Nuskausminamieji gimdymo metu (4098)

Nuskausminamieji gimdymo metu

Nerimauti dėl gimdymo skausmų yra visai normalu. Gali būti, kad jiems palengvinti pakaks kvėpavimo pratimų ir išmoktų atsipalaidavimo technikų, tačiau gali atsitikti ir taip, kad prireiks nuskausminamųjų.

Kodėl gimdymo metu skauda?

Gimdymo pradžioje skausmas juntamas dėl sąrėmių sutrikus gimdos kraujotakai ir tuo pačiu metu po truputį plečiantis gimdos kakleliui. Šis skausmas yra spazminis, ateina ir nuslopsta bangomis, panašiai, kaip menstruacijų metu juntami skausmai.

Gimdos kakleliui stipriai išsiplėtus skausmas labai suintensyvėja, nes sąrėmių skausmą papildo dėl makšties, tarpvietės ir dubens raiščių tempimo juntamas skausmas. Šiuo gimdymo laikotarpiu nemalonus tempimas, skausminga įtampa yra juntama beveik nepertraukiamai, ji vis pasipildo dažnai pasikartojančių sąrėmių sukeliamais spazmais.

Visos moterys gimdymo metu junta skausmą, tačiau jo intensyvumas priklauso nuo individualių moters savybių, skausmo slenksčio ir gimdymo metu naudojamų skausmo malšinimo būdų.

Ar gimdymo metu reikės nuskausminamųjų?

Dauguma moterų gimdydamos nori nuskausminamųjų – apklausų duomenimis, tokių moterų yra daugiau nei 60%, o kai kurie gydytojai, remdamiesi savo praktika, teigia, kad nuskausminamųjų prašo 80–90% gimdyvių.

Jei negalite apsispręsti, kartu su sutuoktiniu lankykite nėščiųjų kursus. Juose gausite išsamią informaciją apie gimdymo eigą ir visus galimus medikamentinius ir nemedikamentinius nuskausminimo būdus, tokius kaip kvėpavimo pratimai, atsipalaidavimo technikos, taškinis masažas, speciali mankšta ir kt.

Kad ir ką dabar nuspręstumėte – gimdyti su nuskausminimu ar natūraliai – žinokite, kad gimdydama turite teisę persigalvoti. Žinoma, tai galite padaryti iki tam tikro momento: prasidėjus stūmimo stadijai jau bus per vėlu, nes nuskausminamieji tiesiog nebespės suveikti.

Medikamentiniai gimdymo skausmo malšinimo būdai

 • Epidurinė nejautra (epidurinis nuskausminimas, „epiduras“). Tai populiariausias gimdymo skausmo malšinimo būdas, nes jis paveikia ne visą organizmą, bet tik apatinę kūno dalį ir kojas. Epidurinė nejautra atliekama į apatinę nugaros dalį įvedus plonytį kateterį ir per jį leidžiant vaistus. Vaistų kiekį galima reguliuoti pagal poreikį. Tinkamai parinkus vaistų dozę gimdyvės juntamas skausmas sumažėja, tačiau ji gali aktyviai dalyvauti gimdyme. Epidurinė nejautra yra efektyvi ir saugi, jeigu procedūrą atlieka patyręs gydytojas anesteziologas-reanimatologas, klaidos gimdyvei gali sukelti rimtų komplikacijų.
 • Spinalinė nejautra (spinalinis nuskausminimas). Spinalinės nejautros atlikimo eiga ir veikimo principas yra panašus į epidurinės nejautros, tačiau ji veikia labai greitai ir visiškai nuslopina visus pojūčius apatinėje kūno dalyje ir kojose. Gimdyvė nieko nejaučia ir nebegali aktyviai dalyvauti gimdymo veikloje. Spinalinė nejautra yra naudojama, jeigu ruošiamasi planinei cezario pjūvio operacijai.
 • Vietinė infiltracinė nejautra. Šis nejautros būdas nemalšina sąrėmių sukeliamo gimdymo skausmo, nes jis veikia vietiškai, tik paviršinius audinius. Vaistai yra suleidžiami į tarpvietės odą, raumenis, makšties gleivinę, jeigu gimdymo pabaigoje reikia kirpti ir vėliau siūti tarpvietę arba jeigu ji plyšta gimdymo metu.
 • Sisteminis skausmo malšinimas opioidais. Opioidai gali būti švirkščiami į veną, raumenis, lašinami lašeline (savaime lašančia arba su nedideliu pulteliu, kurį reikia paspausti, kuomet juntate artėjantį sąrėmį). Jie gan efektyviai malšina skausmą, atpalaiduoja, tačiau jų naudojimą būtina apsvarstyti dėl pasitaikančių šalutinių poveikių gimdyvei ir naujagimiui. Gimdyvė gali jaustis apsvaigusi, mieguista, dažnai suprastėja virškinimo sistemos darbas, gali pykinti, sutrikti kvėpavimas. Vaistai slopina ir naujagimį - jam sunkiau kvėpuoti, jis gimsta vangesnis, gali turėti termoreguliacijos sutrikimų.
 • Skausmo malšinimas dujų inhaliacija („liksmosios dujos“ arba „liksminančiosios dujos“). Lietuvoje šis gimdymo skausmo malšinimo būdas nėra populiarus, tačiau užsienyje jis siūlomas pakankamai dažnai. „Linksmosios dujos“  dažniausiai yra azoto suboksido ir deguonies mišinys, tiekiamas per kaukę arba kvėpavimo vamzdelį. Dujomis reikia pradėti kvėpuoti prieš pat sąrėmio pradžią ir pabaigti, kuomet sąrėmis ims slopti. Dujų poveikis nėra itin intensyvus, tačiau jos gan efektyviai sumažina silpnesnį skausmą, greitai išsisklaido iš moters organizmo, nesutrikdo natūralios gimdymo veiklos. Dujos gali gimdyvei sukelti pykinimą, vėmimą, mieguistumą, kvėpavimo sutrikimų epizodus. Naujagimis gali gimti hipoksiškas (liaudiškai sakoma „pridusęs“), tačiau tai greitai išsprendžiama jam kelioms minutėms uždėjus deguonies kaukę.

Nemedikamentiniai gimdymo skausmo malšinimo būdai

 • Pasiruošimas gimdymui. Skausmą suvaldyti arba jį lengviau priimti padeda domėjimasis gimdymu ir suvokimas, kas vyksta su moters kūnu gimdymo metu.
 • Emocinis palaikymas. Artimo žmogaus (vyro, mamos ar kitų giminaičių, draugų, dulos) buvimas kartu gimdymo metu sumažina stresą, padeda atsipalaiduoti ir t.t.
 • Judėjimas. Daugelis gimdyvių geriau jaučiasi vaikščiodamos, siūbuodamos klubais, svyruodamos ant kamuolio ar tiesiog periodiškai keisdamos pozą.
 • Kvėpavimo pratimai. Taisyklingai ir susikoncentravus atliekami kvėpavimo pratimai sumažina stresą, be to padeda gauti daugiau deguonies, kuri svarbi visiems gimdymo metu vykstantiems procesams.
 • Vandens terapija ir/arba gimdymas vandenyje. Gulėjimas šiltoje vonioje, buvimas duše arba masažas šilto dušo srove atpalaiduoja raumenis, sumažina stresą. Vandens temperatūra turėtų būti apie 37°C.
 • Masažas. Masažas padeda atsipalaiduoti, sumažina įtampą ir stresą.
 • Akupunktūra ir/arba akupresūra. Įdūrus arba spaudžiant tam tikrus kūno taškus galima sumažinti jaučiamą skausmą.
 • Maloni aplinka. Patinkanti muzika, aromaterapija, dominančių filmų ar kitų vaizdinių žiūrėjimas ir pan. ramina, nukreipia mintis nuo skausmo.
 • TENS (transkutaninėelektrinė nervų stimuliacija). Mažos įtampos impulsus skleidžiantys elektrodai yra pritvirtinami gimdyvei prie nugaros. Jų skleidžiami elektros impulsai sukelia nedidelį dilgčiojimą, kuris padeda nukreipti dėmesį nuo sąrėmių skausmo. Šio metodo negalima naudoti, jeigu gimdyvė turi širdies ir kraujagyslių sistemos patologijų, jai yra implantuotas širdies stimuliatorius, jeigu gimdymas vyksta vonioje.

Susiję straipsniai

Nėščiosios pilvuko nusileidimas prieš gimdymą

Nėščiosios pilvas artėjant gimdymo terminui staiga pasikeičia – šiek tiek pasmunka žemyn. Taip nutinka dėl to, kad vaisius apsiverčia žemyn galva.

Prasidėjo gimdymas: kada reikėtų vykti į ligoninę?

Kada prasideda tikrasis gimdymas ir kuriuo metu jau tikrai reikia būti ligoninėje? Verta žinoti 5-1-1 taisyklę!

Cezario pjūvio operacija pagal pageidavimą

Nuo 2024 m. sausio įsigaliojo nauja tvarka, suteikianti galimybę gimdyvėms rinktis cezario pjūvio operaciją pagal pageidavimą.

Naujausi komentarai

 1. User has not uploaded an avatar
  lilygirl prieš 1 m.

  O kodėl ne? Danties neini traukt be nuskausminamųjų

 2. User has not uploaded an avatar
  Amajaa prieš 1 m.

  Tik už nuskausminamuosius. Jei šiais pažangiais laikais yra sukurta tokia galimybė, nematau logikos ir prasmės tuo nepasinaudoti. Nemanau, kad kas įvertintų mano nuopelną gimdant be epidūro, o ir nieko vertas tas įvertinimas, jei tektų mirinėti.

 3. saulemuske
  saulemuske prieš 1 m.

  Čia yra asmeninis pasirinkimas, kaip ir natūralus gimdymas ar CP. Kiekvienos mūsų skausmo slenkstis, patirtys, įsitikinimai, baimės ir pan yra skirtingos, tad ir pasirinkimai individualūs. Ir man jokio skirtumo kaip Petrutė iš kitos laiptinės gimdo, taip ir jai turėtų nerūpėti mano pasirinkimai. 😉

 4. User has not uploaded an avatar
  Amajaa prieš 1 m.

  saulemuske parašė:
  Čia yra asmeninis pasirinkimas, kaip ir natūralus gimdymas ar CP. Kiekvienos mūsų skausmo slenkstis, patirtys, įsitikinimai, baimės ir pan yra skirtingos, tad ir pa…

  Tikrai taip, man irgi vienodai ką kitos renkasi. Aš žinau tik tiek, kad, jei bus pasirinkimas mažiau kentėt, tai tą obciją ir rinksiuosi. Nesvarbu man, kad tai yra iškenčiama, aš noriu kuo mažiau kentėt.

 5. Amadra
  Amadra prieš 1 m.

  Amajaa parašė:
  Tik už nuskausminamuosius. Jei šiais pažangiais laikais yra sukurta tokia galimybė, nematau logikos ir prasmės tuo nepasinaudoti. Nemanau, kad kas įvertintų mano nu…

  Nemanau, kad moterys renkasi gimdyti be nuskausminimo vien del to, kad kazkas tai ivertintu kaip nuopelna. As pati esu uz komforta, kazkada ir burnos higiena dariausi su nuskausminimu, nes tuo metu dantys buvo be proto jautrus. Bet gimdyti vaziavau nusprendusi epidura rinktis pagal situacija, ta sutarem ir gimdykloje. Yra mediku nuomoniu, kad nesant pasalinio nuskausminimo, moters organizmas pats gamina tam tikrus, pavadinkim, anestetikus, kurie tuo paciu veikia ir vaisiu, taip skausma abiems malsindami naturaliai. Gimimas (ne gimdymas), beje, yra skausmingiausia zmogaus patirtis. O veikiant epidurui tas procesas moters organizme slopsta. Tai del sios priezasties buvau nusprendusi kenteti tiek, kiek jausiu, kad galiu. O jei jau buciau macius, kad arteju prie savo galimybiu ribos, be abejo, buciau prasiusi epiduro, nes gimdyves issekimas su sklandziu gimdymu, mano manymu, nelabai suderinama.