Kontracepcija po gimdymo (473)

Seksas po gimdymo ir apsisaugojimas nuo nėštumo

Dažnas yra "kažkur girdėjęs", kad moteris po gimdymo vėl tampa vaisinga mėnesinėms sugrįžus.

Tai labai populiarus, bet klaidingas mitas. Iš tiesų, pilnavertė ovuliacija gali įvykti prieš pirmąsias mėnesines, o tai reiškia, kad moteris gali pastoti dar iki pirmųjų mėnesinių po gimdymo.

Tiesa, patikimos statistikos, kaip dažnai ovuliacija įvyksta iki pirmųjų mėnesinių po gimdymo, nėra. Be to, gali būti ir taip, kad mėnesinėms sugrįžus, ovuliacija dar kurį laiką nevyks ir galimybių pastoti nebus.

Tačiau, jei neplanuojate pametinukų, verta prisiminti, kad moteris vis tik gali tapti vaisinga likus apytiksliai trims savaitėms iki pirmųjų mėnesinių pasirodymo. Tiesa, medikų teigimu, ovuliacijos tikimybė pirmąjį mėnesį po gimdymo yra labai maža.

SVARBU: Kraujavimas pirmas 8 savaites po gimdymo nelaikomas mėnesinėmis. Šiam laikotarpiui pasibaigus, mėnesinėmis reikėtų laikyti bent dvi dienas trunkantį kraujavimą ar tepimą.

Kada po gimdymo sugrįžta mėnesinės?

Tikslių terminų, kada tai nutinka, nėra: kiekvienas atvejis yra individualus ir priklauso nuo moters organizmo savybių ir pasirinkto kūdikio maitinimo būdo. 

Jei moteris nežindo kūdikio, mėnesinės gali sugrįžti praėjus po gimdymo nuo 6 savaičių iki 3 mėnesių.

Jei moteris kūdikį žindo, kada sugrįš mėnesinės, labiausiai priklauso nuo žindymo trukmės, dažnio ir to, kaip ilgai kūdikis žinda kiekvieno maitinimo metu: paprastai, jei kūdikis yra maitinamas tik motinos pienu, tikimybė sulaukti mėnesinių (o taip pat ir pastoti) pirmus 5-6 mėn. po gimdymo yra minimali, absoliučiai daugumai mėnesinės grįžta iki pirmojo mažylio gimtadienio.

Kad ir kada prasidėtų mėnesinės, greičiausiai dar kurį laiką jos bus nereguliarios, neįprastai gausios ar silpnos.

Kada po gimdymo galima mylėtis?

Gydytojai rekomenduoja pradėti mylėtis ne anksčiau kaip po 4-6 savaičių po gimdymo – paprastai tiek laiko prireikia traumuotiems audiniams sugyti ir atsistatyti, tačiau normalu, jei noras mylėtis grįš gerokai vėliau. Plačiau apie tai skaitykite straipsnyje Seksas po gimdymo.

Kada po gimdymo reikia pradėti saugotis nėštumo?

Jei nežindote, vienokias ar kitokias apsaugos priemones reikėtų pradėti naudoti praėjus trims savaitėms po gimdymo (pirmąsias tris savaites pastoti neįmanoma).

Jei žindote, pirmuosius šešis mėnesius galite pasikliauti Laktacinės amenorėjos kontracepcijos metodu – tokiu atveju papildomų apsisaugojimo priemonių gali prireikti tik praėjus pusmečiui po gimdymo. Tačiau šis metodas reikalauja tam tikrų natūralaus šeimos planavimo žinių, tad "naujokai" jį turėtų naudoti su atsarga.

Kokį kontracepcijos būdą naudoti po gimdymo?

Pasirinkimą turėtų lemti tai, kokiam būdui pirmenybę teikia jūsų pora, kokia yra jūsų sveikatos istorija, šeimos planai bei tai, žintote kūdikį ar ne.

Žindyvėms sudėtinė hormoninė kontracepcija (tabletės, pleistras ar žiedas) nerekomenduojama, nes joje esantis estrogenas gali mažinti pieno gamybą.

Be to, nors ir teigiama, kad į pieną patenka nedideli hormonų kiekiai ir nėra įrodymų, kad jie kaip nors veiktų kūdikį, ne visiems tėvams tai iš principo yra priimtina.

Ekstrinė kontracepcija

Jei turėjote nesaugių lytinių santykių praėjus daugiau kaip 21 dienai po gimdymo, galite naudoti ekstrinės kontracepcijos tabletę, taip pat ir tuo atveju jei žindote kūdikį.

Nors nėra duomenų, kad veiklioji medžiaga gali kaip nors pakenkti kūdikiui, žindančioms patariama tabletę gerti iškart po maitinimo – taip į pieną veikliosios medžiagos patenka mažiau.

SVARBU! Prieš vartojant bet kokį vaistą, būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku.

Naujausi komentarai

 1. Leara
  Leara prieš 1 mėn.

  Sveikos!
  Ieskau rimtu moteru patarimo del saugojimo lytinio akto metu. Domina visu patyrusiu nuomone ir rekomendacijos
  Siuo metu supuojame 4 menesiu berniuka. Dziaugsmo daug! Bet tuo paciu ir minciu kaip tinkamiau apsisaugoti nuo neplanuoto nestumo (pirmas nestumas buvo planuotas). Antro leliuko neplanuojame dar kokius 4-5 metus. Tad noretusi ilgalaikio apsisaugimo. Buvau pradejusi vartoti kontraceptines tabletes po gimdymo praejus 2 ciklams (anksciau irgi jas naudojau pagal daktares israsa) taciau, man jas begeriant pradejau sirgt. Tad iskart nutraukiau, nes pradejo lyst i galva mintys gal nebetinka. Deja, pas savo iprasta ginekologe apsilankyti siuo metu neturiu galimybes nes gyvenu uzsienyje.
  Masciau apie vadinamas spirales. Daug skaiciau, bet kaip suprantu ju daug ir yra. Idomu viskas, koks jausmas jas turint, ar skausminga pati idejimo procedura, kiek laiko jas galima neissiemant nesioti, ju patvarumas, kur patartumete sia procedura atlikti Vilniuje arba Kaune.
  Taip pat gal atsiras ir kitu moteru, kurios gali patarti kita alternatyva (apart susilaikymo 4-iema metams )

 2. Nonita03
  Nonita03 prieš 1 mėn.

  Leara parašė:
  Sveikos!
  Ieskau rimtu moteru patarimo del saugojimo lytinio akto metu. Domina visu patyrusi…

  Yra spiralės (varinės, hormoninės), yra implantai, žiedai..
  jei gyvenate užsienyje, tai ir ginę (-ių) reiktų ten susirasti. Tuomet ir pakonsultuotų, kas Jums labiausiai tinka.
  Pati turiu hormoninę spiralę apie pusmetį. Pirmus mėnesius dažnokai skaudėjo kaip per mmm, kraujavau. Dabar nieko. Manoji yra 3 metams.
  Varinės pigesnės, bet esu alergiška metalui, tai nerizikavau. Įdėjimas nėra malonus, bet greitas..
  O šiaip pilnas internetas info ;)

 3. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 1 mėn.

  As planuoju spirale detis, kiek anksciau domejausi, tai Mirena isgirtos.Man tai priimtiniausias saugojimosi budas. Daugiau vaiku neplanuoju, tai 5 metams

 4. User has not uploaded an avatar
  Mavitidi prieš 1 mėn.

  Kontraceptinis implantas nexplanon 3m. Arba jaydess 3m. Hormonine spirale, ji mazesnee, jei labai jautri idejimui esat😦, arba 5 m. Mirena. Dar levosert yra.

 5. Shaltupe
  Shaltupe prieš 1 mėn.

  Ilgalaikei kontracepcijai rinka tiek spirale, tiek hormoniniai implantai (jeigu gyveni ne Lietuvoje). 1. Spirales. Pati spirale idejus nesijaucia nei moteriai, nei vyrui. Yra varines ir hormonines. Variniu teorinis galiojimas yra 5 metai, garantuotas galiojimas 3 metai. Jas idejus gali buti skausmingesnes menesines ir, garantuotai, gausesnes. Didina mazojo dubens uzdegimu rizika. Hormonines - pagal nora yra skirtos 3 metams ir 5 metams. Menesines ne tokios gausios, kai kurios moterys sako, kad jaucia PMS, o menesiniu nebuna arba tik pateplioja. Gali buti, kad ne is pirmo menesio priims organizmas, tad gali tekti biskuti pakenteti. Varines kaina apie 50-70 euru, hormonines iki 200 euru. 2. Implantai - galiojimas iki 3 metu. Organizmas negreitai prisitaiko, galimi kraujavimai ar tepimai tarp menesiniu. Del daznu salutiniu reiskiniu vis maziau naudojamas dalykas.
Skelbimai

20,00 €
104 | 3 - 4 m.
8,00 €
39 | 25,3 cm | 5½ - 6
13,00 €
68 | 3-6 mėn.