Rytinis pykinimas nėštumo metu (445)

Rytinis pykinimas nėštumo metu Rytinis pykinimas nėštumo metu. iStock.com/DeanDrobot

Kas yra nėštumo rytinis pykinimas?

Nėščiųjų pykinimas (dar vadinamas "rytiniu pykimu") yra nėštumo pradžiai būdingas negalavimas, kurį daugiau ar mažiau patiria apie 75-80% moterų.

Tiesa, "rytinis pykinimas" nėra visai tikslus terminas, nes nėščiąsias jis gali ištikti bet kuriuo paros metu. Manoma, kad pykinimą ir vėmimą nėštumo metu sukelia hormonų lygio ir biocheminių procesų pokyčiai.

"Nėštumo pykinimui" būdingi požymiai: šleikštulys, pykinimas, žiaukčiojimas, vėmimas, blogas skonis burnoje ar "beskonis" maistas, nemalonūs pojūčiai skrandyje, padidėjęs jautrumas kvapams (blogąja prasme).

Apie 0.2-2% nėščiųjų vargina itin sunki nėščiųjų pykinimo forma, vadinama hyperemesis gravidarum. Siekiant išvengti dehidratacijos ir išsekimo, šią sunkią pykinimo formą patiriančios moterys gali būti hospitalizuojamos.

Jei jus vargina stiprus pykinimas ir vėmimas, jei nesišlapinate ilgiau kaip 8 valandas arba šlapimas yra labai tamsios spalvos, būtinai informuokite savo gydytoją.

Kaip ilgai trunka nėščiųjų pykinimo periodas?

Pykinimo trukmė ir sunkumas kiekvieno nėštumo atveju yra individualus ir jį nulemia daugybė faktorių. Pastebėta, kad nėštumo pykinimo tikimybė yra didesnė ir jis yra būna stipresnis tokiais atvejais:

 • laukiantis dvynukų (trynukų) - taip nutinka dėl aukštesnio HCG hormono lygio;
 • laukiantis mergaitės;
 • laukiantis pirmą kartą;
 • turint genetinį polinkį į pykinimą nėštumo metu (t.y. jei pykino jūsų mamą ar močiutę);
 • jei pasireiškė pykinimas ankstesnio nėštumo metu ar vartojant kontraceptines tabletes (tai rodo jūsų organizmo polinkį tokiu būdu reaguoti į hormono lygio pokyčius);
 • jei jus pykina nuo supimo arba kamuoja migrena.

Paprastai, pykinimas pradeda reikštis apie 6-8 nėštumo savaitę ir tęsiasi iki antrojo trimestro pradžios (apytiksliai 14-15 nėštumo savaitės). Tačiau jis gali prasidėti ir anksčiau (apie 4-tą nėštumo savaitę) ir trukti iki pat gimdymo. Tiesa, tokie atvejai yra itin reti.

Ar pykinimas ir vėmimas yra pavojingas kūdikiui?

Ne, būsimam kūdikiui jis nekenkia. Atvirkščiai, kai kurie statistiniai stebėjimai rodo, kad moterys, kurias pykino pirmojo trimestro metu, rečiau patiria priešlaikinį gimdymą.

Pavojingi nėščiajai ir kūdikiui gali būti tik sunkūs hyperemesis gravidarum atvejai, jei jie nėra tinkamai gydomi: dėl dehidratacijos (skysčių netekimo) ir prastos mitybos vaisius gali gauti per mažai vystymuisi reikalingų maistinių medžiagų ir gimti per mažo svorio.

Jei jus vargina itin stiprūs pykinimo priepuoliai, jei negalite visiškai nieko paimti į burną (net paprasto vandens), būtinai kreipkitės į nėštumą prižiūrintį gydytoją.

Kaip sutramdyti "rytinį" pykinimą?

Jei nekalbėsime apie medikamentus, kuriuos vartoti reikėtų tik paskyrus gydytojui, būdų visiškai išvengti rytinio pykinimo nėra. Tačiau galima sumažinti rytinio pykinimo intensyvumą bei jo sukeliamą diskomfortą.

Tai galima padaryti pakoregavus mitybos planą ir imantis mažų liaudiškų gudrybių. Žinoma, ne visi šie kovos su pykinimu būdai gali būti veiksmingi kiekvienu konkrečiu atveju, tačiau tarp jų greičiausiai rasite tokių, kurie jums padės.

Plačiau apie būdus pykinimo keliamam diskomfortui mažinimui skaitykite straipsnyje "Kaip pavalgyti jei nuo visko pykina?".

Naujausi komentarai

 1. Mažutė 2
  Mažutė 2 prieš 4 mėn.

  Ira mamyciu kurioms dar tik prasidėjo 7 savaitę nėštumo kaip jauciates ?

 2. Soniux
  Soniux prieš 3 mėn.

  Labas visoms. Man eina 7 savaitė. Jaučiuosi tikra nėštukė🙈 pykina, prieš keletą dienų nustojau vemti. Taip visą savaitę vėmiau. Dabar eina antra diena kai nevėmiu. Bet šleikštulys burnoje, pykina, burnoje saldu, kvapai erzina. O energijos. Po visos savaitės vėmimo, antra diena kai galiu valgyti. Ryte dažniausiai valgau košės avižinių dribsnių su sviestuku, poto sriubos, ir dar ką nors užkandžiauju. Bet maistas malonumo nekelia😁 skysčių tikrai stengiuosi nemažai išgerti. Tikiuos po truputį pasitrauks pykinimas. Šiaip spaudimas pas mane lb mažas, tai širdelė tabalojas😣

 3. User has not uploaded an avatar
  Vysnina prieš 3 mėn.

  Sveikos, ar yra kam nors buvę nėštumo metu, kad skaudėtų pilvelio viršų (is pradžių centre, bet dabar labiau po dešine krūtimi) ir toje vietoje oda būtų tokia kaip aptirpus, ne visiškai jautri?
  Daktarai nieko neranda, pamaigo, pasako ilsetis ir gerti nuo skausmo vaistu jei negaliu iškęsti.
  Neramu 👀🙄

 4. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 3 mėn.

  Sugrįžo pykinimas, kiek ilgai kažin tęsis, tikiuosi ilgai nepykins.

 5. User has not uploaded an avatar
  Vamp prieš 2 mėn.

  Sveikos.Kaip nuo 6sav. prasidėjo taip visąlaik silpna, pykina, valgyt bandau, bet paskui dar blogiau, tikra kankinė... pastoviai gulėt ir nejudėt norisi👀