Vaiko isterijos priepuoliai („ožiukai“) (1293)

vaiko isterijos, ožiukai, klykimas Vaiko isterijos priepuoliai.

Kas yra vaiko isterijos priepuoliai?

Vaiko isterijos priepuoliai yra staigūs neigiamų emocijų, pykčio protrūkiai, juos dažniausiai patiria vaikai nuo vienerių iki 4 metų amžiaus, pats pikas – tarp 2 ir 3 metų.

Būtent todėl šis raidos etapas dažnai vadinamas „dvejų metų krize“.

Tokių isterijos priepuolių metu vaikas pradeda verkti, rėkti, mosuoti rankomis, trypti kojomis, gali kristi ant žemės, pradėti muštis ar net kąsti.

Gali būti ir ramesnė „ožiukų“ išraiška – vaikas patempia lūpą, ima inkšti, verkšlenti ar zysti.

Kaip dažnai vaikams kyla isterijos priepuoliai?

Akivaizdu, kad „ožiukai“ ne visus vaikus aplanko vienodai dažnai. Kartais jie būna labai „pikti“, kartais juos sutramdyti pavyksta gana nesunkiai.

Kaip dažnai ir intensyviai vaikas ima ožiuotis, priklauso ne tik nuo vaiko temperamento, konkrečios situacijos, bet ir nuo to, kaip tėvai reaguodavo į ankstesnius vaiko isterijos priepuolius.

Nors tėvams tai atrodo visa amžinybė, įsiūčio priepuolis paprastai trunka iki 2 minučių. 

Kodėl vaikams kyla isterijos priepuoliai?

Isterijos – nors ir nemaloni – yra normali vaiko raidos dalis. Jos kyla todėl, kad augdamas vaikas patiria vis daugiau ir vis stipresnių emocijų, tačiau dar nemoka jų suvaldyti (galiausiai, juk ir suaugę ne visada sugeba suvaldyti savo pyktį!).

Štai kas vaikams paprastai sukelia isterijos protrūkius:

 • Nusivylimas, susierzinimas, kad ko nors nepavyksta atlikti. Pavyzdžiui, nepavyksta pastatyti kaladėlių bokšto arba jei nepavyksta „susikalbėti“ su kitais – šio amžiaus vaikai supranta daugiau, nei sugeba išreikšti žodžiais, ir dėl to dažnai puola į neviltį.
 • Savarankiškumo apribojimas – pavyzdžiui, kai liepiama vaikui ramiai pasėdėti, arba daroma už jį ai tai, ką jis norėtų atlikti pats (pavyzdžiui, apsiauti batukus). Tokio amžiaus vaikas jau suvokia save kaip asmenybę ir vis dažniau nori spęsti pats, ką daryti (arba ko nedaryti).
 • Dėl nuovargio ar alkio – pavargęs vaikas daug jautriau reaguoja net ir į nedideles nesėkmes – lygiai taip pat, kaip ir suaugęs.
 • Kai negauna to, ko nori (čia ir dabar). Tai labai dažna situacija parduotuvėje, tačiau gali nutikti bet kur. Tai bene didžiausia problema tėvams, nes iki 3-4 metų amžiaus loginiai argumentai (kodėl nepirksi to ar ano) nelabai veikia.

„Netikri“ isterijos priepuoliai

Kartais tokio amžiaus vaikai gali griebtis "isterijų" taktikos, kai tiesiog nori susilaukti jūsų dėmesio, nes jau būna pastebėję, kad ašaros, rėkimas, kritimas ant grindų puikiai veikia.

Tokią taktiką linkę naudoti vaikai, kurių nevai yra linkę pastebėti vaiką tuomet, kai jis elgiasi netinkamai, ir užmiršta pagirti ir paskatinti už tinkamą elgesį. Jei manote, kad šis sakinys apie jus, būtinai pasidomėkite pozityvios tėvystės auklėjimo metodais.

Kaip išvengti vaiko pykčio priepuolių?

Visiškai išvengti pykčio priepuolių nepavyks – prisiminkite, kad pykčio priepuoliai yra normalus vaiko raidos etapas, kurio metu vaikas mokosi atpažinti savo emocijas ir jas valdyti.

Tačiau, jei tinkamai reaguosite į vaiko isterijas, šį vaiko raidos etapą pereisite ramiau. 

Kaip tai padaryti skaitykite straipsnyje Vaikui isterijos priepuolis - ką daryti?.

Ar dėl vaiko pykčio priepuolių reikia kreiptis į psichologą?

Nors retkarčiais šių priepuolių gali pasitaikyti ir vyresniems nei 3-4 metų vaikams, iš esmės tokio amžiaus vaikas jau turi mokėti suvaldyti savo emocijas.

Tad jei ir po ketvirtojo gimtadienio isterijos ištinka vis dar dažnai, pasitarkite su šeimos gydytoju – gali būti, kad vaikui reikia specialistų pagalbos.

Pasikonsultuoti su specialistais reiktų ir tuomet, jei vaikas priepuolių metu tampa itin agresyvus ar jį sunkiai pavyksta neraminti net ir laikantis rekomendacijų, kaip elgtis vaiko isterijų metu.

Naujausi komentarai

 1. irasirt
  irasirt prieš 5 mėn.

  Boružėlytė parašė:
  Pabandėt? Ar veikia bent kiek? ;)

  Na demesio nukreipima jau seniau naudojau, tai su juo visaip buna - ir pasiseka, ir nelabai . Bet man naujiena buvo tai, kad visada atkreipti demesi i tai, ko vaikas nori. Anksciau nepagalvojau, kad gali del to vaikas susinervinti. O juk tikrai taip logiska, jei jis rodo i kazka, tarkim peili, o as apsimetu, kad jo nera ir rodau kitus daiktus todel dabar visada paaiskinu kas ir kaip. Matau, kad klauso ir ziuri. Kartais lyg praso pakartot ka sakiau, vel parodo, vel pakartoju ir vel klauso. Tarsi koks zaidimas gaunasi nezinau ar oziuku pamazejo, bet kad sis aiskinimas jam i nauda tai faktas kaip blynas!

 2. Boružėlytė
  Boružėlytė prieš 5 mėn.

  irasirt parašė:
  Na demesio nukreipima jau seniau naudojau, tai su juo visaip buna - ir pasiseka, ir nelabai . Bet man naujiena buvo tai, kad visada atkreipti demesi i tai, k…

  Smagu. Aš apie šitą principą "connect then redirect" pirmą kartą išgirdau skaitydama knygą apie "Whole-brain child". Ten yra daugiau strategijų, kaip reaguoti į situacijas, kad būtų naudinga vaikui. Knyga turi "santrauką ant šaldytuvo":
  www.drdansiegel.com/pdf/Refrigerator%20Sheet--WBC.pdf Kai kuriuos dalykus labai mažiems pritaikyti sunkoka, bet gal pravers vėliau. "Move it or lose it" su sūnum irgi gan anksti pradėjau taikyt. Toj santraukoj gal ne visai aiškiai parašyta neskaičius knygos, bet principas toks, kad jaučiant artėjantį ožį gerai yra pasiūlyti vaikui kažką aktyvaus - judesys "sustato" smegenų reakcijas į vietas.

  Tie patys autoriai dar turi kitą knygą, ji išversta ir į lietuvių kalbą - "Auklėjimas be dramų". Ten principas "connect then redirect" esminis. Neradau lietuviškos, tik anglišką santrauką: www.drdansiegel.com/pdf/Refrigerator%20Sheet--NDD.pdf

 3. User has not uploaded an avatar
  mona28 prieš 5 mėn.

  sveikos mamytes patarkit ka daryt,jau nebezinau mazasis nuo pat ryto iki vakaro mane terorizuoja zyzia ,rekia,kad net i wc negaliu nueit ateis ir reks kaip skerdziamas,nuo gimimo buvo reksniukas,bet dabar visai.

 4. Anemun
  Anemun prieš 5 mėn.

  mona28 parašė:
  sveikos mamytes patarkit ka daryt,jau nebezinau mazasis nuo pat ryto iki vakaro mane terorizuoja zyzia ,rekia,kad net i wc negaliu nueit ateis ir reks kaip skerdzia…

  Prisirisimo jausmas kazkoks manes ir mergaite ne paleisdavo niekur budavo net seka akim ka darau budavo kambari .jai iseidavau I vonia tai ir is paskos begdavo ir verkdavo. Tai truko mazdaug iki pusmecio kur tik nesikreipem.pas visokius psichologos ejom .Kazkaip savaime sitas pasibaige. Aisku buvo labai daug su ja uzsiimta kalbeta daug kartu.

 5. User has not uploaded an avatar
  Si86 prieš 4 mėn.

  eriikutte parašė:
  Apraset panasiai musu situacija,tik musu pagerejus...
  Bet kaip sakot tie ritualai yra ir jeigu ne pagal ja tai jau vajezau... bet jeigu …

  O jusu mergaite klausosi jusu ir pati pasako kas jai negerai, nes maniskiui ka tik 2 metukai suejo bet tokios isterijos jeigu kas vyksta ne pagal ji tai baisu, o jis pas mus dar nesneka, ir kai bandau paaiskinti net nesiklauso...