Kontracepcija po gimdymo (402)

Seksas po gimdymo ir apsisaugojimas nuo nėštumo

Dažnas yra "kažkur girdėjęs", kad moteris po gimdymo vėl tampa vaisinga mėnesinėms sugrįžus.

Tai labai populiarus, bet klaidingas mitas. Iš tiesų, pilnavertė ovuliacija gali įvykti prieš pirmąsias mėnesines, o tai reiškia, kad moteris gali pastoti dar iki pirmųjų mėnesinių po gimdymo.

Tiesa, patikimos statistikos, kaip dažnai ovuliacija įvyksta iki pirmųjų mėnesinių po gimdymo, nėra. Be to, gali būti ir taip, kad mėnesinėms sugrįžus, ovuliacija dar kurį laiką nevyks ir galimybių pastoti nebus.

Tačiau, jei neplanuojate pametinukų, verta prisiminti, kad moteris vis tik gali tapti vaisinga likus apytiksliai trims savaitėms iki pirmųjų mėnesinių pasirodymo. Tiesa, medikų teigimu, ovuliacijos tikimybė pirmąjį mėnesį po gimdymo yra labai maža.

SVARBU: Kraujavimas pirmas 8 savaites po gimdymo nelaikomas mėnesinėmis. Šiam laikotarpiui pasibaigus, mėnesinėmis reikėtų laikyti bent dvi dienas trunkantį kraujavimą ar tepimą.

Kada po gimdymo sugrįžta mėnesinės?

Tikslių terminų, kada tai nutinka, nėra: kiekvienas atvejis yra individualus ir priklauso nuo moters organizmo savybių ir pasirinkto kūdikio maitinimo būdo. 

Jei moteris nežindo kūdikio, mėnesinės gali sugrįžti praėjus po gimdymo nuo 6 savaičių iki 3 mėnesių.

Jei moteris kūdikį žindo, kada sugrįš mėnesinės, labiausiai priklauso nuo žindymo trukmės, dažnio ir to, kaip ilgai kūdikis žinda kiekvieno maitinimo metu: paprastai, jei kūdikis yra maitinamas tik motinos pienu, tikimybė sulaukti mėnesinių (o taip pat ir pastoti) pirmus 5-6 mėn. po gimdymo yra minimali, absoliučiai daugumai mėnesinės grįžta iki pirmojo mažylio gimtadienio.

Kad ir kada prasidėtų mėnesinės, greičiausiai dar kurį laiką jos bus nereguliarios, neįprastai gausios ar silpnos.

Kada po gimdymo galima mylėtis?

Gydytojai rekomenduoja pradėti mylėtis ne anksčiau kaip po 4-6 savaičių po gimdymo – paprastai tiek laiko prireikia traumuotiems audiniams sugyti ir atsistatyti, tačiau normalu, jei noras mylėtis grįš gerokai vėliau. Plačiau apie tai skaitykite straipsnyje Seksas po gimdymo.

Kada po gimdymo reikia pradėti saugotis nėštumo?

Jei nežindote, vienokias ar kitokias apsaugos priemones reikėtų pradėti naudoti praėjus trims savaitėms po gimdymo (pirmąsias tris savaites pastoti neįmanoma).

Jei žindote, pirmuosius šešis mėnesius galite pasikliauti Laktacinės amenorėjos kontracepcijos metodu – tokiu atveju papildomų apsisaugojimo priemonių gali prireikti tik praėjus pusmečiui po gimdymo. Tačiau šis metodas reikalauja tam tikrų natūralaus šeimos planavimo žinių, tad "naujokai" jį turėtų naudoti su atsarga.

Kokį kontracepcijos būdą naudoti po gimdymo?

Pasirinkimą turėtų lemti tai, kokiam būdui pirmenybę teikia jūsų pora, kokia yra jūsų sveikatos istorija, šeimos planai bei tai, žintote kūdikį ar ne.

Žindyvėms sudėtinė hormoninė kontracepcija (tabletės, pleistras ar žiedas) nerekomenduojama, nes joje esantis estrogenas gali mažinti pieno gamybą.

Be to, nors ir teigiama, kad į pieną patenka nedideli hormonų kiekiai ir nėra įrodymų, kad jie kaip nors veiktų kūdikį, ne visiems tėvams tai iš principo yra priimtina.

Ekstrinė kontracepcija

Jei turėjote nesaugių lytinių santykių praėjus daugiau kaip 21 dienai po gimdymo, galite naudoti ekstrinės kontracepcijos tabletę, taip pat ir tuo atveju jei žindote kūdikį.

Nors nėra duomenų, kad veiklioji medžiaga gali kaip nors pakenkti kūdikiui, žindančioms patariama tabletę gerti iškart po maitinimo – taip į pieną veikliosios medžiagos patenka mažiau.

SVARBU! Prieš vartojant bet kokį vaistą, būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku.

Naujausi komentarai

 1. MaDoona
  MaDoona prieš 4 mėn.

  Vi... parašė:
  Kažin kiek tokių genijų yra, kurie geba savarankiškai absorbuoti visą teoriją ir ją taikyti praktiškai švietimo epocha bei pramonės laikmetis suteikė mums sąlyga…

  Genijumi nereikia būti,reikia sistemingai priimti informaciją.Kažkaip šiuo metu visi nori viską lengvai gauti,net dėl menkniekio didžiulius postus fb skelbia,bukėja žmonija ir tiek ;)

  Vi... parašė:
  Zinoma, susivaldymas nuo lytiniu santykiu labai patikimas ir sveikatai nekenksmingas budas. Labai Jus palaikau, atsakingas pasirinkimas!

 2. User has not uploaded an avatar
  Vi... prieš 4 mėn.

  MaDoona parašė:
  Genijumi nereikia būti,reikia sistemingai priimti informaciją.Kažkaip šiuo metu visi nori viską lengvai gauti,net dėl menkniekio didžiulius postus fb skelbia,bukėja…

  sistemingai priimdami informaciją žmonės įgyja profesijas. mes negalime būti visų sričių profesionalai. mano atliepas buvo į tai, kad ne neįmanoma išmokti savarankiškai suprasti savo vaisingumo, labiau apeliavau į tai, kad savarankiškai mokantis sugaištama kur kas daugiau laiko, didesnė klaidos tikimybė. galiu daug išmanyti apie automobilius, tačiau esant neaiškumui kreipiuosi į profesionalą, galiu išmanyti daug sveikatos bei gydymo aspektų, tačiau esant rimtiems neskalndumams kreipiuosi į mediką, labai puikiai suvokiu kaip veikia mano vaisingumo ciklai, tam, kad juos suprasčiau kreipiausi pas profesionalą ir dabar jei kas neaišku, neturiu vartyti aibės knygų, paskambinu ir labai greitai gaunu paaiškinimą nevadinu tai bukumu, tai vadinu racionalumu
  Bet tikiu, Jūs kitą mintį turėjote išvadindama žmoniją bukėjančia.

  Ačiū už pokalbį, terma nukrymo keista linkme, o ir šiaip tik norėjau pasidalinti džiaugsmingais atradimais poroje.

  Laimės ir sveikatos visoms

 3. nežiniukas2014 prieš 1 mėn.

  sveikos, gal kuriuos naudojate gimdos spiralę( be hormonų varinę)? Pasidalinkite patirtimi, ar pasireiškė kokie nors šalutiniai poveikiai, ar padidėjo kūno svoris? galvoju dėtis bet vis dvejoju

 4. viktrija.93
  viktrija.93 prieš 1 mėn.

  nežiniukas2014 parašė:
  sveikos, gal kuriuos naudojate gimdos spiralę( be hormonų varinę)? Pasidalinkite patirtimi, ar pasireiškė kokie nors šalutiniai poveikiai, ar padidėjo kūno svoris? …

  nuo varines kiek zinau nedideja svoris. as turejau novaT, man tai kosmaras buvo, pradedant idejimu kai nezinojau kur pasidet nuo skausmo, pastoviu tepliojimu ir baigiant pilimu kaip is kibiro... 8 men kentejau paskuj issiemiau tai jau ko ko bet tikrai daugiau nesideciau uz jokius pinigus. o dar plius nezinoa ar gerai jin ten stovi ar nepasislinko ar neiskrito, tai man tokia apsauga nelabai patikima kai negali pats kontroliuot. yra ir patenkintu aisku, bet man netiko ir nepatiko.

 5. User has not uploaded an avatar
  Alionka999 prieš 1 mėn.

  As esu isidejus ne per seniausiai varine spirale, BET rinkausi PASAGOS formos, LT jos nera prikti. Apie jas rusu forumuose geria atsiliepia, jos reciau ishskrenta. Kadangi neseniai pagimdziau bet jau 2 men po gimdymo atejo mm, nusprendziau nieko nelaukius isideti spirale. Idejimas buvo neskausnimgas, pradzioje maude pilvo apacia ypac kai ilgiau pavaiksciuodavau, bet paskui praejo ir fizishkas as jos nejauciu. Va dabar pirmos menesines su ja...na kol kas plaukiu, bet sako po 3-4 men susitvarko ir susinormalizuoja tos mm