Vaiko isterijos priepuoliai („ožiukai“) (1330)

vaiko isterijos, ožiukai, klykimas Vaiko isterijos priepuoliai.

Kas yra vaiko isterijos priepuoliai?

Vaiko isterijos priepuoliai yra staigūs neigiamų emocijų, pykčio protrūkiai, juos dažniausiai patiria vaikai nuo vienerių iki 4 metų amžiaus, pats pikas – tarp 2 ir 3 metų.

Būtent todėl šis raidos etapas dažnai vadinamas „dvejų metų krize“.

Tokių isterijos priepuolių metu vaikas pradeda verkti, rėkti, mosuoti rankomis, trypti kojomis, gali kristi ant žemės, pradėti muštis ar net kąsti.

Gali būti ir ramesnė „ožiukų“ išraiška – vaikas patempia lūpą, ima inkšti, verkšlenti ar zysti.

Kaip dažnai vaikams kyla isterijos priepuoliai?

Akivaizdu, kad „ožiukai“ ne visus vaikus aplanko vienodai dažnai. Kartais jie būna labai „pikti“, kartais juos sutramdyti pavyksta gana nesunkiai.

Kaip dažnai ir intensyviai vaikas ima ožiuotis, priklauso ne tik nuo vaiko temperamento, konkrečios situacijos, bet ir nuo to, kaip tėvai reaguodavo į ankstesnius vaiko isterijos priepuolius.

Nors tėvams tai atrodo visa amžinybė, įsiūčio priepuolis paprastai trunka iki 2 minučių. 

Kodėl vaikams kyla isterijos priepuoliai?

Isterijos – nors ir nemaloni – yra normali vaiko raidos dalis. Jos kyla todėl, kad augdamas vaikas patiria vis daugiau ir vis stipresnių emocijų, tačiau dar nemoka jų suvaldyti (galiausiai, juk ir suaugę ne visada sugeba suvaldyti savo pyktį!).

Štai kas vaikams paprastai sukelia isterijos protrūkius:

 • Nusivylimas, susierzinimas, kad ko nors nepavyksta atlikti. Pavyzdžiui, nepavyksta pastatyti kaladėlių bokšto arba jei nepavyksta „susikalbėti“ su kitais – šio amžiaus vaikai supranta daugiau, nei sugeba išreikšti žodžiais, ir dėl to dažnai puola į neviltį.
 • Savarankiškumo apribojimas – pavyzdžiui, kai liepiama vaikui ramiai pasėdėti, arba daroma už jį ai tai, ką jis norėtų atlikti pats (pavyzdžiui, apsiauti batukus). Tokio amžiaus vaikas jau suvokia save kaip asmenybę ir vis dažniau nori spęsti pats, ką daryti (arba ko nedaryti).
 • Dėl nuovargio ar alkio – pavargęs vaikas daug jautriau reaguoja net ir į nedideles nesėkmes – lygiai taip pat, kaip ir suaugęs.
 • Kai negauna to, ko nori (čia ir dabar). Tai labai dažna situacija parduotuvėje, tačiau gali nutikti bet kur. Tai bene didžiausia problema tėvams, nes iki 3-4 metų amžiaus loginiai argumentai (kodėl nepirksi to ar ano) nelabai veikia.

„Netikri“ isterijos priepuoliai

Kartais tokio amžiaus vaikai gali griebtis "isterijų" taktikos, kai tiesiog nori susilaukti jūsų dėmesio, nes jau būna pastebėję, kad ašaros, rėkimas, kritimas ant grindų puikiai veikia.

Tokią taktiką linkę naudoti vaikai, kurių nevai yra linkę pastebėti vaiką tuomet, kai jis elgiasi netinkamai, ir užmiršta pagirti ir paskatinti už tinkamą elgesį. Jei manote, kad šis sakinys apie jus, būtinai pasidomėkite pozityvios tėvystės auklėjimo metodais.

Kaip išvengti vaiko pykčio priepuolių?

Visiškai išvengti pykčio priepuolių nepavyks – prisiminkite, kad pykčio priepuoliai yra normalus vaiko raidos etapas, kurio metu vaikas mokosi atpažinti savo emocijas ir jas valdyti.

Tačiau, jei tinkamai reaguosite į vaiko isterijas, šį vaiko raidos etapą pereisite ramiau. 

Kaip tai padaryti skaitykite straipsnyje Vaikui isterijos priepuolis - ką daryti?.

Ar dėl vaiko pykčio priepuolių reikia kreiptis į psichologą?

Nors retkarčiais šių priepuolių gali pasitaikyti ir vyresniems nei 3-4 metų vaikams, iš esmės tokio amžiaus vaikas jau turi mokėti suvaldyti savo emocijas.

Tad jei ir po ketvirtojo gimtadienio isterijos ištinka vis dar dažnai, pasitarkite su šeimos gydytoju – gali būti, kad vaikui reikia specialistų pagalbos.

Pasikonsultuoti su specialistais reiktų ir tuomet, jei vaikas priepuolių metu tampa itin agresyvus ar jį sunkiai pavyksta neraminti net ir laikantis rekomendacijų, kaip elgtis vaiko isterijų metu.

Naujausi komentarai

 1. User has not uploaded an avatar
  anonime767 prieš 1 mėn.

  avietuke parašė:
  Mes lankomės pas psichiatrą. Patariu ir Jums ten eiti. jie mato daugiau ir padeda geriau, jei reikia ir gydymą skiria.

  Einate privačiai?

 2. avietuke
  avietuke prieš 1 mėn.

  anonime767 parašė:
  Einate privačiai?

  Taip. Nes mano vaikas labai išrankus ir ne su visais bendrauja 🙈

 3. kristinaivanova1991
  kristinaivanova1991 prieš 1 mėn.

  Merginos, gal kuri buvo susidurusi su maziuku isterijom? Mano vaikui 10,5 menesio. Vaikas nuo pat gimymo buvo labai ramus. Greitai vystesi, anksti pradejo vartytis, sedet ir vaiksciot. Labai savarankiskas vaikas. Niekada neregdavo, neverkdavo, rytais kai pabusdavo niekada nezadindavo tevu. Bet jau visa savaite vaikas kaip nesavas. Verkia, rekia, tarsi skerdziamas. Rytais pabu da ir rekia, sodinam valgyt irgi rekia, dedam i lovyte irgi rekia ir neimanoma nuramint. Galvojau, gal ka skauda, bet kai tim paemi ant ranku iskart apsiramina. Tai beje irgi labai keista, nes ant ranku niekada nemego buti. Dantukai nedygsta, abejoju, kad su pilvuku kazkas, nes valgo gerai, kakoja irgi. Neisivaizduoju kas jam yra...

 4. Misterija
  Misterija prieš 1 mėn.

  kristinaivanova1991 parašė:
  Merginos, gal kuri buvo susidurusi su maziuku isterijom? Mano vaikui 10,5 menesio. Vaikas nuo pat gimymo buvo labai ramus. Greitai vystesi, anksti pradejo vartytis,…

  Sveikinu, turėjote daug ramių mėnesių o vaikelis auga, poreikiai keičiasi, teks daugiau nešioti:)

 5. kristinaivanova1991
  kristinaivanova1991 prieš 1 mėn.

  Misterija parašė:
  Sveikinu, turėjote daug ramių mėnesių o vaikelis auga, poreikiai keičiasi, teks daugiau nešioti:)

  Aciu, tikrai buvo labai geri 10menesiu 🙃 bet jis ir ant ranku nebuna. Paemi, jis apsiramina, bet bando pabegt. Jam tik vaiksciot dabar reika, bet deje, as ne visada galiu ji stebet kambari, kartais reika ir valgyt gamint ir namus tvarkyt