Kontracepcija po gimdymo (520)

Seksas po gimdymo ir apsisaugojimas nuo nėštumo

Dažnas yra "kažkur girdėjęs", kad moteris po gimdymo vėl tampa vaisinga mėnesinėms sugrįžus.

Tai labai populiarus, bet klaidingas mitas. Iš tiesų, pilnavertė ovuliacija gali įvykti prieš pirmąsias mėnesines, o tai reiškia, kad moteris gali pastoti dar iki pirmųjų mėnesinių po gimdymo.

Tiesa, patikimos statistikos, kaip dažnai ovuliacija įvyksta iki pirmųjų mėnesinių po gimdymo, nėra. Be to, gali būti ir taip, kad mėnesinėms sugrįžus, ovuliacija dar kurį laiką nevyks ir galimybių pastoti nebus.

Tačiau, jei neplanuojate pametinukų, verta prisiminti, kad moteris vis tik gali tapti vaisinga likus apytiksliai trims savaitėms iki pirmųjų mėnesinių pasirodymo. Tiesa, medikų teigimu, ovuliacijos tikimybė pirmąjį mėnesį po gimdymo yra labai maža.

SVARBU: Kraujavimas pirmas 8 savaites po gimdymo nelaikomas mėnesinėmis. Šiam laikotarpiui pasibaigus, mėnesinėmis reikėtų laikyti bent dvi dienas trunkantį kraujavimą ar tepimą.

Kada po gimdymo sugrįžta mėnesinės?

Tikslių terminų, kada tai nutinka, nėra: kiekvienas atvejis yra individualus ir priklauso nuo moters organizmo savybių ir pasirinkto kūdikio maitinimo būdo. 

Jei moteris nežindo kūdikio, mėnesinės gali sugrįžti praėjus po gimdymo nuo 6 savaičių iki 3 mėnesių.

Jei moteris kūdikį žindo, kada sugrįš mėnesinės, labiausiai priklauso nuo žindymo trukmės, dažnio ir to, kaip ilgai kūdikis žinda kiekvieno maitinimo metu: paprastai, jei kūdikis yra maitinamas tik motinos pienu, tikimybė sulaukti mėnesinių (o taip pat ir pastoti) pirmus 5-6 mėn. po gimdymo yra minimali, absoliučiai daugumai mėnesinės grįžta iki pirmojo mažylio gimtadienio.

Kad ir kada prasidėtų mėnesinės, greičiausiai dar kurį laiką jos bus nereguliarios, neįprastai gausios ar silpnos.

Kada po gimdymo galima mylėtis?

Gydytojai rekomenduoja pradėti mylėtis ne anksčiau kaip po 4-6 savaičių po gimdymo – paprastai tiek laiko prireikia traumuotiems audiniams sugyti ir atsistatyti, tačiau normalu, jei noras mylėtis grįš gerokai vėliau. Plačiau apie tai skaitykite straipsnyje Seksas po gimdymo.

Kada po gimdymo reikia pradėti saugotis nėštumo?

Jei nežindote, vienokias ar kitokias apsaugos priemones reikėtų pradėti naudoti praėjus trims savaitėms po gimdymo (pirmąsias tris savaites pastoti neįmanoma).

Jei žindote, pirmuosius šešis mėnesius galite pasikliauti Laktacinės amenorėjos kontracepcijos metodu – tokiu atveju papildomų apsisaugojimo priemonių gali prireikti tik praėjus pusmečiui po gimdymo. Tačiau šis metodas reikalauja tam tikrų natūralaus šeimos planavimo žinių, tad "naujokai" jį turėtų naudoti su atsarga.

Kokį kontracepcijos būdą naudoti po gimdymo?

Pasirinkimą turėtų lemti tai, kokiam būdui pirmenybę teikia jūsų pora, kokia yra jūsų sveikatos istorija, šeimos planai bei tai, žintote kūdikį ar ne.

Žindyvėms sudėtinė hormoninė kontracepcija (tabletės, pleistras ar žiedas) nerekomenduojama, nes joje esantis estrogenas gali mažinti pieno gamybą.

Be to, nors ir teigiama, kad į pieną patenka nedideli hormonų kiekiai ir nėra įrodymų, kad jie kaip nors veiktų kūdikį, ne visiems tėvams tai iš principo yra priimtina.

Ekstrinė kontracepcija

Jei turėjote nesaugių lytinių santykių praėjus daugiau kaip 21 dienai po gimdymo, galite naudoti ekstrinės kontracepcijos tabletę, taip pat ir tuo atveju jei žindote kūdikį.

Nors nėra duomenų, kad veiklioji medžiaga gali kaip nors pakenkti kūdikiui, žindančioms patariama tabletę gerti iškart po maitinimo – taip į pieną veikliosios medžiagos patenka mažiau.

SVARBU! Prieš vartojant bet kokį vaistą, būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku.

Susiję straipsniai

Pastojimas po kontracepcijos priemonių naudojimo

Kai kurios moterys gali pastoti vos tik nustojusios vartoti hormoninę kontracepciją. Tiesa, daliai porų tai ne visuomet nutinka taip greitai.

Ką daryti pamiršus išgerti kontraceptinę tabletę?

Kas nutiks pamiršus išgerti kontraceptikus? Kada reikėtų išgerti praleistą tabletę? Ar praleidus tabletę padidėja tikimybė pastoti?

Nutrauktas lytinis aktas: ar jis apsaugo nuo nėštumo?

Nepaisant kontraceptikų gausos, šis metodas yra vienas populiariausių tiek tarp patyrusių porų, tiek ir tarp jaunimo.

Naujausi komentarai

  1. User has not uploaded an avatar
    Birzelis13 prieš 2 m.

    Butterfly66 parašė:
    Ar yra kam nuo kt buvo ar yra pasireiškia tepliojimų??

    Man nuo kontraceptiniu pleistru kiekviena menesi tarp menesiniu tepliodavo. Nuo KT maziau, bet irgi patepliodavo. Ypac nuo ju pradejo teplioti po kokiu 3-4 metu vartojimo

  2. Nėštukė2020
    Nėštukė2020 prieš 2 m.

    Panos o sitos KT maitinanciom tinka?

  3. Butterfly66 prieš 2 m.

    Gal yra geriančių Jeanine kt?

  4. User has not uploaded an avatar
    pelėdžiukė prieš 2 m.

    Sveiki,gal kam pasitaikė tokia situacija?
    2 metus gėriau kt Belara, buvo viskas tobula, tada nėštumas ir po jo vėl pradėjus gerti kt Belarą galva ištisai svaigsta ir kartais bloga būna. Ar įmanoma,kad po nėštumo organizmas nebepriima šitų KT? P.S. tikrai nesilaukiu, tiką pas gydytoją buvau ir tikrino😁

  5. donata.donatele
    donata.donatele prieš 1 m.

    Turiu parduoti visiskai nauja hormonine spirale Levosert.Kaina 50€