Vaikui isterijos priepuolis - ką daryti? (279)

Vaiko isterijos priepuolių valdymas

Blogas vaikas ar blogas auklėjimas?

Dėl ožiukų vieni kaltina vaiko charakterį, kiti – netinkamą auklėjimą. Tiesa yra ta, kad „ožiukų“ periodą lengviau ar sunkiau pereina visi vaikai, nes tai – normalus 2-3 metų vaiko raidos etapas.

Jei jums tai – naujiena, pasiskaitykite, kas yra vaiko pykčio priepuoliai ir kodėl jie kyla. Tuomet jau galima pereiti prie klausimo "Ką daryti?".

Užbėkite isterijoms už akių

Geriausias būdas suvaldyti pykčio priepuolius yra užbėgti „ožiukams“ už akių: nesiveskite vaiko į parduotuvę, jei jis yra pavargęs ar išalkęs, padėkite jam, jei jis nesugeba kažko padaryti pats ir dėl to susierzina.

Kalbant apie parduotuves ir jose kylančias isterijas, bent dalies jų pavyks išvengti, jei tinkamai pasiruošite apsipirkimui kartu su vaikais.

Jei tik pajaučiate, kad vaikas pradeda zysti, tempti lūpą, reaguokite iš karto: pritūpkite (kad akys būtų panašiame lygyje) ir paaiškinkite vaikui, kodėl nebus taip, kaip jis nori (arba pamėginkite išsiaiškinti, ko vaikas nori, jei zirzimo priežastis jums neaiški).

Kaip suvaldyti isterijas?

Tačiau ką daryti, jei pykčio to padaryti nepavyko? Štai kaip reiktų elgtis vaiko isterijos atveju:

 • Išlikite ramūs. Įkvėpkite kelis kartus giliai ir mąstykite blaiviai. Tai pirmas ir svarbiausias dalykas.
 • Nesijaudinkite dėl aplinkinių. Jei vaiką ištinka isterija viešoje vietoje (pavyzdžiui, parduotuvėje), nesijauskite nepatogiai – dauguma tėvų tai yra patyrę, ir jie puikiai jus supras.
 • Priklausomai nuo situacijos, pasirinkite tinkamą atsaką. Žemiau yra patarimai, kaip elgtis, jei isterijos priežastis - užgaida, užsispyrimas, dėmesio poreikis.
 • Paskatinkite nusiraminti. Pasakykite vaikui, kad jis turi nusiraminti, nes kai jis šaukia ir verkia jums sunku jį suprasti. Jei vaiko isterija nėra labai nuožmi ir vaikui negresia susižaloti, galite jį porai minučių (ne ilgiau) palikti vieną kambaryje – ši pertraukėlė gali praversti ir jums. Vyresniam vaikui galite paliepti eiti į savo kambarį ir grįžti tuomet, kai nusiramins (tai padeda vaikui suprasti, kad jis pats gali valdyti savo emocijas). Kai vaikas nurims, pakartokite, kad kai jis kalba ramiai, jūs jį suprantate daug geriau.
 • Sutramdykite. Itin įsiaudrinusį vaiką stipriai apkabinkite savo glėbyje arba paėmę ant rankų nusineškite į ramesnę vietą.

Jei isterijos priežastis yra užgaida:

Žinoma, gali kilti pagunda užgaidą patenkinti, ir taip nuraminti vaiką. Tačiau tai ne pati geriausia mintis, nes vaikas padarys išvadą, kad isterijos priepuolis - veiksmingas būdas tikslams pasiekti.

Todėl, kai vaikas ima ožiuotis dėl to, kad jūs nesielgiate taip, kaip jis nori, atsitūpkite ir ramiu balsu pasakykite, kad suprantate jo pyktį, paaiškinkite, kodėl nedarysite to, ko jis nori.

Pavyzdžiui: „Suprantu, kad tu pyksti, bet šiandien ledų nepirksime, nes esame sutarę, kad ledus valgome sekmadieniais. Sekmadienį eisime kartu pirkti ledų ir galėsi išsirinkti, kokių nori. Ar žinai, kada bus sekmadienis?“.

Padėkite vaikui nusiraminti, apkabinkite jį.

Jei vaikas užsispyrė kažko nedaryti:

Trumpam nukreipkite jo dėmesį. Pavyzdžiui, jei vaikas nenori užsidėti kepurės, pradėkite sekti pasaką ar dainuoti dainelę. Sudominkite vaiką ir jis net nepastebės, kad kepurė atsidurs ant jo galvos.

Jei vaikas zirzimu reikalauja dėmesio:

Vaikams dėmesio niekada nebūna per daug, bėda ta, kad ne visada jo galite skirti tiek, kiek nori vaikas. Jei zirzimas yra būdas „išsiderėti“ pabūti jums ant rankų kol gaminate pietus ar lyginate skalbinius, nenusileiskite.

Kitaip vaikas supras, jog blogas elgesys – puikus būdas priminti apie save. Atsitūpkite ir ramiu (bet griežtu) balsu paaiškinkite vaikui, kad šiuo metu jūs darote svarbų darbą, tačiau, kai pabaigsite, būtinai ką nors kartu su juo nuveiksite.

Be to, nuosekliai laikykitės pozityvios tėvystės auklėjimo metodo: tai yra, dėmesiu vaiką apdovanokite ne tada, kai jis elgiasi netinkamai, o tuomet, kai vaikas padaro ką nors gero.

Isterijos priepuoliui pasibaigus..

Pykčio priepuoliui pasibaigus, apsikabinkite, pasibučiuokite ir „susitaikykite“. Su vyresniu vaiku galite aptarti tai, kas įvyko, tačiau nepriekaištaukite ir negėdinkite vaiko.

Jūsų tikslas - parodyti vaikui, kad buvo geresnių būdų tikslui pasiekti nei emocijų proveržis. Pavyzdžiui: „Kodėl verkei? Juk galėjai paprašyti manęs pagalbos“ arba „Juk žinai, kad saldainius valgome tik po pietų. Ožiukai nieko nepakeičia“.

Jokiu būdų neskatinkite vaiko už tai, kad jis nusiramino (nebesielgia blogai) – nežadėkite ir neduokite saldainio, lipduko ar panašiai už tai, kad vaikas nusiramins.

Prisiminkite, kad skatinti reikia tik gerą elgesį!

Naujausi komentarai

 1. 0Tėja0
  0Tėja0 prieš 1 mėn.

  aciu visoms kurios atrase 😘

 2. Šilo_uoga
  Šilo_uoga prieš 1 mėn.

  0Tėja0 parašė:
  gal patartumet koki specialista su kuriuo butu galima padiskutuoti vaiko auklejimo tema, kokios srities net nezn, cia vaiku psichologo ieskoti ar ko? mes ne Lt gyve…

  Vaikų psichologo ar vaikų raidos specialisto jeigu manot, kad negana knygų ir norit konkrečių patarimų

  0Tėja0 parašė:
  zinokit esu as pt prijaucianti. visada vadovaujuosi kiek imanoma auklejimu per meile. nes nekyla ranka vaika toki maza bausti. o ir butent taip pat manau kad kol a…

  Aš savo dukrai irgi duodavau ranką kai į lovytę perkėliau, man jos saugumo poreikio patenkinimas visada atrodė svarbiausias dalykas. Jos lovytė budavo šalia manosios tai labai ilgai prašė rankytės net naktį prabudus, ir duodavau, nors ir nepatogu buvo pačiai miegot. Bet dabar jau miega lovytej normaliai, nėra jokių dramų ir rankos nebereik dabar padidinau jau atstumą tarp lovų, pamažu kraustysis į savo kambariuką

 3. 0Tėja0
  0Tėja0 prieš 1 mėn.

  Šilo_uoga parašė:
  Vaikų psichologo ar vaikų raidos specialisto jeigu manot, kad negana knygų ir norit konkrečių patarimų

  mes irgi jau senokai lovytese vyrukus migdom. rankyciu nebereikia, atsisveikinam atsibuciuojam ir palieku uzmigti pacius. buna padainuoja, pakalba truputi ir kuo puikiausiai uzmiega. ismiega kita karta ir visa nakti be pabudimu, tai irgi jau paruosem ju kambaryje naujas livytes, planuojam perkraustyti..gal dar tokiam piktumo proverziui yra priezastis nesusikalbejime. nemls mes du vyru lietuviai ir namuose Lt kalbam, darzeli lanko nuo 2 metu vaikai svediska...iki tu isteriju tokiu tikrai maniau kad mano toks meilus budas auklejimo yra labai geras. visada bandau kaip sakot uztikrinti kad vaikas jaustusi mylimas ir saugus, reikalingas ir pan..aciu tikrai labai padejo jusu padidalinta nuomone ir patirtis.. dabar viltis yra kad vis tik geras mano auklejimo modelis 😊

 4. mazas_eziukas
  mazas_eziukas prieš 1 mėn.

  0Tėja0 parašė:
  mes irgi jau senokai lovytese vyrukus migdom. rankyciu nebereikia, atsisveikinam atsibuciuojam ir palieku uzmigti pacius. buna padainuoja, pakalba truputi ir kuo pu…

  Nepykit, bet pasakysiu taip - neimkit i galva ir i sirdi, ka kiti kalba, ypac kritikai bukite kritiska. Mano manymu, esate puiki mama, vadovaujates sirdimi, jauciate savo vaikus ir zinote, kas jiems geriausia. Na, neuzauginsite vaiko be isteriju. Teks apsisarvuoti begaline meile ir kantrybe kantrybe kantrybe Siaip auklejimo klausimais nesu kompetetinga ka nors rasyti, nes man su saviskem nera lengva susitvarkyti Bet uzkliuvo, kad Jus imate i galva, ka kiti sako, ypac apie vaiku "lepinima". Zinokit sia savoka kiekvienas suvokiame savaip. Gal kazkiek pades sis straipsnis:
  https://www.pasveik.lt/lt/sveikatos-ir-medicinos-naujienos/ar-lepinimas-ir-meile-tas-pats/75697/

 5. 0Tėja0
  0Tėja0 prieš 1 mėn.

  mazas_eziukas parašė:
  Nepykit, bet pasakysiu taip - neimkit i galva ir i sirdi, ka kiti kalba, ypac kritikai bukite kritiska. Mano manymu, esate puiki mama, vadovaujates sirdimi, jauciat…

  aciu labai. visi mes daugiau, maziau kompetetingi 😉 as visada nekreipiau demesio i aplinkiniu nuomone ir pan. bet kai pradejo sitaip nebeiseiti susikalbeti, pasimeciau. ar tikrai mano metodai geri, ar veiksmingi, gal tikrai griestumo reikia ir panasus klausimai kilt pradejo. tikrai labai sunku, ypac kai jie du. va sendienines 2 val kol vyras gryzo i namus issekau psichologiskai belenkuliek. parsivezus is darzelio laiptais nelipo, belenkaip snekindama ir panesdama po biski tai viena tai kita uzsiropstem i 4 auksta. cia valgyt paduok cia rankas nuplauk. bet dar buitis nk be didesniu piktumu prikalbinu sudominu..keitemes sauskelnes ( taip dar devim cia irgi sunku su spaudimu bet man dzin) ir vienam pakeiciau paplojom pasidziaugiam, antras pats atejo tvarkingai ir jau kai atejo laikas apsimauti kelnes toks piktumas kilo. pamate tecio kelnes(kuris ne vietoi nusirenges kambaryje pamirso rubus) ir tiek tu kelniu prireike. mauk tetes ir viskas. tada kilo toke audra. nebeislaike man kantrybe nunesiau i lovyte idejau ir dar paspaudziau- pamurdziau nezinau koki grazesni zodi panaudoti. tikrai neuzgavau vaiko ir pan. palikau lovyteje ir isejau.. noriu pasisemti patarimu ideju kaip kitos tvarkosi kada vaikas ir musasi, spardosi , sauuuuuuke...nes po to tok sunkumas ant sirdies, toks kaltes jausmas, atrodo kad butum musus tu ten ji belenkaip. tiek negera ir pikta ant saves. kokia ta rekcija turetu buti mamos, kaip sau padeti islikti ramiai? jie dar vienas kita pamasina, zodziu fantastiskai fantastiska. Kad ir lauke kai neini i ta puse kur nori. krenta ant zemes pirma sekunde. koks butu teisingas elgesys? mano vaijsi labai mazai kalba, seip dvyniai sako veliau pradeda plius mes ne Lt gyvename irgi kalbu miksas stabdo reikalus ir vyro himineja labai velai visi vaikai sneket kazkodel pradeda. tai isklausti kazko ar pasitarti lsbai sunku.