Kelionės, atostogos nėštumo metu (10)

Kelionės nėštumo metu

Nėštumas - ne liga, tikrai ne priežastis atsisakyti pomėgio keliauti. Atitrūkti nuo kasdienybės, su jos nešama rutina ir stresais, pasisemti naujų įspūdžių - visa tai tik į naudą būsimai mamai ir vaikeliui. Jeigu nėra medicininių priežasčių, sulaikančių nuo kelionės, jei savijauta gera, aplinkos pakeitimas ir poilsis prie jūros ar kalnuose - puiki idėja.

Koks nėštumo laikotarpis palankiausias keliauti?

Dauguma ginekologų sutaria, kad keliones geriausia planuoti antrojo nėštumo trimestro metu (nuo 14 iki 26 savaitės). Tai laikotarpis, kai būsimoji mama jau apsipratusi su savo būsena, varginantys pykinimai likę praeityje.

Nei pašaliniai kvapai, nei neįprasti skoniai nebeerzina ir netemdo nuotaikos. Nors svoris auga ir pilvukas ryškėja, tačiau pasivaikščiojimai gatvėmis, trumpos ekskursijos, iškylos pernelyg nevargina ir nesukelia diskomforto.

Statistika rodo, kad persileidimo ir priešlaikinio gimdymo rizika antrajame nėštumo trimestre yra mažiausia. Po 7-ojo nėštumo mėnesio kelionių geriau atsisakyti: mažylis gali ateiti į pasaulį anksčiau, nei planuota. Be to, gydytojai nepataria lėktuvais keliauti moterims nuo 34-35 nėštumo  savaitės, tačiau avialinijos gali nustatyti ir ankstesnį nėštumo terminą, nuo kurio nėštukių neskraidina.

Kokiais atvejais nėštumo metu keliauti nepatartina?

Kelionių rekomenduojama atsisakyti, jei gydytojai nėščiajai nustato nėštumo komplikacijas (gimdos hipertonusus, anemiją, vėlyvąją toksikozę), ar bet kokią nėštumo nutrūkimo grėsmę, jei paūmėja lėtinės ligos, diagnozuojami infekciniai susirgimai, padidėja ar sumažėja kraujospūdis.

Geriau atsisakyti kelionės, jeigu ankstesnis nėštumas nutrūko dėl persileidimo, jei yra įvykęs priešlaikinis gimdymas, darytas cezario pjūvis. Jei būtinai norite pakeisti aplinką, vykite į poilsio namus ar sanatoriją. Kad ir kur susiruoštumėte, būtų gerai, jei kartu su jumis vyktų kas nors iš artimųjų: vyras, mama, draugė.

Kokius dokumentus turi pasiimti nėščioji?

Be paso ar tapatybės kortelės, besilaukiančioms rekomenduojama papildomai pasiimti su savimi::

 • Nėštumo eigos duomenys. Į kelionę pasiimkite nėščiosios kortelę, ultragarso bei kitų tyrimų duomenis, kad jei kelionėje prireiktų neatidėliotinos medicinos pagalbos, ją suteikiantis gydytojas galėtų susipažinti su nėštumo eiga.
 • Gydytojo pažyma skrendančioms lėktuvu. Dauguma aviakompanijų savo taisyklėse yra nustatę neskraidinti moterų nuo tam tikros nėštumo savaitės (priklausomai nuo aviakompanijos nuo 26-36 savaitės). Jei ketinate skristi lėktuvu, o nėštumas akivaizdžiai matosi, pasirūpinkite gydytojo pažyma apie numatomą gimdymo laiką. Pažyma turi būti anglų išduota ne anksčiau kaip 7 dienos prieš skrydį.
 • Medicininių išlaidų draudimas. Dauguma draudimo kompanijų gimdymo nelaiko draudiminiu įvykiu, todėl nekompensuoja gimdymo užsienyje išlaidų. Priklausomai nuo draudimo bendrovės, gali būti padengiamos tik riboto dydžio išlaidos susijusios su komplikacijomis dėl nėštumo ar gimdymo. Tačiau net ir tokiomis aplinkybėmis, medicininių išlaidų draudimas yra gera mintis: jei patirsite traumą, susižalosite ar ištiks ūmios ligos priepuolis.
 • Sveikatos draudimo kortelė vykstant į ES šalis. Vykstant į kelionę Europos sąjungos šalyse, pasiimkite Europos sveikatos draudimo kortelę, su kuria gali būti kompensuojamos būtinosios medicininės pagalbos dėl nėštumo ar gimdymo išlaidos.

Kur geriausia keliauti neštumo metu?

Kad ir kaip puikiai besijaustumėte, nėštumas – ne metas iššūkiams, egzotinėms kelionėms, fiziškai varginantiems žygiams. Štai kokius kriterijus vertų apsvarstyti renkantis šalį kelionėms nėštumo metu:

 • Ar šalyje nėra paplitusios pavojingos ligos ir ar reikia nuo jų skiepytis. Geriau nesirinkite šalių, į kurias vykstant privaloma skiepytis. Atsisakykite kelionių į kraštus, kuriuose paplitusi maliarija ar kitos pavojingos ligos.
 • Klimato sąlygos. Rinkdamiesi šalį, kur keliauti, atsižvelkite į jos klimato sąlygas ir metų laiką – padidėjus kūno svoriui kaitra kamuoja labiau, nei įprastai.
 • Laiko juostų skirtumas. Nerekomenduojama kirsti daug laiko juostų, geriau, kad laikas skirtųsi nuo jūsų įprasto ne daugiau nei pora valandų: tolimas keliones į Šri Lanką, Australiją ar Jamaiką atidėkite palankesniam metui.
 • Maistas. Geriau, jei šalies į kurią vykstate virtuvė nėra pernelyg egzotiška, neperkrauta jums neįprastais aštriais prieskoniais.
 • Sveikatos priežiūros lygis. Būtinai atsižvelkite į tai, kad prireikus medicinos pagalbos ji būtų tinkamo lygio ir greitai pasiekiama. Įvertinkite ir galimas problemas dėl kalbos barjero.

Kokia transporto priemonė tinkamiausia?

Kelionė savo automobiliu, jei ne jūs pati vairuojate, dauguma atveju yra patogiausia, o labiausiai tuo, kad bet kada galite sustoti ir išlipti pamankštinti kojas, nueiti į tualetą. Vėlesniais nėštumo mėnesiais jums nebetiks standartiniai saugos diržai, todėl įsigykite specialiai nėščiosioms pritaikytą saugos diržą.

Jei keliaujate lėktuvu ar autobusu, būtų geriau, kad kelionė truktų ne ilgiau kaip 2-3 valandas. Jei turite keliauti toliau, traukinys daugelyje šalių būtų geresnė alternatyva lėktuvui ir autobusui.

Pasirūpinkite pagalvėlėmis nugarai ir kaklui. Ilgiau trunkančios kelionės metu nusiaukite. Kad netintų kojos, labai praverčia specialios blauzdas masažuojančios kojinės.

Ką nėščioji gali daryti, ko turi nedaryti?

Saulės vonios. Saulė yra gerai tik kol ja nepiktnaudžiaujama: ilgas mėgavimasis saule gali baigtis šilumos smūgiu ar nudegimais. Nešiokite galvos apdangalą, akinius nuo saulės, naudokite apsauginį kremą.

Maudynės. Yra keletas medicininių aplinkybių, kuomet į vandenį geriau nelipti – dėl vandens procedūrų paklausykite savo gydytojo rekomendacijų. Bet apskritai, plaukiojimas labai naudingas – stiprina dubens raumenis, kurių prireiks gimdymo metu. Ypač naudinga maudytis jūroje – vandenyje esantys mikroelementai patenka per odą į organizmą ir stiprina tiek mamos, tiek vaiko imunitetą. Žinoma, krūvis neturi būti varginantis.

Maistas ir gėrimai. Egzotiškų virtuvių degustacijas geriau atidėti palankesniam metui. Venkite gatvėje parduodamo maisto (taip pat ir vaisių) bei kitų produktų, kurie nerekomenduojami nėštumo metu. Žiūrėkite, kokį vandenį geriate. Vanduo iš čiaupo kai kuriose šalyse nėra pakankamai kokybiškas ir saugus, todėl gerkite vandenį iš butelių.

Kita. Nepervarkite, atidžiai rinkitės ekskursijas, įvertindamos fizinį krūvį. Dėvėkite patogius drabužius, avėkite patogią avalynę. Gerai jaustis žymiai svarbiau, nei gerai atrodyti.

Parengė Dalia Motik,
Magelano kelionės

Naujausi komentarai

 1. User has not uploaded an avatar
  Rimaxxx prieš 1 d.

  Monyte parašė:
  Labai individualu, vienoms sunku vaikščiot nuo pirmų savaičių, kitom ne. Aš su panašiu nestumu skridau atostogų, ir kasdien po 10 km nueidavom, aišku lėtesniu tempu…

  Na trecias neštumas bet jau dabar esu daug priaugusi svorio del hormonu.ir tikrai sunkiau jauciuos nei budama jaunesne 🙈 todel ir baisoka pasidare nors kad blogai jauciuosi tai nepasakyciau.tik sunkiau ( sunkesne ) 🙉🙊

 2. User has not uploaded an avatar
  Rimaxxx prieš 1 d.

  Sollle parašė:
  Aš su tokiu nėštumu apie 19-20 savaičių skridau į Egiptą, tai tikrai neskrisciau daugiau, kaip dabar pagalvoju, tai vistiek rizika, vien skrydis lėktuvu, labai įska…

  Mes irgi i egipta.bet vis neprisiruosdavom i ten nors visada labai norejau atsidurdavom kur nors kitur na o dabar kaip tycia vel..gal nelemta man i ta Egipta 😋 siaip istikruju noriu tinginiu atostogu tai man gerai manau bus prie baseiniuko
  Tik del pilvuzo pacio baisu ar nebus sunku

 3. User has not uploaded an avatar
  Rimaxxx prieš 1 d.

  Sollle parašė:
  Aš su tokiu nėštumu apie 19-20 savaičių skridau į Egiptą, tai tikrai neskrisciau daugiau, kaip dabar pagalvoju, tai vistiek rizika, vien skrydis lėktuvu, labai įska…

  Mes irgi i egipta.bet vis neprisiruosdavom i ten nors visada labai norejau atsidurdavom kur nors kitur na o dabar kaip tycia vel..gal nelemta man i ta Egipta 😋 siaip istikruju noriu tinginiu atostogu tai man gerai manau bus prie baseiniuko
  Tik del pilvuzo pacio baisu ar nebus sunku

 4. Ponia B.
  Ponia B. prieš 1 d.

  Na riziku tikrai yra, bet jų gali būt visur tiek kitoi šaly tiek čia pas mus Lt..
  Aš pati keliavau 12sav., o vėliau 16sav. Žinoma geras oras, saulutė, smėlis ir jūra buvo rojus. Gan aktyvios kelionės buvo buvo labai smagu, gražūs atsiminimai liko..bet va 19sav.įvyko persileidimas (dėl bakterijos) nors jaučiausi visiškai gerai, staiga nubėgo vandenys džiaugiuosi kad buvau LT o ne kitoi šali tuo metu.
  Žinoma taip nutinka nevisoms, bet pasisaugoti ir apie viska pagalvoti reikia.

 5. Burbuliukee prieš 1 d.

  Rimaxxx parašė:
  Mes irgi i egipta.bet vis neprisiruosdavom i ten nors visada labai norejau atsidurdavom kur nors kitur na o dabar kaip tycia vel..gal nelemta man i ta Egipta 😋 …

  Aš tokios nuomonės, kad jei gerai jaučiatės, tai tikrai nereikia užsidaryti namuose. Pati keliavau nėštumo metu į tris keliones. Dvi iš jų buvo lėktuvu. Viena nėštumo pradžioje, kita 26 nėštumo savaitę. Pradžioje dar rinkomės pažintinę kelionę, o 26 savaitę jau lepinomės saule ir tingiu gulinėjimu asmeniškai aš nesirinkčiau Egipto dėl nešvaros nėštumo metu. Žinau, kad geri viešbučiai būna su gražiai sutvarkytom teritorijom, tačiau vis tiek indai plaunami su vandeniu, kuris nėra geriamas ir pan. Rinkčiausi artimesnes valstybes, kur klimatas bei ligos panašios į mūsų šalies, kad nebūtų netikėtumų. Kai pasakiau savo ginekologei, kad planuojam kelionę, ji pritarė, nes nėštumas lengvas buvo, bet irgi patarė į Afriką ar kur nors egzotines šalis nevykti, nes paskiau nežinosit kuo gydytis žinoma, bet kur taip gali nutikti, bet aš turėjusi Egipte neigiamą patirtį, kai paskiau pusę metų nepraėjo bėrimai, o ir vaistų vartot išrašė bent kelių rūšių, nors nei patys gydytojai ten nesuprato, kas nutiko, tai nerizikuočiau. O keliaujame išties daug, bet nėštumo metu ir kol vaikas mažas renkamės artimesnes mūsų klimatui valstybes