Rytinis pykinimas nėštumo metu (370)

Rytinis pykinimas nėštumo metu Rytinis pykinimas nėštumo metu. iStock.com/DeanDrobot

Kas yra nėštumo rytinis pykinimas?

Nėščiųjų pykinimas (dar vadinamas "rytiniu pykimu") yra nėštumo pradžiai būdingas negalavimas, kurį daugiau ar mažiau patiria apie 75-80% moterų.

Tiesa, "rytinis pykinimas" nėra visai tikslus terminas, nes nėščiąsias jis gali ištikti bet kuriuo paros metu. Manoma, kad pykinimą ir vėmimą nėštumo metu sukelia hormonų lygio ir biocheminių procesų pokyčiai.

"Nėštumo pykinimui" būdingi požymiai: šleikštulys, pykinimas, žiaukčiojimas, vėmimas, blogas skonis burnoje ar "beskonis" maistas, nemalonūs pojūčiai skrandyje, padidėjęs jautrumas kvapams (blogąja prasme).

Apie 0.2-2% nėščiųjų vargina itin sunki nėščiųjų pykinimo forma, vadinama hyperemesis gravidarum. Siekiant išvengti dehidratacijos ir išsekimo, šią sunkią pykinimo formą patiriančios moterys gali būti hospitalizuojamos.

Jei jus vargina stiprus pykinimas ir vėmimas, jei nesišlapinate ilgiau kaip 8 valandas arba šlapimas yra labai tamsios spalvos, būtinai informuokite savo gydytoją.

Kaip ilgai trunka nėščiųjų pykinimo periodas?

Pykinimo trukmė ir sunkumas kiekvieno nėštumo atveju yra individualus ir jį nulemia daugybė faktorių. Pastebėta, kad nėštumo pykinimo tikimybė yra didesnė ir jis yra būna stipresnis tokiais atvejais:

 • laukiantis dvynukų (trynukų) - taip nutinka dėl aukštesnio HCG hormono lygio;
 • laukiantis mergaitės;
 • laukiantis pirmą kartą;
 • turint genetinį polinkį į pykinimą nėštumo metu (t.y. jei pykino jūsų mamą ar močiutę);
 • jei pasireiškė pykinimas ankstesnio nėštumo metu ar vartojant kontraceptines tabletes (tai rodo jūsų organizmo polinkį tokiu būdu reaguoti į hormono lygio pokyčius);
 • jei jus pykina nuo supimo arba kamuoja migrena.

Paprastai, pykinimas pradeda reikštis apie 6-8 nėštumo savaitę ir tęsiasi iki antrojo trimestro pradžios (apytiksliai 14-15 nėštumo savaitės). Tačiau jis gali prasidėti ir anksčiau (apie 4-tą nėštumo savaitę) ir trukti iki pat gimdymo. Tiesa, tokie atvejai yra itin reti.

Ar pykinimas ir vėmimas yra pavojingas kūdikiui?

Ne, būsimam kūdikiui jis nekenkia. Atvirkščiai, kai kurie statistiniai stebėjimai rodo, kad moterys, kurias pykino pirmojo trimestro metu, rečiau patiria priešlaikinį gimdymą.

Pavojingi nėščiajai ir kūdikiui gali būti tik sunkūs hyperemesis gravidarum atvejai, jei jie nėra tinkamai gydomi: dėl dehidratacijos (skysčių netekimo) ir prastos mitybos vaisius gali gauti per mažai vystymuisi reikalingų maistinių medžiagų ir gimti per mažo svorio.

Jei jus vargina itin stiprūs pykinimo priepuoliai, jei negalite visiškai nieko paimti į burną (net paprasto vandens), būtinai kreipkitės į nėštumą prižiūrintį gydytoją.

Kaip sutramdyti "rytinį" pykinimą?

Jei nekalbėsime apie medikamentus, kuriuos vartoti reikėtų tik paskyrus gydytojui, būdų visiškai išvengti rytinio pykinimo nėra. Tačiau galima sumažinti rytinio pykinimo intensyvumą bei jo sukeliamą diskomfortą.

Tai galima padaryti pakoregavus mitybos planą ir imantis mažų liaudiškų gudrybių. Žinoma, ne visi šie kovos su pykinimu būdai gali būti veiksmingi kiekvienu konkrečiu atveju, tačiau tarp jų greičiausiai rasite tokių, kurie jums padės.

Plačiau apie būdus pykinimo keliamam diskomfortui mažinimui skaitykite straipsnyje "Kaip pavalgyti jei nuo visko pykina?".

Naujausi komentarai

 1. User has not uploaded an avatar
  Pedita prieš 1 m.

  IndreH parašė:
  Linkiu stiprybes viskas bus gerai

  Aciu

 2. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 7 mėn.

  sveikos mamytes jau eina 8 savaite,o taip stipriai pykina,kad atrodo nieko nebesinori negaliu islipti is lovos ryte kaip ritualas atsikelti ir bekti i tualeta atrodo dar tik savaite taip jauciuos,bet atrodo nebeatsimenu dienu kai jauciausi taip gerai,nieko nesinori visada surugusi ir pikta...😣

 3. Megie
  Megie prieš 7 mėn.

  grigaliunaitesimona4 parašė:
  sveikos mamytes jau eina 8 savaite,o taip stipriai pykina,kad atrodo nieko nebesinori negaliu islipti is lovos ryte kaip ritualas atsikelti ir bekti i tualeta atrod…

  Jeigu neklystu tai jus prižiūrintis gydytojas gali jums išrašyti kažko nuo pykinimo 🙂 nieko turetu praeiti apie 11-14sav 😀

 4. TylusLaukimas
  TylusLaukimas prieš 7 mėn.

  grigaliunaitesimona4 parašė:
  sveikos mamytes jau eina 8 savaite,o taip stipriai pykina,kad atrodo nieko nebesinori negaliu islipti is lovos ryte kaip ritualas atsikelti ir bekti i tualeta atrod…

  Buvau atradusi, kad jei kažko išgeriu ryte ant tuščio skrandžio - vemiu, jei užkandu bent džiuvesėlį, tai tik pykina, bet vėmimo išvengiu. Galiu nuraminti, kad tai laikina, kad ir kaip dabar bloga visgi, jei labai negera, daug vemiat, negalit valgyti ir gerti - kalbėkite su gydytoja, jums tikrai gali skirti vaistų nuo pykinimo, nėra reikalo kankintis iki negalėjimo... O šiaip, sveikinu, mažylis auga, tik organizmas dar nepriprato

 5. User has not uploaded an avatar
  SimSimSimSim prieš 7 mėn.

  Sveikos, prašau pakomentuoti ar ankstyvame nėštume (dar iki teigiamo testo) taip buvo Jums.
  Dubens maudimas, kairio šono, šlaunų ir gimdos skausmelis, krūtų jautrumas ir lengva apatija.
  Gydytoja gali priimti tik 12 06 dieną, tad dar iki to laiko norėčiau nuraminti save, kad čia nieko blogo.