Vežimėlių tipai: kokį vežimėlį pirkti?

Esate naujokai ir sunku susivokti, nuo ko pradėti renkantis vežimėlį? Pradėkite nuo to, kad turite išsiaiškinti, kokie yra jūsų poreikiai - tai vienintelis teisingas kelias norint įsigyti geriausią vežimėlį būtent jūsų šeimai.
Yra kelios pagrindinės vežimėlių rūšys (tipai): jie visi turi savo privalumų bei trūkumų ir yra pritaikyti skirtingiems vaiko gyvenimo etapams bei šeimos poreikiams.
Vežimėliai su lopšiu
Vežimėlis su lopšiu yra bene tinkamiausias pirmąjį pusmetį, kuomet taisyklingam stuburo linijos formavimusi kūdikiui būtina horizontali padėtis.
Tačiau galima išsiversti ir be jo: bent jau iš dalies, jį gali pakeisti sportinukai su iki gulimos pozicijos atlenkiama nugarėle arba kelionių sistemos (jei kūdikiui teks praleisti autokėdutėje ne daugiau kaip dvi valandas per parą).
Privalumai. Kūdikis tokiame vežimėlyje gali būti ilgiau nei dvi valandas, todėl tinka miegui ar ilgiems pasivaikščiojimams. Lyginant su horizontalią padėtį turinčiu sportiniu vežimėliu, lopšio variantas yra erdvesnis ir patogesnis kūdikiui – tai ypač aktualu šaltuoju metų laiku, kai kūdikį reikia šilčiau aprengti ir apklostyti. Jei lopšys nuimamas, pirmaisiais mėnesiais jis gali pakeisti lovytę ar lopšiuką, tačiau tokiu atveju reikėtų įsigyti specialų ilgam miegui tinkantį čiužinuką.
Trūkumai. Naudojami palyginti trumpai – apie 5-7 pirmuosius kūdikio gyvenimo mėnesius. Yra gana masyvūs, tad reikia nemažai erdvės saugojimui. Dėl dydžio juos sunkiau transportuoti iš vienos vietos į kitą.
Sportiniai vežimėliai
Šio tipo vežimėlį naudosite daug ilgiau nei vežimėlį su lopšiu: nuo apytiksliai 6-tojo mėnesio iki trečiojo vaiko gimtadienio, tad šio vežimėlio pasirinkimui verta skirti didesnį dėmesį (ir biudžetą).
Tuo atveju, jei nusprendėte įsigyti sportinį vežimėlį su reguliuojamu atlošu, kuris gali būti nustatytas į visiškai horizontalią poziciją, sportinį vežimėlį galėsite naudoti nuo pirmųjų dienų.
Privalumai. Egzistuoja daugybė šių vežimėlių variacijų, tad kiekvienas gali pasirinkti sau tinkamiausią variantą ir priedų komplektaciją. Pažangiausi modeliai turi pilnai atlošiamą nugarėlę, tad vaikas gali vežimėlyje patogiai nusnūsti (tokius modelius galima naudoti nuo gimimo).
Trūkumai. Paprastai, kuo vežimėlis patogesnis vaikui, tuo jis sunkesnis ir didesnis. Jei sportinis vežimėlis su pilnai atlošiama nugarėle naudojamas vietoje vežimėlio su lopšiu, lopšys atsiduria palyginti žemai - tik kiek aukščiau nei automobilių išmetamųjų dujų vamzdis. Be to, žemai esantis lopšys ne toks patogus ir tėvams: reikia lenktis norint paguldyti ar iškelti kūdikį.
Vežimėliai-skėtukai
Skėtukas – supaprastinta sportinio vežimėlio versija, daug lengvesnė, kompaktiškesnė, itin paprastai sulankstoma. Dažniausiai šeimos tokį vežimėlį turi kaip antrą (papildomą) vežimėlį atvejams, kuomet sportinis vežimėlis yra per didelis ir per sunkus variantas.
Privalumai. Lengvesnis ir kompaktiškesnis nei pilnavertis sportinis vežimėlis. Lengvai sulankstomas (nors ir modernūs sportiniai vežimėliai gali būti sulankstomi labai paprastai).
Trūkumai. Ne toks patogus vaikui: atlošas nereguliuojamas arba atlenkiamas tik šiek tiek, be paminkštinimų, jų ratukai paprastai būna maži, todėl labiau krato. Paprasčiausios versijos yra be apsauginio gaubto, todėl netinka lyjant ar kaitinant saulei.
Universalūs vežimėliai ir kelionių sistemos
Kitaip dar gali būti vadinamas trys viename (3-in-1), du viename (2-in-1) arba "kelioninė sistema" (angl. travel system). Iš esmės tai yra rėmas, prie kurio gali būti tvirtinamos skirtingos dalys pagal poreikį: lopšys, automobilinė kėdutė, sėdimoji sportinio vežimėlio dalis. Kaip kelioninė sistema gali būti naudojami ir kai kurie sportiniai vežimėliai, prie kurių gali būti tvirtinama autokėdutė.
Tokie vežimėliai gali būti parduodami tiek komplektais, tiek atskiromis dalimis. Atskiros dalys gali būti nebūtinai to paties gamintojo, tačiau tokiu atveju gali prireikti adapterių. Iš kitos pusės, patys komplektuodami vežimėlį turite didesnę pasirinkimo laisvę ir galimybę geriau prisitaikyti jį savo poreikiams.
Privalumai. Tą patį rėmą galima naudoti nuo gimimo iki vaikui sueis treji. Perkant visą komplektą, jis gali kainuoti pigiau, nei analogiškos dalys perkant jas atskirai. Naudojant kelionių sistemą (rėmą ir autokėdutę), greita ir paprasta perkelti vaiką iš automobilio/ į automobilį (taip pat ir miegantį).
Trūkumai. Kaip ir visi universalūs daiktai, jie nėra pritaikyti specifinėms situacijoms. Pavyzdžiui, dideli pripučiami ratai yra būtini vežimėliui su lopšiu, tačiau vaikui paaugus jums labiau tiktų lengvesnis ir manevringesnis sportinukas mažais ratais. Jei perkate pilną komplektą, prisiminkite, kad lopšį naudosite apie pusmetį, o autokėdutę - iki vienerių metų, tad reikės erdvės nenaudojamų dalių saugojimui tuo atveju, jei planuojate parduoti visas dalis kartu.
SVARBU: jei naudojate kelionių sistemą, prisiminkite, kad sėdimoje automobilinės kėdutės pozicijoje kūdikis gali būti ne ilgiau kaip dvi valandas, todėl ilgesniems pasivaikščiojimams tinka tik autokėdutės su gulima padėtimi.
Pametinukų ir dvynukų vežimėliai
Šie vežimėliai skirti vežti kelis to paties ar skirtingo amžiaus vaikus. Egzistuoja skirtingų išdėstymų ir konfigūracijų: vienas šalia kito, vienas priešais kitą ar paskui kitą išdėstytos sėdimosios (gulimosios dalys).
Tinkamiausią galite išsirinkti įvertinę savo poreikius ir gyvenimo būdą: vaikų amžių, dažniausiai naudojamų durų plotį, manevringumo poreikius, galiausiai – vaikų būdą.
Privalumai. Geras sprendimas auginant dvynukus ar pametinukus, kai trūksta rankų arba kai bent vienas iš vaikų tampa per didelis nešioklei, o kitas dar negali judėti pats.
Trūkumai. Šie vežimėliai yra gana sunkūs, didelių gabaritų ir nemanevringi. Dvipusiai vežimėliai gali būti per platūs, kad tilptų pro duris – jei jums būtinai reikia vežimėlio dviems vaikams, tandeminis vežimėlis gali būti patogesnis variantas, nors vaikams jis gali patikti mažiau – ypač sėdinčiam už brolio ar sesės nugaros.
Triračiai (kitaip bėgikų ar dviratininkų) vežimėliai
Šie vežimėliai turi tris gana didelius ratus ir yra su amortizatoriais, yra pritaikyti greitam riedėjimui nelygiu keliu didesniu greičiu, todėl tiks ketinantiems derinti sportą ir pasivaikščiojimus su vaiku.
Privalumai. Tinka greitam judėjimui, taip pat ir nelygiais paviršiais.
Trūkumai. Tai gana brangus vežimėlis, tad jį apsimokėtų pirkti tik tikrai aktyviems sportininkams. Yra sunkesni ir didesnių gabaritų nei klasikiniai sportiniai vežimėliai. Daugumą jų galima sulankstyti tik nuėmus ratus. Staigiuose posūkiuose yra mažiau stabilūs, gali virsti ant šono.
Kokį vežimėlio tipą rinktis?
Greičiausiai, iki vaikas paaugs, naudosite dviejų skirtingų tipų vežimėlius: vežimėlį su lopšiu ir sportinį vežimėlį (arba atitinkamas universalaus vežimėlio komplektacijas).
Bet gali nutikti ir taip, kad jums pravers ir kiti variantai – pavyzdžiui, jei esate daug keliaujanti šeima, nuspręsite įsigyti dar ir lengvesnį, mažiau vietos užimantį vežimėlį-skėtuką.
Gali nutikti ir taip, kad tikusi ir patikusi vežimėlį teks keisti dėl pasikeitusių aplinkybių, pavyzdžiui, persikrausčius iš buto į namą užmiestyje ar gimus antram vaikui – net ir to paties tipo, pavyzdžiui, sportiniai vežimėliai gali turėti labai skirtingus privalumus ir savybes (svorį, ratų skaičių, reguliavimo ir pritaikymo galimybes).