Kaip po gimdymo pasikeis kūnas (441)

Kūnas po gimdymo

Net jei sąrėmiai truko neilgai ir pagimdėte greitai ir lengvai, reikės šiek tiek laiko, kol vėl jausitės esanti tokia kaip anksčiau.

Juk nėštumas tęsėsi net devynis mėnesius, tad ankstesnių formų atgauti per vieną naktį yra neįmanoma.

Atsistatymą po gimdymo lemia daug dalykų, tarp jų ir nėštumo metu priaugtas svoris, odos elastingumas, raumenų tonusas.

Kaip kūnas keisis po gimdymo

Svoris po gimdymo

Svoris pradės kristi praktiškai iš karto po gimdymo, tačiau kiek užtruks, iki kūnas atgaus iki nėštumo buvusias formas – nėštumo pilvukas pūpsos ilgiau nei norėtųsi.

Dauguma moterų po gimdymo palengvėja maždaug 5,5 kg (3–4 kg sveria kūdikis, nuo 400 g iki beveik kilogramo sveria placenta, dar apie pusę kilogramo sudaro kraujas ir vaisiaus vandenys).

Mažėjant skysčių kiekiui kūne, iki pirmosios savaitės pabaigos turėtų nukristi dar 1,5–2 kg.

Tačiau jei nėštumo metu priaugote daugiau kilogramų nei rekomenduojama, greičiausiai prireiks šiek tiek laiko. Tiesa, žindančioms numesti papildomas kilogramus seksis geriau, nei nežindančioms.

Išskyros po gimdymo

4–6 savaites po gimdymo bus pogimdyminių išskyrų, vadinamų lochijomis. Gimus kūdikiui, atkrintančiosios plėvės audinio gabalėliai kartu su krauju ir gleivėmis pasišalins iš organizmo.

Iš pradžių bus daugiau kraujo ir krešulių, išskyros bus raudonos spalvos, panašios į menstruacinį kraujavimą. Vėliau išskyrų spalva pamažu šviesės: jos taps rusvos, o dar vėliau, prieš pat pabaigą, – baltos ar gelsvos.

2-3 dienas po gimdymo galite jaustis maudimą, spazmus – jie atsiranda, nes gimda po gimdymo traukiasi, mažėja. Tai yra normalu, jei skausmai nėra labai intensyvūs. 

Žindymas ir čia padės atsistatyti greičiau: žindant gimda susitrakia, išsivalo, ir sugyja greičiau.

Krūtinė po gimdymo

Krūtų pokyčius pastebėsite dar nėštumo metu – priešingai, nei dažnai manoma, (ne)žindymas nėra lemiamas faktorius kalbant apie krūtinės būklę po gimdymo. Po gimdymo didžiausias pokytis bus tas, kad krūtyse besigaminantis priešpienis pamažu pradės keisti tikrasis pienas.

Pirmosiomis žindymo dienomis, kol susireguliuos pieno gamybos apimtys, svarbu išvengti krūtų persipildymo, nes tai prisideda prie audinių, odos „ištampymo“,  ir pieno užsistovėjimo, kas gali baigtis mastitu.

Labiausiai krūtinės dydį ir formą po gimdymo lemia svoris (buvęs iki nėštumo, priaugtas nėštumo metu ir numestas po gimdymo), moters amžius, genetinis polinkis, anksčiau buvę nėštumai.

Krūtinėje esančios pieno liaukos į iki nėštumo buvusią būklę grižta per maždaug 3 mėnesius po žindymo nutraukimo, tačiau tik maždaug 20-30 moterų krūtys po gimdymo išlaiko anksčiau buvusią formą ir stangrumą. 

Emocijos po gimdymo

Emocijos po gimdymo nuolat keisis. Pirmąsias 2–3 savaites po gimdymo 60–80% naujai iškeptų mamų patiria būseną, vadinamą „pogimdyminiu motinystės liūdesiu“ (tai nėra tas pat, kas pogimdyminė depresija!).

Galite pastebėti, jog tapote paniurusi ir verksminga, negalite užmigti, neturite jėgų, jaučiate nerimą arba jaučiatės tarsi įkliuvusi į spąstus. Galite tapti irzli, nervinga ar pulti į paniką, kad nesugebėsite atlikti naujų – mamos – pareigų.

Gera žinia yra ta, kad šis emocinis nestabilumas dingsta per 2–4 savaites. Pasišalinus placentai ir užsidarius „hormonų fabrikui“, hormonų lygiai organizme labai staigiai pasikeičia – kaip tik šis staigus pokytis yra tokios būsenos priežastis

Kaip greičiau atsigauti po gimdymo

 • Miegokite tuomet, kai miega kūdikis. Šio patarimo nėra lengva laikytis, tačiau jis tikrai padeda.
 • Prašykite norinčius aplankyti vizitą atidėti, ribokite "atvirų durų" valandas.
 • Aidami miegoti išjunkite telefono garsą. Jei gyveni didesnėje šeimynoje, ant kambario durų gali pakabinti lentelę „Mes miegame“. Šeimos nariai žinos, kad šiuo metu jūsų trukdyti nevalia.
 • Valgykite sveiką, subalansuotą maistą.
 • Gerkite daug skysčių. Venkite alkoholio (ypač jei žindote), gazuotų saldžių gėrimų, gėrimų su kofeinu.
 • Nesikuklinkite ir priimkite pasiūlymus pagelbėti su namų ruoša, pagaminti valgį, prižiūrėti kūdikį ir pan. Jei niekas nesisiūlo – paprašykite pati. Tai gali būti sunku, ypač jei nesate pratusi to daryti, bet patikėkite – dauguma artimųjų ir draugų nori padėti, tad jausis pamaloninti, jei to paprašysite. Jei dėl kokių nors priežasčių nesulaukiate nemokamos pagalbos, bent retkarčiais pasisamdykite auklę, namų šeimininkę ar kokį kitą pagalbininką.
 • Neužsisklęskite savyje. Pokalbiai apie gimdymo potyrius ir gyvenimo pokyčius atsiradus naujagimiui su draugais, artimaisiais ir kitomis mamomis padeda susidoroti su naujais iššūkiais. 

Kreipkitės į gydytojus, jeigu:

 • Turite keisti įklotus kas valandą – tai gali būti pogimdyminio kraujavimo ženklas.
 • Jaučiate į gripą panašius simptomus – tai gali būti mastito (pūlingo krūties liaukos uždegimo) požymis.
 • Yra kokių nors infekcijos požymių arba jaučiate skausmą cezario pjūvio, tarpvietės įkirpimo (epiziotomijos) ar įplyšimo vietose.
 • Negalite užmigti net tuomet, kai kūdikis miega, kyla noras pakenkti kūdikiui, verkiate kelias dienas iš eilės arba apima panikos priepuoliai – tai gali būti pogimdyminės depresijos požymiai.

Naujausi komentarai

 1. Sviesioji_86
  Sviesioji_86 prieš 2 m.

  Caram parašė:
  As priaugau nemazai svorio nestumo metu, tai siandien, po 2 menesiu liko +10 kg, as siaip net negalvojau apie ta svori, bet anyta vis klausineja ar jau po truputi k…

  keistas klausimas Jusu anytos, praejo tiek mazai laiko, o ji svoriu rupinasi. Nekreipkit demesio, dar labai mazai laiko praejo.

 2. User has not uploaded an avatar
  Caram prieš 2 m.

  Aciu uz palaikyma, merginos :)) juo labiau, kad neatrodau tragiskai ugis 173, sveriu dabar 78, tai nera taip blogai 😂

 3. Vanesuke prieš 2 mėn.

  Sveikos mergonos, gal pasidalintumet
  krutines pokyciais po nestumo? Mano krutine C dydzio , planuoju vaikuti, taciau skaiciau po nestumo kitoms krutine tokia ir lieka didele. Nezinau net ka galvoti, o atrodo su F dydzio krutine tikrai negyvenimas. Tuo labiau esu sakaliukas... 😥😥

 4. Dorata
  Dorata prieš 2 mėn.

  Vanesuke parašė:
  Sveikos mergonos, gal pasidalintumet
  krutines pokyciais po nestumo? Mano krutine C dydzio , planuoju vaikuti, taciau sk…

  Ar tikrai kazkokiam sakaliukui po gimdymo liko F krutine? 😊 Paprastai po nestumu ir maitinimu lieka tas pats, kas buvo, arba kinta priklausomai nuo svorio.

 5. leila123
  leila123 prieš 2 mėn.

  Vanesuke parašė:
  Sveikos mergonos, gal pasidalintumet
  krutines pokyciais po nestumo? Mano krutine C dydzio , planuoju vaikuti, taciau sk…

  Prieš nėštumą buvo C,nėštumo metu iki D po gimdymo žindymo metu turbūt koks DD, nustojus maitint per mėnesį grįžo į C. Žinoma forma nėra tokia, kokia iki nėštumo, bet tikrai nesiskundžiu. Pagrindinis minusas, kad viena truputį mažesnė, kita vos didesnė. Dabar pastojau su antru, tai tikiuos po nestumo ir gimdymo bus panašiai ar susivienodins. Nesitikiu krūtinės be jokių pokyčių po 2 vaikų