Gestacinis diabetas (nėščiųjų diabetas) (1685)

Gestacinis diabetas (nėščiųjų diabetas)

Kas yra gestacinis diabetas?

Gestacinis diabetas yra diabeto rūšis, kuria susergama nėštumo metu. Gestaciniu diabetu susergama, kai nėštumo hormonai sutrikdo insulino gamybą ir jo dalyvavimą medžiagų apykaitoje. Dėl to cukraus kiekis kraujyje padidėja – tai vadinama hiperglikemija.

Paprastai gestacinis diabetas atsiranda antrąjį nėštumo trimestrą, bet gali išsivystyti ir anksčiau. Daugumai nėščiųjų antrojo trimestro pabaigoje atliekamas kraujo tyrimas cukraus kiekiui nustatyti.

Kokie yra gestacinio diabeto požymiai?

Dažnai jis neturi jokių akivaizdžių požymių ir būna nustatomas tik per kraujo tyrimą. Kartais gali pasireikšti ir specifiniai požymiai, pavyzdžiui, troškulys, perdžiūvusi burna.

Kitus požymiui nesunku supainioti ir su įprasta nėštumui savijauta. Pavyzdžiui, dažnas šlapinimasis ar nuovargis yra tiek gestacinio diabeto, tiek įprasti nėštumo požymiai.

Kokie yra nėštumo diabeto rizikos faktoriai?

Gestaciniu diabetu labiausiai rizikuoja susirgti turinčios antsvorio (orientyras - KMI aukštesnis nei 30), taip pat jei ankstesnio nėštumo metu sirgote šio tipo diabetu, esate pagimdžiusi stambų kūdikį (4.5 kg ar sunkesnį), taip pat jei jūsų šeimoje yra buvę šio diabeto atvejų.

Apskritai, šio diabeto tikimybė nėra didelė, jis dažnesnis Azijos ir Afrikos šalyse. Europos šalyse gestacinis diabetas nustatomas nuo 1 iki 4% visų nėščiųjų, Lietuvoje – apytikriai 1,5%.

Tačiau, jei jums būtų nustatytas gestacinis diabetas, tai reiškia, kad jūs esate padidintos rizikos grupėje susirgti antrojo tipo diabetu.

Ar gestacinis diabetas pavojingas?

Negydomas gestacinis diabetas gali baigtis nėštumo komplikacijos ir kelti pavojų kūdikiui. Dažniausios yra žemiau išvardintos komplikacijos:

 • Per didelis vaisiaus svoris. Perteklinis cukrus per placentą nukeliauja iki kūdikio, kūdikis dėl to gali nutukti. Dėl to išauga sunkaus gimdymo, cezario pjūvio ar gimdymo skatinimo rizika.
 • Gimdymo traumos ir kiti sutrikimai. Dėl didelio svorio, išauga gimdymo traumų rizika, pavyzdžiui, gimdymo metu cukraus kiekis kūdikio kraujyje gali būti per mažas, gali išsivystyti gelta.
 • Per didelis vaisiaus vandenų kiekis. Tai didina priešlaikinio gimdymo tikimybę.
 • Preeklampsija. Tai pavojinga būsena, kurios nesuvaldžius pasekmės gali būti tragiškos.

Kaip gydomas gestacinis diabetas?

Cukraus kiekį kraujyje padeda normalizuoti speciali dieta – gydymo prireikia ne visuomet. Jei mitybos pokyčiai reikiamo efekto neduoda, gali būti paskirti vaistai ir/ar insulino injekcijos.

Bet kokiu atveju, nėštumo metu ir po gimdymo jus stebės atidžiau. Po gimdymo daugumos moterų cukraus kiekis kraujyje susitvarko savaime, tačiau reikia nepamiršti apie antro tipo diabeto riziką ir toliau laikytis mitybos ir kitų rekomendacijų.

Taip pat skaitykite:

Naujausi komentarai

 1. Karolise
  Karolise prieš 1 val.

  Meja... parašė:
  Nju nzn kaip kitom bet man petrenko iskart pasake dieta pamates atsakymus ir neliepe matuot kas dien karts nuo karto tik o jau buvah ir isigandus

  Man 5.2 jau buvo apibraukęs ir sakė insulinas. O kitas gyd, sako "kokie puikūs rezultatai", o sesutė, kad gali ir 5.3 būt. Nuomones tris vienu vizitu išgirdau 😁 ir žodžiu niekas neaišku pasidarė 🤷‍♀️ gydytojas pas kurį buvau paliko dietą (Petrenko tik nuomonės išklausėm). Dabar 24sav vėl eit reiks.

 2. User has not uploaded an avatar
  Spyglen prieš 1 val.

  Šiandien geriausia, buvau pas šeimos gydytoją, tai ji iš vis, sako nevalgius viskas ok iki 6, o 2 val. po maisto iki 7! Ir suprask tu paprastas žmogau ką nors....

  P.S. Gal turit kuri atlikusių juostelių? Kažkaip nesinori 15 Eur mokėti, nes kitą receptą galėsiu gauti tik balandį, o matuotis tai liepė dar po kelis kartus savaitėje...

 3. lycaste
  lycaste prieš 1 val.

  Spyglen parašė:
  Šiandien geriausia, buvau pas šeimos gydytoją, tai ji iš vis, sako nevalgius viskas ok iki 6, o 2 val. po maisto iki 7! Ir suprask tu paprastas žmogau ką nors...…

  Ką Jum pasakė terapeutė, tai yra normos ne nėščiom. Mums iš piršto iki 5,3mmol/l ir po 2-jų valandų ne daugiau kaip 6,7mmol/l.

 4. sweetdrop
  sweetdrop prieš 59 min.

  lycaste parašė:
  Ką Jum pasakė terapeutė, tai yra normos ne nėščiom. Mums iš piršto iki 5,3mmol/l ir po 2-jų valandų ne daugiau kaip 6,7mmol/l.

  Tos normos yra uzsienyje cia Lietuvoj jos mazesnes nei daugelyje Europos saliu bet taip, ryte iki 5,3 o 2 val po valgio iki 6,7 ☺

 5. lycaste
  lycaste prieš 55 min.

  sweetdrop parašė:
  Tos normos yra uzsienyje cia Lietuvoj jos mazesnes nei daugelyje Europos saliu bet taip, ryte iki 5,3 o 2 val po valgio iki 6,7 ☺

  Nzn kokios normos nėščiom užsieny. Bet Lietuvoje ne nėščiom: ryte nevalgius iki 6,0mmol/l, 2 val.po valgio iki 7,0mmol/l
Skelbimai

8,00 €
80 | 9-15 mėn.
24,00 €
36 | 23,3 cm | 3 - 3½