Alkoholis nėštumo metu

Alkoholis nėštumo metu Alkoholis nėštumo metu. iStock.com/Wavebreakmedia

Viskas, ką išgeriate, suvalgote ir įkvepiate, gali nukeliauti iki vaikelio ir paveikti jo vystymąsi. Taip pat ir alkoholis.

Jei vaikelį dar tik planuojate, turėtumėte žinoti, kad alkoholis ir rūkymas mažina tikimybę pastoti. Įrodyta, kad rūkymas taip pat didina persileidimo bei negimdinio nėštumo tikimybę.

Tikrai nesuklysite, jei alkoholiu ar tabaku apskritai nepiktnaudžiausite, nes net ir gandrų laukiančios poros iki ketvirtos–penktos nėštumo savaitės gali tik spėlioti, pavyko pastoti ar ne.

Koks alkoholio kiekis nėštumo metu yra saugus?

Nėra nustatyta, koks alkoholio kiekis nėštumo metu yra saugus (jei toks apskritai yra).

Nors yra keletas tyrimų, kurių išvadose teigiama, kad nedideli alkoholio kiekiai esminės žalos kūdikiui nepadaro, bet net ir tokių tyrimų autoriai teigia, kad nuo alkoholio vartojimo nėštumo metu geriau visiškai susilaikyti: vis tik nėra tvirtų garantijų, kad tyrimuose dalyvavusios mamos sąžiningai ir tiksliai atsakė į klausimus apie savo suvartotą alkoholį.

Alkoholio sukeliamos komplikacijos

Daugybės tyrimų patvirtinta, kad nuolatinis alkoholio vartojimas ir/ar rūkymas ženkliai padidina nėštumo komplikacijų tikimybę (negimdinio nėštumo, negyvagimio, placentos atsisluoksniavimo), taip pat didėja rizika, kad kūdikis gims neišnešiotas, mažo svorio, su kiškio lūpa, vaisiaus alkoholiniu sindromu.

Ar alkoholis tikrai kenkia kūdikiui?

Gali būti ir taip, kad ir gana nesaikingai vartojanti alkoholį nėščioji susilauks bent jau iš pažiūros sveiko kūdikio. Tačiau turėtumėte nepamiršti, kad vaikas gali turėti ir plika akimi nematomų sveikatos problemų.

Tikrai nėra šimtaprocentinės garantijos, kad, gyvenant sveiką gyvenimo būdą, kūdikis gims visiškai sveikas, ir atvirkščiai. Tačiau jūsų gyvenimo būdas didina arba mažina tikimybę, kad nėštumas bus sklandus, o kūdikis gims sveikas. Ir tai patvirtina ne retos išimtys, o daugybė tyrimų, kuriuose buvo analizuojami šimtai ir net tūkstančiai atvejų.

Alkoholis pirmomis nėštumo savaitėmis

Ar turėtumėte panikuoti, jei pastojote neplanuotai, o iki sužinojote apie nėštumą išgėrėte ne vieną taurę šampano?

Greičiausiai, kad ne: stebėjimai rodo, kad pirmomis savaitėmis atvejais žalos rizika kūdikiui yra minimali, ir jei kas pakryptų ne ta linkme (dėl alkoholio ar kitų priežasčių), nėštumas greičiausiai nutrūktų labai ankstyvoje stadijoje.

Tačiau, kas be ko, kuo anksčiau atsisakysite alkoholio ir tabako, tuo anksčiau baigsite žaisti "rusišką ruletę" su savo ir vaiko sveikata.

Nealkoholinis alus ir vynas

Nealkoholinis (bealkoholinis) alus ar vynas gali būti kiek klaidinanti sąvoka, nes paprastai šiuose gėrimuose alkoholio yra, nors ir gerokai mažiau nei įprastose šių gėrimų versijose.

Pavyzdžiui, nealkoholiniame aluje gali būti apie 0.5% alkoholio tūrio (palyginimui, įprastame aluje jo yra apie 4-5%).