Nuskausminamieji gimdymo metu (4093)

Nuskausminamieji gimdymo metu

Nerimauti dėl gimdymo skausmų yra visai normalu. Gali būti, kad jiems palengvinti pakaks kvėpavimo pratimų ir išmoktų atsipalaidavimo technikų, tačiau gali atsitikti ir taip, kad prireiks nuskausminamųjų.

Kodėl gimdymo metu skauda?

Gimdymo pradžioje skausmas juntamas dėl sąrėmių sutrikus gimdos kraujotakai ir tuo pačiu metu po truputį plečiantis gimdos kakleliui. Šis skausmas yra spazminis, ateina ir nuslopsta bangomis, panašiai, kaip menstruacijų metu juntami skausmai.

Gimdos kakleliui stipriai išsiplėtus skausmas labai suintensyvėja, nes sąrėmių skausmą papildo dėl makšties, tarpvietės ir dubens raiščių tempimo juntamas skausmas. Šiuo gimdymo laikotarpiu nemalonus tempimas, skausminga įtampa yra juntama beveik nepertraukiamai, ji vis pasipildo dažnai pasikartojančių sąrėmių sukeliamais spazmais.

Visos moterys gimdymo metu junta skausmą, tačiau jo intensyvumas priklauso nuo individualių moters savybių, skausmo slenksčio ir gimdymo metu naudojamų skausmo malšinimo būdų.

Ar gimdymo metu reikės nuskausminamųjų?

Dauguma moterų gimdydamos nori nuskausminamųjų – apklausų duomenimis, tokių moterų yra daugiau nei 60%, o kai kurie gydytojai, remdamiesi savo praktika, teigia, kad nuskausminamųjų prašo 80–90% gimdyvių.

Jei negalite apsispręsti, kartu su sutuoktiniu lankykite nėščiųjų kursus. Juose gausite išsamią informaciją apie gimdymo eigą ir visus galimus medikamentinius ir nemedikamentinius nuskausminimo būdus, tokius kaip kvėpavimo pratimai, atsipalaidavimo technikos, taškinis masažas, speciali mankšta ir kt.

Kad ir ką dabar nuspręstumėte – gimdyti su nuskausminimu ar natūraliai – žinokite, kad gimdydama turite teisę persigalvoti. Žinoma, tai galite padaryti iki tam tikro momento: prasidėjus stūmimo stadijai jau bus per vėlu, nes nuskausminamieji tiesiog nebespės suveikti.

Medikamentiniai gimdymo skausmo malšinimo būdai

 • Epidurinė nejautra (epidurinis nuskausminimas, „epiduras“). Tai populiariausias gimdymo skausmo malšinimo būdas, nes jis paveikia ne visą organizmą, bet tik apatinę kūno dalį ir kojas. Epidurinė nejautra atliekama į apatinę nugaros dalį įvedus plonytį kateterį ir per jį leidžiant vaistus. Vaistų kiekį galima reguliuoti pagal poreikį. Tinkamai parinkus vaistų dozę gimdyvės juntamas skausmas sumažėja, tačiau ji gali aktyviai dalyvauti gimdyme. Epidurinė nejautra yra efektyvi ir saugi, jeigu procedūrą atlieka patyręs gydytojas anesteziologas-reanimatologas, klaidos gimdyvei gali sukelti rimtų komplikacijų.
 • Spinalinė nejautra (spinalinis nuskausminimas). Spinalinės nejautros atlikimo eiga ir veikimo principas yra panašus į epidurinės nejautros, tačiau ji veikia labai greitai ir visiškai nuslopina visus pojūčius apatinėje kūno dalyje ir kojose. Gimdyvė nieko nejaučia ir nebegali aktyviai dalyvauti gimdymo veikloje. Spinalinė nejautra yra naudojama, jeigu ruošiamasi planinei cezario pjūvio operacijai.
 • Vietinė infiltracinė nejautra. Šis nejautros būdas nemalšina sąrėmių sukeliamo gimdymo skausmo, nes jis veikia vietiškai, tik paviršinius audinius. Vaistai yra suleidžiami į tarpvietės odą, raumenis, makšties gleivinę, jeigu gimdymo pabaigoje reikia kirpti ir vėliau siūti tarpvietę arba jeigu ji plyšta gimdymo metu.
 • Sisteminis skausmo malšinimas opioidais. Opioidai gali būti švirkščiami į veną, raumenis, lašinami lašeline (savaime lašančia arba su nedideliu pulteliu, kurį reikia paspausti, kuomet juntate artėjantį sąrėmį). Jie gan efektyviai malšina skausmą, atpalaiduoja, tačiau jų naudojimą būtina apsvarstyti dėl pasitaikančių šalutinių poveikių gimdyvei ir naujagimiui. Gimdyvė gali jaustis apsvaigusi, mieguista, dažnai suprastėja virškinimo sistemos darbas, gali pykinti, sutrikti kvėpavimas. Vaistai slopina ir naujagimį - jam sunkiau kvėpuoti, jis gimsta vangesnis, gali turėti termoreguliacijos sutrikimų.
 • Skausmo malšinimas dujų inhaliacija („liksmosios dujos“ arba „liksminančiosios dujos“). Lietuvoje šis gimdymo skausmo malšinimo būdas nėra populiarus, tačiau užsienyje jis siūlomas pakankamai dažnai. „Linksmosios dujos“  dažniausiai yra azoto suboksido ir deguonies mišinys, tiekiamas per kaukę arba kvėpavimo vamzdelį. Dujomis reikia pradėti kvėpuoti prieš pat sąrėmio pradžią ir pabaigti, kuomet sąrėmis ims slopti. Dujų poveikis nėra itin intensyvus, tačiau jos gan efektyviai sumažina silpnesnį skausmą, greitai išsisklaido iš moters organizmo, nesutrikdo natūralios gimdymo veiklos. Dujos gali gimdyvei sukelti pykinimą, vėmimą, mieguistumą, kvėpavimo sutrikimų epizodus. Naujagimis gali gimti hipoksiškas (liaudiškai sakoma „pridusęs“), tačiau tai greitai išsprendžiama jam kelioms minutėms uždėjus deguonies kaukę.

Nemedikamentiniai gimdymo skausmo malšinimo būdai

 • Pasiruošimas gimdymui. Skausmą suvaldyti arba jį lengviau priimti padeda domėjimasis gimdymu ir suvokimas, kas vyksta su moters kūnu gimdymo metu.
 • Emocinis palaikymas. Artimo žmogaus (vyro, mamos ar kitų giminaičių, draugų, dulos) buvimas kartu gimdymo metu sumažina stresą, padeda atsipalaiduoti ir t.t.
 • Judėjimas. Daugelis gimdyvių geriau jaučiasi vaikščiodamos, siūbuodamos klubais, svyruodamos ant kamuolio ar tiesiog periodiškai keisdamos pozą.
 • Kvėpavimo pratimai. Taisyklingai ir susikoncentravus atliekami kvėpavimo pratimai sumažina stresą, be to padeda gauti daugiau deguonies, kuri svarbi visiems gimdymo metu vykstantiems procesams.
 • Vandens terapija ir/arba gimdymas vandenyje. Gulėjimas šiltoje vonioje, buvimas duše arba masažas šilto dušo srove atpalaiduoja raumenis, sumažina stresą. Vandens temperatūra turėtų būti apie 37°C.
 • Masažas. Masažas padeda atsipalaiduoti, sumažina įtampą ir stresą.
 • Akupunktūra ir/arba akupresūra. Įdūrus arba spaudžiant tam tikrus kūno taškus galima sumažinti jaučiamą skausmą.
 • Maloni aplinka. Patinkanti muzika, aromaterapija, dominančių filmų ar kitų vaizdinių žiūrėjimas ir pan. ramina, nukreipia mintis nuo skausmo.
 • TENS (transkutaninėelektrinė nervų stimuliacija). Mažos įtampos impulsus skleidžiantys elektrodai yra pritvirtinami gimdyvei prie nugaros. Jų skleidžiami elektros impulsai sukelia nedidelį dilgčiojimą, kuris padeda nukreipti dėmesį nuo sąrėmių skausmo. Šio metodo negalima naudoti, jeigu gimdyvė turi širdies ir kraujagyslių sistemos patologijų, jai yra implantuotas širdies stimuliatorius, jeigu gimdymas vyksta vonioje.

Naujausi komentarai

 1. Iris
  Iris prieš 2 m.

  Skatinimas yra jusu raumenu/organizmo prievartavimas, tai yra spazmu gimdos issaukimas ir jis, kaip meslungio skausmas. Todel gimdymas su skatinimu ( net pakrapstymas, vandenų nuleidimas) yra DAUG skausmingesnis ir turi buti su epiduru.

 2. Soony
  Soony prieš 2 m.

  Abu vaikus gimdziau be nuskausminimo. Antraji skatino. Jeigu dar galeciau gimdyti gimdyciau vel be nuskausminimo. Skaumas pasimirso, bet paziurejus video atrodo, kad tikrai labai skaudejo

 3. Selya
  Selya prieš 2 m.

  Gimdžiau visiškai be jokių nuskausminimų, kaklelis vėrėsi labai greitai, tai į pabaigą aišku jau buvo labai sunku, bet dziaugiuosi, kad pavyko be. Nėštumo metu nusprendžiau, kad bandysiu apsieiti, bet jeigu bus labai blogai, prašysiu epiduro. Norėjau be, kadangi tam tikrą dozę gauna ir mažylis, o taip nesinorėjo dar negimusiam kažkokių vaistų. Tačiau jeigu labai sunku, geriau nusiskausminti, nėra čia jokios tragedijos tikrai. Nes pvz. Mano giminaitė nebenori vaikų vien dėl gimdymo skausmo (jokių komplikacijų nebuvo visiškai, normalus gimdymas), epiduro bijojo dėl galimų nugaros skausmų ateityje. Na tai toms, kurios nepakančios skausmui, geriau imti ir vėliau normaliai prisiminti gimdymą ir nebijoti turėti dar vaikų vien dėl skausmo 🤷🏼‍♀️

 4. User has not uploaded an avatar
  Izidele prieš 9 mėn.

  Pirma karta gimdžiau be nuskausminamuju ir su skatinimu.
  O ši kart net nežinau kaip elgtis. Jau ir metai nebetie bet kita vertus, anksčiau skatino, už tad tas skausmas toks buvo. Dabar jeigu neskatintų, gal ir nereikėtų epiduro... Bijau aš jo kažkodėl...

 5. kristute1
  kristute1 prieš 9 mėn.

  Izidele parašė:
  Pirma karta gimdžiau be nuskausminamuju ir su skatinimu.
  O ši kart net nežinau kaip elgtis. Jau ir metai nebetie bet kita vertus, anksčiau …

  Pirmą kartą gimdžiau natūraliai prasidėjus gimdymui, antrą kartą gimdymą sužadino. Bent jau man, tai gimdymai ir skausmai identiški, jokio nuskausminimo nereikėjo