Gestacinis diabetas (nėščiųjų diabetas) (2201)

Gestacinis diabetas (nėščiųjų diabetas)

Kas yra gestacinis diabetas?

Gestacinis diabetas yra diabeto rūšis, kuria susergama nėštumo metu. Gestaciniu diabetu susergama, kai nėštumo hormonai sutrikdo insulino gamybą ir jo dalyvavimą medžiagų apykaitoje. Dėl to cukraus kiekis kraujyje padidėja – tai vadinama hiperglikemija.

Paprastai gestacinis diabetas atsiranda antrąjį nėštumo trimestrą, bet gali išsivystyti ir anksčiau. Daugumai nėščiųjų antrojo trimestro pabaigoje atliekamas kraujo tyrimas cukraus kiekiui nustatyti.

Kokie yra gestacinio diabeto požymiai?

Dažnai jis neturi jokių akivaizdžių požymių ir būna nustatomas tik per kraujo tyrimą. Kartais gali pasireikšti ir specifiniai požymiai, pavyzdžiui, troškulys, perdžiūvusi burna.

Kitus požymiui nesunku supainioti ir su įprasta nėštumui savijauta. Pavyzdžiui, dažnas šlapinimasis ar nuovargis yra tiek gestacinio diabeto, tiek įprasti nėštumo požymiai.

Kokie yra nėštumo diabeto rizikos faktoriai?

Gestaciniu diabetu labiausiai rizikuoja susirgti turinčios antsvorio (orientyras - KMI aukštesnis nei 30), taip pat jei ankstesnio nėštumo metu sirgote šio tipo diabetu, esate pagimdžiusi stambų kūdikį (4.5 kg ar sunkesnį), taip pat jei jūsų šeimoje yra buvę šio diabeto atvejų.

Apskritai, šio diabeto tikimybė nėra didelė, jis dažnesnis Azijos ir Afrikos šalyse. Europos šalyse gestacinis diabetas nustatomas nuo 1 iki 4% visų nėščiųjų, Lietuvoje – apytikriai 1,5%.

Tačiau, jei jums būtų nustatytas gestacinis diabetas, tai reiškia, kad jūs esate padidintos rizikos grupėje susirgti antrojo tipo diabetu.

Ar gestacinis diabetas pavojingas?

Negydomas gestacinis diabetas gali baigtis nėštumo komplikacijos ir kelti pavojų kūdikiui. Dažniausios yra žemiau išvardintos komplikacijos:

 • Per didelis vaisiaus svoris. Perteklinis cukrus per placentą nukeliauja iki kūdikio, kūdikis dėl to gali nutukti. Dėl to išauga sunkaus gimdymo, cezario pjūvio ar gimdymo skatinimo rizika.
 • Gimdymo traumos ir kiti sutrikimai. Dėl didelio svorio, išauga gimdymo traumų rizika, pavyzdžiui, gimdymo metu cukraus kiekis kūdikio kraujyje gali būti per mažas, gali išsivystyti gelta.
 • Per didelis vaisiaus vandenų kiekis. Tai didina priešlaikinio gimdymo tikimybę.
 • Preeklampsija. Tai pavojinga būsena, kurios nesuvaldžius pasekmės gali būti tragiškos.

Kaip gydomas gestacinis diabetas?

Cukraus kiekį kraujyje padeda normalizuoti speciali dieta – gydymo prireikia ne visuomet. Jei mitybos pokyčiai reikiamo efekto neduoda, gali būti paskirti vaistai ir/ar insulino injekcijos.

Bet kokiu atveju, nėštumo metu ir po gimdymo jus stebės atidžiau. Po gimdymo daugumos moterų cukraus kiekis kraujyje susitvarko savaime, tačiau reikia nepamiršti apie antro tipo diabeto riziką ir toliau laikytis mitybos ir kitų rekomendacijų.

Taip pat skaitykite:

Naujausi komentarai

 1. SunSun1 prieš 3 val.

  lguc parašė:
  Mūsų situacijos panašios. Tik man niekad gydytojai nepagavo rytinio pakilusio cukraus. Tai sako, kad viskas man ok, vaikas didesnis ir vandenų daug dėl genetikos ir galiu valgyt ką noriu ir kiek noriu O realiai, pakankamai smarkiai riboju maistą, nes nuo daug ko kyla Tai aš nors ir be GD diagnozės, bet matuoju gliukozę ir žiūriu ką valgau

  Nu hau dabar ir aš matuosiu, ir baigės valgau ką noriu, ai tikiuosi viskas susitvarkys... pasivaikščiojus nukrito iki 4,5 gliukkzė žiūrėsiu ką dabar rodys po vakarienės praėjus dviem valandom....

 2. Gudobelė
  Gudobelė prieš 3 val.

  lguc parašė:
  Dėl to "taupau", tai jau kabinėjatės prie žodžių Nu, mano logika sako, kad norint padauginti riebalų ar baltymų ir išlaikyti reikiamas proporcijas, reikia daugi…

  Jei neturite viršsvorio ir geriate pakankamai vandens, ta proporcija nėra tokia svarbi kaip angliavandenių kiekis.

 3. Greta_aa
  Greta_aa prieš 3 val.

  Amėja parašė:
  Aš irgi eksperimentavau su ja. Virdama džiovintų spanguolių įdėjau (taip visada valgydavau) ir apelsiną kartu suvalgiau, tai 6,7 po dviejų valandų. Balansuoju ant r…

  O jums del nuotolines endo konsultacijos diena pries vizita paskambino, ar anksciau?

 4. Nepasimetusi
  Nepasimetusi prieš 3 val.

  Greta_aa parašė:
  O jums del nuotolines endo konsultacijos diena pries vizita paskambino, ar anksciau?

  Diena pries skambino, uzsirase mano el.pasta, issiunte informacija. Sakyciau labai sauniai organizuotas darbas ☺️

 5. User has not uploaded an avatar
  lguc prieš 3 val.

  Gudobelė parašė:
  Jei neturite viršsvorio ir geriate pakankamai vandens, ta proporcija nėra tokia svarbi kaip angliavandenių kiekis.

  Su dabartiniu mano riebalų kiekiu aš jau suvartoju virš normos. Ir mano atveju panikuoti nereikia, bet visiškai ignoruoti proporcijas ir smarkiai viršyti rekomenduojamų normų irgi negaliu dėl savo kitų sveikatos ypatumų
  Labiausiai svoris krito pradėjus taikyti pakeitimų metodą, tada tikrai smarkiai trūko kalorijų. Pamačiau, kad nesąmonė gaunasi, pasikoregavau mitybą į kaloringesnę ir žiūrėsiu kaip bus dabar