Kokiais atvejais naujagimis laikomas pernešiotu?

Pernešiotas naujagimis Sarahbean | Shutterstock.com

Nors diagnostikos tyrimų metodikos sparčiai tobulėja, nemaža dalis (1/10) nėštumų, deja, vis dar yra uždelsti. Bet ką tai iš tikrųjų reiškia? Iš ko galime spręsti, kad kūdikis yra pernešiotas, ir kodėl tai yra pavojinga?

Koks nėštumas yra laikomas užsitęsusiu

Jei nėštumas užsitęsė ilgiau nei 42 savaites – galima teigti, kad vaikas yra pernešiotas. Tokiu atveju gimdymas gali būti sunkesnis, todėl moteriai reikia daugiau medikų dėmesio. Daktarui įvertinus tokio nėštumo būklę, sprendžiama, ar gimdymas vyks įprastiniu būdu, ar bus atliktas cezario pjūvis, ar pasitelkti kiti pagalbiniai metodai.

Užsitęsusio nėštumo priežastys

Viena iš užsitęsusio nėštumo priežasčių – vėlyvas kreipimasis į gydytoją ginekologą. Ankstyvojoje nėštumo fazėje moterys ne visada iš karto pastebi jo požymius arba vis atideda vizitą pas gydytoją. Jei taip nutinka, o ypač jei moteris nepamena savo paskutinių mėnesinių datų (arba jeigu jos buvo nereguliarios) – nustatyti nėštumo pradžią gali būti labai sunku.

Patikslinti nėštumo laiką gali ultragarsinis tyrimas. Bet ir jis ne visada būna tikslus: jei vaisiaus vystymasis nėra sklandus, įmanoma akivaizdi paklaida.

Todėl, vos tik įtarus nėštumą, be galo svarbu yra atlikti nėštumo testą, o dar geriau – nedelsiant kreiptis į akušerį ginekologą, kad jis laiku nustatytų nėštumo pradžią.

Kitos galimos užsitęsusio nėštumo priežastys:

 • stiprūs moters emociniai krūviai;
 • mažas fizinis aktyvumas (lovos režimas arba sėdimasis gyvenimo būdas)
 • endokrininės problemos;
 • hormoninis disbalansas;
 • vyresnis moters amžius (jei ji gimdo pirmą kartą);
 • lytinių organų ligos;
 • vitaminų trūkumas organizme;
 • paveldimumas;
 • moters biologinis nepasiruošimas gimdymui;
 • psichologinės priežastys.

Iš tiesų priežasčių gali būti labai daug, todėl jas nustatyti yra labai sunku: kiekvienas atvejis individualus. Be to, nėra nelengva ir prognozuoti tokio tipo nėštumą.

Svarbus faktas

Berniukai yra tingesni nei mergaitės. Būtent jie dažniausiai neskuba gimti laiku.

Gimdymo procesas

Jei gydytojas ultragarsu laiku pastebės, kad nėštumas gali būti uždelstas, jis gali imtis priemonių: paspartinti gimdymą. Laimė, gera ultragarso tyrimų technika padeda lengviau aptikti užsitęsusius nėštumus, taigi šiandien jų pasitaiko rečiau nei anksčiau.

Jei vis tik laiku aptikti užsitęsusio nėštumo nepavyko ir naujagimis gimė pernešiotas, gydytojai gali tai nustatyti naujagimio apžiūros metu.

Pernešioto kūdikio požymiai

Pernešiotų vaikų oda nėra elastinga. Tai sietina su sutrikusia kūdikio mityba jam esant dar įsčiose. Oda negauna pakankamai deguonies, maistinių medžiagų, taigi ji gali būti raukšlėta arba net – žalios spalvos. Be to, kūdikis gali atrodyti ne toks putlutis, kaip kiti kūdikiai.

Kiti pernešiojimo požymiai:

 • vaisiaus vandenų sumažėjimas;
 • išmirkę vaiko delniukai;
 • didesnė kūdikio kaukolė;
 • ilgi vaiko nagučiai;
 • siauri gimdymo takai;
 • placentos senėjimo požymiai (nustatoma ultragarsu).

Kokių priemonių gali tekti imtis

Užsitęsusio nėštumo atveju gimdymas gali būti šiek tiek komplikuotas. O tai reiškia, kad gali prireikti cezario pjūvio arba kitų pagalbinių metodikų ir priemonių, pavyzdžiui, vakuumo ekstrakcijos procedūros.

Įvertinę įvairių traumų riziką, gydytojai pasirenka tinkamą, kuo saugesnį gimdymo būdą.

Pernešioto naujagimio būklės nustatymas

Pernešioto naujagimio būklę nustato gydytojas, stebėdamas jo išvaizdą, kvėpavimą, svorį, šlapinimąsi ir tuštinimąsi. Įvertinami vaiko neurologiniai pokyčiai, kraujotaka, kvėpavimo sistema. Jei situacija reikalauja – kūdikis prižiūrimas intensyviosios terapijos skyriuje. Jei jis yra sveikas – to neprireikia. Visgi tokiu atveju šiems naujagimiams gydytojai stengiasi skirti daugiau dėmesio, intensyviau juos prižiūrėti pirmaisiais gyvenimo metais.

Svarbus faktas

Pernešioti naujagimiai gali būti dirglesni arba, atvirkščiai – ramūs, prislopę.

Užsitęsusio nėštumo pasekmės

Stipriai uždelstas nėštumas gali turėti įtakos vaiko vidaus organams, smegenims, centrinei nervų sistemai. Be to, kūdikiui gali pritrūkti deguonies, taigi gali prasidėti dusimas. Rimčiausia ir skaudžiausia tokio nėštumo pasekmė – padidėjusi perinatalinio mirtingumo rizika po 42-jų nėštumo savaičių.

Kaip išvengti užsitęsusio nėštumo

Tokio tipo nėštumo priežastys – labai įvairios, dažnai viena provokuoja kitą, todėl labai sunku tiek atsekti jo priežastis, tiek prognozuoti paties nėštumo eigą ir išvengti nemalonių komplikacijų.

Vienas svarbiausių uždelsto nėštumo prevencijos būdų – reguliarus lankymasis pas gydytoją ginekologą, atidus savo būklės stebėjimas, mėnesinių ciklo sekimas. Laiku aptikus tokio nėštumo požymius, didelė tikimybė, kad pavyks to išvengti.

Svarbu – reaguoti ramiai

Svarbu yra nepulti į paniką, jei vaikelis neskuba pamatyti pasaulio 40-ąją nėštumo savaitę. Prireikus, gimdymas yra skatinamas, taigi vaikas gali gimti visiškai sveikas, ir nėštumas nebus laikomas uždelstu.

Be to, pasitaiko atvejų, kai gimdymo terminas būna neteisingai nustatytas, o nėštumas – neteisingai įvertintas kaip uždelstas. Tokiu atveju gydytojai sėkmingai nustato kūdikio būklę ultragarsu. 

Susiję straipsniai

Votys: kodėl atsiranda ir kaip gydyti?

Votis, kitaip dar vadinama furunkulu – tai plauko maišelio uždegimas, galintis pažeisti ir aplinkinius audinius.

Stomatitas – skausmingas burnos gleivinės uždegimas

Stomatitas – tai burnos gleivinės uždegimas. Dėl jo jaučiamas diskomfortas valgant, kalbant ir atliekant kitus įprastus veiksmus.

Infekcinė mononukleozė (Epšteino-Baro virusinė infekcija)

Mononukleozė – ūmi liga, kuria dažniausiai serga jaunimas ir vaikai. Ligos protrūkių daugiausia pasitaiko rudenį ir žiemą.