Rytinis pykinimas nėštumo metu (431)

Rytinis pykinimas nėštumo metu Rytinis pykinimas nėštumo metu. iStock.com/DeanDrobot

Kas yra nėštumo rytinis pykinimas?

Nėščiųjų pykinimas (dar vadinamas "rytiniu pykimu") yra nėštumo pradžiai būdingas negalavimas, kurį daugiau ar mažiau patiria apie 75-80% moterų.

Tiesa, "rytinis pykinimas" nėra visai tikslus terminas, nes nėščiąsias jis gali ištikti bet kuriuo paros metu. Manoma, kad pykinimą ir vėmimą nėštumo metu sukelia hormonų lygio ir biocheminių procesų pokyčiai.

"Nėštumo pykinimui" būdingi požymiai: šleikštulys, pykinimas, žiaukčiojimas, vėmimas, blogas skonis burnoje ar "beskonis" maistas, nemalonūs pojūčiai skrandyje, padidėjęs jautrumas kvapams (blogąja prasme).

Apie 0.2-2% nėščiųjų vargina itin sunki nėščiųjų pykinimo forma, vadinama hyperemesis gravidarum. Siekiant išvengti dehidratacijos ir išsekimo, šią sunkią pykinimo formą patiriančios moterys gali būti hospitalizuojamos.

Jei jus vargina stiprus pykinimas ir vėmimas, jei nesišlapinate ilgiau kaip 8 valandas arba šlapimas yra labai tamsios spalvos, būtinai informuokite savo gydytoją.

Kaip ilgai trunka nėščiųjų pykinimo periodas?

Pykinimo trukmė ir sunkumas kiekvieno nėštumo atveju yra individualus ir jį nulemia daugybė faktorių. Pastebėta, kad nėštumo pykinimo tikimybė yra didesnė ir jis yra būna stipresnis tokiais atvejais:

 • laukiantis dvynukų (trynukų) - taip nutinka dėl aukštesnio HCG hormono lygio;
 • laukiantis mergaitės;
 • laukiantis pirmą kartą;
 • turint genetinį polinkį į pykinimą nėštumo metu (t.y. jei pykino jūsų mamą ar močiutę);
 • jei pasireiškė pykinimas ankstesnio nėštumo metu ar vartojant kontraceptines tabletes (tai rodo jūsų organizmo polinkį tokiu būdu reaguoti į hormono lygio pokyčius);
 • jei jus pykina nuo supimo arba kamuoja migrena.

Paprastai, pykinimas pradeda reikštis apie 6-8 nėštumo savaitę ir tęsiasi iki antrojo trimestro pradžios (apytiksliai 14-15 nėštumo savaitės). Tačiau jis gali prasidėti ir anksčiau (apie 4-tą nėštumo savaitę) ir trukti iki pat gimdymo. Tiesa, tokie atvejai yra itin reti.

Ar pykinimas ir vėmimas yra pavojingas kūdikiui?

Ne, būsimam kūdikiui jis nekenkia. Atvirkščiai, kai kurie statistiniai stebėjimai rodo, kad moterys, kurias pykino pirmojo trimestro metu, rečiau patiria priešlaikinį gimdymą.

Pavojingi nėščiajai ir kūdikiui gali būti tik sunkūs hyperemesis gravidarum atvejai, jei jie nėra tinkamai gydomi: dėl dehidratacijos (skysčių netekimo) ir prastos mitybos vaisius gali gauti per mažai vystymuisi reikalingų maistinių medžiagų ir gimti per mažo svorio.

Jei jus vargina itin stiprūs pykinimo priepuoliai, jei negalite visiškai nieko paimti į burną (net paprasto vandens), būtinai kreipkitės į nėštumą prižiūrintį gydytoją.

Kaip sutramdyti "rytinį" pykinimą?

Jei nekalbėsime apie medikamentus, kuriuos vartoti reikėtų tik paskyrus gydytojui, būdų visiškai išvengti rytinio pykinimo nėra. Tačiau galima sumažinti rytinio pykinimo intensyvumą bei jo sukeliamą diskomfortą.

Tai galima padaryti pakoregavus mitybos planą ir imantis mažų liaudiškų gudrybių. Žinoma, ne visi šie kovos su pykinimu būdai gali būti veiksmingi kiekvienu konkrečiu atveju, tačiau tarp jų greičiausiai rasite tokių, kurie jums padės.

Plačiau apie būdus pykinimo keliamam diskomfortui mažinimui skaitykite straipsnyje "Kaip pavalgyti jei nuo visko pykina?".

Naujausi komentarai

 1. LifeHappens prieš 3 sav.

  zuikite parašė:
  Va, kad ir aš turiu ta normalu pikinima. Čia tik išėjai iš tuliko, už 15 min vėl grįžti. I lauką pvz., išeisiu porom minučių, vaikščiojant neskubėdama, ateini namo …

  Prašykit lašelinės, bent keliom dienom turėtų pastatyt ant kojų. Gal net pykins mažiau, tai galėsit atsirinkt ką galit valgyt, užkandžiaut, kad geriau būtų. O kam patarė nevalgyt, jei negali, nu tai čia nesupykit, bet pievų pieva. Taip gali ir nusiverst.

 2. Sejlia
  Sejlia prieš 3 sav.

  Žirniukass parašė:
  Imbieras, imbiero tabletes mazina pykinima o siaip, turit atrast savo. Bet, cia tik laikina busena. As nestumo pradzioj, 2 kartus buvau ligoninei, del nerealaus …

  man toksikoze mazina naturalus medus su karstu vandeniu 2puodeliai i diena ir lengviau buna, bet medus turi but sviezias, ne parduotuvinis o is bityno ismeginau kelis tai tik su vienu pasiteisino ir baisiu suvartoti visa buvo kad ir 8d nevemiau, yra ir medziagos kad tai tikrai padeda o gydytoja sake man kad jeigu siaip imbiero nenaudojama iki tol, arba medaus kaip pvz tai nestumo metu ir nereikia pradeti to daryti nes nepades svarbu atrasti kas gali padeti

 3. zuikite
  zuikite prieš 3 sav.

  Ačiū merginos už patarimus, tikrai kai kurie padėjo. Šią savaitę jau jaučiuosi biski geriau, biski mažiau pikina, bet galiu pavemti ir prieš miegą naktį 😉. Na po arbūzo ir jogurtus, jau pradedu po biski valgyti ir kitus patiekalus.
  Vaikščiojimas ir važinėjimas autobusu vargina, nes po jų irgi vemiu. Stengiuosi vaikščioti lėtai, kad ne kelti pikinimo. Na gal su laiku jau galėsiu viską daryti, nes dabar net indų išplauti neišeina be vėmimo 😁

 4. User has not uploaded an avatar
  zivile45 prieš 4 d.

  Sveikos merginos, ar įmanomas pykinimas jau po 2sav po pastojimo?

 5. dominykamac prieš 4 d.

  zivile45 parašė:
  Sveikos merginos, ar įmanomas pykinimas jau po 2sav po pastojimo?

  Tikrai taip