Seksas nėštumo metu: galima ar ne? (1164)

Seksas nėštumo metu Kaya Shelest | Shutterstock.com

Nėščiosios ir jų partneriai dažnai teiraujasi, ar  nėštumo metu galima mylėtis ir kokių pasekmių šį ypatingą gyvenimo tarpsnį gali turėti aktyvus lytinis gyvenimas.

Sekso nėštumo metu privalumai

Didesnis malonumas. Dėl padidėjusio kraujoplūdžio į dubens sritį pabrinksta lytiniai organai, todėl moters pojūčiai pasidaro stipresni. Padidėjęs hormonų lygis taip pat padidina makšties drėgnumą. Nėštumas kai kurioms moterims suteikia ypatingo seksualumo, moteriškumo ir laisvumo.

Nėra pastojimo baimės. Nėštumo metu nebelieka vienos didžiausių seksą varžančių baimių – baimės pastoti, o tai paprastai veikia teigiamai ir leidžia labiau atsipalaiduoti.

Teigiamas orgazmo poveikis. Nėštumo metu patiriamas orgazmas padeda sumažinti įtampą kryžkaulio ir mažojo dubens srityse. Orgazmo metu taip pat išsiskiria oksitocinas, galintis nulemti sėkmingesnį gimdymą. Šis hormonas taip pat išskiriamas gimdymo metu, pagimdžius, žindant kūdikį.

Ar seksas nėštumo metu yra saugus?

Jei nėštumą prižiūrintis gydytojas nenurodė kitaip, seksas nėštumo metu (iki pat gimdymo dienos) yra visiškai saugus.

Dažniausiai mitai, susiję su seksu nėštumo metu:

Mylintis galima pakenkti vaisiui. Sueitis ir orgazmas nekelia jokio pavojaus vaikeliui. Vaisių supantys vaisiaus vandenys jį apsaugo, tad jokie su seksu susiję judesiai negali jo sužeisti.

Infekcijų baimė. Nemažai porų nėštumo metu sekso vengia dėl infekcijų baimės, tačiau jei partneris neserga jokia lytiniu keliu plintančia liga, mylėtis saugu: gimdos kaklelį visiškai apsaugo gleivių kamštis, pasišalinantis tik prieš pat gimdymą.

Įsitikinimas, kad seksas gali trikdyti mažylį. Vaisius yra pripratęs prie judančio mamos kūno ir įvairiausių garsų. Orgazmo metu ima susitraukinėti gimdos raumenys, bet vaisiui tai ne naujiena: tai gali vykti ir dėl kitų priežasčių. Normalu, kad sueities metu vaikelis ima aktyviau judėti. Specialistų manymu, taip atsitinka dėl padažnėjusio širdies ritmo (o ne dėl paties sekso) ir tai visiškai nepavojinga.

Sekso nėštumo metu jau reikėtų vengti, jei:

  • Pastebėjote kraujingų išskyrų;
  • Buvo nustatyta placentos pirmeiga (placenta previa). Jei nėščiajai diagnozuota placentos pirmeiga, lytiniai santykiai gali paskatinti placentos atsiskyrimą ir sukelti vaisiui pražūtingą kraujavimą;
  • Atsirado membranos įtrūkimų;
  • Ankstesnio nėštumo metu grėsė arba įvyko persileidimas, taip pat jei dabartinio nėštumo metu atsirado gresiančio persileidimo požymių;
  • Ankstesni nėštumai baigėsi priešlaikiniu gimdymu (anksčiau nei 37 nėštumo savaitę) arba dabartinio nėštumo metu pastebimi priešlaikinio gimdymo požymiai;
  • Nėštumas daugiavaisis: tokiu atveju lytinių santykių reikėtų vengti trečiojo nėštumo trimestro metu;
  • Jau nutekėjo vaisiaus vandenys: tuomet amnionas daugiau nebesaugo vaikelio, todėl yra pavojus, kad jį gali pasiekti bakterijos.
  • Taip pat nereikėtų užsiimti intensyviu seksu, išbandinėti naujų įmantrių pozų ir t. t.
  • Dar vienas tabu mylintis nėštumo metu – stiprus spenelių stimuliavimas, nes tai gali sukelti sąrėmius.

Ar seksas gali paskatinti gimdymą?

Atlikta mokslinių tyrimų, kuriuose daroma prielaida, jog seksualinis aktyvumas paskutinę nėštumo savaitę gali būti susijęs su greitesne gimdymo pradžia. Taigi, jei nėštumas nekomplikuotas, seksas gali būti vienas geriausių natūralių būdų paskatinti gimdymą ir išvengti per ilgai užsitęsusio nėštumo (vaisiaus pernešiojimo).  

Pasiekus orgazmą gimdos raumuo pradedamas ruošti artėjančiam gimdymui: orgazmas sukelia nedidelius gimdos susitraukimus.

Spermoje aptinkama prostaglandinų, kurie, manoma, šiek tiek suminkština gimdos kaklelį, tad tai taip pat gali prisidėti prie gimdymo skatinimo, nors šis teiginys mokslo kol kas nepatvirtintas.

Ar normalu nenorėti sekso nėštumo metu?

Kai kurių porų seksualinis gyvenimas nėštumo metu nepasikeičia, tačiau tyrimai rodo, kad daugelis mylisi rečiau - dauguma porų mylisi 1–3 kartus per mėnesį (palyginimui, prieš pastojant lytinių santykių dažnis buvo 1–2 kartai per savaitę).

Tai gali būti susiję su daugeliu priežasčių, pavyzdžiui, su kūno pokyčiais ir diskomfortu nėštumo metu ar pakitusia partnerių emocine būsena, dėmesio sutelkimu į nėštumą, gimsiantį kūdikį, o ne į tarpusavio santykius. Neretai sekso atsisakoma ir dėl aukščiau išvardintų mitų, nepagrįstų baimių.

Nenoras mylėtis nėštumo metu yra normalus ir neturėtų kelti nerimo tol, kol tai nepablogina poros santykių. Porai svarbu visuomet, ne tik nėštumo metu kalbėtis apie intymų gyvenimą, išsakyti savo norus ir poreikius, o jeigu jie nesutampa, ieškoti abi puses tenkinančių sprendimų. Intymumo poreikį patenkinti galima ne vien tik vaginaliniu seksu, bet ir oraliniu, masturbacija, glamonėmis, masažu ir kt.

Jeigu sekso tema kelia didelę įtampą arba nesutarimus, vertėtų kreiptis į specialistus: psichologą, psichoterapeutą arba seksologą.

Seksas skirtingų nėštumo trimestrų metu ir po gimdymo

Seksas pirmojo nėštumo trimestro metu. Pirmąjį nėštumo trimestrą daugelį nėščiųjų kamuoja pykinimas, nuovargis, mieguistumas, todėl dažnu atveju joms mažiausiai rūpi seksas. Tačiau jei tik yra noro ir jėgų, artumo akimirkos tikrai nepakenks nė vienam iš jūsų.

Seksas pirmojo nėštumo trimestru yra saugus: nėra jokių duomenų, kad jis nėštumo pradžioje būtų kaip nors susijęs su didesne persileidimo rizika.

Seksas antrojo nėštumo trimestro metu. Antrasis nėštumo trimestras – pats tinkamiausias laikas dažniau užsiimti meilės žaidimais. Daugeliui nėščiųjų praeina pykinimas, nuovargis, pradeda apvalėti kūno formos, padidėja krūtys, tad jos partneriams tampa seksualesnės.

Tačiau pilvukui pradėjus augti ir po truputį pradedant jausti vaisiaus judesius reikėtų paieškoti tinkamesnių pozų. Tinkamiausios mylėjimosi pozos – kai abu partneriai guli ant šono arba kai partnerė guli ant nugaros užkėlusi kojas ant partnerio pečių (partneris neužgula pilvuko). Apskritai tinka visos pozos, nesukeliančios partneriams diskomforto.

Seksas trečiojo nėštumo trimestro metu. Trečiojo nėštumo trimestro metu dėl didėjančio pilvuko nėščiosios patiria daugiau nepatogumų, dažnai vargina nugaros skausmai, tinsta kojos ir kt., todėl sueičių ženkliai sumažėja. Bet vėlgi – tai labai individualu.

Paskutinįjį nėštumo trimestrą geriau nesirinkti pozų, kai partnerė guli ant nugaros.

Seksas po gimdymo. Dažniausiai vėl pradėti intymius santykius patariama po gimdymo praėjus vidutiniškai 6–8 sav., t.y. po gydytojo apžiūros ir patvirtinimo, kad gimda visiškai išsivalė, plyšimai ar kirpimai sugijo ir nėra jokių komplikacijų.

Naujausi komentarai

  1. LaimingaMamytee
    LaimingaMamytee prieš 1 m.

    Nežiniuke26 parašė:
    Sveikos, man terminas už keturių dienų, labai nesinori pernešioti, akušerė siūlo skatinimą, bet esu girdėjusi, kad tada skauda daug stipriau, todėl kolkas atsisakia…

    Du kartai nemeluojantys , su abiem vaikais išvažiavau gimdyt po sekso 🤣 skirtumas buvo tik tas kad su pirmu vandenis nuleido gimdykloj, o su antra vandenys nubėgo naktį 😇

  2. User has not uploaded an avatar
    Lalana prieš 1 mėn.

    Labas, gal kuri susidūrėte, po santykių, tiksliau po O - sukietėja pilvas, tai trunka apie minutę, nieko neskauda. Gal esate susidūrusios, ar tai normalu, ar geriau vengti?

  3. kristute1
    kristute1 prieš 1 mėn.

    Lalana parašė:
    Labas, gal kuri susidūrėte, po santykių, tiksliau po O - sukietėja pilvas, tai trunka apie minutę, nieko neskauda. Gal esate susidūrusios, ar tai normalu, ar geriau…

    Gimda apsitraukinėja. Jei nėštumas sklandus, be patologijų, nėra daugiau jokių negerumų, pakraujavimų, tai neturėtų būt kažkas blogo. Galit magnio pagert daugiau

  4. User has not uploaded an avatar
    Lalana prieš 1 mėn.

    kristute1 parašė:
    Gimda apsitraukinėja. Jei nėštumas sklandus, be patologijų, nėra daugiau jokių negerumų, pakraujavimų, tai neturėtų būt kažkas blogo. Galit magnio pagert daugiau…

    Ačiū

  5. User has not uploaded an avatar
    Letaa prieš 1 mėn.

    Sveiki, tai mylėtis iki pat galo nėra blogai kaip suprantu. Jei esi trečiam trimestre ir Tu jautiesi gerai 😊