Kaip po gimdymo pasikeis kūnas (446)

Kūnas po gimdymo

Net jei sąrėmiai truko neilgai ir pagimdėte greitai ir lengvai, reikės šiek tiek laiko, kol vėl jausitės esanti tokia kaip anksčiau.

Juk nėštumas tęsėsi net devynis mėnesius, tad ankstesnių formų atgauti per vieną naktį yra neįmanoma.

Atsistatymą po gimdymo lemia daug dalykų, tarp jų ir nėštumo metu priaugtas svoris, odos elastingumas, raumenų tonusas.

Kaip kūnas keisis po gimdymo

Svoris po gimdymo

Svoris pradės kristi praktiškai iš karto po gimdymo, tačiau kiek užtruks, iki kūnas atgaus iki nėštumo buvusias formas – nėštumo pilvukas pūpsos ilgiau nei norėtųsi.

Dauguma moterų po gimdymo palengvėja maždaug 5,5 kg (3–4 kg sveria kūdikis, nuo 400 g iki beveik kilogramo sveria placenta, dar apie pusę kilogramo sudaro kraujas ir vaisiaus vandenys).

Mažėjant skysčių kiekiui kūne, iki pirmosios savaitės pabaigos turėtų nukristi dar 1,5–2 kg.

Tačiau jei nėštumo metu priaugote daugiau kilogramų nei rekomenduojama, greičiausiai prireiks šiek tiek laiko. Tiesa, žindančioms numesti papildomas kilogramus seksis geriau, nei nežindančioms.

Išskyros po gimdymo

4–6 savaites po gimdymo bus pogimdyminių išskyrų, vadinamų lochijomis. Gimus kūdikiui, atkrintančiosios plėvės audinio gabalėliai kartu su krauju ir gleivėmis pasišalins iš organizmo.

Iš pradžių bus daugiau kraujo ir krešulių, išskyros bus raudonos spalvos, panašios į menstruacinį kraujavimą. Vėliau išskyrų spalva pamažu šviesės: jos taps rusvos, o dar vėliau, prieš pat pabaigą, – baltos ar gelsvos.

2-3 dienas po gimdymo galite jaustis maudimą, spazmus – jie atsiranda, nes gimda po gimdymo traukiasi, mažėja. Tai yra normalu, jei skausmai nėra labai intensyvūs. 

Žindymas ir čia padės atsistatyti greičiau: žindant gimda susitrakia, išsivalo, ir sugyja greičiau.

Krūtinė po gimdymo

Krūtų pokyčius pastebėsite dar nėštumo metu – priešingai, nei dažnai manoma, (ne)žindymas nėra lemiamas faktorius kalbant apie krūtinės būklę po gimdymo. Po gimdymo didžiausias pokytis bus tas, kad krūtyse besigaminantis priešpienis pamažu pradės keisti tikrasis pienas.

Pirmosiomis žindymo dienomis, kol susireguliuos pieno gamybos apimtys, svarbu išvengti krūtų persipildymo, nes tai prisideda prie audinių, odos „ištampymo“,  ir pieno užsistovėjimo, kas gali baigtis mastitu.

Labiausiai krūtinės dydį ir formą po gimdymo lemia svoris (buvęs iki nėštumo, priaugtas nėštumo metu ir numestas po gimdymo), moters amžius, genetinis polinkis, anksčiau buvę nėštumai.

Krūtinėje esančios pieno liaukos į iki nėštumo buvusią būklę grižta per maždaug 3 mėnesius po žindymo nutraukimo, tačiau tik maždaug 20-30 moterų krūtys po gimdymo išlaiko anksčiau buvusią formą ir stangrumą. 

Emocijos po gimdymo

Emocijos po gimdymo nuolat keisis. Pirmąsias 2–3 savaites po gimdymo 60–80% naujai iškeptų mamų patiria būseną, vadinamą „pogimdyminiu motinystės liūdesiu“ (tai nėra tas pat, kas pogimdyminė depresija!).

Galite pastebėti, jog tapote paniurusi ir verksminga, negalite užmigti, neturite jėgų, jaučiate nerimą arba jaučiatės tarsi įkliuvusi į spąstus. Galite tapti irzli, nervinga ar pulti į paniką, kad nesugebėsite atlikti naujų – mamos – pareigų.

Gera žinia yra ta, kad šis emocinis nestabilumas dingsta per 2–4 savaites. Pasišalinus placentai ir užsidarius „hormonų fabrikui“, hormonų lygiai organizme labai staigiai pasikeičia – kaip tik šis staigus pokytis yra tokios būsenos priežastis

Kaip greičiau atsigauti po gimdymo

 • Miegokite tuomet, kai miega kūdikis. Šio patarimo nėra lengva laikytis, tačiau jis tikrai padeda.
 • Prašykite norinčius aplankyti vizitą atidėti, ribokite "atvirų durų" valandas.
 • Aidami miegoti išjunkite telefono garsą. Jei gyveni didesnėje šeimynoje, ant kambario durų gali pakabinti lentelę „Mes miegame“. Šeimos nariai žinos, kad šiuo metu jūsų trukdyti nevalia.
 • Valgykite sveiką, subalansuotą maistą.
 • Gerkite daug skysčių. Venkite alkoholio (ypač jei žindote), gazuotų saldžių gėrimų, gėrimų su kofeinu.
 • Nesikuklinkite ir priimkite pasiūlymus pagelbėti su namų ruoša, pagaminti valgį, prižiūrėti kūdikį ir pan. Jei niekas nesisiūlo – paprašykite pati. Tai gali būti sunku, ypač jei nesate pratusi to daryti, bet patikėkite – dauguma artimųjų ir draugų nori padėti, tad jausis pamaloninti, jei to paprašysite. Jei dėl kokių nors priežasčių nesulaukiate nemokamos pagalbos, bent retkarčiais pasisamdykite auklę, namų šeimininkę ar kokį kitą pagalbininką.
 • Neužsisklęskite savyje. Pokalbiai apie gimdymo potyrius ir gyvenimo pokyčius atsiradus naujagimiui su draugais, artimaisiais ir kitomis mamomis padeda susidoroti su naujais iššūkiais. 

Kreipkitės į gydytojus, jeigu:

 • Turite keisti įklotus kas valandą – tai gali būti pogimdyminio kraujavimo ženklas.
 • Jaučiate į gripą panašius simptomus – tai gali būti mastito (pūlingo krūties liaukos uždegimo) požymis.
 • Yra kokių nors infekcijos požymių arba jaučiate skausmą cezario pjūvio, tarpvietės įkirpimo (epiziotomijos) ar įplyšimo vietose.
 • Negalite užmigti net tuomet, kai kūdikis miega, kyla noras pakenkti kūdikiui, verkiate kelias dienas iš eilės arba apima panikos priepuoliai – tai gali būti pogimdyminės depresijos požymiai.

Susiję straipsniai

Nėščiosios pilvuko nusileidimas prieš gimdymą

Nėščiosios pilvas artėjant gimdymo terminui staiga pasikeičia – šiek tiek pasmunka žemyn. Taip nutinka dėl to, kad vaisius apsiverčia žemyn galva.

Prasidėjo gimdymas: kada reikėtų vykti į ligoninę?

Kada prasideda tikrasis gimdymas ir kuriuo metu jau tikrai reikia būti ligoninėje? Verta žinoti 5-1-1 taisyklę!

Cezario pjūvio operacija pagal pageidavimą

Nuo 2024 m. sausio įsigaliojo nauja tvarka, suteikianti galimybę gimdyvėms rinktis cezario pjūvio operaciją pagal pageidavimą.

Naujausi komentarai

 1. User has not uploaded an avatar
  Elzute prieš 2 m.

  Sveikos mergynos, pagimdziau berniuką rugsėjo 8d. Gal tik prieš 2 sav. Baigėsi kraujo išskiros ... Blogiausia kad praėjus 1.5 men. is makšties išlindo ilga ,,odos juostelė" ir is desines buses gabaliukas odos (atrodo kaip gabaliukas šviežios odos). Buvau pas daktarė sake is siulu susiformavo randas.... Užsirašiau dar karta pas daktarė nes situacija negerėja. Ar pas ka buvo kažkas panašaus? Ka darėte kad praeitų?

 2. Goosey
  Goosey prieš 2 m.

  Elzeana parašė:
  Sveikos mergynos, pagimdziau berniuką rugsėjo 8d. Gal tik prieš 2 sav. Baigėsi kraujo išskiros ... Blogiausia kad praėjus 1.5 men. is makšties išlindo ilga ,,odos j…

  Man buvo panašiai, bet aš kai ėjau į apžiūrą po gimdymo man nubraukė ranka tuos darinius, sakė kad natūralus organizmo atsakas į siuvimą kad priauga nauja oda toj vietoj, bet nubraukė ir tiek žinių 🤷‍♀️

  O ar kam buvo kad po nėštumo pradėtų kojų nagai įauginėti? Apskritai, 5 mėn praėjo, svoris jau mažesnis nei priešnėštuminis, pilvas rodos auga, nugarą skauda kasdien, dabar dar prisidėjo pėdų viršaus skausmai kai vaikštau, ar kada nors dings šitie negalavimai visi 😔 pagimdžiau, o atrodo nėštumas tebesitęsia

 3. Ramuneellee
  Ramuneellee prieš 2 m.

  Vanessa parašė:
  Sveikos mergonos, gal pasidalintumet
  krutines pokyciais po nestumo? Mano krutine C dydzio , planuoju vaikuti, taciau sk…

  Turiu trys vaikus. Kaip buvo A (ir tas vos vos, vos, labiau gal net dar mažesnis), taip ir visų 3 nėštumų ir msitinant ir po budko toks pat ir liko, o taip norėjosi didesnio

 4. Laurute90
  Laurute90 prieš 2 m.

  Goosey parašė:
  Man buvo panašiai, bet aš kai ėjau į apžiūrą po gimdymo man nubraukė ranka tuos darinius, sakė kad natūralus organizmo atsakas į siuvimą kad priauga nauja oda toj v…

  Man nugaros skausmai baigėsi po kokių 7-8mėn. po gimdymo. Labai labai ilgai kankino kol vieną dieną savaime praėjo. Sveikatos jums ⚘

 5. User has not uploaded an avatar
  Elzute prieš 2 m.

  Goosey parašė:
  Man buvo panašiai, bet aš kai ėjau į apžiūrą po gimdymo man nubraukė ranka tuos darinius, sakė kad natūralus organizmo atsakas į siuvimą kad priauga nauja oda toj v…

  Ačiū už atsakymą, net nas dusios ramiau pasidarė.