Vaiko isterijos priepuoliai („ožiukai“) (1281)

vaiko isterijos, ožiukai, klykimas Vaiko isterijos priepuoliai.

Kas yra vaiko isterijos priepuoliai?

Vaiko isterijos priepuoliai yra staigūs neigiamų emocijų, pykčio protrūkiai, juos dažniausiai patiria vaikai nuo vienerių iki 4 metų amžiaus, pats pikas – tarp 2 ir 3 metų. Jo metu vaikas pradeda verkti, rėkti, mosuoti rankomis, trypti kojomis, gali kristi ant žemės, pradėti muštis ar net kąsti. Gali būti ir ramesnė „ožiukų“ išraiška – vaikas patempia lūpą, ima inkšti, verkšlenti ar zysti.

Nors tėvams tai atrodo visa amžinybė, įsiūčio priepuolis paprastai trunka iki 2 minučių. Tiesa, šie „ožiukai“ ne visus vaikus aplanko vienodai dažnai ir būna skirtingo intensyvumo. Tai priklauso ne tik nuo vaiko temperamento, konkrečios situacijos, bet ir kaip tėvai reaguodavo į ankstesnius vaiko įsiūčio priepuolius.

Jei vaiko pykčio priepuoliai tau kelia susirūpinimą – pavyzdžiui, jei vaikas priepuolių metu tampa itin agresyvus, arba jei ir po ketvirtojo gimtadienio isterijos ištinka vis dar dažnai, būtinai kreipkis į šeimos gydytoją – gali būti, kad vaikui reikia specialistų pagalbos. Nors retkarčiais šių priepuolių gali pasitaikyti ir vyresniems nei 3-4 metų vaikams, iš esmės tokio amžiaus vaikas jau turi mokėti suvaldyti savo emocijas.

Kodėl vaikams kyla isterijos priepuoliai?

Isterijos – nors ir nemaloni – yra normali vaiko raidos dalis. Jos kyla todėl, kad augdamas vaikas patiria vis daugiau ir vis stipresnių emocijų, tačiau dar nemoka jų suvaldyti (galiausiai, juk ir suaugę ne visada sugeba suvaldyti savo pyktį!). Štai kas vaikams paprastai sukelia isterijos protrūkius:

 • Nusivylimas, susierzinimas, kad ko nors nepavyksta atlikti. Pavyzdžiui, nepavyksta pastatyti kaladėlių bokšto arba jei nepavyksta „susikalbėti“ su kitais – šio amžiaus vaikai supranta daugiau, nei sugeba išreikšti žodžiais, ir dėl to dažnai puola į neviltį.
 • Savarankiškumo apribojimas – pavyzdžiui, jei liepi vaikui ramiai pasėdėti, arba darai tai, ką jis norėtų atlikti pats (pavyzdžiui, apsiauti batukus). Tokio amžiaus vaikas jau suvokia save kaip asmenybę ir vis dažniau nori spęsti pats, ką daryti (arba ko nedaryti).
 • Dėl nuovargio ar alkio – pavargęs vaikas daug jautriau reaguoja net ir į nedideles nesėkmes – lygiai taip pat, kaip ir suaugęs.
 • Kai negauna to, ko nori (čia ir dabar) – labai dažna situacija parduotuvėje. Tai bene didžiausia problema tėvams, nes iki 3-4 metų amžiaus loginiai argumentai (kodėl nepirksi to ar ano) nelabai veikia.
 • Kai tiesiog nori dėmesio – tokiu atveju vaikai pasitelkia „netikruosius isterijos priepuolius“ – tai yra sąmoningai pradeda verkti, nes paprastai žino, kad tokia taktika suveikia.

Skaityk čia, ką priklausomai nuo isterijos priežasčių turėtum daryti, jei vaiką ištiko isterijos priepuolis.

 

Naujausi komentarai

 1. Kefalonija
  Kefalonija prieš 2 mėn.

  mulier parašė:
  Vakar darželyje mačiau berniuką apkūnų sėdinti lauke ant laiptų. Visi vaikai čiuožinėjo. Sakau kodėl tu nežiuoži? Jis sako: Aš neturiu draugų. Niekas su manim n…

  Jo....gaila man tokiu vaiku...O ypac kai toks mazas ir nuo mazumes jau psichologiskai traumuojamas...Mano mama mokytoja, i jos auklejamaja klase atejo dvyniai is kaimo mokyklos, zinote ir tevai ju jau vyresnio amziaus, ir ne taip gal apsirenge kaip 'miescionys', ir pradejo vaikai is ju saipytis, erzinti stumdyti ir pan. o jie kadangi buvo dviese, jeims turbut buvo lengviau, todel jie nekreipe demesio i tuos erzinimus, O dabar visi nori buti ju draugais, su jais kartu per pamokas sedeti, nes jie yra labai gabus mokslams, abu muzikuojantys, visada linksmi, ir issikovojo sau 'lygiateisiu' vieta!

 2. mulier
  mulier prieš 2 mėn.

  Kefalonija parašė:
  Jo....gaila man tokiu vaiku...O ypac kai toks mazas ir nuo mazumes jau psichologiskai traumuojamas...Mano mama mokytoja, i jos auklejamaja klase atejo dvyniai is ka…

  Matau as irgi kai storuliukai tikrai su chebra eina, ir matosi prie tu lyderiu. Bet ir daug matau kai jie daro bet ka kad tik itiktu. Na dabar ant bangos ta sukuosena pakausis vos ne plikas o virsugalvy seveliura tai toks storuliukas net taip isbande kad tik madingas butu. Deja deja jam ziaaaaaauriai netiko, taip manau dar labiau tyciojosi...

 3. mulier
  mulier prieš 2 mėn.

  Kefalonija parašė:
  Oi, as jau ta apsirengimo nusirengimo nesirengimo etapa maniau perejusi pries metus, va ten tai buvo kovos rekimai kritimai , bet ivaldziau ivairiu taktiku ir kuo p…

  Kazkas galbut ja sukritikavo del atviru pazastu. Vaikai arba aukletoja. Na vaikai tevams nelinke visko pasakoti ka patiria ka isgyvena. As nuo 12 m iki mokyklos pab rasiau dienorasti, tai kai paskaitau tada buvusias problemas, atrodo nu juokinga, o vaikams tai pasaulio pabaiga. Ir nors santykiai buvo geri, niekada tevams nieko nepasakodavau apart mokslo reikalu.

 4. Kefalonija
  Kefalonija prieš 2 mėn.

  mulier parašė:
  Kazkas galbut ja sukritikavo del atviru pazastu. Vaikai arba aukletoja. Na vaikai tevams nelinke visko pasakoti ka patiria ka isgyvena. As nuo 12 m iki mokyklos pa…

  Gal ir pasake kazkas koki komentara, o gal ji ir pati sumaste, nes ji ir pati daznai primasto, pvz po suknele kuri laika turejau mauti timpas, nes kitaip sako man uzpakalis matosi, kai pasilenkiu rinkti kaladeliu, sakau, kas tau sake, sako as pati taip sugalvojau, bet dabar jau kazkaip nebepraso, praejo Ir siaip labai yra tokia konkreti mergina, pvz sako - atspausdink man bembi spalvinti, ijungiu per google colouring tuos bembius, tai gali 15 min ziureti ir rinktis viena ta vieninteli: tas negrazus, nes nusukes galva, tas per storas, to kojos per ilgos, tam dar kas negerai...:DDD

 5. User has not uploaded an avatar
  Ugmora prieš 2 mėn.

  mulier parašė:
  Kazkas galbut ja sukritikavo del atviru pazastu. Vaikai arba aukletoja. Na vaikai tevams nelinke visko pasakoti ka patiria ka isgyvena. As nuo 12 m iki mokyklos pa…

  Labai tikėtina, kad ir darželyje kritikuoja ar net įžeidžia ne tik vaikai, bet ir auklėtojos. Esu dirbusi mokytojo padėjėja su specialių poreikių vaikais, tai dalyvaudavau pamokose skirtingų mokytojų ir galiu pasakyt, kad keturi iš šešių pradinukų mokytojų tiesiai išvadina durniukais, debiliukais, kritikuoja aprangą ar mokinio reikmenis, nors nuo vaiko nei viena, nei kita nepriklauso. Atrodo, kad ir toks nereikšmingas dalykas, kaip mokytojos pakėlimas vaiko guašo prieš klasę ir pasakymas, kad ir "niekad nepirkit tokių spalvų dažų, ką jis gali nupiešt"... nemanau, kadpirmokas renkasi ką pirkti mokyklai.