Kaip po gimdymo pasikeičia krūtinė?

krūtinės dydis po gimdymo SpeedKingz| Shutterstock.com

Kai kurių moterų krūtys po gimdymo ir žindymo per kelis mėnesius (beveik) atgauna prieš nėštumą buvusią formą, o kitų krūtinė pasikeičia negrįžtamai. Kodėl tai nutinka?

Krūtinės pokyčiai nėštumo metu

Moters krūtys pradeda keistis vos pastojus: vienas pirmųjų nėštumo simptomų yra krūtų ir spenelių jautrumas, skausmas, kuris gali būti jaučiamas po pastojimo praėjus vos 1-2 savaitėms.

Moters krūtinė keičiasi viso nėštumo metu: padidėja, suintensyvėja krūtyse vykstanti kraujotaka, keičiasi krūtų viduje esančios pieno liaukos, artėjant gimdymui, o kartais ir 5-6 nėštumo mėnesį arba dar anksčiau ima gamintis priešpienis, t.y. krūtys ruošiasi maitinti netrukus gimsiantį kūdikį.

Daugiau apie krūtyse vykstančius pokyčius pastojus skaitykite:

Kas vyksta žindančios mamos krūtinėje?

Krūtų pokyčiai dėl hormonų

Pastojus iškart prasidedančius krūtų pokyčius labiausiai lemia hormonai progesteronas ir estrogenas, o žindymo laikotarpiu patys svarbiausi hormonai yra prolaktinas ir oksitocinas, tačiau procese dalyvauja ir daugiau hormonų.

Prolaktino koncentracija padidėja jau nėštumo metu, jam veikiant pradeda keistis pieno liaukos, tačiau pieno gamybą jose blokuoja progesteronas ir estrogenas. Pagimdžius progesterono ir estrogeno lygis krenta, tad veikiant prolaktinui pradeda gamintis pienas. Be to, kūdikis žįsdamas dar labiau skatina prolaktino išsiskyrimą, todėl teisingai sakoma, kad pieno gamybą „užsako“ kūdikis, ir norint, kad pieno gamintųsi pakankamai, reikia žindyti pagal poreikį.

Oksitocinas yra atsakingas už pieno tekėjimą. Veikiant šiam hormonui krūtyse esančios mažytės raumenų ląstelės susitraukia ir pienas išspaudžiamas iš alveolių – maišelių, kuriuose jis kaupiasi. Išspaustas pienas teka latakėliais per spenelius. Oksitocino išsiskyrimą žįsdamas veikia kūdikis, o taip pat ir mamos pojūčiai – žindymui atėjęs metas, žiūrėjimas į kūdikį, jo kvapas, kontaktas su jo oda ir jam juntama meilė. Būtent oksitocinas lemia savaiminį pieno tekėjimą iš krūtų, išgirdus kūdikio verksmą (net nebūtinai savo kūdikio!) ar pagalvojus apie vaikelį.

Krūtų pokyčiai dėl besigaminančio pieno

Pirmosiomis dienomis po gimdymo gaminasi priešpienis ir jo gaminasi išties nedaug: vieno valgymo metu naujagimiui tereikia jo vos 5 ml.

Praėjus 1-2 dienoms po gimdymo priešpienį pakeičia pereinamasis pienas, o nuo 10-14 dienos ima gamintis brandusis pienas, pasigaminančio pieno kiekis palaipsniui didėja: palyginimui 1 mėnesio amžiaus vienu kartu suvalgo apie 80-150 ml pieno.

Žindymo pradžioje, iki kol normalizuojasi hormonų koncentracija ir susireguliuoja pieno gamyba, moteris gali jausti diskomfortą, gali pasireikšti kitos su žindymus susijusios problemos ir nemalonūs pojūčiai.

Krūtinės dydis žindymo laikotarpiu

Nepaisant to, kad pradėjus žindymą krūtyse ima gamintis vis daugiau pieno, moters krūtinė dėl to padidėja palyginti nedaug, net jei krūtys atrodo perpildytos.

Pagrindiniai pokyčiai, užtikrinantys pieno gamybą krūtyse, t.y. liaukinio audinio didėjimas ir intensyvesnė kraujotaka, įvyksta nėštumo metu, tad nėštumo pabaigoje įsigytos liemenėlės puikiai tiks ir žindymo laikotarpiu.

Svarbu pabrėžti, kad krūtų dydis neturi įtakos sėkmingam žindymui ir pieno kiekiui, t.y. didelė krūtinė savaime nereiškia, kad tekės pieno upės. Mažą krūtinę turinčios moterys taip pat sėkmingai žindo ir jų kūdikiai tikrai nebūna alkani.

Krūtų pokyčiai po gimdymo ir žindymo

Pabaigus žindymą pasikeičia hormonų balansas, todėl nėštumo ir žindymo metu padidėjusios krūtų liaukos nustoja gaminti pieną ir per maždaug tris mėnesius susitraukia iki apytikriai tokio dydžio, koks buvo iki nėštumo.

Be to, atsikratant nėštumo metu priaugto svorio ir kūne mažėjant riebaliniam audiniui, jo mažėja ir krūtyse – tai taip pat turi įtakos krūtinės dydžio sumažėjimui.

Taigi, pagimdžius ir pabaigus žindyti liaukinis ir (dažniausiai) riebalinis audinys sumažėja, tačiau odos, raiščių ir kitų struktūrų gebėjimas „grįžti“ į ankstesnę padėtį yra ribotas, todėl krūtys, nors galiausiai tampa panašaus dydžio, kaip iki nėštumo, gali pasmukti, nukarti.

Krūtų dydį ir formą po gimdymo labiausiai lemia:

 • Iki nėštumo buvęs krūtų dydis;
 • Nėštumo metu priaugtas svoris;
 • Po nėštumo numestas svoris;
 • Prieš tai buvusių nėštumų skaičius ir svoris jų metu;
 • Genetika;
 • Moters amžius;
 • Odos elastingumas ir jį lemiantys veiksniai, pavyzdžiui, tai ar moteris iki nėštumo rūkė, kaip maitinosi, kokia buvo jos odos būklė.

Krūtų asimetrija po gimdymo

Krūtims yra būdinga didesnė ar mažesnė asimetrija, net jei ji nėra akivaizdi, krūtys visuomet šiek tiek skiriasi.

Po gimdymo, jei krūtys ir iki jo buvo nesimetriškos, skirtumas gali dar labiau išryškėti, ypač jei iš abiejų krūtų buvo žindoma netolygiai.

Dažnai po gimdymo atsiradusi krūtų asimetrija neturi aiškių priežasčių – tiesiog pieno liaukos susitraukia nevienodai, tačiau kartais taip gali būti dėl pokyčių audiniuose (dažniausiai šie pokyčiai būna gerybiniai).

Krūtų būklės, dėl kurių reiktų kreiptis į gydytoją

Nėštumo ir ypač žindymo metu gali pasitaikyti įvairių diskomfortą keliančių būklių ar net krūtų ligų. Dauguma jų yra laikinos ir lengvai suvaldomos.

Tačiau reikia nepamiršti, kad nėštumo ir žindymo metu krūtys patiria didelius hormonų sukeltus pokyčius, tad užčiuopus guzelį, pastebėjus neįprastų išskyrų iš spenelių, jaučiant skausmą, pastebėjus keistą krūtų formą, geriausia būtų pasikonsultuoti su gydytoju.

Dažniausiai šie pokyčiai būna gerybiniai, tačiau atsarga gėdos nedaro.

Ką daryti, kad krūtys po nėštumo ir žindymo kuo mažiau pasikeistų?

Labiausiai krūtys padidėja nėštumo laikotarpiu, todėl būtent nėštumas bei su juo susiję svorio pokyčiai turi didžiausią įtaką krūtų dydžiui bei formai po gimdymo.

Žindymas, pieno nusitraukimas pientraukiu, žindymo trukmė, žindomų vaikų skaičius ir kt. faktoriai yra mažiau reikšmingi.

Visiškai išvengti krūtų pokyčių po nėštumo ir žindymo nepavyks (ypač jeigu turite tam genetinį polinkį, esate vyresnė ir pan.), tačiau tai padės išsaugoti gražesnę krūtinės formą:

 • Svorio nėštumo metu priaukite saikingai. Priaugus daug svorio padidės ir krūtys, išsitemps oda ir kiti audiniai, kurie po nėštumo susitraukia ribotai. Dėl to krūtys ištįsta (nukara).
 • Svorį po gimdymo meskite palaipsniui. Jei priaugote daug svorio, meskite jį palaipsniui: staiga numetus daug svorio (net ir ne po nėštumo), gražios krūtinės formos išlaikyti greičiausiai nepavyks.
 • Vilkėkite gerai prilaikančią liemenėlę. Oda ir kiti audiniai mažiau išsitemps, jeigu krūtis gerai prilaikys tinkama liemenėlė.
 • Žindykite kūdikį pagal poreikį. Žindant pagal poreikį pieno pasigamina tiek, kiek reikia vienam maitinimui, todėl krūtys rečiau persipildo, neįsitempia. Krūtims pritvinkus, jos apsunksta, tad oda ir kiti audiniai labiau išsitempia, dideles krūtis labiau veikia gravitacija.
 • Žindykite kūdikį taisyklingai. Netaisyklingas žindymas labiausiai žaloja spenelius – jeigu kūdikis čiulpia tik spenelį, o neapžioja didesnio krūties ploto, spenelis ištampomas, gali atsirasti įtrūkimų, kuriems sugijus gali likti randelių, pakisti spenelio forma.
 • Žindykite iš abiejų krūtų tolygiai. Tai padeda sumažinti krūtų asimetrijos riziką.
 • Nerūkykite ir laikykitės sveikos gyvensenos taisyklių iki nėštumo. Rūkymas ypatingai pablogina odos būklę, tačiau daug įtakos turi ir prasta, nepilnavertė mityba, alkoholio vartojimas.

Kaip atstatyti krūtų formą po gimdymo?

Jei po gimdymo krūtinė neatgavo norimos formos, greičiausiai jos nepadės atkurti nei pratimai, nei mityba ir vienintelis efektyvus būdas bus plastinė krūtinės operacija (krūtų pakėlimas ir/ar krūtų implantai).

Krūtinės plastinės operacijos rekomenduojamos po gimdymo praėjus ne mažiau kaip 6 mėnesiams, tačiau kiekvienu atveju reiktų vertinti individualiai, atsižvelgti į tai, ar toliau tęsiamas žindymas, kiek liko priaugto svorio po gimdymo ir pan.

Susiję straipsniai

Cezario pjūvio operacija pagal pageidavimą

Nuo 2024 m. sausio įsigaliojo nauja tvarka, suteikianti galimybę gimdyvėms rinktis cezario pjūvio operaciją pagal pageidavimą.

Cezario pjūvio operacijos nuo 2023 m. atliekamos ir gimdyvei pageidaujant

Sveikatos apsaugos ministerija nuo 2023 m. didina cezario pjūvio operacijų prieinamumą. Numatyti atvejai, kai gimdyvė galės prašyti šios operacijos.

MAMOS ISTORIJA. Pagimdžiau netikėtai ir be skausmo (dalykimės patirtimis komentaruose)

Dažnai gyvenime būna taip: bijome ko nors, kuriame liūdniausias prognozes, nerimaujame taip stipriai, kad net kinkos dreba. Ir štai... tai atsitinka.