Gestacinis diabetas (nėščiųjų diabetas) (4859)

Gestacinis diabetas (nėščiųjų diabetas)

Kas yra gestacinis diabetas?

Gestacinis diabetas yra diabeto rūšis, kuria susergama nėštumo metu. Gestaciniu diabetu susergama, kai nėštumo hormonai sutrikdo insulino gamybą ir jo dalyvavimą medžiagų apykaitoje. Dėl to cukraus kiekis kraujyje padidėja – tai vadinama hiperglikemija.

Paprastai gestacinis diabetas atsiranda antrąjį nėštumo trimestrą, bet gali išsivystyti ir anksčiau. Daugumai nėščiųjų antrojo trimestro pabaigoje atliekamas kraujo tyrimas cukraus kiekiui nustatyti.

Kokie yra gestacinio diabeto požymiai?

Dažnai jis neturi jokių akivaizdžių požymių ir būna nustatomas tik per kraujo tyrimą. Kartais gali pasireikšti ir specifiniai požymiai, pavyzdžiui, troškulys, perdžiūvusi burna.

Kitus požymiui nesunku supainioti ir su įprasta nėštumui savijauta. Pavyzdžiui, dažnas šlapinimasis ar nuovargis yra tiek gestacinio diabeto, tiek įprasti nėštumo požymiai.

Kokie yra nėštumo diabeto rizikos faktoriai?

Gestaciniu diabetu labiausiai rizikuoja susirgti turinčios antsvorio (orientyras - KMI aukštesnis nei 30), taip pat jei ankstesnio nėštumo metu sirgote šio tipo diabetu, esate pagimdžiusi stambų kūdikį (4.5 kg ar sunkesnį), taip pat jei jūsų šeimoje yra buvę šio diabeto atvejų.

Apskritai, šio diabeto tikimybė nėra didelė, jis dažnesnis Azijos ir Afrikos šalyse. Europos šalyse gestacinis diabetas nustatomas nuo 1 iki 4% visų nėščiųjų, Lietuvoje – apytikriai 1,5%.

Tačiau, jei jums būtų nustatytas gestacinis diabetas, tai reiškia, kad jūs esate padidintos rizikos grupėje susirgti antrojo tipo diabetu.

Ar gestacinis diabetas pavojingas?

Negydomas gestacinis diabetas gali baigtis nėštumo komplikacijos ir kelti pavojų kūdikiui. Dažniausios yra žemiau išvardintos komplikacijos:

 • Per didelis vaisiaus svoris. Perteklinis cukrus per placentą nukeliauja iki kūdikio, kūdikis dėl to gali nutukti. Dėl to išauga sunkaus gimdymo, cezario pjūvio ar gimdymo skatinimo rizika.
 • Gimdymo traumos ir kiti sutrikimai. Dėl didelio svorio, išauga gimdymo traumų rizika, pavyzdžiui, gimdymo metu cukraus kiekis kūdikio kraujyje gali būti per mažas, gali išsivystyti gelta.
 • Per didelis vaisiaus vandenų kiekis. Tai didina priešlaikinio gimdymo tikimybę.
 • Preeklampsija. Tai pavojinga būsena, kurios nesuvaldžius pasekmės gali būti tragiškos.

Kaip gydomas gestacinis diabetas?

Cukraus kiekį kraujyje padeda normalizuoti speciali dieta – gydymo prireikia ne visuomet. Jei mitybos pokyčiai reikiamo efekto neduoda, gali būti paskirti vaistai ir/ar insulino injekcijos.

Bet kokiu atveju, nėštumo metu ir po gimdymo jus stebės atidžiau. Po gimdymo daugumos moterų cukraus kiekis kraujyje susitvarko savaime, tačiau reikia nepamiršti apie antro tipo diabeto riziką ir toliau laikytis mitybos ir kitų rekomendacijų.

Taip pat skaitykite:

Naujausi komentarai

 1. User has not uploaded an avatar
  linukea prieš 57 min.

  Cream parašė:
  Jo cia gera mintis Jusu..kodel su insulinu gimdo anksciau? Hm. Man su GD dieta taip pat iki termino leido ir leis si karta.

  as tik mastau jei man iki pat galo iseis nesileist cukrus taip baisiai nekils tai reiks pasakyt kad nesileidziu insulino,nes nuo to priklausys kiek lialiu leis nesiot?nes dabar klinikose uzfiksuota kad insulinas naudojamas, o cia visai atvejais jei tarkim leidies insulina 39 sav cp daro ar bent skatina?

 2. Laurytux
  Laurytux prieš 55 min.

  sweetdrop parašė:
  Na ir dar viena nare rase, kad pas juos salyje normos yra rytr iki 6, o po valgio iki 8. Tai kaip tada tai busimai mamytei jaustis? As tai turbut sau vietos nerasci…

  Tai buvau as Pas mus taip Danijoj ryte iki 6 ir po valgio ne daugiau 8. Ka daro poto jei auksti nezinau, bet apie insulina nieko nei vienas nera uzsimines. Eisiu kalbetis su dietologe tik treciadieni tai gal ka pasakys daugiau. Aisku ir iki tol pas mane buvo super ne daugiau 5 ryte ir ne daugiau 6-7(ir 7-tukai pavieniai keli)po valgio. Tiesa atsiminiau dar viena fakteli kuris gal ir itakoja visa tai, kad pas mus po valgio reikia matuotis praejus 1h 30 min o LT dvi.

 3. User has not uploaded an avatar
  linukea prieš 18 min.

  Laurytux parašė:
  Tai buvau as Pas mus taip Danijoj ryte iki 6 ir po valgio ne daugiau 8. Ka daro poto jei auksti nezinau, bet apie insulina nieko nei vienas nera uzsimines. Eisiu…

  pas mus po 1h leistina 8 turet

 4. User has not uploaded an avatar
  DANIELA26 prieš 10 min.

  linukea parašė:
  as tik mastau jei man iki pat galo iseis nesileist cukrus taip baisiai nekils tai reiks pasakyt kad nesileidziu insulino,nes nuo to priklausys kiek lialiu leis nesi…

  Paklausiu pirmadieni bet kiek snekejau tai lyg stebi ir jei lelius ne per didelis leidzia pernesiot iki savaites bet guldo stebejimui,be insulino 40sav o su indulinu dar nezinau

 5. Smiliuke
  Smiliuke prieš 3 min.

  o žinokit,.kas įdomiausia, aš dar negavau jokios ginekologų išvados (paskutinį kartą pas klinikų ginekologus buvau 32sav), kad nepernešioti ar pan. teparašyta, kad prasidėjus sąrėmiams, nubėgus vandenims ar sumažėjus judesiams vykti į priėmimą. dar pažymėta, kad daugiau apžiūrų nereikia... ir su insulinu aš... kitą savaitę eisiu pas endo ir pas poliklinikos ginę, reiks paklaust kame reikalas.
  nes kai 32sav ėjau apžiūrai buvo tikrai ne su gd dirbanti gydytoja (tos dvi dirbančios abi atostogavo tuo metu...).