Akių miežis: priežastys ir gydymas (1)

Akių miežis sebos | Shutterstock.com

Ši nemaloni, erzinanti, neestetiškai atrodanti problema vienus kamuoja dažniau, o kitus rečiau, tačiau su akių miežiu bent jau kartą susiduria daugelis. Kodėl jis susiformuoja ir kaip jį pagydyti?

Akių miežio tipai: išorinis miežis, vidinis miežis ir šaltasis miežis

Reikėtų žinoti, kad miežiai gali būti būti trijų tipų - tai išorinis, vidinis ir šaltasis miežis:

  • Išorinis miežis – tai ūminis pūlinis voko krašto riebalinės ar prakaito liaukos su blakstienos folikulu (maišeliu) uždegimas.
  • Vidinis miežis – tai ūminis pūlinis vokų kremzlinės liaukos ir jos aplinkos uždegimas.
  • Šaltasis miežis – tai lėtinis proliferacinis (vešantis) vokų kremzlinės liaukos ir jos aplinkos uždegimas.

Akių miežio simptomai

Bendri miežio simptomai:

  • Akių paraudimas;
  • Akių patinimas;
  • Kietas iškilimas voke;
  • Nežymus karščiavimas;
  • Limfmazgių padidėjimas;
  • Traiškanos tarp blakstienų;
  • Vokų skausmas.

Išorinio miežio simptomai

Pradėjus formuotis išoriniam miežiui ima skaudėti akių voko dalį, skaudama vieta parausta, sukietėja, netrukus vokas ima tinti, ligonis gali justi niežulį, deginimą, tempimą. Po keletos dienų sutinusioje vietoje ima kilti spuogelis su gelsva viršūnėle tarp blakstienų, miežis pratrūksta, pūliai išteka ir uždegiminis procesas ima rimti, atslūgsta paburkimas, skausmas ir niežulys nusilpsta.

Vidinio miežio simptomai

Vidinio miežio simptomai ir ligos eiga panaši į išorinio, tačiau miežis formuojasi užpakalinėje voko pusėje. Šis procesas trunka ilgiau, įprastai yra gerokai skausmingesnis. Vidinį miežį gali lydėti ir kiti simptomai - limfmazgių padidėjimas, gali pakilti temperatūra. Vidinė voko pusė būna stipriai patinusi, paburkusi, paraudusi, kiek vėliau po oda ima matytis gelsvi pūliai, kurie dažniausiai pratrūksta vidinėje akies voko pusėje, rečiau - pro liaukos lataką voko krašte.

Šaltojo miežio simptomai

Šaltojo miežio pradžia dar lėtesnė, nei vidinio miežio. Pirmiausia voke atsiranda standus, su oda nesusijęs pakilimas, oda virš jo yra paslanki, gali susidaryti įspūdis, kad po oda yra svetimkūnis, tarsi nedidelis, plokščias akmenėlis ar pan. Vidinėje voko pusėje matomas pilkai rausvas iškilimas. Šaltasis miežis auga lėtai, tačiau, labai retais atvejais, gali pasiekti net riešuto dydį. Šio tipo miežiai dažniausiai pratrūksta maždaug po savaitės, kartais šaltieji miežiai išnyksta savaime, nė nepratrūkę jie rezorbuojami organizmo, tačiau neretai prireikia profesionalaus oftalmologo konsultacijos, net chirurginės intervencijos.

Miežio atsiradimo priežastys

Išorinį ir vidinį miežį dažniausiai sukelia stafilokokai. Šių tipų miežiai būdingi ne tik turintiems silpną ar nusilpusią imuninę sistemą, bet ir sergantiems cukriniu diabetu.

Šaltas miežis atsiranda užsikimšus ir išsiplėtus vokų kremzlinės liaukos latakui ir susidarius grūdėtam audiniui bei apie jį susiformavus jungiamojo audinio kapsulei. Ligoniams, sergantiems seborėjiniu dermatitu (odos uždegimu dėl padidėjusios riebalinių liaukų sekrecijos) bei raudonaisiais spuogais, yra padidėjusi šalto miežio rizika.

Kaip nustatomas miežis?

Iškilus miežiui papildomų tyrimų nė nereikia - miežis matomas akivaizdžiai. Miežiui dažnai kartojantis medikai gali rekomenduoti tyrimus, kurie padėtų įsitikinti, ar pacientas neserga cukralige.

Miežio gydymas

Miežis gydomas lengvai ir nesudėtingai.

Namuose rekomenduojama dėti šiltus, sausus kompresus - juos priglaudus miežis greičiau iškils, pratrūks ir ims gyti. Liaudyje, kaip kompresas naudojamas šiltas, ką tik išvirtas kiaušinis, tačiau galite sausoje keptuvėje pašildyti šiek tiek paprasčiausios druskos, ją įberti į švarų drobinį maišelį ar įsukti į rankšluostuką ir jį 2-3 minutes glausti prie pažeistos akies. Šiltą kompresą vertėtų naudoti 3 krtus per dieną.

Dėmesio! Jokiu būdu negalima dėti šlapių kompresų, nes jie tik sustiprina uždeginiminį procesą ir skatina miežio plitimą. Išspausti miežį – taip pat griežtai draudžiama, nes gali susidaryti trombas, kuris veido kraujagyslėmis nukeliauja į galvą ir užkemša galvos kraujagysles.

Būtina dažnai plautis rankas, liesti akis tik švariais pirštais.

Esant išorinim ir vidiniam miežiui į akis lašinami gydytojo paskirti akis dezinfekuojantys, antibakterinį poveikį turintys lašai (20,0 % sulfacilio natrio, 0,25 % chloramfenikolio). Jeigu vienu metu susiformuoja daug miežių, jie ypač skausmingi, apima abi akis, tai gali būti skiriami į raumenis leidžiami antibiotikai.

Jeigu įtariate, kad jums formuojasi šaltasis miežis, turėtumėte nedelsiant kreiptis į akių gydytoją, kuris, įvertinęs situaciją, paskirs tinkamą medikamentinį arba chirurginį gydymą.

Miežio prevencija

Jeigu dažnai kamuoja akių miežis, tai reikėtų išsitirti dėl cukraligės.

Cukralige nesergantieji, bet su miežiais dažnai susiduriantys žmonės turėtų daugiau dėmesio skirti imuniteto striprinimui - įsigyti vitaminų, sveikiau maitintis, aktyviau gyventi, subalansuoti darbo ir poilsio ritmą.

Susiję straipsniai

Kas yra propolis ir kodėl jis toks naudingas?

Propolis yra natūralus bičių produktas iš jų seilių, vaško, žiedadulkių ir lipnaus skysčio, surinkto nuo augalų pumpurų, ūglių, jaunų šakelių lapų.

Mėlynos vaiko lūpos: ar reikia sunerimti?

Sušalus maudynių ar buvimo gamtoje metu vaiko lūpos gali pamėlynuoti. Tačiau ką daryti, jei vaiko lūpos pamėlsta vos nubudus arba aktyviai žaidžiant?

Sergantis vaikas nenori gerti: ką daryti?

Karščiavimas, viduriavimas, vėmimas ar tiesiog atsisakymas gerti skysčius jūsų mažyliui gali sukelti rimtą dehidratacijos pavojų.

Naujausi komentarai

  1. User has not uploaded an avatar
    Mamyte1985 prieš 6 mėn.

    Sveikos mamos ar kas esat dave alaus mieliu tableciu dveju metu mazyliui, ? Diel akies miezio?