Gestacinis diabetas (nėščiųjų diabetas) (1907)

Gestacinis diabetas (nėščiųjų diabetas)

Kas yra gestacinis diabetas?

Gestacinis diabetas yra diabeto rūšis, kuria susergama nėštumo metu. Gestaciniu diabetu susergama, kai nėštumo hormonai sutrikdo insulino gamybą ir jo dalyvavimą medžiagų apykaitoje. Dėl to cukraus kiekis kraujyje padidėja – tai vadinama hiperglikemija.

Paprastai gestacinis diabetas atsiranda antrąjį nėštumo trimestrą, bet gali išsivystyti ir anksčiau. Daugumai nėščiųjų antrojo trimestro pabaigoje atliekamas kraujo tyrimas cukraus kiekiui nustatyti.

Kokie yra gestacinio diabeto požymiai?

Reklama:

Dažnai jis neturi jokių akivaizdžių požymių ir būna nustatomas tik per kraujo tyrimą. Kartais gali pasireikšti ir specifiniai požymiai, pavyzdžiui, troškulys, perdžiūvusi burna.

Kitus požymiui nesunku supainioti ir su įprasta nėštumui savijauta. Pavyzdžiui, dažnas šlapinimasis ar nuovargis yra tiek gestacinio diabeto, tiek įprasti nėštumo požymiai.

Kokie yra nėštumo diabeto rizikos faktoriai?

Gestaciniu diabetu labiausiai rizikuoja susirgti turinčios antsvorio (orientyras - KMI aukštesnis nei 30), taip pat jei ankstesnio nėštumo metu sirgote šio tipo diabetu, esate pagimdžiusi stambų kūdikį (4.5 kg ar sunkesnį), taip pat jei jūsų šeimoje yra buvę šio diabeto atvejų.

Apskritai, šio diabeto tikimybė nėra didelė, jis dažnesnis Azijos ir Afrikos šalyse. Europos šalyse gestacinis diabetas nustatomas nuo 1 iki 4% visų nėščiųjų, Lietuvoje – apytikriai 1,5%.

Reklama:

Tačiau, jei jums būtų nustatytas gestacinis diabetas, tai reiškia, kad jūs esate padidintos rizikos grupėje susirgti antrojo tipo diabetu.

Ar gestacinis diabetas pavojingas?

Negydomas gestacinis diabetas gali baigtis nėštumo komplikacijos ir kelti pavojų kūdikiui. Dažniausios yra žemiau išvardintos komplikacijos:

 • Per didelis vaisiaus svoris. Perteklinis cukrus per placentą nukeliauja iki kūdikio, kūdikis dėl to gali nutukti. Dėl to išauga sunkaus gimdymo, cezario pjūvio ar gimdymo skatinimo rizika.
 • Gimdymo traumos ir kiti sutrikimai. Dėl didelio svorio, išauga gimdymo traumų rizika, pavyzdžiui, gimdymo metu cukraus kiekis kūdikio kraujyje gali būti per mažas, gali išsivystyti gelta.
 • Per didelis vaisiaus vandenų kiekis. Tai didina priešlaikinio gimdymo tikimybę.
 • Preeklampsija. Tai pavojinga būsena, kurios nesuvaldžius pasekmės gali būti tragiškos.

Kaip gydomas gestacinis diabetas?

Cukraus kiekį kraujyje padeda normalizuoti speciali dieta – gydymo prireikia ne visuomet. Jei mitybos pokyčiai reikiamo efekto neduoda, gali būti paskirti vaistai ir/ar insulino injekcijos.

Bet kokiu atveju, nėštumo metu ir po gimdymo jus stebės atidžiau. Po gimdymo daugumos moterų cukraus kiekis kraujyje susitvarko savaime, tačiau reikia nepamiršti apie antro tipo diabeto riziką ir toliau laikytis mitybos ir kitų rekomendacijų.

Taip pat skaitykite:

Reklama

Susiję straipsniai

Citomegalo viruso sukelta infekcija (CMV)

CMV infekcija yra pavojinga nėščiosioms, kūdikiams bei žmonėms, kurių imunitetas yra nusilpęs.

Antifosfolipidinis sindromas (AFS) ir nėštumas

Antifosfolipidinis sindromas (AFS) - autoimuninis sutrikimas, sukeliantis arterijų ir venų trombozę. Jis siejamas su pasikartojančiais persileidimais.

Vaisiaus judesių sumažėjimas

Sumažėjusių vaisiaus judesių jokiu būdu negalima ignoruoti, o juos stebėti ir fiksuoti reikėtų nuo maždaug trečiojo nėštumo trimestro.

Naujausi komentarai

 1. drakoniene
  drakoniene prieš 1 d.

  mrsjas parašė:
  Ačiū, ačiū nebe tokios mes mažos, tai ramybės daugiau... Viskas vis tiek bus gerai!

  O kokioj ligoninej gulit? Nes kliniku tai geras maistas. Taip Jus teisi 35 ne 25 sav. , dirziulis skirtumas.

 2. Mėtameškinija
  Mėtameškinija prieš 1 d.

  mrsjas parašė:
  Ačiū, ačiū nebe tokios mes mažos, tai ramybės daugiau... Viskas vis tiek bus gerai!

  Žinoma viskas bus gerai, jus kasdien stebi daktarai, jau daug ramiau. O pozityvi nuotaika padės susitvarkyti greičiau ❤️

 3. mrsjas
  mrsjas prieš 1 d.

  drakoniene parašė:
  O kokioj ligoninej gulit? Nes kliniku tai geras maistas. Taip Jus teisi 35 ne 25 sav. , dirziulis skirtumas.

  Guliu Panevėžy, tai kam teko čia gulėti, visos sakė, jog bėda. Žinoma, aš ir atvykau ne į spa, o vyras atneša kokį vaisių ar kąsnelį gardesnį. Viskas ok

 4. Just_e91
  Just_e91 prieš 12 val.

  Labas vakaras! 🌺

  Su GD "draugauju" nuo 24sav., kai atlikau gliukozės toleravimo mėginį. Bet pavykdavo suvaldyti dieta. Šiuo metu man - 35sav+3d. Ir šiandien endokrinologė paskyrė insuliną ir išrašė siuntimą III lygio endokrinologo konsultacijai per žaliąjį koridorių. Dabar man blondynkai, galite paaiškinti, kaip registruotis į Kauno klinikas tam žaliąjąm koridoriui? 😁🤭 ir sekantis klausimas būtų - sukontaktavus su savo ginekologe, ji pagalvojo, kad endo siunčia į tretinį lygį ginekologo konsultacijai ir "tikriausiai patys endokrinologai iškart jus nusiųs pas ginekologus"... taaaai klinikose endokrinologai iškart siunčia patys pas ginekologus??? Kaip čia suprasti???

 5. drakoniene
  drakoniene prieš 11 val.

  Just_e91 parašė:
  Labas vakaras! 🌺

  As turii Gd nuo 10 sav. Kai buvau pas endokrinologa monijo, kad bus paoildoma nuotoline konsultacija ir priklauso apziurq klinikose pas ginekologa, jie tiesiogiai israsys siuntima. Nemanau kad jie uzregistruoja pas ginekologa nes ten pakliuti tikrai labai sunku ir plius ju yra ne vienas, tai eiti pas vet ka nera prasmes. Jei mane siustu pas bet ka kas nezino mano situacijos be GD tikrai atsisakysiu ir su seimistes siuntimu registruosiuos pas mane priziuroncius daktarus kurie dirba klinikose.