Krūtyse gaminasi per daug pieno: ką daryti?

kudikis zinda SvetlanaFedoseyeva| Shutterstock.com

www.tevu-darzelis.lt/forumasMedžiaga parengta padedant
forumo Viskas apie žindymą narėms.

Kartais mamos susiduria su varginančia problema – pieno pertekliumi, kuomet krūtys apsunksta, jas tempia ir „bado adatėlėmis“, pienas bėga „fontanais“.

Pieno perteklius sukelia nepatogumų mamai ir mažyliui. Kūdikis dėl didelės srovės negali normaliai žįsti, springsta, tai priglunda, tiek vėl atsitraukia nuo krūties, susierzina ir, nors yra alkanas, dėl keliamo diskomforto nepasisotina.

Pieno gamybą reguliuoja hormonai

Pieno gamybą krūtyse reguliuoja du mamos organizmo hormonai: prolaktinas (atsakingas už pieno gamybą) ir oksitocinas (atsakingas už pieno tėkmę).

Šių hormonų koncentracija kraujyje (tad ir pieno kiekis bei jo tėkmė) priklauso nuo to, kaip dažnai bei kaip ilgai yra ištraukiamas pienas žindant kūdikį, naudojant pientraukį ar pieną nuspaudžiant rankomis.

Įprastai pieno kiekį lemia paklausa, t.y. kuo daugiau pieno išteka iš krūtų, tuo daugiau hormonų išskiriama į kraują ir tuo daugiau pieno ima gamintis. Tai natūralus ir svarbus procesas – mamos kūnas supranta, kad augančiam ir daugiau žindomam kūdikiui reikia daugiau maisto.

Kartais (ypač žindymo pradžioje) mamos susiduria su hormonų disbalansu arba padidėjusia jų koncentracija, lemiančia pieno „fontanus“. Įprastai hormonų veikla ir pieno gamyba bei tėkmė normalizuojasi per 3 pirmuosius mėnesius po gimdymo.

Kaip sumažinti pieno gamybą?

Kai pieno gaminasi per daug, labai svarbu imtis teisingų veiksmų, kad pagerintumėte tiek savo savijautą, tiek padėtumėte kūdikiui patogiai pasisotinti.

1. Rečiau keiskite krūtis.

Įprastai kiekvieno maitinimo metu rekomenduojama siūlyti vis kitą krūtį, kad pieno gamyba būtų tolygi ir sklandi. Jeigu pieno gaminasi ypač daug, krūtis galima keisti tik kas 3-4 valandas. Tuomet krūtis iš kurios nemaitinsite „supras“ signalą ir pieno gamyba nuslops.

„Ekstremaliais“ atvejais mamos iš tos pačios krūties maitina net ir 12 valandų.

2. Nenutraukinėkite pieno.

Esant pieno pertekliui kyla noras jį tiesiog nusitraukti pientraukiu ar nuspausti rankomis, tai dažnai pasitaikanti klaida. Nusitraukdamos pieną tarp maitinimų pasiųsite signalą organizmui jo gaminti dar daugiau!

Nutraukite pieno tik tiek, kiek būtina sumažinti diskonmfortui. Geriausia tai daryti tik prieš pat kūdikio maitinimą.

3. Nestimuliuokite krūtų.

Iškart po gimdymo moterų krūtys būna labai jautrios, tad kiekvienas prisilietimas prie spenelio gali būti „suprastas“, kaip daugiau pieno norintis kūdikis. Pieno gamybai suaktyvėjus nesirenkite aptemptais, trinančiais drabužiais, ieškokite laisvesnės liemenėlės, prausdamosis krūtis lieskite atsargiai.

4. Gerkite laktaciją slopinančias arbatas.

Žindyvėms įprastai nerekomenduojamos šalavijų, mėtų, čiobrelių arbatos, nes, manoma, jos mažina laktaciją. Kita vertus, jeigu pieno gamyba yra perdėm audringa, šios arbatos bei jų pieno gamybą slopinantis poveikis gali būti naudingas. Kūdikiui šios arbatos nekenkia.

5. Vėsūs kompresai.

Baigus žindyti, jeigu krūtys tebėra įsitempusios, kamuoja nemalonūs pokyčiai, jas galima vėsinti kopūsto lapais iš šaldytuvo, į rankšluostį įsuktais ledukais, maišeliais su šaldytomis daržovėmis ar panašiai. Svarbu vėsinti tik krūtį, o ne spenelį ir jį gaubiančią aureolę!

Kūdikio žindymas, kai pieno gaminasi per daug

  • Taisyklingas žindymas. Kartais kūdikis springsta tiek dėl didelės pieno tėkmės, tiek ir dėl neteisingo krūties apžiojimo. Nepakankamai prie krūties prigudęs, lūpomis tik spenelį, o ne aureolę (tamsesnis plotas aplink spenelį) apžiojęs vaikas liežuviu nereguliuoja pieno tėkmės, drauge su pienu įkvepia ir oro, pienas ima putoti, tad vaikas springsta.
  • Žindymo pozos pasirinkimas. Mamos pastebi, kad esant pieno pertekliui ar labai didelei pieno srovei patogiau žindyti, kuomet kūdikis yra kone vertikalioje padėtyje. Mama gali atsisėsti pusiau gulom ir kūdikį pasiguldyti ant krūtinės arba kūdikį prilaikant tarsi sodinti ant kelių ir maitinti sėdint. Taip pat galima maitinti gulint ant šono, tuomet pieno perteklius išvarvės iš kūdikio burnytės (maitinti reikėtų ant rankšluosčio, kad ištekėjęs pienas susigertų).
  • Kūdikio atitraukimas. Prieš pat pieno srovės sustiprėjimą krūtyje mamos jaučia dilgčiojimą, lyg badymą adatėlėmis. Pajutus šį simptomą reikėtų atitraukti kūdikį kol jis nepradėjo springti, prie krūties prispausti rankšluostėlį ir palaukti, kol intensyvi pieno tėkmė liausis. Jeigu prieš pieno srovės sustiprėjimą nėra jokių nemalonių pojūčių, stebėkite kūdikį. Vos jam pradėjus muistytis, springti, atitraukite vaiką ir prie krūties spauskite rankšluostį.
  • Trupučio (!!!) pieno nutraukimas ar nuspaudimas. Jeigu juntamas labai didelis diskomfortas, krūtis įsitempusi, sukietėjusi, maitinti bus sunku. Prieš maitinimą rankomis ar pientraukiu, labai trumpai, vos 20-30 sekundžių nusitraukite truputį pieno – tik tiek, kiek būtina tempimui krūtyse sumažinti.

Susiję straipsniai

Motinos pieno sudėtis: kaip ji kinta kūdikiui augant?

Ne visos mamos žino, kad laikui bėgant motinos pieno sudėtis kinta. Šios žinios gali padėti geriau atliepti kūdikio poreikius.

Skausmas žindymo metu: priežastys ir sprendimo būdai

Ūmus, stiprus skausmas, skausmas viso žindymo metu ar po jo nėra normalu, tad reikėtų ieškoti priežasčių ir problemų sprendimo būdų.

Mišrus kūdikio maitinimas

Dėl pačių įvairiausių aplinkybių žindomus kūdikius kartais tenka primaitinti, jiems duodant ištraukto motinos pieno arba pieno mišinio.

Skelbimai

10,00 €
12,00 €
122 | 6 - 7 m.
20,00 €
44 | 16 | L