Priešlaikinis gimdymas (294)

Priešlaikinis gimdymas

Apie 5–15% kūdikių gimsta anksčiau laiko, tai yra anksčiau nei 37-ą savaitę. Pastaruoju metu Lietuvoje anksčiau laiko gimsta ~5,5% kūdikių – tai vienas geriausių rodiklių Europos Sąjungoje. Maždaug ketvirtadalis priešlaikinių gimdymų būna tiksliniai (tai yra gimdymas yra skatinamas arba atliekama cezario pjūvio operacija). Tai daroma dėl rimtų medicininių priežasčių, pavyzdžiui, dėl preeklampsijos komplikacijų arba jei vaikelis nustojo augti. Kitais atvejais tai būna savaiminis priešlaikinis gimdymas. Jis prasideda, jei nubėga vaisiaus vandenys arba jei gimdos kaklelis pradeda plėstis neprasidėjus sąrėmiams.

Nors yra žinomi kai kurie veiksniai, sukeliantys priešlaikinį gimdymą (tam tikros lytinių takų infekcijos, placentos problemos, nepakankamai tvirtas gimdos kaklelis), vis dėlto gydytojai ne visada žino, kodėl kūdikiai gimsta anksčiau laiko. Kartais priešlaikiniu gimdymu baigiasi visiškai normaliai besivystantis nėštumas. Daugiausia, ką galėtum padaryti, – tai žinoti, kokie yra priešlaikinio gimdymo požymiai ir ką daryti jam prasidėjus.

Kokie yra priešlaikinio gimdymo požymiai?

Skambink savo akušerei ar gydytojui, jei bet kuris iš čia išvardytų požymių tau pasireikštų anksčiau nei 37-ą savaitę:

 • Jei pagausėja makšties išskyrų, ypač jei jos vandeningos, gleivėtos ar su krauju (net jei kraujo yra labai nedaug).
 • Jei atsiranda bet koks kraujavimas ar tepimas iš makšties.
 • Jei ima skaudėti pilvą, panašiai kaip per mėnesines, arba jei sąrėmiai dažnesni nei 4 kartai per valandą.
 • Jei padidėja spaudimas dubens srityje.
 • Jei suima skausmas nugaros apačioje, ypač jei anksčiau tokio skausmo nebūdavo.

Šie simptomai gali būti labai klaidinantys, nes kai kurie iš jų yra būdingi ir normaliam nėštumui – pavyzdžiui, spaudimas dubens srityje ar nugaros skausmas. Arba sąrėmiais gali palaikyti nekenksmingus Brakstono Hikso (Braxton Hicks) susitraukimus. Jei kyla abejonių, nedelsdama skambink savo gydytojui: geriau apsidrausti ir pasitikrinti, nei vėliau gailėtis.

Ką turėtum daryti, jei prasidėjo priešlaikinis gimdymas?

Jei pastebėjai priešlaikinio gimdymo požymius arba manai, kad pradėjo bėgti vaisiaus vandenys, kreipkis į gydytoją. Tikriausiai jis tave nusiųs į ligoninę tikslesniems tyrimams. Ligoninės darbuotojai išmatuos ir įvertins tavo sąrėmius, vaikelio širdies plakimą ir patikrins, ar kartais gimdoje nėra įtrūkimų. Taip pat padarys šlapimo tyrimą, kad nustatytų, ar nėra infekcijos, galbūt paims gimdos kaklelio ir makšties pasėlį. Dar gali būti atliktas ir vaisiaus fibronektino (FN) tyrimas. Tiesa, šis tyrimas yra gana naujas ir brangus, tad net turtingose šalyse atliekamas retai. Jis parodo, ar baltymų, padedančių vaisiaus vandenų maišą „priklijuoti“ prie placentos, kiekis yra normalus. Tarp 24 ir 34 savaitės padidėjęs FN kiekis rodo, kad šie „klijai“ anksčiau laiko praranda savo tvirtumą. Priežastis gali būti vandenų dangalo pažeidimai arba sąrėmiai. Ankstyvas šių baltymų praradimas padidina priešlaikinio gimdymo tikimybę.

Ar kūdikiui viskas bus gerai, jei jis gims anksčiau laiko?

Kuo daugiau savaičių tavo vaikelis išbus įsčiose, tuo didesnė tikimybė, kad jis išgyvens, ir tuo mažesnė tikimybė, kad jis turės sveikatos sutrikimų. Neišnešioti kūdikiai, gimę tarp 34 ir 37 savaitės, paprastai su visomis bėdomis susitvarko gana gerai. Jei tau grėstų gimdyti anksčiau nei 34-ą savaitę, galbūt gydytojai dar galės uždelsti gimdymą keliomis dienomis tam, kad tavo vaikeliui suduotų kortikosteroidų, padedančių plaučiams ir kitiems svarbiems organams vystytis greičiau. Gera žinia yra ta, kad šiuolaikinės medicinos dėka net 24 savaičių neišnešioti naujagimiai gali išgyventi. Vis dėlto jiems tenka ilgai išbūti intensyvios neišnešiotų naujagimių priežiūros skyriuje, prireikia ilgo steroidinio gydymo ir kruopščios medikų priežiūros.

Patarimas: kad sumažintum priešlaikinio gimdymo tikimybę, turėtum vengti cigarečių ir alkoholio – šie žalingi įpročiai kelia didelį pavojų kūdikio vystymuisi ir sveikatai. Nedelsdama pranešk gydytojui apie bet kokius įtartinus pojūčius ar simptomus ir nepraleisk numatytų apsilankymų pas gydytojus.

Naujausi komentarai

 1. Eglyteee
  Eglyteee prieš 1 mėn.

  Sveikos , siandien 27+2 , atsigulem i ligonine del gausaus kraujavimo (si nestuma , jau 5 karta) .Gimdos kaklelis is 3.9 sutrumpejo i 2.3mm , ar kuriai nors buvo panasi situacija?
  Tiek bijau anksciau laiko pagimdyt...nors rizika sake labai didele

 2. User has not uploaded an avatar
  iDei prieš 1 mėn.

  Eglyteee parašė:
  Sveikos , siandien 27+2 , atsigulem i ligonine del gausaus kraujavimo (si nestuma , jau 5 karta) .Gimdos kaklelis is 3.9 sutrumpejo i 2.3mm , ar kuriai nors buvo pa…

  Man taip buvo. Gimdos susitraukimai, kaklelis 23mm, 24sav. Subrandino plaučiukus. Sekmingai išleido namo. 30sav kaklelis tik 18mm, reikėjo vėl pagulėt ligoninej, jau ir sąremiai buvo prasidėja. Vel plaučiu brandinimas. Ir vėl sekmingai namo išleido. 35sav kaklelis 10mm, po patikros pradėjo teplioti. Vėl į ligonine, vėl saremiai. Vaistų pagalba sekmingai sustabdyta. Jau pilnos 37sav, bijo kažkas betikrinti. Bet vaikelis skaitosi išnešiotas. Dėl to baimės nebeliko. Bet iki 37sav, sažiningai gulėjau lovoj. Vyras nuveždavo tik pas gydytoja ir tiesiai namo. Iš lovos tik į wc ir vėl į lovą. Niekas nesitikėjo, kad tiek išvaikšciosiu. O dabar juokauja, kad nereiktų tik krapštyti lauk dabar 😀

 3. User has not uploaded an avatar
  bozkule prieš 1 mėn.

  Eglyteee parašė:
  Sveikos , siandien 27+2 , atsigulem i ligonine del gausaus kraujavimo (si nestuma , jau 5 karta) .Gimdos kaklelis is 3.9 sutrumpejo i 2.3mm , ar kuriai nors buvo pa…

  Sveika, jokiu budu nesijaudink ir negalvok kad tau taip bus, tiesiog parasysiu savo atveji.
  Man ejo 30 nestumo savaitė, namuose kai paleido kraujais tai su greitaja veze i santaros klinika, ten valanda laiko negalejo nustatyti kas yra man, poto jauna gydytoja surado ant pilvo skaudama vieta, tai ir buvo CPjuvio extra operacija del placentos atsokos .
  P.S buvau diena pries gimdymo namuose Tyzenhauzo g. del skausmu (dar kraujavimo nebuvo)lyg akmenys eitu, ten nieko nerado, galiausiai kai predejau nesislapinti i vemti, patikslino kad atsakymai blogi, dave israsa is ligonines ir vyras pats per karsti 30°C veze mane bei kartu buvo sunelis kuriam buvo vos 2 metukai i Santaros akuserini. Ten paziurejo sako viskas ok, o man nezmoniski skausmai, tai jie is ginekologines puses nieko nerado, nusiunte pad inkstu spec., kuris nustate kad vaikas inkstukas uzspaudes, dave nuskausminamuju po 20 valandu skausmu i isleido namo... Manau kad jeigu ne gydytoju apdairumas savo pupa pagimdyciau laiku kaip ir berniuka.
  Sory uz gram.klaidas, tiesiog ziurekite save ir niekam nepaditikekit!.

  BEJA IDOMU KOKIA JUSU KRAUJAVIMO PRIEZASTIS? ar nustate?

 4. Eglyteee
  Eglyteee prieš 1 mėn.

  bozkule parašė:
  Sveika, jokiu budu nesijaudink ir negalvok kad tau taip bus, tiesiog parasysiu savo atveji.

  Tas ir keisciausia, kad kraujavimo priezasties jie nezino , visus kartus vaziuoju i santaras , bet jokiu atsakymu..buvo svarstymu,bet nieko konkretaus..

 5. Eglyteee
  Eglyteee prieš 1 mėn.

  bozkule parašė:
  Sveika, jokiu budu nesijaudink ir negalvok kad tau taip bus, tiesiog parasysiu savo atveji.

  Tas ir keisciausia, kad kraujavimo priezasties jie nezino , visus kartus vaziuoju i santaras , bet jokiu atsakymu..buvo svarstymu,bet nieko konkretaus..