Rytinis pykinimas nėštumo metu (399)

Rytinis pykinimas nėštumo metu Rytinis pykinimas nėštumo metu. iStock.com/DeanDrobot

Kas yra nėštumo rytinis pykinimas?

Nėščiųjų pykinimas (dar vadinamas "rytiniu pykimu") yra nėštumo pradžiai būdingas negalavimas, kurį daugiau ar mažiau patiria apie 75-80% moterų.

Tiesa, "rytinis pykinimas" nėra visai tikslus terminas, nes nėščiąsias jis gali ištikti bet kuriuo paros metu. Manoma, kad pykinimą ir vėmimą nėštumo metu sukelia hormonų lygio ir biocheminių procesų pokyčiai.

"Nėštumo pykinimui" būdingi požymiai: šleikštulys, pykinimas, žiaukčiojimas, vėmimas, blogas skonis burnoje ar "beskonis" maistas, nemalonūs pojūčiai skrandyje, padidėjęs jautrumas kvapams (blogąja prasme).

Apie 0.2-2% nėščiųjų vargina itin sunki nėščiųjų pykinimo forma, vadinama hyperemesis gravidarum. Siekiant išvengti dehidratacijos ir išsekimo, šią sunkią pykinimo formą patiriančios moterys gali būti hospitalizuojamos.

Jei jus vargina stiprus pykinimas ir vėmimas, jei nesišlapinate ilgiau kaip 8 valandas arba šlapimas yra labai tamsios spalvos, būtinai informuokite savo gydytoją.

Kaip ilgai trunka nėščiųjų pykinimo periodas?

Pykinimo trukmė ir sunkumas kiekvieno nėštumo atveju yra individualus ir jį nulemia daugybė faktorių. Pastebėta, kad nėštumo pykinimo tikimybė yra didesnė ir jis yra būna stipresnis tokiais atvejais:

 • laukiantis dvynukų (trynukų) - taip nutinka dėl aukštesnio HCG hormono lygio;
 • laukiantis mergaitės;
 • laukiantis pirmą kartą;
 • turint genetinį polinkį į pykinimą nėštumo metu (t.y. jei pykino jūsų mamą ar močiutę);
 • jei pasireiškė pykinimas ankstesnio nėštumo metu ar vartojant kontraceptines tabletes (tai rodo jūsų organizmo polinkį tokiu būdu reaguoti į hormono lygio pokyčius);
 • jei jus pykina nuo supimo arba kamuoja migrena.

Paprastai, pykinimas pradeda reikštis apie 6-8 nėštumo savaitę ir tęsiasi iki antrojo trimestro pradžios (apytiksliai 14-15 nėštumo savaitės). Tačiau jis gali prasidėti ir anksčiau (apie 4-tą nėštumo savaitę) ir trukti iki pat gimdymo. Tiesa, tokie atvejai yra itin reti.

Ar pykinimas ir vėmimas yra pavojingas kūdikiui?

Ne, būsimam kūdikiui jis nekenkia. Atvirkščiai, kai kurie statistiniai stebėjimai rodo, kad moterys, kurias pykino pirmojo trimestro metu, rečiau patiria priešlaikinį gimdymą.

Pavojingi nėščiajai ir kūdikiui gali būti tik sunkūs hyperemesis gravidarum atvejai, jei jie nėra tinkamai gydomi: dėl dehidratacijos (skysčių netekimo) ir prastos mitybos vaisius gali gauti per mažai vystymuisi reikalingų maistinių medžiagų ir gimti per mažo svorio.

Jei jus vargina itin stiprūs pykinimo priepuoliai, jei negalite visiškai nieko paimti į burną (net paprasto vandens), būtinai kreipkitės į nėštumą prižiūrintį gydytoją.

Kaip sutramdyti "rytinį" pykinimą?

Jei nekalbėsime apie medikamentus, kuriuos vartoti reikėtų tik paskyrus gydytojui, būdų visiškai išvengti rytinio pykinimo nėra. Tačiau galima sumažinti rytinio pykinimo intensyvumą bei jo sukeliamą diskomfortą.

Tai galima padaryti pakoregavus mitybos planą ir imantis mažų liaudiškų gudrybių. Žinoma, ne visi šie kovos su pykinimu būdai gali būti veiksmingi kiekvienu konkrečiu atveju, tačiau tarp jų greičiausiai rasite tokių, kurie jums padės.

Plačiau apie būdus pykinimo keliamam diskomfortui mažinimui skaitykite straipsnyje "Kaip pavalgyti jei nuo visko pykina?".

Naujausi komentarai

 1. Žirniukass
  Žirniukass prieš 1 mėn.

  SSlapukė parašė:
  Sveikos. Esu nėščia 8 sav. 6 d. Šiandien naktį vėmiau, paskui ryte vėmiau tulžimi, bet kartu išvėmiau ir kraujo krešulį. Tai buvo pirmas kartas. Ar reiktų sunerimti…

  Taip. Krauju vemti, nera normalu. Ir aplamai, pradidejus priepuoliui, kai vemiat ir negalit sustot, reikia kreiptis i gyditoja.

 2. Žirniukass
  Žirniukass prieš 1 mėn.

  Bri_ parašė:
  Sveikos merginos, tas kurias pykino ar prasidejus pykinimui jis vis stipredavo begant dienom? Ar buvo tokiu kur savijauta bloga buvo panasi kol veliau is vis dingo …

  Tikriausiai kiekvienai skirtingai, nes aš vemiau nuo 8 sav. Poto apie 25 viskas nurimo, dabar vel prasidejo

 3. User has not uploaded an avatar
  SSlapukė prieš 1 mėn.

  Žirniukass parašė:
  Taip. Krauju vemti, nera normalu. Ir aplamai, pradidejus priepuoliui, kai vemiat ir negalit sustot, reikia kreiptis i gyditoja.

  Na čia buvo vienas toks atvejas, daugiau nei nevėmiau. 🤔

 4. GretaN
  GretaN prieš 2 sav.

  Sveikos, gal savo kailiu patyrėt ir žinot kokių patarimų, kaip sumažinti pykinimą? Nuo 6 savaitės, nuo ryto iki vakaro nepaleidžia manęs, prie to dar ir galvos svaigimas bei mieguistumas 😐 Visai nei nuotaikos nėra, tapau irzli, atrodo viskas nervina viskas blogai 😄

 5. dominykamac prieš 2 sav.

  GretaN parašė:
  Sveikos, gal savo kailiu patyrėt ir žinot kokių patarimų, kaip sumažinti pykinimą? Nuo 6 savaitės, nuo ryto iki vakaro nepaleidžia manęs, prie to dar ir galvos svai…

  Prisijunkit į 2021m. Vasarinukų grupę, ten daug apie tai kalbam ir dalinamės patarimais 😊