Gimdos kaklelio stebėjimas: kaip tai padeda nustatyti vaisingas dienas? (156)

Gimdos kaklelio stebėkimas

Kas yra gimdos kaklelis?

Gimdos kaklelis yra apatinė siauroji gimdos dalis, besijungianti su viršutine makšties dalimi.

Gimdos kaklelis menstruacinio ciklo metu ne tik gamina skirtingas gleives (gimdos kaklelio išskyras), bet ir pats keičiasi priklausomai nuo ciklo stadijos.

Kaip keičiasi gimdos kaklelis mėnesinių ciklo metu?

Gimdos kaklelis yra „durys“ į gimdą, kurioje auga ir vystosi apvaisintas kiaušinėlis. Šios „durys“ užsidaro, kai gimda yra nepasiruošusi priimti naujo gyventojo: gimdos kaklelis užsiveria, tampa kietas, nusileidžia žemyn ir gamina spermatozoidams nedraugiškas gleives.

Artėjant ovuliacijai, gimdos kaklelis pakyla aukštyn, suminkštėja, atsiveria ir pradeda gaminti vaisingas, kiaušinio baltymą primenančias gleives. Yra du kraštutiniai gimdos kaklelio vertinimai:

 • Gimdos kaklelis yra žemai ir yra kietas, uždaras. Kai kaklelis yra žemai, jį nesunku pasiekti, liečiant pojūtis panašus lyg liestumėte nosies galiuką (kaklelis atrodo stangrus, tvirtas).
 • Gimdos kaklelis yra aukštai ir yra minkštas, atviras. Aukštai esantį gimdos kaklelį gali būti sunku pasiekti, jis būna minkštas (kaip žandas arba lūpos), centre jaučiama duobutė, išduodanti, kad kaklelis yra atsivėręs.

Ar būtina stebėti gimdos kaklelį?

Gimdos kaklelio stebėjimas nėra būtinas, jei matuojate bazinę kūno temperatūrą ir stebite gimdos kaklelio gleives.

Tačiau šis stebėjimas užtvirtina pagrindinių stebėjimų duomenis (arba perspėja, kad „kažkas čia ne taip“).

 • Kada stebėti? Pradėti stebėti gimdos kaklelį reikėtų pasibaigus mėnesinių kraujavimui, ištuštinus šlapimo pūslę. Tikrinti gimdos kaklelį reikėtų vieną kartą per dieną, tuo pačiu metu (pavyzdžiui, rytinio dušo metu), nes į dienos pabaigą kaklelis nusileidžia žemiau, o lyginant rytinio ir vakarinio apčiuopimo duomenis išvados gali būti neteisingos.
 • Kaip stebėti? Gimdos kaklelis „stebimas“ ji apčiuopiant. Tam turi įkišti į makštį pirštą (lyg įstumiant tamponą, bet šiek tiek giliau). Galima tai daryti ir dviem pirštais. Gimdos kaklelio apžiūrą galima daryti įvairiose pozose: stovint, pastačius vieną koją ant kėdės ar klozeto krašto, sėdint ant klozeto, atsitūpus. Stebėkite visada toje pačioje pozoje (pvz. pritūpusi) – skirtingose pozose pojūčiai gali būti skirtingi. SVARBU: Kad išvengtumėte infekcijų, visuomet kruopščiai nusiplaukite rankas.
 • Ką vertinti? Vertinti reikėtų tris dalykus: [1] ar gimdos kaklelis yra aukštai/ žemai, [2] ar gimdos kaklelis yra kietas/ minkštas; [3] ar gimdos kaklelis yra uždaras/ atsivėręs. Jei apčiuopimo metu ant gimdos kaklelio pajausite gumbelius, būtinai kreipkitės į gydytoją.
 • Kaip vertinti? Gimdos kaklelį vertinate tik jį apčiuopdama, vertinimų atskaitos taškas yra jūsų pačių pajautimas, todėl reikės bent poros ciklų, kol galėsite pati sau apibrėžti, kada gimdos kaklelis yra žemai, o kada aukštai, kada yra minkštas, kada kietas. Sunkiausia yra įvertinti, ar gimdos kaklelis yra atsivėręs, ar užsivėręs. Jei kaklelis yra atviras, jo centre jausite duobutę – užsivėrusiame ją pajusti praktiškai neįmanoma. Tiesa, jei moteris yra gimdžiusi, kaklelis viso ciklo metu atrodys bent šiek tiek atviras. Tokiu atveju jį reikia vertinti santykinai – t.y. , tuo metu, kai jis atrodys mažiausiai atsivėręs, laikyti jį „uždaru“, o kai daugiausiai – atviru.

Taip pat skaitykite:

Naujausi komentarai

 1. Leyla
  Leyla prieš 3 d.

  Ilona111 parašė:
  Sveikos! Aš su tokiu klausimu
  Koks turi būti gimdos kaklelis čiuopiant? man jis nėra lygus, ar taip ir turi būti…

  o dėl ko jūs bijot? aš turiu tuos pakitimus, bet nepastebėjau kažko su kaklelio neto... nemanau, kad akušerė imdama matytų - man ėmė prieš keletą dienų, tai jai tikrai ten nei matosi, nei jaučiasi. jeigu nelygumai būtų galima diagnozuot, niekas tepinėlių neimtų

 2. Ilona111
  Ilona111 prieš 2 d.

  Leyla parašė:
  o dėl ko jūs bijot? aš turiu tuos pakitimus, bet nepastebėjau kažko su kaklelio neto... nemanau, kad akušerė imdama matytų - man ėmė prieš keletą dienų, tai jai tik…

  Oj, nelabai supratau jūsų paskutinį sakinį šiandien lyg ir lygiau viskas, labiau atsidaręs.. matot turiu PKS, pirmas mėnesis po KT tablečių nutraukimo, mėnesinės vėluoja jau savaitę.. gal taip ir turi būti nutraukus, bijau kad iš vis gali neatsirasti dariausi NT, aiškiai neigiamas.. net ir registruotis pakartotinam PAP testui negaliu, kadangi mėnesinės gali užklupti bet kada (akušerė imdama tepinėlį paminėjo, kad labai daug išskyrų, gali būti, kad netiks tepinėlis tyrimui, tai taip ir atsitiko) ginekologė kažkada yra minėjusi, kad yra labai maža žaizdelė ant gimdos kaklelio, tikriausiai įgimta, ar gali būti, kad ji ten ir jaučiasi? bet kokiu atveju labai laukiu vizito pas ginekologę..

 3. Leyla
  Leyla prieš 2 d.

  Ilona111 parašė:
  Oj, nelabai supratau jūsų paskutinį sakinį šiandien lyg ir lygiau viskas, labiau atsidaręs.. matot turiu PKS, pirmas mėnesis po KT tablečių nutraukimo, mėnes…

  Jeigu apčiuopos metodu būtų galima diagnozuoti gimdos kaklelio vėžinius pakitimus, tai niekas ir nedarytų tų PAP... Čia loginis argumentas juk gali būti daug įgimtų dalykų arba tiesiog pakitimų po gimdymų, sekso, gal net infekcijų, kurie nėra vėžiniai.
  Kad savaitė mm vėluoja juk čia norma, dėl streso gali klaidžioti. po KT nutraukimo jaučiu apskritai viskas įmanoma ir normalu.

 4. Ilona111
  Ilona111 prieš 17 val.

  Leyla parašė:
  Jeigu apčiuopos metodu būtų galima diagnozuoti gimdos kaklelio vėžinius pakitimus, tai niekas ir nedarytų tų PAP... Čia loginis argumentas juk gali būti daug įgi…

  Ačiū! Dabar prisimenu, kad gydytoja yra minėjusi jog turiu, greičiausiai įgimtą, gimdos kaklelio žaizdelę, gal aš ją ten ir čiuopiu? Kaip manot ar įmanoma ją užčiuopti?

 5. Leyla
  Leyla prieš 16 val.

  Ilona111 parašė:
  Ačiū! Dabar prisimenu, kad gydytoja yra minėjusi jog turiu, greičiausiai įgimtą, gimdos kaklelio žaizdelę, gal aš ją ten ir čiuopiu? Kaip manot ar įmanoma ją užčiuo…

  nežinau, aš nelabai ten čiupinėju ir nežinau kai planavome bandžiau suprasti, kada tas kakleis aukštai/žemai, ne kaskart suprasdavau, bet į tekstūrą nesigilinau..