Gimdos kaklelio stebėjimas (75)

Kas yra gimdos kaklelis?

Gimdos kaklelis yra apatinė siauroji gimdos dalis, besijungianti su viršutine makšties dalimi.

Gimdos kaklelis menstruacinio ciklo metu ne tik gamina skirtingas gleives (gimdos kaklelio išskyras), bet ir pats keičiasi priklausomai nuo ciklo stadijos.

Kaip keičiasi gimdos kaklelis mėnesinių ciklo metu?

Gimdos kaklelis yra „durys“ į gimdą, kurioje auga ir vystosi apvaisintas kiaušinėlis. Šios „durys“ užsidaro, kai gimda yra nepasiruošusi priimti naujo gyventojo: gimdos kaklelis užsiveria, tampa kietas, nusileidžia žemyn ir gamina spermatozoidams nedraugiškas gleives.

Artėjant ovuliacijai, gimdos kaklelis pakyla aukštyn, suminkštėja, atsiveria ir pradeda gaminti vaisingas, kiaušinio baltymą primenančias gleives. Yra du kraštutiniai gimdos kaklelio vertinimai:

 • Gimdos kaklelis yra žemai ir yra kietas, uždaras. Kai kaklelis yra žemai, jį nesunku pasiekti, liečiant pojūtis panašus lyg liestumėte nosies galiuką (kaklelis atrodo stangrus, tvirtas).
 • Gimdos kaklelis yra aukštai ir yra minkštas, atviras. Aukštai esantį gimdos kaklelį gali būti sunku pasiekti, jis būna minkštas (kaip žandas arba lūpos), centre jaučiama duobutė, išduodanti, kad kaklelis yra atsivėręs.

Ar būtina stebėti gimdos kaklelį?

Gimdos kaklelio stebėjimas nėra būtinas, jei matuojate bazinę kūno temperatūrą ir stebite gimdos kaklelio gleives.

Tačiau šis stebėjimas užtvirtina pagrindinių stebėjimų duomenis (arba perspėja, kad „kažkas čia ne taip“).

 • Kada stebėti? Pradėti stebėti gimdos kaklelį reikėtų pasibaigus mėnesinių kraujavimui, ištuštinus šlapimo pūslę. Tikrinti gimdos kaklelį reikėtų vieną kartą per dieną, tuo pačiu metu (pavyzdžiui, rytinio dušo metu), nes į dienos pabaigą kaklelis nusileidžia žemiau, o lyginant rytinio ir vakarinio apčiuopimo duomenis išvados gali būti neteisingos.
 • Kaip stebėti? Gimdos kaklelis „stebimas“ ji apčiuopiant. Tam turi įkišti į makštį pirštą (lyg įstumiant tamponą, bet šiek tiek giliau). Galima tai daryti ir dviem pirštais. Gimdos kaklelio apžiūrą galima daryti įvairiose pozose: stovint, pastačius vieną koją ant kėdės ar klozeto krašto, sėdint ant klozeto, atsitūpus. Stebėkite visada toje pačioje pozoje (pvz. pritūpusi) – skirtingose pozose pojūčiai gali būti skirtingi. SVARBU: Kad išvengtumėte infekcijų, visuomet kruopščiai nusiplaukite rankas.
 • Ką vertinti? Vertinti reikėtų tris dalykus: [1] ar gimdos kaklelis yra aukštai/ žemai, [2] ar gimdos kaklelis yra kietas/ minkštas; [3] ar gimdos kaklelis yra uždaras/ atsivėręs. Jei apčiuopimo metu ant gimdos kaklelio pajausite gumbelius, būtinai kreipkitės į gydytoją.
 • Kaip vertinti? Gimdos kaklelį vertinate tik jį apčiuopdama, vertinimų atskaitos taškas yra jūsų pačių pajautimas, todėl reikės bent poros ciklų, kol galėsite pati sau apibrėžti, kada gimdos kaklelis yra žemai, o kada aukštai, kada yra minkštas, kada kietas. Sunkiausia yra įvertinti, ar gimdos kaklelis yra atsivėręs, ar užsivėręs. Jei kaklelis yra atviras, jo centre jausite duobutę – užsivėrusiame ją pajusti praktiškai neįmanoma. Tiesa, jei moteris yra gimdžiusi, kaklelis viso ciklo metu atrodys bent šiek tiek atviras. Tokiu atveju jį reikia vertinti santykinai – t.y. , tuo metu, kai jis atrodys mažiausiai atsivėręs, laikyti jį „uždaru“, o kai daugiausiai – atviru.

Taip pat skaitykite:

Naujausi komentarai

 1. ie.va
  ie.va prieš 1 mėn.

  Pupele29 parašė:
  sveikos mergaites pasidalinkit savo patirtimi .sendien 5 dpo o gk aukstai koks jis turetu buti po ov?

  man 7dpo, tai iškart po ov pakilo iš vidutinės padėties į aukštą užsivėrė ir kol kas laikosi kietas

 2. Ramce
  Ramce prieš 1 mėn.

  neparanoja xDD parašė:
  taip ir turi buti

  neturi, po O GK turi nusileisti ir užsiverti.

  Artėjant ovuliacijai dėl estrogenų poveikio gimdos kaklelio raumeniniam sluoksniui GK palaipsniui ima kilti į viršų, tampa minkštesnis ir truputį prasiveria - taip susidaro atviras kelias spermatozoidams. Po ovuliacijos atvirščiai - GK gana staigiai nusileidžia, tampa kietesnis ir užsiveria (negimdžiusioms moterims - visiškai, gimdžiusioms - dažniausiai tik dalinai). Tokiu būdu GK atlieka tam tikrą mechaninę "vartų" funkciją ir yra vaizdžiai vadinamas gyvenimo vartais. (Visą nėštumo laikotarpį GK esti uždaras, ilgas (apie 4 cm ilgio) ir kartu su mikroorganizmams nepralaidžių gleivių kamščiu užtikrina vaisiui gerą apsaugą nuo kenksmingų išorės veiksnių, atsiveria tik prasidėjus gimdymui).

 3. Nesekmingoji
  Nesekmingoji prieš 1 mėn.

  vakar buvo nusileides gk sendien vel pakilias kas cia yra ar tai normalu kad taip yra?

 4. AelitaM
  AelitaM prieš 1 sav.

  Sveikos mergaitės vėl reikalinga man jūsų pagalba paskutiniu mm pirma diena buvo birželio 6d. Menstruacijos vėluoja savaite gk aukštai kietas ir uzsiveres. Dariausi NT propregant parodė teigiama jog laukiuosi o kiti 3 testai skirtingi jog nesilaukiu kaip manote ar gali būti niestumas?

 5. AelitaM
  AelitaM prieš 1 sav.

  Sveikos mergaitės vėl reikalinga man jūsų pagalba paskutiniu mm pirma diena buvo birželio 6d. Menstruacijos vėluoja savaite gk aukštai kietas ir uzsiveres. Dariausi NT propregant parodė teigiama jog laukiuosi o kiti 3 testai skirtingi jog nesilaukiu kaip manote ar gali būti niestumas?