Gestacinis diabetas (nėščiųjų diabetas) (3528)

Gestacinis diabetas (nėščiųjų diabetas)

Kas yra gestacinis diabetas?

Gestacinis diabetas yra diabeto rūšis, kuria susergama nėštumo metu. Gestaciniu diabetu susergama, kai nėštumo hormonai sutrikdo insulino gamybą ir jo dalyvavimą medžiagų apykaitoje. Dėl to cukraus kiekis kraujyje padidėja – tai vadinama hiperglikemija.

Paprastai gestacinis diabetas atsiranda antrąjį nėštumo trimestrą, bet gali išsivystyti ir anksčiau. Daugumai nėščiųjų antrojo trimestro pabaigoje atliekamas kraujo tyrimas cukraus kiekiui nustatyti.

Kokie yra gestacinio diabeto požymiai?

Dažnai jis neturi jokių akivaizdžių požymių ir būna nustatomas tik per kraujo tyrimą. Kartais gali pasireikšti ir specifiniai požymiai, pavyzdžiui, troškulys, perdžiūvusi burna.

Kitus požymiui nesunku supainioti ir su įprasta nėštumui savijauta. Pavyzdžiui, dažnas šlapinimasis ar nuovargis yra tiek gestacinio diabeto, tiek įprasti nėštumo požymiai.

Kokie yra nėštumo diabeto rizikos faktoriai?

Gestaciniu diabetu labiausiai rizikuoja susirgti turinčios antsvorio (orientyras - KMI aukštesnis nei 30), taip pat jei ankstesnio nėštumo metu sirgote šio tipo diabetu, esate pagimdžiusi stambų kūdikį (4.5 kg ar sunkesnį), taip pat jei jūsų šeimoje yra buvę šio diabeto atvejų.

Apskritai, šio diabeto tikimybė nėra didelė, jis dažnesnis Azijos ir Afrikos šalyse. Europos šalyse gestacinis diabetas nustatomas nuo 1 iki 4% visų nėščiųjų, Lietuvoje – apytikriai 1,5%.

Tačiau, jei jums būtų nustatytas gestacinis diabetas, tai reiškia, kad jūs esate padidintos rizikos grupėje susirgti antrojo tipo diabetu.

Ar gestacinis diabetas pavojingas?

Negydomas gestacinis diabetas gali baigtis nėštumo komplikacijos ir kelti pavojų kūdikiui. Dažniausios yra žemiau išvardintos komplikacijos:

 • Per didelis vaisiaus svoris. Perteklinis cukrus per placentą nukeliauja iki kūdikio, kūdikis dėl to gali nutukti. Dėl to išauga sunkaus gimdymo, cezario pjūvio ar gimdymo skatinimo rizika.
 • Gimdymo traumos ir kiti sutrikimai. Dėl didelio svorio, išauga gimdymo traumų rizika, pavyzdžiui, gimdymo metu cukraus kiekis kūdikio kraujyje gali būti per mažas, gali išsivystyti gelta.
 • Per didelis vaisiaus vandenų kiekis. Tai didina priešlaikinio gimdymo tikimybę.
 • Preeklampsija. Tai pavojinga būsena, kurios nesuvaldžius pasekmės gali būti tragiškos.

Kaip gydomas gestacinis diabetas?

Cukraus kiekį kraujyje padeda normalizuoti speciali dieta – gydymo prireikia ne visuomet. Jei mitybos pokyčiai reikiamo efekto neduoda, gali būti paskirti vaistai ir/ar insulino injekcijos.

Bet kokiu atveju, nėštumo metu ir po gimdymo jus stebės atidžiau. Po gimdymo daugumos moterų cukraus kiekis kraujyje susitvarko savaime, tačiau reikia nepamiršti apie antro tipo diabeto riziką ir toliau laikytis mitybos ir kitų rekomendacijų.

Taip pat skaitykite:

Naujausi komentarai

 1. Amarila
  Amarila prieš 2 d.

  Radau mokslinius tyrimus, kad moterims, kurių KMI daugiau nei 25 2+2g mioinozitolio padeda suvaldyti GD. Gal kuri bandėt?
  Su praeitu nėštumu gan ilgai gėriau Terranova prenatal papildus - jie turi inozitolio, ir GD buvo rastas tik baigus juos gerti antram trimestre. Jei eisit kuri pas endo - paklauskit. Kitam forume radau, kad rodikliai ėmė gerėti savaitės naudojimo.
  https://dmsjournal.biomedcentral.com/articles/10.1186/s13098-022-00862-5

 2. User has not uploaded an avatar
  Sninnga prieš 1 d.

  Sveikos,
  Gal kuriai teko susidurti su gydytoja endokrinologe Dovile Kriaučiūniene Santaros klinikose?
  Man numatytas vizitas pas ją, bet kai paskaičiau komentarus, pasidarė baisu, nes labai daug neigiamų atsiliepimų....

 3. User has not uploaded an avatar
  sausis_ prieš 1 d.

  kutulis parašė:
  O kaip svoris jums pačioms auga? Tarkim nuo pastojimo kiek priaugot laikantis dietos? Suprantu, kad čia dar priklauso nuo KMI, buvusio prieš pastojant. Bet bandau į…

  Man GD nustatė tik 24sav., bet iki to jau buvo nukritę keli kg, o po GD dar papildomi 3kg. nukrito šiuo metu 35sav., o nuo nėštumo pradžios viso -8kg., bet kadangi yra iš ko kristi ir vaikelis auga pagal normas tai gydytoja tik pasidžiaugia kartu su manim ir tiek

 4. User has not uploaded an avatar
  Murke1111 prieš 17 val.

  Sninnga parašė:
  Sveikos,
  Gal kuriai teko susidurti su gydytoja endokrinologe Dovile Kriaučiūniene Santaros …

  Normali gydytoja, stėbėjo mane, kai turėjau hiperprolaktimija.

 5. User has not uploaded an avatar
  Sninnga prieš 16 val.

  Murke1111 parašė:
  Normali gydytoja, stėbėjo mane, kai turėjau hiperprolaktimija.

  Dėkui