Gestacinis diabetas (nėščiųjų diabetas) (1177)

Gestacinis diabetas (nėščiųjų diabetas)

Kas yra gestacinis diabetas?

Gestacinis diabetas yra diabeto rūšis, kuria susergama nėštumo metu. Gestaciniu diabetu susergama, kai nėštumo hormonai sutrikdo insulino gamybą ir jo dalyvavimą medžiagų apykaitoje. Dėl to cukraus kiekis kraujyje padidėja – tai vadinama hiperglikemija.

Paprastai gestacinis diabetas atsiranda antrąjį nėštumo trimestrą, bet gali išsivystyti ir anksčiau. Daugumai nėščiųjų antrojo trimestro pabaigoje atliekamas kraujo tyrimas cukraus kiekiui nustatyti.

Kokie yra gestacinio diabeto požymiai?

Dažnai jis neturi jokių akivaizdžių požymių ir būna nustatomas tik per kraujo tyrimą. Kartais gali pasireikšti ir specifiniai požymiai, pavyzdžiui, troškulys, perdžiūvusi burna.

Kitus požymiui nesunku supainioti ir su įprasta nėštumui savijauta. Pavyzdžiui, dažnas šlapinimasis ar nuovargis yra tiek gestacinio diabeto, tiek įprasti nėštumo požymiai.

Kokie yra nėštumo diabeto rizikos faktoriai?

Gestaciniu diabetu labiausiai rizikuoja susirgti turinčios antsvorio (orientyras - KMI aukštesnis nei 30), taip pat jei ankstesnio nėštumo metu sirgote šio tipo diabetu, esate pagimdžiusi stambų kūdikį (4.5 kg ar sunkesnį), taip pat jei jūsų šeimoje yra buvę šio diabeto atvejų.

Apskritai, šio diabeto tikimybė nėra didelė, jis dažnesnis Azijos ir Afrikos šalyse. Europos šalyse gestacinis diabetas nustatomas nuo 1 iki 4% visų nėščiųjų, Lietuvoje – apytikriai 1,5%.

Tačiau, jei jums būtų nustatytas gestacinis diabetas, tai reiškia, kad jūs esate padidintos rizikos grupėje susirgti antrojo tipo diabetu.

Ar gestacinis diabetas pavojingas?

Negydomas gestacinis diabetas gali baigtis nėštumo komplikacijos ir kelti pavojų kūdikiui. Dažniausios yra žemiau išvardintos komplikacijos:

 • Per didelis vaisiaus svoris. Perteklinis cukrus per placentą nukeliauja iki kūdikio, kūdikis dėl to gali nutukti. Dėl to išauga sunkaus gimdymo, cezario pjūvio ar gimdymo skatinimo rizika.
 • Gimdymo traumos ir kiti sutrikimai. Dėl didelio svorio, išauga gimdymo traumų rizika, pavyzdžiui, gimdymo metu cukraus kiekis kūdikio kraujyje gali būti per mažas, gali išsivystyti gelta.
 • Per didelis vaisiaus vandenų kiekis. Tai didina priešlaikinio gimdymo tikimybę.
 • Preeklampsija. Tai pavojinga būsena, kurios nesuvaldžius pasekmės gali būti tragiškos.

Kaip gydomas gestacinis diabetas?

Cukraus kiekį kraujyje padeda normalizuoti speciali dieta – gydymo prireikia ne visuomet. Jei mitybos pokyčiai reikiamo efekto neduoda, gali būti paskirti vaistai ir/ar insulino injekcijos.

Bet kokiu atveju, nėštumo metu ir po gimdymo jus stebės atidžiau. Po gimdymo daugumos moterų cukraus kiekis kraujyje susitvarko savaime, tačiau reikia nepamiršti apie antro tipo diabeto riziką ir toliau laikytis mitybos ir kitų rekomendacijų.

Taip pat skaitykite:

Naujausi komentarai

 1. User has not uploaded an avatar
  DANIELA26 prieš 1 d.

  Vytukas1 parašė:
  Mano toks yra sake tie 2geri tiek vienas didelis.
  1)4.8

  Ar nebus sumaisyta kad 3rodiklis po 1val o antras rodiklis po 2val,pasitikslinkit

 2. User has not uploaded an avatar
  DANIELA26 prieš 1 d.

  flirtukas123 parašė:
  Sveikos mamytės ,noriu kreiptis į tas kurios žino normas dėl GD. Penktadienį dariau gliukozės toleravimo testą ir mano ginekologė prašė pasiskambinti pirmadienį dėl…

  Virsyja rytinis

 3. User has not uploaded an avatar
  flirtukas123 prieš 1 d.

  DANIELA26 parašė:
  Tai kad negeras pirmas,negali virsyti 5,1

  Tai aš irgi taip maniau kai čia viena narė parašė ribas , už tai keista paliko kai pasakė ,kad viskas tyrimuose gerai

 4. Kramtoshka
  Kramtoshka prieš 23 val.

  flirtukas123 parašė:
  Tai aš irgi taip maniau kai čia viena narė parašė ribas , už tai keista paliko kai pasakė ,kad viskas tyrimuose gerai

  Ginekologes nelabai kartais gilinasi, nueitumete pas endokrinologe, tai pripiestu GD

 5. User has not uploaded an avatar
  Vytukas1 prieš 12 val.

  DANIELA26 parašė:
  Ar nebus sumaisyta kad 3rodiklis po 1val o antras rodiklis po 2val,pasitikslinkit

  Siandiena buvau pas endokrinologes,sako man nekyla ranka rasyti gestacinis diabetas,anksciau buvo daromi 2taskai o dabar po musu ministro istatymo atsirado 3,ivaro nesciosioms streso.Dave aparata sako pasitikrink ir uz 3sav.atvaziuok konsultacijai,paziuresim.Mano 1)4.8
  2)10
  3)6.7