Gimdos kaklelio stebėjimas (99)

Gimdos kaklelio stebėkimas

Kas yra gimdos kaklelis?

Gimdos kaklelis yra apatinė siauroji gimdos dalis, besijungianti su viršutine makšties dalimi.

Gimdos kaklelis menstruacinio ciklo metu ne tik gamina skirtingas gleives (gimdos kaklelio išskyras), bet ir pats keičiasi priklausomai nuo ciklo stadijos.

Kaip keičiasi gimdos kaklelis mėnesinių ciklo metu?

Gimdos kaklelis yra „durys“ į gimdą, kurioje auga ir vystosi apvaisintas kiaušinėlis. Šios „durys“ užsidaro, kai gimda yra nepasiruošusi priimti naujo gyventojo: gimdos kaklelis užsiveria, tampa kietas, nusileidžia žemyn ir gamina spermatozoidams nedraugiškas gleives.

Artėjant ovuliacijai, gimdos kaklelis pakyla aukštyn, suminkštėja, atsiveria ir pradeda gaminti vaisingas, kiaušinio baltymą primenančias gleives. Yra du kraštutiniai gimdos kaklelio vertinimai:

 • Gimdos kaklelis yra žemai ir yra kietas, uždaras. Kai kaklelis yra žemai, jį nesunku pasiekti, liečiant pojūtis panašus lyg liestumėte nosies galiuką (kaklelis atrodo stangrus, tvirtas).
 • Gimdos kaklelis yra aukštai ir yra minkštas, atviras. Aukštai esantį gimdos kaklelį gali būti sunku pasiekti, jis būna minkštas (kaip žandas arba lūpos), centre jaučiama duobutė, išduodanti, kad kaklelis yra atsivėręs.

Ar būtina stebėti gimdos kaklelį?

Gimdos kaklelio stebėjimas nėra būtinas, jei matuojate bazinę kūno temperatūrą ir stebite gimdos kaklelio gleives.

Tačiau šis stebėjimas užtvirtina pagrindinių stebėjimų duomenis (arba perspėja, kad „kažkas čia ne taip“).

 • Kada stebėti? Pradėti stebėti gimdos kaklelį reikėtų pasibaigus mėnesinių kraujavimui, ištuštinus šlapimo pūslę. Tikrinti gimdos kaklelį reikėtų vieną kartą per dieną, tuo pačiu metu (pavyzdžiui, rytinio dušo metu), nes į dienos pabaigą kaklelis nusileidžia žemiau, o lyginant rytinio ir vakarinio apčiuopimo duomenis išvados gali būti neteisingos.
 • Kaip stebėti? Gimdos kaklelis „stebimas“ ji apčiuopiant. Tam turi įkišti į makštį pirštą (lyg įstumiant tamponą, bet šiek tiek giliau). Galima tai daryti ir dviem pirštais. Gimdos kaklelio apžiūrą galima daryti įvairiose pozose: stovint, pastačius vieną koją ant kėdės ar klozeto krašto, sėdint ant klozeto, atsitūpus. Stebėkite visada toje pačioje pozoje (pvz. pritūpusi) – skirtingose pozose pojūčiai gali būti skirtingi. SVARBU: Kad išvengtumėte infekcijų, visuomet kruopščiai nusiplaukite rankas.
 • Ką vertinti? Vertinti reikėtų tris dalykus: [1] ar gimdos kaklelis yra aukštai/ žemai, [2] ar gimdos kaklelis yra kietas/ minkštas; [3] ar gimdos kaklelis yra uždaras/ atsivėręs. Jei apčiuopimo metu ant gimdos kaklelio pajausite gumbelius, būtinai kreipkitės į gydytoją.
 • Kaip vertinti? Gimdos kaklelį vertinate tik jį apčiuopdama, vertinimų atskaitos taškas yra jūsų pačių pajautimas, todėl reikės bent poros ciklų, kol galėsite pati sau apibrėžti, kada gimdos kaklelis yra žemai, o kada aukštai, kada yra minkštas, kada kietas. Sunkiausia yra įvertinti, ar gimdos kaklelis yra atsivėręs, ar užsivėręs. Jei kaklelis yra atviras, jo centre jausite duobutę – užsivėrusiame ją pajusti praktiškai neįmanoma. Tiesa, jei moteris yra gimdžiusi, kaklelis viso ciklo metu atrodys bent šiek tiek atviras. Tokiu atveju jį reikia vertinti santykinai – t.y. , tuo metu, kai jis atrodys mažiausiai atsivėręs, laikyti jį „uždaru“, o kai daugiausiai – atviru.

Taip pat skaitykite:

Naujausi komentarai

 1. User has not uploaded an avatar
  Eglainis prieš 3 mėn.

  Sveikos merginos, mamytes ir ne tik, as su tokiu klausimeliu, daktare liepe pasidaryti chlamidiozes tyrima, tai siandiena nuejusi ji priduoti ryte apie 11h, pradejo labai gelti dubeni ir pasirode kraujas, siandien man ovuliacija, dabar nezinau ar cia po to tyrimo pradejo begti kraujas ar kaip jau vakaras o dar teplioja biskeli rudai ar yra kam taip buve? Tyrima dariausi del laparaskopijos.

 2. ona24
  ona24 prieš 1 mėn.

  Sveikos nesuprantu savo gi tikriausi ryte gimdos kaklelis buvo zemai taciau isejo toks kaip oras ir iskart jis pakilo aukštai kad ne pasiekti negaliu tai kaip vertinti ar jis semia ar aukštai nieko jau nesuprantu.

 3. Justina_Marija
  Justina_Marija prieš 1 mėn.

  Sveikos, merginos. Šiandien 8dpo. Gimdos kaklelio nepasiekiu. Ar šiame etape jis turi būti taip aukštai?

 4. User has not uploaded an avatar
  ingeleikaite prieš 2 sav.

  sveikutės , pradėjau tikrinti GK , tik kaip naujokė nesuprantu kaip suprasti kada ji sunku pasiekti o kada ne , tokia situacija kad pasiekti tenka ikišti visa pirštuką ir tada apčiopiama jog jis toks pominkštis bet tikrai neteikčiau jog ir kietas
  tai jis aukštai ar žemai ?

 5. Noriukė.94
  Noriukė.94 prieš 2 d.

  Sveikos. Tik neseniai pradėjau stebėti gk. Dariausi ot, buvo teigiami kelias dienas. Gk buvo aukštai, prasivėręs ir minkštas. Ot nublanko, gk sukietėjo, ko gero užsivėrė (jei gerai suprantu kad užsivėręs) ir tai kelias dienas. Vakar pasidariau ot, vėl teigiamas. Gk kietas ir viršuj. Ar gali būti, kad gk buvo atviras, minkštas ir prasivėręs, bet ov neįvyko?