Priešpienis nėštumo metu ir pagimdžius (348)

Išskyros iš spenelių (priešpienis) nėštumo metu Priešpienis nėštumo metu. iStoc.com/Zhenikeyev

Priešpienis yra naujagimio maistas labai svarbus pirmosiomis dienomis. Jis dažniausiai pasirodo dar prieš gimdymą, nėštumo pabaigoje, tačiau gali atsirasti jau apie 5-6 nėštumo mėnesį arba dar anksčiau.

Kas yra priešpienis?

Priešpienis yra gelsva tiršta krūtų gaminama substancija, kuria maitinsite naujagimį kelias pirmas dienas po gimdymo iki atsiras tikrasis pienas (tikrojo pieno sudėtis nusistovi maždaug 10 parą po gimdymo).

Priešpienis yra itin koncentruotas, jame yra daugiau baltymų nei „tikrame“ piene, įskaitant ir imunitetui itin svarbių imunoglobulinų (antikūnų), taip pat gausu vitaminų, mineralų, fermentų, hormonų.

Kodėl priešpienis yra tinkamiausias naujagimio maistas?

Priešpienis yra labai lengvai virškinamas ir ne tik pamaitina naujagimį, užtikrina jo augimą ir vystymąsi, bet ir siprina naujagimio imunitetą.

Be kita ko, priešpienis padengia naujagimio žarnyną apsauginiu sluoksniu ir taip apsaugo jį nuo infekcijų, skatina bręsti žarnyną ir padeda iš jo pasišalinti mekonijui (pirmajam kūdikio kakučiui).

Gelsvoką atspalvį priešpieniui suteikia beta karotenas – jo priešpienyje net 10 kartų daugiau nei vėliau pradėjusiame gamintis piene. Beta karotenas yra labai svarbus odos, gleivinių sveikatai, regai ir imuninės sistemos stiprinimui.

Trumpai kalbant, tai yra tobulas maistas naujagimiui.

Kada atsiranda priešpienis?

Paprastai priešpienis pasirodo į trečio nėštumo trimestro pabaigą, tačiau gali pasirodyti jau apie 5-6 nėštumo mėnesį arba dar anksčiau. Pirmasis priešpienis yra tirštas, geltonas, o vėliau jis šiek tiek paskystėja, tampa blyškesnis ir skaidresnis.

Priešpienio pasirodymas yra ženklas, kad kūno pasiruošimas žindymui vyksta sklandžiai.

Kita vertus, jei priešpienio nepastebite, priežasčių nerimauti nėra, nes tai irgi yra normalu – tiesiog jūsų kūnas maitinimui ruošiasi savaip. Jei priešpienis pasirodo vėlai ir negausiai, tai dar nereiškia, kad pieno gamyba strigs.

Jei priešpienio neatsirado iki gimdymo, jis turėtų atsirasti tuoj po jo, tik nesitikėkite pieno upių – piešpienio pradžioje gaminasi labai nedaug, iki 5 ml kiekvieno maitinimo metu.

Ką daryti atsiradus priešpieniui?

Priešpienio atsiradimas yra normali, hormonų koncentracjos pokyčių nulemta nėštumo dalis.

Nėra būdų prislopinti ar sustabdyti priešpienio gamybą, tačiau ją sustiprinti gali krūtinės stimuliavimas, susijaudinimas sekso metu.

Viskas, ką galite padaryti, yra įsigyti liemenėlių įklotus (jų yra pirkti visose didesnėse vaistinėse).

Šių įklotų būna įvairių – vienkartinių ir skalbiamų daugkartinių. Įdėti į liemenėlę, jie yra visiškai nepastebimi ir patikimai sugeria krūtų išskyras. 

SVARBU! Nėštumo metu pasirodžius priešpieniui gali kilti mintis jį nusitraukti, spaudžiant rankomis ar naudojant pientraukį, tačiau to daryti negalima. Tokia intensyvi krūtų ir jų spenelių stimuliacija gali paskatinti hormono oksitocino, verčiančio susitraukinėti gimdą, išsiskyrimą. Ritmingi gimdos susitraukimai gali iššaukti priešlaikinį gimdymą.

Naujausi komentarai

 1. Neleee
  Neleee prieš 6 mėn.

  Egle.K parašė:
  Noriu paklausti auginu dukryte kuriai tuoj bus du metukai. Nemaitinau pati nes gime ankstuke bet nusitraukinejau piena. Pienas dingo man 2019m jau spalio menesi ka…

  O anksciau kai paspausdavot nebuvo? Ar netikrindavot iki siol? Nes man nors pati beveik nemaitinau tas lasiukas kai paspausdavau gal net du metus po gimdymo pasirodydavo. Gal taip visada buvo iki siol tik nezinojot nes nebandet paspausti?

  Jeigu taip ir nedingo gas lasiukas tai su prolaktinu gal kazkas negerai. O jeigu atsirado tik dabar tai net nzn.

 2. User has not uploaded an avatar
  SimPle_ prieš 3 mėn.

  Sveikos. Laukiuosi 18-kta savaitė, vakar pamačiau iš krūtinės (bet tik vienos) bėgant kelis lašiukus. Galvojau, kad priešpienis, tačiau visur rašo, kad jis gelsvas, baltas, o pas mane buvo bespalvis, permatomas. Ar tai priešpienis, ar reikėtų sunerimti? 🤔

 3. Milda.... prieš 3 mėn.

  SimPle_ parašė:
  Sveikos. Laukiuosi 18-kta savaitė, vakar pamačiau iš krūtinės (bet tik vienos) bėgant kelis lašiukus. Galvojau, kad priešpienis, tačiau visur rašo, kad jis gelsvas,…

  Priešpienis, viskas gerai. Pati nespaudykite, kad bėgtų. Bet jei savaime taip nutinka, tai viskas ok.

 4. User has not uploaded an avatar
  Nežinomaa prieš 3 mėn.

  SimPle_ parašė:
  Sveikos. Laukiuosi 18-kta savaitė, vakar pamačiau iš krūtinės (bet tik vienos) bėgant kelis lašiukus. Galvojau, kad priešpienis, tačiau visur rašo, kad jis gelsvas,…

  Labas, man priešpienis buvo pasirodęs apie 37 savaitė.🙂 Kažkur skaičiau, kad galima ir anksčiau pasirodyti.

 5. User has not uploaded an avatar
  SimPle_ prieš 3 mėn.

  Milda.... parašė:
  Priešpienis, viskas gerai. Pati nespaudykite, kad bėgtų. Bet jei savaime taip nutinka, tai viskas ok.

  Ačiū! Pati nespaudžiu, randu po nakties lašiukus ant pižamų, prieš prausiantis pamatau 'rasojant'. Įtarimų sukėlė tas, kad bespalvis. Ramiau