Motinos pieno nusitraukimas: kaip, kada, kodėl? (530)

Nutrauktas motinos pienas Pavel Ilyukhin | Shutterstock.com

Pientraukiu ar tiesiog rankomis galite greitai nusitraukti pieno ir turėti jo atsargų tam atvejui, kai negalėsite pažindyti kūdikio.

Tačiau pieną nusitraukti reikėtų tik išskirtiniais atvejais, ne nuolatos, nes nutraukto pieno kokybė ir maistingumas gali sumažėti, be to, didėja bakterinio užterštumo tikimybė: pientraukio dalis ir indelius, kuriuose laikomas pienas, kiekvieną kartą panaudojus reikia kruopščiai sterilizuoti, o tai ne visada įmanoma.

Kodėl ir kokiais atvejais naudinga nusitraukti pieno?

 • Pradėjus dirbti ar vykstant į keliones. Jeigu netrukus planuojate grįžti į darbą, palikusi nutraukto pieno galėsite ir toliau maitinti juo mažylį ir taip palaikyti ryšį nebūdama šalia.
 • Norint palikti saugoti kūdikį kitiems žmonėms. Net jei ir toliau vaikelį prižiūrėsite pati, turėti nutraukto pieno patogu – kūdikį galės pamaitinti auklė, tėtis ar seneliai.
 • Skatinant pieno gamybą, kai kūdikio apetitas sumažėjęs. Augimo šuolių metu kūdikiai būna valgesni, tačiau gali pasitaikyti laikotarpių, kai jų apetitas sumažėja, todėl pientraukis gali palengvinti situaciją ir išvengti krūtų pritvinkimo.
 • Siekiant išvengti pieno latakėlių užsikimšimo ar mastito.
 • Jei kūdikis gimė neišnešiotas. Neišnešioti kūdikiai yra silpni ir dažnai negeba savarankiškai žįsti, nemoka paimti krūties, todėl juos tenka maitinti nutrauktu pienu.
 • Jei žindymo pradžia sudėtinga. Pirmosiomis dienomis naujagimis, nemokėdamas taisyklingai paimti krūties, gali stipriai sudirginti, „nugraužti“ spenelius, jie sutrūkinėja, todėl mamai žindymas tampa ypač skausmingas. Tokiu atveju tol, kol speneliai sugis, mažylį galima maitinti nutrauktu pienu.
 • Norint pieno paaukoti donorinio motinos pieno bankui. Santaros klinikose Vilniuje ir Kauno klinikose veikia donorinio motinos pieno bankai, mielai priimantys motinų pieną.
 • Kai krūtyse gaminasi per daug pieno. Tačiau tokiu atveju galima nusitraukti (arba rankomis nusispausti) tik truputį pieno, geriausia prieš pat maitinimą, kad nebūtų tokio diskomforto, veržimo ir kad vaikas nespringtų stipria srove tekančiu pienu.
 • Norint nutraukti žindymą ir sumažinti krūtų spaudimą.

Motinos pieno nusitraukimas: naudingi patarimai

Jei motinystė jums – naujas neatrastas etapas ir niekada neteko nusitraukti pieną, štai keletas naudingų patarimų.

 • Įpraskite prie pientraukio. Iš pradžių dauguma mamų negamina daug pieno, taigi reikia duoti sau šiek tiek laiko prisitaikyti. Pradėkite mėginti nusitraukti pieną prieš savaitę ar dvi, kol pradėsite tai daryti reguliariai. Jei darysite tai iškart pamaitinusi kūdikį arba tarp maitinimų, signalizuosite kūnui gaminti dar daugiau pieno.
 • Laikykitės savo kūdikio „tvarkaraščio. Pamėginkite nusitraukti pieno kuo dažniau. Jei tai neįmanoma, stenkitės nusitraukti per ryto, pietų ir popietės pertraukėles.
 • Dėvėkite patogius drabužius. Pavyzdžiui, suknelę, marškinius ar megztinį, kurie atsisega priekyje. Jei turėsite nusitraukti pieno kur nors viešai, pavyzdžiui, automobilyje, nepamirškite su savimi pasiimti antklodės ar didesnės skaros, kad aplinka būtų kiek privatesnė.
 • Įsitaisykite patogiai. Į pientraukio piltuvėlį patogiai įstatykite spenelį. Pradėjus pumpuoti, aplink spenelį turi patekti šiek tiek oro. Pirmąsias 10–15 sek. galite jaustis kiek nejaukiai, nes pajusite spenelių tempimą. Kai pienas ims tekėti, tikėtina, kad pajusite lengvą dilgčiojimą. Bet kokiu atveju tai neturi būti skausminga.
 • Leiskite kūdikiui jums padėti. Tiesiog atsisėskite ir keletui minučių atsipalaiduokite. Jei pienas nepradeda tekėti iš karto, žvilgtelėkite į savo kūdikio nuotrauką arba įrašą telefone. Taip pat galite užsimesti kūdikio antklodę arba kitą jo kvapu persismelkusį daiktą, kad pienas pradėtų tekėti lengviau.
 • Duokite sau pakankamai laiko. Laikui bėgant pieno nusitraukimo procesas turėtų užtrukti tiek pat laiko, kiek žindymas. Be to, kiek užtruks, kol nusiplausite rankas, įsistatysite pientraukį, įsitaisysite ir susitvarkysite, nusitraukusi pieną. Nieko nuostabaus, kad kol įprasite, viskas truks apie 25 min. 
 • Rūpinkitės savimi. Jei jausitės gerai ir pakankamai pailsėjusi, tai ir pieną nusitraukti bus paprasčiau, nes krūtyse gaminsis pakankamai pieno. Gerkite pakankamai skysčių, gerai maitinkitės, nusnauskite, kai jausitės, kad norite. Net jei tai tik kelios minutės, skirkite jas sau atsipalaiduoti. Stresas šiuo atveju maitinančios mamos priešas.

Kaip nusitraukti pieną rankomis arba pientraukiu?

Pieną galima nusitraukti rankomis (tiesa, tam reikia nemažai įgūdžių, o ir pats procesas gali užtrukti) arba pientraukiais.

 • Pieno traukimas rankomis. Dviem pirštais – nykščiu ir smiliumi – suimamas tamsesnis laukelis aplink spenelį ir stipriai ritmiškai spaudžiama, krūtis šiek tiek tempiama į priekį, kol pienas pradeda tekėti. Pirštų padėtis reikėtų keisti, kol bus ištuštinta visa krūtis.
 • Pieno ištraukimas rankiniu pientraukiu. Kai kurios moterys teigia, kad rankiniai pientraukiai yra paprasti naudoti, jie – kur kas ekonomiškesnis sprendimas, jeigu tik retkarčiais prireikia nedidelio kiekio pieno. Tačiau reikėtų žinoti, kad su rankiniu pientraukiu pieno porciją pavyks nutraukti ne greičiau nei per 30–45 min. ir reikės daugiau pastangų.
 • Pieno ištraukimas elektriniu pientraukiu. Dauguma moterų pirmenybę teikia elektriniams pientraukiams, ypač jei pieno reikės nusitraukti kasdien arba labai dažnai. Juos lengviau naudoti, pienas nutraukiamas greičiau – per maždaug 10–15 min. Elektrinį pientraukį galima nusipirkti kūdikiams skirtų prekių parduotuvėse.

Kada geriausias metas nusitraukti pieną?

Palankiausias metas nusitraukti pieną – rytas, kai pienelio būna susikaupę daugiausia. Po paskutinio kūdikio žindymo turėtų būti praėjusi bent valanda – liaukos per tiek laiko vėl išskirs pakankamai pieno.

Jei kūdikis jau primaitinamas ir po sočių pietų išgeria labai nedaug pieno, jo likutį taip pat galima nusitraukti ir užsišaldyti.

Kaip tinkamai laikyti nutrauktą pieną?

Nutrauktą pieną reikia laikyti maitinti skirtuose buteliukuose arba specialiuose maišeliuose. Kad ir kokia tai būtų pakuotė, neužmirškite ant indelių užrašyti pieno nutraukimo datos. Šaldytuve laikomą pieną reikia suvartoti per 5 paras. Šaldiklyje pienas vidutiniškai gali būti laikomas iki 6–12 mėnesių.

Daugiau apie nutrauktą motinos pieną, jo laikymą ir naudojimą:

Susiję straipsniai

Motinos pieno sudėtis: kaip ji kinta kūdikiui augant?

Ne visos mamos žino, kad laikui bėgant motinos pieno sudėtis kinta. Šios žinios gali padėti geriau atliepti kūdikio poreikius.

Skausmas žindymo metu: priežastys ir sprendimo būdai

Ūmus, stiprus skausmas, skausmas viso žindymo metu ar po jo nėra normalu, tad reikėtų ieškoti priežasčių ir problemų sprendimo būdų.

Krūtų implantai ir žindymas: ką svarbu žinoti mamoms?

Moterys, turinčios krūtų implantus, rečiau žindo savo kūdikius. Tačiau reikėtų žinoti, kad įprastai implantai žindyti netrukdo ir pabandyti verta.

Naujausi komentarai

 1. Miracolo prieš 3 mėn.

  Spectra Dual S. Jis dvigubas, vienu metu traukia pienuka is abieju krutu. Ir butinai atsirinkit pagal savo spenelio dydi gaubtelius. Tai galioja betkuriam pientraukiui

 2. User has not uploaded an avatar
  Grainaa prieš 3 mėn.

  Sveikos
  Mums dar savaitę,Pieną nutraukineju rankiniu pientraukiu. Krūtimi maitinau tik ligoninėje,net labai mažai turėjau priespienio,vaikas vis valgyti norėjo,grįžusi pradėjau nutraukineti,bet pienuko labai mažai. Per dieną būna tik 70 ml,nutraukineju po 6 kartus per dieną. Vaikas valgo misinuka,tik 1 kartą mano pieną. Gal kas žino ar dar atsiras pienukas? Norėjau maitinti savo pienu,bet nutraukineti. Bet krūtis minkštos,pienuko vos lašeliai. O vaikas valgo daug,po 70-80 ml per kartą,kas 3 valandas. Net nežinau ar išvis baigti nutraukineti,ar visgi toliau po lasiuka.....

 3. User has not uploaded an avatar
  Elivoj prieš 3 mėn.

  Grainaa parašė:
  Sveikos
  Mums dar savaitę,Pieną nutraukineju rankiniu pientraukiu. Krūtimi maitinau tik lig…

  Sveiki koks pientraukis? Kiek laiko traukiat? Tikrai atsiras, tik reikia traukti kas 3 valandas minimum po 20-30 minučių krūtį (skaičiuojant nuo pradžios iki kito traukimo pradžios). Būtinai reikia atitaikyti gaubtelius, jei pirkot ne naują - pasikeisti keičiamas dalis - gumeles, vožtuvėlius, tai turi didelės įtakos traukimo efektyvumui. Ir, žinoma, gerkit daug vandens darbas sunkus, bet jei norit maitinti savo pienuku - teks pavargti šiek tiek. Vėliau traukimai retės, išdirbsit pienuką ir bus lengviau

  Papildymas: rašėt, kad rankiniu traukiat - tikrai nuoširdžiai patariu nusipirkti elektrinį.

 4. User has not uploaded an avatar
  Grainaa prieš 3 mėn.

  Elivoj parašė:
  Sveiki koks pientraukis? Kiek laiko traukiat? Tikrai atsiras, tik reikia traukti kas 3 valandas minimum po 20-30 minučių krūtį (skaičiuojant nuo pradžios iki kit…

  Pientraukis Avent. Naujas.
  Traukiu kas 2-3 valandas,kiekvieną krūtį po 12 min. Kažkur 6 kartus per diena. Išskyrus naktį...... Jau 5 dienas traukiu,bet pienuko nelabai....... Vos 70 ml per dieną......

 5. User has not uploaded an avatar
  Elivoj prieš 3 mėn.

  Grainaa parašė:
  Pientraukis Avent. Naujas.
  Traukiu kas 2-3 valandas,kiekvieną krūtį po 12 min. Kažkur 6 kartus per diena. Išs…

  Jums reikia gero, galingo elektrinio pientraukio ir traukti kiekvieną krūtį minimum 20 minučių. Naktiniai traukimai yra LABAI svarbūs laktacijai, reikia traukti naktį taip, kaip ir dieną. Taip, kaip traukiat dabar, tikrai nepasigausinsit pienuko..