Gestacinis diabetas (nėščiųjų diabetas) (752)

Gestacinis diabetas (nėščiųjų diabetas)

Kas yra gestacinis diabetas?

Gestacinis diabetas yra diabeto rūšis, kuria susergama nėštumo metu. Gestaciniu diabetu susergama, kai nėštumo hormonai sutrikdo insulino gamybą ir jo dalyvavimą medžiagų apykaitoje. Dėl to cukraus kiekis kraujyje padidėja – tai vadinama hiperglikemija.

Paprastai gestacinis diabetas atsiranda antrąjį nėštumo trimestrą, bet gali išsivystyti ir anksčiau. Daugumai nėščiųjų antrojo trimestro pabaigoje atliekamas kraujo tyrimas cukraus kiekiui nustatyti.

Kokie yra gestacinio diabeto požymiai?

Dažnai jis neturi jokių akivaizdžių požymių ir būna nustatomas tik per kraujo tyrimą. Kartais gali pasireikšti ir specifiniai požymiai, pavyzdžiui, troškulys, perdžiūvusi burna.

Kitus požymiui nesunku supainioti ir su įprasta nėštumui savijauta. Pavyzdžiui, dažnas šlapinimasis ar nuovargis yra tiek gestacinio diabeto, tiek įprasti nėštumo požymiai.

Kokie yra nėštumo diabeto rizikos faktoriai?

Gestaciniu diabetu labiausiai rizikuoja susirgti turinčios antsvorio (orientyras - KMI aukštesnis nei 30), taip pat jei ankstesnio nėštumo metu sirgote šio tipo diabetu, esate pagimdžiusi stambų kūdikį (4.5 kg ar sunkesnį), taip pat jei jūsų šeimoje yra buvę šio diabeto atvejų.

Apskritai, šio diabeto tikimybė nėra didelė, jis dažnesnis Azijos ir Afrikos šalyse. Europos šalyse gestacinis diabetas nustatomas nuo 1 iki 4% visų nėščiųjų, Lietuvoje – apytikriai 1,5%.

Tačiau, jei jums būtų nustatytas gestacinis diabetas, tai reiškia, kad jūs esate padidintos rizikos grupėje susirgti antrojo tipo diabetu.

Reklama:

Ar gestacinis diabetas pavojingas?

Negydomas gestacinis diabetas gali baigtis nėštumo komplikacijos ir kelti pavojų kūdikiui. Dažniausios yra žemiau išvardintos komplikacijos:

 • Per didelis vaisiaus svoris. Perteklinis cukrus per placentą nukeliauja iki kūdikio, kūdikis dėl to gali nutukti. Dėl to išauga sunkaus gimdymo, cezario pjūvio ar gimdymo skatinimo rizika.
 • Gimdymo traumos ir kiti sutrikimai. Dėl didelio svorio, išauga gimdymo traumų rizika, pavyzdžiui, gimdymo metu cukraus kiekis kūdikio kraujyje gali būti per mažas, gali išsivystyti gelta.
 • Per didelis vaisiaus vandenų kiekis. Tai didina priešlaikinio gimdymo tikimybę.
 • Preeklampsija. Tai pavojinga būsena, kurios nesuvaldžius pasekmės gali būti tragiškos.

Kaip gydomas gestacinis diabetas?

Cukraus kiekį kraujyje padeda normalizuoti speciali dieta – gydymo prireikia ne visuomet. Jei mitybos pokyčiai reikiamo efekto neduoda, gali būti paskirti vaistai ir/ar insulino injekcijos.

Bet kokiu atveju, nėštumo metu ir po gimdymo jus stebės atidžiau. Po gimdymo daugumos moterų cukraus kiekis kraujyje susitvarko savaime, tačiau reikia nepamiršti apie antro tipo diabeto riziką ir toliau laikytis mitybos ir kitų rekomendacijų.

Taip pat skaitykite:

Reklama:

Naujausi komentarai

 1. lututee
  lututee prieš 1 val.

  petukas parašė:
  O veninis kraujas? Nes man dare is venos tyrima

  24–28 nėštumo savaitę visoms nėščiosioms, kurioms nėra diagnozuotas joks diabetes, atliekamas 3 taškų GTM: glikemija tiriama ryte nevalgius bei 1 ir 2 val. po 75 g gliukozės krūvio. Gestacinis diabetas nustatomas, jei atitinka nors vieną iš kriterijų:
  -1 taškas: glikemija nevalgius 5,1–6,9 mmol/l;
  -glikemija 1 val. po 75 g gliukozės krūvio: ≥i 10 mmol/l;
  - 2 val. po 75 g gliukozės krūvio 8,5–11,0 mmol/l;

 2. User has not uploaded an avatar
  DANIELA26 prieš 1 val.

  lututee parašė:
  Bent pas mane parasyta 5,3 ir 6,7.

  Man jau 5,3 virs normos rytini brauke del to insulinas

 3. Milagra
  Milagra prieš 39 min.

  lututee parašė:
  24–28 nėštumo savaitę visoms nėščiosioms, kurioms nėra diagnozuotas joks diabetes, atliekamas 3 taškų GTM: glikemija tiriama ryte nevalgius bei 1 ir 2 val. po 75 g …  Pas mane tokie atsakymai su normom...
  Jei pagal jusu , tai i visas kaip ir telpu ir nera to gd... gal cia naujos normos pas mane...?

 4. Milagra
  Milagra prieš 31 min.

  Blogai matos foto:
  Pries gliukoze 4,11- 5,89
  Po valandos >10
  Po 2val maziau 7,8

 5. bitteriuska
  bitteriuska prieš 22 min.

  Milagra parašė:
  Blogai matos foto:
  Pries gliukoze 4,11- 5,89