Kaip po gimdymo pasikeis kūnas (392)

Net jei sąrėmiai truko neilgai ir pagimdei greitai ir lengvai, reikės šiek tiek laiko, kol vėl jausiesi esanti tokia kaip anksčiau. Atmink, kad nėštumas tęsėsi net devynis mėnesius, ir tu negali per vieną naktį atgauti ankstesnės formos (tiek fizinės, tiek emocinės).

Ko tikėtis iš kūno:

 • Svoris pradės kristi praktiškai iš karto. Nors tam, kad numestum priaugtus kilogramus, greičiausiai prireiks šiek tiek laiko, dauguma moterų po gimdymo palengvėja maždaug 5,5 kg (3–4 kg sveria kūdikis, nuo 400 g iki beveik kilogramo sveria placenta, dar apie pusę kilogramo sudaro kraujas ir vaisiaus vandenys). Tačiau šiek tiek užtruks, kol kūnas atgaus iki nėštumo buvusias formas, – nėštumo pilvukas pūpsos ilgiau nei norėtųsi. Mažėjant skysčių kiekiui tavo kūne, iki pirmosios savaitės pabaigos turėtų nukristi dar 1,5–2 kg.
 • 4–6 savaites po gimdymo bus pogimdyminių išskyrų, vadinamų lochijomis. Gimus kūdikiui, atkrintančiosios plėvės audinio gabalėliai kartu su krauju ir gleivėmis pasišalins iš organizmo. Iš pradžių, kai bus daugiau kraujo, jos bus raudonos spalvos, panašios į menstruacinį kraujavimą. Vėliau jų spalva pamažu šviesės: jos taps rusvos, o dar vėliau, prieš pat pabaigą, – baltos ar gelsvos.
 • Tavo emocijos nuolat keisis. Pirmąsias 2–3 savaites po gimdymo 60–80% naujai iškeptų mamų patiria būseną, vadinamą „pogimdyminiu motinystės liūdesiu“ (tai nėra tas pat, kas pogimdyminė depresija!). Gali pastebėti, jog tapai paniurusi ir verksminga, negali užmigti, neturi jėgų, jauti nerimą arba tau ima atrodyti, kad pakliuvai į spąstus. Gali pasikeisti apetitas – valgyti gali norėti daugiau ar mažiau nei paprastai, gali pasidaryti irzli, nervinga ar imti manyti, kad nesugebėsi atlikti naujų – mamos – pareigų. Gera žinia yra ta, kad šis emocinis nestabilumas dingsta per 2–4 savaites. Pasišalinus placentai ir užsidarius „hormonų fabrikui“, hormonų lygiai organizme labai staigiai pasikeičia – kaip tik šis staigus pokytis yra tokios būsenos priežastis.
   

Skambink tave prižiūrinčiam gydytojui, jeigu:

 • turi keisti įklotus kas valandą – tai gali būti pogimdyminio kraujavimo ženklas;
 • jauti į gripą panašius simptomus – tai gali būti mastito (pūlingo krūties liaukos uždegimo) požymis;
 • yra kokių nors infekcijos požymių arba jauti skausmą cezario pjūvio, tarpvietės įkirpimo (epiziotomijos) ar įplyšimo vietose;
 • negali užmigti net tuomet, kai kūdikis miega, tau kyla noras pakenkti kūdikiui, be paliovos verki kelias dienas iš eilės arba tave apima panikos priepuoliai – tai gali būti pogimdyminės depresijos požymiai.
   

Kaip greičiau atsigauti po gimdymo:

 • Miegok tuomet, kai miega kūdikis. Šio patarimo nėra lengva laikytis, tačiau jis tikrai padeda.
 • Nepriiminėk daug lankytojų ir praleisk su jais kuo mažiau laiko. Išsijunk telefoną, kai eini miegoti, o jei gyveni didesnėje šeimynoje, ant kambario durų gali pakabinti lentelę „Mes miegame“. Šeimos nariai žinos, kad šiuo metu tavęs trukdyti nevalia.
 • Valgyk sveiką, subalansuotą maistą.
 • Gerk daug skysčių. Venk gėrimų su kofeinu, alkoholiu ir gazuotų saldžių gėrimų.
 • Nesikuklink ir priimk pasiūlymus pagelbėti atlikti namų ruošą, pagaminti valgį, prižiūrėti kūdikį ir pan. Jei niekas nesisiūlo – paprašyk pati. Tai gali būti sunku, ypač jei nesi pratusi to daryti, bet patikėk – dauguma artimųjų ir draugų nori padėti, tad jausis pamaloninti, jei to paprašysi. Jei dėl kokių nors priežasčių nesulauki nemokamos pagalbos, bent retkarčiais pasisamdyk auklę, namų šeimininkę ar kokį kitą pagalbininką, kad turėtum pertraukėlę.
 • Neužsisklęsk savyje. Pokalbiai apie gimdymo potyrius ir gyvenimo pokyčius atsiradus naujagimiui su draugais, artimaisiais ir kitomis mamomis padeda susidoroti su naujais iššūkiais.
   

Naujausi komentarai

 1. Sikase
  Sikase prieš 2 m.

  myrkute123 parašė:
  Kaip tik šiandien skaičiau straipsnį jog jei pastebėjote kad pradejo kristi svoris,greičiausiai turetumete pagimdyti per 10 dienu

  bet kaip pagimdysi kaip nukris svoris

 2. bebriuke83
  bebriuke83 prieš 2 m.

  myrkute123 parašė:
  Kaip tik šiandien skaičiau straipsnį jog jei pastebėjote kad pradejo kristi svoris,greičiausiai turetumete pagimdyti per 10 dienu

  Aš paskutinėmis dienomis iki gimdymo bijojau lipti ant svarstyklių, nes buvau lengvai patinusi, tai jos žymiai daugiau rodė nei kad įprastai

 3. Rafinuota_bohema
  Rafinuota_bohema prieš 2 m.

  Bonnie parašė:
  Mitas man kilo iki paskutines dienos

  As ir per paskutines 2 sav daug priaugau -8kg...

 4. piene32
  piene32 prieš 2 m.

  myrkute123 parašė:
  Kaip tik šiandien skaičiau straipsnį jog jei pastebėjote kad pradejo kristi svoris,greičiausiai turetumete pagimdyti per 10 dienu

  Man pora kg nukrito iki gimdymo datos likus porai sav,o dar pora sav pernesiojau ir ne gramo nebepriaugau. As irgi buvau skaicius kad krentantis svoris vos ne gimdymo pozymis,bet dar teko visa men vaiksciot su pilvu,taip kad mitas

 5. ievabur
  ievabur prieš 2 m.

  myrkute123 parašė:
  Kaip tik šiandien skaičiau straipsnį jog jei pastebėjote kad pradejo kristi svoris,greičiausiai turetumete pagimdyti per 10 dienu

  Keistas dalykas bet per praeita sav nukrito puse kg... Negaliu niekaip patikėt nes sudėjau visa laika kaip begemotas