Gestacinis diabetas (nėščiųjų diabetas) (3957)

Gestacinis diabetas (nėščiųjų diabetas)

Kas yra gestacinis diabetas?

Gestacinis diabetas yra diabeto rūšis, kuria susergama nėštumo metu. Gestaciniu diabetu susergama, kai nėštumo hormonai sutrikdo insulino gamybą ir jo dalyvavimą medžiagų apykaitoje. Dėl to cukraus kiekis kraujyje padidėja – tai vadinama hiperglikemija.

Paprastai gestacinis diabetas atsiranda antrąjį nėštumo trimestrą, bet gali išsivystyti ir anksčiau. Daugumai nėščiųjų antrojo trimestro pabaigoje atliekamas kraujo tyrimas cukraus kiekiui nustatyti.

Kokie yra gestacinio diabeto požymiai?

Dažnai jis neturi jokių akivaizdžių požymių ir būna nustatomas tik per kraujo tyrimą. Kartais gali pasireikšti ir specifiniai požymiai, pavyzdžiui, troškulys, perdžiūvusi burna.

Kitus požymiui nesunku supainioti ir su įprasta nėštumui savijauta. Pavyzdžiui, dažnas šlapinimasis ar nuovargis yra tiek gestacinio diabeto, tiek įprasti nėštumo požymiai.

Kokie yra nėštumo diabeto rizikos faktoriai?

Gestaciniu diabetu labiausiai rizikuoja susirgti turinčios antsvorio (orientyras - KMI aukštesnis nei 30), taip pat jei ankstesnio nėštumo metu sirgote šio tipo diabetu, esate pagimdžiusi stambų kūdikį (4.5 kg ar sunkesnį), taip pat jei jūsų šeimoje yra buvę šio diabeto atvejų.

Apskritai, šio diabeto tikimybė nėra didelė, jis dažnesnis Azijos ir Afrikos šalyse. Europos šalyse gestacinis diabetas nustatomas nuo 1 iki 4% visų nėščiųjų, Lietuvoje – apytikriai 1,5%.

Tačiau, jei jums būtų nustatytas gestacinis diabetas, tai reiškia, kad jūs esate padidintos rizikos grupėje susirgti antrojo tipo diabetu.

Ar gestacinis diabetas pavojingas?

Negydomas gestacinis diabetas gali baigtis nėštumo komplikacijos ir kelti pavojų kūdikiui. Dažniausios yra žemiau išvardintos komplikacijos:

 • Per didelis vaisiaus svoris. Perteklinis cukrus per placentą nukeliauja iki kūdikio, kūdikis dėl to gali nutukti. Dėl to išauga sunkaus gimdymo, cezario pjūvio ar gimdymo skatinimo rizika.
 • Gimdymo traumos ir kiti sutrikimai. Dėl didelio svorio, išauga gimdymo traumų rizika, pavyzdžiui, gimdymo metu cukraus kiekis kūdikio kraujyje gali būti per mažas, gali išsivystyti gelta.
 • Per didelis vaisiaus vandenų kiekis. Tai didina priešlaikinio gimdymo tikimybę.
 • Preeklampsija. Tai pavojinga būsena, kurios nesuvaldžius pasekmės gali būti tragiškos.

Kaip gydomas gestacinis diabetas?

Cukraus kiekį kraujyje padeda normalizuoti speciali dieta – gydymo prireikia ne visuomet. Jei mitybos pokyčiai reikiamo efekto neduoda, gali būti paskirti vaistai ir/ar insulino injekcijos.

Bet kokiu atveju, nėštumo metu ir po gimdymo jus stebės atidžiau. Po gimdymo daugumos moterų cukraus kiekis kraujyje susitvarko savaime, tačiau reikia nepamiršti apie antro tipo diabeto riziką ir toliau laikytis mitybos ir kitų rekomendacijų.

Taip pat skaitykite:

Naujausi komentarai

 1. Auroška111
  Auroška111 prieš 7 val.

  Beto kai cia ligoninej pamatavo vakare po 3h pas jas parode net 7,4, su savo aparatu pamatavau 6,4..bet nezinau aisku koks turetu but po tu 3h tas geras..o jei ir sukiles tai zn nuo ko,nes gydytoja atnese gerima kazkoki labai saldu isgert,kazkoks su baltymais ir visokiais vitaminais...bet skirtumas nemazas..

 2. User has not uploaded an avatar
  Sąmoninga prieš 6 val.

  Sveikos dar nebuvau pas endokrinologe, bet visgi ar galite papasakoti pagrindus mitybos? 🙉Kava gerti galima bus ar ne? Ką valgote pusryčiams ir vakarienei?

 3. Nepasimetusi
  Nepasimetusi prieš 6 val.

  Auroška111 parašė:
  As tai ir skrandzio ir tulzies skyscius isvemiu..vandeni irgi stengiuos gert bet ir ta isvemiu..

  Bet tai jusu situacijoj, ar verta isvis i ta GD ziureti? Nes atrodo, kad vemimas ir prasta mityba yra didesne problema

 4. User has not uploaded an avatar
  VBKB prieš 5 val.

  Sveikos! Esu naujai prisijungus prie jūsų!
  Laukiuosi 11 sav. Šiandien endokrinologe išrašė aparaciuka ir liepė matuot cukrų. Buvau siųsta į santariskes nes mano rytinis cukrus buvo 5.3.
  Pirma karta atlikau matavimą. Jis buvo 2 val po vakarienės. Aparatas parodė 4.3 🙄 nelabai suprantu ar čia gerai? Kad žemas, tai jo, bet ar labai? 🤔

 5. yCaa
  yCaa prieš 2 val.

  Auroška111 parašė:
  Aš ir vėl atsidūriau ligoninėj, vėl vėmimas kelias paras, vėl svoris krenta, kelias dienas nieko i burna negalejau isidet...del to cukraus, po visos paros vemimo ir…

  O taip.. Aš buvau paguldyta į ligoninę stebėjimui, nes norėjo insuliną skirti. Ir ten visiškai nesąmoningai tikrina cukrų. Tai teko pačiai pastoviai visad matuotis po valgio.

  Viena ryta atėjo ir sako, nu vakar 12val buvo cukrus aukštoka, 5,7. Sakau taip, nes as keturių valandų isbuti ne pavalgius negaliu. Turiu kažką užkąsti. Ir paskui iskart pasake, nu taip taip, nėra blogai. Nors pradzioj sakinys skambėjo taip, kad biskiuka per aukštas buvo nu zodziu, visiškai Jūs suprantu, laikykitės! ir linkiu greičiau grįžti į namus!