Makšties išskyros (gimdos kaklelio gleivės): kaip jos keičiasi ciklo metu (137)

Makšties išskyros mėnesinių ciklo metu

Kas yra makšties išskyros (gimdos kaklelio gleivės)?

Gimdos kaklelio gleives yra gleivės, kurias menesinių ciklo metu gamina gimdos kaklelis.

Jos pasišalina per makštį kartu su kitomis makšties išskyromis, tad dažnai bendrai yra vadinamos tiesiog makšties išskyromis. Jų galite aptikti ant savo kelnaičių, įkloto, tualetinio popieriaus skiautės.

Pagrindinė šių gleivių funkcija yra apsaugoti gimdą nuo infekcijų nevaisingu periodu, o vaisingu periodu – sudaryti palankią terpę spermatozoidams.

Kaip keičiasi gleivės mėnesinių ciklo metu?

Priklausomai nuo ciklo stadijos, gimdos kaklelio gleivės mėnesinių ciklo metu keičiasi – tiek jų kiekis, tiek tekstūra. Mokslininkai pastebėjo, kad šie pakitimai yra cikliški ir susiję su hormonų pokyčiais mėnesinių ciklo metu.

Galima išskirti kelis pagrindinius gleivių kitimo etapus:

 • Sausas periodas. „Sausas“ periodas būna iš karto po mėnesių. Jo metu gali nebūti jokių išskyrų, o makštyje, apie lytines lūpas gali būti sausumo pojūtis. Tiesa, sausumas yra sąlyginis – makštis visiškai sausa niekada nebūna. Jei mėnesinių ciklas trumpas, šis periodas gali trukti vos dieną kitą arba jį gali „paslėpti“ mėnesinių kraujavimas.
 • Lipnių išskyrų periodas. Pasibaigus „sausam“ periodui gimdos kaklelis pradeda gaminti šiek tiek tirštų ir lipnių, balkšvos ar gelsvos spalvos gleivių. Pagal konsistenciją jos gali priminti kanceliarinius klijus. Jų gali būti tiek nedaug, kad galima jų ir nepastebėti. Šių gleivių terpė yra rūgštinė – „nedraugiška“ spermatozoidams , todėl šios gleivės vadinamos nevaisingomis. Jei mėnesinių ciklas trumpas, šis periodas gali trukti vos dieną kitą arba jį gali „paslėpti“ mėnesinių kraujavimas.
 • Kreminių išskyrų periodas. Po „lipnaus“ periodo prasideda galimai vaisingas periodas: gimdos kaklelio gleivių daugėja, jos skystėja, atsiranda drėgnumo pojūtis. Gleivės paprastai būna baltos, gelsvos ar kreminės spalvos, jų konsistencija gali priminti skystoką kremą ar majonezą. Jos yra tąsesnės už lipnias, tačiau gerokai mažiau tąsios už „kiaušinio baltymo“ tipo gleives. Šios gleivės vadinamos „pereinamosiomis“, nes tik pasirodžiusios yra „nevaisingos“, tačiau bet kuriuo metu gali tapti vaisingomis. Jei mėnesinių ciklas trumpas, šio periodo gleives gali „paslėpti“ mėnesinių kraujavimas.
 • "Kiaušinio baltymo" išskyrų periodas. Tai yra pačios vaisingiausios išskyros, pagal savo konsistenciją primenančios žalio kiaušinio baltymą. Jos pasirodo likus kelioms dienoms iki ovuliacijos. Paskutinė diena, kada būna šių gleivių yra vaisingiausia ciklo diena. Paprastai jos būna skaidrios ir itin tąsios („pirštų testo“ metu galima jas ištempti keletą centimetrų), tačiau gali būti ir itin vandeningų atmainų, ar atmainų su balkšvomis ar rausvomis priemaišomis. Gali būti, kad kiaušinio baltymą primenančių išskyrų pastebėsite iškart po ovuliacijos ir prieš pat menstruacijas, tačiau jei BKT ir kiti požymiai rodo, kad ovuliacija yra įvykusi, tai nebus vaisingos išskyros. Jei kitų požymių stebėjimas aiškios ovuliacijos nerodo, laikykite šias dienas vaisingomis – tai gali būti, pavyzdžiui, atidėta ovuliacija.
 • Poovuliacinis periodas. Po ovuliacijos prasideda nevaisingas periodas, išskyros vėl tampa lipnios, sausesnės, neskaidrios, balkšvos ar gelsvos spalvos. Gali pasitaikyti sausų dienų. Kaip ir ciklo pradžioje, šių „nevaisingų“ išskyrų paskirtis – apsaugoti gimdą nuo infekcijų.

Kaip stebėti gimdos kaklelio gleives?

Nors iš pirmo žvilgsnio išskyrų stebėjimas gali pasirodyti kiek painus, įgudus ir geriau pažinus savo kūną ši procedūra tetruks keletą akimirkų.

 • Kada ir kaip stebėti? Pradėti stebėti išskyras reikėtų pasibaigus mėnesinių kraujavimui. Daugiau jokių griežtų taisyklių nėra: vienoms yra patogiau tai daryti kaskart apsilankius tualete ir gleivių pavyzdžius „rinkti“ išoriškai. Jei gleivių nėra, galima pamėginti padaryti Kėgelio pratimus. Kitos teikia pirmenybę vidinės apžiūros būdui, kai gleivių pavyzdys gaunamas įkišus pirštus į makštį – tokiu atveju geriausias laikas būtų po rytinio dušo. Jei pasirinkote pirmą variantą, kas kartą apsilankius tualete perbraukite tualetinio popieriaus (geriausia balto) skiaute iš priekio atgal. Tai, kas susigėrus skysčiui, liks popieriaus paviršiuje ir bus gimdos kaklelio išskyros. Gimdos kaklelio gleivių galima aptikti ir švariais pirštais perbraukus per lytines lūpas gimdos kaklelio apčiuopimo metu. Paeksperimentuokite ir pažiūrėkite, koks metodas jums tinka geriausiai.
 • Ką vertinti? Pradžioje apžiūrėkite ir įvertinkite kiekį, spalvą, skaidrumą, drėgnumą, tąsumą. Nepamirškite ir bendro pojūčio makštyje („sausa“, „šlapia“). Tuomet atlikite „tąsumo testą“: paimkite nykščio ir smiliaus pirštų galais gleivių, ir, didindamos atstumą tarp pirštų galiukų, stebėkite, kiek gleivės išsitempia (vaisingiausios gleivės nesutrūkdamos išsitempia keletą centimetrų).
 • Kaip vertinti? Vertinkite tiek pačias gleives, tiek pojūčius makštyje. Jei gleives dienos eigoje stebėjote kelis kartus ir visus kartus jos buvo skirtingos, dienos pabaigoje pažymėkite vaisingiausią tą dieną pastebėtų gleivių tipą. Pagal vaisingumą, gleivių tipai išsirikiuoja taip (nuo vaisingiausio iki nevaisingiausio): "Kiaušinio baltymas", kreminės gleivės, lipnios gleivės, "sausa". Taigi, jei tą pačią dieną pastebėjote kreminio tipo išskyras ir lipnaus tipo išskyras, vaisingumo stebėjimo grafike žymėkite kremines.

Kas gali paveikti išskyras?

Išskyrų pobūdį gali paveikti išorės faktoriai: neįvertinus jų įtakos, vertinimas gali būti klaidingas. Štai kas gali paveikti gimdos kaklelio išskyrų pobūdį:

 • Liga. Išskyras gali paveikti visos ligos (taip pat ir netiesiogiai per vaistus), tačiau ypatingai reikėtų išskirti makšties infekcijas ir lytiškai plintančias ligas.
 • Vaistų vartojimas. Gleivių tekstūrą gali pakeisti vaistai, ypač skystinantys gleives (pvz. vaistai nuo kosulio), taip pat šlapimą varantys, antialerginiai vaistai, hormoniniai preparatai (įskaitant ir vaisingumą skatinančius vaistus bei hormoninius kontraceptikus).
 • Seksas. Seksualiai susijaudinus pagausėja išskyrų, kurios paprastai primena "kiaušinio baltymo" tipo išskyras – išskyros būna vandeningos, slidžios, tačiau jas gamina ne gimdos kaklelis, o makštis. Klaidingam vertinimui taip pat įtakos gali turėti spermos, lubrikantų likučiai po santykių. Dėl šių priežasčių išskyrų seksualiai susijaudinus, prieš ir po sekso nereikėtų vertinti.

Ką daryti, jeigu?...

 • ...išskyrose yra kraujo? Jei išskyrose yra kraujo, tai dar nereiškia, kad prasidėjo mėnesinės. Kraujo išskyrose gali pasirodyti prieš/ po ovuliacijos (ovuliacinis kraujavimas), kiaušinėliui įsitvirtinant gimdoje (implantacinis kraujavimas). Šiek tiek „teplioti“ gali ir prieš prasidedant mėnesinėms ar joms artėjant į pabaigą. Kaip mėnesines žymėkite tik tokį kraujavimą, kuris yra pakankamai gausus, kad reikėtų higieninio paketo ar tampono. Menstruacinį kraują taip pat galima atskirti ir pagal spalvą: jis būna ryškiai raudonos spalvos, tuo tarpu kai „tepliojimo“ kraujas paprastai būna rusvos, rausvos ar plytų spalvos.
 • ...išskyrų nėra? Jei nepastebi jokių išskyrų ciklo metu – net po Kėgelio pratimų ar gimdos kaklelio apžiūros metu, reikėtų pasikonsultuoti su gydytoju.
 • ...per ciklą pasitaiko keli vaisingų gleivių etapai? Normaliomis aplinkybėmis per ciklą turėtų būti vienas kelias dienas trunkantis "kiaušinio baltymo" gleivių etapas. Jei toks etapas pasikartoja po pertraukos, o bazinė kūno temperatūra nepakyla, gali būti, kad ovuliacija neįvyko – šis ciklas bus vadinamas anovuliaciniu ciklu, o mėnesinės – netikromis. Taip pat gali būti, kad ovuliacija yra uždelsta ir įvyks vėliau, nei įprasta. Tokie sutrikimai gali retkarčiais pasitaikyti ir sveikoms moterims, tačiau jei jie pasitaiko dažniau, būtinai pasikonsultuokite su gydytoju.

Taip pat skaitykite:

Naujausi komentarai

 1. coliuuuke
  coliuuuke prieš 2 mėn.

  Guste12 parašė:
  Isskyros tasios ir visiskai skaidrios

  Na jeigu tokiu būdu saugojatės, tai nesiūlyčiau pasitikėti ta programėle. Bet jei gaudot gandrus, prie to pačio ir BT matuokit. Tąsios ir skaidrios tai vaisingos išskyros.

 2. coliuuuke
  coliuuuke prieš 2 mėn.

  redhair parašė:
  laba. o ka galvot jei progamele rodo numatyta ovuliacija 6-7d, taciau pas mane nera jokiu isskyru? nera siaubingai sausa, bet zinau kaip kas menesi buna, ir tai vis…

  O kokia programėlė? Nes jos tikrai grybą pjauna, man jau pripjovė, kad ov turėjo būti vieną dieną, o gavosi 10d vėliau, tai sakyčiau nemaža paklaida. Laukit tąsių išskyrų, arba patikrinkit gimdos kaklelį, kietas ar minkštas. Plius tos išskyros dar gali būti neišbėgę, bet jų jau yra. Tai siųlau "pasikrapštinėti" truputį.

 3. Vetgirl
  Vetgirl prieš 2 mėn.

  O kaip manot. Man dare konizacija , paskui gines kelios ziurejo sako viena kad uzakes kaklelis, kita po poros menesiu pasake kad neuzakes bet sunku i ji patekti. Taigi. Ar imanoma kad kaklelis visiskai uzdaras, bet as gleiviu tai maciau ir isskyru ivairiu? Taigi jeigu butu uzdaras ar neturetu isvis nebuti jokiu isskyru? Juolab kad ir vaisingas gleives turejau...

 4. Vesta9870 prieš 1 mėn.

  Ar normalu kad iki mėnesinių likus 5 dienom išskyros pasidarė baltos, priminančios varškę ir gan gausios

 5. User has not uploaded an avatar
  Kamilė12 prieš 17 val.

  Sveikos mamytės. Turiu sūnelį 8 mėnesių. Maitinu krūtimi. Kovo 15 dieną tepliojau tamsiai rudai.kovo 16 pakraujavau gausiai na ,o 17, 18 dienomis sirgau mėnesinėmis ir tai kažkaip man jos atrodė visai negausios tai tepliojo tai netepliojo , o 19 dieną jau baiginėjo keli lašiukai buvo rudo ir viskas baigėsi. 20 dieną jau man skaudėjo labai spenelius atrodė lyg negalėjau maitint bet su skausmu daviau ir vos neverkiau. Na , o šiandien 21 diena ir tik jaučiasi jautrumas ir atrodo kartais paskausta kaire puse šoną.Ar čia buvo koks uždegimas man spenelių? Ar aš galėjau pastoti? Gal kam taip buvę?