Gestacinis diabetas (nėščiųjų diabetas) (1142)

Gestacinis diabetas (nėščiųjų diabetas)

Kas yra gestacinis diabetas?

Gestacinis diabetas yra diabeto rūšis, kuria susergama nėštumo metu. Gestaciniu diabetu susergama, kai nėštumo hormonai sutrikdo insulino gamybą ir jo dalyvavimą medžiagų apykaitoje. Dėl to cukraus kiekis kraujyje padidėja – tai vadinama hiperglikemija.

Paprastai gestacinis diabetas atsiranda antrąjį nėštumo trimestrą, bet gali išsivystyti ir anksčiau. Daugumai nėščiųjų antrojo trimestro pabaigoje atliekamas kraujo tyrimas cukraus kiekiui nustatyti.

Kokie yra gestacinio diabeto požymiai?

Dažnai jis neturi jokių akivaizdžių požymių ir būna nustatomas tik per kraujo tyrimą. Kartais gali pasireikšti ir specifiniai požymiai, pavyzdžiui, troškulys, perdžiūvusi burna.

Kitus požymiui nesunku supainioti ir su įprasta nėštumui savijauta. Pavyzdžiui, dažnas šlapinimasis ar nuovargis yra tiek gestacinio diabeto, tiek įprasti nėštumo požymiai.

Kokie yra nėštumo diabeto rizikos faktoriai?

Gestaciniu diabetu labiausiai rizikuoja susirgti turinčios antsvorio (orientyras - KMI aukštesnis nei 30), taip pat jei ankstesnio nėštumo metu sirgote šio tipo diabetu, esate pagimdžiusi stambų kūdikį (4.5 kg ar sunkesnį), taip pat jei jūsų šeimoje yra buvę šio diabeto atvejų.

Apskritai, šio diabeto tikimybė nėra didelė, jis dažnesnis Azijos ir Afrikos šalyse. Europos šalyse gestacinis diabetas nustatomas nuo 1 iki 4% visų nėščiųjų, Lietuvoje – apytikriai 1,5%.

Tačiau, jei jums būtų nustatytas gestacinis diabetas, tai reiškia, kad jūs esate padidintos rizikos grupėje susirgti antrojo tipo diabetu.

Ar gestacinis diabetas pavojingas?

Negydomas gestacinis diabetas gali baigtis nėštumo komplikacijos ir kelti pavojų kūdikiui. Dažniausios yra žemiau išvardintos komplikacijos:

 • Per didelis vaisiaus svoris. Perteklinis cukrus per placentą nukeliauja iki kūdikio, kūdikis dėl to gali nutukti. Dėl to išauga sunkaus gimdymo, cezario pjūvio ar gimdymo skatinimo rizika.
 • Gimdymo traumos ir kiti sutrikimai. Dėl didelio svorio, išauga gimdymo traumų rizika, pavyzdžiui, gimdymo metu cukraus kiekis kūdikio kraujyje gali būti per mažas, gali išsivystyti gelta.
 • Per didelis vaisiaus vandenų kiekis. Tai didina priešlaikinio gimdymo tikimybę.
 • Preeklampsija. Tai pavojinga būsena, kurios nesuvaldžius pasekmės gali būti tragiškos.

Kaip gydomas gestacinis diabetas?

Cukraus kiekį kraujyje padeda normalizuoti speciali dieta – gydymo prireikia ne visuomet. Jei mitybos pokyčiai reikiamo efekto neduoda, gali būti paskirti vaistai ir/ar insulino injekcijos.

Bet kokiu atveju, nėštumo metu ir po gimdymo jus stebės atidžiau. Po gimdymo daugumos moterų cukraus kiekis kraujyje susitvarko savaime, tačiau reikia nepamiršti apie antro tipo diabeto riziką ir toliau laikytis mitybos ir kitų rekomendacijų.

Taip pat skaitykite:

Naujausi komentarai

 1. SoNNa
  SoNNa prieš 3 d.

  Gudobelė parašė:
  Sveikos! Gal kuri esate susidūrusi su situacija, kai cukrus ryte būna didesnis nei prieš miegą? Koks gydymas tokiu atveju skiriamas? Ar galima tai pakoreguoti be in…

  Rytiniams rodikliams įtakos turi hormonai, todėl jie viršija normas.

 2. User has not uploaded an avatar
  zibute1111 prieš 2 d.

  Ar yra su gestaciniu kokios normos kiek priaugti kg per nėštumą?
  Ar galioja tas pats bendrai?

 3. cikcirik00
  cikcirik00 prieš 2 d.

  zibute1111 parašė:
  Ar yra su gestaciniu kokios normos kiek priaugti kg per nėštumą?
  Ar galioja tas pats bendrai?

  Sito nezinau, bet galiu pasakyti, kad sunkiau priaugti su dieta, bent jau man 😀
  Su normaliu KMI maziausiai 11 kg rekomenduojama priaugti, tai as tiek nesiekiu. Ir sprendziant is isvaizdos esu siek tiek pakudus, nors to man visai nereikejo Bet endokrinologe tai dziaugesi mano svorio prieaugiu per paskutine konsultacija 🤷‍♀️🤔

 4. User has not uploaded an avatar
  zibute1111 prieš 2 d.

  cikcirik00 parašė:
  Sito nezinau, bet galiu pasakyti, kad sunkiau priaugti su dieta, bent jau man 😀

  Mano cukrus nlb pakilęs, kažin ar pakilęs išvis galima vadint, tai dietos nesilaikau, minimaliai lb nepiknaudxiauju, bet valgau viską kaip visada...
  Bet pučiuosi😁😁😁🤦‍♀️ir galvoju gal kažkaip ištikro reik dietos ar ką daryt 😁+7kg

 5. Everlyn
  Everlyn prieš 2 d.

  zibute1111 parašė:
  Ar yra su gestaciniu kokios normos kiek priaugti kg per nėštumą?
  Ar galioja tas pats bendrai?

  Oficialiai nėra normú, bet pastebėjau iš kitú patirties, kad jeigu esi be GD ir priaugi 10 kg, tai gydytoja sako "šaunuolė", jei turi GD ir priaugi tiek pat, sako "negerai, daugoka"
  Aš priaugau 14 kg, bet iki tol buvau prie kūdesniú, tai niekam neužkliuvo. Smagu tik, kad šiandien nebeliko nei gramo iš tú 14, nors po gimdymo buvo nesveikas potraukis saldumynams ir miltiniams produktams