Savaiminis persileidimas (2568)

Savaiminis persileidimas Andrey_Popov | Shutterstock.com

Persileidimas – tai savaiminis nėštumo nutrūkimas, kuris įvyksta iki 22 nėštumo savaitės (vėliau įvykęs nėštumo nutrūkimas laikomas priešlaikiniu gimdymu).

Kada įvyksta persileidimas?

Manoma, kad apie 15-30% procentų visų žinomų nėštumų baigiasi persileidimu. Dauguma persileidimų įvyksta anksti, per pirmąjį nėštumo trimestrą, dažnai itin ankstyvas persileidimas palaikomas vėluojančiomis mėnesinėmis.

Pagal tai, kada įvyko persileidimas, persileidimai skirstomi į ankstyvus ir vėlyvus:

 • Ankstyvas persileidimas. Persileidimas, įvykęs iki 12 nėštumo savaitės.
 • Vėlyvas persileidimas. Persileidimas, įvykęs tarp 13 ir 22 nėštumo savaitės.

Kai kuriais atvejais nėštumas nenutrūksta savaime, net jei nustatoma, kad vaisius yra žuvęs ar nustojo vystytis. Toks nėštumas vadinamas nesivystančiu nėštumu. Nesivystančio nėštumo atveju gali tekti laukti, kol prasidės savaiminis persileidimas arba nutraukti nėštumą medikamentiniu ar chirurginiu būdu.

Kodėl įvyksta persileidimas?

Dažniausiai tai yra natūrali gamtos atranka – žūsta netinkamai besivystantis, labai silpnas, turintis vystymosi sutrikimų gemalas.

Persileidimo priežasčių neretai nepavyksta tiksliai nustatyti, tačiau dažniausiai persileidimą sukelia:

 • Vaisiaus genetinės medžiagos sutrikimai;
 • Labai rimti, su gyvybe nesuderinami apsigimimai, anomalijos;
 • Motinos gimdos ir/arba gimdos kaklelio ligos, deformacijos.

Kitos, retesnės persileidimo priežastys ir rizikos veiksniai:

 • Narkotinių medžiagų vartojimas;
 • Kai kurių vaistų vartojimas;
 • Rūkymas;
 • Alkoholio vartojimas;
 • Listeriozė – bakterijų, kurios dažniausiai aptinkamos žalioje mėsoje, žaliuose kiaušiniuose, nepasterizuotame piene ir jo produktuose, sukeliamas susirgimas;
 • Stiprios traumos ir sumušimai, pavyzdžiui, patekus į automobilio avariją, nukritus, patyrus smurtą;
 • Hormoninis disbalansas motinos organizme;
 • Didesnis (daugiau nei 35-eri metai) nėščiosios amžius;
 • Infekcijos, pavyzdžiui, Laimo liga, raudonukė ir kt.;
 • Chroniškos ligos (ypač, jeigu jos negydomos arba gydomos netinkamai), pavyzdžiui, diabetas, vilkligė, skydliaukės sutrikimai ir kt.

Persileidimo ir gresiančio persileidimo požymiai

Persileidimo požymiai priklauso nuo buvusios nėštumo savaitės, persileidimo priežasčių ir kitų faktorių, tačiau pagrindinis simptomas yra kraujavimas.

Kartais (ypač jeigu persileidimas ankstyvas) kitų simptomų nebūna arba jie labai silpni ir moteris jų nepastebi arba nežinodama, kad laukiasi juos palaiko prasidėjusiomis menstruacijomis.

Jei persileidimas dar neprasidėjo, tačiau yra jo rizika, būsena įvardijama kaip gresiantis persileidimas. Gresiant persileidimui būdingas tepliojimas, nestiprus kraujavimas, nedideli nugaros ir/arba pilvo apačios skausmai.

Pajutus šiuos simptomus būtina nedelsiant kreiptis į medikus. Jeigu vaisius yra pakankamai gyvybingas, kartais nėštumą įmanoma išgelbėti, dažniausiai rekomenduojamas griežtas lovos režimas, kartais moteris hospitalizuojama.

Persileidimo simptomai:

 • Tepimas, išskyros su krauju. Kraujavimas, ypač persileidimo pradžioje, nėra intensyvus, jis labiau primena tepimą, matomas ne kraujas, bet kraujingos išskyros;
 • Spazmai. Jie primena mėnesinių metu jaučiamus skausmus, tačiau dažnai stipresni (kita vertus, mėnesių skausmai ir skausmo pajautimas plačiąja prasme yra labai individualu);
 • Apatinės nugaros dalies ir/arba pilvo apačios skausmas;
 • Sąrėmiai. Labai skausmingi, cikliškai pasikartojantys kas 5-20 min.;
 • Gimdos kaklelio atsivėrimas. Tą apžiūros metu pastebi gydytojas;
 • Kraujavimas. Vykstant persileidimui kraujavimas tampa vis intensyvesnis, kraujas yra raudonos arba rusvos, rudos spalvos. Kraujavimui intensyvėjant pradeda šalintis krešuliai, tirštos ir lipnios išskyros, audinių gabaliukai.
 • Nėštumo simptomų išnykimas. Persileidimo pabaigoje išnyksta ne tik tik persileidimo, bet ir nėštumo simptomai: pykinimas, krūtų jautrumas, nuotaikos svyravimai, mieguistumas ir pan.

Ką daryti įtariant persileidimą?

Pastebėjus galimo persileidimo simptomus, net ir nežymius, būtina apsilankyti pas gydytoją, kuris įvertins nėščiosios būklę, pasireiškusių požymių priežastis, įvertins, ar įmanoma nėštumą išsaugoti.

Persileidimui jau prasidėjus, deja, jo sustabdyti nėra įmanoma. Prasidėjus persileidimui pasireiškia ir vis stiprėja visi būdingi simptomai: kraujavimas, nugaros ir/arba pilvo apačios skausmas, nėštumo simptomų išnykimas ir kt.

Prasidėjus persileidimui moteriai rekomenduojama ilsėtis, gulėti, jai gali būti paskirti medikamentai, taip pat nuskausminamieji.

Jeigu persileidimo metu vaisius ar gleivinė pasišalina nevisiškai (t.y. įvyko dalinis persileidimas), gali tekti medikamentais arba mechaniškai valyti gimdą.

Pastojimas po persileidimo

Planuojančios pastojimą po persileidimo moterys turėtų pasitarti su gydytoju. Dažniausiai rekomenduojama palaukti, kol atsistatys ir normalizuosis mėnesinių ciklas – tikslus laukimo laikas priklauso nuo to kuriuo nėštumo periodu ir kaip vyko persileidimas, ar reikėjo papildomų intervencijų, bendros moters fizinės ir psichologinės sveikatos būklės.

Jeigu persileidimas nėra pirmas, gydytojas gali rekomenduoti atlikti išsamius tiek moters, tiek vyro sveikatos bei genetinius tyrimus.

Siekiant pastoti antrąjį kartą reikėtų sustiprinti sveikatą, sveikai maitintis, sportuoti, normalizuoti svorį, atsisakyti žalingų įpročių, pasikonsultuoti su gydytoju dėl maisto papildų ir vitaminų nėščiosioms vartojimo.

Statistika rodo, kad net 85% persileidimą patyrusių moterų sėkmingai išnešioja ir pagimdo vaikučius pastojusios antrąjį kartą.

Naujausi komentarai

 1. Lina81
  Lina81 prieš 1 sav.

  Prieš dvi dienas pastebėjau rudas išskyras. Paskambinus gydytojai, pasakė kad tai normalu šalinasi senas kraujas. Bet paskui pastebėjau šviežia kraują. Nuvykau į priimamąjį, aišku ten ir valandą pralaukiau. Atėjo gydytoja apžiūrėjo ir pasakė kad jau viskas ??? buvo septinta savaitė. Neštumas pirmas, ilgai lauktas. Rizikos grupei priklausiau man 39. Pastojau natūraliu būdu. Begalo sunku yra.

 2. vili
  vili prieš 1 sav.

  Lina81 parašė:
  Prieš dvi dienas pastebėjau rudas išskyras. Paskambinus gydytojai, pasakė kad tai normalu šalinasi senas kraujas. Bet paskui pastebėjau šviežia kraują. Nuvykau į pr…

  Užjaučiu, bet pasakysiu, niekas be reikalo neivyksta. Matyt buvo kažkas negerai tame vystymosi etape ir mažiukas neįsitvirtino. Ir rankų nuleisti nereikia, kitas kartas bus sėkmingas ?

 3. User has not uploaded an avatar
  Ievukas 111 prieš 1 sav.

  Lina81 parašė:
  Prieš dvi dienas pastebėjau rudas išskyras. Paskambinus gydytojai, pasakė kad tai normalu šalinasi senas kraujas. Bet paskui pastebėjau šviežia kraują. Nuvykau į pr…

  Viskas bus gerai kita karta.? man ir ivyko prieš pusmeti persileidimas 7 savaite. Pralaukem kelis menesius tada vel bandem. Ir dabar vel laukiuos ir tikiu kad šikart bus viskas gerai ? palaukit truputi ir vėl bandykit ir tikrai pavyks ?

 4. IšNaujo prieš 1 sav.

  Lina81 parašė:
  Prieš dvi dienas pastebėjau rudas išskyras. Paskambinus gydytojai, pasakė kad tai normalu šalinasi senas kraujas. Bet paskui pastebėjau šviežia kraują. Nuvykau į pr…

  Labai užjaučiu...Man buvo 3-ias nėštumas, ir jau savaitė,kaip mažytė pas angeliukus, tai puikiai suprantu jūsų skausmą ❤️ Bet galvokite optimistiškai, kad ne už ilgo tikrai vėl ir SĖKMINGAI pastosit!!! Aš tuo save guodžiu, ir laukiu nesulaukiu vėl bandyti ❤️❤️❤️

 5. User has not uploaded an avatar
  Deisva prieš 3 val.

  Sveikos merginos, rugsėjį buvo metai kaip bandome susilaukti vaikelio...žinau, kad yra moterų kurioms ir ilgiau nepavyksta, bet man tie metai taip prailgo, pirmais mėnesiais kai aplankydavo menstruacijos būdavo tokie nusivylimai, bet su laiku aš su jais susitaikiau ir mėgindavome vėl...toliau jau buvo lengviau. Rugsėjo 14 d. turėjo būti menstruacijos, nesusirgau, pasidariau testą vieną, kitą dieną kitą-teigiamas. Džiaugsmo daug! su vyru labai džiaugėmės, jau įsivaizdavau kaip pasakysim savo sūnui, kuris be galo nori leliuko. Pasidariau HCG, rezultatai 74, po dviejų dienų pakartojau HCG 34. Nuėjau miegoti su neramia širdimi, bet viltis dar vistiek nežuvo. Sekančią dieną atsikėliau pikta kaip širšė, nuotaikos nebuvo, žodžiu viskas blogai. Po kelių val. pajutau, kad pilvą maudžia taip kaip per menstruacijas...taip pradėjau kraujuoti. Buvo 3-4 sav. Apėmė toks nusivylimas, tokia tuštuma viduje, norėjosi tik verkti visą dieną įsikniaubus į pagalvę. Bet tikriausiai negalime nuleisti rankų! Nes šis pastojimas tik parodė, kad mes galime, tik dar trūksta kažko trupučio iki tos pilnos laimės. Linkiu visoms, kad mus visas kuo greičiau aplankytų gandrai <3