Savaiminis persileidimas (2991)

Savaiminis persileidimas Andrey_Popov | Shutterstock.com

Persileidimas – tai savaiminis nėštumo nutrūkimas, kuris įvyksta iki 22 nėštumo savaitės (vėliau įvykęs nėštumo nutrūkimas laikomas priešlaikiniu gimdymu).

Kada įvyksta persileidimas?

Manoma, kad apie 15-30% procentų visų žinomų nėštumų baigiasi persileidimu. Dauguma persileidimų įvyksta anksti, per pirmąjį nėštumo trimestrą, dažnai itin ankstyvas persileidimas palaikomas vėluojančiomis mėnesinėmis.

Pagal tai, kada įvyko persileidimas, persileidimai skirstomi į ankstyvus ir vėlyvus:

 • Ankstyvas persileidimas. Persileidimas, įvykęs iki 12 nėštumo savaitės.
 • Vėlyvas persileidimas. Persileidimas, įvykęs tarp 13 ir 22 nėštumo savaitės.

Kai kuriais atvejais nėštumas nenutrūksta savaime, net jei nustatoma, kad vaisius yra žuvęs ar nustojo vystytis. Toks nėštumas vadinamas nesivystančiu nėštumu. Nesivystančio nėštumo atveju gali tekti laukti, kol prasidės savaiminis persileidimas arba nutraukti nėštumą medikamentiniu ar chirurginiu būdu.

Kodėl įvyksta persileidimas?

Dažniausiai tai yra natūrali gamtos atranka – žūsta netinkamai besivystantis, labai silpnas, turintis vystymosi sutrikimų gemalas.

Persileidimo priežasčių neretai nepavyksta tiksliai nustatyti, tačiau dažniausiai persileidimą sukelia:

 • Vaisiaus genetinės medžiagos sutrikimai;
 • Labai rimti, su gyvybe nesuderinami apsigimimai, anomalijos;
 • Motinos gimdos ir/arba gimdos kaklelio ligos, deformacijos.

Kitos, retesnės persileidimo priežastys ir rizikos veiksniai:

 • Narkotinių medžiagų vartojimas;
 • Kai kurių vaistų vartojimas;
 • Rūkymas;
 • Alkoholio vartojimas;
 • Listeriozė – bakterijų, kurios dažniausiai aptinkamos žalioje mėsoje, žaliuose kiaušiniuose, nepasterizuotame piene ir jo produktuose, sukeliamas susirgimas;
 • Stiprios traumos ir sumušimai, pavyzdžiui, patekus į automobilio avariją, nukritus, patyrus smurtą;
 • Hormoninis disbalansas motinos organizme;
 • Didesnis (daugiau nei 35-eri metai) nėščiosios amžius;
 • Infekcijos, pavyzdžiui, Laimo liga, raudonukė ir kt.;
 • Chroniškos ligos (ypač, jeigu jos negydomos arba gydomos netinkamai), pavyzdžiui, diabetas, vilkligė, skydliaukės sutrikimai ir kt.

Persileidimo ir gresiančio persileidimo požymiai

Persileidimo požymiai priklauso nuo buvusios nėštumo savaitės, persileidimo priežasčių ir kitų faktorių, tačiau pagrindinis simptomas yra kraujavimas.

Kartais (ypač jeigu persileidimas ankstyvas) kitų simptomų nebūna arba jie labai silpni ir moteris jų nepastebi arba nežinodama, kad laukiasi juos palaiko prasidėjusiomis menstruacijomis.

Jei persileidimas dar neprasidėjo, tačiau yra jo rizika, būsena įvardijama kaip gresiantis persileidimas. Gresiant persileidimui būdingas tepliojimas, nestiprus kraujavimas, nedideli nugaros ir/arba pilvo apačios skausmai.

Pajutus šiuos simptomus būtina nedelsiant kreiptis į medikus. Jeigu vaisius yra pakankamai gyvybingas, kartais nėštumą įmanoma išgelbėti, dažniausiai rekomenduojamas griežtas lovos režimas, kartais moteris hospitalizuojama.

Persileidimo simptomai:

 • Tepimas, išskyros su krauju. Kraujavimas, ypač persileidimo pradžioje, nėra intensyvus, jis labiau primena tepimą, matomas ne kraujas, bet kraujingos išskyros;
 • Spazmai. Jie primena mėnesinių metu jaučiamus skausmus, tačiau dažnai stipresni (kita vertus, mėnesių skausmai ir skausmo pajautimas plačiąja prasme yra labai individualu);
 • Apatinės nugaros dalies ir/arba pilvo apačios skausmas;
 • Sąrėmiai. Labai skausmingi, cikliškai pasikartojantys kas 5-20 min.;
 • Gimdos kaklelio atsivėrimas. Tą apžiūros metu pastebi gydytojas;
 • Kraujavimas. Vykstant persileidimui kraujavimas tampa vis intensyvesnis, kraujas yra raudonos arba rusvos, rudos spalvos. Kraujavimui intensyvėjant pradeda šalintis krešuliai, tirštos ir lipnios išskyros, audinių gabaliukai.
 • Nėštumo simptomų išnykimas. Persileidimo pabaigoje išnyksta ne tik tik persileidimo, bet ir nėštumo simptomai: pykinimas, krūtų jautrumas, nuotaikos svyravimai, mieguistumas ir pan.

Ką daryti įtariant persileidimą?

Pastebėjus galimo persileidimo simptomus, net ir nežymius, būtina apsilankyti pas gydytoją, kuris įvertins nėščiosios būklę, pasireiškusių požymių priežastis, įvertins, ar įmanoma nėštumą išsaugoti.

Persileidimui jau prasidėjus, deja, jo sustabdyti nėra įmanoma. Prasidėjus persileidimui pasireiškia ir vis stiprėja visi būdingi simptomai: kraujavimas, nugaros ir/arba pilvo apačios skausmas, nėštumo simptomų išnykimas ir kt.

Prasidėjus persileidimui moteriai rekomenduojama ilsėtis, gulėti, jai gali būti paskirti medikamentai, taip pat nuskausminamieji.

Jeigu persileidimo metu vaisius ar gleivinė pasišalina nevisiškai (t.y. įvyko dalinis persileidimas), gali tekti medikamentais arba mechaniškai valyti gimdą.

Pastojimas po persileidimo

Planuojančios pastojimą po persileidimo moterys turėtų pasitarti su gydytoju. Dažniausiai rekomenduojama palaukti, kol atsistatys ir normalizuosis mėnesinių ciklas – tikslus laukimo laikas priklauso nuo to kuriuo nėštumo periodu ir kaip vyko persileidimas, ar reikėjo papildomų intervencijų, bendros moters fizinės ir psichologinės sveikatos būklės.

Jeigu persileidimas nėra pirmas, gydytojas gali rekomenduoti atlikti išsamius tiek moters, tiek vyro sveikatos bei genetinius tyrimus.

Siekiant pastoti antrąjį kartą reikėtų sustiprinti sveikatą, sveikai maitintis, sportuoti, normalizuoti svorį, atsisakyti žalingų įpročių, pasikonsultuoti su gydytoju dėl maisto papildų ir vitaminų nėščiosioms vartojimo.

Statistika rodo, kad net 85% persileidimą patyrusių moterų sėkmingai išnešioja ir pagimdo vaikučius pastojusios antrąjį kartą.

Naujausi komentarai

 1. littlemagpie prieš 3 sav.

  Gabukee parašė:
  Sveikos merginos, vakar su šypsena skaičiau neštukių pasisakymus.. šiandien ryte pamačiau kraują, ko pasekoje įvyko savaiminis persileidimas ir mano žirniuko nebeli…

  Kaip gaila.. laikykites😭

 2. User has not uploaded an avatar
  erikaandrijanova prieš 3 sav.

  Sveikos, mm buvo 23,spalio ir jos atejo sav anksciau , baigesi apie 28-29diena .. keista nes pas mane nei veluoja nei anksciau ateina jos , ciklas 28 d . Mm trunka 3-4 d. Si karta jos ilgesnes buvo.. ir pradejau kraujuoti vel 4 lapkricio , siandien jau lapkr 7 ir tepe tesiog. Si savaite yra ovuliacijos dienos nuo 1-7 pagal kalendoriu , nes turiu 2 programeles kur visada atsizymiu jai kas. Dariausi testus nieko neprode.. vakar pasidariau irgi nieko nerode,bet siandien radus ta testa ir norejus ismest vel pasiziurejau ir parode lig vaiduokliuka... buvau pas daktara siandien ir vel pasidariau test bet tas testas nieko neparode,lauksiu kraujo tyrimu... ar tai galetu but persileidimas?.. nes buvo su mazais kresuliais ir gan kaip menesines, bet siandien rausvai tepti pradejo ir biski pakrauna o bet vel apsiramino .. ir beje maudžia pilvo apačia ...?😭🫣beje lapkc 4 diena labai nervinausi,ir verkiau po to pamačiau kad kraujoti pradejau…

 3. User has not uploaded an avatar
  Coliuke18 prieš 2 sav.

  erikaandrijanova parašė:
  Sveikos, mm buvo 23,spalio ir jos atejo sav anksciau , baigesi apie 28-29diena .. keista nes pas mane nei veluoja nei anksciau ateina jos , ciklas 28 d . Mm trunka …

  Labas. Man taip pat vakar prasidėjo kraujavimas savaitę anksčiau, nors to niekad nėra buvę. Skausmas ir nugaros apačioje ir pilvo apačioje. Prasidėjo rusvu tepimu. Nespėjau net sužinoti ar buvau pastojusi ar tiesiog ciklas sustreikavo.. o taip tikėjausi... kovo mėnesį jau turėjau ankstyvą persileidimą 5 savaitę.. tik sužinojau, kad laukiuosi ir po 4 dienų persileidau...
  Sako, kad po persileidimo dar kuris laikas testas rodo teigiamą, tai bandysiu rytoj nusipirkti ir poryt pasidaryti.. bent žinosiu ar ciklas sustreikavo ar vėl žirniuką pamečiau…

 4. elvin
  elvin prieš 2 sav.

  Sveikos, tikiuosi šioje grupėje nesmerks manęs, nes man ir taip labai sunku psichologiškai, bet gal žinote kokių priemonių persileidimui? Fizinis krūvus gal veikia? Karšta vonia? Ar dar kas?

 5. User has not uploaded an avatar
  ieva6891 prieš 1 sav.

  Tikriausiai tiesiog reikia laukt. Aš laukiau. Gydytojai turbūt rekomenduotų kažką, jei būtų realių nepavojingų sveikatai dalykų...