Kada vaikas pradeda atpažinti save veidrodyje? (22)
Dauguma tėvų klaidingai mano, kad liesdamas savo atvaizdą veidrodyje ir kažką vapėdamas, mažylis parodo, kad jau atpažįsta save veidrodyje.
Iš tiesų, kūdikiai veidrodyje matomą atvaizdą laiko kitu asmeniu ir tik laikui bėgant vaikas pradeda suprasti, kad atspindys veidrodyje priklauso jam pačiam!
Kada tai nutinka? Vieningos nuomonės nėra, nes tai nustatyti yra pakankamai sudėtinga.
Amžius, kada vaikas pradeda save atpažinti veidrodyje
Jei vaikui yra mažiau nei 6 mėnesiai, galite būti tikri, kad mažylis veidrodyje mato „kitą vaiką“ ir tapšnodamas per veidrodį, bandydamas sava kalba kažką pasakyti, taip bando su tuo „vaiku“ bendrauti.
Kai kurių specialistų teigimu, gebėjimas atpažinti save veidrodyje pamažu išsivysto tarp šešių ir dvylikos mėnesių, kai mažylis iš informacijos gabalėlių sudėlioja sudėtingą mozaiką ir pradeda suvokti save kaip atskirą asmenį šiame pasaulyje.
Vis tik, daugumos vaikų psichologų nuomone, iki vienerių metų kūdikis veidrodyje vienareikšmiškai mato „kitą vaiką", o gebėjimas atpažinti save išsivysto artėjant antrajam gimtadieniui, paprastai tarp 18-22 mėnesio.
Tačiau labai tikėtina, kad po pirmojo gimtadienio (o gal ir šiek tiek anksčiau) vaikas jau supranta, kad atspindys veidrodyje nėra kitas vaikas, tačiau kas tas mįslingas nepažįstamasis vaikui vis dar nėra aišku.
Šiuo raidos tarpsniu žiūrėdami į veidrodį vaikai dažnai atrodo sutrikę, tyrinėja atvaizdą, tačiau jo nebekalbina ir nebando jo liesti kaip tai daro mažesni (iki vienerių metų) vaikai.
Testas, parodantis kad vaikas veidrodyje atpažįsta save
Įrodymui, kad mažylis jau tikrai atpažįsta save veidrodyje, naudojamas taip vadinamas veidrodžio arba „peliuko nosytės“ testas.
Jį galite atlikti taip: lūpdažiu ant vaiko nosies galiuko nupieškite didelį tašką (lyg peliuko nosytę). Praėjus kuriam laikui, kuomet vaikas jau bus primiršęs, kad kažką darėte jo nosytei, priveskite mažylį prie veidrodžio.
Jei vaikas žiūrėdamas į atvaizdą lies ne atvaizdo, o savo paties nosį, reiškia, kad jis jau supranta, jog veidrodyje matomas atvaizdas yra ne kieno kito, o jo paties, o jis atrodo šiek tiek kitaip, nei atrodydavo anksčiau.
Jei norite, peliuko nosytę galite pakeisti vėliavėle ant žando ar lipduku ant kaktos.
Šiame video:
Mergaitė savęs veidrodyje dar neatpažįsta, tačiau tai, jog atrodo sutrikusi ir nebando kalbinti atvaizdo rodo, jog jau pradeda suprasti, kad priešais save mato ne kitą vaiką.
Berniukas, pamatęs save veidrodyje, pastebi, kad nosis atrodo „ne taip“, bando ją nusivalyti ir galiausiai šiek tiek susigėsta. Tai parodo, kad jis jau atpažįsta save ir žino, kaip turėtų atrodyti.
Šiaip iš ezoterinės pusės negalima vaikams į veidrodį žiūrėti.