Vaiko isterijos priepuoliai („ožiukai“) (1313)

vaiko isterijos, ožiukai, klykimas Vaiko isterijos priepuoliai.

Kas yra vaiko isterijos priepuoliai?

Vaiko isterijos priepuoliai yra staigūs neigiamų emocijų, pykčio protrūkiai, juos dažniausiai patiria vaikai nuo vienerių iki 4 metų amžiaus, pats pikas – tarp 2 ir 3 metų.

Būtent todėl šis raidos etapas dažnai vadinamas „dvejų metų krize“.

Tokių isterijos priepuolių metu vaikas pradeda verkti, rėkti, mosuoti rankomis, trypti kojomis, gali kristi ant žemės, pradėti muštis ar net kąsti.

Gali būti ir ramesnė „ožiukų“ išraiška – vaikas patempia lūpą, ima inkšti, verkšlenti ar zysti.

Kaip dažnai vaikams kyla isterijos priepuoliai?

Akivaizdu, kad „ožiukai“ ne visus vaikus aplanko vienodai dažnai. Kartais jie būna labai „pikti“, kartais juos sutramdyti pavyksta gana nesunkiai.

Kaip dažnai ir intensyviai vaikas ima ožiuotis, priklauso ne tik nuo vaiko temperamento, konkrečios situacijos, bet ir nuo to, kaip tėvai reaguodavo į ankstesnius vaiko isterijos priepuolius.

Nors tėvams tai atrodo visa amžinybė, įsiūčio priepuolis paprastai trunka iki 2 minučių. 

Kodėl vaikams kyla isterijos priepuoliai?

Isterijos – nors ir nemaloni – yra normali vaiko raidos dalis. Jos kyla todėl, kad augdamas vaikas patiria vis daugiau ir vis stipresnių emocijų, tačiau dar nemoka jų suvaldyti (galiausiai, juk ir suaugę ne visada sugeba suvaldyti savo pyktį!).

Štai kas vaikams paprastai sukelia isterijos protrūkius:

 • Nusivylimas, susierzinimas, kad ko nors nepavyksta atlikti. Pavyzdžiui, nepavyksta pastatyti kaladėlių bokšto arba jei nepavyksta „susikalbėti“ su kitais – šio amžiaus vaikai supranta daugiau, nei sugeba išreikšti žodžiais, ir dėl to dažnai puola į neviltį.
 • Savarankiškumo apribojimas – pavyzdžiui, kai liepiama vaikui ramiai pasėdėti, arba daroma už jį ai tai, ką jis norėtų atlikti pats (pavyzdžiui, apsiauti batukus). Tokio amžiaus vaikas jau suvokia save kaip asmenybę ir vis dažniau nori spęsti pats, ką daryti (arba ko nedaryti).
 • Dėl nuovargio ar alkio – pavargęs vaikas daug jautriau reaguoja net ir į nedideles nesėkmes – lygiai taip pat, kaip ir suaugęs.
 • Kai negauna to, ko nori (čia ir dabar). Tai labai dažna situacija parduotuvėje, tačiau gali nutikti bet kur. Tai bene didžiausia problema tėvams, nes iki 3-4 metų amžiaus loginiai argumentai (kodėl nepirksi to ar ano) nelabai veikia.

„Netikri“ isterijos priepuoliai

Kartais tokio amžiaus vaikai gali griebtis "isterijų" taktikos, kai tiesiog nori susilaukti jūsų dėmesio, nes jau būna pastebėję, kad ašaros, rėkimas, kritimas ant grindų puikiai veikia.

Tokią taktiką linkę naudoti vaikai, kurių nevai yra linkę pastebėti vaiką tuomet, kai jis elgiasi netinkamai, ir užmiršta pagirti ir paskatinti už tinkamą elgesį. Jei manote, kad šis sakinys apie jus, būtinai pasidomėkite pozityvios tėvystės auklėjimo metodais.

Kaip išvengti vaiko pykčio priepuolių?

Visiškai išvengti pykčio priepuolių nepavyks – prisiminkite, kad pykčio priepuoliai yra normalus vaiko raidos etapas, kurio metu vaikas mokosi atpažinti savo emocijas ir jas valdyti.

Tačiau, jei tinkamai reaguosite į vaiko isterijas, šį vaiko raidos etapą pereisite ramiau. 

Kaip tai padaryti skaitykite straipsnyje Vaikui isterijos priepuolis - ką daryti?.

Ar dėl vaiko pykčio priepuolių reikia kreiptis į psichologą?

Nors retkarčiais šių priepuolių gali pasitaikyti ir vyresniems nei 3-4 metų vaikams, iš esmės tokio amžiaus vaikas jau turi mokėti suvaldyti savo emocijas.

Tad jei ir po ketvirtojo gimtadienio isterijos ištinka vis dar dažnai, pasitarkite su šeimos gydytoju – gali būti, kad vaikui reikia specialistų pagalbos.

Pasikonsultuoti su specialistais reiktų ir tuomet, jei vaikas priepuolių metu tampa itin agresyvus ar jį sunkiai pavyksta neraminti net ir laikantis rekomendacijų, kaip elgtis vaiko isterijų metu.

Naujausi komentarai

 1. eriikutte
  eriikutte prieš 1 m.

  karina999 parašė:
  Mamytes! Gal pasidalinsit, kaip raminat vaikiukus, kai uzeina oziai? Mano dukrai, kaip ir cia pasisakiusi mamyte, uzeina oziai kiekviena diena maziausiai po 3 kartu…

  Na manau jus atsaket i savo klausima kodel tai vyksta. Nenuostabu,kad vaikas ka gaudavo laisvai iki siol,dabar negauna...
  mano 2metu dukra nera gavus telefono dicke i kokius 3menesius karta...
  Bet seip mano merginos irgi su ragiukais bet as nezinau gal ir blogai darau bet per daug nekreipiu demesio, leidziu parekaut ir visada pasakau, kad kalbesim kai nurims. Arba jeigu bandau kazka sakyt ir nereguoja tai tada sakau ai kai nurimsi ateik pas mane ir zek verkdama ateina,tada istiesiu apsikabint ir iskart nurimsta,tada viska paaiskinu. Mazoji irgi nenori daryt kazko,sakau nu ir nesirenk ir iskart atlekia renktis. O seip zino, kad pakartoju pora kartu, jei neklauso sakau skaiciuoju iki 3 ir sakykim eisi miegot nesiprausus,tai uztenka 1pasakyt

 2. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 1 m.

  mulier parašė:
  Labai daug jau praziopsota dukros auginime... Saviskiams nuo 1 m rimtai aiskindavau galima, negalima, sudrausmindavau. Tuo metu tiek jie ir suprato. Bet visa tai te…

  Ka jūs čia kalbat! Koks dar sutrikimas, kad vaikas ožiuojasi??? Kalbat lyg savo metodais visus pasaulio vaikus užauginus. Vaikai skiriasi ir tikrai isterijos yra raidos etapas. Vieni mažiau tai daro kiti daugiau, bet visi praeina tą etapą. Tiesa mano mama teigia, kad aš su sese niekad taip nedarėm, tiesa, kad papurtydavo mus tai gal ir bijodavom daryt....kas nieko gero nėra. Vaikai bando ribas. Laikykites savo ir po tūkstančio kartojimų ir matymų, kad nenusileisit ateis toji diena kai to nebebus.

 3. Nonita03
  Nonita03 prieš 1 m.

  karina999 parašė:
  Neturi jokiu sutrikimu 😄 na drausmindavau ir as, zodis negalima nuskamba labai daznai. Ir anksciau sakydavau, gal svelniau nei dabar. Gal nemoku auklet vaiko, o gal…

  O man kažkodėl atrodo, kad vaikui stresas ne tik dėl sesės, kuri gauna didžiąją dalį Jūsų dėmesio, bet dar ir draugai atimti ("pertrauka" nuo darželio).. kodėl neleidžiate į daržiuką?
  O šiaip, pasiūlykit apsikabint. Jei atstumia, klauskit, ar ji nori pabūti viena. Jei taip, tai ir palikit ramybėje keletui minučių. Jei ne, pabūkit šalia.. Aš dar pasakau, kad kai norės apsikabinti - aš lauksiu ir ji gali visada ateit..

 4. mulier
  mulier prieš 1 m.

  Margarita27 parašė:
  Ka jūs čia kalbat! Koks dar sutrikimas, kad vaikas ožiuojasi??? Kalbat lyg savo metodais visus pasaulio vaikus užauginus. Vaikai skiriasi ir tikrai isterijos yra r…

  As paklausiau ar vaikas neturi sutrikimo? Ar cia didziausia nuodeme paklausti, ir man net veliava uzdejot Karina atsake, sutrikimo nera, tai ko jus putojates? Forume kas ka nori ta pataria.

 5. Kefalonija
  Kefalonija prieš 1 m.

  karina999 parašė:
  Mamytes! Gal pasidalinsit, kaip raminat vaikiukus, kai uzeina oziai? Mano dukrai, kaip ir cia pasisakiusi mamyte, uzeina oziai kiekviena diena maziausiai po 3 kartu…

  As tai manau, kad vyresniajai buvo stresas, kai buvo nukarunuota, nes atsirado namie sesute, gal dar iki siol nesusitaike su situacija, gal pavyduliauja maziukei. Stenkites rodyti ir vyresniajai demesi ir meile, o ypac tada, kai riksmai ir dramos uzknisa iki negalejimo, tada jai jusu meiles reikia labiausiai. Kalbekite su vaiku, kalbekite daug ir apie viska, aiskinkite, mokykite, kazkada smegenelese susidelios visos tos kalbos ir ji prades elgtis taip, kaip reikia. O tie, taip vadinami oziukai, tai naturalios vaikiskos emocijos, kuriu ji nesugeba suvaldyti. Mes, suaugusieji, supyke ar nuliude visaip reaguojam ir keikiames, ir saukiam, ir verkiam ir ne visada savo elgesi ir poelgius kontroliuojam, o cia tokia maziuke be jokios dar patirties, nezino, kaip valdytis.