Vaiko isterijos priepuoliai („ožiukai“) (1379)

vaiko isterijos, ožiukai, klykimas Vaiko isterijos priepuoliai.

Kas yra vaiko isterijos priepuoliai?

Vaiko isterijos priepuoliai yra staigūs neigiamų emocijų, pykčio protrūkiai, juos dažniausiai patiria vaikai nuo vienerių iki 4 metų amžiaus, pats pikas – tarp 2 ir 3 metų.

Būtent todėl šis raidos etapas dažnai vadinamas „dvejų metų krize“.

Tokių isterijos priepuolių metu vaikas pradeda verkti, rėkti, mosuoti rankomis, trypti kojomis, gali kristi ant žemės, pradėti muštis ar net kąsti.

Gali būti ir ramesnė „ožiukų“ išraiška – vaikas patempia lūpą, ima inkšti, verkšlenti ar zysti.

Kaip dažnai vaikams kyla isterijos priepuoliai?

Akivaizdu, kad „ožiukai“ ne visus vaikus aplanko vienodai dažnai. Kartais jie būna labai „pikti“, kartais juos sutramdyti pavyksta gana nesunkiai.

Kaip dažnai ir intensyviai vaikas ima ožiuotis, priklauso ne tik nuo vaiko temperamento, konkrečios situacijos, bet ir nuo to, kaip tėvai reaguodavo į ankstesnius vaiko isterijos priepuolius.

Nors tėvams tai atrodo visa amžinybė, įsiūčio priepuolis paprastai trunka iki 2 minučių. 

Kodėl vaikams kyla isterijos priepuoliai?

Isterijos – nors ir nemaloni – yra normali vaiko raidos dalis. Jos kyla todėl, kad augdamas vaikas patiria vis daugiau ir vis stipresnių emocijų, tačiau dar nemoka jų suvaldyti (galiausiai, juk ir suaugę ne visada sugeba suvaldyti savo pyktį!).

Štai kas vaikams paprastai sukelia isterijos protrūkius:

  • Nusivylimas, susierzinimas, kad ko nors nepavyksta atlikti. Pavyzdžiui, nepavyksta pastatyti kaladėlių bokšto arba jei nepavyksta „susikalbėti“ su kitais – šio amžiaus vaikai supranta daugiau, nei sugeba išreikšti žodžiais, ir dėl to dažnai puola į neviltį.
  • Savarankiškumo apribojimas – pavyzdžiui, kai liepiama vaikui ramiai pasėdėti, arba daroma už jį ai tai, ką jis norėtų atlikti pats (pavyzdžiui, apsiauti batukus). Tokio amžiaus vaikas jau suvokia save kaip asmenybę ir vis dažniau nori spęsti pats, ką daryti (arba ko nedaryti).
  • Dėl nuovargio ar alkio – pavargęs vaikas daug jautriau reaguoja net ir į nedideles nesėkmes – lygiai taip pat, kaip ir suaugęs.
  • Kai negauna to, ko nori (čia ir dabar). Tai labai dažna situacija parduotuvėje, tačiau gali nutikti bet kur. Tai bene didžiausia problema tėvams, nes iki 3-4 metų amžiaus loginiai argumentai (kodėl nepirksi to ar ano) nelabai veikia.

„Netikri“ isterijos priepuoliai

Kartais tokio amžiaus vaikai gali griebtis "isterijų" taktikos, kai tiesiog nori susilaukti jūsų dėmesio, nes jau būna pastebėję, kad ašaros, rėkimas, kritimas ant grindų puikiai veikia.

Tokią taktiką linkę naudoti vaikai, kurių nevai yra linkę pastebėti vaiką tuomet, kai jis elgiasi netinkamai, ir užmiršta pagirti ir paskatinti už tinkamą elgesį. Jei manote, kad šis sakinys apie jus, būtinai pasidomėkite pozityvios tėvystės auklėjimo metodais.

Kaip išvengti vaiko pykčio priepuolių?

Visiškai išvengti pykčio priepuolių nepavyks – prisiminkite, kad pykčio priepuoliai yra normalus vaiko raidos etapas, kurio metu vaikas mokosi atpažinti savo emocijas ir jas valdyti.

Tačiau, jei tinkamai reaguosite į vaiko isterijas, šį vaiko raidos etapą pereisite ramiau. 

Kaip tai padaryti skaitykite straipsnyje Vaikui isterijos priepuolis - ką daryti?.

Ar dėl vaiko pykčio priepuolių reikia kreiptis į psichologą?

Nors retkarčiais šių priepuolių gali pasitaikyti ir vyresniems nei 3-4 metų vaikams, iš esmės tokio amžiaus vaikas jau turi mokėti suvaldyti savo emocijas.

Tad jei ir po ketvirtojo gimtadienio isterijos ištinka vis dar dažnai, pasitarkite su šeimos gydytoju – gali būti, kad vaikui reikia specialistų pagalbos.

Pasikonsultuoti su specialistais reiktų ir tuomet, jei vaikas priepuolių metu tampa itin agresyvus ar jį sunkiai pavyksta neraminti net ir laikantis rekomendacijų, kaip elgtis vaiko isterijų metu.

Susiję straipsniai

Prieraišioji tėvystė: kas tai?

Prieraišiosios tėvystės propaguotajai skatina tėvus įsiklausyti į mažylio poreikius, pajusti jo gyvenimo ritmą, į vaiką žvelgti su didele pagarba.

Kuo virtuvėje gali padėti vaikas nuo 2 iki 12 metų?

Kokius darbelius virtuvėje ir valgomajame gali atlikti skirtingo amžiaus vaikai?

Saugumo taisyklės, kurias turi žinoti visi vaikai

Negalime visad būti šalia savo vaikų ir apsaugoti jų nuo visų tykančių pavojų. Labai svarbu nuo mažens ugdyti vaiko gebėjimą pasirūpinti savo saugumu.

Naujausi komentarai

  1. erbera
    erbera prieš 4 mėn.

    Mamytule parašė:
    Sveiki, na mes visada stengiamės aiškinti kas ir kodėl, sakau, kad suprantu jį, kad nori ir pan., bet. Alteratyvas irgi siūlom, bet kartais tiesiog atrodo, kad neį…

    Siūlyčiau, kai jau matote kad viskas baigsis isterija, ne uždrausti daryti kažkokį veiksmą, o bandyti nukreipti dėmesį kita veikla, veiksmu, kad ir tas pata kavos aparato pavyzdys, galbūt išvengtumėt konfilkto jei sakytumėt padarykim kartu "kavos" ar pan, vietoj to uždraudimo, kaip pati praėjusi pragarišką etapą su savo sūnum isterijų, kurios jau irgi net privertė apsilankyti pas specialistus, matau, kad mums labai gerai veikia tas dėmesio nukreipimas ar kartais situacijų, pavertimas žaidimu

  2. Amadra
    Amadra prieš 4 mėn.

    erbera parašė:
    Siūlyčiau, kai jau matote kad viskas baigsis isterija, ne uždrausti daryti kažkokį veiksmą, o bandyti nukreipti dėmesį kita veikla, veiksmu, kad ir tas pata kavos a…

    Esu vienoje knygoje skaiciusi, kad iki mokyklinio amziaus vaikai be reikalo neverkia. T.y., verksmui turi tiek emocini, tiek fiziologini poreiki. Ir verkimas fiziologiskai yra svarbus, nes mazina streso hormono kortizolio kieki kraujyje. Del to demesio nukreipimas gali arba nutolinti emociju sprogima, arba ji uzslopinti. Taciau nukreipus demesi poreikis issiverkti nera pasalinamas. Ir tas akistatas as kaip tik stengiuosi atlaikyti, o ne ju isvengti, nes kartais matau, kad vaikas tiesiog iesko preteksto issiverkti. Ir kuo maziau tempiam guma su demesio nukreipimu, prablaskymu, tuo greiciau jis issiverkia, jei reikia, tai ir issirekia. Ir po to, atrodo, persimaino, nes tampa zvalus, guvus, linksmas. Ir praktiskai niekada nesame nusileide. Bet po isterijos priepuolio jo ir nebetrigerina tai, nuo ko viskas prasidejo. Tai norejau psakyti, kad yra ir alternatyviu budu tvarkytis su vaiku asaru priepuoliais, tik tevams tokiu atveju reikia be gali daug kantrybes ir savitvardos.

  3. marijukas
    marijukas prieš 1 d.

    Sveikos mamos, pas mus atejo laikas ožiukams ir labai dideliems net nebezinau ka daryti..
    Vaikas jei ko negauna ar ne pagal ji griuna ant zemes raitosi ir verkia, rekia o galiausiai dabar net prasidejo daužymas galva i grindis arba lovyte esu labai sunerimusi i daktarus del situ dalyku nesikreipem nes gyvename ne Lietuvoje ir cia siek tiek i viska ziuri kitaip..
    Del to nuspredziau parasyti jums gal esate susiduria su tokia situacija ir gal galetumete man patarti?

  4. Amadra
    Amadra prieš 1 d.

    marijukas parašė:
    Sveikos mamos, pas mus atejo laikas ožiukams ir labai dideliems net nebezinau ka daryti..

    Jei vaikas patiria isterijos priepuoli, tai pirmiausiai tiesiog leiskite jam issiverkt. Kad neuzsigautu, galit prilaikyti ar patraukti pavojingus daiktus. Ir lai verkia nors valanda, svarbiausia, kad jus butumet salia ir butumet max rami ir svelni, jokios fizines jegos, jokio pakelto tono.

  5. User has not uploaded an avatar
    Wider prieš 1 d.

    marijukas parašė:
    Sveikos mamos, pas mus atejo laikas ožiukams ir labai dideliems net nebezinau ka daryti..

    Maniškis elgiasi panašiai jei yra igboruojamas, nepaisomi jo interesai paimti ant rankų kada nori ir pan. Manau, tai tiesiog vystymosi stadija tokia, ne sutrikimas. Dabar taip net juokingai-cypdamas greitai ropoja-bega. Bet jei tik pašaukiu grįžti, apsisuka ir laimingas ateina į glėbį. Tada kažką trumpai paveikiam, pažiūrim pro langą..stengiuosi duoti pažaisti su kokiu nors dar nematytu daiktu, kad kurį laiką galėčiau tęsti savo veiklą. Nepavadinčiau to dar ožiukų amžiumi, šis etapas bus vėliau )