Ar kūdikis atpažįsta save veidrodyje? (21)

kūdikis ir veidrodis

Dauguma tėvų klaidingai mano, kad liesdamas savo atvaizdą veidrodyje ir kažką vapėdamas, mažylis parodo, kad jau atpažįsta save veidrodyje. Jei vaikui yra mažiau nei 6 mėnesiai, galite būti tikri, kad mažylis veidrodyje mato „kitą vaiką“ ir taip bando su tuo „vaiku“ bendrauti. 

Žinoma, laikui bėgant vaikas pradeda suprasti, kad atspindys veidrodyje priklauso jam pačiam! Kada tai įvyksta? Vieningos nuomonės nėra, nes tai nustatyti yra pakankamai sudėtinga. Vienų specialistų teigimu, šis gebėjimas išsivysto tarp šešių ir dvylikos mėnesių, kai mažylis iš informacijos gabalėlių sudėlioja sudėtingą mozaiką ir pradeda suvokti save kaip atskirą asmenį šiame pasaulyje.

Kitų teigimu, iki vienerių metų kūdikis veidrodyje vienareikšmiškai mato „kitą vaiką", o gebėjimas atpažinti save išsivysto artėjant antrajam gimtadieniui, paprastai tarp 18-22 mėnesio. Tačiau labai tikėtina, kad po pirmojo gimtadienio (o gal ir šiek tiek anksčiau) vaikas jau supranta, kad atspindys veidrodyje nėra kitas vaikas, tačiau kas tas mįslingas nepažįstamasis vaikui vis dar nėra aišku. Šiuo amžiaus tarpsniu žiūrėdami į veidrodį vaikai dažnai atrodo sutrikę, tyrinėja atvaizdą, tačiau jo nebekalbina ir nebando jo liesti kaip tai daro mažesni (iki vienerių metų) vaikai. 

Įrodymui, kad mažylis jau tikrai atpažįsta save veidrodyje, naudojamas taip vadinamas veidrodžio arba „peliuko nosytės“ testas. Jį galite atlikti taip: lūpdažiu ant vaiko nosies galiuko nupieškite didelį tašką (lyg peliuko nosytę) ir priveskite mažylį prie veidrodžio. Prie veidrodžio priveskite praėjus kuriam laikui, kuomet vaikas jau bus primiršęs, kad kažką darėte jo nosytei. Jei vaikas žiūrėdamas į atvaizdą lies ne atvaizdo, o savo paties nosį, reiškia, kad jis jau supranta, jog veidrodyje matomas atvaizdas yra ne kieno kito, o jo paties, o jis atrodo šiek tiek kitaip, nei atrodydavo anksčiau. Jei norite, peliuko nosytę galite pakeisti sirgaliaus vėliavėle ant žando arba kaktos.

Šiame video: mergaitė savęs veidrodyje dar neatpažįsta, tačiau tai, jog atrodo sutrikusi ir nebando kalbinti atvaizdo rodo, jog jau pradeda suprasti, kad priešais save mato ne kitą vaiką. Berniukas, pamatęs save veidrodyje, pastebi, kad nosis atrodo „ne taip“, bando ją nusivalyti ir galiausiai šiek tiek susigėsta. Tai parodo, kad jis jau atpažįsta save ir žino, kaip turėtų atrodyti.

Naujausi komentarai

 1. ele0
  ele0 prieš 6 m.

  mūsų Mažas neseniai pradėjo gėdytis žiūrėdamas į veidrodį, reikės išbandyti taškutį ant nosies
  o dar seniau turėjom labai smagų įvykį - įsigijom ir pasikabinom naują spintelę vonioje su didesniu veidrodžiu. kraunu skalbinius į skalbimo mašiną, o Mažas aplink trinasi, dairosi, vienoj pusėj užmatė žalią vonelę, parodė ją man, pasakiau, kad vonelė ir toliau kraunu. po to sėdom prie kriauklės rankučių nusiprasuti. jis man ant kelių sėdi ir teškena vandenį, į veidrodį pasižiūri, o ten atsispindi ta vonelė. Mažas tik staigiai atsisuka į tą tikrąją vonelę, pasižiūri, o po to man veidrodyje rodo - u - vonelė suprask toks subruzdimas buvo ir džiaugsmas

 2. v.j.k
  v.j.k prieš 5 m.

  Šiaip iš ezoterinės pusės negalima vaikams į veidrodį žiūrėti.

 3. Atnimar
  Atnimar prieš 4 m.

  Mano berniukui lb veidrodis patinka, jis kalbina, sypsosi, kartais akis isprogdines tyrineja Mano atvaizda. Labai geras nusiraminimo metodas.

 4. User has not uploaded an avatar
  xxvxx prieš 2 m.

  bullshit... mano maziule 4 menesiu ziurejo i veidrodi ir pradejo dairytis sekdama visus daiktus ir ju atspindzius. 11 menesiuku ji emesi sau is plaukuciu sagute pamaciusi save veidrodyje...

 5. Fyja
  Fyja prieš 2 m.

  Maniskei veidrodis pradejo patikti tik nuo kokiu 10men nes anksciau pamatydavo
  Ir pradedavo verkt o db ateina prie veidrodzio buciuoja lele glosto. Db jai 1.1m