Mėnesinės ir mėnesinių ciklas (514)

Mėnesinės, mėnesinių ciklas, mėnesinių kalendorius ir tamponas

Kas yra mėnesinės?

Mėnesinės (menstruacijos) – tai kelias dienas per mėnesį trunkantis kraujavimas, kurį patiria kiekviena sveika vaisingo amžiaus nesilaukianti moteris. Paprastai mėnesinės (mėnesinių kraujavimas) trunka apie 3-5 dienas.

Menstruacijų metu iš gimdos pasišalina atsidalijęs vidinis gimdos gleivinės sluoksnis – dėl to ir kyla nedidelis kraujavimas (normalių mėnesinių metu netenkama apie 30-40 ml kraujo, palyginimui, arbatiniame šaukštelyje telpa 3-5 ml kraujo, panašiai tiek sugeria vidutinis tamponas ar higieninis įklotas).

Kas yra mėnesinių ciklas?

Mėnesinių ciklas yra periodas nuo vieno mėnesinių kraujavimo iki kito.

Mėnesinių ciklas pradedamas skaičiuoti nuo dienos, kai prasideda kraujavimas (mėnesinės). Ši diena vadinama pirma ciklo diena (paprastai naudojamas trumpinys - CD1).

Mėnesinių ciklo paskutine diena yra laikoma diena prieš kito kraujavimo pradžią.

Pavyzdys

Vienos mėnesinės prasidėjo liepos 3 d., o sekančios – liepos 29 dieną. Taigi, liepos 3 dieną prasidėjusio mėnesinio ciklo pirma ciklo diena (CD1) yra liepos 3 diena, paskutinė ciklo diena yra liepos 28 d., o mėnesinių ciklo trukmė – 26 dienos.

Kokia yra normali mėnesinių ciklo trukmė?

Kiekvienos moters ciklo trukmė yra individuali: nors standartiniu yra laikomas 28 dienų ciklas, tačiau yra visiškai normalu, jei jis trunka nuo 21 iki 45 dienų, ir net jei moteris savo mėnesinių ciklą gali apibūdinti kaip reguliarų, kiekvieno jos ciklo trukmė gali nežymiai skirtis.

Mėnesinių ciklo trukmė taip pat gali pailgėti ar patrumpėti dėl streso, ligos, mitybos, žindymo, kelioninių ir kitų veiksnių.

Mėnesinių ciklą rekomenduojama stebėti ir žymėtis bent jau pagrindinius jo duomenis, nes ciklo trukmė, reguliarumas ne tik padeda tiksliau numatyti vaisingas/ nevaisingas dienas, bet ir pastebėti ligas ar nustatyti vaisingumo sutrikimo priežastis.

Pokyčiai mėnesinių ciklo metu

Mėnesinių ciklas yra apytiksliai kas mėnesį pasikartojantis procesas moters organizme, kurį reguliuoja hormonai. Jo metu įvyksta daugybė dalykų:

  • kiaušidėse subręsta kiaušialąstė ir iškeliauja iš jų;
  • gimdos gleivinė ruošiasi nėštumui vis storėdama;
  • kinta bazinė kūno temperatūra (BKT);
  • keičiasi gimdos kaklelis;
  • keičiasi gimdos kaklelio išskyros.

Apvaisinimui neįvykus, kiaušinėlis nunyksta, gimdos gleivinė atsisluoksniuoja ir pasišalina su krauju – šis kelias dienas trunkantis kraujavimas yra vaidinamas menstruacijomis arba mėnesinėmis.

Mėnesinių ciklas: gimdos gleivinės, hormonų ir bazinės kūno temperatūros kitimas

Tikros ir netikros mėnesinės

Skiriamos tikros mėnesinės (kuomet prieš tai buvusio ciklo metu įvyko ovuliacija) ir netikros mėnesinės, kai ciklo metu ovuliacija neįvyko (anovuliacinis ciklas).

Vartojant hormoninę kontracepciją visi ciklai būna anovuliaciniai, o mėnesinės – netikros, tačiau tokie ciklai retkarčiais gali pasitaikyti ir hormoninės kontracepcijos nevartojančiai moteriai.

Taigi, jei moteris nevartoja hormoninės kontracepcijos ir neturi jokių menstruacinio ciklo sutrikimų, cikle galima išskirti 3 fazes:

Pirma (folikulinė) mėnesinių ciklo fazė

Ji prasideda pirmąją menstruacijų dieną ir pasibaigia paskutinę dieną prieš ovuliaciją. Paprastai ši fazė trunka apie 10-16 dienų, bet gali trukti ir ilgiau ar trumpiau.

Šios fazės trukmė didžiąja dalimi ir lemia menstruacijų ciklo ilgį, nes absoliučios daugumos moterų antroji ir trečioji fazės bendrai trunka beveik vienodai (apie 14 dienų).

Šios fazės metu gimda išsivalo, gimdos kaklelis būna užsivėręs ir kietas – taip gimda vėl pradeda ruoštis nėštumui: t.y. priimti apvaisintą kiaušinėlį, kuris jau bręsta kiaušidėse.

Fazei artėjant į pabaigą, vidinis gimdos gleivinės sluoksnis storėja, gimdos kaklelis pakyla, atsiveria, suminkštėja ir gamina vis vaisingesnes gleives.

Antra (ovuliacinė) mėnesinių ciklo fazė

Ši fazė trunka vos vieną-dvi dienas ir prasideda apie 12-16 dieną iki kito ciklo pradžios. Jos metu subrendęs kiaušinėlis išeina iš kiaušidės ir kiaušintakiais keliauja link gimdos.

Po ovuliacijos kiaušinėlis išgyvena ne ilgiau kaip parą – žinoma, jei neįvyksta apvaisinimas. Ovuliaciją paskatina dviejų hormonų – FSH ir LH – lygio pakilimas.

FSH (folikulus stimuliuojantis hormonas) skatina folikulų brendimą, o LH (liuteinizuojantis hormonas) – subrendusių folikulų ovuliaciją.

LH hormono lygis pradeda kilti prieš 34-36 val. iki ovuliacijos, o piką pasiekia likus ~12 valandų iki jos. Dauguma ovuliacijos testų būtent ir identifikuoja LH lygio kilimą.

Trečia (liuteininė) mėnesinių ciklo fazė

Ši fazė prasideda po ovuliacijos ir tęsiasi iki kito ciklo pradžios. Jei pirmųjų dviejų fazių trukmė gali svyruoti, trečioji fazė (jei nėra mėnesinių ciklo sutrikimų) trunka 10-16 dienų, nepriklausomai nuo ciklo trukmės.

Įvykus ovuliacijai, gimdos kaklelis vėl pamažu nusileidžia, sukietėja ir užsiveria. Jo gaminamos gleivės vėl tampa „apsauginėmis“ – tirštomis ir lipniomis.

Organizme didėja progesterono kiekis – jo veikiama gimdos gleivinė išstorėja. Jei kiaušinėlis neapvaisinamas ir neįsitvirtina gimdoje, prasideda mėnesinės.

Taip pat skaitykite:

Naujausi komentarai

  1. Meshka
    Meshka prieš 3 mėn.

    Bumbum parašė:
    Lauktis negaliu, sirkti taip pat nesirgau, dietos nesilaikau ir sportuot dabar nesportuoju..

    Tuomet belieka apsilankyti pas ginekologe, kad apziuetu ir pasakytu galima priezasti.

  2. User has not uploaded an avatar
    Bumbum prieš 3 mėn.

    Meshka parašė:
    Tuomet belieka apsilankyti pas ginekologe, kad apziuetu ir pasakytu galima priezasti.

  3. Meshka
    Meshka prieš 3 mėn.

    Bumbum parašė:
    Man tik 14..

    Tokiame jauname amziuje menesiniu ciklas dar gali buti negeruliarus.
    Jeigu neramu, pasakykite mamai, ir nuves pas gydytoja (seimos gyd arba ginekologe).

  4. User has not uploaded an avatar
    Bumbum prieš 3 mėn.

    Meshka parašė:
    Tokiame jauname amziuje menesiniu ciklas dar gali buti negeruliarus.
    Jeigu neramu, pasakykite mamai, ir nuves pas gydytoja (seimos gyd arba ginekologe)…

    Ačiū.

  5. User has not uploaded an avatar
    Zivile21 prieš 3 sav.

    sveiki norejau paklausti ar man reiktu sunerimti del tokiu dalyku
    .. mano menestruacijos visada budavo 4 5 dienas o sy menesi sirgau tik 2 dienas aisku kraujavimas buvo netoks gausus bet buvo ir kresuliuku o antra diena tesiog buvo jos bet jau ir i pabaiga praejus keleta dienu nuo tu dienu kaip jau kraujavau vel kraujuoju bet aisku kraujas rausvas tai pasimetus esu ar man reiktu sunerimti del tokiu kraujavimu