Gestacinis diabetas (nėščiųjų diabetas) (4715)

Gestacinis diabetas (nėščiųjų diabetas)

Kas yra gestacinis diabetas?

Gestacinis diabetas yra diabeto rūšis, kuria susergama nėštumo metu. Gestaciniu diabetu susergama, kai nėštumo hormonai sutrikdo insulino gamybą ir jo dalyvavimą medžiagų apykaitoje. Dėl to cukraus kiekis kraujyje padidėja – tai vadinama hiperglikemija.

Paprastai gestacinis diabetas atsiranda antrąjį nėštumo trimestrą, bet gali išsivystyti ir anksčiau. Daugumai nėščiųjų antrojo trimestro pabaigoje atliekamas kraujo tyrimas cukraus kiekiui nustatyti.

Kokie yra gestacinio diabeto požymiai?

Dažnai jis neturi jokių akivaizdžių požymių ir būna nustatomas tik per kraujo tyrimą. Kartais gali pasireikšti ir specifiniai požymiai, pavyzdžiui, troškulys, perdžiūvusi burna.

Kitus požymiui nesunku supainioti ir su įprasta nėštumui savijauta. Pavyzdžiui, dažnas šlapinimasis ar nuovargis yra tiek gestacinio diabeto, tiek įprasti nėštumo požymiai.

Kokie yra nėštumo diabeto rizikos faktoriai?

Gestaciniu diabetu labiausiai rizikuoja susirgti turinčios antsvorio (orientyras - KMI aukštesnis nei 30), taip pat jei ankstesnio nėštumo metu sirgote šio tipo diabetu, esate pagimdžiusi stambų kūdikį (4.5 kg ar sunkesnį), taip pat jei jūsų šeimoje yra buvę šio diabeto atvejų.

Apskritai, šio diabeto tikimybė nėra didelė, jis dažnesnis Azijos ir Afrikos šalyse. Europos šalyse gestacinis diabetas nustatomas nuo 1 iki 4% visų nėščiųjų, Lietuvoje – apytikriai 1,5%.

Tačiau, jei jums būtų nustatytas gestacinis diabetas, tai reiškia, kad jūs esate padidintos rizikos grupėje susirgti antrojo tipo diabetu.

Ar gestacinis diabetas pavojingas?

Negydomas gestacinis diabetas gali baigtis nėštumo komplikacijos ir kelti pavojų kūdikiui. Dažniausios yra žemiau išvardintos komplikacijos:

 • Per didelis vaisiaus svoris. Perteklinis cukrus per placentą nukeliauja iki kūdikio, kūdikis dėl to gali nutukti. Dėl to išauga sunkaus gimdymo, cezario pjūvio ar gimdymo skatinimo rizika.
 • Gimdymo traumos ir kiti sutrikimai. Dėl didelio svorio, išauga gimdymo traumų rizika, pavyzdžiui, gimdymo metu cukraus kiekis kūdikio kraujyje gali būti per mažas, gali išsivystyti gelta.
 • Per didelis vaisiaus vandenų kiekis. Tai didina priešlaikinio gimdymo tikimybę.
 • Preeklampsija. Tai pavojinga būsena, kurios nesuvaldžius pasekmės gali būti tragiškos.

Kaip gydomas gestacinis diabetas?

Cukraus kiekį kraujyje padeda normalizuoti speciali dieta – gydymo prireikia ne visuomet. Jei mitybos pokyčiai reikiamo efekto neduoda, gali būti paskirti vaistai ir/ar insulino injekcijos.

Bet kokiu atveju, nėštumo metu ir po gimdymo jus stebės atidžiau. Po gimdymo daugumos moterų cukraus kiekis kraujyje susitvarko savaime, tačiau reikia nepamiršti apie antro tipo diabeto riziką ir toliau laikytis mitybos ir kitų rekomendacijų.

Taip pat skaitykite:

Naujausi komentarai

 1. Mamasito
  Mamasito prieš 17 val.

  Tesalija parašė:
  P berods, po kaire, tas pats pastatas, kur ir akušerinis
  Oij o gal meluoju, gal su tuneliuku jungtas, tada kairiau.

  Ai tai ta priekyje raide yra korpusas nurodomas? 🙄

 2. User has not uploaded an avatar
  Ano-mis prieš 17 val.

  Mamasito parašė:
  Ai tai ta priekyje raide yra korpusas nurodomas? 🙄

  Taip, raide priekyje yra korpusas. Ir jei, pvz, 310 kabinetas tai 3 aukštas. Šiaip visur prie durų dabar stovi apsauga ir padės jums susigaudyti

 3. Justina_Marija
  Justina_Marija prieš 17 val.

  Mamasito parašė:
  Sveiki, kas lanketes santarose pas endokrinologus, kuris ten korpusas? Nurodytas kabinetas bet kaip rast as dabar nesuprantu 🙄

  P korpusas, jums reikalinga konsultacinė poliklinika, 3 aukštas.

 4. Mamasito
  Mamasito prieš 17 val.

  Ano-mis parašė:
  Taip, raide priekyje yra korpusas. Ir jei, pvz, 310 kabinetas tai 3 aukštas. Šiaip visur prie durų dabar stovi apsauga ir padės jums susigaudyti

  Justina_Marija parašė:
  P korpusas, jums reikalinga konsultacinė poliklinika, 3 aukštas.

  Ačiū merginos. Tai kaip suprantu jei apsauginiai stovi tai su vyru neieisiu? Turesiu viena eiti?

 5. User has not uploaded an avatar
  Ano-mis prieš 16 val.

  Mamasito parašė:
  Ačiū merginos. Tai kaip suprantu jei apsauginiai stovi tai su vyru neieisiu? Turesiu viena eiti?

  Kiek matau, tai su palyda tik vaikai ir neįgalieji/senukai būna... realiai vyro net nė karto pas ginekologę negalėjau atsivesti. Pas endokrinologę nė nesvarsčiau... pasiskaitykite gal rašo santariškių puslapyje ar leidžiama palyda. Apsauginiui reikia parodyti sms žinutę kur eini...