Kada vaikas pradeda atpažinti save veidrodyje? (22)

Mažas berniukas ir veidrodis LickClick | Shutterstock.com

Dauguma tėvų klaidingai mano, kad liesdamas savo atvaizdą veidrodyje ir kažką vapėdamas, mažylis parodo, kad jau atpažįsta save veidrodyje.

Iš tiesų, kūdikiai veidrodyje matomą atvaizdą laiko kitu asmeniu ir tik laikui bėgant vaikas pradeda suprasti, kad atspindys veidrodyje priklauso jam pačiam!

Kada tai nutinka? Vieningos nuomonės nėra, nes tai nustatyti yra pakankamai sudėtinga.

Amžius, kada vaikas pradeda save atpažinti veidrodyje

Jei vaikui yra mažiau nei 6 mėnesiai, galite būti tikri, kad mažylis veidrodyje mato „kitą vaiką“ ir tapšnodamas per veidrodį, bandydamas sava kalba kažką pasakyti, taip bando su tuo „vaiku“ bendrauti.

Kai kurių specialistų teigimu, gebėjimas atpažinti save veidrodyje pamažu išsivysto tarp šešių ir dvylikos mėnesių, kai mažylis iš informacijos gabalėlių sudėlioja sudėtingą mozaiką ir pradeda suvokti save kaip atskirą asmenį šiame pasaulyje.

Vis tik, daugumos vaikų psichologų nuomone, iki vienerių metų kūdikis veidrodyje vienareikšmiškai mato „kitą vaiką", o gebėjimas atpažinti save išsivysto artėjant antrajam gimtadieniui, paprastai tarp 18-22 mėnesio.

Tačiau labai tikėtina, kad po pirmojo gimtadienio (o gal ir šiek tiek anksčiau) vaikas jau supranta, kad atspindys veidrodyje nėra kitas vaikas, tačiau kas tas mįslingas nepažįstamasis vaikui vis dar nėra aišku.

Šiuo raidos tarpsniu žiūrėdami į veidrodį vaikai dažnai atrodo sutrikę, tyrinėja atvaizdą, tačiau jo nebekalbina ir nebando jo liesti kaip tai daro mažesni (iki vienerių metų) vaikai.

Testas, parodantis kad vaikas veidrodyje atpažįsta save

Įrodymui, kad mažylis jau tikrai atpažįsta save veidrodyje, naudojamas taip vadinamas veidrodžio arba „peliuko nosytės“ testas.

Jį galite atlikti taip: lūpdažiu ant vaiko nosies galiuko nupieškite didelį tašką (lyg peliuko nosytę). Praėjus kuriam laikui, kuomet vaikas jau bus primiršęs, kad kažką darėte jo nosytei, priveskite mažylį prie veidrodžio.

Jei vaikas žiūrėdamas į atvaizdą lies ne atvaizdo, o savo paties nosį, reiškia, kad jis jau supranta, jog veidrodyje matomas atvaizdas yra ne kieno kito, o jo paties, o jis atrodo šiek tiek kitaip, nei atrodydavo anksčiau.

Jei norite, peliuko nosytę galite pakeisti vėliavėle ant žando ar lipduku ant kaktos.

Šiame video:

Mergaitė savęs veidrodyje dar neatpažįsta, tačiau tai, jog atrodo sutrikusi ir nebando kalbinti atvaizdo rodo, jog jau pradeda suprasti, kad priešais save mato ne kitą vaiką.

Berniukas, pamatęs save veidrodyje, pastebi, kad nosis atrodo „ne taip“, bando ją nusivalyti ir galiausiai šiek tiek susigėsta. Tai parodo, kad jis jau atpažįsta save ir žino, kaip turėtų atrodyti.

Susiję straipsniai

Kaip vaikui parinkti tinkamiausią muzikos instrumentą?

Muzika atveria daugybę naujų galimybių, leidžia ugdyti vaiko kūrybiškumą. Tyrimų duomenimis, mokymasis groti padeda stiprinti discipliną.

Vaiko vystymuisi ypač svarbūs 6 raidos etapai

Pablo Neruda rašė: „Vaikas, kuris nežaidžia, nėra vaikas.“ Tėvai vis labiau suvokia kartos, kuriai leista per mažai laiko žaisti, minusus.

Kas yra asociatyvusis žaidimas ir kuo jis svarbus vaikui?

Augant vaikui, žaidimas ir bendravimas su kitais vaikais bei buvimas šalia bendraamžių taps didele jo pasaulio dalimi.

Naujausi komentarai

 1. v.j.k
  v.j.k prieš 11 m.

  Šiaip iš ezoterinės pusės negalima vaikams į veidrodį žiūrėti.

 2. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 10 m.

  Mano berniukui lb veidrodis patinka, jis kalbina, sypsosi, kartais akis isprogdines tyrineja Mano atvaizda. Labai geras nusiraminimo metodas.

 3. User has not uploaded an avatar
  xxvxx prieš 8 m.

  bullshit... mano maziule 4 menesiu ziurejo i veidrodi ir pradejo dairytis sekdama visus daiktus ir ju atspindzius. 11 menesiuku ji emesi sau is plaukuciu sagute pamaciusi save veidrodyje...

 4. Fyja
  Fyja prieš 8 m.

  Maniskei veidrodis pradejo patikti tik nuo kokiu 10men nes anksciau pamatydavo
  Ir pradedavo verkt o db ateina prie veidrodzio buciuoja lele glosto. Db jai 1.1m

 5. Missy
  Missy prieš 2 m.

  Pažįsta save nuo ~1 metų. Kažkada uždėjau naujus batukus, greitai nubėgo prie veidrodžio, patrepsėjo žiūrėdama į save ir labai laiminga juokėsi😁