Donorinio motinos pieno bankas (385)

Donorinis motinos pienas Africa Studio | Shutterstock.com

Motinų donorių pienas – tai itin vertingas maistas neišnešiotiems naujagimiams, kurie dėl žarnyno ir imuninės sistemos nebrandumo sunkiai toleruoja įprastus pieno mišinius. Tinkamai paruoštas motinų donorių pienas yra antras geriausias maistas mažyliui po biologinės motinos pieno. Pasaulio Sveikatos Organizacija yra paskelbusi, kad jei biologinė neišnešioto naujagimio mama negali žindyti, iki 1 500 g sveriantiems naujagimiams antrasis pasirinkimas turėtų būti donorinis motinos pienas.

Lietuvoje pirmasis donorinio motinos pieno bankas Kauno klinikų Neonatologijos klinikoje įsteigtas 2016 m. pabaigoje. 2017 m. Vilniuje, Santaros klinikų Vaikų ligoninės Neonatologijos centre pradėjo veikti antrasis mūsų šalyje donorinio motinos pieno bankas.

Donorinio motinos pieno banko paskirtis

Pirmiausia motinų donorių pienas skiriamas neišnešiotiems naujagimiams, jei neišnešiotuko motina neturi savo pieno, jo turi nepakankamai arba dėl tam tikrų priežasčių negali žindyti savo mažylio. Svarbu žinoti, kad neišnešiotų naujagimių mamos pirmomis dienomis pieno turi ypač mažai.

Be to, donorių pienu maitinami gimę išnešioti, tačiau tam tikromis įgimtomis ligomis sergantys naujagimiai arba kūdikiai. Donorystės būdu gautas pienas puikiai tinka po žarnyno ar kitų operacijų gydomiems kūdikiams.

Donorinio motinos pieno nauda

 • Naujagimiai, maitinami motinų donorių pienu, tampa atsparesni infekcijoms.
 • Gerėja psichomotorinis vystymasis.
 • Mažėja žarnyno operacijų poreikis.
 • Sumažėja ilgalaikio antibiotikų vartojimo padariniai.
 • Sutrumpėja gydymo ligoninėje trukmė, vadinasi – ir pačios ligoninės išlaidos.

Kas gali tapti pieno donorėmis?

Pieno donorėmis gali tapti visos sveikos moterys, auginančios kūdikius iki 6 mėn. ir turinčios atliekamo pieno.

 • Visų pirma, jos turi atvykti į Kauno klinikų Neonatologijos kliniką arba Santaros klinikų Vaikų ligoninės Neonatologijos centrą, kur surenkamas donorinis pienas.
 • Donorės užpildo specialią anketą – sveikatos deklaraciją, kurioje pateikiami baziniai klausimai apie sveikatos būklę.
 • Donorė pasirašo sutikimo formą.
 • Kauno klinikose pieno donorės turi turėti šeimos gydytojo siuntimą ginekologo konsultacijai (diagnozė 2, kitoje siuntimo pusėje įrašomi moters lėtiniai susirgimai ir nurodoma, kad ji planuoja tapti pieno donore).
 • Po to potencialioms donorėms atliekami klinikiniai ir laboratoriniai tyrimai dėl galimų infekcijų, t. y. ŽIV, sifilio, hepatito ir kt. Šie tyrimai patvirtina, kad žindanti moteris yra sveika ir gali tapti pieno donore.
 • Po to donorių pienas tiriamas dėl galimo bakterinio užterštumo.

Kaip toliau apdorojamas donorių pienas?

 • Pienas ištraukiamas rankiniu arba elektriniu pientraukiu.
 • Pienas surenkamas į vienkartinius šaldyti skirtus maišelius.
 • Ant maišelių užrašomas donorės vardas, pavardė, pieno ištraukimo data ir laikas.
 • Po to pienas nešamas saugoti ir konservuoti.
 • Pienas pasterizuojamas.
 • Galiausiai pienas užšaldomas ir specialiomis sąlygomis bei tam tikroje temperatūroje, moderniuose šaldikliuose laikomas, kol bus suvartotas. Pasterizuoto donorinio motinos pieno saugojimo trukmė – 6 mėn.

Donorinis motinos pienas gali būti skirstomas. Pavyzdžiui, kaloringesnis ir su didesniu baltymo kiekiu motinų donorių pienas skiriamas mažesnės gestacijos naujagimiams. Donorinio motinos pieno maistinė vertė nustatoma analizatoriumi. Tiriama, kiek motinos donorės piene yra baltymo, angliavandenių, riebalų ir kalorijų.

Karantino metu donorinį motinos pieną priima Vilniuje:
VUL Santaros klinikų Vaikų ligoninės
Neonatologijos centras, 3 aukštas
Santariškių g. 7, 08406 Vilnius
Darbo dienomis nuo 8 iki 14 val.
Mob. 8 688 77 417, tel. (8 5) 250 1392
El. paštas – [email protected]

Karantino metu donorinį motinos pieną priima Kaune:
LSMU Kauno klinikų
Neonatologijos klinikos Naujagimių skyrius
Eivenių g. 2, 50009 Kaunas
Darbo dienomis nuo 9 iki 12 val.
Mob. 8 686 00 402, tel. (8 37) 326 594
El. paštas – [email protected]

Daugiau apie donorinio motinos pieno banką:

Susiję straipsniai

Motinos pieno sudėtis: kaip ji kinta kūdikiui augant?

Ne visos mamos žino, kad laikui bėgant motinos pieno sudėtis kinta. Šios žinios gali padėti geriau atliepti kūdikio poreikius.

Skausmas žindymo metu: priežastys ir sprendimo būdai

Ūmus, stiprus skausmas, skausmas viso žindymo metu ar po jo nėra normalu, tad reikėtų ieškoti priežasčių ir problemų sprendimo būdų.

Mišrus kūdikio maitinimas

Dėl pačių įvairiausių aplinkybių žindomus kūdikius kartais tenka primaitinti, jiems duodant ištraukto motinos pieno arba pieno mišinio.

Naujausi komentarai

 1. Šilkverpė
  Šilkverpė prieš 7 m.

  Niritė parašė:
  Pyktelėjau, nes nuoširdžiai noriu prisidėti, o laiko su mažu vaiku ne marios. Labai nesmagu, kai turi pusvalandį vaiko miego, o parašyti laiškai pakimba ore.…

  As zinau ta jausma, patikekit... Ypac pikta kai Lietuvoje dar labai dog tu kontaktiniu emailu buna "del vaizdo", i kuriuos niekas nereaguoja... Bet labai noriu tiketi, kad sitas reikalas isisiubuos ir viskas isivaziuos. Seniai to banko reikejo ir reikia. Didelis darba spadarytas, reikia prisideti, kad jis gyvuotu

  As asmeniskai nebegaliu prisideti (kol kas), bet jei dar ateityje galesiu, butinai tai darysiu

  P.S. O Beata yra nors ir show zmogus, labai gera ir silta amsenybe. Taip, "show must go on", bet asmeniskai bendrauju kart nuo karto - ka sako, ta daro, ka daro - is sirdies ir ne koks "bull shit'inimas" Zinant ja is kitos puses manau, kad jai labai tinka sita "role" pieno banke

 2. Kiki2022
  Kiki2022 prieš 7 m.

  gaila negaliu prisidet, nes pries 9men man krauja perpyle su kitu vaikuciu tikrai prisidesiu..

 3. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 7 m.

  Parašiau el. paštu ir gavau žinutę, kad tokio adreso nėra. Tada parašiau per Facebook ir uždaviau tris konkrečius klausimus apie donorystės tvarką (tame tarpe ir kiek viskas trunka pirmą kartą bei vėliau, nes kaip jau viena mama čia pastebėjo, turint kūdikį laiko ne marios). Gavau tik nuorodą į interneto puslapį, kuriame tos informacijos nėra ir žinutę, kad el. paštas kurį laiką neveiks...

  Papildymas: kiek vėliau sulaukiau ir antrosios žinutės. Kam aktualu: "Atvykus, Jūs užpildysite anketą, mes paimsime kraujo ir pieno mėginius tyrimams. Tolimesnę eigą aptarsime vizito metu. Pieną galite rinkti ir šaldyti namuose.Jūsų lauksime tik kitą savaitę. Kaip Jums patogiau su mumis susisiekti ir suderinti atvykimo laiką? Pieno bankas - 868877417. Darbo laikas 8 - 14v."

 4. viltesim
  viltesim prieš 6 m.

  vejasgluosniuose parašė:
  Parašiau el. paštu ir gavau žinutę, kad tokio adreso nėra. Tada parašiau per Facebook ir uždaviau tris konkrečius klausimus apie donorystės tvarką (tame tarpe ir ki…

  O jus kaune norite uzsiimti donoryste? As taip pat noreciau tapti donore, parasiau zinute snd lauksiu ats. Gal zinote ar pieno surinkimui duoda indelius? Ar ji paima is namu ar ji reikia atvezti?

 5. Geibril94 prieš 6 m.

  Mamytes kaunietes kreipiuos pagalbos mergina guli ligoninej jos leliukui 2savaites reiketu panasaus laiko leliuko pienuko kad nebutu pakites kaip vyresniems vaikams kinta pienukas . pati begalo norejau padet bet neturiu tiek pienuko nes mazylis susireguliaves pagal save o jam 7savaiteles. Merginos tevai neliktu skolingi jei atsirastu pastovesne donore pienukui