Gestacinis diabetas (nėščiųjų diabetas) (4831)

Gestacinis diabetas (nėščiųjų diabetas)

Kas yra gestacinis diabetas?

Gestacinis diabetas yra diabeto rūšis, kuria susergama nėštumo metu. Gestaciniu diabetu susergama, kai nėštumo hormonai sutrikdo insulino gamybą ir jo dalyvavimą medžiagų apykaitoje. Dėl to cukraus kiekis kraujyje padidėja – tai vadinama hiperglikemija.

Paprastai gestacinis diabetas atsiranda antrąjį nėštumo trimestrą, bet gali išsivystyti ir anksčiau. Daugumai nėščiųjų antrojo trimestro pabaigoje atliekamas kraujo tyrimas cukraus kiekiui nustatyti.

Kokie yra gestacinio diabeto požymiai?

Dažnai jis neturi jokių akivaizdžių požymių ir būna nustatomas tik per kraujo tyrimą. Kartais gali pasireikšti ir specifiniai požymiai, pavyzdžiui, troškulys, perdžiūvusi burna.

Kitus požymiui nesunku supainioti ir su įprasta nėštumui savijauta. Pavyzdžiui, dažnas šlapinimasis ar nuovargis yra tiek gestacinio diabeto, tiek įprasti nėštumo požymiai.

Kokie yra nėštumo diabeto rizikos faktoriai?

Gestaciniu diabetu labiausiai rizikuoja susirgti turinčios antsvorio (orientyras - KMI aukštesnis nei 30), taip pat jei ankstesnio nėštumo metu sirgote šio tipo diabetu, esate pagimdžiusi stambų kūdikį (4.5 kg ar sunkesnį), taip pat jei jūsų šeimoje yra buvę šio diabeto atvejų.

Apskritai, šio diabeto tikimybė nėra didelė, jis dažnesnis Azijos ir Afrikos šalyse. Europos šalyse gestacinis diabetas nustatomas nuo 1 iki 4% visų nėščiųjų, Lietuvoje – apytikriai 1,5%.

Tačiau, jei jums būtų nustatytas gestacinis diabetas, tai reiškia, kad jūs esate padidintos rizikos grupėje susirgti antrojo tipo diabetu.

Ar gestacinis diabetas pavojingas?

Negydomas gestacinis diabetas gali baigtis nėštumo komplikacijos ir kelti pavojų kūdikiui. Dažniausios yra žemiau išvardintos komplikacijos:

• Per didelis vaisiaus svoris. Perteklinis cukrus per placentą nukeliauja iki kūdikio, kūdikis dėl to gali nutukti. Dėl to išauga sunkaus gimdymo, cezario pjūvio ar gimdymo skatinimo rizika.
  • Gimdymo traumos ir kiti sutrikimai. Dėl didelio svorio, išauga gimdymo traumų rizika, pavyzdžiui, gimdymo metu cukraus kiekis kūdikio kraujyje gali būti per mažas, gali išsivystyti gelta.
  • Per didelis vaisiaus vandenų kiekis. Tai didina priešlaikinio gimdymo tikimybę.
  • Preeklampsija. Tai pavojinga būsena, kurios nesuvaldžius pasekmės gali būti tragiškos.

Kaip gydomas gestacinis diabetas?

Cukraus kiekį kraujyje padeda normalizuoti speciali dieta – gydymo prireikia ne visuomet. Jei mitybos pokyčiai reikiamo efekto neduoda, gali būti paskirti vaistai ir/ar insulino injekcijos.

Bet kokiu atveju, nėštumo metu ir po gimdymo jus stebės atidžiau. Po gimdymo daugumos moterų cukraus kiekis kraujyje susitvarko savaime, tačiau reikia nepamiršti apie antro tipo diabeto riziką ir toliau laikytis mitybos ir kitų rekomendacijų.

Taip pat skaitykite:

DANIELA26 prieš 2 d.

Zvaigz_dute parašė:
    Na tikrai jusu situacija tokia idomesne.. bet tame esme ir yra, kad si liga veikia visas skirtingai, vienai uztenka dietu, kitai ne. Vienom nesusitvarkant su maistu…

Susitvarkys manau visom,nestumo hormonas blokuoja insulino gamyba,mano situacija tikrai kitokia ar valgai viska ar dieta ar naktinis valgymas ryte ta pati rodo

DANIELA26 prieš 2 d.

Manau ir su pirmu vaiku buvo tas pats,tiesiog norma buvo kita ir nesiunte pas endo,bet vaikas gime 4122g galejo but ir gimdymo traumu su tokiu svoriu

3. Malinna prieš 2 d.

Merginos😊visos esam skirtingos..vienom dieta,kitom insulinas😊kitos tiki daktarais..kitos bando savus metodus😊o kad cukrus veikia vaikutį tai faktas...tad aš ir toliau leisiuosi insuliną..ir tikiuosi vaikutis gims sveikas,gražus ir laimingas😊klausiau 3 daktarų..gal ir man nesileist insulino..nes aplink kitos nesileidžia su tokiais pat rodikliais nors ir jom buvo skirta..?visų ats vienodas..tu darai gerai..o jom parodys ateitis..būna dideli svoriai..nutukimas vaikams ir duok dieve,kad būtų sveiki❤lengvo laukimo.

4. Ramce
    Ramce prieš 2 d.

DANIELA26 parašė:

Nu tada visos nėštukės turėtų būti užblokuotos. Faktas, kad yra organizme kažkur vistiek sutrikimas, ar sutrikimo pradžia, nes taip neturėtų būti.

net nuėjau googlint, hormonų blokavimas ir vadinamas gestaciniu diabetu...ir tai nėra normalus dalykas.

ligos.sveikas.lt/lt/ligos/moteru_ligos/gestacinis_nesciuju_diabetas,p.ligos_eiga

5. Nykute
    Nykute prieš 1 d.

Sveikos,kas naudoja insulina kiek kartu dienoj ? Kaip sekasi ?