Rytinis pykinimas nėštumo metu (474)

Rytinis pykinimas nėštumo metu Rytinis pykinimas nėštumo metu. iStock.com/DeanDrobot

Kas yra nėštumo rytinis pykinimas?

Nėščiųjų pykinimas (dar vadinamas "rytiniu pykimu") yra nėštumo pradžiai būdingas negalavimas, kurį daugiau ar mažiau patiria apie 75-80% moterų.

Tiesa, "rytinis pykinimas" nėra visai tikslus terminas, nes nėščiąsias jis gali ištikti bet kuriuo paros metu. Manoma, kad pykinimą ir vėmimą nėštumo metu sukelia hormonų lygio ir biocheminių procesų pokyčiai.

"Nėštumo pykinimui" būdingi požymiai: šleikštulys, pykinimas, žiaukčiojimas, vėmimas, blogas skonis burnoje ar "beskonis" maistas, nemalonūs pojūčiai skrandyje, padidėjęs jautrumas kvapams (blogąja prasme).

Apie 0.2-2% nėščiųjų vargina itin sunki nėščiųjų pykinimo forma, vadinama hyperemesis gravidarum. Siekiant išvengti dehidratacijos ir išsekimo, šią sunkią pykinimo formą patiriančios moterys gali būti hospitalizuojamos.

Jei jus vargina stiprus pykinimas ir vėmimas, jei nesišlapinate ilgiau kaip 8 valandas arba šlapimas yra labai tamsios spalvos, būtinai informuokite savo gydytoją.

Kaip ilgai trunka nėščiųjų pykinimo periodas?

Pykinimo trukmė ir sunkumas kiekvieno nėštumo atveju yra individualus ir jį nulemia daugybė faktorių. Pastebėta, kad nėštumo pykinimo tikimybė yra didesnė ir jis yra būna stipresnis tokiais atvejais:

 • laukiantis dvynukų (trynukų) - taip nutinka dėl aukštesnio HCG hormono lygio;
 • laukiantis mergaitės;
 • laukiantis pirmą kartą;
 • turint genetinį polinkį į pykinimą nėštumo metu (t.y. jei pykino jūsų mamą ar močiutę);
 • jei pasireiškė pykinimas ankstesnio nėštumo metu ar vartojant kontraceptines tabletes (tai rodo jūsų organizmo polinkį tokiu būdu reaguoti į hormono lygio pokyčius);
 • jei jus pykina nuo supimo arba kamuoja migrena.

Paprastai, pykinimas pradeda reikštis apie 6-8 nėštumo savaitę ir tęsiasi iki antrojo trimestro pradžios (apytiksliai 14-15 nėštumo savaitės). Tačiau jis gali prasidėti ir anksčiau (apie 4-tą nėštumo savaitę) ir trukti iki pat gimdymo. Tiesa, tokie atvejai yra itin reti.

Ar pykinimas ir vėmimas yra pavojingas kūdikiui?

Ne, būsimam kūdikiui jis nekenkia. Atvirkščiai, kai kurie statistiniai stebėjimai rodo, kad moterys, kurias pykino pirmojo trimestro metu, rečiau patiria priešlaikinį gimdymą.

Pavojingi nėščiajai ir kūdikiui gali būti tik sunkūs hyperemesis gravidarum atvejai, jei jie nėra tinkamai gydomi: dėl dehidratacijos (skysčių netekimo) ir prastos mitybos vaisius gali gauti per mažai vystymuisi reikalingų maistinių medžiagų ir gimti per mažo svorio.

Jei jus vargina itin stiprūs pykinimo priepuoliai, jei negalite visiškai nieko paimti į burną (net paprasto vandens), būtinai kreipkitės į nėštumą prižiūrintį gydytoją.

Kaip sutramdyti "rytinį" pykinimą?

Jei nekalbėsime apie medikamentus, kuriuos vartoti reikėtų tik paskyrus gydytojui, būdų visiškai išvengti rytinio pykinimo nėra. Tačiau galima sumažinti rytinio pykinimo intensyvumą bei jo sukeliamą diskomfortą.

Tai galima padaryti pakoregavus mitybos planą ir imantis mažų liaudiškų gudrybių. Žinoma, ne visi šie kovos su pykinimu būdai gali būti veiksmingi kiekvienu konkrečiu atveju, tačiau tarp jų greičiausiai rasite tokių, kurie jums padės.

Plačiau apie būdus pykinimo keliamam diskomfortui mažinimui skaitykite straipsnyje "Kaip pavalgyti jei nuo visko pykina?".

Susiję straipsniai

Kada pradeda matytis nėščiosios pilvukas?

Vienų nėščiųjų pilvukas pradeda pūpsoti gana anksti, kitoms pasirodo ganėtinai vėlai. Kada tai nutinka ir kas tą lemia?

Nėštumas be jokių požymių (besimptomis nėštumas)

Iš tikrųjų nėštumas be jokių simptomų, išskyrus dingusias mėnesines, yra visiškai įmanomas.

Nėštumo testo „vaiduokliai“: ar galima pasikliauti buitinių testų tikslumu?

Ar kada pagalvojote, kiek patikimi nėštumo testai? Rinkoje yra daug prekių ženklų ir tipų testų: nuo pačių pigiausių iki itin tikslių skaitmeninių.

Naujausi komentarai

 1. User has not uploaded an avatar
  Banga2021 prieš 2 m.

  Sveikos, laukiuosi 9 savaite. Nuo 7 savaites tapau tikra ta zodzio prasme ligone. Pykina nuo visko, bet nevemiu. Ziauriai skauda visus kaulus, krecia saltis, galva atrodo sunki, net ranku pirstus atrodo sunku lankstyt. Toks jausmas, kad sergu gripu.Atrodo net panikos priepuoliai uzeina, nuo to skausmo. Laukiuosi trecia karta, su abiem nestumais galejau kalnus versti, o sitas atrodo kazkokia tragedija...Labai bijau likt viena su mazuoju, nes bijau, kad nesugebesiu juo pasirupinti, nesusziuresiu ir pan. Nes siuo metu sugebu tik atsigult ant zemes ir gulet...

 2. redutu
  redutu prieš 2 m.

  Banga2021 parašė:
  Sveikos, laukiuosi 9 savaite. Nuo 7 savaites tapau tikra ta zodzio prasme ligone. Pykina nuo visko, bet nevemiu. Ziauriai skauda visus kaulus, krecia saltis, galva …

  Jei kažkiek paguos - turėtų praeiti. Aš su pirmu kalnus verčiau, o su antra iki 11-12sav taip pragulėjau pykdama ant viso pasaulio siaubingai skaudančia galva ir tuo pykinimu be vėmimo praeina viena, užeina kita. Vienodų nėštumų nebūna. Jei kas neramina visada galima konsultuotis su prižiūrinčia

 3. User has not uploaded an avatar
  melynake11 prieš 4 mėn.

  Ar normalu ,kad visai nepykina? 6 savaite nescia bet manes tai nepykina. Pirma nestuma irgi atrodo beveik nepykino, nebent kur nors labai karsta budavo.

 4. User has not uploaded an avatar
  ievaviva prieš 4 mėn.

  Manau, kad taip Gydytoja turbūt pasakytų, kad džiaukitės Manęs pvz. nepykino nei vienu etapu, o tiesiog būdavo šleikštulys pavalgius (tarsi būčiau tik šlamštą valgius).

 5. User has not uploaded an avatar
  melynake11 prieš 4 mėn.

  ievaviva parašė:
  Manau, kad taip Gydytoja turbūt pasakytų, kad džiaukitės Manęs pvz. nepykino nei vienu etapu, o tiesiog būdavo šleikštulys pavalgius (tarsi būčiau tik šlamštą…

  Nu man buna nebent kazka uzuodziu kas man neskaniai kvepia ir slykstu. isvaliau šaldytuva, nes uzuodziau ,kad kazkas ten genda ir smirda, ismeciau seno galiojimo produktus.