Gimdos kaklelio stebėjimas (69)

Gimdos kaklelis yra apatinė siauroji gimdos dalis, besijungianti su viršutine makšties dalimi. Gimdos kaklelis menstruacinio ciklo metu ne tik gamina skirtingas gleives (gimdos kaklelio išskyras), bet ir pats keičiasi priklausomai nuo ciklo stadijos.

Kaip keičiasi gimdos kaklelis mėnesinių ciklo metu?

Gimdos kaklelis yra „durys“ į gimdą, kurioje auga ir vystosi apvaisintas kiaušinėlis. Šios „durys“ užsidaro, kai gimda yra nepasiruošusi priimti naujo gyventojo: gimdos kaklelis užsiveria, tampa kietas, nusileidžia žemyn ir gamina spermatozoidams nedraugiškas gleives.

Artėjant ovuliacijai, gimdos kaklelis pakyla aukštyn, suminkštėja, atsiveria ir pradeda gaminti vaisingas, kiaušinio baltymą primenančias gleives. Yra du kraštutiniai gimdos kaklelio vertinimai:

 • Gimdos kaklelis yra žemai ir yra kietas, uždaras. Kai kaklelis yra žemai, jį nesunku pasiekti, liečiant pojūtis panašus lyg liestumėte nosies galiuką (kaklelis atrodo stangrus, tvirtas).
 • Gimdos kaklelis yra aukštai ir yra minkštas, atviras. Aukštai esantį gimdos kaklelį gali būti sunku pasiekti, jis būna minkštas (kaip žandas arba lūpos), centre jaučiama duobutė, išduodanti, kad kaklelis yra atsivėręs.

Ar būtina stebėti gimdos kaklelį?

Gimdos kaklelio stebėjimas nėra būtinas, jei matuojate bazinę kūno temperatūrą ir stebite gimdos kaklelio gleives. Tačiau šis stebėjimas užtvirtina pagrindinių stebėjimų duomenis (arba perspėja, kad „kažkas čia ne taip“).

 • Kada stebėti? Pradėti stebėti gimdos kaklelį reikėtų pasibaigus mėnesinių kraujavimui, ištuštinus šlapimo pūslę. Tikrinti gimdos kaklelį reikėtų vieną kartą per dieną, tuo pačiu metu (pavyzdžiui, rytinio dušo metu), nes į dienos pabaigą kaklelis nusileidžia žemiau, o lyginant rytinio ir vakarinio apčiuopimo duomenis išvados gali būti neteisingos.
 • Kaip stebėti? Gimdos kaklelis „stebimas“ ji apčiuopiant. Tam turi įkišti į makštį pirštą (lyg įstumiant tamponą, bet šiek tiek giliau). Galima tai daryti ir dviem pirštais. Gimdos kaklelio apžiūrą galima daryti įvairiose pozose: stovint, pastačius vieną koją ant kėdės ar klozeto krašto, sėdint ant klozeto, atsitūpus. Stebėkite visada toje pačioje pozoje (pvz. pritūpusi) – skirtingose pozose pojūčiai gali būti skirtingi. SVARBU: Kad išvengtumėte infekcijų, visuomet kruopščiai nusiplaukite rankas.
 • Ką vertinti? Vertinti reikėtų tris dalykus: [1] ar gimdos kaklelis yra aukštai/ žemai, [2] ar gimdos kaklelis yra kietas/ minkštas; [3] ar gimdos kaklelis yra uždaras/ atsivėręs. SVARBU: jei apčiuopimo metu ant gimdos kaklelio pajausite gumbelius, būtinai kreipkitės į gydytoją.
 • Kaip vertinti? Gimdos kaklelį vertinate tik jį apčiuopdama, vertinimų atskaitos taškas yra jūsų pačių pajautimas, todėl reikės bent poros ciklų, kol galėsite pati sau apibrėžti, kada gimdos kaklelis yra žemai, o kada aukštai, kada yra minkštas, kada kietas. Sunkiausia yra įvertinti, ar gimdos kaklelis yra atsivėręs, ar užsivėręs. Jei kaklelis yra atviras, jo centre jausite duobutę – užsivėrusiame ją pajusti praktiškai neįmanoma. Tiesa, jei moteris yra gimdžiusi, kaklelis viso ciclo metu atrodys bent šiek tiek atviras. Tokiu atveju jį reikia vertinti santykinai – t.y. , tuo metu, kai jis atrodys mažiausiai atsivėręs, laikyti jį „uždaru“, o kai daugiausiai – atviru.

Plačiau apie vaisingumo požymių stebėjimą skaitykite čia:
Mėnesinių ciklas
Vaisingos dienos ir jų apskaičiavimas
Bazinė kūno temperatūra
Makšties išskyros (gimdos kaklelio gleivės)

Naujausi komentarai

 1. intojon
  intojon prieš 9 mėn.

  Miela mamyte, šiandien pas mus atskrido gandrai. Aš žinojau apie jų atvykimą jau prieš savaitę, ruošiausi. Iš pačio ryto pasiėmiau lagaminą, sudėjau visus savo daiktus. Bet vėliau nusprendžiau pasistiprinti prieš kelionę, juk teks keliauti ilgai... Atbėgau, o pulkas gandrų jau danguje...
  Mamyte, atleisk man, aš žinau, kaip stipriai tu manęs lauki. Pergyveni. Kada aš pas tave atskrisiu, o manęs vis nėra ir nėra... Todėl iškart nusprendžiau tau parašyti laišką ir papasakoti kaip mes, mažyliai, čia laikomės, kaip gyvenam laukdami savo gandro. Miela mano mamyte, tu tik nesijaudink, aš čia ne vienas, mūsų čia tūkstančiai, milijonai, nesuskaičiuojama gausybė. Ir visi laukia savo gandro. Kai kurie mažyliai tokie nekantrūs, kad kuo greičiau nori patekti pas savo tėvelius, tai prašo praskrendančių gandrų, kad juos pasiimtų. O gandrai juk yra geri, negali jiems atsakyti, jų darbas toks. Mes palydime tuos mažylius, tikėdamiesi, kad jų tėveliai laukia juos. Bet nutinka, kad jų tėveliai dar patys yra vaikai arba mamytės blogai jaučiasi ir negali tų mažylių dabar priimti, todėl tuos mažylius siunčia atgal. Mamyte, būtum mačiusi, kokie jie liūdni grįžta. Mes stengiamės juos pralinksminti, paguosti. Juk čia visi žino, kad tie patys mažyliai vėliau vis tiek papuls pas tuos pačius tėvelius, kurie jau lauks jų su nekantrumu.
  Mamyte, o tu pas mane tokia juokinga esi. Tiki kažkokiais neįsivaizduojamais ženklais. Net jau žinduką paruošei man. Ar tu manai, kad aš užsigeisiu žinduko? Nesiginčysiu, jis gražus. Tiesą sakant, aš jau labai senai pasirinkau tave, mano mylimiausia, pati geriausia, pati gražiausia mamyte. Ir ateisiu būtent pas tave. Jau greitai. Bet jei tau taip lengviau, tada pirk žindukus, piešk antras juosteles ant nėštumo testų, gal tokiu būdu ir pagreitinsime mūsų gandrą.
  Mano miela mamyte, tu tik nepergyvenk dėl manęs, neverk, neliūdėk. Sekantį kartą aš tikrai nepraleisiu savo gandro. Geriau jau alkanas atskrisiu, juk tu mane pamaitinsi, aš žinau. Mamyt, kai tik atsisėsiu ant savo gandro, telegrama aš tau atsiųsiu dvi juosteles, ir tada tu žinosi kada manęs laukti. Ak, taip, mes juk su tavimi ultragarso tyrimuose pasimatysime, aš tau savo rankyte pamojuosiu ir tu būsiu visai rami dėl manęs. O susitiksime mes su tavimi laukimo namuose, ten paprastai visos mamytės laukia savo mažylių. Aš, nors dar negaliu nieko tau pasakyti, bet pažiūrėsiu į tavo švelnias akis ir tu suprasi kaip stipriai AŠ TAVE MYLIU, MANO MAMYTE.
  Iki pasimatymo, TAVO MAŽYLIS.

 2. Lumea
  Lumea prieš 9 mėn.

  intojon parašė:
  AŠ TAVE MYLIU, MANO MAMYTE.
  Iki pasimatymo, TAVO MAŽYLIS.

  Kaip gražu

 3. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 8 mėn.

  Laba mergaites isduokit paslapti kokiu budu reikia stebeti gimdos kaklelio padeti ?

 4. nikita1987
  nikita1987 prieš 8 mėn.

  Jautakiene parašė:
  Laba mergaites isduokit paslapti kokiu budu reikia stebeti gimdos kaklelio padeti ?

  Įkišti 2 pirštus į makštį ir viskas, kol apciuopi kaklelį

 5. User has not uploaded an avatar
  seama19 prieš 8 mėn.

  bmli parašė:
  Kakleli tai as randu, bet dar auksciau uz jo yra toks visai mazas kietas darinukas, zirnio dydzio. Gal cia taip turi buti? Gal cia kokia sausgysle jauciasi?

  Rauksle sake gydytoja. Nieko blogo