Gestacinis diabetas (nėščiųjų diabetas) (4705)

Gestacinis diabetas (nėščiųjų diabetas)

Kas yra gestacinis diabetas?

Gestacinis diabetas yra diabeto rūšis, kuria susergama nėštumo metu. Gestaciniu diabetu susergama, kai nėštumo hormonai sutrikdo insulino gamybą ir jo dalyvavimą medžiagų apykaitoje. Dėl to cukraus kiekis kraujyje padidėja – tai vadinama hiperglikemija.

Paprastai gestacinis diabetas atsiranda antrąjį nėštumo trimestrą, bet gali išsivystyti ir anksčiau. Daugumai nėščiųjų antrojo trimestro pabaigoje atliekamas kraujo tyrimas cukraus kiekiui nustatyti.

Kokie yra gestacinio diabeto požymiai?

Dažnai jis neturi jokių akivaizdžių požymių ir būna nustatomas tik per kraujo tyrimą. Kartais gali pasireikšti ir specifiniai požymiai, pavyzdžiui, troškulys, perdžiūvusi burna.

Kitus požymiui nesunku supainioti ir su įprasta nėštumui savijauta. Pavyzdžiui, dažnas šlapinimasis ar nuovargis yra tiek gestacinio diabeto, tiek įprasti nėštumo požymiai.

Kokie yra nėštumo diabeto rizikos faktoriai?

Gestaciniu diabetu labiausiai rizikuoja susirgti turinčios antsvorio (orientyras - KMI aukštesnis nei 30), taip pat jei ankstesnio nėštumo metu sirgote šio tipo diabetu, esate pagimdžiusi stambų kūdikį (4.5 kg ar sunkesnį), taip pat jei jūsų šeimoje yra buvę šio diabeto atvejų.

Apskritai, šio diabeto tikimybė nėra didelė, jis dažnesnis Azijos ir Afrikos šalyse. Europos šalyse gestacinis diabetas nustatomas nuo 1 iki 4% visų nėščiųjų, Lietuvoje – apytikriai 1,5%.

Tačiau, jei jums būtų nustatytas gestacinis diabetas, tai reiškia, kad jūs esate padidintos rizikos grupėje susirgti antrojo tipo diabetu.

Ar gestacinis diabetas pavojingas?

Negydomas gestacinis diabetas gali baigtis nėštumo komplikacijos ir kelti pavojų kūdikiui. Dažniausios yra žemiau išvardintos komplikacijos:

 • Per didelis vaisiaus svoris. Perteklinis cukrus per placentą nukeliauja iki kūdikio, kūdikis dėl to gali nutukti. Dėl to išauga sunkaus gimdymo, cezario pjūvio ar gimdymo skatinimo rizika.
 • Gimdymo traumos ir kiti sutrikimai. Dėl didelio svorio, išauga gimdymo traumų rizika, pavyzdžiui, gimdymo metu cukraus kiekis kūdikio kraujyje gali būti per mažas, gali išsivystyti gelta.
 • Per didelis vaisiaus vandenų kiekis. Tai didina priešlaikinio gimdymo tikimybę.
 • Preeklampsija. Tai pavojinga būsena, kurios nesuvaldžius pasekmės gali būti tragiškos.

Kaip gydomas gestacinis diabetas?

Cukraus kiekį kraujyje padeda normalizuoti speciali dieta – gydymo prireikia ne visuomet. Jei mitybos pokyčiai reikiamo efekto neduoda, gali būti paskirti vaistai ir/ar insulino injekcijos.

Bet kokiu atveju, nėštumo metu ir po gimdymo jus stebės atidžiau. Po gimdymo daugumos moterų cukraus kiekis kraujyje susitvarko savaime, tačiau reikia nepamiršti apie antro tipo diabeto riziką ir toliau laikytis mitybos ir kitų rekomendacijų.

Taip pat skaitykite:

Naujausi komentarai

 1. Just.in.a
  Just.in.a prieš 13 val.

  Pipapu parašė:
  Man leido nesioti iki 40savaites, tada skatino. Cezario nedarys, nebent bus kitu indikaciju. Jei vaiko svoris bus normoje ir nebus kitu problemu, tai jums irgi ture…

  Ačiū ☺️ as siaip is klp, tai ginekologe sake reikia i kauna arba vilniu 32-34 sav tam ivertinimui ar vaisius ne per didelis ar vandenu uztenka ir tt. Bet va klausimas ar galeciau gimdyt klaipedoj ar jau nebe, jei insulina skirs.

 2. User has not uploaded an avatar
  Ei.rimke prieš 11 val.

  Just.in.a parašė:
  Sveikos mamytes, liepos 7 gavau aparaciuka, tai buvo visko, dazniausiai beda rytiniai, būdavo 5.4 ar 5.5, po maisto budavo norma. Tada buvau kazkaip susitvarkius ir…

  Man gd nšstatė labai anksti. Bet insuliną skyrė iš karto. Mažą dozę. Paskui teko truputį pasididinti ir karts nuo karto pakildavo rytinis. Insulinas nei kiek nekenkia vaisiui, tad nepergyvenkite, labiau kenkia vaisiui didesnis cukrus. Iki gd aš lankiausi Kauno klinikose pas 3 lygio gine, dėl genetikos kadangi man jau virš 35. Kai sekantį kartą vykau pas ją, pasakiau kad atsirado gd. Tada viską paaiškino. Reikia kas mėnesį darytis echo ir stebėti, kadangi užauga didesnis vaisius. Pirma pas echo ir su tais reziltatais konsultuotis su 3 lygio endo. Klinikų ginek pasakė kad jie norės, jog iki 39 sav pagimdyčiau ir pas juos, kadangi kūdikiai gimsta su mažu kiekiu ir daktarai padeda jam greičiau atstatyti insulino kiekį. Tai vat. Kadangi po paskutinio vizito echo rodo, kad vaikas didesnis ir sveria daugiau nei turėtų, davė siuntimą gimdymui su nustatyta data. Vyksiu i Klinikas kai bus 38+5. Apie cezarį nekalbama o kaip kas numatys vietoj. Ar užteks taip sužadinti ir viskas užsikurs ar skatins.

 3. Pipapu
  Pipapu prieš 11 val.

  Just.in.a parašė:
  Ačiū ☺️ as siaip is klp, tai ginekologe sake reikia i kauna arba vilniu 32-34 sav tam ivertinimui ar vaisius ne per didelis ar vandenu uztenka ir tt. Bet va klausim…

  Tai pasakys po didesnes apziuros, kur jums gimdyti kaip ir sakiau, daug kas priklauso nuo priziurejusiu gydytoju.

 4. Raaasele
  Raaasele prieš 10 val.

  Just.in.a parašė:
  Sveikos mamytes, liepos 7 gavau aparaciuka, tai buvo visko, dazniausiai beda rytiniai, būdavo 5.4 ar 5.5, po maisto budavo norma. Tada buvau kazkaip susitvarkius ir…

  Leido nešiot iki termino, tada swkė į priėmimą važiuoti ir būtų skatinę. Pagimdžiau 39+5 2 lygio ligoninėje (abu vaikus, abu su GD ir insulinu), tam neprieštaravo nei mano gydytoja, nei 3 lygio akusere santarose. Vaikelis visad buvo porą savaičių didesnis, vandenų norma, insulino 14 v leisdavausi. Kad didesnis - sakė, bet nustebau visgi - gimė 4380g 55cm, pirmagimis buvo 3310 52cm

 5. Just.in.a
  Just.in.a prieš 9 val.

  Ačiū merginos, lauksiu tolimesnių žinių is gydytojų. Mano dukra gimė 55cm ir 4170gr, gd nebuvo nustatytas, bet atejus db pas seimos gyd. Su antru nestumu sake, kad man reikejo kartot gliukozes tyrimą su dukra, tai gal irgi buvo problemu