Tirpstančios rankos ir riešų maudimas (riešo kanalo sindromas) (33)

Tirpstančios rankos ir riešų maudimas (riešo kanalo sindromas) Anut21ng Photo| Shutterstock.com

Nėščioms moterims riešo kanalo sindromas pasitaiko dažniau. Jis pasireiškia riešo ir plaštakos tirpimu, dilgčiojimu, deginimu.

Kas yra riešo kanalo sindromas?

Riešo kanalo sindromu vadinama būklė, kuomet kamuoja pasikartojantys ir ilgainiui vis stiprėjantys riešo, rankos, delno, pirštų skausmai bei kiti nemalonūs simptomai.

Riešo kanalas yra iš riešo kaulų ir riešo raiščio sudarytas tunelis, į kurį įsiterpia per visą ranką besitęsiantis vidurinis nervas.

Jeigu dėl vienų ar kitų priežasčių riešo kanale padidėja spaudimas ir nervas yra užspaudžiamas, juntamas skausmas.

Kaip pasireiškia riešo kanalo sindromas?

Pirmieji nemalonūs simptomai nėra labai stiprūs, jie dažniau pasireiškia naktimis, vėliau kartojasi ir dieną.

Ligai progresuojant juntamas ne tik skausmas, bet ir silpnumas, tampa sunku suimti ir išlaikyti daiktus (ypač smulkesnius).

Riešo kanalo sindromo simptomai:

 • Riešo, plaštakos, pirštų, dilbio skausmas, maudimas;
 • Keturių pirštų (visų, išskyrus mažylį) tirpimas. Dažniausiai pasireiškia ilgesnį laiką užfiksavus riešą ir delną vienoje pozicijoje, pavyzdžiui, laikant telefoną, knygą, laikraštį, vairuojant ir pan.;
 • Pirštų dilgčiojimas (ypač jiems nutirpus);
 • Deginimas pirštuose;
 • Pavargus, ilgai dirbant sunkų darbą skausmas, deginimas, dilgčiojimas ir kt. nemalonūs pojūčiai plinta į viršų iki alkūnės, net iki peties;
 • Pirštai praranda jautrumą, todėl dažniau susižeidžiama;
 • Plaštaka ir pirštai nusilpsta, iš rankų krenta daiktai, tampa sunku naudotis smulkesniais daiktais, atlikti smulkmeniškumo reikalaujančius darbus (pvz., įverti siūlą į adatą).

Kodėl išsivysto riešo kanalo sindromas?

Riešo kanalo sindromo priežastis yra jame esančio nervo užspaudimas, kylantis dėl įvairių priežasčių.

Padidėjusį spaudimą riešo kanale lemia:

 • Nėštumas. Nėštumo metu moters organizme kaupiasi skysčiai, kurie gali užspausti nervą.
 • Darbo specifika. Pasikartojantys, monotoniški delno, riešo, pirštų judesiai (ypač dažnas riešo lankstymas) padidina riešo kanalo sindromo riziką. Jis dažnesnis dirbantiems kompiuteriu, prie surinkimo/ gamybinių ir pan. linijų, kasininkams, kirpėjams, muzikantams ir kt.
 • Ligos. Artritas, skydliaukės ligos, cukrinis diabetas ir kt.
 • Antsvoris. Riešo kanalo sindromas yra dažnesnis tarp antsvorį turinčių žmonių. Pastebėta, kad simptomai sumažėja numetus svorio.
 • Genetika. Riešo kanalo sindromas dažnesnis moterims. Egzistuoja paveldėjimo faktorius, t.y. yra didesnė rizika, jeigu riešo kanalo sindromas pasireiškė artimiems giminaičiams.
 • Žalingi įpročiai. Nesaikingas alkoholio vartojimas, rūkymas padidina riešo kanalo sindromo riziką.
 • Traumos. Riešo kanalo sindromas gali išsivystyti patyrus riešo traumą, tačiau tai pasitaiko retai.

Kaip išvengti riešo kanalo sindromo?

Išvengti riešo kanalo sindromo ne visuomet pavyksta, tačiau reikėtų vengti jį provokuojančių veiksnių (ypač jeigu esate rizikos grupėje), t.y. nevartoti alkoholio; nerūkyti; palaikyti normalų kūno svorį; gydyti riziką didinančias ligas.

Jeigu juntate pirmuosius nemalonius simptomus, imkitės priemonių, padedančių išvengti arba sulėtinti būklės progresavimą:

 • Mankšta. Būklę įvertinęs gydytojas gali rekomenduoti atlikti fizioterapijos pratimus.
 • Riešų įtvarai. Specialūs įtvarai padeda sumažinti nemalonius simptomus, jeigu sindromas nėra įsisenėjęs, stipriai pažengęs.
 • Vaistai. Reikėtų pasitarti su gydytoju dėl vaistų nuo skausmo ir uždegimo vartojimo.
 • Veiklos pobūdis. Venkite veiklos, kur tenka labai dažnai kartoti tą patį judesį. Jeigu judesių negalite išvengti, pavyzdžiui, dėl darbo pobūdžio, darykite dažnas pertraukas, jų metu pamankštinkite riešus, pirštus, rankas, dėvėkite riešų įtvarus.
 • Darbo kompiuteriu poza. Dirbant kompiuteriu pareguliuokite kėdės aukštį taip, kad rankos nuo alkūnių iki pirštų būtų viename aukštyje. Taip pat galite išbandyti specialų, ergonomišką pelės kilimėlį su pagalvėle riešui.
 • Miegojimo poza. Jeigu naktį pajuntate skausmą, iškart pakeiskite gulėjimo pozą. Stenkitės negulėti ant rankos, po ja pasidėkite pagalvę ar dvi. Jei pabudus skauda ranką arba ji yra nutirpusi, lengvai ją purtykite, kol skausmas ar nutirpimas praeis.

Kaip išgydyti riešo kanalo sindromą?

Jeigu riešo kanalo simptomai nesumažėja taikant konservatyvius gydymo metodus ir išlieka pagimdžius, numetus svorio, pakeitus darbo pobūdį bei sumažinus kitus riziką didinančius faktorius, gali reikėti operacijos.

Nesudėtingos, neilgos operacijos metu chirurginiu būdu praplatinamas riešo kanalas, todėl sumažėja jame esantis spaudimas.

Naujausi komentarai

 1. lari1980
  lari1980 prieš 7 m.

  DeimantėA parašė:
  O gydytojai nerekomendavo jokių masažų?

  Nepades,anyta gine,sake del to kad vandenys kaupiasi organizme taip yra,bet tik su dukra man taip buvo..bet ir priaugau daug daugiau su sunrliais po9-10,o su dukra ~20

 2. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 5 m.

  Laba diena, gal radote kokios info, kaip gydytis nuo to riešo kanalo sindromo??? Neseniai diagnozavo, irgi nusiuntė kineziterapijai, bet bijau, kad reiks operacijos, kaip jūs išsigydėt?

 3. BeWitched prieš 5 m.

  RugilyteRar parašė:
  Laba diena, gal radote kokios info, kaip gydytis nuo to riešo kanalo sindromo??? Neseniai diagnozavo, irgi nusiuntė kineziterapijai, bet bijau, kad reiks operacijos…

  Mezgat, siuvinėjat ar prie kompo ir pan daug dirbat??? stenkitės nesušalti ir mažinti krūvį sanariui. Galbūt skysčiai kaupiasi? Reik ieškot priežąsčių. Man buvo dėl mezgimo net kelis kart. Reik stipriai mažint procesą nuo kurio jis prasideda ;)

 4. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 5 m.

  Prie kompo dirbu kiaurą dieną :/ Labai sunku sumažinti krūvį, nebent reiktų darbą keisti...

 5. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 1 m.

  Šiandien man pradėjo kairės kojos pirštai tirpti.