Rytinis pykinimas nėštumo metu (471)

Rytinis pykinimas nėštumo metu Rytinis pykinimas nėštumo metu. iStock.com/DeanDrobot

Kas yra nėštumo rytinis pykinimas?

Nėščiųjų pykinimas (dar vadinamas "rytiniu pykimu") yra nėštumo pradžiai būdingas negalavimas, kurį daugiau ar mažiau patiria apie 75-80% moterų.

Tiesa, "rytinis pykinimas" nėra visai tikslus terminas, nes nėščiąsias jis gali ištikti bet kuriuo paros metu. Manoma, kad pykinimą ir vėmimą nėštumo metu sukelia hormonų lygio ir biocheminių procesų pokyčiai.

"Nėštumo pykinimui" būdingi požymiai: šleikštulys, pykinimas, žiaukčiojimas, vėmimas, blogas skonis burnoje ar "beskonis" maistas, nemalonūs pojūčiai skrandyje, padidėjęs jautrumas kvapams (blogąja prasme).

Apie 0.2-2% nėščiųjų vargina itin sunki nėščiųjų pykinimo forma, vadinama hyperemesis gravidarum. Siekiant išvengti dehidratacijos ir išsekimo, šią sunkią pykinimo formą patiriančios moterys gali būti hospitalizuojamos.

Jei jus vargina stiprus pykinimas ir vėmimas, jei nesišlapinate ilgiau kaip 8 valandas arba šlapimas yra labai tamsios spalvos, būtinai informuokite savo gydytoją.

Kaip ilgai trunka nėščiųjų pykinimo periodas?

Pykinimo trukmė ir sunkumas kiekvieno nėštumo atveju yra individualus ir jį nulemia daugybė faktorių. Pastebėta, kad nėštumo pykinimo tikimybė yra didesnė ir jis yra būna stipresnis tokiais atvejais:

 • laukiantis dvynukų (trynukų) - taip nutinka dėl aukštesnio HCG hormono lygio;
 • laukiantis mergaitės;
 • laukiantis pirmą kartą;
 • turint genetinį polinkį į pykinimą nėštumo metu (t.y. jei pykino jūsų mamą ar močiutę);
 • jei pasireiškė pykinimas ankstesnio nėštumo metu ar vartojant kontraceptines tabletes (tai rodo jūsų organizmo polinkį tokiu būdu reaguoti į hormono lygio pokyčius);
 • jei jus pykina nuo supimo arba kamuoja migrena.

Paprastai, pykinimas pradeda reikštis apie 6-8 nėštumo savaitę ir tęsiasi iki antrojo trimestro pradžios (apytiksliai 14-15 nėštumo savaitės). Tačiau jis gali prasidėti ir anksčiau (apie 4-tą nėštumo savaitę) ir trukti iki pat gimdymo. Tiesa, tokie atvejai yra itin reti.

Ar pykinimas ir vėmimas yra pavojingas kūdikiui?

Ne, būsimam kūdikiui jis nekenkia. Atvirkščiai, kai kurie statistiniai stebėjimai rodo, kad moterys, kurias pykino pirmojo trimestro metu, rečiau patiria priešlaikinį gimdymą.

Pavojingi nėščiajai ir kūdikiui gali būti tik sunkūs hyperemesis gravidarum atvejai, jei jie nėra tinkamai gydomi: dėl dehidratacijos (skysčių netekimo) ir prastos mitybos vaisius gali gauti per mažai vystymuisi reikalingų maistinių medžiagų ir gimti per mažo svorio.

Jei jus vargina itin stiprūs pykinimo priepuoliai, jei negalite visiškai nieko paimti į burną (net paprasto vandens), būtinai kreipkitės į nėštumą prižiūrintį gydytoją.

Kaip sutramdyti "rytinį" pykinimą?

Jei nekalbėsime apie medikamentus, kuriuos vartoti reikėtų tik paskyrus gydytojui, būdų visiškai išvengti rytinio pykinimo nėra. Tačiau galima sumažinti rytinio pykinimo intensyvumą bei jo sukeliamą diskomfortą.

Tai galima padaryti pakoregavus mitybos planą ir imantis mažų liaudiškų gudrybių. Žinoma, ne visi šie kovos su pykinimu būdai gali būti veiksmingi kiekvienu konkrečiu atveju, tačiau tarp jų greičiausiai rasite tokių, kurie jums padės.

Plačiau apie būdus pykinimo keliamam diskomfortui mažinimui skaitykite straipsnyje "Kaip pavalgyti jei nuo visko pykina?".

Naujausi komentarai

 1. narciziska
  narciziska prieš 12 mėn.

  KornNeli parašė:
  Ar kurios vėmėt,laukiatės mergaitės ar berniuko?🙂

  Du nėštumai su stipriais pykinimais ir vėmimu-abu berniukai
  Nuo to tikrai nepriklsuso lytis, patikėkit...yra kas ir su mergaitėm labai vemia

 2. User has not uploaded an avatar
  M0nikaa prieš 11 mėn.

  Sveikos mamytes, kadangi mano pirmas nestumas tai idomu kokius jus geret vitaminus? Tik suzinojus jog esu nescia , pradejau gert nesciosiom pregnacere plus. Bet po 7savaites prasidejo baisus pykinimas, nutraukiau tuos vitaminus. O dabar jau 10 savaite ir galvoju vel pradeti arba tiesiog nusipirkti grynai folio rugsties. Bet bijau jog vel prasides tas baisus pykinimas, kai nieko net i burna negali isideti.. Ar ir jum taip buvo nuo vitaminu?

 3. User has not uploaded an avatar
  KornNeli prieš 11 mėn.

  M0nikaa parašė:
  Sveikos mamytes, kadangi mano pirmas nestumas tai idomu kokius jus geret vitaminus? Tik suzinojus jog esu nescia , pradejau gert nesciosiom pregnacere plus. Bet po …

  Pirkite atskirai folio rūgštį, aš ppati pirma trimestra jokių negalėjau gerti apart folio,nes vemdavau,o tik dabar įtraukia vit d

 4. User has not uploaded an avatar
  Banga2021 prieš 9 mėn.

  Sveikos, laukiuosi 9 savaite. Nuo 7 savaites tapau tikra ta zodzio prasme ligone. Pykina nuo visko, bet nevemiu. Ziauriai skauda visus kaulus, krecia saltis, galva atrodo sunki, net ranku pirstus atrodo sunku lankstyt. Toks jausmas, kad sergu gripu.Atrodo net panikos priepuoliai uzeina, nuo to skausmo. Laukiuosi trecia karta, su abiem nestumais galejau kalnus versti, o sitas atrodo kazkokia tragedija...Labai bijau likt viena su mazuoju, nes bijau, kad nesugebesiu juo pasirupinti, nesusziuresiu ir pan. Nes siuo metu sugebu tik atsigult ant zemes ir gulet...

 5. redutu
  redutu prieš 9 mėn.

  Banga2021 parašė:
  Sveikos, laukiuosi 9 savaite. Nuo 7 savaites tapau tikra ta zodzio prasme ligone. Pykina nuo visko, bet nevemiu. Ziauriai skauda visus kaulus, krecia saltis, galva …

  Jei kažkiek paguos - turėtų praeiti. Aš su pirmu kalnus verčiau, o su antra iki 11-12sav taip pragulėjau pykdama ant viso pasaulio siaubingai skaudančia galva ir tuo pykinimu be vėmimo praeina viena, užeina kita. Vienodų nėštumų nebūna. Jei kas neramina visada galima konsultuotis su prižiūrinčia