Šeimos finansai ir vaiko gimimas (49)

Vaiko gimimas – ne tik džiaugsmingas, bet ir apie finansus verčiantis pagalvoti įvykis. Apskaičiuota, kad, susilaukus kūdikio, šeimos išlaidos išauga maždaug 20 proc. Finansų ekspertai Lietuvoje paskaičiavo, kad vaiko auginimas iki pilnametystės gali atsieiti nuo 40 iki 80–90 tūkst. Eur ir daugiau.
Kokie finansiniai iššūkiai jūsų šeimos laukia gimus kūdikiui?
Visų pirma blaiviai įvertinkite savo situaciją: kai kurioms šeimoms gali tekti pereiti nuo gyvenimo dviese iš dviejų atlyginimų prie gyvenimo trise iš vieno. Jei šeimos finansai gimus kūdikiui kardinaliai pakis, tam ruoškitės iš naujo.
Dar laukiantis kūdikio verta pagalvoti apie laukiančius iššūkius ir atsakyti į kelis esminius su šeimos finansinės padėties pasikeitimu susijusius klausimus:
- Kaip pasikeis jūsų šeimos pajamos išėjus gimdymo ir vaiko priežiūros atostogų?
- Kiek lėšų reikės ruošiant kūdikio kraitelį ir kambarį (pavyzdžiui, jei ketinate mažyliui specialiai įrengti atskirą kambarį, ar galite tai padaryti be paskolų)?
- Ar esamų lėšų užteks visos šeimos ir kūdikio reikmėms?
- Jei mama planuoja netrukus po gimdymo grįžti į darbą, ar įvertinote, kiek jums kainuos vaiko priežiūra (pavyzdžiui, gal reikės samdyti auklę)?
Išlaidų planavimas laukiantis ir kūdikiui gimus
Mokykitės planuoti pajamas ir išlaidas. Laukiant šeimos pagausėjimo ir susilaukus kūdikio patariama pradėti vesti šeimos pajamų ir išlaidų žurnalą. Galima naudoti specialias programas ar programėles, padedančias stebėti šeimos išlaidas bei fiksuoti, kur dar galima šiek tiek pasispausti.
Visų pirma sudarykite neišvengiamų išlaidų sąrašą: tai būsto išlaikymas, draudimas, paskolų grąžinimas, išperkamoji nuoma ir panašiai.
Tuomet sudarykite sąrašą išlaidų, kurias galite laisviau reguliuoti, – kiek skirsite maistui, drabužiams, pramogoms. Šiose srityse, norėdami įgyvendinti savo tikslus, galite pataupyti.
Skirstant šeimos finansus galima pasinaudoti vadinamuoju šešių stiklainių principu, kai šeimos pajamos padalijamos į 6 dalis:
- Būtinosios išlaidos;
- Išlaidos vaikams;
- Pramogos;
- Trumpalaikiai pirkiniai;
- Taupymas;
- Labdara.
Daugiau apie šeimos biudžetą skaitykite:
Taupymas laukiantis ir gimus kūdikiui
Kaip įmanoma anksčiau pradėkite taupyti: atidėkite po nedidelę sumą kasdien, kas savaitę ar iškart po atlyginimo. Tai gali tapti jūsų smagiu 40 nėštumo savaičių ritualu ir puikia proga sutaupyti kūdikio kraiteliui.
Gerai pasverkite savo norus: pavyzdžiui, jei iki susilaukdami kūdikio nemažą dalį asmeninių finansų galėjote skirti savo pomėgiams ar nebūtinosioms išlaidoms, tai kūdikiui gimus teks gerai pagalvoti apie kiekvieną ne pirmo būtinumo pirkinį.
Reikės išmokti išlaidauti sumaniau, pavyzdžiui, įsigyti nuolaidų korteles, ieškoti, kur daugiausia šeimos finansų „suvalgantiems“ pirkiniams – sauskelnėms ar pieno mišiniams – šiuo metu taikomos akcijos ir iškart įsigyti didesnį jų kiekį ir pan.
Bet net jei kūdikiui gimus šeimos pajamos nekinta, gerai pagalvokite, ar tikrai kūdikiui būtinas tobulai įrengtas ir dekoruotas kambarys, prabangiausias rinkoje esantis vežimas ar nauji, brangūs drabužėliai, kuriuos jis labai greitai išaugs. Galbūt vertėtų šiuos pinigus atidėti ir jau dabar pradėti kaupti vaiko mokslams ar pirmajam būsto įnašui?
Daugiau apie taupymą gimus kūdikiui skaitykite:
Ginčai dėl finansų tarp kūdikio besilaukiančių tėvų
Ginčai dėl piniginių klausimų gali būti viena pagrindinių porų nesantaikos priežasčių nėštumo metu, o ypač trečiąjį trimestrą, kai gimdymas nenumaldomai artėja ir laukia daugybė išlaidų.
Čia nėra nieko keista: jūsų laukia išlaidos, kurių anksčiau neturėjote. O tai yra tikras išbandymas, net jei judviejų pajamos ir nesumažės.
Kaip išvengti barnių? Iš anksto aptarkite ir suderinkite su tėvyste susijusius gyvenimo būdo ir išlaidų pasikeitimus, planuokite ir aptarkite visus didesnius pirkinius ir nustatykite smulkiems pirkiniams skirtą limitą.
Musu seimoj kiek kitokia situacija, as dirbu, vyras irgi, tik jis dirba neoficialiai, ir jo pajamos nestabilios, priklauso nuo sezono, nuo uzsakymu, jis turi moket patalpu nuoma, pirkti nuolat gendancia, luztancia iranga, remontuot ja ir t.t. kartais ateina laikas moket mokescius ir moku uz viska as, buna, kad nera pinigu maistui. As viska megstu paskaiciuot atidet, suplanuot, o jis nieko niekada neplanuoja, gauna pinigu eina ir nusiperka ko reikia tuo metu. Todel kai pastojau is kart pradejau tapyt vaikelio kraiteliui ir extra islaidom. O vyrui dabar ypac nesiseka darbe, jis is to kraitelio praso paskolinti nuolat, buna grazina, buna ne... Nezinau, kaip turiu elgtis, ka sakyt, ka daryt, dar yra ilgas sarasas ko reik nupirkti , jis skolingas 500 eu, pas mane sunkus nestumas, gresiantys prieslaik... ir as kas diena tik vis labiau stresuoju, ar reikes vel man moket uz buta.. Darbo jis keisti kategoriskai nenori
as jauciuosi tokioj aklavietei! Anksciau ejau pas privacia daktare, ten uz kiekviena konsultacija mokejau min 55 eu, jis nei karto nesumokejo.. Nezinau, kaip jam paaiskint, kad turi atidet pinigus vaikus, kad turi man skola grazint iki gimdymo. kol kas visi daiktai vezimas, lovyte, visi rubai, zaislai pirkti uz mano santaupas. Gaudavau juoda alga anksciau, dabar gausiu minimuma.