Vyro dalyvavimas gimdyme (159)

Vyras dalyvauja gimdyme Gorodenkoff | Shutterstock.com

Didžioji dalis gimdyvių pageidauja, kad gimdymo metu dalyvautų ir vyras – pats artimiausias žmogus ir netrukus pasaulį išvysiančio naujagimio tėtis.

Ar vyras turi dalyvauti gimdyme?

Vyro dalyvavimas gimdyme turėtų būti vaiko netrukus susilauksiančios poros sprendimas. Ruošdamiesi gimdymui tiesiog atvirai pasikalbėkite ir išsakykite savo lūkesčius.

Svarstydami apie vyro dalyvavimą gimdyme atkreipkite dėmesį į šiuos niuansus:

 • Nėščiosios noras. Gimdymo metu svarbiausi yra moters pageidavimai - juk jos fizinė ir emocinė savijauta turi didžiulę įtaką gimdymo eigai. Moteris turėtų, visų pirma, pačiai sau atsakyti į klausimą, ar ji nori, kad vyras dalyvautų gimdyme bei koks turėtų būti jo vaidmuo.
 • Vyro noras. Ruošiantis gimdymui reikėtų aptarti vyro poziciją ir norą dalyvauti (arba ne) gimdyme. Vieni vienareikšmiškai to labai nori. Kiti yra pasirengę dalyvauti, jeigu jų buvimas šalia reikalingas partnerei. Treti bijo kraujo, blogai jaučiasi matydami moters kančias arba nepalaiko šiltų santykių su gimdyve, todėl gimdyme dalyvauti atsisako.
 • Vyro pasiruošimas gimdymui. Vyrą reikia paruošti gimdymui: supažindinti su jo funkcijomis gimdymo metu, nuteikti, kas laukia, ko tikėtis, ir pan. Padėti gali speciali literatūra, pokalbiai su medikais, psichologais, dalyvavimas specialiuose būsimųjų tėvelių kursuose.
 • Kuriuose gimdymo etapuose vyras bus kartu? Jeigu vyras pageidauja dalyvauti gimdyme, pasitarkite, kuriuose gimdymo etapuose jis bus šalia. Pavyzdžiui, galbūt vyras norėtų ir galėtų dalyvauti pirmajame gimdymo etape, t.y. prasidėjus tikriesiems sąrėmiams ir veriantis gimdos kakleliui, o stangų ir vaisiaus išstūmimo metu laukti už durų.

Pagrindinės vyro užduotys gimdymo metu

Pagrindinė vyro užduotis – padėti sutelkti dėmesį ir atsipalaiduoti, nes sąrėmiai ir gimdymas gali tęstis net iki 48 valandų.

Gimdymo metu vyras gali atlikti šias užduotis:

 • Padėti atsipalaiduoti. Jeigu lankėte nėščiųjų kursus, juose turėjote išmokti kvėpavimo technikų ir kitų gimdymo metu atsipalaiduoti padedančių pratimų, kuriuos padeda atlikti vyras. Vyras gimdymo metu taip pat gali daryti bet ką kitą, kas palengvina skausmą, nukreipia mintis. Pavyzdžiui, masažuoti pėdas, šukuoti plaukus, pakalbinti ar paprasčiausiai palaikyti už rankos.
 • Globoti ir pasirūpinti. Vyras galėtų būti tas žmogus, kuris atneša vandens, padeda nusiprausti, persirengti ir pan.
 • Padėti fiziškai. Prilaikyti vaikščiojant, padėti nueiti į tualetą, pasiversti ant kito šono ar prilaikyti koją stanginantis.
 • Užtikrinti gimdymo plano vykdymą. Nėštumo metu sudaromas gimdymo planas apibrėžia pageidaujamą gimdymo eigą ir kitus nėščiosios norus bei lūkesčius. Jame dažniausiai nurodoma, ar nėščioji gimdymo metu pageidauja nuskausminamųjų, ar ji sutinka su gimdymo skatinimu, epiziotomija (tarpvietės kirpimu) ir kt. Gimdymo planą būtinai aptarkite su vyru. Jeigu gimdymo plano nesudarėte, su vyru pasikalbėkite apie nepageidaujamas ir toleruojamas medicinines intervencijas bei kitas gimdymo detales.
 • Išspręsti iškilusias problemas. Jeigu atvykusi į ligoninę kažką pamiršote, prireikė dar kažką nupirkti, trikdo pašaliniai žmonės palatoje ar atšiaurus personalo elgesys, vyras galėtų išspręsti šias problemas.
 • Sutvarkyti dokumentus ir panašius reikalus. Vyras galėtų apsiimti sutvarkyti visus su sveikatos/socialiniu draudimu susijusius reikalus, taip pat kitus dokumentus, kurių gali prireikti iki gimdymo ar iškart po jo.
 • Perkirpti virkštelę. Nemažai tėvelių nepraleidžia galimybės dalyvauti šiame paskutiniame vaikelio atėjimo į pasaulį etape. Jeigu vyras norėtų perkirpti virkštelę, rekomenduojama dėl to iš anksto susitarti su medicinos personalu.
 • Pranešti giminaičiams, draugams. Kūdikio gimimo laukia ne tik tėvai, bet ir kiti artimi žmonės, kurių klausimai gali varginti ar erzinti gimdyvę. Jeigu pageidaujate, bendravimą su giminaičiais ir draugais galite perduoti vyrui.

Daiktai, kurių vyrui prireiks ligoninėje gimdymo metu

Jei gimdyvės krepšelis į ligoninę jau paruoštas, būtų gerai, kad ir būsimasis tėtis dar iki gimdymo susiruoštų reikalingiausius daiktus.

Gimdyme dalyvaujančiam vyrui rekomenduojama turėti:

 • patogią avalynę;
 • švarius marškinius ar marškinėlius;
 • užkandžių;
 • telefono įkroviklį ir kitų daiktų, kurių gali prireikti šią svarbią dieną.

Ar vyras gali dalyvauti cezario pjūvio operacijos metu?

Paprastai vyras gali likti šalia beveik viso pasiruošimo cezario pjūvio operacijai metu, tačiau Lietuvoje nėra įprasta leisti vyrui stebėti cezario pjūvio operaciją – nebent pavyktų susitarti dėl to su operuojančiu gydytoju.

Naujausi komentarai

 1. Mamsė
  Mamsė prieš 6 m.

  Mano vyras dalyvavo abejuose gimdymuose. Kai suzinojo, kad laukiuosi tai iskart pasake, kartu padareme kartu ir pagimdysime, nors as pati sakiau, kad tikrai nera reikalo jam traumuotis ir panasiai, o jis pasake, kad manes vienos issigandusios tarp svetimu zmoniu nepaliks. Tai kaip sakant gimdeme kartu. Dar dabar sirdi glosto, kai jis su tokiu dziaugsmu sako, kad pirmas vaikus pamate, pirma karta gyvenime maciau, kad mano vyras verktu, verke is dziaugsmo, kaip jos sako gi as pirmiau uz tave pamaciau. Visa laika laike mane uz rankos, o kai reikejo stumti tai koja laike, nes vis suspaust norejau. Kaip jis sako nieko baisaus nera, kaip gali buti baisu kai tavo vaikas i pasauli ateina. Na man ir paciai nebuvo baisu abu gimdymai lengvi buvo. Tik pirma pagimdziau tokia mintis sove, kad davar dar galeciau gimdyti. Bet jei vyras nebutu norejes dalyvauti tai jokiu budu jo neversciau. Yra dalykai kurie gali ilgam istrigti zmoguo atmintyje ypac jei jis jautreanis ir kaip bebutu kam traumuoti (jeigu tam zmogui tai trauma) savo vyra.

 2. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 6 m.

  Mamsė parašė:
  Mano vyras dalyvavo abejuose gimdymuose. Kai suzinojo, kad laukiuosi tai iskart pasake, kartu padareme kartu ir pagimdysime, nors as pati sakiau, kad tikrai nera re…

  Pirmas gimdymas irgi buvo panašus, kad ir koja teko laikyt bet niekad nebuvo sakes prieš gimdymą, kad nedalyvaus ar kažką ir prieš antra nesakė, kad nenoriu dalyvauti antras aisku buvo toks greitas per 1 valandą ir 43 min, tai pati jau neleidau nei kalbint per saremius, nei nugaros masažuoti, bet man buvo geriau, kad šalia yra nors ir sėdėjo ant krėslo ir nieko nedarė

 3. yyzzyy
  yyzzyy prieš 6 m.

  Maniskis dalyvavo. Laike ir kojas, pasakinejo ka daryti (ka pasako akusere pakartodavo). Labai padejo, as buvau pasimetusi, lyg apsvaigus, o jis kai pasakydavo as klausydavau ir darydavau. Sake eitu ir i sekanti, jam nebuvo slykstu, po gimdymo visiems gyresi kad ejo ir kad nebuvo nieko baisaus ko ten bjauretis ar bijoti.

 4. Jolita931
  Jolita931 prieš 3 m.

  Maniškis taipogi dalyvavo. Kartu su akušere padėjo kojas laikyti, ir stovėjo koju gale,priešais ateinanti kudiki. Komentavo kiekviena žingsni kad plaukučiai matosi,kad lenda. Aš labai džiaugiuosi o ir vyras sakė jog norėjo savo akimis matyti, nes jam buvo idomu kaip tas procesas vyksta ir butynai antro vaikučio gimime dalyvaus,nors per pirma neleidau manes net liesti 😁😂

 5. Red_Flower
  Red_Flower prieš 1 m.

  Vyras dalyvavo dukrytes gimdyme, virkstele nukirpo, tik jam pasidare silpna, kai dariausi epidura, nepatinka jam adatos 😃 o sunaus gimdyme jau viena buvau, pasiliko vyras su dukryte namuose, nakty vandenys nubego, dar aisku korona, bet nebuvo kada liudeti laukiau kada greiciau pagimdysiu 😃