Epidurinė nejautra (epiduras) (1135)

antoniodiaz | Shutterstock.com

Epidurinė nejautra yra gimdymo metu naudojamas nuskausminimo būdas, kuomet vaistai suleidžiami per plonytį, į nugarą įvestą kateterį.

Kas yra epidurinė nejautra?

Epiduras yra skausmo malšinimo būdas, suteikiantis vietinę, regioninę nejautrą, t. y.moteris išlieka sąmoninga, vaistai veikia ir pojūčius malšina tik apatinėje kūno dalyje ir kojose.

Epidurinė nejautra dažniausiai siejama su gimdymu, tačiau ji naudojama atliekant ir kitas procedūras, pavyzdžiui, ortopedines operacijas.

Epidurinė nejautra gimdymo metu pasirenkama, nes ji, jeigu atliekama teisingai, veikia vietiškai ir nekenkia kūdikiui. Be to, epidurinė nejautra suteikia galimybę „pareguliuoti“ vaistų kiekį ir jų sukeliamą efektą pagal poreikį.

Kada taikoma epidurinė nejautra?

Epidurinė nejautra yra taikoma, jei gimdyvė jos pageidauja. Dėl epiduro vertėtų apsispręsti iš anksto, procedūros dažniausiai nebegalima atlikti, kuomet gimdos kaklelis yra atsivėręs daugiau nei 7–8 cm.

Epiduras rekomenduojamas, jeigu:

 • Moters skausmo slenkstis yra žemas, t. y. ji labai sunkiai ištveria skausmą, skausmas kelia itin didelį diskomfortą, skausmą jaučianti moteris labai susijaudina, išsigąsta;
 • Moteris nori gimdyti pati, bet gimdymas gali turėti komplikacijų, gali prireikti Cezario pjūvio (pavyzdžiui, nėštumas yra daugiavaisais, sėdmeninė pirmeiga, preeklampsija ir kt.);
 • Gimdymą gali tekti užbaigti instrumentais (replėmis, vakuuminiu ekstraktoriumi);
 • Gimdymas dėl vienų ar kitų priežasčių yra sužadinamas arba skatinamas medikamentais;
 • Moters menstruacijos buvo labai skausmingos (skausmą tekdavo malšinti vaistais);
 • Nėštumo metu moteris juto nugaros ir kt. skausmus;
 • Moteriai sunku iškęsti net ir pirmuosius sąrėmius, kuomet gimdos kaklelis atsivėręs visai menkai;
 • Didelis skausmas gali išprovokuoti gretutines ligas (pavyzdžiui, sukelti astmos priepuolį);
 • Moters kraujospūdis yra aukštas;
 • Gimdymas trunka labai ilgai, moteris yra pervargusi.

Jeigu moteris ir ją prižiūrintys medikai nėra tikri, ar epiduras yra reikalingas, galima pasiruošti iš anksto įvedant kateterį, tačiau vaistus suleisti tik prireikus.

Vėliau, kuomet skausmai yra intensyvūs, sąrėmiai vis dažnesni, atlikti procedūrą yra sudėtinga, nes moteriai sunku išbūti nejudant.

Kaip vyksta epidurinės nejautros procedūra?

Moteris atsisėda arba atsigula ant kairiojo šono, kad gydytojas galėtų matyti stuburą ir numatytų dūrio vietą.

Dūrio vieta ir aplink esanti oda patepama jodo tirpalu, iš pakuotės yra ištraukiamas naujas kateteris su adata, kuri įduriama tarp stuburo slankstelių juosmeninėje (strėnų) srityje.

Dažnai klaidingai manoma, kad duriama į nugaros smegenis, tačiau apatinėje nugaros dalyje jų nėra. Nugaros smegenys baigiasi ties šonkaulių apačia, o žemyn nusitęsia atskiri nervų pluoštai.

Adata įduriama į epidurinį tarpą – stuburo kanalą supančią ertmę, t. y. net jeigu nugaros smegenys tęstųsi iki strėnų srities, adata jų nepaliestų, ji nėra duriama taip giliai. Adata tuomet ištraukiama, o įvestas plonytis kateteris paliekamas.

Sklandžiai atliekama epidurinės nejautros procedūra turėtų užtrukti apie 10–20 min.

Pro plonytį kateterį pagal poreikį yra suleidžiami vaistai. Šie vaistai veikia ne nugaros smegenis, o nervines šakneles, todėl jų poveikis yra silpnesnis, lengviau „reguliuojamas“, parenkant mažesnę ar didesnę dozę.

Suleidus nedidelį kiekį vaistų, moteris nebejunta skausmo, bet gali judėti, vaikščioti (tačiau apatinė kūno dalis gali kiek aptirpti, pojūtis kojose gali būti neįprastas, todėl reikėtų už ko nors prisilaikyti).

Didinant vaistų dozę galima visiškai nuslopinti pojūčius apatinėje kūno dalyje ir kojose. Pavyzdžiui, dozė gali būti padidinta, jeigu prireikia Cezario pjūvio operacijos arba po gimdymo reikia susiūti plyšusias arba kirptas vietas.

epidurinės nejautros adata ir dūris prie stuburo

Kada negalima daryti epidurinės nejautros?

Epiduro negalima taikyti, kuomet gimdos kaklelis yra atsivėręs 7–8 cm ir daugiau. Esant dideliam atsivėrimui bet kurią akimirką gali tekti „stumti“, o vos atlikta epidurinė nejautra gali nuslopinti moters pojūčius, jai gali nepavykti tinkamai stangintis ir gimdymas gali užsitęsti.

Esant dideliam atsivėrimui epiduras taikomas tik išimtiniais atvejais, pavyzdžiui, jeigu moters kraujo spaudimas yra aukštas.

Epidurinės nejautros procedūros negalima arba ne visuomet įmanoma atlikti, jeigu moteris turi stuburo problemų: traumų, išvaržų, skoliozę; turi didelį viršsvorį; turi kraujo krešėjimo problemų; yra alergiška skausmą slopinantiems vaistams; karščiuoja; yra odos, minkštųjų audinių infekcija planuojamo dūrio vietoje.

Žinoma, epiduro negalima taikyti, jeigu pati moteris to nenori.

Epidurinės nejautros procedūrą gali atlikti tik patyręs gydytojas anesteziologas – reanimatologas, jeigu šio specialisto ligoninėje nėra, epiduro atlikti negalima.

Kokios epidurinės nejautros komplikacijos?

Teisingai, išmanančio ir patyrusio gydytojo anesteziologo – reanimatologo atlikta epidurinė nejautra yra saugi procedūra, nepasižyminti dažnomis ir pavojingomis komplikacijomis.

Pagrindinis epidurinės nejautros trūkumas yra galimas gimdymo veiklos sulėtėjimas, užtrukęs antrasis gimdymo laikotarpis, kuomet gimstantį kūdikį reikia aktyviai „stumti“ stanginantis.

Be to, gimęs kūdikis pirmosiomis paromis po gimdymo gali būti vangesnis.

Kiti epidurinės nejautros šalutiniai poveikiai:

 • Ūmi hipotenzija (žemas kraujo spaudimas);
 • Silpnumas kojose;
 • Odos niežulys;
 • Drebulys;
 • Galvos skausmas;
 • Karščiavimas;
 • Vaistų sukelta intoksikacija (prasta savijauta, pykinimas, vėmimas);
 • Trumpalaikis šlapimo nelaikymas (epidurinės nejautros metu į šlapimo pūslę gali būti įvestas kateteris).

Epidurinės nejautros komplikacijos:

 • Galvos skausmas (pasireiškia kelios dienos po epidurinės arba spinalinės nejautros);
 • Nervų pažeidimas (lemiantis, pavyzdžiui, vienos arba abiejų kojų jautrumo sumažėjimą ir/arba judėjimo galimybes);
 • Lėtiniai nugaros skausmai;
 • Hematoma;
 • Abscesas;
 • Infekcija;
 • Traukuliai;
 • Kvėpavimo sutrikimai;
 • Mirtis.

Svarbu pažymėti, kad epidurinės nejautros komplikacijos dažniausiai kyla dėl netinkamai atliktos procedūros ir yra itin retos.

Kuo skiriasi epidurinė nejautra ir spinalinė nejautra?

Epidurinės nejautros metu adata ir kateteris yra įvedami į epidurinį tarpą, o atliekant spinalinę nejautrą gerokai plonesnė adata duriama į giliau esantį subarachnoidinį tarpą, supantį nugaros smegenis ir iš jų ištįstančius nervus.

Spinalinė nejautra veikia labai greitai ir visiškai nuslopina visus pojūčius apatinėje kūno dalyje ir kojose, tad moteris visiškai nieko nejaučia, negali vaikščioti, judėti.

Spinalinė nejautra naudojama, jeigu yra ruošiamasi suplanuotai Cezario pjūvio operacijai.

Kaip sumažinti skausmą be epiduro?

Skausmo (plačiąja prasme, t. y. ne tik gimdymo skausmo) malšinimas gali būti medikamentinis arba nemedikamentinis.

Epidurinė nejautra yra vienas iš medikamentinių skausmo malšinimo būdų, tačiau skausmą galima malšinti ir be vaistų (ypač, jeigu moteris yra pakanti skausmui, t. y. jos skausmo slenkstis yra aukštas).

Susiję straipsniai

Nėščiosios pilvuko nusileidimas prieš gimdymą

Nėščiosios pilvas artėjant gimdymo terminui staiga pasikeičia – šiek tiek pasmunka žemyn. Taip nutinka dėl to, kad vaisius apsiverčia žemyn galva.

Prasidėjo gimdymas: kada reikėtų vykti į ligoninę?

Kada prasideda tikrasis gimdymas ir kuriuo metu jau tikrai reikia būti ligoninėje? Verta žinoti 5-1-1 taisyklę!

Cezario pjūvio operacija pagal pageidavimą

Nuo 2024 m. sausio įsigaliojo nauja tvarka, suteikianti galimybę gimdyvėms rinktis cezario pjūvio operaciją pagal pageidavimą.

Naujausi komentarai

 1. mamami
  mamami prieš 1 sav.

  Gruodžio parašė:
  Sveikos, kaip ar skaudėjo epidiura? Koks jausmas ? Kokie pojūčiai..?
  Žinau kad norisi kuo greiciau, kad nejausti skausmo, bet atrodo labiau bijau tos a…

  Visiškai neskaudėjo, net nejaučiau kai dūrė 😀

 2. Laurute90
  Laurute90 prieš 1 sav.

  Gruodžio parašė:
  Sveikos, kaip ar skaudėjo epidiura? Koks jausmas ? Kokie pojūčiai..?
  Žinau kad norisi kuo greiciau, kad nejausti skausmo, bet atrodo labiau bijau tos a…

  Aš irgi turiu labai stiprią adatų baimę. Pirmą vaiką gimdžiau su epidūru. Neslėpsiu, verkiau graudžiom ašarom, nors tikrai neskaudėjo ir nemačiau ką ten daro. Antrą gimdžiau jau be epidūro, nes su 8cm atsivėrimu nebeleido. Ir realiai geriau be. Gimdyt patogiau, nėra nutirpusių nepajudinamų kojų, atsigavimas kažkaip lengvesnis, nėra jokių nugaros skausmų visiškai kas buvo po pirmo dūrio vietoj.
  Dėl pačios adatos tai dabar atrodo net juokinga kiek aš raudojau gimdykloj. Todėl puikiai suprantu kiek jums nerimo. Realiai dūrio nesijaučia, nematai, nuskausmina. Kad ir ką pasirinktumėte tą dieną, viskas bus gerai ❤️

 3. User has not uploaded an avatar
  Gruodžio prieš 1 sav.

  Laurute90 parašė:
  Aš irgi turiu labai stiprią adatų baimę. Pirmą vaiką gimdžiau su epidūru. Neslėpsiu, verkiau graudžiom ašarom, nors tikrai neskaudėjo ir nemačiau ką ten daro. Antrą…

  Ačiū 🤍🤍🤍

 4. User has not uploaded an avatar
  Grainaa prieš 1 sav.

  Gruodžio parašė:
  Sveikos, kaip ar skaudėjo epidiura? Koks jausmas ? Kokie pojūčiai..?
  Žinau kad norisi kuo greiciau, kad nejausti skausmo, bet atrodo labiau bijau tos a…

  Kai pirmą kartą gimdziau, galvojau kad galėsiu ištverti sąrėmiu skausmų,kad gimdysiu be epiduro,kam i nugara kažką leisti, bet kai pajutau kas tai yra sąrėmiai,nuomonė pasikeitė 😁 negalėjau sulaukti jo 😁 norėjau plaukus rauti sau iš skausmo. Tą skausmą ilgai negalėjau uzmirsti. Nors iš vis gimdymas buvo komplikuotas.
  Antrą kartą kai gimdziau tai irgi su epiduru. Irgi sąrėmiai skausmingi labai,nors aparatas rodė ne didelius saremius,bet laaaabai skausmingi. Tai ne iš kart padarė man,buvo dave kitus nuskausminamuosius,bet jie iš vis nepadedavo.
  Žinoma bijojau epiduro dėl komplikacijų,visgi i nugara...... Bet jei skausmas ne apsakomas,tai kam kankintis? Vaikeliui mama reikalinga ne pavargusi,24 valandas per parą reikia rūpintis juo.

 5. Peteliškė
  Peteliškė prieš 1 sav.

  Aš labiau bijojau dūrio metu galimų komplikacijų, negu pačio dūrimo skausmo. Kažkaip jau saremiai tuo metu būdavo labai dažni ir labai stiprūs, tai aš to adatų skausmo net nepamenu. Žodžiu, neskauda tikrai ten