Gestacinis diabetas (nėščiųjų diabetas) (3518)

Gestacinis diabetas (nėščiųjų diabetas)

Kas yra gestacinis diabetas?

Gestacinis diabetas yra diabeto rūšis, kuria susergama nėštumo metu. Gestaciniu diabetu susergama, kai nėštumo hormonai sutrikdo insulino gamybą ir jo dalyvavimą medžiagų apykaitoje. Dėl to cukraus kiekis kraujyje padidėja – tai vadinama hiperglikemija.

Paprastai gestacinis diabetas atsiranda antrąjį nėštumo trimestrą, bet gali išsivystyti ir anksčiau. Daugumai nėščiųjų antrojo trimestro pabaigoje atliekamas kraujo tyrimas cukraus kiekiui nustatyti.

Kokie yra gestacinio diabeto požymiai?

Dažnai jis neturi jokių akivaizdžių požymių ir būna nustatomas tik per kraujo tyrimą. Kartais gali pasireikšti ir specifiniai požymiai, pavyzdžiui, troškulys, perdžiūvusi burna.

Kitus požymiui nesunku supainioti ir su įprasta nėštumui savijauta. Pavyzdžiui, dažnas šlapinimasis ar nuovargis yra tiek gestacinio diabeto, tiek įprasti nėštumo požymiai.

Kokie yra nėštumo diabeto rizikos faktoriai?

Gestaciniu diabetu labiausiai rizikuoja susirgti turinčios antsvorio (orientyras - KMI aukštesnis nei 30), taip pat jei ankstesnio nėštumo metu sirgote šio tipo diabetu, esate pagimdžiusi stambų kūdikį (4.5 kg ar sunkesnį), taip pat jei jūsų šeimoje yra buvę šio diabeto atvejų.

Apskritai, šio diabeto tikimybė nėra didelė, jis dažnesnis Azijos ir Afrikos šalyse. Europos šalyse gestacinis diabetas nustatomas nuo 1 iki 4% visų nėščiųjų, Lietuvoje – apytikriai 1,5%.

Tačiau, jei jums būtų nustatytas gestacinis diabetas, tai reiškia, kad jūs esate padidintos rizikos grupėje susirgti antrojo tipo diabetu.

Ar gestacinis diabetas pavojingas?

Negydomas gestacinis diabetas gali baigtis nėštumo komplikacijos ir kelti pavojų kūdikiui. Dažniausios yra žemiau išvardintos komplikacijos:

 • Per didelis vaisiaus svoris. Perteklinis cukrus per placentą nukeliauja iki kūdikio, kūdikis dėl to gali nutukti. Dėl to išauga sunkaus gimdymo, cezario pjūvio ar gimdymo skatinimo rizika.
 • Gimdymo traumos ir kiti sutrikimai. Dėl didelio svorio, išauga gimdymo traumų rizika, pavyzdžiui, gimdymo metu cukraus kiekis kūdikio kraujyje gali būti per mažas, gali išsivystyti gelta.
 • Per didelis vaisiaus vandenų kiekis. Tai didina priešlaikinio gimdymo tikimybę.
 • Preeklampsija. Tai pavojinga būsena, kurios nesuvaldžius pasekmės gali būti tragiškos.

Kaip gydomas gestacinis diabetas?

Cukraus kiekį kraujyje padeda normalizuoti speciali dieta – gydymo prireikia ne visuomet. Jei mitybos pokyčiai reikiamo efekto neduoda, gali būti paskirti vaistai ir/ar insulino injekcijos.

Bet kokiu atveju, nėštumo metu ir po gimdymo jus stebės atidžiau. Po gimdymo daugumos moterų cukraus kiekis kraujyje susitvarko savaime, tačiau reikia nepamiršti apie antro tipo diabeto riziką ir toliau laikytis mitybos ir kitų rekomendacijų.

Taip pat skaitykite:

Naujausi komentarai

 1. User has not uploaded an avatar
  Inezza prieš 16 val.

  Idomu kas mames laukia pirmadieni 🤔 tikiuosi neguldys-prisieksiu laikytis rezimo,gyvenu salia kliniku,tai galiu bet kada atvykti 🤣😎 tik speju nebus tai idomu 🤣 nors pirmo nestumo metu,petrenko isleido namie stebeti 🤔

 2. User has not uploaded an avatar
  linukea prieš 14 val.

  Inezza parašė:
  Idomu kas mames laukia pirmadieni 🤔 tikiuosi neguldys-prisieksiu laikytis rezimo,gyvenu salia kliniku,tai galiu bet kada atvykti 🤣😎 tik speju nebus tai idomu 🤣 nors…

  koks rytinis? nes pvz mano buvo 5.6 ir vsio i lova ligonines,manau daug priklauso nuo daktares,seip verta gal ir prasyt guldyt,vienai 27 sav o vaikas jau 1.3kg daktarai jau rekia kad velai cukrus reguliuotas jau

 3. User has not uploaded an avatar
  Inezza prieš 13 val.

  linukea parašė:
  koks rytinis? nes pvz mano buvo 5.6 ir vsio i lova ligonines,manau daug priklauso nuo daktares,seip verta gal ir prasyt guldyt,vienai 27 sav o vaikas jau 1.3kg dakt…

  Sia savaite kol kas laikes 5-5.2...tfu tfu tfu tikiuos kitus rytus irgi pavyks normoj islaikyti...🤔

 4. sweetdrop
  sweetdrop prieš 13 val.

  Na mano cukraus rodikliai dabar ir geri, bet vaikas sake sunkesnis, nei buna tokio laiko. Siaip juk normalu, kad ir be gd vaikai gimsta didesni, musu giminej visi gime apie 4kg ir daugiau... Zinoma, pergyvenu, kad vaikutis butu sveikas ir viskas gerai butu, bet mane ir gydytoja priziurinti nuteike, kad vaikutis gims didesnis, nes buna tokiu, kurios gimdo didesnius vaikus

 5. User has not uploaded an avatar
  linukea prieš 1 val.

  tai kad zinokit man nervai nelaiko,atejo nakti pamatuot cukru kale 15 sakau nesamone!permatuojam tai lb raukes prrmatavo parode 5.3 tada,poto ryte po insulino jau parode 5.6 pasimatuoju su savo speceliai 6 tai kuom tiket? nes mano parodymai 1:1 kaip namie be insulinu valgant bet KA!