Preeklampsija ir eklampsija nėštumo metu (779)

Preeklampsija ir eklampsija nėštumo metu Preeklampsija ir eklampsija nėštumo metu. iStoc.com/dolgachov

Kas yra preeklampsija?

Preeklampsija yra pavojinga būklė nėštumo metu, kuomet susiaurėjus kraujagyslėms pakyla kraujospūdis ir sutrinka organizmo kraujotaka. Dėl to gali būti pažeisti gyvybiškai svarbūs nėščiosios organai: kepenys, inkstai, smegenys.

Jei preeklampsijos nepavyksta suvaldyti, ji gali pasibaigti eklampsija (traukuliais). Preeklampsija gali vystytis tiek po truputį, tiek staiga, o jos simptomų intensyvumas taip pat gali varijuoti nuo vos juntamų iki labai sunkių.

Paprastai preeklampsijos požymiai atsiranda antrojoje nėštumo pusėje, apie 24-35 nėštumo savaitę, bet yra atvejų, kai jie pasireiškia dar antrojo trimestro pradžioje. Kartais preeklampsija gali pasireikšti gimdymo metu ar per pirmas paras po jo. Kuo anksčiau atsiranda preeklamsijos požymių, tuo ji pavojingesnė, didesnė komplikacijų tikimybė.

Kas sukelia preeklampsiją?

Preeklampsija pasireiškia apytikriai 5% nėščiųjų. Tikslios jos priežastys nėra žinomos, tačiau manoma, kad ji atsiranda dėl problemų su placenta, šiai netinkamai prisitvirtinus prie gimdos sienelės, taip pat nuo imuninės sistemos reakcijos į nėštumą. Papildomi faktoriai, kaip paveldimumas, gyvenimo būdas, ligos, taip pat gali turėti įtakos.

Didesnė rizika preeklampsijai išsivystyti yra, jei nėščioji turi antsvorio, aukštą kraujospūdį, yra jaunesnė nei 20 metų ar vyresnė nei 40, laukiasi pirmą kartą arba nuo paskutinio nėštumo praėjo daugiau nei dešimt metų, jei praeito nėštumo metu buvo pasireiškusi preeklampsija, taip pat jei laukiamasi dvynukų/trynukų. Prie preeklampsijos rizikos faktorių priskiriamos ir kai kurios ligos, pavyzdžiui, diabetas, vilkligė, inkstų ligos.

Preeklampsijos simptomai

Kuo anksčiau pasireiškia preeklampsijos simptomai, tuo sunkesnė jos forma gali išsivystyti, todėl būtina vos pastebėjus simptomus kreiptis į gydytojus, kad šie imtųsi visų įmanomų būdų būklei suvaldyti.

Patys pirmieji preeklampsijos požymiai – aukštas kraujospūdis (140/90 mm Hg ar aukštesnis) ir baltymas šlapime. Nėščioji gali nejausti jokių negalavimų, šiuos požymius paprastai aptinka gydytojas įprastinės nėščiosios patikros metu atliekant tyrimus.

Nėščioji dažniausiai atkreipia dėmesį į rankų ir veido tinimą. Net jei ankstesni tyrimai nenustatė nei aukšto kraujo spaudimo, nei baltymo šlapime, o savijauta buvo puiki, neignoruokite šio simptomo ir skubiai kreipkitės į medikus.

Apžiūrų metu gydytojas gali pastebėti ir dar vieną plika akimi nematomą preeklampsijos požymį – sulėtėjusį vaisiaus augimą. Vaisiaus augimas sulėtėja dėl to, kad dėl placentos veiklos sutrikimų, vaisius gauna atiteka mažai deguonies ir vystymuisi būtinų maistinių medžiagų.

Būklei sunkėjant, nėščiajai gali pasireikšti šie požymiai:

 • rankų ir veido tinimas,
 • staigus svorio padidėjimas (dėl skysčių kaupimosi),
 • sutrikusi rega (neryškus vaizdas), dėmėtas vaizdas akyse,
 • ūmus ir stiprus arba nepaliaujamas galvos skausmas,
 • viršutinės pilvo dalies skausmas (po šonkauliais),
 • rėmuo, pykinimas ir/ar vėmimas.

Paprastai šie požymiai pasireikia prieš eklampsijos traukulius, todėl juos pajutus būtina kuo skubiau vykti į gydymo įstaigą.

Preeklampsijos komplikacijos

Nesukontroliavus preeklampsijos ji gali komplikuotis į labai pavojingas būkles tiek vaisiui, tiek nėščiajai:

 • Eklampsija (tai yra, nėščiajai gali prasidėti traukuliai).
 • HELLP sindromas (hemolizė – raudonųjų kraujo kūnelių irimas, padidėjęs kepenų fermentų kiekis, trombocitopenija – trombocitų kiekio sumažėjimas kraujyje, dėl ko sutinka kraujo krešėjimas).
 • Insultas (ūmus smegenų kraujotakos sutrikimas).

Kaip gydoma preeklampsija?

Tai priklauso nuo preeklampsijos atvejo sunkumo, nėštumo savaitės ir vaisiaus vystymosi. Vienaip ar kitaip, preeklampsija "išgydo" tik gimdymas, iki jo gydytojai darys viską, kad suvaldytų šią pavojingą būklę.

Greičiausiai nėščioji bus paguldyta į ligoninę papildomiems tyrimams: gydytojas reguliariai tikrins jos kraujospūdį, atliks šlapimo ir kraujo tyrimus. Taip pat bus reguliariai stebima vaisiaus ir placentos būklė.

Anksti nustačius šią būklę ar esant aukštai preeklampsijos rizikai, nuo 12 nėštumo savaitės gali būti skiriama gerti nedideles dozes aspirino (jokiu būdu negerkite aspirino be gydytojo nurodymo!).

Jei bus nustatytas vidutinis ar sunkus preeklampsijos atvejis, greičiausiai ligoninėje nėščioji turės likti iki pat gimdymo, kur jai gali būti skiriamos įvairios terapijos ir vaistai, pavyzdžiui, vaistai nuo padidėjusio kraujospūdžio.

Jei atvejis nesunkus, nėščioji gali būti išleista namo, tačiau greičiausiai bus paskirtas lovos režimas, bus liepta reguliariai tikrintis kraujospūdį, o pas gydytoją ji turės lankytis bent kartą į savaitę.

Preeklampsijos atveju rekomenduojama gimdyti 37-38 nėštumo savaitę. Jei gimdymas neprasideda natūraliai, paprastai jis būna skatinamas. Kritiniais atvejais gali būti atliekama cezario pjūvio operacija.

Naujausi komentarai

 1. User has not uploaded an avatar
  Xoxoxo prieš 2 mėn.

  Pasidalinsiu ir as savo istorija. Nuo 30sav. pradejau tinti: veidas, rankos, kojos. Svoris pradejo sparciai didet. Tyrimus dariausi kelis kartus per men, echo turejom tikrai daugiau nei 6. 34sav. gulejau ligoninej, vis skundziausi patinimais, bet tyrimai buvo geri, o ligoninej laike tik todel, kad fiksavo reg. saremius, kuriu as nejauciau. Subrandino plauciukus, sako dar bent kelias savaites isnesiok... Grizus namo sedejau kaip kiausinis kojas aukstai pakelus, skysciu daug geriau, net nebevaiksciojau beveik, nes toookia istinus buvau. 36sav. nuvykau vel pas gine, nes atrode tinimams nebus galo, bet tyrimai buvo geri, o as tiek tos preeklamspsijos bijojau, kazkoki jausma turejau, spaudima daznokai matuodavau, budavo netoli 140.
  Paskutinio vizito metu, anksti ryte pridaviau slapimo tyrima, jauciausi visiskai gerai (turiu omeny jokiu preeklampsijos pozymiu, o siaip nervas buvo uzspaustas, tai baisu prisimint). Popiet sugalvojau pasimatuot spaudima, nes pradejau matyt "musytes", siek tiek paskaudejo galva- spaudimas 160. Nuvaziavom i ligonine, baltymo slapime buvo 6g, spaudimas 190. Po valandos gime mano angelelis extra cp pagalba, nes maziukas buvo sedimoj padety. Gime didelis ir SVEIKAS. As 2 naktis praleidau reanimacijoj. Dar kelias dienas stebejo ligoninej, leido vaistus, kad susinormalizuotu pulsas. Po savaites atslugo tinimai, po 2sav. susitvarke kraujospudis..
  P.S.
  Po 2dienu nuo gimdymo paskambino mano gine persigandus, sako PAS TAVE BALTYMO 3g slapime, katik pamaciau tyrimus (cia gimdymo diena priduotas slapimas buvo is ryto), tai viskas vyko tiesiog zaibiskai, nes vakare buvo jau 6g. Tai kaip zmogus nusiramino kai pasakiau, kad jau turiu savo leliuka..
  Bijau pagalvot apie kita nestuma, nes tiek baimes po tokio sunkaus sio

 2. Monikana
  Monikana prieš 2 mėn.

  stonkee parašė:
  Po preeklamsijos sunkios kada kita vaikuti planavot? Kitam neštume pasireiškė?

  Domėjausi ir skaičiau, kad tarpų nerekomenduoja didelių pas mane tarp nėštumų tarpas buvo apie 2 m. Su pirma dukryte preeklampsija nuo 35 sav (37 sav. Skatino). Su antra dukryte spaudimas iki 180, baltymo paros šlapime rado, bet minimaliai trūko iki preeklampsijos konstatavimo, tad buvo diagnozė - hipertenzija. Turėjo skatinti termino dieną, bet savaime vandenys nubėgo ir pagimdžiau. Ne neštumo metu - jokių bėdų dėl spaudimo nėra buvę.

 3. User has not uploaded an avatar
  gintarine0329 prieš 1 mėn.

  Sveikos. Spaudimas geras bet skauda galvą. Ar reiktų sunerimti?. Man 36sav ir 3d.

 4. Laime3 prieš 6 d.

  ..upse.. parašė:
  Su treciu vaiku nepasireiske. Metai po antro pastojau. Man atrodo cia kazkada buvo viena mamyte minejusi, kad ji radusi info, jog kuo mazesnis tarpas tarp nestumu, …

  A

  ..upse.. parašė:
  Su treciu vaiku nepasireiske. Metai po antro pastojau. Man atrodo cia kazkada buvo viena mamyte minejusi, kad ji radusi info, jog kuo mazesnis tarpas tarp nestumu, …

  Gal as ir rasiau apie ta kuo mazesni tarpa gimdymo po preeklampsijos🤔
  Nes pas mane ir su treciu gimdymu nepasireiske isnesiojau iko pat galo, pastojau po antro nestumo po 1.3 men pirma pagimdziau 34 sav po 5 metu pastojus antra mergyte pagimdziau 31 sav, o trecias mano berniukas :))))
  Ir su treciu lbj ziurejau mityba ir daug geriau vandens ir spanguoliu sulciu ir darbe valgiau spanguoles:). Oj net sutrauke burna prisiminus...

 5. ..upse..
  ..upse.. prieš 4 d.

  Laime3 parašė:
  A

  As su treciu irgi mityba labiau ziurejau, vandens daugiau geriau, daug daugiau judėjau na ir lytis, pirmi du sunus, trecia dukryte