Kūdikio šlapinimasis: viskas, ką reikia žinoti tėvams (1)

Mama keičia sauskelnes kūdikiui New Africa | Shutterstock.com

Daugeliui kūdikio susilaukusių tėvų kyla visa puokštė klausimų, susijusių su mažylio šlapinimusi. Dažniausi jų – kiek šlapių sauskelnių normalu kasdien pakeisti ar kokios spalvos ir kvapo turėtų būti kūdikio šlapimas. Taigi, kas normalu, o kas ne, kai kalbame apie kūdikio „sysiukus“?

Naujagimio šlapinimasis

Naujagimių šlapimo pūslė – labai maža, joje gali tilpti vos apie 15 ml šlapimo, todėl naujagimis gali šlapintis beveik kas valandą ( t. y. vidutiniškai apie 20 kartų per parą).

Jei mažylis miega, nežadinkite jo norėdami pakeisti sauskelnes. Visiškai užteks jas keisti po kiekvieno maitinimo maždaug kas 2–3 valandas dieną ir kas 3–4 valandas naktį.

Šlapių sauskelnių kiekis pirmąją gyvenimo savaitę

Žindančios mamos dažnai jaučia didesnį nerimą nei mamos, maitinančios naujagimius iš buteliuko pieno mišiniu ar nusitrauktu pienu. Kai duodate buteliuką, lengviau žinoti, ar naujagimis gauna pakankamai pieno. Maitinant krūtimi, ypač pirmosiomis dienomis, kai motinos pieno kiekis dar tik palaipsniui didėja, gali būti sudėtinga numanyti, ar vaikeliui užtenka pieno.

Taigi, skaičiuodami šlapias sauskelnes būsite tikri, kad naujagimis gauna tiek maisto, kiek jam reikia.

Visiškai normalu, jei naujagimiui per dieną pakeičiate 4–6 šlapias sauskelnes, nors kartais gali tekti keisti sauskelnes ir kas valandą ar vos kas tris valandas. Atminkite, kad šlapimo kiekis yra tiesiogiai susijęs su vartojamų skysčių kiekiu.

Žindomų naujagimių šlapinimasis

Žindomų kūdikių šlapių sauskelnių kiekis pirmąją gyvenimo savaitę keičiasi kasdien. Pirmosiomis dienomis naujagimis negaus daug motinos pieno, todėl natūralu, kad gali užtekti pakeisti vos vienas ar dvejas sauskelnes. Tada laikui bėgant ir motinos pieno kiekiui didėjant naujagimis kaskart „pagamins“ vis daugiau šlapių sauskelnių.

Žindomų naujagimių šlapinimosi barometras pirmosiomis dienomis:

  • 1 diena: naujagimis pirmą kartą pasišlapins po gimimo praėjus 12–24 val.
  • 2 diena: turėtumėte tikėtis bent 2 šlapių sauskelnių per dieną.
  • 3–5 dienos: trečią ar ketvirtą dieną po gimdymo krūtys prisipildys pieno, naujagimis daugiau ir dažniau žįs, tad dažniau teks keisti ir sauskelnes. Naujagimiui turėtų reikėti pakeisti nuo 3 iki sauskelnių kasdien.
  • 6 ir vėlesnės dienos: naujagimiui per 24 val. turėtumėte pakeisti bent po 6–8 sauskelnes, tačiau jų gali būti ir daugiau, nes kai kurie mažyliai po kiekvieno maitinimo ne tik pasišlapina, bet ir pasituština.

Pieno mišiniu ar nusitrauktu mamos pienu iš buteliuko maitinamų naujagimių šlapinimasis

Jei maitinate iš buteliuko, pirmąją ir antrąją dienas po gimimo jūsų kūdikis nesuvartos daug mišinio ar ištraukto motinos pieno.

Tačiau jei nuo pat gimimo kūdikis nesiskundžia apetitu ir kas maždaug 3 val. suvartoja bent po 50 ml pieno ar pieno mišinio, šlapių sauskelnių teks pakeisti kur kas daugiau, nei tikėjotės.

Iš buteliuko maitinamų naujagimių šlapinimosi barometras pirmosiomis dienomis:

  • 1 diena: naujagimis pirmą kartą pasišlapins po gimimo praėjus 12–24 val.
  • 2 diena: per ją turėtumėte tikėtis bent dviejų šlapių sauskelnių.
  • 3–5 dienos: kūdikiui vidutiniškai teks pakeisti ir 3–5 sauskelnes.
  • 6 ir vėlesnės dienos: kasdien turėtumėte pakeisti 6–8 šlapias sauskelnes, tačiau visiškai normalu, jei sauskelnių bus ir 10 ar net 12.

Kaip įvertinti, ar sauskelnės nėra šlapios?

Kaip daugelis žinome, naujagimiai išskiria tik nedidelį kiekį šlapimo, o vienkartinės sauskelnės labai gerai jį sugeria. Tad gali būti sunku atskirti, ar sauskelnės šlapios ir ar jūsų kūdikis pakankamai šlapinasi. Taigi, keli būdai, kaip įsitikinti, ar mažylis šlapinasi:

  • Naudokite vienkartines sauskelnes su drėgmės indikatoriumi;
  • Sauskelnes galima liesti ar bandyti užuosti šlapimo kvapą;
  • Į kūdikio sauskelnes įdėkite vienkartinę nosinaitę: ji sugers šlapimą, bus lengviau sužinoti, ar naujagimis pasišlapino;
  • Išbandykite medžiaginius vystyklus: gali būti lengviau pastebėti ir pajusti drėgnumą naudojant medžiagines, o ne įprastas sauskelnes.

Kokia naujagimio šlapimo spalva yra normali?

Naujagimio šlapimas turėtų būti bespalvis arba šviesiai gelsvas. Tačiau jei žindote, kartais galite pastebėti nežymius spalvos pokyčius. Motinos pieno spalvą gali pakeisti gali tam tikri maisto produktai, maistiniai dažai, papildai ir kt. Dėl to naujagimio šlapimas gali įgauti žalsvą, švelniai rožinį ar oranžinį atspalvius.

Koncentruotas šlapimas

Koncentruotas šlapimas būna labai tamsiai geltonos spalvos ir skleidžia intensyvų kvapą. Jei net plika akimi pastebite, kad sauskelnės yra geltonos, šlapimas skleidžia aštrų kvapą ir naujagimis ar kūdikis retai šlapinasi, kreipkitės į gydytojus.

Labai koncentruotame šlapime pirmosiomis gyvenimo dienomis gali būti uratų kristalų (šlapimo rūgšties kristalų). Dėl jų naujagimio sauskelnėse gali susidaryti rausvos, raudonos arba oranžinės spalvos miltelių pavidalo dėmės.

Šlapimas skaidresnis taps penktą ar šeštą dieną, kai mamos organizmas pradės gaminti daugiau pieno.

Kraujas kūdikių šlapime

Tiek berniukų, tiek mergaičių vystykluose gali būti šiek tiek kraujo, tačiau dėl skirtingų priežasčių. Štai dvi esminės jų:

  • Pseudomėnesinės. Pirmosiomis gyvenimo dienomis dėl hormonų įtakos naujagimėms mergaitėms gali atsirasti kraujo atspalvio makšties išskyrų. Tai viena iš vadinamųjų pereinamųjų naujagimių būklių, ji yra normali ir praeina savaime.
  • Apipjaustymas: po apipjaustymo berniukų vystykluose gali būti šiek tiek kraujo. Kraujavimas po šios nedidelės operacijos paprastai trunka kelias valandas.

Jei mažylio šlapime matote kraujo pėdsakų, nedelsdami kreipkitės į gydytoją.

Kokių dar šlapimo pakitimų pastebėjus reikėtų pasitarti su gydytoju?

Jei kūdikis negauna pakankamai skysčių, jam gali prasidėti dehidratacija – ganėtinai pavojinga būklė. Gydytojas pirmiausia patikrins kūdikio sveikatą, o po to trumpai apklaus tėvus siekdamas išsiaiškinti, kiek ir kaip dažnai kūdikis valgo.

Taip pat pasitarkite su gydytoju, jei:

  • Po 5 gyvenimo dienos naujagimis per dieną pasišlapina mažiau nei 6 kartus (pakeičiate mažai sauskelnių);
  • Po 4 gyvenimo paros šlapimas yra tamsiai geltonas, itin koncentruotas, skleidžia nemalonų kvapą;
  • Naujagimis yra labai mieguistas, pavargęs, jį sunku pažadinti;
  • Mažylio burna ir lūpos išsausėjo;
  • Momenėlio vietoje atsirado didesnis įdubimas.

Šlapimo takų infekcijos kūdikiams požymiai

Į kūdikio šlapimo takus patekusios bakterijos gali sukelti infekciją.

Šlapimo takų infekcija gali pakeisti kūdikio šlapimo kiekį, spalvą ar kvapą. Šlapimo takų infekcijai taip pat būdingas karščiavimas, vėmimas, irzlumas, vangumas, nenoras imti krūtį ar buteliuką.

Keli būdai, kaip užkirsti kelią šlapimo takų infekcijai:

  • Dažnai keiskite kūdikio sauskelnes, ypač po tuštinimosi, pasituštinus kaskart kruopščiai nuplaukite užpakaliuką;
  • Valykite kūdikio užpakaliuką nuo priekio užpakaliuko link (t. y. nuo lytinių organų išeinamosios angos link, o ne atvirkščiai);
  • Įsitikinkite, kad kūdikis gauna pakankamai motinos pieno ar mišinio;
  • Nusiplaukite rankas prieš ir po sauskelnių keitimo.

Susiję straipsniai

Kūdikių kefalohematoma – kraujo sankaupa galvoje

Kefalohematoma – tai patologija, kai tarp naujagimio galvos odos ir kaukolės susiformuoja kraujo sankaupa.

Kūdikis atpila su krauju: ar tai pavojinga ir ką daryti?

Jeigu kūdikio atpiltame skrandžio turinyje matyti kraujo, tėvai nemenkai išsigąsta. Ar tai pavojinga?

Kada kūdikį jau galima migdyti ant šono ar pilvo?

Naujagimius ir mažus kūdikius reikėtų migdyti tik ant nugaros. O kada galima vaikelį saugiai guldyti ant pilvo ar šono?

Naujausi komentarai

  1. User has not uploaded an avatar
    sdras prieš 1 m.

    Sveiki, sunerimau iš po nakties miego radusi visiškai sausą pampį. Mums 2mėn ir kelios dienos, mažylė valgo PM, užmiega pavalgiusi 22val ir išmiega po 6-7val, o pavalgiusi dar pamiega. Kiekvieną maitinimą suvalgo po 100-130 ml. Visada randu pasisiotą pampį, o šią naktį jis visiškai sausas. Taip matau pirmą kartą. Mažylė nekarščiuoja, viskas daugiau atrodo normalu. Per dieną suvalgo 600-900 ml. Ar reikėtų palaukti ir pažiūrėti ar dieną bus pasisiota įprastai, ar jau kreiptis pagalbos?