Apie kūdikio kakutį (su nuotraukomis) (1258)

Jūs tikrai nebūsite pirmieji tėvai, nerimaujantys dėl kūdikio išmatų spalvos ar tirštumo, arba beveik norėsite atšvęsti, kai po kelių dienų laukimo sauskelnėse galų gale rasite „lobį“.

Mažylio išmatų spalva, kvapas ir tekstūra yra kitokia, nei suaugusio žmogaus. Be to, tuštinimosi dažnis mažyliui augant kinta - šviežiai iškeptiems tėvams nėra taip jau paprasta suprasti, kas normalu, o kas ne.

Štai ką reiktų tikėtis aptikti sauskelnėse pirmosiomis mažylio gyvenimo dienomis ir jam augant.

Kakutis pirmosiomis gyvenimo dienomis

Pirmąją mažylio gyvenimo parą sauskelnėse rasite mekonijų – juodą ar žalsvai juodą, tirštą, lipnią, degutą primenančią ir beveik bekvapę substanciją. Ją sudaro kraujo, odos, gleivių, vaisiaus vandenų mišinys, kurių mažylis „prisivalgė“ būdamas mamos pilvelyje.

Pernešiojimo atveju mekonijus gali pasišalinti iš žarnyno dar iki gimdymo: jei mekonijaus pateka į vaisiaus vandenis, jie įgauna žalsvą atspalvį. Tai yra gana pavojinga, nes, patekęs į mažylio plaučius, mekonijus gali sukelti kvėpavimo problemų.

Jei per pirmas 48 valandas mekonijaus sauskelnėse neužtiksite arba pasišalinęs mekonijus bus vientisas, panašus į kamštį, būtinai informuokite mažylio gydytoją.

Kakučio spalva pirmomis dienomis

Pirmą parą išvysite juodos, žalsvai juodos spalvos mekonijų. Per kitas kelias paras sauskelnėse rasite taip vadinamą „pereinamąjį“ kakutį: išmatų spalva po trupti šviesės ir keisis nuo beveik juodos iki vis šviesesnės žalsvos – tai ženklas, kad mažylio virškinimo sistemoje vis mažiau lieka nėštumo metu susikaupusių medžiagų ir daugėja suvirškinto mamos pieno ar pieno mišinio.

Vėliausiai 4-5 parą mekonijus bus visiškai pasišalinęs, ir kakutis bus garstyčių spalvos (normalus naujagimio kakutis).

Kakučio kvapas

Mekonijus – beveik bekvapis. Išmatose daugėjant suvirškinto maisto likučių, išmatos įgaus joms būdingą kvapą.

Kakučio konsistencija

Pirmasis (tikrasis) mekonijus bus tirštas, lipnus ir klampus, primenantis degutą ar mašininę alyvą. Su kiekviena diena išmatos skystės, taps mažiau klampios ir lipnios.

Tuštinimosi dažnis

Paprastai pirmas 3-4 dienas kakučių skaičius atitinka kūdikio amžių dienomis: pirmą dieną mažylis tuštinasi vieną kartą, antrą – du, trečią – tris. Skaičiuoti reiktų tik didesnius nei ~2,5 cm skersmens „pakakojimus“, smulkesnių pirmosiomis dienomis gali būti ir daugiau.

Po 4 gyvenimo dienos, kai mekonijaus beveik nelieka, tuštinimosi ritmas turėtų nusistovėti iki 3-5 kartų per parą.

Kūdikio šlapimas

Kai kurie naujagimiai pirmosiomis dienomis gali šlapintis raudonos ar oranžinės spalvos šlapimu. Tai normalu ir tai nėra kraujas, kaip būtų galima pagalvoti. Nuo antros – trečios gyvenimo paros šlapimas turi tapti visiškai skaidrus ar turėti vos matomą gelsvą atspalvį.

Kraujas sauskelnėse

 

Kai kurių naujagimių mergaičių sauskelnėse, makšties srityje, galite aptikti šiek tiek kraujingų išskyrų. Paprastai jų atsiranda apie trečią gyvenimo dieną ir po kelių ar keliolikos dienų praeina savaime. Tai – mamos hormonų poveikis, ir tai visiškai normalu. Sunerimti reikėtų tik tuo atveju, jei kraujo yra daug.

 

Žindomo ar maitinamo pieno mišiniu vaiko kakutis (skirtumai)

Kakučio spalva ir maitinimo būdas 

Bedra taisyklė yra tokia: visi "žemiškų" išmatų atspalviai nuo gelsvos iki rusvos ar vos žalsvos yra "normalūs", tačiau pieno mišiniais maitinamų kūdikių kakutisi būna kiek tamsesnis nei žindomų.

Žindomų kūdikių išmatų spalva paprastai būna ryškios geltonos garstyčių spalvos. Tačiau, priklausomai nuo mamos suvalgyto maisto, atspalviai gali varijuoti iki tamsesnės rusvos iki žalsvos (tai ne visada reiškia, kad yra problemų).

Pieno mišiniais maitinamų vaikų išmatų atspalviai yra panašūs į žindomų kūdikių, tačiau paprastai būna tamsesni, o rusvi atspalviai dažnesni nei gelsvi.

Jei kūdikis atrodo sveikas ir laimingas, bet koks atspalvis nuo geltonos iki gelsvai žalsvos ar rusvos yra normalus. 

Kūdikio išmatų kvapas ir maitinimo būdas

Žindomų kūdikių išmatų kvapas yra salsvas, ne toks intensyvus ir ne toks atgrasus (nors tikrai bus tėvų, kurie su tokiu vertinimu nesutiks). Kvapui įtakos turi ir mamos suvalgytas maistas. Mišiniais maitinamų kūdikių kakučiui būdingas suaugusio žmogaus išmatų kvapas.

Išmatų konsistencija ir maitinimo būdas 

Žindomų kūdikių išmatos paprastai būna gan skystos – lyg skystesnė grietinė, jogurtas ar kečupas – tokios, kad nepatyrę tėvai gali jas palaikyti viduriavimu. Dažnai išmatose būna smulkių grūdelių – tai yra visiškai normalu. Kai kurios mamos pastebi, kad grūdelių atsiranda suvalgius riebesnių pieno produktų (būtų gerai pasvarstyti, ar nevertėtų žindymo metu atsisakyti pieno produktų. Daugiau: Žindyvės mityba.)

Mišiniu maitinamo kūdikio išmatos taip pat yra gan skystos, bet tirštesnės nei žindomo kūdikio ir labiau primena dantų pastą nei kečupą. Grūdeliai nėra būdingi.

Tuštinimosi dažnis ir maitinimo būdas

Pirmas 4-6 savaites žindomas mažylis tuštinsis dažniau – po 5 ar daugiau kartų. Kai kurie kūdikiai tuštinasi kone po kiekvieno maitinimo: taip yra todėl, kad mamos pienas virškinamas greičiau nei pieno mišiniai.

Mišinuką naujagimio virškinimo sistema virškina lėčiau, tad ir tuštinasi jis rečiau: pirmas 4-6 sav. kūdikis tuštinsis 3-4 kartų per parą.

Pasibaigus pirmajam mėnesiui, tuštinimosi dažnis ims retėti. Yra visiškai normalu, jei žindomas kūdikis nesituština 7-10 dienų: mamos piene esančias medžiagas mažylio organizmas gerai pasisavina ir beveik nelieka ko šalinti.

Taigi, jei nėra vidurių užkietėjimo požymių ir jei mažylis priauga reikiamą svorį, pagrindo nerimauti nėra. Pieno mišiniu maitinamo kūdikio tuštinimosi dažnis taip pat retės iki nusistovės individualus vaiko tuštinimosi grafikas (paprastai, kartą per 1-2 dienas).

Jei kūdikis tuštinasi nerečiau nei kas 2-3 dienas, bet kakutis yra minkštas, vaikas atrodo sveikai, retas tuštinimasis nėra vidurių užkietėjimo požymis.

Kakutis pradėjus primaitinimą

Pradėjus primaitinimą, skirtumą pajusite kone iš karto: kakutis taps tirštesnis, tamsesnis, o jo kvapas taps aštresnis nei iki tol. Nors vyraujanti spalva bus ruda, nuo šiol spalvai įtakos turės ir maistas: pavyzdžiui, morkos išmatoms gali suteikti oranžinį atspalvį.

Kartais išmatose gali pasitaikyti nesuvirškinto maisto gabaliukai. Jei tai atsitinka retkarčiais, pagrindo nerimauti nėra: greičiausiai vaikas blogai sukramtė gabaliukus, o maistas greitai keliavo virškinamuoju traktu ir nespėjo būti suvirškintas.

Kakučio nukrypimai nuo normos

Kūdikio vidurių užkietėjimas

Vaikas tuštinasi rečiau nei kas 3-5 dienas, o išmatos yra kietesnės/sausesnės, gali priminti briedžio ar kiškio išmatas. Kartais net sunku patikėti, kad tokio dydžio rutulį mažylis sugeba išstumti. Tokie dideli, sausi gabalai gali padaryti įplėšimų mažylio išangėje, todėl išmatose gali būti šiek tiek kraujo. Jei tai pavienis atvejis, nerimauti nėra reikalo: žaizdelės greitai užsitrauks.

Viduriavimas

Viduriuojant išmatos yra itin skystos, vandeningos, jose gali būti gleivių. Gana dažnai jos prasiveržia per sauskelnių šonus ar viršų. Viduriavimą gali sukelti alergija maistui, virusinės ligos. Viduriavimas kūdikiams yra daug pavojingesnis, nei vyresniems vaikams ar suaugusiems, tad būtinai kreipkitės į mažylį prižiūrintį gydytoją.

Žalsvos, ryškiai žalios putotos išmatos žindant

Žalios išmatos gali reikšti tai, kad žindymo metu gaunama per daug liesesnio, vandeningo pieno, kuris teka žindymo pradžioje, ir per mažai sotesnio, riebesnio pieno, kuris atiteka maitinimo pabaigoje. Tokiu atveju reikėtų nekaitalioti krutų vieno žindymo metu. Jei kūdikis žinda dažnai ir trumpai, tą pačią krūtį reiktų duoti 3-4 valandas iš eilės.

Tamsiai žalios, beveik juodos išmatos

Tamsiai žalios išmatos yra dažnai reiškinys, jei kūdikis maitinamas geležimi praturtintais pieno mišiniais. Jei visais kitais atžvilgiais vaikas jaučiasi gerai, nerimauti dėl to pagrindo nėra. Tamsiai žaliai tuštinasi ir kūdikių gelta sergantys mažyliai – pasveikę, jie tuštinsis kaip ir kiti.

Gleivėtos išmatos

Gleivių gali atsirasti dėl įvairių priežasčių, pavyzdžiui, dėl virusinio susirgimo, maito produktų netoleravimo (skaityti žemiau). Tačiau jų gali atsirasti ir dėl priežasčių, dėl kurių ypatingai nerimauti nėra reikalo. Pavyzdžiui, dygstant dantukams ir pagausėjus seilėtekiui, nes mažylis dalį seilių nuryja. Tad reiktų stebėti situacijų ir simptomų visumą: jei be gleivių yra ir kitų požymių, kad yra virškinimo sistemos problemų, greičiausiai prireiks išsamesnių tyrimų.

Juodos, labai tamsių atspalvių išmatos

Tai gali būti vidinio kraujavimo požymis, todėl būtina kreiptis į gydytoją, ypač jei kūdikis yra neramus, jam kažką skauda.

 

Balkšvos išmatos

Balkšvos išmatos rodo, kad gali būti kepenų ir tulžies pūslės problemų, medžiagos blogai suvirškinamos ir įsisavinamos. Būtina kreiptis į gydytoją.

Išmatos su krauju

Kraujo išmatose gali būti dėl kelių priežasčių: užkietėjus viduriams tuštinantis išangėje atsiranda įtrūkimų, kraujo gali patekti ir žindant, jei mamos speneliai yra sutrūkinėję ir kraujuoja. Kūdikiui tai nepavojinga, nors mamai ir skausminga. Kraujas gali būti ir alergijos maistui ar žarnyno infekcijos požymis (tokiu atveju būtina kreiptis į gydytoją).

Žalsvos, gleivėtos, kartais ir su krauju, išmatos

Žalsvos ir gleivėtos išmatos, kartais ir su krauju, gali rodyti alergiją mamos suvalgytam maistui ar pieno mišinio netoleravimą, ypač jei yra odos bėrimų, o aplink išangę yra paraudimas ("išangės žiedas"). Kraujas taip pat gali būti alergijos maistui ar žarnyno infekcijos požymis (tokiu atveju būtina kreiptis į gydytoją).

Dažniausiai kūdikiai netoleruoja pieno produktų, tačiau tai gali būti ir reakcija į kviečiuose esantį gliuteną, kiaušinius, riešutus. Produktus, kurie gali alergizuoti, iš žindančios mamos meniu reikėtų išbraukti mažiausiai trims savaitėms ir stebėti kūdikio būsenos pokyčius.

Koreguodama mitybą, mama turi nepamiršti ir „paslėptų“ dirgiklių: pavyzdžiui, jei mažylis yra jautrus pieno baltymams, atsisakyti pieno produktų nepakaks, nes pieno gali būti ir sausainiuose, kituose gaminiuose, tad skaityti ant produktų pakuotės nurodytą sudėtį gali tekti itin atidžiai. Jei kūdikis maitinamas pieno mišiniu, jis gali būti alergiškas jame esantiems karvės pieno baltymams, todėl įprastą mišinį gali tekti pakeisti alergiškiems vaikams skirtu mišiniu.

Naujausi komentarai

 1. grafaitee
  grafaitee prieš 1 sav.

  Aš atsisakiau pieno produktų, nes nuo jų atpylinėjo. Produktų su glitimu - nuo jų bėrė. O žaliai maniškė kakoja dėl riešutų, tad kol kas ir jų nevalgau.

 2. User has not uploaded an avatar
  Irmoshka prieš 6 d.

  Ar buvo kam kad pirsnotu skystu kakiuku? I diena vos ne 20 pampersu pakeiciame, nes tik pirst, ir jau laselis suduko kelnese, ir taip visa diena. Jau nebezinau ir ka daryt.

 3. User has not uploaded an avatar
  pypsia prieš 6 d.

  Irmoshka parašė:
  Ar buvo kam kad pirsnotu skystu kakiuku? I diena vos ne 20 pampersu pakeiciame, nes tik pirst, ir jau laselis suduko kelnese, ir taip visa diena. Jau nebezinau ir k…

  Mano abu taip pirsčiojo sustiprėjo žarnynas, raumenukai ir praėjo

 4. Do_Nata
  Do_Nata prieš 5 d.

  Sveikos, man labai neramu.
  Antra para.
  Šitaip.tuštinasi sūnus. Kvapas rūgštokas. Ne yoks kaip visad. Maitinu pati.
  Temperatūros neturi. Tuštinasi tiek pat, kiek ir anksčiau. Jokių lašiukų neduodu.
  Anksčiau jis pastenėdavo, kad išsituštintų, bet dabar jam lengviau. O tuštinimosi garsas visad kaip iš patrankos.. net kitam kambary girdisi.

 5. Lerina
  Lerina prieš 3 d.

  Mamytes, pasikeite mazyles kakutis ir nezinau ar sunerimti. Tapo zalsvas, bet kas labiau neramina - tamsus taskeliai. Kas tai galetu buti?