Vyro dalyvavimas gimdyme (167)

Vyras dalyvauja gimdyme Gorodenkoff | Shutterstock.com

Didžioji dalis gimdyvių pageidauja, kad gimdymo metu dalyvautų ir vyras – pats artimiausias žmogus ir netrukus pasaulį išvysiančio naujagimio tėtis.

Ar vyras turi dalyvauti gimdyme?

Vyro dalyvavimas gimdyme turėtų būti vaiko netrukus susilauksiančios poros sprendimas. Ruošdamiesi gimdymui tiesiog atvirai pasikalbėkite ir išsakykite savo lūkesčius.

Svarstydami apie vyro dalyvavimą gimdyme atkreipkite dėmesį į šiuos niuansus:

 • Nėščiosios noras. Gimdymo metu svarbiausi yra moters pageidavimai - juk jos fizinė ir emocinė savijauta turi didžiulę įtaką gimdymo eigai. Moteris turėtų, visų pirma, pačiai sau atsakyti į klausimą, ar ji nori, kad vyras dalyvautų gimdyme bei koks turėtų būti jo vaidmuo.
 • Vyro noras. Ruošiantis gimdymui reikėtų aptarti vyro poziciją ir norą dalyvauti (arba ne) gimdyme. Vieni vienareikšmiškai to labai nori. Kiti yra pasirengę dalyvauti, jeigu jų buvimas šalia reikalingas partnerei. Treti bijo kraujo, blogai jaučiasi matydami moters kančias arba nepalaiko šiltų santykių su gimdyve, todėl gimdyme dalyvauti atsisako.
 • Vyro pasiruošimas gimdymui. Vyrą reikia paruošti gimdymui: supažindinti su jo funkcijomis gimdymo metu, nuteikti, kas laukia, ko tikėtis, ir pan. Padėti gali speciali literatūra, pokalbiai su medikais, psichologais, dalyvavimas specialiuose būsimųjų tėvelių kursuose.
 • Kuriuose gimdymo etapuose vyras bus kartu? Jeigu vyras pageidauja dalyvauti gimdyme, pasitarkite, kuriuose gimdymo etapuose jis bus šalia. Pavyzdžiui, galbūt vyras norėtų ir galėtų dalyvauti pirmajame gimdymo etape, t.y. prasidėjus tikriesiems sąrėmiams ir veriantis gimdos kakleliui, o stangų ir vaisiaus išstūmimo metu laukti už durų.

Pagrindinės vyro užduotys gimdymo metu

Pagrindinė vyro užduotis – padėti sutelkti dėmesį ir atsipalaiduoti, nes sąrėmiai ir gimdymas gali tęstis net iki 48 valandų.

Gimdymo metu vyras gali atlikti šias užduotis:

 • Padėti atsipalaiduoti. Jeigu lankėte nėščiųjų kursus, juose turėjote išmokti kvėpavimo technikų ir kitų gimdymo metu atsipalaiduoti padedančių pratimų, kuriuos padeda atlikti vyras. Vyras gimdymo metu taip pat gali daryti bet ką kitą, kas palengvina skausmą, nukreipia mintis. Pavyzdžiui, masažuoti pėdas, šukuoti plaukus, pakalbinti ar paprasčiausiai palaikyti už rankos.
 • Globoti ir pasirūpinti. Vyras galėtų būti tas žmogus, kuris atneša vandens, padeda nusiprausti, persirengti ir pan.
 • Padėti fiziškai. Prilaikyti vaikščiojant, padėti nueiti į tualetą, pasiversti ant kito šono ar prilaikyti koją stanginantis.
 • Užtikrinti gimdymo plano vykdymą. Nėštumo metu sudaromas gimdymo planas apibrėžia pageidaujamą gimdymo eigą ir kitus nėščiosios norus bei lūkesčius. Jame dažniausiai nurodoma, ar nėščioji gimdymo metu pageidauja nuskausminamųjų, ar ji sutinka su gimdymo skatinimu, epiziotomija (tarpvietės kirpimu) ir kt. Gimdymo planą būtinai aptarkite su vyru. Jeigu gimdymo plano nesudarėte, su vyru pasikalbėkite apie nepageidaujamas ir toleruojamas medicinines intervencijas bei kitas gimdymo detales.
 • Išspręsti iškilusias problemas. Jeigu atvykusi į ligoninę kažką pamiršote, prireikė dar kažką nupirkti, trikdo pašaliniai žmonės palatoje ar atšiaurus personalo elgesys, vyras galėtų išspręsti šias problemas.
 • Sutvarkyti dokumentus ir panašius reikalus. Vyras galėtų apsiimti sutvarkyti visus su sveikatos/socialiniu draudimu susijusius reikalus, taip pat kitus dokumentus, kurių gali prireikti iki gimdymo ar iškart po jo.
 • Perkirpti virkštelę. Nemažai tėvelių nepraleidžia galimybės dalyvauti šiame paskutiniame vaikelio atėjimo į pasaulį etape. Jeigu vyras norėtų perkirpti virkštelę, rekomenduojama dėl to iš anksto susitarti su medicinos personalu.
 • Pranešti giminaičiams, draugams. Kūdikio gimimo laukia ne tik tėvai, bet ir kiti artimi žmonės, kurių klausimai gali varginti ar erzinti gimdyvę. Jeigu pageidaujate, bendravimą su giminaičiais ir draugais galite perduoti vyrui.

Daiktai, kurių vyrui prireiks ligoninėje gimdymo metu

Jei gimdyvės krepšelis į ligoninę jau paruoštas, būtų gerai, kad ir būsimasis tėtis dar iki gimdymo susiruoštų reikalingiausius daiktus.

Gimdyme dalyvaujančiam vyrui rekomenduojama turėti:

 • patogią avalynę;
 • švarius marškinius ar marškinėlius;
 • užkandžių;
 • telefono įkroviklį ir kitų daiktų, kurių gali prireikti šią svarbią dieną.

Ar vyras gali dalyvauti cezario pjūvio operacijos metu?

Paprastai vyras gali likti šalia beveik viso pasiruošimo cezario pjūvio operacijai metu, tačiau Lietuvoje nėra įprasta leisti vyrui stebėti cezario pjūvio operaciją – nebent pavyktų susitarti dėl to su operuojančiu gydytoju.

Susiję straipsniai

Nėščiosios pilvuko nusileidimas prieš gimdymą

Nėščiosios pilvas artėjant gimdymo terminui staiga pasikeičia – šiek tiek pasmunka žemyn. Taip nutinka dėl to, kad vaisius apsiverčia žemyn galva.

Prasidėjo gimdymas: kada reikėtų vykti į ligoninę?

Kada prasideda tikrasis gimdymas ir kuriuo metu jau tikrai reikia būti ligoninėje? Verta žinoti 5-1-1 taisyklę!

Cezario pjūvio operacija pagal pageidavimą

Nuo 2024 m. sausio įsigaliojo nauja tvarka, suteikianti galimybę gimdyvėms rinktis cezario pjūvio operaciją pagal pageidavimą.

Naujausi komentarai

 1. Wizz
  Wizz prieš 1 m.

  Uzkandziu ir atsigerti, patogia apranga

 2. k436191
  k436191 prieš 8 mėn.

  Sveikos.Turiu klausimą ar vyras gali dalyvauti gimdyme? Nes girdėjau,kad ne visada leidžia

 3. PalaimintaMAMA
  PalaimintaMAMA prieš 8 mėn.

  k436191 parašė:
  Sveikos.Turiu klausimą ar vyras gali dalyvauti gimdyme? Nes girdėjau,kad ne visada leidžia

  Santariškėse leidžia.

 4. User has not uploaded an avatar
  Mamyte2 prieš 4 sav.

  Sveikos😊
  Aš su tokiu klausimu 🙃
  Gal kurios gimdete Utenos ligonineja
  Ar ileido teti i gimdyma ?
  Bent per tuos saremius but šalia?☺️

 5. Ruta1989
  Ruta1989 prieš 4 sav.

  Mamyte2 parašė:
  Sveikos😊
  Aš su tokiu klausimu 🙃

  Esant gimdykloje jau įleidžia ir jei gaunat privačią palatą, tai gali ir po to pasilikti kitu atveju, lankymo valandomis gali ateiti kitą dieną