Priešlaikinis gimdymas (289)

Priešlaikinis gimdymas

Apie 5–15% kūdikių gimsta anksčiau laiko, tai yra anksčiau nei 37-ą savaitę. Pastaruoju metu Lietuvoje anksčiau laiko gimsta ~5,5% kūdikių – tai vienas geriausių rodiklių Europos Sąjungoje. Maždaug ketvirtadalis priešlaikinių gimdymų būna tiksliniai (tai yra gimdymas yra skatinamas arba atliekama cezario pjūvio operacija). Tai daroma dėl rimtų medicininių priežasčių, pavyzdžiui, dėl preeklampsijos komplikacijų arba jei vaikelis nustojo augti. Kitais atvejais tai būna savaiminis priešlaikinis gimdymas. Jis prasideda, jei nubėga vaisiaus vandenys arba jei gimdos kaklelis pradeda plėstis neprasidėjus sąrėmiams.

Nors yra žinomi kai kurie veiksniai, sukeliantys priešlaikinį gimdymą (tam tikros lytinių takų infekcijos, placentos problemos, nepakankamai tvirtas gimdos kaklelis), vis dėlto gydytojai ne visada žino, kodėl kūdikiai gimsta anksčiau laiko. Kartais priešlaikiniu gimdymu baigiasi visiškai normaliai besivystantis nėštumas. Daugiausia, ką galėtum padaryti, – tai žinoti, kokie yra priešlaikinio gimdymo požymiai ir ką daryti jam prasidėjus.

Kokie yra priešlaikinio gimdymo požymiai?

Skambink savo akušerei ar gydytojui, jei bet kuris iš čia išvardytų požymių tau pasireikštų anksčiau nei 37-ą savaitę:

 • Jei pagausėja makšties išskyrų, ypač jei jos vandeningos, gleivėtos ar su krauju (net jei kraujo yra labai nedaug).
 • Jei atsiranda bet koks kraujavimas ar tepimas iš makšties.
 • Jei ima skaudėti pilvą, panašiai kaip per mėnesines, arba jei sąrėmiai dažnesni nei 4 kartai per valandą.
 • Jei padidėja spaudimas dubens srityje.
 • Jei suima skausmas nugaros apačioje, ypač jei anksčiau tokio skausmo nebūdavo.

Šie simptomai gali būti labai klaidinantys, nes kai kurie iš jų yra būdingi ir normaliam nėštumui – pavyzdžiui, spaudimas dubens srityje ar nugaros skausmas. Arba sąrėmiais gali palaikyti nekenksmingus Brakstono Hikso (Braxton Hicks) susitraukimus. Jei kyla abejonių, nedelsdama skambink savo gydytojui: geriau apsidrausti ir pasitikrinti, nei vėliau gailėtis.

Ką turėtum daryti, jei prasidėjo priešlaikinis gimdymas?

Jei pastebėjai priešlaikinio gimdymo požymius arba manai, kad pradėjo bėgti vaisiaus vandenys, kreipkis į gydytoją. Tikriausiai jis tave nusiųs į ligoninę tikslesniems tyrimams. Ligoninės darbuotojai išmatuos ir įvertins tavo sąrėmius, vaikelio širdies plakimą ir patikrins, ar kartais gimdoje nėra įtrūkimų. Taip pat padarys šlapimo tyrimą, kad nustatytų, ar nėra infekcijos, galbūt paims gimdos kaklelio ir makšties pasėlį. Dar gali būti atliktas ir vaisiaus fibronektino (FN) tyrimas. Tiesa, šis tyrimas yra gana naujas ir brangus, tad net turtingose šalyse atliekamas retai. Jis parodo, ar baltymų, padedančių vaisiaus vandenų maišą „priklijuoti“ prie placentos, kiekis yra normalus. Tarp 24 ir 34 savaitės padidėjęs FN kiekis rodo, kad šie „klijai“ anksčiau laiko praranda savo tvirtumą. Priežastis gali būti vandenų dangalo pažeidimai arba sąrėmiai. Ankstyvas šių baltymų praradimas padidina priešlaikinio gimdymo tikimybę.

Ar kūdikiui viskas bus gerai, jei jis gims anksčiau laiko?

Kuo daugiau savaičių tavo vaikelis išbus įsčiose, tuo didesnė tikimybė, kad jis išgyvens, ir tuo mažesnė tikimybė, kad jis turės sveikatos sutrikimų. Neišnešioti kūdikiai, gimę tarp 34 ir 37 savaitės, paprastai su visomis bėdomis susitvarko gana gerai. Jei tau grėstų gimdyti anksčiau nei 34-ą savaitę, galbūt gydytojai dar galės uždelsti gimdymą keliomis dienomis tam, kad tavo vaikeliui suduotų kortikosteroidų, padedančių plaučiams ir kitiems svarbiems organams vystytis greičiau. Gera žinia yra ta, kad šiuolaikinės medicinos dėka net 24 savaičių neišnešioti naujagimiai gali išgyventi. Vis dėlto jiems tenka ilgai išbūti intensyvios neišnešiotų naujagimių priežiūros skyriuje, prireikia ilgo steroidinio gydymo ir kruopščios medikų priežiūros.

Patarimas: kad sumažintum priešlaikinio gimdymo tikimybę, turėtum vengti cigarečių ir alkoholio – šie žalingi įpročiai kelia didelį pavojų kūdikio vystymuisi ir sveikatai. Nedelsdama pranešk gydytojui apie bet kokius įtartinus pojūčius ar simptomus ir nepraleisk numatytų apsilankymų pas gydytojus.

Naujausi komentarai

 1. Agne... prieš 3 sav.

  Na aš gimdziau ne Lt. Tai tikrai nebuvo kriterijus kad būtinai būtų 37 sav.. kažkaip keista man truputį. Nu bet matyt taip reikia.
  Kas dėl svorio tai mano gimė 2680g. Tai kaip sakė sesutės jis čia didžiausias iš vidu,😂😂beeet namo isvaziavom tik po gerų 3_4 sav. Kadangi neturėjo žindymo reflekso ir reikėjo maitint per zondą. Ir labai didelė gelta buvo. Lb bilirubino kiekis buvo aukštas. Ir tik tada kai apsitvarkau šitie reikalai, kai pradėjo zyst , tik tada pradėjo kalbėt kad ruoskites namo😉 taip kad ko gero svoris tikrai ne rodiklis kad laikas namo. Bet pasikartosiu gimdziau ne Lt😉

 2. User has not uploaded an avatar
  iDei prieš 3 sav.

  Vieni vienaip sako. Kiti kitaip. Vienus anksciau paleidzia ziuriu. Kitus veliau. Tikriausiai jie neziuri nei i svori nei i savaites. Ziuri i pacia vaikucio savijauta.
  O del svorio. Tai vaikuciui paciam geriau kai turi didesni svoriuka, nei mazesni

 3. User has not uploaded an avatar
  iDei prieš 3 sav.

  pele_1 parašė:
  Neaiskios,placenta tyre,nieko nerado.

  O jums nepadejo plauciu brandinimas, kad silpnesniu plauciuku gime?

 4. dvynukiene prieš 3 sav.

  iDei parašė:
  O jums nepadejo plauciu brandinimas, kad silpnesniu plauciuku gime?

  mums brandinimas gal irgi nelabai padejo, mergaite su kvepavimu turi problemu, berniukui, aciu dievui nors vienam gerai, manau brandinimas kazkiek palengvina, bet problemu neisvengsi, vistiek man cia sako kad reikia sulaukti 35-37 sav kad viskas susitvarkytu

 5. pele_1
  pele_1 prieš 3 sav.

  iDei parašė:
  O jums nepadejo plauciu brandinimas, kad silpnesniu plauciuku gime?

  Nuo subrandinimo iki gimdymo praejo 3 sav suvirs laiko,tai manau del to mazyliui buvo taip sunku su kvepavimu,kaip ir buvo laikas pakartot ta brandinima.. na praejom viska,dirbtine plauciu ventiliacija,kaniules,deguonies vamzduka. Palatoj dar sokinejo saturacija,bet apneju nebebuvo. Pirmus metus 2kart gulejom ligoninej su obstrukciniu bronchitu,nes tik sloga pagaudavo ir tuoj i plaucius-visgi silpniausia vieta. Bet ismokau reaguoti i sloga ir tfu tfu tfu kazkaip sukames