Epidurinė nejautra („epiduras“) (1030)

antoniodiaz | Shutterstock.com

Epidurinė nejautra yra gimdymo metu naudojamas nuskausminimo būdas, kuomet vaistai suleidžiami per plonytį, į nugarą įvestą kateterį.

Kas yra epidurinė nejautra?

„Epiduras“ yra skausmo malšinimo būdas, suteikiantis vietinę, regioninę nejautrą, t.y.moteris išlieka sąmoninga, vaistai veikia ir pojūčius malšina tik apatinėje kūno dalyje ir kojose.

Epidurinė nejautra dažniausiai siejama su gimdymu, tačiau ji naudojama atliekant ir kitas procedūras, pavyzdžiui, ortopedines operacijas.

Epidurinė nejautra gimdymo metu pasirenkama, nes ji, jeigu atliekama teisingai, veikia vietiškai ir nekenkia kūdikiui. Be to, epidurinė nejautra suteikia galimybę „pareguliuoti“ vaistų kiekį ir jų sukeliamą efektą pagal poreikį.

Kada taikoma epidurinė nejautra?

Epidurinė nejautra yra taikoma, jei gimdyvė jos pageidauja. Dėl „epiduro“ vertėtų apsispręsti iš anksto, procedūros dažniausiai nebegalima atlikti, kuomet gimdos kaklelis yra atsivėręs daugiau, nei 7-8 cm.

„Epiduras“ rekomenduojamas, jeigu:

 • Moters skausmo slenkstis yra žemas, t.y. ji labai sunkiai ištveria skausmą, skausmas kelia itin didelį diskomfortą, skausmą jaučianti moteris labai susijaudina, išsigąsta;
 • Moteris nori gimdyti pati, bet gimdymas gali turėti komplikacijų, gali prireikti Cezario pjūvio (pavyzdžiui, nėštumas yra daugiavaisais, sėdmeninė pirmeiga, preeklampsija ir kt.);
 • Gimdymą gali tekti užbaigti instrumentais (replėmis, vakuuminiu ekstraktoriumi);
 • Gimdymas dėl vienų ar kitų priežasčių yra sužadinamas arba skatinamas medikamentais;
 • Moters menstruacijos buvo labai skausmingos (skausmą tekdavo malšinti vaistais);
 • Nėštumo metu moteris juto nugaros ir kt. skausmus;
 • Moteriai sunku iškęsti net ir pirmuosius sąrėmius, kuomet gimdos kaklelis atsivėręs visai menkai;
 • Didelis skausmas gali išprovokuoti gretutines ligas (pavyzdžiui, sukelti astmos priepuolį);
 • Moters kraujospūdis yra aukštas;
 • Gimdymas trunka labai ilgai, moteris yra pervargusi.

Jeigu moteris ir ją prižiūrintys medikai nėra tikri, ar „epiduras“ yra reikalingas, galima pasiruošti iš anksto įvedant kateterį, tačiau vaistus suleisti tik prireikus.

Vėliau, kuomet skausmai yra intensyvūs, sąrėmiai vis dažnesni, atlikti procedūrą yra sudėtinga, nes moteriai sunku išbūti nejudant.

Kaip vyksta epidurinės nejautros procedūra?

Moteris atsisėda arba atsigula ant kairiojo šono, kad gydytojas galėtų matyti stuburą ir numatytų dūrio vietą.

Dūrio vieta ir aplink esanti oda patepama jodo tirpalu, iš pakuotės yra ištraukiamas naujas kateteris su adata, kuri įduriama tarp stuburo slankstelių juosmeninėje (strėnų) srityje.

Dažnai klaidingai manoma, kad duriama į nugaros smegenis, tačiau apatinėje nugaros dalyje jų nėra. Nugaros smegenys baigiasi ties šonkaulių apačia, o žemyn nusitęsia atskiri nervų pluoštai.

Adata įduriama į epidurinį tarpą – stuburo kanalą supančią ertmę, t.y. net jeigu nugaros smegenys tęstųsi iki strėnų srities, adata jų nepaliestų, ji nėra duriama taip giliai. Adata tuomet ištraukiama, o įvestas plonytis kateteris paliekamas.

Sklandžiai atliekama epidurinės nejautros procedūra turėtų užtrukti apie 10-20 min.

Pro plonytį kateterį pagal poreikį yra suleidžiami vaistai. Šie vaistai veikia ne nugaros smegenis, o nervines šakneles, todėl jų poveikis yra silpnesnis, lengviau „reguliuojamas“, parenkant mažesnę ar didesnę dozę.

Suleidus nedidelį kiekį vaistų, moteris nebejunta skausmo, bet gali judėti, vaikščioti (tačiau apatinė kūno dalis gali kiek aptirpti, pojūtis kojose gali būti neįprastas, todėl reikėtų už ko nors prisilaikyti).

Didinant vaistų dozę galima visiškai nuslopinti pojūčius apatinėje kūno dalyje ir kojose. Pavyzdžiui, dozė gali būti padidinta, jeigu prireikia Cezario pjūvio operacijos arba po gimdymo reikia susiūti plyšusias arba kirptas vietas.

epidurinės nejautros adata ir dūris prie stuburo

Kada negalima daryti epidurinės nejautros?

„Epiduro“ negalima taikyti, kuomet gimdos kaklelis yra atsivėręs 7-8 cm ir daugiau. Esant dideliam atsivėrimui bet kurią akimirką gali tekti „stumti“, o vos atlikta epidurinė nejautra gali nuslopinti moters pojūčius, jai gali nepavykti tinkamai stangintis ir gimdymas gali užsitęsti.

Esant dideliam atsivėrimui „epiduras“ taikomas tik išimtiniais atvejais, pavyzdžiui, jeigu moters kraujo spaudimas yra aukštas.

Epidurinės nejautros procedūros negalima arba ne visuomet įmanoma atlikti, jeigu moteris turi stuburo problemų: traumų, išvaržų, skoliozę; turi didelį viršsvorį; turi kraujo krešėjimo problemų; yra alergiška skausmą slopinantiems vaistams; karščiuoja; yra odos, minkštųjų audinių infekcija planuojamo dūrio vietoje.

Žinoma, „epiduro“ negalima taikyti, jeigu pati moteris to nenori.

Epidurinės nejautros procedūrą gali atlikti tik patyręs gydytojas anesteziologas - reanimatologas, jeigu šio specialisto ligoninėje nėra, „epiduro“ atlikti negalima.

Kokios epidurinės nejautros komplikacijos?

Teisingai, išmanančio ir patyrusio gydytojo anesteziologo - reanimatologo atlikta epidurinė nejautra yra saugi procedūra, nepasižyminti dažnomis ir pavojingomis komplikacijomis.

Pagrindinis epidurinės nejautros trūkumas yra galimas gimdymo veiklos sulėtėjimas, užtrukęs antrasis gimdymo laikotarpis, kuomet gimstantį kūdikį reikia aktyviai „stumti“ stanginantis.

Be to, gimęs kūdikis pirmosiomis paromis po gimdymo gali būti vangesnis.

Kiti epidurinės nejautros šalutiniai poveikiai:

 • Ūmi hipotenzija (žemas kraujo spaudimas);
 • Silpnumas kojose;
 • Odos niežulys;
 • Drebulys;
 • Galvos skausmas;
 • Karščiavimas;
 • Vaistų sukelta intoksikacija (prasta savijauta, pykinimas, vėmimas);
 • Trumpalaikis šlapimo nelaikymas (epidurinės nejautros metu į šlapimo pūslę gali būti įvestas kateteris).

Epidurinės nejautros komplikacijos:

 • Galvos skausmas (pasireiškia kelios dienos po epidurinės arba spinalinės nejautros);
 • Nervų pažeidimas (lemiantis, pavyzdžiui, vienos arba abiejų kojų jautrumo sumažėjimą ir/arba judėjimo galimybes);
 • Lėtiniai nugaros skausmai;
 • Hematoma;
 • Abscesas;
 • Infekcija;
 • Traukuliai;
 • Kvėpavimo sutrikimai;
 • Mirtis.

Svarbu pažymėti, kad epidurinės nejautros komplikacijos dažniausiai kyla dėl netinkamai atliktos procedūros ir yra itin retos.

Kuo skiriasi epidurinė nejautra ir spinalinė nejautra?

Epidurinės nejautros metu adata ir kateteris yra įvedami į epidurinį tarpą, o atliekant spinalinę nejautrą gerokai plonesnė adata duriama į giliau esantį subarachnoidinį tarpą, supantį nugaros smegenis ir iš jų ištįstančius nervus.

Spinalinė nejautra veikia labai greitai ir visiškai nuslopina visus pojūčius apatinėje kūno dalyje ir kojose, tad moteris visiškai nieko nejaučia, negali vaikščioti, judėti.

Spinalinė nejautra naudojama, jeigu yra ruošiamasi suplanuotai Cezario pjūvio operacijai.

Kaip sumažinti skausmą be „epiduro“?

Skausmo (plačiąja prasme, t.y. ne tik gimdymo skausmo) malšinimas gali būti medikamentinis arba nemedikamentinis.

Epidurinė nejautra yra vienas iš medikamentinių skausmo malšinimo būdų, tačiau skausmą galima malšinti ir be vaistų (ypač, jeigu moteris yra pakanti skausmui, t.y. jos skausmo slenkstis yra aukštas).

Naujausi komentarai

 1. Justukas2020
  Justukas2020 prieš 2 mėn.

  Na čia kiekvienos atvejis, ir kiekvieno žmogaus individualus pasirinkimas Aš tiesiog bijau to skausmo, kuri daug kas aprašo kad ,, tada norisi mirti,, ,, skausmas toks jog plėšytu tave i gabalus,, ir pns. tikrai nenoriu gimdant kentet nežmoniškus skausmus jei galima ju ir nekentet ir nesikankint. Aš iskart pasakiau savo daktarei kad reikes epiduro, kad paskui nebutu taip kad negaliu kentet o jo niekas jau ir nepadarys. Beto skatins gimdyma tai cia dar viena priezastis del ko noriu epiduro

 2. Camile3
  Camile3 prieš 2 mėn.

  Justukas2020 parašė:
  Na čia kiekvienos atvejis, ir kiekvieno žmogaus individualus pasirinkimas Aš tiesiog bijau to skausmo, kuri daug kas aprašo kad ,, tada norisi mirti,, ,, skausma…

  Na nedažnai toks baisus skausmas, kaip apibūdinot būna. Man atrodo, kaip tik čia retesnis atvejis, kiek visos pasakoja. Skauda, velniškai skauda (viena pagimdžiau su, kitą be epiduro), bet mirti tikrai nesinori ir įmanoma iškęsti. Tik aišku jei gimdymas užsitęsia, tai vien dėl nuovargio sunku tą skausmą iškęsti.

 3. Justukas2020
  Justukas2020 prieš 2 mėn.

  Na tai va, dabar skatina mane vaistais, neleido nieko valgyti, tik vandeni gert. Skausmai yra, ir jau erzint pradeda, bet saremiu dar nefiksuoja. Jei nieko neivyks tai rytoj ryte i gimdykla ir kirps vandenis. Aš jau dabar silpnai jauciuosi, nes tikrai alkana esu. Vakariene 17h kurios negalesiu turbut valgyti. O maisto kazkokio savo neturiu, tai net nezinau kaip reikes gimdyt su tokia busena kai jauciuosi tikrai silpnai

 4. User has not uploaded an avatar
  veduokle8 prieš 2 mėn.

  Justukas2020 parašė:
  Na čia kiekvienos atvejis, ir kiekvieno žmogaus individualus pasirinkimas Aš tiesiog bijau to skausmo, kuri daug kas aprašo kad ,, tada norisi mirti,, ,, skausma…

  Aš taip pat buvau tokios nuomones kaip ir jūsų. Savo gyd pasakiau kad norėsiu vaistų , kad suleisti kai jau tikrai bus amen 🤪🤪, nes mane taip pat skatino ir vandenis nuleidinejo. Kentėjau kiek galėjau... bet atėjo ras momentas kai pasakiau, viskas nebegaliu . Atėjo enestezologas ir suleido vaistų, šitiek tiek numalšino, pailsėjau ir pi poros val prasidėjo stumimas. Buvau kiek autsiputu nuo skausmo ir pats stumimas vyko lb sklandžiai . Aišku epiduras nenuėme visai skausmo, bet kažkiek palengvino. Jutau kada reikia stumti, tiesiog jutau net kurioj vietoj mano leliukas pilve. Tokia mano istorija. Sekanti karta taip pat leisčiausi vaistus 😉

 5. Zivilekkk
  Zivilekkk prieš 2 mėn.

  Justukas2020 parašė:
  Na tai va, dabar skatina mane vaistais, neleido nieko valgyti, tik vandeni gert. Skausmai yra, ir jau erzint pradeda, bet saremiu dar nefiksuoja. Jei nieko neivyks …

  Butinai kalbekit su med. personalu ir sakykit, kad esat alkana. Lietuvoj man nesuvokiama, kaip gimdyve laiko parom be maisto ir net lasines nepastato,kad bent gliukozes kieki uzkelt. Uzsienio salyse net lasinant oksitocina leidzia valgyt jogurta, '' skystesni'' vaisiu - pvz banana ar apelsina iki kokio 6-7 cm atsiverimo.
  As gimdziau UK, man patare gert tik vandeni nuo lasalines' 'vidurio' '. Iki tol valgiau jogurta, avizines koses ir pora bananu.