  Labukas merginos turiu klausima kaip zinoti vaingas dienas sirgau kovo10d penktad db baigiau .ciklas buna pasokineja bet gal galit padet apskaiciuoti?

  Vienos formulės nėra kaip apskaičiuoti. Matuokit BKT ar darykitės OT, tada bus aišku, programėlės pievas skaičiuoja. Man programėlė (ne TD) rodo 14CD, kai tuo tarpu pas mane OV įvyksta 18-19CD. Tai nežinau koks ilgaamžis ir judrus turi būti vyro gėris, kad tas 4-5 dienas išbūtų gyvybingas iki faktinės OV.

 3. olivija20
  olivija20 prieš 6 d.

  coliuuuke parašė:
  Vienos formulės nėra kaip apskaičiuoti. Matuokit BKT ar darykitės OT, tada bus aišku, programėlės pievas skaičiuoja. Man programėlė (ne TD) rodo 14CD, kai tuo tarpu…

  Tai teks pasekliauti ov testukais . Ar bkt turi buti aukstesne nei yprastai ?

 4. coliuuuke
  coliuuuke prieš 5 d.

  olivija20 parašė:
  Tai teks pasekliauti ov testukais . Ar bkt turi buti aukstesne nei yprastai ?

  Yra forumas apie BKT, kaip kada matuoti, ne raketų mokslas, jeigu tik persirgot mm, tai pats laikas pradėti matuotis, bet jei jau ciklo vidurys ar pabaiga tai laukit naujo ciklo, dabar matavimas bus bereikalingas. OT manau geriausiai nurodytų OV dieną, nes BKT parodo jau post factum,o testas likus 24-48h iki OV.
  Nepatingėkit paskaityti, viskas labai aišku.

 5. olivija20
  olivija20 prieš 5 d.

  coliuuuke parašė:
  Yra forumas apie BKT, kaip kada matuoti, ne raketų mokslas, jeigu tik persirgot mm, tai pats laikas pradėti matuotis, bet jei jau ciklo vidurys ar pabaiga tai lauki…

  Aciu labai butinai