Alkoholis nėštumo metu (597)

Nėščia moteris geria vyną Prostock-studio | Shutterstock.com

Vykstant labai subtiliems ir jautriems procesams – užsimezgant naujai gyvybei – neigiamos įtakos gali turėti daugelis veiksnių. Vienas labiausiai nesuderinamų su kūdikio pradėjimu – alkoholis. PSO pateikia duomenis, kad iš 1000 naujagimių 1–3 gimsta su sunkia alkoholio padaryta žala.

Tad koks alkoholio kiekis nėštumo metu yra saugus, o gal apskritai alkoholio vartojimas ir nėštumas – nesuderinami?

Alkoholio vartojimas planuojant kūdikį

Žalingų įpročių atsisakymas – viena svarbiausių pasiruošimo nėštumui užduočių. Medikai planuojantiems turėti vaikų bent 3 mėn. rekomenduoja visiškai atsisakyti alkoholio: vidutinis lytinių ląstelių brendimo laikas – 64–72 d., o dar beveik 2 sav. jos keliauja lytiniais takais, todėl tokia rekomendacija atsirado ne veltui.

Tikrai nesuklysite, jei alkoholio apskritai atsisakysite. Be to, šeimos pagausėjimo laukiančios poros iki 4–5 nėštumo savaitės gali tik spėlioti, pavyko pastoti ar ne, todėl geriau rinktis saugesnį variantą – laikiną abstinenciją.

Būsimoji mama ir alkoholio vartojimas

Iki pastodamos alkoholį vartoja apie 90% moterų. Jei kūdikį dar tik planuojate, turėtumėte žinoti, kad tyrimais įrodyta, jog alkoholio vartojimas mažina tikimybę pastoti.

Būsimasis tėtis ir alkoholio vartojimas

Alkoholis daro neigiamą įtaką ne tik vyro potencijai, bet ir reprodukcinėms funkcijoms. Per didelis suvartoto alkoholio kiekis (180 ml stipraus alkoholio 5 d. per savaitę ir daugiau) lemia prastą spermos kokybę, tačiau pakitimai – laikini. Dažniausiai nevartojant alkoholinių gėrimų spermos kokybė vėl pagerėja.

Ilgą laiką gausiai vartojant alkoholinius gėrimus galimas ir vyrų nevaisingumas.

Lėtinis vyrų alkoholio vartojimas taip pat siejamas su epigenetiniais pokyčiais, kai pakitusi geno funkcija su lytine ląstele gali būti perduodama ir palikuoniui.

Alkoholio vartojimas pirmomis nėštumo savaitėmis

Tyrimais nustatyta, kad tiek pats alkoholis, tiek jame esantys metabolitai gali sutrikdyti embriono, vėliau – ir vaisiaus raidą.

Tačiau ar turėtumėte panikuoti, jei pastojote neplanuotai, o iki sužinodamos apie nėštumą išgėrėte ne vieną taurę šampano?

Tikriausiai ne: stebėjimai rodo, kad pirmomis savaitėmis žalos rizika kūdikiui yra minimali, ir jei kas pakryptų ne ta linkme (dėl vartoto alkoholio ar kitų priežasčių), nėštumas veikiausiai nutrūktų ir labai ankstyvoje stadijoje įvyktų persileidimas.

Tačiau kuo anksčiau atsisakysite alkoholio, tuo mažiau rizikuosite savo ir vaisiaus sveikata.

Koks alkoholio kiekis nėštumo metu yra saugus?

Nėštumo metu saugaus alkoholio kiekio nėra.

Ir nors yra keletas tyrimų, kurių išvadose teigiama, kad nedideli alkoholio kiekiai esminės žalos kūdikiui nepadaro, bet net ir tokių tyrimų autoriai teigia, kad nuo alkoholio vartojimo nėštumo metu geriau visiškai susilaikyti, o ir tyrimų duomenys apklausiant nėštumo metu alkoholį vartojusias moteris gali būti netikslūs.

Dar ir šiandien yra medikų, rekomenduojančių išgerti šaukštą vyno kraujui pagerinti ar brendžio/konjako kraujospūdžiui pakelti. Tačiau tokia alkoholio „nauda“ – labai abejotina ir nepatvirtinta jokiais moksliniais tyrimais.

Alkoholio sukeliamos nėštumo komplikacijos

Daugybės tyrimų patvirtinta, kad nuolatinis alkoholio vartojimas ženkliai padidina nėštumo komplikacijų tikimybę. Dar pavojingesnis derinys – alkoholio vartojimas ir rūkymas.

Galimos komplikacijos nėštumo metu vartojant alkoholį:

Taip pat didėja rizika, kad kūdikis gims:

 • Neišnešiotas;
 • Mažo svorio;
 • Turėdamas įgimtą lūpos nesuaugimą – vadinamąją kiškio lūpą;
 • Turėdamas vaisiaus alkoholinį sindromą.

Gali būti, kad ir gana saikingai alkoholį vartojanti nėščioji susilauks iš pažiūros sveiko naujagimio. Tačiau sveikatos problemos gali būti nematomos plika akimi arba pasireikšti vėliau, kūdikiui augant.

Vaisiaus alkoholinis sindromas

Vaisiaus alkoholinis sindromas (VAS) – rimta naujagimių patologija, turinti įtakos visam likusiam gyvenimui. VAS išsivysto alkoholį gausiai vartojant dalį ar ir viso nėštumo metu.

Vaikų, turinčių VAS, specifiniai fiziniai bruožai:

 • Maža galva;
 • Siauras akių plyšys ir raukšlės akių kampučiuose;
 • Trumpa, plokščia, žema nugarėle nosis;
 • Plona viršutinė lūpa be duobutės virš jos;
 • Lėtas augimas ir per mažas svoris.

Pastebima ir sulėtėjusi psichinė VAS turinčių vaikų raida: dažnai šie vaikai yra hiperaktyvūs, nesugeba sutelkti dėmesio, turi mokymosi sunkumų, taip pat kalbos, klausos, mitybos ir kt. sutrikimų.

Nealkoholinis alus ir vynas nėštumo metu

Nealkoholinis alus ar vynas gali būti kiek klaidinanti sąvoka, nes paprastai šiuose gėrimuose alkoholio yra, nors ir gerokai mažiau nei įprastose šių gėrimų versijose.

Pavyzdžiui, nealkoholiniame aluje gali būti apie 0,5% alkoholio tūrio (palyginimui, įprastame aluje jo yra apie 4–5%).

Susiję straipsniai

Būsimas mamas kviečiame burtis į pokalbių grupes

Būsimos mamos „Tėvų darželio“ forume buriasi į pokalbių grupes pagal vaikučio gimimo metus ir mėnesį. Laukiatės? Kviečiame prisijungti?

Nėštumas paauglystėje: kokie 5 didžiausi iššūkiai tenka jaunoms mamoms?

Sužinojusios apie neplanuotą nėštumą, paauglės svarsto, ką daryti toliau. Vienas lemiamų klausimų – ar mergina yra pasiruošusi auginti kūdikį?

Miegas besilaukiant: specialistės pataria kaip kokybiškai pailsėti

Nors besilaukiant labai dažnas linkėjimas būna „miegok, kol gali“, paradoksalu, bet dažną nėštukę visgi kamuoja miego iššūkiai.

Naujausi komentarai

 1. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 2 m.

  Negali būti jokie alkoholio gėrimai, ar rūkymas

 2. Spindulelisz prieš 2 m.

  Pries. juk jeigu jau norisi to Alucio ar vynelio, kiek dabar yra jų nealkoholinių.. pilna, tik rinkis.. man širdis neleistu tiesiog.. nei rūkymo, nei gėrimo nepateisinu esant nėščiai.

 3. ...AteinantiMeilė...
  ...AteinantiMeilė... prieš 2 m.

  Aišku,kad prieš!

 4. Pipirelis
  Pipirelis prieš 2 m.

  Alkoholio lengva atsisakyti.. dar kai tik žodžiu pamąstėm poroje, kad gal laikas mums papildyti gretas beibiu, iškart baigėsi man vyneliai ir kokteiliai. Nors kartais net saldu darosi pagalvojus apie margaritas, beeet yra svarbesnių dalykų gyvenime

 5. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 2 m.

  Kokteiliai vynai palauks, bus galima atsipalaiduoti biski kaip užaugs vaikai. O dabar reikia nėra kada atsisėsti ramiai ir pagurksnoti viena ar du kokteilius, ar Taure vyno.