Gestacinis diabetas (nėščiųjų diabetas) (342)

Gestacinis diabetas (nėščiųjų diabetas)

Kas yra gestacinis diabetas?

Gestacinis diabetas yra diabeto rūšis, kuria susergama nėštumo metu. Gestaciniu diabetu susergama, kai nėštumo hormonai sutrikdo insulino gamybą ir jo dalyvavimą medžiagų apykaitoje. Dėl to cukraus kiekis kraujyje padidėja – tai vadinama hiperglikemija.

Paprastai gestacinis diabetas atsiranda antrąjį nėštumo trimestrą, bet gali išsivystyti ir anksčiau. Daugumai nėščiųjų antrojo trimestro pabaigoje atliekamas kraujo tyrimas cukraus kiekiui nustatyti.

Kokie yra gestacinio diabeto požymiai?

Dažnai jis neturi jokių akivaizdžių požymių ir būna nustatomas tik per kraujo tyrimą. Kartais gali pasireikšti ir specifiniai požymiai, pavyzdžiui, troškulys, perdžiūvusi burna.

Kitus požymiui nesunku supainioti ir su įprasta nėštumui savijauta. Pavyzdžiui, dažnas šlapinimasis ar nuovargis yra tiek gestacinio diabeto, tiek įprasti nėštumo požymiai.

Kokie yra nėštumo diabeto rizikos faktoriai?

Gestaciniu diabetu labiausiai rizikuoja susirgti turinčios antsvorio (orientyras - KMI aukštesnis nei 30), taip pat jei ankstesnio nėštumo metu sirgote šio tipo diabetu, esate pagimdžiusi stambų kūdikį (4.5 kg ar sunkesnį), taip pat jei jūsų šeimoje yra buvę šio diabeto atvejų.

Apskritai, šio diabeto tikimybė nėra didelė, jis dažnesnis Azijos ir Afrikos šalyse. Europos šalyse gestacinis diabetas nustatomas nuo 1 iki 4% visų nėščiųjų, Lietuvoje – apytikriai 1,5%.

Tačiau, jei jums būtų nustatytas gestacinis diabetas, tai reiškia, kad jūs esate padidintos rizikos grupėje susirgti antrojo tipo diabetu.

Ar gestacinis diabetas pavojingas?

Negydomas gestacinis diabetas gali baigtis nėštumo komplikacijos ir kelti pavojų kūdikiui. Dažniausios yra žemiau išvardintos komplikacijos:

 • Per didelis vaisiaus svoris. Perteklinis cukrus per placentą nukeliauja iki kūdikio, kūdikis dėl to gali nutukti. Dėl to išauga sunkaus gimdymo, cezario pjūvio ar gimdymo skatinimo rizika.
 • Gimdymo traumos ir kiti sutrikimai. Dėl didelio svorio, išauga gimdymo traumų rizika, pavyzdžiui, gimdymo metu cukraus kiekis kūdikio kraujyje gali būti per mažas, gali išsivystyti gelta.
 • Per didelis vaisiaus vandenų kiekis. Tai didina priešlaikinio gimdymo tikimybę.
 • Preeklampsija. Tai pavojinga būsena, kurios nesuvaldžius pasekmės gali būti tragiškos.

Kaip gydomas gestacinis diabetas?

Cukraus kiekį kraujyje padeda normalizuoti speciali dieta – gydymo prireikia ne visuomet. Jei mitybos pokyčiai reikiamo efekto neduoda, gali būti paskirti vaistai ir/ar insulino injekcijos.

Bet kokiu atveju, nėštumo metu ir po gimdymo jus stebės atidžiau. Po gimdymo daugumos moterų cukraus kiekis kraujyje susitvarko savaime, tačiau reikia nepamiršti apie antro tipo diabeto riziką ir toliau laikytis mitybos ir kitų rekomendacijų.

Taip pat skaitykite:

Naujausi komentarai

 1. Tinaina
  Tinaina prieš 3 d.

  Ano-mis parašė:
  Tiesiog noriu pabrėžti, kad ne visada didelis vaikelio svoris yra kažkoks baubas. Ir ne visada šita GD diagnozė reiškia, kad sirgsite visi - jūs ir vaikelis- diabet…

  Tai zinoma, kad ne visada. Bet riziku yra ir atsitinka visaip.

 2. User has not uploaded an avatar
  Shakute prieš 3 d.

  Ano-mis parašė:
  Įdomu tiesiog, nes pas mane šeimoj visi dideli gimė ir nieks pakolkas neserga diabetu .. nei seneliai, nei tėvai, nei aš pati... ir mano leliukas dabar didelis gimė…

  Na taip nebūtinai didelis vaikas bus dėl gd, bet jei mamai nustatytas gd kuris nekontroliuojamas tai tie visi šalutiniai poveikiai vaikui ne iš piršto laužti, rinkta statistika daryti tyrimai, o sakyti kad prieš 50 metu niekas netikrino ir viskas gerai buvo tai nežinau... Viskas žengia į priekį, medicina tobulėja, kūdikių ir mamų mirtingumas ženkliai sumažėjo tai nereikėtų į tai numoti ranka
  Aišku gal ir lengviau numoti ranka ir sakyti ai bus kaip bus, aš irgi taip norėčiau bet kai žinai faktus tai stengiesi laikytis nurodymų dometis ir pan.

 3. pugzlio.namai
  pugzlio.namai prieš 3 d.

  Ano-mis parašė:
  Tiesiog noriu pabrėžti, kad ne visada didelis vaikelio svoris yra kažkoks baubas. Ir ne visada šita GD diagnozė reiškia, kad sirgsite visi - jūs ir vaikelis- diabet…

  Na, bet šiaip pagalvojus, kokiai ciniškai mamai reiktų būti, jei gydytojas jai sakytų, leiskitės insuliną, mažinkit gliukozę, nes tai stimuliuoja kūdikio kasą ir kitus vidinius organus dirbti didesniais resursais, tie organai gali ir labai didėti ir visa ką. O mama maždaug sakys, ai, ne man dzin, nesileisiu. Tegul vargsta, tegu didėja. Juk čia elementarus rūpestis ir pareiga padaryti viską, ką gali nuo savęs max. Juk alko negeriam nėštumo metu, nes jau suprantam poveikį ir tt. .

 4. User has not uploaded an avatar
  Ano-mis prieš 3 d.

  pugzlio.namai parašė:
  Na, bet šiaip pagalvojus, kokiai ciniškai mamai reiktų būti, jei gydytojas jai sakytų, leiskitės insuliną, mažinkit gliukozę, nes tai stimuliuoja kūdikio kasą ir ki…

  Na, aš nežinau, kokio jūs įtikėjimo apie tą insuliną... bet galiu duoti savo pavyzdį, reguliavau dieta, leidausi naktinį insuliną, bet vistiek vaikelis didelis gimė. Realiai ne visada tikrai vaikas gimsta didelis tik dėl GD. Būna sako ir genetiškai dideli vaikučiai. Taip kad, gąsdinti rašant kaip jūs "norit, kad vaikas gimtų 5kg?" skamba neadekvačiai...

 5. Agnietė
  Agnietė prieš 3 d.

  Gal kam reikia? Atiduodu...