Mėnesinės ir mėnesinių ciklas (267)

Mėnesinės - tai kelias dienas per mėnesį trunkantis kraujavimas. Periodas nuo dienos, kai prasideda kraujavimas (mėnesinės) iki dienos prieš kito kraujavimo pradžią yra vadinamas mėnesiniu ciklu.

Mėnesinių ciklas yra apytiksliai kas mėnesį pasikartojantis procesas moters organizme, kurį reguliuoja hormonai. Jo metu įvyksta daugybė dalykų:

 • kiaušidėse subręsta kiaušialąstė ir iškeliauja iš jų;
 • gimdos gleivinė ruošiasi nėštumui vis strorėdama;
 • kinta bazinė kūno temperatūra (BKT);
 • keičiasi gimdos kaklelis;
 • keičiasi gimdos kaklelio išskyros.

Apvaisinimui neįvykus, kiaušinėlis nunyksta, gimdos gleivinė atsisluoksniuoja ir pasišalina su krauju – šis kelias dienas trunkantis kraujavimas yra vaidinamas menstruacijomis arba mėnesinėmis.

Mėnesinių ciklas

Kaip skaičiuokama mėnesinių ciklo trukmė

Mėnesinių ciklas pradedamas skaičiuoti nuo pirmos kraujavimo dienos (t.y. dienos, kai "susergama" mėnesinėmis). Ši diena vadinama pirma ciklo diena (taprastai naudojamas trumpinys - CD1).

Mėnesinių ciklo paskutinė diena yra diena prieš kito mėnesinių kraujavimo pradžią.

Pavyzdys

Vienos mėnesinės prasidėjo liepos 3 d., o sekančios – liepos 29 d., liepos 3 d. prasidėjusio ciklo paskutinė diena yra liepos 28 d., o ciklo trukmė – 26 dienos.

Kiekvienos moters ciklo trukmė yra individuali: nors standartiniu yra laikomas 28 dienų ciklas, tačiau yra visiškai normalu, jei jis trunka nuo 21 iki 45 dienų, ir net jei moteris savo ciklą gali apibūdinti kaip reguliarų, kiekvieno jos ciklo trukmė gali nežymiai skirtis. Ciklo trukmė taip pat gali pailgėti ar patrumpėti dėl streso, ligos, mitybos, žindymo, kelioninių ir kitų veiksnių.

Skiriamos tikros mėnesinės (kuomet prieš tai buvusio ciklo metu įvyko ovuliacija) ir netikros mėnesinės, kai ciklo metu ovuliacija neįvyko (anovuliacinis ciklas). Vartojant hormoninę kontracepciją visi ciklai būna anovuliaciniai, o mėnesinės - netikros, tačiau tokie ciklai retkarčiais gali pasitaikyti ir hormoninės kontracepcijos nevartojančiai moteriai.

Taigi, jei moteris nevartoja hormoninės kontracepcijos ir neturi jokių menstruacinio ciklo sutrikimų, cikle galima išskirti 3 fazes:

Pirma (folikulinė) mėnesinių ciklo fazė

Ji prasideda pirmąją menstruacijų dieną ir pasibaigia paskutinę dieną prieš ovuliaciją. Paprastai ši fazė trunka apie 10-16 dienų, bet gali trukti ir ilgiau ar trumpiau.

Šios fazės trukmė didžiąja dalimi ir lemia menstruacijų ciklo ilgį, nes absoliučios daugumos moterų antroji ir trečioji fazės bendrai trunka beveik vienodai (apie 14 dienų).

Šios fazės metu gimda išsivalo, gimdos kaklelis būna užsivėręs ir kietas – taip gimda vėl pradeda ruoštis nėštumui: t.y. priimti apvaisintą kiaušinėlį, kuris jau bręsta kiaušidėse.

Fazei artėjant į pabaigą, vidinis gimdos gleivinės sluoksnis storėja, gimdos kaklelis pakyla, atsiveria, suminkštėja ir gamina vis vaisingesnes gleives.

Antra (ovuliacinė) mėnesinių ciklo fazė

Ši fazė trunka vos vieną-dvi dienas ir prasideda apie 12-16 dieną iki kito ciklo pradžios. Jos metu subrendęs kiaušinėlis išeina iš kiaušidės ir kiaušintakiais keliauja link gimdos.

Po ovuliacijos kiaušinėlis išgyvena ne ilgiau kaip parą – žinoma, jei neįvyksta apvaisinimas. Ovuliaciją paskatina dviejų hormonų – FSH ir LH – lygio pakilimas.

FSH (folikulus stimuliuojantis hormonas) skatina folikulų brendimą, o LH (liuteinizuojantis hormonas) – subrendusių folikulų ovuliaciją.

LH hormono lygis pradeda kilti prieš 34-36 val. iki ovuliacijos, o piką pasiekia likus ~12 valandų iki jos. Dauguma ovuliacijos testų būtent ir identifikuoja LH lygio kilimą.

Trečia (liuteininė) mėnesinių ciklo fazė

Ši fazė prasideda po ovuliacijos ir tęsiasi iki kito ciklo pradžios. Jei pirmųjų dviejų fazių trukmė gali svyruoti, trečioji fazė (jei nėra mėnesinių ciklo sutrikimų)  trunka 10-16 dienų, nepriklausomai nuo ciklo trukmės.

Įvykus ovuliacijai, gimdos kaklelis vėl pamažu nusileidžia, sukietėja ir užsiveria. Jo gaminamos gleivės vėl tampa „apsauginėmis“ – tirštomis ir lipniomis.

Organizme didėja progesterono kiekis – jo veikiama gimdos gleivinė išstorėja. Jei kiaušinėlis neapvaisinamas ir neįsitvirtina gimdoje, prasideda mėnesinės.

Plačiau apie ciklo metu kintatnčių vaisingumo požymių stebėjimą skaitykite čia:
Vaisingumo pažinimas
Bazinė kūno temperatūra
Makšties išskyros (gimdos kaklelio gleivės)
Gimdos kaklelio stebėjimas

mėnesinių kalendorius

Naujausi komentarai

 1. User has not uploaded an avatar
  Draugiskoji prieš 1 sav.

  Laila1 parašė:
  Joa!!! Sveikinimai

  Aciu Dievui pagaliau

 2. Laila1
  Laila1 prieš 1 sav.

  Draugiskoji parašė:
  Aciu Dievui pagaliau

  Ilgai planavot?:))))
  Labai labai sveikinu!!!
  Kiek veluoja mm?

 3. User has not uploaded an avatar
  Draugiskoji prieš 1 sav.

  Laila1 parašė:
  Ilgai planavot?:))))
  Labai labai sveikinu!!!

  Apie metus laiko tai tikrai paskutiny kart sirgau kovo 5 diena aciu labai džiaugiuosi

 4. User has not uploaded an avatar
  Dematra prieš 1 sav.

  Draugiskoji parašė:
  Apie metus laiko tai tikrai paskutiny kart sirgau kovo 5 diena aciu labai džiaugiuosi

  Sveikinu

 5. User has not uploaded an avatar
  Draugiskoji prieš 1 sav.

  Labai dėkoju labai laukiau kiekviena mėnesy ir pagaliau