Pavojingas maistas nėštumo metu (619)
Greičiausiai girdėjote nemažai įspėjimų, kad vienas ar kitas maistas nėštumo metu yra pavojingas.
Nors yra keletas ne visai saugių maisto produktų, absoliuti dauguma jų yra nepavojingi, o maisto sukeltų nėštumo komplikacijų tikimybė yra labai maža.
Atvirkščiai, nėštumo metu mityba turi būti įvairi ir subalansuota, kad kūdikis gautų visų vystymuisi ir augimui reikalingų medžiagų (tik nepersistenkite: per didelis maisto kiekis virsta antsvoriu ir didina nėštumo komplikacijų tikimybę!)
Svarbiausia yra apsisaugoti nuo apsinuodijimo maistu ir nuo infekcinių ligų, kuriomis užsikrečiama per maistą.
Kokių maisto produktų geriau nevalgyti nėštumo metu?
Iš esmės, draudžiamų maisto produktų nėra, tiesiog reikėtų rinktis atidžiau ir atsakingiau greitai gendančius produktus, vengti nepatikimų pardavėjų, tikrinti produktų galiojimo datas ir panašiai.
Atsargiau reikėtų rinktis maisto produktuose gali būti kenksmingų bakterijų:
- nepasterizuotą pieną, šviežią sūrį ir varškę;
- žalią ar pusžalę mėsą ir paukštieną;
- įvairius paštetus, kulinarinius mėsos gaminius (vyniotinius, dešras ir panašiai);
- patiekalus, į kurių sudėtį įeina žali kiaušiniai;
- prekybos centruose ruoštas salotas, ypač paruoštas majonezu.
Prekybos centruose ar kavinėse parduodamų mišrainių ir salotų su majonezu geriau būtų vengti, nes majonezas maskuoja visus nešviežumo požymius (skonį, kvapą ir net išvaizdą).
Dėl to, net jei iš pažiūros mišrainės atrodo gerai, niekada negalite būti tikri dėl tokių salotų šviežumo ir kokybės. Baltą mišrainę, jei jos labai norisi, geriau pasigaminkite namuose.
Jei dėl produkto ar patiekalo kilo bent menkiausia abejonė, rinkitės saugų variantą ir meskite jį lauk.
Žuvis ir jūros gėrybės nėštumo metu
Atidžiausiai nėštumo metu reikia rinktis jūros gėrybes, tačiau tikrai nereikia tokio maisto atsisakyti visiškai – žuvis yra labai naudingas produktas ir yra tik keletas jūros gėrybių rūšių, kurių reikėtų atsisakyti arba vartoti mažiau.
Žalia žuvis ir jūros gėrybės
Termiškai neapdorotuose jūros produktuose, pavyzdžiui, austrėse ar sušio suktinukuose, gali pasitaikyti vaisiui pavojingų bakterijų.
Plėšrios jūrinės žuvys (tunas, kardžuvė, jūriniai ešeriai ir kt.)
Kai kuriose plėšriose jūrinėse žuvyse yra metilo gyvsidabrio, kurio didelė dozė gali sutrikdyti vaisiaus ir mažų vaikų smegenų vystymąsi. Populiariausia iš šių žuvų yra tunas, todėl specialistai rekomenduoja besilaukiančioms moterims valgyti ne daugiau kaip 150–200 g šviežio tuno per savaitę.
Lietuvoje populiaresnio konservuoto tuno leidžiama suvalgyti 300–350 g, tačiau kai kurie ekspertai mano, kad toks kiekis yra per didelis. Jie rekomenduoja per savaitę suvalgyti ne daugiau kaip 100–170 g tuno, nesvarbu, šviežias jis ar konservuotas.
Taip pat rekomenduojama visiškai nevalgyti ryklio, kardžuvės, karališkosios skumbrės ir jūrinių ešerių, nes tai yra plėšrios žuvys, esančios mitybos grandinės viršuje, tad jų mėsoje yra daugiau gyvsidabrio.
Kokių gėrimų vengti nėštumo metu?
Didžiausią pavojų kelia alkoholio vartojimas nėštumo metu. Per kraujotakos sistemą jis greitai pasiekia vaisių ir net vieno gėrimo per dieną pasekmės gali būti skaudžios. Nėra žinoma, koks alkoholio kiekis yra saugus, tad geriausia jo visiškai atsisakyti.
Taip pat venkite nepasterizuoto pieno ir sulčių, gėrimų, į kurių sudėtį įeina kiaušiniai. Yra nedidelė tikimybė, kad šiuose gėrimuose bus žarninių lazdelių (lot. Escherichia coli) ar kitų bakterijų, galinčių pakenkti.
Kiti gėrimai, pavyzdžiui gazuoti, grėsmės nėštumui nekelia, ypač jei juos vartojate saikingai. Juos reikėtų riboti tik dėl mažos mitybinės vertės ir jeigu graužia rėmuo, kamuoja pilvo pūtimas ir kiti virškinimo sutrikimai.
Kava nėštumo metu
Galbūt girdėjote, kad kavos nėštumo metu gerti negalima. Tačiau, po ilgus metus trukusių diskusijų specialistai dabar jau sutaria, kad kofeinas prasiskverbia pro placentą, bet saikingos dozės (iki 300 miligramų per dieną) kūdikiui nekenkia.
Tiek kofeino yra 2–3 vidutinio dydžio ir stiprumo kavos puodeliuose.
Medus nėštumo metu
Greičiausiai girdėjote, kad medus nerekomenduojamas vaikams iki vienerių metų amžiaus dėl botulizmo rizikos. Tačiau suaugusiems žmonėms, taip pat ir nėščiosioms, medus tokio pavojaus nekelia ir jį valgyti yra saugu.
Jei norite būti visiškai rami, rinkitės pasterizuotą medų – jei meduje būtų potencialiai pavojingų bakterijų, pasterizavimo metu jos žūtų.
Kaip išvengti apsinuodijimo maistu?
Nėštumo metu galioja bendros maisto paruošimo ir laikymo saugumo taisyklės:
- Kruopščiai nuplaukite visus vaisius ir daržoves.
- Mėsa (taip pat ir paukštiena) turi būti gerai iškepta (vidutiniškai ar mažai keptų kepsnių geriau atsisakyti). Kepant mėsą pravartu naudoti mėsos termometrą: 70°C temperatūroje žūva dauguma bakterijų.
- Gamindama maistą dažnai plaukite rankas, o paviršius, kurie lietėsi su mėsa ar kiaušiniais, gerai nuvalykite.
- Nepalikite maisto kambario temperatūroje ilgiau kaip porą valandų; laikykite maistą šaldytuve nedidelėse dėžutėse (kad maistas greičiau atvėstų).
- Patikrinkite, kad šaldytuvo temperatūra būtų 2–5°C, o šaldiklio – -18°C ar šiek tiek mažesnė.
Sveiki. Ar galima valgyti karstai rukyta zuvi nestumo metu?