Priešlaikinis gimdymas (410)

Priešlaikinis gimdymas OndroM | Shutterstock.com

Apie 5–15% naujagimių gimsta neišnešioti, t.y. 22-37 nėštumo savaitę. Pastaruoju metu Lietuvoje anksčiau laiko gimsta ~5,5% kūdikių – tai vienas geriausių rodiklių ES.

Anksčiau nei 22 nėštumo savaitę prasidėjęs gimdymas yra vertinamas kaip persileidimas.

Kodėl gimdymas prasideda anksčiau?

Maždaug 25% priešlaikinių gimdymų būna tiksliniaigimdymas skatinamas arba atliekama cezario pjūvio operacija. Tai daroma dėl rimtų medicininių priežasčių, pavyzdžiui, dėl pernešiojimo, sunkios preeklampsijos ir pan.

Kitais atvejais, prasideda savaiminis priešlaikinis gimdymas.

Savaiminio priešlaikinio gimdymo rizikos veiksniai:

• Neišnešioto naujagimio gimdymas praeityje;
  • Infekcijos;
  • Infekcinės, periodonto ligos;
  • Lyties organų patologijos;
  • Įvairios traumos, nudegimai;
  • Apsinuodijimas cheminėmis medžiagomis;
  • Depresija;
  • Didelis stresas;
  • Nuovargis;
  • Žalingi įpročiai (rūkymas, alkoholio, narkotikų vartojimas);
  • Prasta mityba;
  • Žemas KMI;
  • Įvairios nėštumo ir vaisiaus patologijos bei kt.

Nors yra žinomi kai kurie veiksniai, sukeliantys priešlaikinį gimdymą arba padidinantys jo riziką, vis dėlto gydytojai ne visada žino, kodėl naujagimiai gimsta anksčiau numatytojo termino.

Kartais priešlaikiniu gimdymu baigiasi visiškai normaliai besivystantis nėštumas.

Kaip atpažinti priešlaikinį gimdymą?

Kiekvienai moteriai svarbu žinoti, kokie yra priešlaikinio gimdymo požymiai, mokėti juos kuo anksčiau atpažinti ir skubėti į gydymo įstaigą.

Priešlaikinio gimdymo požymiai:

• Gausesnės makšties išskyros, ypač jei jos vandeningos, gleivėtos ar su krauju (net jei kraujo yra labai nedaug);
  • Kraujavimas iš makšties;
  • Pilvo skausmai (panašūs į mėnesinių) arba sąrėmiai dažnesni nei 4 kartus per valandą;
  • Padidėjęs spaudimas dubens srityje;
  • Skausmas nugaros apačioje, ypač jei anksčiau tokio skausmo nepasitaikė.

Jei bet kuris iš čia išvardytų požymių pasireikštų anksčiau nei 37-ą nėštumo savaitę, reikėtų nedelsiant pasikonsultuoti su medikais.

Šie simptomai gali būti klaidinantys: kai kurie iš jų yra būdingi normaliam nėštumui. Pavyzdžiui, spaudimas dubens, pilvo srityje ar nugaros skausmas. Taip pat sąrėmiais galima palaikyti nepavojingus Brakstono Hikso susitraukimus, arba kitaip – paruošiamuosius sąrėmius. Nepaisant to, geriau nuvykti į gydymo įstaigą ir įsitikinti, kad priešlaikinis gimdymas negresia.

Ką daryti, jei prasidėjo priešlaikinis gimdymas?

Pastebėjus priešlaikinio gimdymo požymius būtina kreiptis į gydytoją: jis paskirs tikslesnius tyrimus.

Įprasti tyrimai ir procedūros įtariant priešlaikinį gimdymą:

• Išmatuojami ir įvertinami sąrėmiai, vaisiaus širdies tonai, tikrinama, ar gimdoje nėra įtrūkimų.
  • Atliekamas šlapimo tyrimas – nustatoma, ar nėra infekcijos.
  • Imami gimdos kaklelio ir makšties pasėliai.
  • Retai, bet gali būti atliktas ir vaisiaus fibronektino (FN) tyrimas. Jis parodo, ar baltymų, padedančių vaisiaus vandenų maišą „priklijuoti“ prie placentos, kiekis yra normalus.

Ar kūdikiui viskas bus gerai, jei jis gims anksčiau laiko?

Kuo daugiau savaičių vaisius išbus įsčiose, tuo didesnė tikimybė, kad jis išgyvens ir tuo mažesnė tikimybė, kad jis turės sveikatos sutrikimų.

Ankstukai, gimę 34–37 nėštumo savaitę, įprastu metu gimusius naujagimius pasiveja gana gerai.

Jei grėstų gimdyti anksčiau nei 34-ą savaitę, galbūt gydytojai dar galės uždelsti gimdymą keliomis dienomis. Įprastai priešlaikinis gimdymas stabdomas 24–48 valandoms: per tą laiką kortikosteroidais subrandinami vaisiaus plaučiai.

Gera žinia, kad dėl šiuolaikinės medicinos laimėjimų, jau net 22 savaičių ankstukai gali išgyventi. Mažiausias iki šiol Lietuvoje išgyvenęs neišnešiotas naujagimis – 2019-ųjų gegužę 22-ą nėštumo savaitę gimusi 350 g mergytė.

Vis dėlto jiems tenka ilgai išbūti naujagimių intensyviosios terapijos skyriuje, prireikia ilgo steroidinio gydymo ir kruopščios medikų priežiūros, o jų tolimesnę raidą ir sveikatos būklę įvertinti labai sunku.

1. Laukianti dziaugsmo
    Laukianti dziaugsmo prieš 8 mėn.

Zyziukia parašė:
    Sakė gulinėti, bet sakė, kad galiu ir išeiti pasivaikščioti, neprisirišti prie lovos. Gal jeigu būtų labai blogai, juk nebūtų išleidę iš ligoninės? Ketvirtadienį pa…

Tai jei gimda ne tonuse, kaklelis ilgas, nesukit galvos gyvenkit gyvenima. Tik neskubekit, nekilnokit svoriu ir gyvenkite siek tiek leciau

2. Paula.L
    Paula.L prieš 8 mėn.

Laukianti dziaugsmo parašė:

Pritariu, man su visais 3 nestumais gimda daugiau buvo spazmuora nei rami, 2 vaikus skatino, 3 cias del kitu priezasciu gime anksciau.

3. Gretaa prieš 8 mėn.

Man gimda irgi stipriai kietedavo ir gan daznai, o maziuke gime po termino

Zyziukia prieš 8 mėn.

Gai reikia nurimti... tik tie kietėjimai ramybės neduoda... netekau dviejų vaikelių iš karto 21+5, tai baisu dabar ačiū jums!

5. mamami
    mamami prieš 8 mėn.

Zyziukia parašė:

Jus atsipalaiduokit, nepervarkit ir nestresuokit 🙂 viskas bus gerai 🙂 man visa nestuma viskas gerai buvo, bet va staigiai uzejo ir pagimdziau anksciau 🙂