Vaiko isterijos priepuoliai („ožiukus“) (1256)

Kas yra vaiko isterijos priepuoliai?

Vaiko isterijos priepuoliai yra staigūs neigiamų emocijų, pykčio protrūkiai, juos dažniausiai patiria vaikai nuo vienerių iki 4 metų amžiaus, pats pikas – tarp 2 ir 3 metų. Jo metu vaikas pradeda verkti, rėkti, mosuoti rankomis, trypti kojomis, gali kristi ant žemės, pradėti muštis ar net kąsti. Gali būti ir ramesnė „ožiukų“ išraiška – vaikas patempia lūpą, ima inkšti, verkšlenti ar zysti.

Nors tėvams tai atrodo visa amžinybė, įsiūčio priepuolis paprastai trunka iki 2 minučių. Tiesa, šie „ožiukai“ ne visus vaikus aplanko vienodai dažnai ir būna skirtingo intensyvumo. Tai priklauso ne tik nuo vaiko temperamento, konkrečios situacijos, bet ir kaip tėvai reaguodavo į ankstesnius vaiko įsiūčio priepuolius.

Jei vaiko pykčio priepuoliai tau kelia susirūpinimą – pavyzdžiui, jei vaikas priepuolių metu tampa itin agresyvus, arba jei ir po ketvirtojo gimtadienio isterijos ištinka vis dar dažnai, būtinai kreipkis į šeimos gydytoją – gali būti, kad vaikui reikia specialistų pagalbos. Nors retkarčiais šių priepuolių gali pasitaikyti ir vyresniems nei 3-4 metų vaikams, iš esmės tokio amžiaus vaikas jau turi mokėti suvaldyti savo emocijas.

Kodėl vaikams kyla isterijos priepuoliai?

Isterijos – nors ir nemaloni – yra normali vaiko raidos dalis. Jos kyla todėl, kad augdamas vaikas patiria vis daugiau ir vis stipresnių emocijų, tačiau dar nemoka jų suvaldyti (galiausiai, juk ir suaugę ne visada sugeba suvaldyti savo pyktį!). Štai kas vaikams paprastai sukelia isterijos protrūkius:

 • Nusivylimas, susierzinimas, kad ko nors nepavyksta atlikti. Pavyzdžiui, nepavyksta pastatyti kaladėlių bokšto arba jei nepavyksta „susikalbėti“ su kitais – šio amžiaus vaikai supranta daugiau, nei sugeba išreikšti žodžiais, ir dėl to dažnai puola į neviltį.
 • Savarankiškumo apribojimas – pavyzdžiui, jei liepi vaikui ramiai pasėdėti, arba darai tai, ką jis norėtų atlikti pats (pavyzdžiui, apsiauti batukus). Tokio amžiaus vaikas jau suvokia save kaip asmenybę ir vis dažniau nori spęsti pats, ką daryti (arba ko nedaryti).
 • Dėl nuovargio ar alkio – pavargęs vaikas daug jautriau reaguoja net ir į nedideles nesėkmes – lygiai taip pat, kaip ir suaugęs.
 • Kai negauna to, ko nori (čia ir dabar) – labai dažna situacija parduotuvėje. Tai bene didžiausia problema tėvams, nes iki 3-4 metų amžiaus loginiai argumentai (kodėl nepirksi to ar ano) nelabai veikia.
 • Kai tiesiog nori dėmesio – tokiu atveju vaikai pasitelkia „netikruosius isterijos priepuolius“ – tai yra sąmoningai pradeda verkti, nes paprastai žino, kad tokia taktika suveikia.

Skaityk čia, ką priklausomai nuo isterijos priežasčių turėtum daryti, jei vaiką ištiko isterijos priepuolis.

 

Naujausi komentarai

 1. Rūtelėlė
  Rūtelėlė prieš 2 sav.

  ievi parašė:
  Nu suprantat, vyresnis skriaudžia mažesnį. Jei kad ir penkias valandas sėdėsi ir aiškinsi, kad taip negalima, kad broliui skauda, akcentuosi blogą elgesį, penėsi jį…

  Pritarsiu. Labai sunku su dviem charakteringais vaikais, kai jie pešasi..

  Mano sūnui labai net patinka būt mano pagalbininku
  Aš taip pat paprašau, kad pažiūrėtų minutėlę sesę, kol tarkim nunešu šiukšles į konteinerį kieme, ar padarau vaikams atsigerti, ar nuplaunu vaisių ir pan.. Jis tuomet pasidžiaugia savim, net pasiklausia manęs ar geras pagalbininkas yra/buvo ir tai atsiperka..
  Daug kartų jis pats (tuo metu kai nebuvo paprašytas) man atbėga pasakyt ar sušunka, kad sesė tarkim lipa ant teliko spintelės, kad ima tv pultelį (kurį užsimiršdama pati palieku belekur, nors vaikams (ypač mažei) neleidžiam jo imt), kad geria ir spjauna vandenį ant žemės, kad plėšo knygos lapus ir panašiai, ir panašiai..
  Aš po to sūnui padėkoju, labai pagiriu, ir blizga tos akytės iš laimės

  P.S. Šiuo metu naudojam ale gero elgesio magnetinę lentelę su dienos ,,užduotimis" (galima jas vis pakeisti), bet žvaigždutes skaičiuojam tik vakare, po visos dienos ,,gerų ir blogų darbų".. Negauna žvaigždutės ryte už pvz batų ir drabužių pasidėjimą į vietas, nes dar drabužius ir batus reiks kraustyt grįžus iš mokyklos (nusirengti striukę, batus, nusirengti uniformą, persirengti), jei einam į lauką, tai dar vienas ratas rūbų/batų.. vakare aptariam ar gauna visgi žvaigždelę ar nelabai..

  Bet šitas lipdukų metodas gal tik 60% mums veiksmingas..

 2. Boružėlytė
  Boružėlytė prieš 1 d.

  Apie Feingold dietą girdėjot?

 3. piene32
  piene32 prieš 23 val.

  Boružėlytė parašė:
  Apie Feingold dietą girdėjot?

  O kiek tai susije su vaiku isterijom? Papasakokit

 4. Boružėlytė
  Boružėlytė prieš 23 val.

  piene32 parašė:
  O kiek tai susije su vaiku isterijom? Papasakokit

  Čia teorija tokia, kad įvairūs maisto priedai (konservantai, dažai, skoniai, dirbtiniai saldikliai ir pan.) ir salicilatai daro vaikus hiperaktyvius ir sunkiai suvaldomus. Pvz., obuoliai, agurkai ir pomidorai turi daug salicilatų. Galvoju, reiks pasekt, gal vis tik vaikas ne "velnių priėda", bet kokių obuolių ar pomidorų

 5. User has not uploaded an avatar
  ievi prieš 20 val.

  Boružėlytė parašė:
  Čia teorija tokia, kad įvairūs maisto priedai (konservantai, dažai, skoniai, dirbtiniai saldikliai ir pan.) ir salicilatai daro vaikus hiperaktyvius ir sunkiai suva…

  Aš aišku tų priedų ir pan neduodu, bet obuoliai tai kasdienybė