Gestacinis diabetas (nėščiųjų diabetas) (3174)

Gestacinis diabetas (nėščiųjų diabetas)

Kas yra gestacinis diabetas?

Gestacinis diabetas yra diabeto rūšis, kuria susergama nėštumo metu. Gestaciniu diabetu susergama, kai nėštumo hormonai sutrikdo insulino gamybą ir jo dalyvavimą medžiagų apykaitoje. Dėl to cukraus kiekis kraujyje padidėja – tai vadinama hiperglikemija.

Paprastai gestacinis diabetas atsiranda antrąjį nėštumo trimestrą, bet gali išsivystyti ir anksčiau. Daugumai nėščiųjų antrojo trimestro pabaigoje atliekamas kraujo tyrimas cukraus kiekiui nustatyti.

Kokie yra gestacinio diabeto požymiai?

Dažnai jis neturi jokių akivaizdžių požymių ir būna nustatomas tik per kraujo tyrimą. Kartais gali pasireikšti ir specifiniai požymiai, pavyzdžiui, troškulys, perdžiūvusi burna, kitus požymiui nesunku supainioti ir su nėštumo simptomais, pavyzdžiui, dažnas šlapinimasis ar nuovargis yra tiek gestacinio diabeto, tiek įprasti nėštumo požymiai.

Kokie yra nėštumo diabeto rizikos faktoriai?

Gestaciniu diabetu labiausiai rizikuoja susirgti turinčios antsvorio (orientyras - KMI aukštesnis nei 30), taip pat jei ankstesnio nėštumo metu sirgote šio tipo diabetu, esate pagimdžiusi stambų kūdikį (4.5 kg ar sunkesnį), taip pat jei jūsų šeimoje yra buvę šio diabeto atvejų.

Apskritai, šio diabeto tikimybė nėra didelė, jis dažnesnis Azijos ir Afrikos šalyse. Europos šalyse gestacinis diabetas nustatomas nuo 1 iki 4% visų nėščiųjų, Lietuvoje – apytikriai 1,5%.

Tačiau, jei jums būtų nustatytas gestacinis diabetas, tai reiškia, kad jūs esate padidintos rizikos grupėje susirgti antrojo tipo diabetu.

Ar gestacinis diabetas pavojingas?

Negydomas gestacinis diabetas gali baigtis nėštumo komplikacijos ir kelti pavojų kūdikiui. Dažniausios yra žemiau išvardintos komplikacijos:

 • Per didelis vaisiaus svoris. Perteklinis cukrus per placentą nukeliauja iki kūdikio, kūdikis dėl to gali nutukti. Dėl to išauga sunkaus gimdymo, cezario pjūvio ar gimdymo skatinimo rizika.
 • Gimdymo traumos ir kiti sutrikimai. Dėl didelio svorio, išauga gimdymo traumų rizika, pavyzdžiui, gimdymo metu cukraus kiekis kūdikio kraujyje gali būti per mažas, gali išsivystyti gelta.
 • Per didelis vaisiaus vandenų kiekis. Tai didina priešlaikinio gimdymo tikimybę.
 • Preeklampsija. Tai pavojinga būsena, kurios nesuvaldžius pasekmės gali būti tragiškos.

Kaip gydomas gestacinis diabetas?

Cukraus kiekį kraujyje padeda normalizuoti speciali dieta – gydymo prireikia ne visuomet. Jei mitybos pokyčiai reikiamo efekto neduoda, gali būti paskirti vaistai ir/ar insulino injekcijos.

Bet kokiu atveju, nėštumo metu ir po gimdymo jus stebės atidžiau. Po gimdymo daugumos moterų cukraus kiekis kraujyje susitvarko savaime, tačiau reikia nepamiršti apie antro tipo diabeto riziką ir toliau laikytis mitybos ir kitų rekomendacijų.

Taip pat skaitykite:

Naujausi komentarai

 1. MaDoona
  MaDoona prieš 20 val.

  AgneUgne parašė:
  Tai virs 4kg dar nieko , virs 5kg jau kazkaip baugu...
  Siandien buvau klinikose matavo leliu 34savt2d atitinka 38savt3d 3507gr +-512gr .

  Na jei minus 500g iškart normaliai jie.kartais taškelį ne ten padeda ir jau ohoho kaip baugu bet kokiu at eju linkiu jums ramybės ir sėkmės

 2. AgneUgne
  AgneUgne prieš 20 val.

  MaDoona parašė:
  Na jei minus 500g iškart normaliai jie.kartais taškelį ne ten padeda ir jau ohoho kaip baugu bet kokiu at eju linkiu jums ramybės ir sėkmės

  Matavo koki 10kart is visu pusiu...
  Ramybe reikia dar pasidziaugti ?

 3. MaDoona
  MaDoona prieš 4 val.

  AgneUgne parašė:
  Matavo koki 10kart is visu pusiu...
  Ramybe reikia dar pasidziaugti ?

  Nežinau,man ramu ir gimus buvo,gal net ramiau nei besilaukiant norėčiau dar vieno,bet rizikuoti bijau,liko man diabetas,tai jau insulino visą laik reikėtų,todėl tik kitų džiaugsmus stebiu man matavo irgi ir sakė tiksliau,tai gimė 500g didesnė,bet nedidelė kaip diabatinė,tik 3715g

 4. Drugelissss
  Drugelissss prieš 4 val.

  AgneUgne parašė:
  Tai tikrina echo budu. Siandien tikrino Kauno klinikose 3507gr +-512gr....didesnis 4savt lelius ???

  Rytoj ir as vaziuoju tikrintis tai ziuresiu ka sakys

 5. Drugelissss
  Drugelissss prieš 4 val.

  MaDoona parašė:
  Nežinau,man ramu ir gimus buvo,gal net ramiau nei besilaukiant norėčiau dar vieno,bet rizikuoti bijau,liko man diabetas,tai jau insulino visą laik reikėtų,todėl …

  Bet juk ir su tikru diabetu moterys gimdo. Ar kazkokiu komplikaciju rizika padideja ?