Akių miežis

Ši nemaloni, erzinanti, neestetiškai atrodanti problema vienus kamuoja dažniau, o kitus rečiau, tačiau su akių miežiu bent jau kartą susiduria daugelis. Kodėl jis susiformuoja ir kaip jį pagydyti?

Reikėtų žinoti, kad miežiai gali būti būti trijų tipų - tai išorinis, vidinis ir šaltasis miežis. Išorinis miežis – tai ūminis pūlinis voko krašto riebalinės ar prakaito liaukos su blakstienos folikulu (maišeliu) uždegimas. Vidinis miežis – tai ūminis pūlinis vokų kremzlinės liaukos ir jos aplinkos uždegimas. Šaltas miežis – tai lėtinis proliferacinis (vešantis) vokų kremzlinės liaukos ir jos aplinkos uždegimas.

Pradėjus formuotis išoriniam miežiui ima skaudėti akių voko dalį, skaudama vieta parausta, sukietėja, netrukus vokas ima tinti, ligonis gali justi niežulį, deginimą, tempimą. Po keletos dienų sutinusioje vietoje ima kilti spuogelis su gelsva viršūnėje tarp blakstienų, miežis pratrūksta, pūliai išteka ir uždegiminis procesas ima rimti, atslūgsta paburkimas, skausmas ir niežulys nusilpsta.

Vidinio miežio simptomai ir ligos eiga panaši į išorinio, tačiau miežis formuojasi užpakalinėje voko pusėje. Šis procesas trunka ilgiau, įprastai yra gerokai skausmingesnis. Vidinį miežį gali lydėti ir kiti simptomai - limfmazgių padidėjimas, gali pakilti temperatūra. Vidinė voko pusė būna stipriai patinusi, paburkusi, paraudusi, kiek vėliau po oda ima matytis gelsvi pūliai, kurie dažniausiai pratrūksta vidinėje akies voko pusėje, rečiau - pro liaukos lataką voko krašte.

Šaltojo miežio pradžia dar lėtesnė, nei vidinio miežio. Pirmiausia voke atsiranda standus, su oda nesusijęs pakilimas, oda virš jo yra paslanki, gali susidaryti įspūdis, kad po oda yra svetimkūnis, tarsi nedidelis, plokščias akmenėlis ar pan. Vidinėje voko pusėje matomas pilkai rausvas iškilimas. Šaltasis miežis auga lėtai, tačiau, labai retais atvejais, gali pasiekti net riešuto dydį. Šio tipo miežiai dažniausiai pratrūksta maždaug po savaitės, kartais šaltieji miežiai išnyksta savaime, nė nepratrūkę jie rezorbuojami organizmo, tačiau neretai prireikia profesionalaus oftalmologo konsultacijos, net chirurginės intervencijos.

Miežio atsiradimo priežastys

Mūsų aplinkoje nuolat yra įvairiausių virusų ir bakterijų nuo kurių neigiamo poveikio, sukeliamų ligų bei pataloginių būklių mus saugo imunininė sistema. Susirgus, persirgus infekcinėmis ligomis, prastai maitinantis, sutrikus darbo ir poilsio ritmui imuninė sistema nusilpsta - būtent tuomet gali pasireikšti bakterijų ir virusų sukeliamos ligos. Išorinį ir vidinį miežį dažniausiai sukelia stafilokokai. Šių tipų miežiai būdingi ne tik turintiems silpną ar nusilpusią imuninę sistemą, bet ir sergantiems cukriniu diabetu. Šaltas miežis atsiranda užsikimšus ir išsiplėtus vokų kremzlinės liaukos latakui ir susidarius grūdėtam audiniui bei apie jį susiformavus jungiamojo audinio kapsulei. Ligoniams, sergantiems seborėjiniu dermatitu (odos uždegimu dėl padidėjusios riebalinių liaukų sekrecijos) bei raudonaisiais spuogais, yra padidėjusi šalto miežio rizika.

Miežio simptomai:

  • Akių paraudimas;
  • Akių patinimas;
  • Kietas iškilimas voke;
  • Nežymus karščiavimas;
  • Limfmazgių padidėjimas;
  • Traiškanos tarp blakstienų;
  • Vokų skausmas.

Miežio tyrimas, gydymas ir prevencija

Iškilus miežiui papildomų tyrimų nė nereikia - miežis matomas akivaizdžiai. Miežiui dažnai kartojantis medikai gali rekomenduoti tyrimus, kurie padėtų įsitikinti, ar pacientas neserga cukralige.

Miežis gydomas lengvai ir nesudėtingai. Namuose rekomenduojama dėti šiltus, sausus kompresus - juos priglaudus miežis greičiau iškils, pratrūks ir ims gyti. Liaudyje, kaip kompresas naudojamas šiltas, ką tik išvirtas kiaušinis, tačiau galite sausoje keptuvėje pašildyti šiek tiek paprasčiausios druskos, ją įberti į švarų drobinį maišelį ar įsukti į rankšluostuką ir jį 2-3 minutes glausti prie pažeistos akies. Šiltą kompresą vertėtų naudoti 3 krtus per dieną.
Dėmesio! Jokiu būdu negalima dėti šlapių kompresų, nes jie tik sustiprina uždeginiminį procesą ir skatina miežio plitimą. Išspausti miežį – taip pat griežtai draudžiama, nes gali susidaryti trombas, kuris veido kraujagyslėmis nukeliauja į galvą ir užkemša galvos kraujagysles. Būtina dažnai plautis rankas, liesti akis tik švariais pirštais.

Esant išorinim ir vidiniam miežiui į akis lašinami gydytojo paskirti akis dezinfekuojantys, antibakterinį poveikį turintys lašai (20,0 % sulfacilio natrio, 0,25 % chloramfenikolio). Jeigu vienu metu susiformuoja daug miežių, jie ypač skausmingi, apima abi akis, tai gali būti skiriami į raumenis leidžiami antibiotikai.

Jeigu įtariate, kad jums formuojasi šaltasis miežis, turėtumėte nedelsiant kreiptis į akių gydytoją, kuris, įvertinęs situaciją, paskirs tinkamą medikamentinį arba chirurginį gydymą.

Kaip jau buvo minėta, jeigu dažnai kamuoja akių miežis, tai reikėtų išsitirti dėl cukraligės. Cukralige nesergantieji, bet su miežiais dažnai susiduriantys žmonės turėtų daugiau dėmesio skirti imuniteto striprinimui - įsigyti vitaminų, sveikiau maitintis, aktyviau gyventi, subalansuoti darbo ir poilsio ritmą.

Susiję straipsniai

Freiko pagalvėlė (abdukcinis klubų įtvaras)

Klubų displazijos gydymui naudojami du įtvarai: Pavliko dirželiai arba Freiko pagalvėlė (kitaip – abdukcinis klubų įtvaras arba balnelis klubams).

Išplėstinė naujagimio patikra dėl 30-ies paveldimų ligų

Nemokamai naujagimiai tikrinami dėl 12 įgimtų ligų. Tėvams pageidaujant gali būti atliekama mokama išplėstinė patikra dėl 30 paveldimų ligų.

Parvovirusinė infekcija (infekcinė eritema)

Parvovirusinė infekcija yra pavojinga nėščiosioms, nes liga gali stipriai paveikti besivystantį vaisių.