Gestacinis diabetas (nėščiųjų diabetas) (1558)

Gestacinis diabetas (nėščiųjų diabetas)

Kas yra gestacinis diabetas?

Gestacinis diabetas yra diabeto rūšis, kuria susergama nėštumo metu. Gestaciniu diabetu susergama, kai nėštumo hormonai sutrikdo insulino gamybą ir jo dalyvavimą medžiagų apykaitoje. Dėl to cukraus kiekis kraujyje padidėja – tai vadinama hiperglikemija.

Paprastai gestacinis diabetas atsiranda antrąjį nėštumo trimestrą, bet gali išsivystyti ir anksčiau. Daugumai nėščiųjų antrojo trimestro pabaigoje atliekamas kraujo tyrimas cukraus kiekiui nustatyti.

Kokie yra gestacinio diabeto požymiai?

Dažnai jis neturi jokių akivaizdžių požymių ir būna nustatomas tik per kraujo tyrimą. Kartais gali pasireikšti ir specifiniai požymiai, pavyzdžiui, troškulys, perdžiūvusi burna.

Kitus požymiui nesunku supainioti ir su įprasta nėštumui savijauta. Pavyzdžiui, dažnas šlapinimasis ar nuovargis yra tiek gestacinio diabeto, tiek įprasti nėštumo požymiai.

Kokie yra nėštumo diabeto rizikos faktoriai?

Gestaciniu diabetu labiausiai rizikuoja susirgti turinčios antsvorio (orientyras - KMI aukštesnis nei 30), taip pat jei ankstesnio nėštumo metu sirgote šio tipo diabetu, esate pagimdžiusi stambų kūdikį (4.5 kg ar sunkesnį), taip pat jei jūsų šeimoje yra buvę šio diabeto atvejų.

Apskritai, šio diabeto tikimybė nėra didelė, jis dažnesnis Azijos ir Afrikos šalyse. Europos šalyse gestacinis diabetas nustatomas nuo 1 iki 4% visų nėščiųjų, Lietuvoje – apytikriai 1,5%.

Tačiau, jei jums būtų nustatytas gestacinis diabetas, tai reiškia, kad jūs esate padidintos rizikos grupėje susirgti antrojo tipo diabetu.

Ar gestacinis diabetas pavojingas?

Negydomas gestacinis diabetas gali baigtis nėštumo komplikacijos ir kelti pavojų kūdikiui. Dažniausios yra žemiau išvardintos komplikacijos:

 • Per didelis vaisiaus svoris. Perteklinis cukrus per placentą nukeliauja iki kūdikio, kūdikis dėl to gali nutukti. Dėl to išauga sunkaus gimdymo, cezario pjūvio ar gimdymo skatinimo rizika.
 • Gimdymo traumos ir kiti sutrikimai. Dėl didelio svorio, išauga gimdymo traumų rizika, pavyzdžiui, gimdymo metu cukraus kiekis kūdikio kraujyje gali būti per mažas, gali išsivystyti gelta.
 • Per didelis vaisiaus vandenų kiekis. Tai didina priešlaikinio gimdymo tikimybę.
 • Preeklampsija. Tai pavojinga būsena, kurios nesuvaldžius pasekmės gali būti tragiškos.

Kaip gydomas gestacinis diabetas?

Cukraus kiekį kraujyje padeda normalizuoti speciali dieta – gydymo prireikia ne visuomet. Jei mitybos pokyčiai reikiamo efekto neduoda, gali būti paskirti vaistai ir/ar insulino injekcijos.

Bet kokiu atveju, nėštumo metu ir po gimdymo jus stebės atidžiau. Po gimdymo daugumos moterų cukraus kiekis kraujyje susitvarko savaime, tačiau reikia nepamiršti apie antro tipo diabeto riziką ir toliau laikytis mitybos ir kitų rekomendacijų.

Taip pat skaitykite:

Susiję straipsniai

Vaisiaus judesių sumažėjimas

Sumažėjusių vaisiaus judesių jokiu būdu negalima ignoruoti, o juos stebėti ir fiksuoti reikėtų nuo maždaug trečiojo nėštumo trimestro.

Placentos pirmeiga

Placentos pirmeiga – nėštumo patologija, kai placenta yra prisitvirtinusi gimdos apačioje, o vidiniai gimdos kaklelio žiomenys yra uždengiami.

Hematoma gimdoje nėštumo metu

Hematoma – tai tarp gemalo dangalų atsiradusi kraujosruva. 20 proc. kraujavimo pirmąjį nėštumo trimestrą atvejų lemia hematomos.

Naujausi komentarai

 1. Glorija
  Glorija prieš 5 val.

  Quaesitoria parašė:
  Sveikos, laukiu kitą savaitę endokrinologės kons. Santarose, nes vartoju insuliną. Noriu pasiguosti, nes ima nevoltis.

  O kaži gali būti, kad nuo perdidelio stresavimo ir mąstymo apie adatas bei ką suvalgyti jums iš šokinėja cukrus? Ar bandėte prieš kiekvieną maistą suvalgyti dubenėlį salotų ar kitų daržovių be pomidorų?

 2. Quaesitoria
  Quaesitoria prieš 4 val.

  Glorija parašė:
  O kaži gali būti, kad nuo perdidelio stresavimo ir mąstymo apie adatas bei ką suvalgyti jums iš šokinėja cukrus? Ar bandėte prieš kiekvieną maistą suvalgyti dubenėl…

  Per tuos mėnesius turbūt viską išbandžiau, ką siūlai sakau, man problema, kad galiu 5 kartus valgyti tą pačią kombinaciją, gerai miegoti, neturėti streso, keturis kartus bus idealu, vieną kartą nepaaiškinamai rytinė glikemija aukšta. Ir šiandien kai rašau, tai būtent iš naujos frustracijos ir nuovargio. Man paskutinis lašas buvo, kai padidinau insulino dozę per vieną vienetą ir prabudau su hipoglikemijos simptomai ir tikrai siaubingai fiziškai besijausdama. O dieną prieš tai vienu vienetu mažiau, turėjau labai aukštą cukrų, nors ir daug judėjau, valgiau tai, ką laikiau saugiu maistu ir buvo emociškai viskas super ramu. Tas mane taip pribaigė, kad, atrodo, visiškai nesvarbu ką aš darau, mano gliukozė gyvena savo gyvenimą.
  Kol kas geriausiai veikia cinamono dėjimas į maistą, bet jo irgi nesinori padauginti, ir irgi, gal čia tik sutapimas.

 3. mrsjas
  mrsjas prieš 4 val.

  Quaesitoria parašė:
  Per tuos mėnesius turbūt viską išbandžiau, ką siūlai sakau, man problema, kad galiu 5 kartus valgyti tą pačią kombinaciją, gerai miegoti, neturėti streso, keturi…

  O tai jūs nebandėt valgyt tiesiog taip kaip anksčiau? Atsipalaiduosit, pamiršite cukrų svyravimus ir psio 😀 Beje, man veikdavo 22 val. suvalgyt vieną gerai/vidutiniškai prinokusį kivį. Diabeto mokykloj žvairavo ir sakė, kad nelabai gerai, bet kol man veikė, tol valgiau.

 4. Futura13
  Futura13 prieš 3 val.

  Quaesitoria parašė:
  Per tuos mėnesius turbūt viską išbandžiau, ką siūlai sakau, man problema, kad galiu 5 kartus valgyti tą pačią kombinaciją, gerai miegoti, neturėti streso, keturi…

  Ar nebus, kad jūs per daug nuėmėt angliavandenius, o juk insuliną leidžiatės. Tai siūlyčiau valgyti labiau standartinį maistą, tai yra visiškai neatsisakant angliavandenių.

 5. Ermelinda
  Ermelinda prieš 41 min.

  Man antras gd, kol kas man sunku palyginti, pirmą nustatė tik 26 sav, o dabar iškart, su pirmu ėjau iš proto ką valgyti, ir kuo labiau skaičiavau kąsnius, tuo labiau nuo kiekvieno kąsnio man šokdavo gliukozė.
  Dabar kol kas valgau beveik viską, nors ir leidžiu insuliną, vakare angliavandenių nekemšu, o ryte, per pietus ir ledų suvalgau, ir košės išsiverdu, ko pirmąkart ginkdie. Ir nieko, į ledus praktiškai išvis kažkaip neveikia. Per vaiko gimtadienį net torto po nepilnai du šimtus g suvalgiau irgi viskas ok. Rekomendacijos maximiniam levandų tortukui, nedaug cukraus, palyginti, man į jį mažiau sureagavo, nei į specialiai užsakytą be cukraus.