Mėnesinės ir mėnesinių ciklas (270)

Kas yra mėnesinių ciklas?

Mėnesinės - tai kelias dienas per mėnesį trunkantis kraujavimas. Periodas nuo dienos, kai prasideda kraujavimas (mėnesinės) iki dienos prieš kito kraujavimo pradžią yra vadinamas mėnesiniu ciklu.

Mėnesinių ciklas yra apytiksliai kas mėnesį pasikartojantis procesas moters organizme, kurį reguliuoja hormonai. Jo metu įvyksta daugybė dalykų:

 • kiaušidėse subręsta kiaušialąstė ir iškeliauja iš jų;
 • gimdos gleivinė ruošiasi nėštumui vis storėdama;
 • kinta bazinė kūno temperatūra (BKT);
 • keičiasi gimdos kaklelis;
 • keičiasi gimdos kaklelio išskyros.

Apvaisinimui neįvykus, kiaušinėlis nunyksta, gimdos gleivinė atsisluoksniuoja ir pasišalina su krauju – šis kelias dienas trunkantis kraujavimas yra vaidinamas menstruacijomis arba mėnesinėmis.

Mėnesinių ciklas: gimdos gleivinės, hormonų ir bazinės kūno temperatūros kitimas

Kaip skaičiuojama mėnesinių ciklo trukmė?

Mėnesinių ciklas pradedamas skaičiuoti nuo pirmos kraujavimo dienos (t.y. dienos, kai "susergama" mėnesinėmis). Ši diena vadinama pirma ciklo diena (taprastai naudojamas trumpinys - CD1).

Mėnesinių ciklo paskutinė diena yra diena prieš kito mėnesinių kraujavimo pradžią.

Pavyzdys

Vienos mėnesinės prasidėjo liepos 3 d., o sekančios – liepos 29 d., liepos 3 d. prasidėjusio ciklo paskutinė diena yra liepos 28 d., o ciklo trukmė – 26 dienos.

Kiekvienos moters ciklo trukmė yra individuali: nors standartiniu yra laikomas 28 dienų ciklas, tačiau yra visiškai normalu, jei jis trunka nuo 21 iki 45 dienų, ir net jei moteris savo ciklą gali apibūdinti kaip reguliarų, kiekvieno jos ciklo trukmė gali nežymiai skirtis.

Ciklo trukmė taip pat gali pailgėti ar patrumpėti dėl streso, ligos, mitybos, žindymo, kelioninių ir kitų veiksnių.

Mėnesinių ciklą rekomenduojama stebėti ir žymėtis bent jau pagrindinius jo duomenis: ciklo trukmė, reguliarumas ne tik padeda tiksliau numatyti vaisingas/ nevaisingas dienas, bet ir pastebėti ligas ar nustatyti vaisingumo sutrikimo priežastis.

Tikros ir netikros mėnesinės

Skiriamos tikros mėnesinės (kuomet prieš tai buvusio ciklo metu įvyko ovuliacija) ir netikros mėnesinės, kai ciklo metu ovuliacija neįvyko (anovuliacinis ciklas).

Vartojant hormoninę kontracepciją visi ciklai būna anovuliaciniai, o mėnesinės – netikros, tačiau tokie ciklai retkarčiais gali pasitaikyti ir hormoninės kontracepcijos nevartojančiai moteriai.

Taigi, jei moteris nevartoja hormoninės kontracepcijos ir neturi jokių menstruacinio ciklo sutrikimų, cikle galima išskirti 3 fazes:

Pirma (folikulinė) mėnesinių ciklo fazė

Ji prasideda pirmąją menstruacijų dieną ir pasibaigia paskutinę dieną prieš ovuliaciją. Paprastai ši fazė trunka apie 10-16 dienų, bet gali trukti ir ilgiau ar trumpiau.

Šios fazės trukmė didžiąja dalimi ir lemia menstruacijų ciklo ilgį, nes absoliučios daugumos moterų antroji ir trečioji fazės bendrai trunka beveik vienodai (apie 14 dienų).

Šios fazės metu gimda išsivalo, gimdos kaklelis būna užsivėręs ir kietas – taip gimda vėl pradeda ruoštis nėštumui: t.y. priimti apvaisintą kiaušinėlį, kuris jau bręsta kiaušidėse.

Fazei artėjant į pabaigą, vidinis gimdos gleivinės sluoksnis storėja, gimdos kaklelis pakyla, atsiveria, suminkštėja ir gamina vis vaisingesnes gleives.

Antra (ovuliacinė) mėnesinių ciklo fazė

Ši fazė trunka vos vieną-dvi dienas ir prasideda apie 12-16 dieną iki kito ciklo pradžios. Jos metu subrendęs kiaušinėlis išeina iš kiaušidės ir kiaušintakiais keliauja link gimdos.

Po ovuliacijos kiaušinėlis išgyvena ne ilgiau kaip parą – žinoma, jei neįvyksta apvaisinimas. Ovuliaciją paskatina dviejų hormonų – FSH ir LH – lygio pakilimas.

FSH (folikulus stimuliuojantis hormonas) skatina folikulų brendimą, o LH (liuteinizuojantis hormonas) – subrendusių folikulų ovuliaciją.

LH hormono lygis pradeda kilti prieš 34-36 val. iki ovuliacijos, o piką pasiekia likus ~12 valandų iki jos. Dauguma ovuliacijos testų būtent ir identifikuoja LH lygio kilimą.

Trečia (liuteininė) mėnesinių ciklo fazė

Ši fazė prasideda po ovuliacijos ir tęsiasi iki kito ciklo pradžios. Jei pirmųjų dviejų fazių trukmė gali svyruoti, trečioji fazė (jei nėra mėnesinių ciklo sutrikimų)  trunka 10-16 dienų, nepriklausomai nuo ciklo trukmės.

Įvykus ovuliacijai, gimdos kaklelis vėl pamažu nusileidžia, sukietėja ir užsiveria. Jo gaminamos gleivės vėl tampa „apsauginėmis“ – tirštomis ir lipniomis.

Organizme didėja progesterono kiekis – jo veikiama gimdos gleivinė išstorėja. Jei kiaušinėlis neapvaisinamas ir neįsitvirtina gimdoje, prasideda mėnesinės.

Taip pat skaitykite:

Naujausi komentarai

 1. User has not uploaded an avatar
  Dematra prieš 3 mėn.

  Draugiskoji parašė:
  Apie metus laiko tai tikrai paskutiny kart sirgau kovo 5 diena aciu labai džiaugiuosi

  Sveikinu

 2. User has not uploaded an avatar
  Draugiskoji prieš 3 mėn.

  Labai dėkoju labai laukiau kiekviena mėnesy ir pagaliau

 3. User has not uploaded an avatar
  Gerdusiux prieš 1 mėn.

  Sveikutes,po 11men ir mus aplanke gandrai ;)Jau buvau praradusi vilti ;)

 4. _Buga_ prieš 1 mėn.

  Labutis Rašau su tokiu klausimėliu, žodžiu antra diena kaip neprasideda mėmės, pojūčių nėra, kad prasidėtų. Pasidariau dabar nt, tuščias, yra pojūtis tik toks, jog rakintų juosmenį. Kas galėjo nutikt.. šiaip pas mane reguliarios mėnesinės.

 5. Agnutyte
  Agnutyte prieš 1 mėn.

  😂