Ką daryti, jei vaikui kartojasi naktiniai siaubo priepuoliai? (44)

Vaikas naktį rėkia

Vaikas nubunda apimtas siaubo ir verkia, pradžioje įsitikinkinke, kas tai yra – naktinis siaubo priepuolis ar nubudimas iš naktinio košmaro, nes kiekvienu iš šių atveju turite elgtis visiškai skirtingai.

Štai ką turėtumėte daryti, jei vaiką ištinka naktiniai siaubo priepuoliai:

1. Nelieskite, nekalbinkite ir nežadinkite vaiko

Nors žiūrint iš šalies verkiantis ir išsigandęs vaikas atrodo siaubingai, viskas, ką privalote padaryti, yra užtikrinti jo saugumą: priepuolio metu vaikas gali blaškytis, todėl būkite šalia ir stebėkite, kad jis nesusižalotų.

Siaubo priepuolio metu vaikas nėra sąmoningas: nors akys būna plačiai atmerktos, iš tiesų jis miega, ir pažadinti iš šios būsenos yra sunku.

Be to, bandymai pažadinti tik dar labiau komplikuoja priepuolį. Todėl nedarykite nieko, nuo ko vaikas pabustų iš šios nesąmoningos būsenos: nedekite šviesos, nepurtykite, nebandykite prakalbinti. Galite nebent ramiu balsu kelis kartus pakartoti „Viskas gerai, miegok" ar kitus raminančius žodžius.

Pats vaikas šio įvykio neprisimins, todėl rytą apie tai nekalbėkite – supratęs, kad naktį nutiko kažkas baisaus, vaikas gali pradėti bijoti eiti miegoti.

2. Sureguliuokite vaiko miego trukmę

Tyrimai rodo, kad naktiniai siaubo priepuoliai dažniau ištinka vaikus, kurie miega per mažai. Užtikrinkite, kad vaikas miegotų pakankamai, prailgindami nakties miego trukmę arba padidindami dienos pogulių trukmę ir/ ar skaičių.

Tai padeda vaikui atsipalaiduoti ir nepasinerti į gilaus miego fazę.

3. Sumažinkite pabudimo tikimybę

Dėl naktinių nubudimų vaikas blogiau miega, o tai trukdo gerai pailsėti ir atsipalaiduoti. Todėl nuraminkite vaiką prieš miegą (tam padeda pasiruošimo miegui ritualai – maudynės, pasakėlė, lopšinė).

Prieš gulantis paskatinkite apsilankyti tualete ir neduokite gerti likus 1-2 val iki miego. Įsitikinkite, kad pašaliniai triukšmai netrikdo vaiko miego.

4. Veskite siaubo priepuolių dienoraštį.

Veskite vaiko miego dienoraštį, kuriame žymėkite kada vaikas nuėjo miegoti, taip pat priepuolio laiką bei trukmę.

Jei pastebėsite tam tikrą dėsningumą, galima bus mėginti pažadinti vaiką likus iki priepuolio keliolikai minučių ir leisti jam vėl po to užmigti.

Jei aiškaus dėsningumo nebus, žadinti patariama praėjus apytiksliai pusvalandžiui nuo užmigimo. Pažadinimas sutrikdo miego ciklą, o tai, manoma, sumažina naktinio siaubo priepuolio tikimybę.

5. Pasitarkite su pediatru

Jei naktiniai baimės priepuoliai pasitaiko nuolatos ir tai kelia nerimą, pasikalbėkite su vaiko gydytoju. Jis gali paskirti specialių vaistų arba kitus gdymo būdus.

Susiję straipsniai

(Ne)privalomas pietų miegas darželiuose

2023 m. gruodžio pradžioje visos 60 Lietuvos savivaldybių administracijos patvirtino, kad jų įsteigtuose darželiuose dienos miegas nėra privalomas.

Apie pietų miego (ne)naudą darželyje: baimės laikas vaikui?

Nors vieniems vaikams jis puiki proga pailsėti, kitiems, kuriems jo jau nebereikia, tampa tikru baimės laiku.

„Tu miegok“ – tėčio sukurta lopšinė, kuri veikia mažuosius

Gerai, kai vaikai lengvai užmiega. O jei užmigdyti sunku? Tada tėvai turi susigalvoti, kaip vaikams (ir sau) padėti greičiau pasiekti sapnų karalystę.

Naujausi komentarai

 1. Karolynchik
  Karolynchik prieš 2 m.

  Kurpelė parašė:
  Sveiki, mes turėjome naktinius priepolius ir sunkiai užimgdavo. Ankstesniuose įrašuose gal matet ką rašiau. Gulejome raidos centre įvertinimui, dare smegenu tyrima…

  aciu jums,mano seimos gydytoja sako ne orie ko cia neurologas tas jum,nu kur ne prie ko.🙄
  norisi pasitart su specialistais o ne savigyda uzsiimt🥺

 2. Kurpelė
  Kurpelė prieš 2 m.

  Karolynchik parašė:
  aciu jums,mano seimos gydytoja sako ne orie ko cia neurologas tas jum,nu kur ne prie ko.🙄

  Tai buten prašykite siuntimo ir viskas. Pasikonsultuosit su niaurologu, pasiklausit ką daryt, ar reikes melotonino matysit pasitarusi.

 3. User has not uploaded an avatar
  Lacote prieš 1 m.

  Sveiki.
  Kaip įtariu, mūsų 7metei ištiko naktiniai miego priepoliai.
  Nubudusi naktį klykia, cypia. Pradeda bėgti per kambrius, raunasi plaukus, sedasi ant klozeto, tai iškart vėl.pašoksta nuo jo krenta ant grindų...kalba neryšlius dalykus, drasko veida, verkia...tai darydama tikrai yra nesąmoninga. Ryte nieko nepamena.
  Vaizdas yra kraupus..kiekvieną vakarą visi bijome eiti miegoti.
  Gal kam tai yra buvę? Kas padėjo? Kur kreipėtės pagalbos?
  Ačiū

 4. User has not uploaded an avatar
  Nuomone prieš 1 m.

  Lacote parašė:
  Sveiki.
  Kaip įtariu, mūsų 7metei ištiko naktiniai miego priepoliai.

  Sveiki, ar anksciau taip buvo, ar tik dabar atsirado ir kiek laiko jau trunka? Ar kiekviena nakti?
  Pasiskaitykite apie sapna sapne.
  Mano vaikui pasireikske 2metu. Daug domejausi, tai mazejo ir mazejo priepuoliai. Kartais iki siol buna, jau 6metai beveik vaikui, bet jau pastebejau del ko ir net gali prognozuoti kada gali buti - kai patiria streso, kai blogai jauciasi, kai dienos metu gauna blogu emociju.

 5. BOZENA M.
  BOZENA M. prieš 1 m.

  Lacote parašė:
  Sveiki.
  Kaip įtariu, mūsų 7metei ištiko naktiniai miego priepoliai.

  Mums buvo naktiniai siaubo priepuoliai musu 5 metu dukrytei kartojosimkas nakt panasiu metu tik ne tokie baisūs kaip jūsų.Nuejome pas neurologe jinai israse vaistu raminamuju turejom gert ryte vakare.bet sake tai negidoma vaikas turi ale peraugt.bet su laiku mums padejo,kolkas nesikartoja.
  Sake tie priepuoliai vaikui nekenkia,bet jei jus neramina ar yra stiprus tai pazadinkit vaika nebijokit.