Kaip po gimdymo pasikeis kūnas (403)

Kūnas po gimdymo

Net jei sąrėmiai truko neilgai ir pagimdėte greitai ir lengvai, reikės šiek tiek laiko, kol vėl jausitės esanti tokia kaip anksčiau.

Juk nėštumas tęsėsi net devynis mėnesius, tad ankstesnių formų atgauti per vieną naktį yra neįmanoma.

Atsistatymą po gimdymo lemia daug dalykų, tarp jų ir nėštumo metu priaugtas svoris, odos elastingumas, raumenų tonusas.

Kaip kūnas keisis po gimdymo

Svoris po gimdymo

Svoris pradės kristi praktiškai iš karto po gimdymo, tačiau kiek užtruks, iki kūnas atgaus iki nėštumo buvusias formas – nėštumo pilvukas pūpsos ilgiau nei norėtųsi.

Dauguma moterų po gimdymo palengvėja maždaug 5,5 kg (3–4 kg sveria kūdikis, nuo 400 g iki beveik kilogramo sveria placenta, dar apie pusę kilogramo sudaro kraujas ir vaisiaus vandenys).

Mažėjant skysčių kiekiui kūne, iki pirmosios savaitės pabaigos turėtų nukristi dar 1,5–2 kg.

Tačiau jei nėštumo metu priaugote daugiau kilogramų nei rekomenduojama, greičiausiai prireiks šiek tiek laiko. Tiesa, žindančioms numesti papildomas kilogramus seksis geriau, nei nežindančioms.

Išskyros po gimdymo

4–6 savaites po gimdymo bus pogimdyminių išskyrų, vadinamų lochijomis. Gimus kūdikiui, atkrintančiosios plėvės audinio gabalėliai kartu su krauju ir gleivėmis pasišalins iš organizmo.

Iš pradžių bus daugiau kraujo ir krešulių, išskyros bus raudonos spalvos, panašios į menstruacinį kraujavimą. Vėliau išskyrų spalva pamažu šviesės: jos taps rusvos, o dar vėliau, prieš pat pabaigą, – baltos ar gelsvos.

2-3 dienas po gimdymo galite jaustis maudimą, spazmus – jie atsiranda, nes gimda po gimdymo traukiasi, mažėja. Tai yra normalu, jei skausmai nėra labai intensyvūs. 

Žindymas ir čia padės atsistatyti greičiau: žindant gimda susitrakia, išsivalo, ir sugyja greičiau.

Krūtinė po gimdymo

Krūtų pokyčius pastebėsite dar iki gimdymo. Po gimdymo didžiausias pokytis bus tas, kad krūtyse besigaminantis priešpienis pamažu pradės keisti tikrasis pienas.

Pirmosiomis žindymo dienomis, kol susireguliuos pieno gamybos apimtys, svarbu išvengti krūtų persipildymo ir pieno užsistovėjimo, kas gali baigtis mastitu.

Ženklas, kad krūtys yra persipildžiusios, yra tempimas, kartais net skausmingas. Artėjant žindymui, net jei krūtys nėra persipildžiusios, galite jausti lengvą padilkčiojimą. 

Emocijos po gimdymo

Emocijos po gimdymo nuolat keisis. Pirmąsias 2–3 savaites po gimdymo 60–80% naujai iškeptų mamų patiria būseną, vadinamą „pogimdyminiu motinystės liūdesiu“ (tai nėra tas pat, kas pogimdyminė depresija!).

Galite pastebėti, jog tapote paniurusi ir verksminga, negalite užmigti, neturite jėgų, jaučiate nerimą arba jaučiatės tarsi įkliuvusi į spąstus. Galite tapti irzli, nervinga ar pulti į paniką, kad nesugebėsite atlikti naujų – mamos – pareigų.

Gera žinia yra ta, kad šis emocinis nestabilumas dingsta per 2–4 savaites. Pasišalinus placentai ir užsidarius „hormonų fabrikui“, hormonų lygiai organizme labai staigiai pasikeičia – kaip tik šis staigus pokytis yra tokios būsenos priežastis

Kaip greičiau atsigauti po gimdymo

 • Miegokite tuomet, kai miega kūdikis. Šio patarimo nėra lengva laikytis, tačiau jis tikrai padeda.
 • Prašykite norinčius aplankyti vizitą atidėti, ribokite "atvirų durų" valandas.
 • Aidami miegoti išjunkite telefono garsą. Jei gyveni didesnėje šeimynoje, ant kambario durų gali pakabinti lentelę „Mes miegame“. Šeimos nariai žinos, kad šiuo metu jūsų trukdyti nevalia.
 • Valgykite sveiką, subalansuotą maistą.
 • Gerkite daug skysčių. Venkite alkoholio (ypač jei žindote), gazuotų saldžių gėrimų, gėrimų su kofeinu.
 • Nesikuklinkite ir priimkite pasiūlymus pagelbėti su namų ruoša, pagaminti valgį, prižiūrėti kūdikį ir pan. Jei niekas nesisiūlo – paprašykite pati. Tai gali būti sunku, ypač jei nesate pratusi to daryti, bet patikėkite – dauguma artimųjų ir draugų nori padėti, tad jausis pamaloninti, jei to paprašysite. Jei dėl kokių nors priežasčių nesulaukiate nemokamos pagalbos, bent retkarčiais pasisamdykite auklę, namų šeimininkę ar kokį kitą pagalbininką.
 • Neužsisklęskite savyje. Pokalbiai apie gimdymo potyrius ir gyvenimo pokyčius atsiradus naujagimiui su draugais, artimaisiais ir kitomis mamomis padeda susidoroti su naujais iššūkiais. 

Kreipkitės į gydytojus, jeigu:

 • Turite keisti įklotus kas valandą – tai gali būti pogimdyminio kraujavimo ženklas.
 • Jaučiate į gripą panašius simptomus – tai gali būti mastito (pūlingo krūties liaukos uždegimo) požymis.
 • Yra kokių nors infekcijos požymių arba jaučiate skausmą cezario pjūvio, tarpvietės įkirpimo (epiziotomijos) ar įplyšimo vietose.
 • Negalite užmigti net tuomet, kai kūdikis miega, kyla noras pakenkti kūdikiui, verkiate kelias dienas iš eilės arba apima panikos priepuoliai – tai gali būti pogimdyminės depresijos požymiai.

Naujausi komentarai

 1. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 8 mėn.

  Ladybird05 parašė:
  Per nestuma priaugau 9kg, visi jie nukrito per pirma menesi. Kadangi mano mazyle buvo alergiska gliutenui ir pieno produktams, teko man maitintis be siu produktu, o…

  Dekoju

 2. akvile84
  akvile84 prieš 8 mėn.

  Su pirmu priaugau 12,nukrito per mėnesį maždaug, sportuoti pradėjau namie po 1,5men, kai sugijo siūlės, į universitetą grįžau po 5sav dieną per savaitę (neakivaizdžiai), į kirpyklą iseidavau taip pat nusitraukusi pieno (dar uzsaldydavau į priekį).
  Šįkart priaugau 11,per 10dienu jau minus 3nuo priesnestuminio svorio, apie sportą dar visai minčių neturiu, nes šįkart sukarpe dar daugiau nei pirmą kartą ir gyjimo procesas kur kas sunkesnis, grąžintis galėčiau ir dabar vyrui palikus pienelio, bet dar neskubu, nes mažylė be ritmo jokio kol kas, man sunku sėdėti, be to ir tėvelis dirba. O į soliariumą niekad nevaikšciojau

 3. User has not uploaded an avatar
  naujamama2017 prieš 7 mėn.

  man jau 5 mėnuo po gimdymo, liko 3 kg ir juos numesti sunku, nes reikia valgyti, kad nedingtų pienas
  man praplatėjo klubai ir pečiai, kaba pilvas, nežinau kaip bus su krūtine.. dabar man pučia pilvą nuo produktų, kuriuos anksčiau galėdavau laisvai valgyti, ar galėjo pasikeisti kažkas ar čia laikina? Taip pat pradžioje po gimdymo dariau kėgelio pratimus ir lyg laikydavau šlapimą, o dabar nebe! ką daryti? o galiausiai ir iš makšties irgi oras eina.. toks garsas lyg bezdėčiau, taip žiauru kas pasidarė su kūnu.. ar čia laikina?

 4. Silvija84 prieš 6 mėn.

  naujamama2017 parašė:
  man jau 5 mėnuo po gimdymo, liko 3 kg ir juos numesti sunku, nes reikia valgyti, kad nedingtų pienas

  Viskas laikina, tikrai nesijaudink. Vienų kūnas greitai grįžta į pradinę būseną, kitoms - lėčiau. Bet grįžta, reikia tik laiko ir šiek tiek pastangų. Kėgelio pratimai dabar tikrai gera mintis. Stebėk save, nuo ko pučia pilvą, ir venk tų produktų, nes vadinasi jie šiuo metu tau netinka. Pienas dingtų ne nuo mažesnio valgymo kiekio, o tada, jei retintum žindymą. Žindyk, gerk daug vandens ir pienas tikrai tikrai nedings.

 5. Mimm
  Mimm prieš 6 mėn.

  naujamama2017 parašė:
  man jau 5 mėnuo po gimdymo, liko 3 kg ir juos numesti sunku, nes reikia valgyti, kad nedingtų pienas

  Dėl to oro paguosti noriu.. nes man po pirmo gimdymo irgi taip buvo. Jau buvau visa supanikavusi, kad taip liks visam laikui. Tiesiog reikėjo ilgiau viskam susitraukti, atsistatyti, nes labai stipriai plyšau.. žinokit dabar nieko panašaus nėra, nors ir antrą vaikutį pasigimdžiau per tą laiką. Daugiau optimizmo!