Rytinis pykinimas nėštumo metu (410)

Rytinis pykinimas nėštumo metu Rytinis pykinimas nėštumo metu. iStock.com/DeanDrobot

Kas yra nėštumo rytinis pykinimas?

Nėščiųjų pykinimas (dar vadinamas "rytiniu pykimu") yra nėštumo pradžiai būdingas negalavimas, kurį daugiau ar mažiau patiria apie 75-80% moterų.

Tiesa, "rytinis pykinimas" nėra visai tikslus terminas, nes nėščiąsias jis gali ištikti bet kuriuo paros metu. Manoma, kad pykinimą ir vėmimą nėštumo metu sukelia hormonų lygio ir biocheminių procesų pokyčiai.

"Nėštumo pykinimui" būdingi požymiai: šleikštulys, pykinimas, žiaukčiojimas, vėmimas, blogas skonis burnoje ar "beskonis" maistas, nemalonūs pojūčiai skrandyje, padidėjęs jautrumas kvapams (blogąja prasme).

Apie 0.2-2% nėščiųjų vargina itin sunki nėščiųjų pykinimo forma, vadinama hyperemesis gravidarum. Siekiant išvengti dehidratacijos ir išsekimo, šią sunkią pykinimo formą patiriančios moterys gali būti hospitalizuojamos.

Jei jus vargina stiprus pykinimas ir vėmimas, jei nesišlapinate ilgiau kaip 8 valandas arba šlapimas yra labai tamsios spalvos, būtinai informuokite savo gydytoją.

Kaip ilgai trunka nėščiųjų pykinimo periodas?

Pykinimo trukmė ir sunkumas kiekvieno nėštumo atveju yra individualus ir jį nulemia daugybė faktorių. Pastebėta, kad nėštumo pykinimo tikimybė yra didesnė ir jis yra būna stipresnis tokiais atvejais:

 • laukiantis dvynukų (trynukų) - taip nutinka dėl aukštesnio HCG hormono lygio;
 • laukiantis mergaitės;
 • laukiantis pirmą kartą;
 • turint genetinį polinkį į pykinimą nėštumo metu (t.y. jei pykino jūsų mamą ar močiutę);
 • jei pasireiškė pykinimas ankstesnio nėštumo metu ar vartojant kontraceptines tabletes (tai rodo jūsų organizmo polinkį tokiu būdu reaguoti į hormono lygio pokyčius);
 • jei jus pykina nuo supimo arba kamuoja migrena.

Paprastai, pykinimas pradeda reikštis apie 6-8 nėštumo savaitę ir tęsiasi iki antrojo trimestro pradžios (apytiksliai 14-15 nėštumo savaitės). Tačiau jis gali prasidėti ir anksčiau (apie 4-tą nėštumo savaitę) ir trukti iki pat gimdymo. Tiesa, tokie atvejai yra itin reti.

Ar pykinimas ir vėmimas yra pavojingas kūdikiui?

Ne, būsimam kūdikiui jis nekenkia. Atvirkščiai, kai kurie statistiniai stebėjimai rodo, kad moterys, kurias pykino pirmojo trimestro metu, rečiau patiria priešlaikinį gimdymą.

Pavojingi nėščiajai ir kūdikiui gali būti tik sunkūs hyperemesis gravidarum atvejai, jei jie nėra tinkamai gydomi: dėl dehidratacijos (skysčių netekimo) ir prastos mitybos vaisius gali gauti per mažai vystymuisi reikalingų maistinių medžiagų ir gimti per mažo svorio.

Jei jus vargina itin stiprūs pykinimo priepuoliai, jei negalite visiškai nieko paimti į burną (net paprasto vandens), būtinai kreipkitės į nėštumą prižiūrintį gydytoją.

Kaip sutramdyti "rytinį" pykinimą?

Jei nekalbėsime apie medikamentus, kuriuos vartoti reikėtų tik paskyrus gydytojui, būdų visiškai išvengti rytinio pykinimo nėra. Tačiau galima sumažinti rytinio pykinimo intensyvumą bei jo sukeliamą diskomfortą.

Tai galima padaryti pakoregavus mitybos planą ir imantis mažų liaudiškų gudrybių. Žinoma, ne visi šie kovos su pykinimu būdai gali būti veiksmingi kiekvienu konkrečiu atveju, tačiau tarp jų greičiausiai rasite tokių, kurie jums padės.

Plačiau apie būdus pykinimo keliamam diskomfortui mažinimui skaitykite straipsnyje "Kaip pavalgyti jei nuo visko pykina?".

Naujausi komentarai

 1. Sejlia
  Sejlia prieš 2 d.

  O man baisus pykinimas prasidėjo 6sav pradžioje jau visa savaite kankinuos ir atrodo kad tai niekada nesibaigs, kartą specialiai ėjau vemti kad būtų geriau, net nenoriu pagalvoti kad tai dar truks iki 14sav lapkričio vidurio

 2. LifeHappens prieš 2 d.

  Sejlia parašė:
  O man baisus pykinimas prasidėjo 6sav pradžioje jau visa savaite kankinuos ir atrodo kad tai niekada nesibaigs, kartą specialiai ėjau vemti kad būtų geriau, net nen…

  O kodėl jūs manot kad iki 14sav? Aš čia gal jus blogai nuteiksiu, bet vienom praeina 12sav, man praėjo 17sav, o kitom ir visą nėštumą trunka pykinimai. Ieškokit nuo ko jaučiatės geriau ir neskaičiuokit dienų kol praeis. Sėkmės

 3. Sejlia
  Sejlia prieš 1 d.

  LifeHappens parašė:
  O kodėl jūs manot kad iki 14sav? Aš čia gal jus blogai nuteiksiu, bet vienom praeina 12sav, man praėjo 17sav, o kitom ir visą nėštumą trunka pykinimai. Ieškokit nuo…

  Kiek skaičiau tai normalu kad baigiasi 12-16sav man prasidėjo nuo 6sav todėl ir tikiuosi iki 14sav

 4. Bri_
  Bri_ prieš 1 d.

  Sejlia parašė:
  Kiek skaičiau tai normalu kad baigiasi 12-16sav man prasidėjo nuo 6sav todėl ir tikiuosi iki 14sav

  Man prasidejo 6 savaite, baigesi 13-14 savaite cia yra kaip sakant standartas kai baigiasi siomis savaitemis. As ir skaiciavau;D man kazkaip buvo lengviau. O kai kalbejau su ginekologe, tas kurias pykina visa nestuma ar labai ilgai labiau yra isimtis geriau neprisigalvot tokiu minciu.

  O kas klause anksciau, tai mane labai pykino. Nuo kvapu, nuo pagalvojimo apie maista ir vaizdo... viena savaite valgiau grikiu trapucius, kita savaite valgiau krekerius, dar kita savaite valgiau sausainius. Kol visada jau nuo situ pasidarydavo bloga 🤭 tiko saldytu sulciu ledai. Ir lazdyno riesutai. O siaip tai badas... labai skaudedavo skrandi... grauzdavo. Bet nebuvo ka daryt. Liezuvis ir buvo zaizdom nuejes. Rennie nepadejo...o po to kaip ranka nueme 🤣

 5. Sejlia
  Sejlia prieš 1 d.

  Bri_ parašė:
  Man prasidejo 6 savaite, baigesi 13-14 savaite cia yra kaip sakant standartas kai baigiasi siomis savaitemis. As ir skaiciavau;D man kazkaip buvo lengviau. O kai …

  Va va aš irgi girdėjau dėl tų kurioms ilgiausiai tęsėsi tai nėra gerai, tačiau kiekvienai savas laikas, tikiuosi ir man bus 13-14sav minties galia dar gal duos savo :DD
Skelbimai

2,00 €
10,00 €
74 | 6-9 mėn.