Vaiko isterijos priepuoliai („ožiukai“) (1340)

vaiko isterijos, ožiukai, klykimas Vaiko isterijos priepuoliai.

Kas yra vaiko isterijos priepuoliai?

Vaiko isterijos priepuoliai yra staigūs neigiamų emocijų, pykčio protrūkiai, juos dažniausiai patiria vaikai nuo vienerių iki 4 metų amžiaus, pats pikas – tarp 2 ir 3 metų.

Būtent todėl šis raidos etapas dažnai vadinamas „dvejų metų krize“.

Tokių isterijos priepuolių metu vaikas pradeda verkti, rėkti, mosuoti rankomis, trypti kojomis, gali kristi ant žemės, pradėti muštis ar net kąsti.

Gali būti ir ramesnė „ožiukų“ išraiška – vaikas patempia lūpą, ima inkšti, verkšlenti ar zysti.

Kaip dažnai vaikams kyla isterijos priepuoliai?

Akivaizdu, kad „ožiukai“ ne visus vaikus aplanko vienodai dažnai. Kartais jie būna labai „pikti“, kartais juos sutramdyti pavyksta gana nesunkiai.

Kaip dažnai ir intensyviai vaikas ima ožiuotis, priklauso ne tik nuo vaiko temperamento, konkrečios situacijos, bet ir nuo to, kaip tėvai reaguodavo į ankstesnius vaiko isterijos priepuolius.

Nors tėvams tai atrodo visa amžinybė, įsiūčio priepuolis paprastai trunka iki 2 minučių. 

Kodėl vaikams kyla isterijos priepuoliai?

Isterijos – nors ir nemaloni – yra normali vaiko raidos dalis. Jos kyla todėl, kad augdamas vaikas patiria vis daugiau ir vis stipresnių emocijų, tačiau dar nemoka jų suvaldyti (galiausiai, juk ir suaugę ne visada sugeba suvaldyti savo pyktį!).

Štai kas vaikams paprastai sukelia isterijos protrūkius:

 • Nusivylimas, susierzinimas, kad ko nors nepavyksta atlikti. Pavyzdžiui, nepavyksta pastatyti kaladėlių bokšto arba jei nepavyksta „susikalbėti“ su kitais – šio amžiaus vaikai supranta daugiau, nei sugeba išreikšti žodžiais, ir dėl to dažnai puola į neviltį.
 • Savarankiškumo apribojimas – pavyzdžiui, kai liepiama vaikui ramiai pasėdėti, arba daroma už jį ai tai, ką jis norėtų atlikti pats (pavyzdžiui, apsiauti batukus). Tokio amžiaus vaikas jau suvokia save kaip asmenybę ir vis dažniau nori spęsti pats, ką daryti (arba ko nedaryti).
 • Dėl nuovargio ar alkio – pavargęs vaikas daug jautriau reaguoja net ir į nedideles nesėkmes – lygiai taip pat, kaip ir suaugęs.
 • Kai negauna to, ko nori (čia ir dabar). Tai labai dažna situacija parduotuvėje, tačiau gali nutikti bet kur. Tai bene didžiausia problema tėvams, nes iki 3-4 metų amžiaus loginiai argumentai (kodėl nepirksi to ar ano) nelabai veikia.

„Netikri“ isterijos priepuoliai

Kartais tokio amžiaus vaikai gali griebtis "isterijų" taktikos, kai tiesiog nori susilaukti jūsų dėmesio, nes jau būna pastebėję, kad ašaros, rėkimas, kritimas ant grindų puikiai veikia.

Tokią taktiką linkę naudoti vaikai, kurių nevai yra linkę pastebėti vaiką tuomet, kai jis elgiasi netinkamai, ir užmiršta pagirti ir paskatinti už tinkamą elgesį. Jei manote, kad šis sakinys apie jus, būtinai pasidomėkite pozityvios tėvystės auklėjimo metodais.

Kaip išvengti vaiko pykčio priepuolių?

Visiškai išvengti pykčio priepuolių nepavyks – prisiminkite, kad pykčio priepuoliai yra normalus vaiko raidos etapas, kurio metu vaikas mokosi atpažinti savo emocijas ir jas valdyti.

Tačiau, jei tinkamai reaguosite į vaiko isterijas, šį vaiko raidos etapą pereisite ramiau. 

Kaip tai padaryti skaitykite straipsnyje Vaikui isterijos priepuolis - ką daryti?.

Ar dėl vaiko pykčio priepuolių reikia kreiptis į psichologą?

Nors retkarčiais šių priepuolių gali pasitaikyti ir vyresniems nei 3-4 metų vaikams, iš esmės tokio amžiaus vaikas jau turi mokėti suvaldyti savo emocijas.

Tad jei ir po ketvirtojo gimtadienio isterijos ištinka vis dar dažnai, pasitarkite su šeimos gydytoju – gali būti, kad vaikui reikia specialistų pagalbos.

Pasikonsultuoti su specialistais reiktų ir tuomet, jei vaikas priepuolių metu tampa itin agresyvus ar jį sunkiai pavyksta neraminti net ir laikantis rekomendacijų, kaip elgtis vaiko isterijų metu.

Naujausi komentarai

 1. mulier
  mulier prieš 1 m.

  rudagazele parašė:
  Įdomios istorijos.
  Tik norėčiau pasakyti, kad nebūna gerų ir blogų vaikų, būna tik netinkamas elgesys…

  Be abejo. Visada akcentuoju, detalu aprasyma to zodzio, viska paaiskinu apie elgesi. Ir apie maza, purvina katyte jie abu megsta istorijas, nes ji neturi namu, lovytes. O katyciu purvinu lauke pilna vaiksto. Vaikai klausydami tokiu istoriju supranta, kokie jie laimingi, vertina ka turi. Labai jiems patinka youtube zmogus jau gimes be ranku, be koju, savarankiskas, mokantis plaukti.
  https://youtu.be/tJnJ_fTYofQ

 2. Kisulita
  Kisulita prieš 1 m.

  mulier parašė:
  Sveiki. Neaisku kokio amziaus Jusu vaikas. Musu atradimas, azuoliukas su motyvaciniais lipdukais.

  mulier parašė:
  Be abejo. Visada akcentuoju, detalu aprasyma to zodzio, viska paaiskinu apie elgesi. Ir apie maza, purvina katyte jie abu megsta istorijas, nes ji neturi namu, lovy…

  Iš anksto atsiprašau, jeigu ne taip kažką supratau 🙂 Bet jūs mažiems vaikams pasakojate, kad kas gali būti po 20 metų, kad dėl blogo elgesio kažkoks kitas vaikas užaugęs gali neturėti namų, geros būklės drabužių, batų? Ar nebus po to vaikams baisu, kad pasielgę blogai gali netekti galimybės turėti kažką ateityje. Ir nesusidarys toks įspūdis, kad dėl blogo elgesio liks vienui vieni, nes bus be namų, apdriskę? Tai kaip ir be tėvų palaikymo, tėvai apleis, nes kažką blogai padarė, nebepadės? Mano tėvai irgi mėgo visokias pamokančias istorijas, man tikrai buvo streso vėliau augant, kad jeigu gerai nesimokysiu, kažko neturėsiu, kai matematikos mokytoja pasakė, kad neišlaikysiu egzamino, keturias paras negalėjau užmigti, nevalgiau ir stresavau, nes galvojau, kad viskas, kažko negausiu, neturėsiu, susimausiu. Tokios atrodo gan nevaikiškos istorijos vaikams, baisu, kad vaikui nesusikurtų kažkokios netinkamos asociacijos. Bet aišku, gal jūs pasakokate visai kitaip, nei man pasirodė, tai tik išsakiau nuomonę, jokiu būdu nenorėjau įžeisti 🙂

 3. Misterija
  Misterija prieš 1 m.

  Kisulita parašė:
  Iš anksto atsiprašau, jeigu ne taip kažką supratau 🙂 Bet jūs mažiems vaikams pasakojate, kad kas gali būti po 20 metų, kad dėl blogo elgesio kažkoks kitas vaikas už…

  Pritariu

 4. User has not uploaded an avatar
  mjonik prieš 1 m.

  Kisulita parašė:
  Laba diena 🙂 Mes šiaip visais klausimais su vaiku kalbamės, deramės, gražiai sprendžiam problemas, bet ožiai... 🤯 Kai užeina tie tikri pykčio priepuoliai, tai kalbė…

  100% pritariu! Man irgi vaikysteje kurdavo istorijas,kad jeigu busi tokia, neturesi to ar ano,ir is tikro kaip sunku tuos vaikystes pamokymus pamirsti. Neteisiu savo tevu, bet manau, kad tai tikrai netinkamas vaiko auklejimas. As taip pat savo komentaru nenoriu nieko izeisti.

 5. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 1 m.

  Kisulita parašė:
  Iš anksto atsiprašau, jeigu ne taip kažką supratau 🙂 Bet jūs mažiems vaikams pasakojate, kad kas gali būti po 20 metų, kad dėl blogo elgesio kažkoks kitas vaikas už…

  Perskaicius komentara ir man iskart tokios mintys,dar tie daiktu ivardinimai,namai,jachtos,masinos kazkaip nekaip skamba