Čiužinukai kūdikiams ir vaikams: kaip išsirinkti? (54)
Gera lovytė – pusė darbo. Kita pusė – geras čiužinys. Specialistai rekomenduoja kiekvienam kūdikiui pirkti naują čiužinį, nebent esate tikri dėl jo kokybės, būklės ir higieniškumo: net iš pažiūros švaraus čiužinio vidiniuose sluoksniuose gali būti drėgmės, nešvarumų ar net pelėsio.
Čiužniuko pasirinkimas iš tiesų yra paprastesnis, nei gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio: svarbiausia yra išsirinkti tinkamą čiužinuko dydį ir kietumą, visa kita – finansinių galimybių ir asmeninio pasirinkimo reikalas.
Čiužinių pasirinkimo kriterijai
Čiužinio dydis. Pirkite specialiai kūdikių lovytėms skirtus čiužinius, atitinkančius turimos lovytės dydį. Laikoma, kad čiužinukas yra tinkamo dydžio, jei į tarpą tarp čiužinio ir lovytės rėmo telpa ne daugiau kaip du pirštai. Daugeliu atveju čiužinio dydis neturėtų būti problema: jei turite standartinių išmatavimų lovytę, jai tinkantis čiužinys bus 120x60 cm dydžio, standartiniai lopšiams skirtų čiužinių išmatavimai bus 90x40 cm. Standartinių vaikiškų lovelių dydžių yra daugiau, tad čiužinį pirkite kartu su lovyte ar tik po to, kai įšsirinkote jums patinkančią.
Čiužinio storis. Paprastai čiužinukai būna nuo 6 iki 15 cm storio, tačiau storis nėra svarbiausias kriterijus – daug svarbiau yra čiužinio kietumas.
Čiužinio tankis, kietumas ir elastingumas. Čiužinukas turi būti pakankamai kietas ir elastingas (per minkšti čiužiniai didina uždusimo ir SKMS riziką). Jei perkate paprastą porolono čiužinuką, jo tankis turėtų būti 25-35 kg/m3. Kitais atvejais dairykitės vidutinio kietumo čiužinio ir rinkitės šiek tiek kietesnį, nei rinktumėtės sau – kūdikiui tai optimaliausias kietumas. Kietumą ir elastingumą galite patikrinti ir bandymų būdu: bedamas į čiužinį pirštas turi prasmegti tik vos vos, tinkamo kietumo čiužinį turi būti sunku perlenkti pusiau, pats čiužinys neturi būti labai lengvas (didesnio tankio, kietesni čiužiniai sveria daugiau). Čiužinys taip pat turi būti elastingas – paspaudus ir atleidus jis turi greitai grįžti į pradinę formą (kuo greičiau, tuo geriau).
Ventiliacinės angos. Aukštesnės klasės čiužiniai gali turėti specialias ventiliacines angas, kurios gerina oro cirkuliacija ir padeda pasišalinti drėgmei bei kvapams.
Dvipusiai čiužiniai. Tokių čiužinių viena pusė yra kietesnė, pritaikyta kūdikiams, kita – kiek minkštesnė, ir tinka vaikams nuo 1,5-2 metų.
Čiužinio užvalkalas. Geriausia rinktis čiužinius su lengvai nuimamu užvalkalu, kurį galima skalbti aukštoje temperatūroje (bent 40-60°C). Kokybiškiausi užvalkalai yra orui laidūs, antialerginiai su laminuota poliuretano plėvele, saugančia nuo drėgmės prasiskverbimo į čiužinio vidų. Geriau, jei čiužinio užvalkalas yra lygus (be sudygsniavimo), nes siūlėse kaupiasi drėgmė ir nešvarumai.
Čiužinio apsaugos. Net jei čiužinys turi drėgmei atsparų nuimamą užvalkalą, papildoma apsauga tikrai nepakenks. Plastiko klijuotės šiais laikais nėra vienintelis būdas apsaugoti čiužinį – dabar yra ir kūdikiui tinkamesnių medvilnių, orui laidžių, bet drėgmės nepraleidžiančių, čiužinio apsaugų.
Oeko-Tex100 standartas. Patikrinkite, ar čiužinys atitinka „Oeko-Tex 100“ standartą, kuris patvirtina, kad gaminys neturi kenksmingo poveikio vartotojams, kad gaminio medžiagos nėra užterštos sunkiaisiais metalais, formaldehidu, pesticidais, fenoliais ir kitomis kenksmingomis priemaišomis. Oeko-Tex100 standartą atitinkantys gaminiai (tiek natūralaus, tiek sintetinio pluošto) ženklinami specialia etikete.
Antibakterinės savybės. Tikrai nėra būtinybės mokėti už šį privalumą, nes ir jo neturintys čiužinukai jokio pavojaus vaikui nekelia - tereikia laikytis pačių elementariausių higienos normų. Antibakterinės savybės yra greičiau marketingo triukas, kurio veiksmingumas ir nauda – abejotini. Jei antbakterinės savybės būtų stiprios, jos veiktų ir gerąsias bakterijas - kas tikrai nėra gerai. Kaip nėra gerai ir visiškai sterili aplinka, neleidžianti natūraliai formuotis vaiko imunitetui.
Čiužinių rūšys
Čiužinys turi būti pagamintas taip, kad vaikas neturėtų galimybės jo išardyti, praplėšti, prakąsti ar kitu būdu atskirti jo detalių ar užpildo. Čiužiniai gali būti gaminami iš įvairių medžiagų ir įvairiai jas derinant. Populiariausios yra poliuretanas (poliuretano putos arba kitaip porolonas), viskoelastinės medžiagos taip pat augalinis pluoštas (kokoso, jūržolių, bambuko, medienos plaušas).
Prieš pirkdami čiužinį pasidomėkite jo sudėtimi ir konstrukcija – rimti gamintojai paprastai pateikia išsamų aprašymą, o dažnai ir sluoksnių pjūvį. Jei toks aprašymas nepateikiamas, yra pagrindo abejoti gamintojo patikimumu.
Putų poliuretano (porolono) čiužiniai. Tai yra bene ekonomiškiausias ir populiariausias čiužinių variantas. Šie čiužinukai yra palyginti lengvi, jų priežiūra – paprasta. Bene didžiausias trūkumas – greičiau nei kito tipo čiužiniuose atsirandantys išgulėjimai. Be to, juose prasčiau cirkuliuoja oras, tad juos reikia rimčiau vėdinti. Iš kitos pusės, yra ir sudėtingos konstrukcijos daugiasluoksnių čiužinių su pagerinta ventiliacija, kurie savo savybėmis yra artimesni spyruokliniams čiužiniams. Beto, šie čiužiniai yra saugesni ta prasme, kad vaikas nenaudos jų kaip batuto (tam geriau tinka spyruokliniai čiužiniai).
Spyruokliniai čiužiniai. Spyruokliniai čiužiniai yra brangesni, tačiau turi ir privalumų: jie yra patvaresni, dėl ertmių tarp spyruoklių oras juose geriau cirkuliuoja, todėl yra mažesnė tikimybė kūdikiui perkaisti, ypač karštomis dienomis. Cirkuliuojantis oras, be kita ko, vėdina čiužinuką, tad čiužinukas neįgauna nemalonaus kvapo. Dairykitės čiužinio su 135 ar daugiau spyruoklių (svarbus ir pačių spyruoklių standumas).
Natūralaus pluošto čiužiniai. Iš tiesų, tik iš natūralaus pluošto pagaminti čiužiniai pasitaiko gan retai, dažniausiai taip vadinami poroloniniai ar spyruokliniai čiužiniai su išoriniais natūralaus pluošto sluoksniais (bambuko, kokoso, medvilnės). Neabejotinas šių čiužinukų privalumas yra tvirtumas, laidumas orui ir gebėjimas išlaikyti formą.
Tėvai linkę rinktis natūralaus pluošto čiužinius tikėdamiesi, kad jie yra ekologiškesni ir saugesni, tačiau natūralus pluoštas taip pat gali būti užterštas kenksmingomis medžiagomis, jų gamybai gali būti naudojami toksiški klijai. Todėl net jei renkatės „natūralų“ čiužinį, tikrinkite, ar jis atitinka „Oeko-Tex100“ standartą.
Pripučiami ir vandens čiužiniai. Saugumo specialistai rekomenduoja niekada nenaudoti tokių čiužinių vaiko miegui, nes jie yra per minkšti r kelia padidintą riziką vaikui uždusti.
Čiužinukų kainos
Čiužinukų kainos priklauso nuo storio, gamybai naudojamų medžiagų ir jų kokybės. Patys paprasčiausi čiužinukai kūdikių lovytėms gali kainuoti vos 10-30 EUR.
Sudėtingesnės konstrukcijos porolono pagrindu gamintų, taip pat spyruoklinių čiužinukų kainos yra aukštesnės ir gali siekti 200-250 EUR (antialerginiai – ir daugiau), tačiau daugeliu atveju už 50-120 EUR galima įsigyti tikrai neprastą, patvarų, reikiamo kietumo čiužinį.
Brangiausi yra „natūralūs“ čiužiniai, bet kaip jau minėta, jie nebūtinai yra pranašesni už sintetinius, tad jei Jūsų biudžetas ribotas, geriau būtų rinktis aukštesnės kokybės porolono ar mišrios konstrukcijos čiužinį nei prastesnės kokybės čiužinį su natūralaus pluošto dalimis.
Kokį čiužinuką rinktis naujagimiui? Svarstau apie Lono sapnelį arba Maiza lėliuką.