Gestacinis diabetas (nėščiųjų diabetas) (2653)

Gestacinis diabetas (nėščiųjų diabetas)

Kas yra gestacinis diabetas?

Gestacinis diabetas yra diabeto rūšis, kuria susergama nėštumo metu. Gestaciniu diabetu susergama, kai nėštumo hormonai sutrikdo insulino gamybą ir jo dalyvavimą medžiagų apykaitoje. Dėl to cukraus kiekis kraujyje padidėja – tai vadinama hiperglikemija.

Paprastai gestacinis diabetas atsiranda antrąjį nėštumo trimestrą, bet gali išsivystyti ir anksčiau. Daugumai nėščiųjų antrojo trimestro pabaigoje atliekamas kraujo tyrimas cukraus kiekiui nustatyti.

Kokie yra gestacinio diabeto požymiai?

Dažnai jis neturi jokių akivaizdžių požymių ir būna nustatomas tik per kraujo tyrimą. Kartais gali pasireikšti ir specifiniai požymiai, pavyzdžiui, troškulys, perdžiūvusi burna, kitus požymiui nesunku supainioti ir su nėštumo simptomais, pavyzdžiui, dažnas šlapinimasis ar nuovargis yra tiek gestacinio diabeto, tiek įprasti nėštumo požymiai.

Kokie yra nėštumo diabeto rizikos faktoriai?

Gestaciniu diabetu labiausiai rizikuoja susirgti turinčios antsvorio (orientyras - KMI aukštesnis nei 30), taip pat jei ankstesnio nėštumo metu sirgote šio tipo diabetu, esate pagimdžiusi stambų kūdikį (4.5 kg ar sunkesnį), taip pat jei jūsų šeimoje yra buvę šio diabeto atvejų.

Apskritai, šio diabeto tikimybė nėra didelė, jis dažnesnis Azijos ir Afrikos šalyse. Europos šalyse gestacinis diabetas nustatomas nuo 1 iki 4% visų nėščiųjų, Lietuvoje – apytikriai 1,5%.

Tačiau, jei jums būtų nustatytas gestacinis diabetas, tai reiškia, kad jūs esate padidintos rizikos grupėje susirgti antrojo tipo diabetu.

Ar gestacinis diabetas pavojingas?

Negydomas gestacinis diabetas gali baigtis nėštumo komplikacijos ir kelti pavojų kūdikiui. Dažniausios yra žemiau išvardintos komplikacijos:

 • Per didelis vaisiaus svoris. Perteklinis cukrus per placentą nukeliauja iki kūdikio, kūdikis dėl to gali nutukti. Dėl to išauga sunkaus gimdymo, cezario pjūvio ar gimdymo skatinimo rizika.
 • Gimdymo traumos ir kiti sutrikimai. Dėl didelio svorio, išauga gimdymo traumų rizika, pavyzdžiui, gimdymo metu cukraus kiekis kūdikio kraujyje gali būti per mažas, gali išsivystyti gelta.
 • Per didelis vaisiaus vandenų kiekis. Tai didina priešlaikinio gimdymo tikimybę.
 • Preeklampsija. Tai pavojinga būsena, kurios nesuvaldžius pasekmės gali būti tragiškos.

Kaip gydomas gestacinis diabetas?

Cukraus kiekį kraujyje padeda normalizuoti speciali dieta – gydymo prireikia ne visuomet. Jei mitybos pokyčiai reikiamo efekto neduoda, gali būti paskirti vaistai ir/ar insulino injekcijos.

Bet kokiu atveju, nėštumo metu ir po gimdymo jus stebės atidžiau. Po gimdymo daugumos moterų cukraus kiekis kraujyje susitvarko savaime, tačiau reikia nepamiršti apie antro tipo diabeto riziką ir toliau laikytis mitybos ir kitų rekomendacijų.

Taip pat skaitykite:

Naujausi komentarai

 1. Mumis prieš 1 d.

  Erikute2 parašė:
  as apie vaisius net bijau pagalvot išskyrus obuoli.O valgyt toks vaizdas galiu tik formine sumustiniu duona su šlapenke dešra.sriubos burokeliu suvalgiau sukilo7,9,…

  Jetau, kokia formine duona ir slapianka jus juokaujat gal.
  Pilno grudo juoda duona, geriausiu atveju, virta arba garinta mesa, darzoves.
  Vaisiai iki 16 val., po to nebe.
  Darzoviu troskiniai, salotos, su bulvem atsargiai.

  O ar jus googlinot mityba sergant diabetu? Visokiu rezultatu ismeta. Programeles yra diabetikams, diabetiku receptu programeles, tik ne lietuviu kalba. Na tikrai gausybe receptu internete.
  Kokiam jus mieste? Ar nera diabeto asociacijos padalinio jusu mieste? Jie organizuojasi mitybos mokykleles, as tokioje buvau, gavau informacijos, brosiuru visokiu, kas palengvino dietos susideliojima.
  Siaip vandens gerkit, judekit daugiau, fizinis aktyvumas padeda cukru skaidyt. Fizinis aktyvumas labai svarbu sergant diabetu.

 2. MaDoona
  MaDoona prieš 1 d.

  Erikute2 parašė:
  as apie vaisius net bijau pagalvot išskyrus obuoli.O valgyt toks vaizdas galiu tik formine sumustiniu duona su šlapenke dešra.sriubos burokeliu suvalgiau sukilo7,9,…

  Na jūsų maistas tai neįkvepiantis tikrai,burokėliai virti labai didelį GI turi,kaip ir morkos,burokėlių sriuba logiška kad kelia cukrų,košėspriklauso nuo kiekio,kai kam ir pora šaukštų sukelia.Mano pusryčiai būdavo pilno grūdo duona apie 50gr,riekelė nedidelė,fermentinis sūris,arbata kiaušinių pora virtų,arbata.Pietūs kartais sriuba dsržovių,kartais kepsnys su daržovėm,vakarienei salotos pirriedais:krevetėm ,paukštiena,feta,mocarela,tunu.Tarpuose užkasdavau riešutus kelis ar kelias datules.Jei pradėdavau tik negerai valgyti iškarto pakrikdavo cukrai.Su dukra net taisiklingai valgant naktimis ėmė kilt cukrus,sakė tas ne nuo maisto priklauso o nėštumas kažkaip blokavo insulino išsiskyrimą ir tada gavau leistis nakčiai insulino.Bet maistas būtina žiūrėtis,slapenka su batonais tikrai netinkamas maistas.

 3. Erikute2
  Erikute2 prieš 1 d.

  Kur čia bus ikvepiantis kai nežinai nei ka valgyt.Dar gydytoja paaiškintu ka daryt, o čia tik pasake grišta dieta.O kas i ta dieta ieina nieko.Žinokis pati , o jei ne insulinas skirtas bus.Man matant taip cukru pakilusi jau baugu ka ir valgyt.

 4. oraK
  oraK prieš 1 d.

  Man kyla nuo miltiniu ir pieno produktu, bet nuo ju man ir rugstys kyla, tai daug negaliu ir siaip, o tas kyla tai normos ribose, niekada nevirsijau cukraus normos visai nesilaikydama dietos tiesiog nevalgau to nuo ko kyla remuo ir perdaug saldumynu..as tiesiog pries gliukozes testa nesilaikiau reikalavimu ir kirtau pica su pieno kokteiliu todel ir virsijau siek tiek norma, to pasekoje ir esu jusu draugijoje

 5. MaDoona
  MaDoona prieš 13 val.

  Erikute2 parašė:
  Kur čia bus ikvepiantis kai nežinai nei ka valgyt.Dar gydytoja paaiškintu ka daryt, o čia tik pasake grišta dieta.O kas i ta dieta ieina nieko.Žinokis pati , o jei …

  Tas insulinas nėra taip baisu,pasak medikų vaisiui jis netenka,bet aš ir leidžiantis insulina dietos laikiausi,nes leisdavausi tik nakčiai.Aišku mažiukai gimė sveiki,vežam.kasmet,bet dabar jau sakė tik paauglystėj ateiti,dabar sako viskas ok.Pakebtėkit,nebe daug ir liko ir viskas bus gerai o sveikesnis maistas ir jums nepakenks ;)