Rytinis pykinimas nėštumo metu (358)

Rytinis pykinimas nėštumo metu Rytinis pykinimas nėštumo metu. iStock.com/DeanDrobot

Kas yra nėštumo rytinis pykinimas?

Nėščiųjų pykinimas (dar vadinamas "rytiniu pykimu") yra nėštumo pradžiai būdingas negalavimas, kurį daugiau ar mažiau patiria apie 75-80% moterų.

Tiesa, "rytinis pykinimas" nėra visai tikslus terminas, nes nėščiąsias jis gali ištikti bet kuriuo paros metu. Manoma, kad pykinimą ir vėmimą nėštumo metu sukelia hormonų lygio ir biocheminių procesų pokyčiai.

"Nėštumo pykinimui" būdingi požymiai: šleikštulys, pykinimas, žiaukčiojimas, vėmimas, blogas skonis burnoje ar "beskonis" maistas, nemalonūs pojūčiai skrandyje, padidėjęs jautrumas kvapams (blogąja prasme).

Apie 0.2-2% nėščiųjų vargina itin sunki nėščiųjų pykinimo forma, vadinama hyperemesis gravidarum. Siekiant išvengti dehidratacijos ir išsekimo, šią sunkią pykinimo formą patiriančios moterys gali būti hospitalizuojamos.

Jei jus vargina stiprus pykinimas ir vėmimas, jei nesišlapinate ilgiau kaip 8 valandas arba šlapimas yra labai tamsios spalvos, būtinai informuokite savo gydytoją.

Kaip ilgai trunka nėščiųjų pykinimo periodas?

Pykinimo trukmė ir sunkumas kiekvieno nėštumo atveju yra individualus ir jį nulemia daugybė faktorių. Pastebėta, kad nėštumo pykinimo tikimybė yra didesnė ir jis yra būna stipresnis tokiais atvejais:

 • laukiantis dvynukų (trynukų) - taip nutinka dėl aukštesnio HCG hormono lygio;
 • laukiantis mergaitės;
 • laukiantis pirmą kartą;
 • turint genetinį polinkį į pykinimą nėštumo metu (t.y. jei pykino jūsų mamą ar močiutę);
 • jei pasireiškė pykinimas ankstesnio nėštumo metu ar vartojant kontraceptines tabletes (tai rodo jūsų organizmo polinkį tokiu būdu reaguoti į hormono lygio pokyčius);
 • jei jus pykina nuo supimo arba kamuoja migrena.

Paprastai, pykinimas pradeda reikštis apie 6-8 nėštumo savaitę ir tęsiasi iki antrojo trimestro pradžios (apytiksliai 14-15 nėštumo savaitės). Tačiau jis gali prasidėti ir anksčiau (apie 4-tą nėštumo savaitę) ir trukti iki pat gimdymo. Tiesa, tokie atvejai yra itin reti.

Ar pykinimas ir vėmimas yra pavojingas kūdikiui?

Ne, būsimam kūdikiui jis nekenkia. Atvirkščiai, kai kurie statistiniai stebėjimai rodo, kad moterys, kurias pykino pirmojo trimestro metu, rečiau patiria priešlaikinį gimdymą.

Pavojingi nėščiajai ir kūdikiui gali būti tik sunkūs hyperemesis gravidarum atvejai, jei jie nėra tinkamai gydomi: dėl dehidratacijos (skysčių netekimo) ir prastos mitybos vaisius gali gauti per mažai vystymuisi reikalingų maistinių medžiagų ir gimti per mažo svorio.

Jei jus vargina itin stiprūs pykinimo priepuoliai, jei negalite visiškai nieko paimti į burną (net paprasto vandens), būtinai kreipkitės į nėštumą prižiūrintį gydytoją.

Kaip sutramdyti "rytinį" pykinimą?

Jei nekalbėsime apie medikamentus, kuriuos vartoti reikėtų tik paskyrus gydytojui, būdų visiškai išvengti rytinio pykinimo nėra. Tačiau galima sumažinti rytinio pykinimo intensyvumą bei jo sukeliamą diskomfortą.

Tai galima padaryti pakoregavus mitybos planą ir imantis mažų liaudiškų gudrybių. Žinoma, ne visi šie kovos su pykinimu būdai gali būti veiksmingi kiekvienu konkrečiu atveju, tačiau tarp jų greičiausiai rasite tokių, kurie jums padės.

Plačiau apie būdus pykinimo keliamam diskomfortui mažinimui skaitykite straipsnyje "Kaip pavalgyti jei nuo visko pykina?".

Naujausi komentarai

 1. User has not uploaded an avatar
  Simonyta prieš 3 sav.

  Rodieva parašė:
  Sveikos, mane tai, gal ne kiek pykina kiek pavalgius atsiranda šleikštulys,visa diena žiovauju jėgu išvis nera kazka daryti, galėčiau visa diena gulėti,jaučiuosi ba…

  Paskui bus geriau 😊 nuo 3 mėnesio viskas praeina dažniausiai. Mane pradzioj pykino lb smarkiai, numečiau kelis kg per dieną beveik nieko nėjo valgyt, o po 12 sav kaip niekur nieko viskas praėjo 👌😊 man padėdavo kūčiukai ir visokie duoniukai

 2. User has not uploaded an avatar
  Rodieva prieš 3 sav.

  Simonyta parašė:
  Paskui bus geriau 😊 nuo 3 mėnesio viskas praeina dažniausiai. Mane pradzioj pykino lb smarkiai, numečiau kelis kg per dieną beveik nieko nėjo valgyt, o po 12 sav ka…

  Tikiuosi, kad praeis.. nes dabar tai tragedija...

 3. User has not uploaded an avatar
  Asraja prieš 2 sav.

  sveikos o kaip atpazint ar pykina del nestumo ar apsinuodijai maistu? siandien nuo ryto vemiau kelis kartus o skrandis sustojes atrode nuo 5 ryto issivemus atrodo kiek geriau pasidare. Labai pergyvenu kad nebuciau maistu apsinuodijus ir bijau kad nepakenktu tai mazyliui

 4. User has not uploaded an avatar
  Simonyta prieš 2 sav.

  Asraja parašė:
  sveikos o kaip atpazint ar pykina del nestumo ar apsinuodijai maistu? siandien nuo ryto vemiau kelis kartus o skrandis sustojes atrode nuo 5 ryto issivemus atrod…

  Jeigu labai pergyvenat galit pasiskambinti į ligoninę, bet mane irgi laaabai pykino, skrandis nieko nepriėmė ir labai krito svoris, bet apie 13 savaite viskas praėjo.
  Pagerkit daug skysčių, kai man buvo bloga lb padėjo kūčiukai ir visokie duoniukai. ir pažiūrėkit kokia savijauta bus rytoj. O šiaip pagalvokit ką galėjot suvalgyti ne to kad apsinuodyti?

 5. User has not uploaded an avatar
  Asraja prieš 2 sav.

  Simonyta parašė:
  Jeigu labai pergyvenat galit pasiskambinti į ligoninę, bet mane irgi laaabai pykino, skrandis nieko nepriėmė ir labai krito svoris, bet apie 13 savaite viskas praėj…

  vakar daug saltibarsciu valgiau su keptom bulvem tai kazkaip atrodo kad gal jos netiko gal per riebu buvo. Siaip baigiu isitikint kad apsinuodijau nes bloga visa diena dar dabar negera