Gazuoti gėrimai nėštumo metu (81)

Moteris geria coca cola su ledukais New Africa | Shutterstock.com

Mityba nėštumo metu – vienas didžiausių iššūkių, o tarp dažniausiai nėščiųjų užduodamų klausimų apie tinkamą mitybą, maisto ir gėrimų pasirinkimą – ar galima gerti gazuotuosius gėrimus?

Gazuotų gėrimų įtaka nėščiosios organizmui

  • Gazuotas vanduo, kaip ir kiti gėrimai, prisotintas angliarūgštės, kuri dirgina skrandžio gleivinę. Tiesa, jei nėščioji neturi virškinimo problemų, tuomet angliarūgštė jai tikrai nepakenks.
  • Gazuoto vandens ir gėrimų nepatariama gerti, kai graužia rėmuo, kyla rūgštys. Vanduo su burbuliukais taip pat gali paskatinti atsirasti nemalonų deginimo jausmą stemplėje.
  • Nuo gazuotųjų gėrimų intensyviau kaupiasi dujos, todėl nėščiąsias gali pradėti varginti pilvo pūtimas.
  • Angliarūgštės prisotinti gėrimai gali sutrikdyti žarnyno peristaltiką, todėl suvartojant ypač daug gazuotųjų gėrimų galimas viduriavimas arba atvirkščiai – vidurių užkietėjimas.
  • Į gazuotus gėrimus, siekiant pailginti jų tinkamumo laiką, dažnai dedama natrio benzoato, kuris, reaguodamas su askorbo rūgštimi, gali sudaryti kancerogenines medžiagas.
  • Gazuotieji gėrimai gali paskatinti dantų emalio nykimą, dėl to gali išsivystyti dantų ėduonis.

Gazuotas vanduo nėštumo metu

Kalis, magnis ir natris, kurių įprastai yra mineraliniame vandenyje – naudingi mikroelementai. Tačiau nėščiosios turėtų itin atidžiai peržvelgti etiketes ir pasidomėti, kokie šių mikroelementų kiekiai yra mineraliniame vandenyje.

Kai kurių rūšių gazuotame mineraliniame vandenyje, kituose gėrimuose paprastai būna daug druskos – natrio chlorido. Šios medžiagos pakankamai gauname ir su maistu, o jos perteklius nėra gerai, ypač jei nėščiosios kraujospūdis yra padidėjęs. Geriant daug gėrimų, prisotintų natrio, gali ne tik šoktelėti kraujospūdis, bet ir atsirasti patinimų.

Dėl visų anksčiau aprašytųjų priežasčių nėštumo metu geriau rinktis paprastą, o ne gazuotą mineralinį vandenį.

Daugiau apie vandenį nėštumo metu skaitykite:

Gazuoti vaisvandeniai: į ką nėščiosioms reikėtų atkreipi dėmesį?

Šiuo metu saldieji gazuotieji gėrimai dar nėra priskiriami prie nėščiosioms pavojingo maisto ir gėrimų, tačiau jie organizmui neduoda jokios naudos, kaip ir bulvių traškučiai ar greitasis maistas, o dažnai gali būti ir žalingi.

Itin vengti reikėtų gėrimų, kuriuose yra daug rafinuoto cukraus, nes jis gali sutrikdyti gliukozės kiekį kraujyje.

Daugelyje gazuotų saldžių gėrimų cukrus pakeičiamas aspartamu – saldikliu, už cukrų saldesniu net 200 kartų. Etiketėse jis žymimas kodu E 951. Šis saldiklis siejamas su įvairiais negalavimais: galvos svaigimu, padidėjusiu apetitu, didesne rizika priaugti antsvorio ir kt.

Parengta mokslinių tyrimų, rodančių, kad saldieji gazuotieji gėrimai susiję su didesne osteoporozės, dantų ėduonies ir net vėžio išsivystymo rizika.

Kai kuriuose vaisvandeniuose galima rasti ir fosforo rūgšties, skatinančios inkstų ligų ir akmenų inkstuose ar tulžies pūslėje atsiradimą, ypač jei nėščiosios giminėje pasitaikė tokio tipo negalavimų.

Įvairūs dažikliai, konservantai, esantys saldžiuosiuose gėrimuose, gali sukelti alergines reakcijas – alerginį rinitą ir bronchinę astmą: vaikas ateityje gali būti alergiškas.

Kiek geresnis pasirinkimas – gazuotieji gėrimai be saldiklių ir konservantų, pavyzdžiui, su natūraliomis vaisių sultimis.

Gazuotieji gėrimai ir pykinimas

Tiesa, gazuotieji gėrimai gali būti net ir naudingi, ypač pirmąjį nėštumo trimestrą, kai pykinimas – pats intensyviausias. Jie gali sumažinti pykinimą. Labiausiai tiks imbiero ar mėtų skonio gėrimai („Schweppes“ tipo).

Pykinimą gerokai nuslopinti gali ir atšaldytas gazuotas mineralinis vanduo, tad jei neturite problemų su skrandžiu, galite jį gurkšnoti.

Susiję straipsniai

Vegetarizmas ir veganizmas nėštumo metu

Gerai suplanuota vegetarinė ir veganiška dieta gali būti laikoma saugia nėštumo metu ir žindymo laikotarpiu.

Pregoreksija - baimė priaugti svorio nėštumo metu

Pregoreksija – tai besilaukiančių moterų netinkama mityba, kurios tikslas – kontroliuoti priaugtą svorį.

Nemokamas šulinių vandens ištyrimas nėščiosioms

Nėščioms moterims, taip pat šeimoms, kuriose auga kūdikiai iki 6 mėn. amžiaus, šulinių vandens tyrimai atliekami nemokamai.

Naujausi komentarai

  1. Linulle
    Linulle prieš 3 m.

    Su pirmu neštumu kaip ir pykino, nu dabar tai visai negaliu, ypač vakarais. I paprasta vandenį net žiūrėti negaliu, vyras geria prie stalo, tai vien nuo to purto. Paskaičiau čia, kad kitom borjomi padeda, nu bet tikrai daug geriau, net gyvenimas prasviesejo:). Išgėriu maždaug 0,5 L per dieną.

  2. User has not uploaded an avatar
    Irma33 prieš 2 m.

    Man pirmas sėkmingas nėštumas, pirmas trimestras ir be gazuotų gėrimų sunkoka diena būna... kankina nuolatinis pykinimas tai burbuliuokai vienintelis išsigelbėjimas nežinau ar čia psichologiškai man ar kaip bet padeda

  3. Neegzistuojantis vartotojas
    prieš 2 m.

    irmalentinaite parašė:
    Man pirmas sėkmingas nėštumas, pirmas trimestras ir be gazuotų gėrimų sunkoka diena būna... kankina nuolatinis pykinimas tai burbuliuokai vienintelis išsigelbėjimas…

    Aš neatsisakiau tokio dalyko🙂Tai kai užsimanau atsigeriu syki,du per diena

  4. Pisces
    Pisces prieš 2 m.

    Kuo remiasi jūsų šitas straipsnis? Kur šaltiniai?

  5. LaimingaMamytee
    LaimingaMamytee prieš 2 m.

    Pisces parašė:
    Kuo remiasi jūsų šitas straipsnis? Kur šaltiniai?

    Pilnas googlas šaltinių, tik reikia nepatingėti paieškoti ir paskaityti 👍