Gimdos kaklelio stebėjimas: kaip tai padeda nustatyti vaisingas dienas? (118)

Gimdos kaklelio stebėkimas

Kas yra gimdos kaklelis?

Gimdos kaklelis yra apatinė siauroji gimdos dalis, besijungianti su viršutine makšties dalimi.

Gimdos kaklelis menstruacinio ciklo metu ne tik gamina skirtingas gleives (gimdos kaklelio išskyras), bet ir pats keičiasi priklausomai nuo ciklo stadijos.

Kaip keičiasi gimdos kaklelis mėnesinių ciklo metu?

Gimdos kaklelis yra „durys“ į gimdą, kurioje auga ir vystosi apvaisintas kiaušinėlis. Šios „durys“ užsidaro, kai gimda yra nepasiruošusi priimti naujo gyventojo: gimdos kaklelis užsiveria, tampa kietas, nusileidžia žemyn ir gamina spermatozoidams nedraugiškas gleives.

Artėjant ovuliacijai, gimdos kaklelis pakyla aukštyn, suminkštėja, atsiveria ir pradeda gaminti vaisingas, kiaušinio baltymą primenančias gleives. Yra du kraštutiniai gimdos kaklelio vertinimai:

 • Gimdos kaklelis yra žemai ir yra kietas, uždaras. Kai kaklelis yra žemai, jį nesunku pasiekti, liečiant pojūtis panašus lyg liestumėte nosies galiuką (kaklelis atrodo stangrus, tvirtas).
 • Gimdos kaklelis yra aukštai ir yra minkštas, atviras. Aukštai esantį gimdos kaklelį gali būti sunku pasiekti, jis būna minkštas (kaip žandas arba lūpos), centre jaučiama duobutė, išduodanti, kad kaklelis yra atsivėręs.

Ar būtina stebėti gimdos kaklelį?

Gimdos kaklelio stebėjimas nėra būtinas, jei matuojate bazinę kūno temperatūrą ir stebite gimdos kaklelio gleives.

Tačiau šis stebėjimas užtvirtina pagrindinių stebėjimų duomenis (arba perspėja, kad „kažkas čia ne taip“).

 • Kada stebėti? Pradėti stebėti gimdos kaklelį reikėtų pasibaigus mėnesinių kraujavimui, ištuštinus šlapimo pūslę. Tikrinti gimdos kaklelį reikėtų vieną kartą per dieną, tuo pačiu metu (pavyzdžiui, rytinio dušo metu), nes į dienos pabaigą kaklelis nusileidžia žemiau, o lyginant rytinio ir vakarinio apčiuopimo duomenis išvados gali būti neteisingos.
 • Kaip stebėti? Gimdos kaklelis „stebimas“ ji apčiuopiant. Tam turi įkišti į makštį pirštą (lyg įstumiant tamponą, bet šiek tiek giliau). Galima tai daryti ir dviem pirštais. Gimdos kaklelio apžiūrą galima daryti įvairiose pozose: stovint, pastačius vieną koją ant kėdės ar klozeto krašto, sėdint ant klozeto, atsitūpus. Stebėkite visada toje pačioje pozoje (pvz. pritūpusi) – skirtingose pozose pojūčiai gali būti skirtingi. SVARBU: Kad išvengtumėte infekcijų, visuomet kruopščiai nusiplaukite rankas.
 • Ką vertinti? Vertinti reikėtų tris dalykus: [1] ar gimdos kaklelis yra aukštai/ žemai, [2] ar gimdos kaklelis yra kietas/ minkštas; [3] ar gimdos kaklelis yra uždaras/ atsivėręs. Jei apčiuopimo metu ant gimdos kaklelio pajausite gumbelius, būtinai kreipkitės į gydytoją.
 • Kaip vertinti? Gimdos kaklelį vertinate tik jį apčiuopdama, vertinimų atskaitos taškas yra jūsų pačių pajautimas, todėl reikės bent poros ciklų, kol galėsite pati sau apibrėžti, kada gimdos kaklelis yra žemai, o kada aukštai, kada yra minkštas, kada kietas. Sunkiausia yra įvertinti, ar gimdos kaklelis yra atsivėręs, ar užsivėręs. Jei kaklelis yra atviras, jo centre jausite duobutę – užsivėrusiame ją pajusti praktiškai neįmanoma. Tiesa, jei moteris yra gimdžiusi, kaklelis viso ciklo metu atrodys bent šiek tiek atviras. Tokiu atveju jį reikia vertinti santykinai – t.y. , tuo metu, kai jis atrodys mažiausiai atsivėręs, laikyti jį „uždaru“, o kai daugiausiai – atviru.

Taip pat skaitykite:

Naujausi komentarai

 1. Dionėja
  Dionėja prieš 6 mėn.

  Labutis. Man 36cd mėnesinių nesulaukiu jau savaitę. Gk žemai ir kietas. Skylutę jaučiu, nes buvo daryta abrazija prieš porą metų. Tai ar galiu tikėtis kad esu nėščia? Taip pat jau kokią savaitę turiu pakilusią temperatūrą 37-37.3
  Trečiadienį darysiu clearblue testą, bet įdomios būtų jūsų nuomonės

 2. RedBull
  RedBull prieš 5 mėn.

  Dionėja parašė:
  Labutis. Man 36cd mėnesinių nesulaukiu jau savaitę. Gk žemai ir kietas. Skylutę jaučiu, nes buvo daryta abrazija prieš porą metų. Tai ar galiu tikėtis kad esu nėšči…

  ka parode testukas ?

 3. Dionėja
  Dionėja prieš 5 mėn.

  RedBull parašė:
  ka parode testukas ?

  Nėėėėščiaaaa <3 jau ir hcg patvirtino, po savaitės žiūrėsim ką echo rodo

 4. RedBull
  RedBull prieš 5 mėn.

  Dionėja parašė:
  Nėėėėščiaaaa <3 jau ir hcg patvirtino, po savaitės žiūrėsim ką echo rodo

  SVEIKINU ! 🤰🏻❤️❗️❗️❗️❗️🍼👶🏻

 5. karina999
  karina999 prieš 5 mėn.

  Sveikos mamytes jau 2 savaites maudzia pilvo apacia. Vakar buvo uzkilus temp, blogai jauciuosi. Turiu zaizdele gimdoje. Siandien eisiu pas ginekologa, nes labai neramu. Testai nestumo-neigiami. Ar verta prasyti daryti citologini tyrima? Gal zinote kaina? Man 25 dar nera, todel bus mokamas. Aciu
Skelbimai

7,00 €
19 | 11,6 cm
15,00 €
38 | 10 | S