Gimdos kaklelio stebėjimas (108)

Gimdos kaklelio stebėkimas

Kas yra gimdos kaklelis?

Gimdos kaklelis yra apatinė siauroji gimdos dalis, besijungianti su viršutine makšties dalimi.

Gimdos kaklelis menstruacinio ciklo metu ne tik gamina skirtingas gleives (gimdos kaklelio išskyras), bet ir pats keičiasi priklausomai nuo ciklo stadijos.

Kaip keičiasi gimdos kaklelis mėnesinių ciklo metu?

Gimdos kaklelis yra „durys“ į gimdą, kurioje auga ir vystosi apvaisintas kiaušinėlis. Šios „durys“ užsidaro, kai gimda yra nepasiruošusi priimti naujo gyventojo: gimdos kaklelis užsiveria, tampa kietas, nusileidžia žemyn ir gamina spermatozoidams nedraugiškas gleives.

Artėjant ovuliacijai, gimdos kaklelis pakyla aukštyn, suminkštėja, atsiveria ir pradeda gaminti vaisingas, kiaušinio baltymą primenančias gleives. Yra du kraštutiniai gimdos kaklelio vertinimai:

 • Gimdos kaklelis yra žemai ir yra kietas, uždaras. Kai kaklelis yra žemai, jį nesunku pasiekti, liečiant pojūtis panašus lyg liestumėte nosies galiuką (kaklelis atrodo stangrus, tvirtas).
 • Gimdos kaklelis yra aukštai ir yra minkštas, atviras. Aukštai esantį gimdos kaklelį gali būti sunku pasiekti, jis būna minkštas (kaip žandas arba lūpos), centre jaučiama duobutė, išduodanti, kad kaklelis yra atsivėręs.

Ar būtina stebėti gimdos kaklelį?

Gimdos kaklelio stebėjimas nėra būtinas, jei matuojate bazinę kūno temperatūrą ir stebite gimdos kaklelio gleives.

Tačiau šis stebėjimas užtvirtina pagrindinių stebėjimų duomenis (arba perspėja, kad „kažkas čia ne taip“).

 • Kada stebėti? Pradėti stebėti gimdos kaklelį reikėtų pasibaigus mėnesinių kraujavimui, ištuštinus šlapimo pūslę. Tikrinti gimdos kaklelį reikėtų vieną kartą per dieną, tuo pačiu metu (pavyzdžiui, rytinio dušo metu), nes į dienos pabaigą kaklelis nusileidžia žemiau, o lyginant rytinio ir vakarinio apčiuopimo duomenis išvados gali būti neteisingos.
 • Kaip stebėti? Gimdos kaklelis „stebimas“ ji apčiuopiant. Tam turi įkišti į makštį pirštą (lyg įstumiant tamponą, bet šiek tiek giliau). Galima tai daryti ir dviem pirštais. Gimdos kaklelio apžiūrą galima daryti įvairiose pozose: stovint, pastačius vieną koją ant kėdės ar klozeto krašto, sėdint ant klozeto, atsitūpus. Stebėkite visada toje pačioje pozoje (pvz. pritūpusi) – skirtingose pozose pojūčiai gali būti skirtingi. SVARBU: Kad išvengtumėte infekcijų, visuomet kruopščiai nusiplaukite rankas.
 • Ką vertinti? Vertinti reikėtų tris dalykus: [1] ar gimdos kaklelis yra aukštai/ žemai, [2] ar gimdos kaklelis yra kietas/ minkštas; [3] ar gimdos kaklelis yra uždaras/ atsivėręs. Jei apčiuopimo metu ant gimdos kaklelio pajausite gumbelius, būtinai kreipkitės į gydytoją.
 • Kaip vertinti? Gimdos kaklelį vertinate tik jį apčiuopdama, vertinimų atskaitos taškas yra jūsų pačių pajautimas, todėl reikės bent poros ciklų, kol galėsite pati sau apibrėžti, kada gimdos kaklelis yra žemai, o kada aukštai, kada yra minkštas, kada kietas. Sunkiausia yra įvertinti, ar gimdos kaklelis yra atsivėręs, ar užsivėręs. Jei kaklelis yra atviras, jo centre jausite duobutę – užsivėrusiame ją pajusti praktiškai neįmanoma. Tiesa, jei moteris yra gimdžiusi, kaklelis viso ciklo metu atrodys bent šiek tiek atviras. Tokiu atveju jį reikia vertinti santykinai – t.y. , tuo metu, kai jis atrodys mažiausiai atsivėręs, laikyti jį „uždaru“, o kai daugiausiai – atviru.

Taip pat skaitykite:

Naujausi komentarai

 1. SandraVilius
  SandraVilius prieš 1 mėn.

  paveiksliukas parašė:
  Dare išvalyma

  Tokiu atveju, praplečia gk, kad išvalytų. Gali būt, kad nuo šiol visada jausit tą duobutę, nepriklausomai nuo to, ar jis atviras ar uždaras. Panašiai, kaip gimdžiusių

 2. paveiksliukas prieš 1 mėn.

  SandraVilius parašė:
  Tokiu atveju, praplečia gk, kad išvalytų. Gali būt, kad nuo šiol visada jausit tą duobutę, nepriklausomai nuo to, ar jis atviras ar uždaras. Panašiai, kaip gimdžius…

  Aš ir galvoju,nes ir šiadiena jį jaučiu 🤔

 3. StebukloMama
  StebukloMama prieš 1 mėn.

  Sveikos, ar kuriai nors teko gk stebėjimo metu apčiuopti mažą spuogelį?

 4. Jielka
  Jielka prieš 3 sav.

  Sveikos merginos, gal kas ka parasys.Pasibaigus menesinems pradejo tempti ir mausti pilvo apacia jau savaite laiko tempua ir maudziau pastoviai, tuo paciu neislendu is tuliko pastoviai sisiu noriu.toks jausmas lyg spaustu pusle.Gk aukstai vos pasiekiu ir kietas.Gal koks uzdegimas gali buti ar kas jau neberandu sau vietos.Tik pirmad.vizitas pas gin....😓

 5. karina999
  karina999 prieš 1 sav.

  Labas vakaras Gal kuri iš Jūsų turėjo žaizdelę gimdos kaklelyje? Ar ginekologė pastoviai stebėjo? Man šiandien pamatė žaizdelę, bet sakė, kad nieko daryti nereikia, nes ji gali būti įgimta ... Gal pas ką nors taip pat buvo žaizdelė? Ar ji įtakojo būsimus nėštumus?