Vaiko isterijos priepuoliai („ožiukai“) (1338)

vaiko isterijos, ožiukai, klykimas Vaiko isterijos priepuoliai.

Kas yra vaiko isterijos priepuoliai?

Vaiko isterijos priepuoliai yra staigūs neigiamų emocijų, pykčio protrūkiai, juos dažniausiai patiria vaikai nuo vienerių iki 4 metų amžiaus, pats pikas – tarp 2 ir 3 metų.

Būtent todėl šis raidos etapas dažnai vadinamas „dvejų metų krize“.

Tokių isterijos priepuolių metu vaikas pradeda verkti, rėkti, mosuoti rankomis, trypti kojomis, gali kristi ant žemės, pradėti muštis ar net kąsti.

Gali būti ir ramesnė „ožiukų“ išraiška – vaikas patempia lūpą, ima inkšti, verkšlenti ar zysti.

Kaip dažnai vaikams kyla isterijos priepuoliai?

Akivaizdu, kad „ožiukai“ ne visus vaikus aplanko vienodai dažnai. Kartais jie būna labai „pikti“, kartais juos sutramdyti pavyksta gana nesunkiai.

Kaip dažnai ir intensyviai vaikas ima ožiuotis, priklauso ne tik nuo vaiko temperamento, konkrečios situacijos, bet ir nuo to, kaip tėvai reaguodavo į ankstesnius vaiko isterijos priepuolius.

Nors tėvams tai atrodo visa amžinybė, įsiūčio priepuolis paprastai trunka iki 2 minučių. 

Kodėl vaikams kyla isterijos priepuoliai?

Isterijos – nors ir nemaloni – yra normali vaiko raidos dalis. Jos kyla todėl, kad augdamas vaikas patiria vis daugiau ir vis stipresnių emocijų, tačiau dar nemoka jų suvaldyti (galiausiai, juk ir suaugę ne visada sugeba suvaldyti savo pyktį!).

Štai kas vaikams paprastai sukelia isterijos protrūkius:

 • Nusivylimas, susierzinimas, kad ko nors nepavyksta atlikti. Pavyzdžiui, nepavyksta pastatyti kaladėlių bokšto arba jei nepavyksta „susikalbėti“ su kitais – šio amžiaus vaikai supranta daugiau, nei sugeba išreikšti žodžiais, ir dėl to dažnai puola į neviltį.
 • Savarankiškumo apribojimas – pavyzdžiui, kai liepiama vaikui ramiai pasėdėti, arba daroma už jį ai tai, ką jis norėtų atlikti pats (pavyzdžiui, apsiauti batukus). Tokio amžiaus vaikas jau suvokia save kaip asmenybę ir vis dažniau nori spęsti pats, ką daryti (arba ko nedaryti).
 • Dėl nuovargio ar alkio – pavargęs vaikas daug jautriau reaguoja net ir į nedideles nesėkmes – lygiai taip pat, kaip ir suaugęs.
 • Kai negauna to, ko nori (čia ir dabar). Tai labai dažna situacija parduotuvėje, tačiau gali nutikti bet kur. Tai bene didžiausia problema tėvams, nes iki 3-4 metų amžiaus loginiai argumentai (kodėl nepirksi to ar ano) nelabai veikia.

„Netikri“ isterijos priepuoliai

Kartais tokio amžiaus vaikai gali griebtis "isterijų" taktikos, kai tiesiog nori susilaukti jūsų dėmesio, nes jau būna pastebėję, kad ašaros, rėkimas, kritimas ant grindų puikiai veikia.

Tokią taktiką linkę naudoti vaikai, kurių nevai yra linkę pastebėti vaiką tuomet, kai jis elgiasi netinkamai, ir užmiršta pagirti ir paskatinti už tinkamą elgesį. Jei manote, kad šis sakinys apie jus, būtinai pasidomėkite pozityvios tėvystės auklėjimo metodais.

Kaip išvengti vaiko pykčio priepuolių?

Visiškai išvengti pykčio priepuolių nepavyks – prisiminkite, kad pykčio priepuoliai yra normalus vaiko raidos etapas, kurio metu vaikas mokosi atpažinti savo emocijas ir jas valdyti.

Tačiau, jei tinkamai reaguosite į vaiko isterijas, šį vaiko raidos etapą pereisite ramiau. 

Kaip tai padaryti skaitykite straipsnyje Vaikui isterijos priepuolis - ką daryti?.

Ar dėl vaiko pykčio priepuolių reikia kreiptis į psichologą?

Nors retkarčiais šių priepuolių gali pasitaikyti ir vyresniems nei 3-4 metų vaikams, iš esmės tokio amžiaus vaikas jau turi mokėti suvaldyti savo emocijas.

Tad jei ir po ketvirtojo gimtadienio isterijos ištinka vis dar dažnai, pasitarkite su šeimos gydytoju – gali būti, kad vaikui reikia specialistų pagalbos.

Pasikonsultuoti su specialistais reiktų ir tuomet, jei vaikas priepuolių metu tampa itin agresyvus ar jį sunkiai pavyksta neraminti net ir laikantis rekomendacijų, kaip elgtis vaiko isterijų metu.

Naujausi komentarai

 1. mulier
  mulier prieš 1 mėn.

  Garbriele323 parašė:
  Sveikos, norėčiau paprašyti patarimų, kaip kas kokiu būdų sprendžia ožiukų klausimą? Kiek dažniausiai tenka girdėti dauguma bando derybų būdą, tačiau ar tai veikia …

  Sveiki. Neaisku kokio amziaus Jusu vaikas. Musu atradimas, azuoliukas su motyvaciniais lipdukais.
  https://www.visiplakatai.lt/lipdukai-motyvacijai-skatinti/949-lipdukai-motyvacijai-azuoliukas.html
  Kasdien sugalvojam su vaikais ar uz visa diena galima uzsiklijuoti lipduka ir siekti prizo. Kai negraziai elgiasi, aptariam, pasvarstom kas butu ateityje, jei susitiktu po 20 metu du vaikai, kur vienas buvo geras ir nelabai geras. Geras turetu nama, masina, jachta, zmona, vaiku. Nelabai geras vaiksciotu su suplysusiais batais ir kelnem, gal ir namu neturetu, nei zmonos, nei vaiku. Stebuklingai veikia visokios istorijos apie du piratus, kai vienas norejo eiti i darzeli, o kitas nenorejo. O kalbant apie oziukus, kai pradeda rekti, sakau labai garsiai reki, man ausytes skauda, nesuprantu kas atsitiko, gal gali paaiskinti tyliau, ar pasiulyti ka galetume sugalvoti. Dar vienas karininkas pasakojo kaip su uzsispyrusiais arabais teko dirbti ir jie paliepimu neklaudydavo. Tai jis sumaste toki sakini: jeigu as buciau tavo vietoje, ir tureciau tokia problema, pirmiausiai pradeciau nuo to ir t. t. Netiesiogiai pasakydavo savo nuomone, ir arabai viska ivykdydavo. Oziukai pagal psichologus yra vaiko savarankiskejimas, ir tenka iskesti visokiame amziuje.

 2. rudagazele
  rudagazele prieš 1 mėn.

  mulier parašė:
  Sveiki. Neaisku kokio amziaus Jusu vaikas. Musu atradimas, azuoliukas su motyvaciniais lipdukais.

  Įdomios istorijos.
  Tik norėčiau pasakyti, kad nebūna gerų ir blogų vaikų, būna tik netinkamas elgesys. Su skirstymu blogas/geras galit žalos vaiko pasitikėjimui savimi, savivertei pridaryti... Nebent jūs čia tik taip aprašėt, kad aiškiau visiems būtų.

 3. mulier
  mulier prieš 1 mėn.

  rudagazele parašė:
  Įdomios istorijos.
  Tik norėčiau pasakyti, kad nebūna gerų ir blogų vaikų, būna tik netinkamas elgesys…

  Be abejo. Visada akcentuoju, detalu aprasyma to zodzio, viska paaiskinu apie elgesi. Ir apie maza, purvina katyte jie abu megsta istorijas, nes ji neturi namu, lovytes. O katyciu purvinu lauke pilna vaiksto. Vaikai klausydami tokiu istoriju supranta, kokie jie laimingi, vertina ka turi. Labai jiems patinka youtube zmogus jau gimes be ranku, be koju, savarankiskas, mokantis plaukti.
  https://youtu.be/tJnJ_fTYofQ

 4. Kisulita
  Kisulita prieš 1 mėn.

  mulier parašė:
  Sveiki. Neaisku kokio amziaus Jusu vaikas. Musu atradimas, azuoliukas su motyvaciniais lipdukais.

  mulier parašė:
  Be abejo. Visada akcentuoju, detalu aprasyma to zodzio, viska paaiskinu apie elgesi. Ir apie maza, purvina katyte jie abu megsta istorijas, nes ji neturi namu, lovy…

  Iš anksto atsiprašau, jeigu ne taip kažką supratau 🙂 Bet jūs mažiems vaikams pasakojate, kad kas gali būti po 20 metų, kad dėl blogo elgesio kažkoks kitas vaikas užaugęs gali neturėti namų, geros būklės drabužių, batų? Ar nebus po to vaikams baisu, kad pasielgę blogai gali netekti galimybės turėti kažką ateityje. Ir nesusidarys toks įspūdis, kad dėl blogo elgesio liks vienui vieni, nes bus be namų, apdriskę? Tai kaip ir be tėvų palaikymo, tėvai apleis, nes kažką blogai padarė, nebepadės? Mano tėvai irgi mėgo visokias pamokančias istorijas, man tikrai buvo streso vėliau augant, kad jeigu gerai nesimokysiu, kažko neturėsiu, kai matematikos mokytoja pasakė, kad neišlaikysiu egzamino, keturias paras negalėjau užmigti, nevalgiau ir stresavau, nes galvojau, kad viskas, kažko negausiu, neturėsiu, susimausiu. Tokios atrodo gan nevaikiškos istorijos vaikams, baisu, kad vaikui nesusikurtų kažkokios netinkamos asociacijos. Bet aišku, gal jūs pasakokate visai kitaip, nei man pasirodė, tai tik išsakiau nuomonę, jokiu būdu nenorėjau įžeisti 🙂

 5. Misterija
  Misterija prieš 1 mėn.

  Kisulita parašė:
  Iš anksto atsiprašau, jeigu ne taip kažką supratau 🙂 Bet jūs mažiems vaikams pasakojate, kad kas gali būti po 20 metų, kad dėl blogo elgesio kažkoks kitas vaikas už…

  Pritariu