Kontracepcija po gimdymo (465)

Seksas po gimdymo ir apsisaugojimas nuo nėštumo

Dažnas yra "kažkur girdėjęs", kad moteris po gimdymo vėl tampa vaisinga mėnesinėms sugrįžus.

Tai labai populiarus, bet klaidingas mitas. Iš tiesų, pilnavertė ovuliacija gali įvykti prieš pirmąsias mėnesines, o tai reiškia, kad moteris gali pastoti dar iki pirmųjų mėnesinių po gimdymo.

Tiesa, patikimos statistikos, kaip dažnai ovuliacija įvyksta iki pirmųjų mėnesinių po gimdymo, nėra. Be to, gali būti ir taip, kad mėnesinėms sugrįžus, ovuliacija dar kurį laiką nevyks ir galimybių pastoti nebus.

Tačiau, jei neplanuojate pametinukų, verta prisiminti, kad moteris vis tik gali tapti vaisinga likus apytiksliai trims savaitėms iki pirmųjų mėnesinių pasirodymo. Tiesa, medikų teigimu, ovuliacijos tikimybė pirmąjį mėnesį po gimdymo yra labai maža.

SVARBU: Kraujavimas pirmas 8 savaites po gimdymo nelaikomas mėnesinėmis. Šiam laikotarpiui pasibaigus, mėnesinėmis reikėtų laikyti bent dvi dienas trunkantį kraujavimą ar tepimą.

Kada po gimdymo sugrįžta mėnesinės?

Tikslių terminų, kada tai nutinka, nėra: kiekvienas atvejis yra individualus ir priklauso nuo moters organizmo savybių ir pasirinkto kūdikio maitinimo būdo. 

Jei moteris nežindo kūdikio, mėnesinės gali sugrįžti praėjus po gimdymo nuo 6 savaičių iki 3 mėnesių.

Jei moteris kūdikį žindo, kada sugrįš mėnesinės, labiausiai priklauso nuo žindymo trukmės, dažnio ir to, kaip ilgai kūdikis žinda kiekvieno maitinimo metu: paprastai, jei kūdikis yra maitinamas tik motinos pienu, tikimybė sulaukti mėnesinių (o taip pat ir pastoti) pirmus 5-6 mėn. po gimdymo yra minimali, absoliučiai daugumai mėnesinės grįžta iki pirmojo mažylio gimtadienio.

Kad ir kada prasidėtų mėnesinės, greičiausiai dar kurį laiką jos bus nereguliarios, neįprastai gausios ar silpnos.

Kada po gimdymo galima mylėtis?

Gydytojai rekomenduoja pradėti mylėtis ne anksčiau kaip po 4-6 savaičių po gimdymo – paprastai tiek laiko prireikia traumuotiems audiniams sugyti ir atsistatyti, tačiau normalu, jei noras mylėtis grįš gerokai vėliau. Plačiau apie tai skaitykite straipsnyje Seksas po gimdymo.

Kada po gimdymo reikia pradėti saugotis nėštumo?

Jei nežindote, vienokias ar kitokias apsaugos priemones reikėtų pradėti naudoti praėjus trims savaitėms po gimdymo (pirmąsias tris savaites pastoti neįmanoma).

Jei žindote, pirmuosius šešis mėnesius galite pasikliauti Laktacinės amenorėjos kontracepcijos metodu – tokiu atveju papildomų apsisaugojimo priemonių gali prireikti tik praėjus pusmečiui po gimdymo. Tačiau šis metodas reikalauja tam tikrų natūralaus šeimos planavimo žinių, tad "naujokai" jį turėtų naudoti su atsarga.

Kokį kontracepcijos būdą naudoti po gimdymo?

Pasirinkimą turėtų lemti tai, kokiam būdui pirmenybę teikia jūsų pora, kokia yra jūsų sveikatos istorija, šeimos planai bei tai, žintote kūdikį ar ne.

Žindyvėms sudėtinė hormoninė kontracepcija (tabletės, pleistras ar žiedas) nerekomenduojama, nes joje esantis estrogenas gali mažinti pieno gamybą.

Be to, nors ir teigiama, kad į pieną patenka nedideli hormonų kiekiai ir nėra įrodymų, kad jie kaip nors veiktų kūdikį, ne visiems tėvams tai iš principo yra priimtina.

Ekstrinė kontracepcija

Jei turėjote nesaugių lytinių santykių praėjus daugiau kaip 21 dienai po gimdymo, galite naudoti ekstrinės kontracepcijos tabletę, taip pat ir tuo atveju jei žindote kūdikį.

Nors nėra duomenų, kad veiklioji medžiaga gali kaip nors pakenkti kūdikiui, žindančioms patariama tabletę gerti iškart po maitinimo – taip į pieną veikliosios medžiagos patenka mažiau.

SVARBU! Prieš vartojant bet kokį vaistą, būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku.

Naujausi komentarai

 1. karina999
  karina999 prieš 1 sav.

  Sviesioji_86 parašė:
  o kas cia per vienkartines tabletes? tai nespesit ju gerti po kiekvieno karto.
  pati galvoju apie apsisaugojimo budus, bet kolkas nepriemiau galutinio sprendimo, …

  Na dabar toks laikas, kai dažnai nesimatom su vyru...tai galvojau tos vienkartinės padėtų, bet kažkaip nesinori irgi gerti bet ko be gydytojo konsultacijos :x O ar vaistinėje ten žino, kurios geriau... Kažkokios po akto yra, bet nžn ar jas bet kas gali nusipirkti, ar tik su receptu. Na žodžiu

 2. karina999
  karina999 prieš 1 sav.

  Niuni parašė:
  Nežinau nieko apie vienkartines tabletes, teko gerti tik vienas kt per gyvenimą ir tai norėjau dėtis spiralę bet pastojau... Čia uk man dar gyvenant taip buvo. Po a…

  Tikra tiesa...Nepasitikiu, kai sako "tikrai manau negerkit, nebus nk"... O žinot būna vyrų, pas kuriuos stiprūs hormonai ir užtenka pusės karto pastot na o aš abortų nesidaryčiau, tektų 3 gimdyt

 3. User has not uploaded an avatar
  ziurkene prieš 4 d.

  karina999 parašė:
  Na dabar toks laikas, kai dažnai nesimatom su vyru...tai galvojau tos vienkartinės padėtų, bet kažkaip nesinori irgi gerti bet ko be gydytojo konsultacijos :x O ar …

  Vienkartinės tabletės arba kitaip skubi kontracepcija, galite pasiskaityti pvz. čia: https://www.google.com/amp/sveikata.lrytas.lt/gyvenu-sveikai/2017/07/31/news/viskas-ko-nedrisote-paklausti-apie-skubiaja-kontracepcija-2094067/amp/

 4. 8nehir8
  8nehir8 prieš 4 d.

  karina999 parašė:
  Na dabar toks laikas, kai dažnai nesimatom su vyru...tai galvojau tos vienkartinės padėtų, bet kažkaip nesinori irgi gerti bet ko be gydytojo konsultacijos :x O ar …

  Yra specialios priemonės Pharmatex arba Patentex, pasidomėkit. O tos tabletės tai extrine kontracepcija, kurios tikrai negalima gerti po kiekvieno karto. Jos naudojamos extra atveju po nesaugaus akto.

 5. User has not uploaded an avatar
  erika-26 prieš 4 d.

  Gerkit kt.As vartoju Azalia tinka zindincioms