Vežimėlių privalumai ir priedai

Kokie vežimėlio privalumai svarbūs, o kurie – nelabai? Vieno teisingo atsakymo nėra, nes tai, kas svarbu kitiems, gali būti visiškai neaktualu Jums. Pavyzdžiui, reguliuojamo aukščio rankena.
Nepamirškite, kad kiekvienas patobulinimas, pagerinimas ar priedas kainuoja papildomai, ir į jį verta investuoti tik tuo atveju, jei tuo privalumu tikrai naudositės.
Todėl pradėkite nuo savo poreikių įvertinimo, apsispręskite, kokio tipo vežimėlį (ar vežimėlius) pirksite ir tik tuomet susidarykite konkrečių kriterijų sąrašą (koks jums tinkamiausias ratų dydis ir skaičių, svoris, išmatavimai, kokių priedų jums būtinai reikės, ir t.t.).
ES saugumo standartas
Pirkdami vežimėlį patikrinkite, ar jis atitinka ES vežimėliams keliamus saugumo standartus BS EN 1888:2012 arba BS EN 1888:2003 (šis žymėjimas paprastai būna ant rėmo arba sėdimos dalies).
Jei perkate naudotą vežimėlį, patikrinkite, ar veikia visi fiksavimo mechanizmai, stabdžiai, ar geros būklės saugos diržai ir užsegimo mechanizmai, ar vežimėlis neišklypęs, ar nėra akivaizdžių rėmo, ratų ir kitų detalių pažeidimų.
Garantijos, remontas ir atsarginės detalės
Pirkdami vežimėlį pasidomėkite taikomomis garantijomis, remonto galimybėmis, taip pat galimybe įsigyti atsarginių detalių ir priedų (apsaugų, adapterių autokėdutei ir panašiai).
Vežimėlio ratai
Dideli pripučiami ar maži plastikiniai ratai?
Vežimėlis su mažais ratukais puikiai tinka lygiems paviršiams, bet to yra lengvesnis, manevringesnis (dažniausiai) ir kompaktiškesnis.
Tačiau važiuojant bekele, miško keliukais ir akmenuotomis senamiesčio gatvelėmis, geriau tiks vežimėliai su dideliais pripučiamais ratais: tokį mažiau krato, jį lengviau stumti, pervažiuoti sniegą, balas, duobes. Skirtingai nuo mažų ratukų, tarp jų nestringa lapai ir šakelės.
Didelių ratų trūkumas – papildomas svoris ir gabaritai. Norint sulankstyti tokius vežimėlius, kartais tenka ratus apskritai nuimti – net jei jie nusiima paprastai, tai ilgainiui gali įkyrėti.
Kai kurie vežimėliai turi mažesnius ratus priekyje ir didesnius – gale: tai leidžia viename vežimėlyje turėti abiejų ratų teikiamus privalumus (bent jau iš dalies): stabilumą ir manevringumą.
Dideli ratai gali būti užpildyti ir specialiomis putomis: tokiu atveju atkrenta rūpestis dėl nuleistų padangų. Jei padangos yra pripučiamos, su savimi visuomet reiktų nešiotis ir nedidelę oro pompą.
Besisukantys ar fiksuoti ratai?
Besisukantys ratai leidžia paprasčiau manevruoti, tačiau važiuojant nelygiu paviršiumi jie nėra tokie patogūs kaip fiksuoti ratai: kelio nelygumai kreipia vežimėlį ne būtinai ten, kur jūs norite, tad reikia įdėti nemažai jėgų norint nenukrypti nuo kurso.
Tiesa, pažangiausiuose šiuolaikiniuose vežimėliuose yra galimybė fiksuoti besisukančius apie savo ašį ratus, tad jei Jums reikia universalaus sprendimo, dairykitės šio privalumo.
Trys ar keturi ratai?
Dauguma triračių vežimėlių yra skirti aktyviam sportui kartu su vaiku (bėgiojimui, važiavimui dviračiu), ir tokie vežimėliai paprastai yra didesnių gabaritų ir sunkesni (taip pat ir sulankstyti).
Pastaruoju metu atsiranda vis daugiau ir „paprastų“, kompaktiškesnių miestui skirtų triračių, tačiau ir šie paprastai yra didesnių gabaritų nei standartiniai keturračiai.
Triračiai yra manevringi, minkštaeigiai (nes dažniausiai turi didelius ratus ir amortizatorius), tačiau staigesnių posūkių metu gali virsti į šoną.
Važiuoklės pakaba (amortizatoriai)
Šis privalumas – kaip ir automobilio atveju – sušvelnina kratymą, tačiau tai – brangus malonumas, kuris tikrai nebūtinas važiuojant lygiais šaligatviais.
Stabdžiai
Patikrinkite, kaip lengvai ir patikimai veikia stabdžiai – patogiausia, kai abiejų pusių stabdžiai nusispaudžia vienu paspaudimu.
Vežimėlio svoris
Žinoma, kad kuo lengvesnis vežimėlis, tuo patogiau, ypač jei vežimėlį reikės dažnai nešioti ir kilnoti. Tačiau lengvumas turi savo kainą, tiek tiesiogine, tiek perkeltine prasme: lengvų ir patvarių konstrukcijų vežimėliai yra brangesni už analogiškas savybes turinčius sunkesnius vežimėlius.
Visais kitais atvejais lengvesnis vežimėlis greičiausiai reikš mažesnį komfortą: pavyzdžiui, vežimėliai skėtukai yra labai lengvi, tačiau jie neturi tų privalumų, kuriuos turi daugiau sveriantys sportiniai vežimėliai - didelių ratų, patikimo gaubto nuo lietaus ar saulės, paminkštinimų ir panašiai.
Vežimėlio gabaritai
Įvertinkite tiek išlankstyto, tiek sulankstyto vežimėlio išmatavimus: ar tilpsite pro lifto ir buto duris? Ar sulankstytas vežimėlis tilps į automobilio bagažinę ar sandėliuką?
Kaip vežimėlis sulankstomas
Tai labai svarbu, jei dažnai tenka supakuoti/ išpakuoti vežimėlį, pavyzdžiui, važiuojant automobiliu ar visuomeniniu transportu. Vežimėliai-skėtukai yra sulankstomi labai paprastai, nuo sportinių vežimėlių gali tekti nuimti kai kurias dalis.
Kartais gamintojai deklaruoja, kad vežimėlis sulankstomas viena ranka, tačiau jei ši savybė jums išties svarbi, išbandykite, ar tikrai taip ir yra.
Vežimėlis su pirkinių krepšiu
Svarbus elementas, jei lauke/ kelionėse ketinate praleisti daug laiko ir Jums prireiks kartu pasiimti daug daiktų (sauskelnių, užkandžių, darbužėlių).
Krepšys pravers ir tuo atveju, jei planuojate eiti su vaiku apsipirkti, tačiau net jei vežimėlio aprašyme tigiama, kad krepšys yra „didelis“, į jį greičiausiai tilps vos kelios prekės – apsipirkti savaitei ar ilgam savaitgaliui jo tikrai nepakaks.
Reguliuojamas atlošas
Kai kurie vežimėliai turi pilnai (iki horizontalios padėties), kiti – dalinai atlenkiamą nugaros atlošą. Kuo daugiau jį galima atlenkti, tuo patagiau galės numigti Jūsų vaikas.
Reguliuojamo aukščio pakojis
Jei planuojate vežimėlį naudoti ilgesnį laiką, reguliuojamo aukščio pakojis gali būti naudingas privalumas (jį turi ne visi vežimėliai). Paprastai yra 2-6 pakojo aukščio pozicijos.
Reguliuojamo aukščio rankena
Jei tėvų ūgis ženkliai skiriasi arba jei abiejų tėvų ūgis yra ženkliai didesnis ar mažesnis už įprastą, pravers reguliuojamo aukščio rankena.
Dviejų krypčių kėdutės padėtis
Tinka ir tiems atvejams, kai vaikas nori dairytis aplink, ir tiems, kai mažyliui būtina matyti mamą. Reikės šio privalumo Jums ar ne – nežinia, tačiau už šį privalumą turintį vežimėlį tikrai teks mokėti daugiau.
Atkreipkite dėmesį, kokiu būdu keičiama vežimėlio padėtis – permetant rankeną ar nukeliant ir apsukant sėdimą dalį. Pastarasis variantas nėra greitas ir paprastas, o pats vežimėlis dėl šio privalumo tampa sunkesnis ir sulanksčius užima daugiau vietos.
Diržai ir sagtys
Patikrinkite, kaip lengvai reguliuojami saugumo diržai, ar patogi yra jų sagtis.
Staliukas
Tai nuimamas priedas, ant kurio vaikas gali laikyti žaisliuką, užkandžius (iki numes juos ant žemės :)), į kurį vaikas gali įsikibti, ir kurį galima naudoti užkandžiaujant lauke.
Pakopėlė vyresniam vaikui
Tai prie rėmo pritvirtinama konstrukcija su ratukais, skirta pavežti kiek didesnį vaiką. Šios konstrukcijos gali būti ir su kėdute.
Sezoniniai priedai
Tai gali būti apsaugos nuo lietaus ar saulės, tinkliukas nuo uodų, pašitintas vokelis kojoms – visa tai, kas praverčia pasikeitus orams.
Vežimėlio transportavimo krepšys
Į jį supakavę vežimėlį mažiau išpurvinsite bagažinę ar prinešite smėlio į namus. Tačiau gerai pasverkite, ar tikrai jį naudosite: greičiausiai jis bus pakankami didelis ir kietas, tad jam pačiam laikyti reikės erdvės (jau nekalbant apie papildomą svorį.
Gėrimų laikiklis
Mėgstate pasiimti kavos išsinešimui ar visuomet turėti po ranka geriamo vandens? Tuomet šis priedas Jums tikrai pravers. Trūkumas: tam, kad sudėtumėte vežimėlį greičiausiai jį reikės kaskart nuimti (o po to vėl uždėti).