Vaikui isterijos priepuolis: ką daryti? (278)

Vaiko isterijos priepuolių valdymas

Blogas vaikas ar blogas auklėjimas?

Dėl ožiukų vieni kaltina vaiko charakterį, kiti – netinkamą auklėjimą. Tiesa yra ta, kad „ožiukų“ periodą lengviau ar sunkiau pereina visi vaikai, nes tai – normalus 2-3 metų vaiko raidos etapas.

Jei jums tai – naujiena, pasiskaitykite, kas yra vaiko pykčio priepuoliai ir kodėl jie kyla. Tuomet jau galima pereiti prie klausimo "Ką daryti?".

Užbėkite isterijoms už akių

Geriausias būdas suvaldyti pykčio priepuolius yra užbėgti „ožiukams“ už akių: nesiveskite vaiko į parduotuvę, jei jis yra pavargęs ar išalkęs, padėkite jam, jei jis nesugeba kažko padaryti pats ir dėl to susierzina.

Kalbant apie parduotuves ir jose kylančias isterijas, bent dalies jų pavyks išvengti, jei tinkamai pasiruošite apsipirkimui kartu su vaikais.

Jei tik pajaučiate, kad vaikas pradeda zysti, tempti lūpą, reaguokite iš karto: pritūpkite (kad akys būtų panašiame lygyje) ir paaiškinkite vaikui, kodėl nebus taip, kaip jis nori (arba pamėginkite išsiaiškinti, ko vaikas nori, jei zirzimo priežastis jums neaiški).

Kaip suvaldyti isterijas?

Tačiau ką daryti, jei pykčio to padaryti nepavyko? Štai kaip reiktų elgtis vaiko isterijos atveju:

 • Išlikite ramūs. Įkvėpkite kelis kartus giliai ir mąstykite blaiviai. Tai pirmas ir svarbiausias dalykas.
 • Nesijaudinkite dėl aplinkinių. Jei vaiką ištinka isterija viešoje vietoje (pavyzdžiui, parduotuvėje), nesijauskite nepatogiai – dauguma tėvų tai yra patyrę, ir jie puikiai jus supras.
 • Priklausomai nuo situacijos, pasirinkite tinkamą atsaką. Žemiau yra patarimai, kaip elgtis, jei isterijos priežastis - užgaida, užsispyrimas, dėmesio poreikis.
 • Paskatinkite nusiraminti. Pasakykite vaikui, kad jis turi nusiraminti, nes kai jis šaukia ir verkia jums sunku jį suprasti. Jei vaiko isterija nėra labai nuožmi ir vaikui negresia susižaloti, galite jį porai minučių (ne ilgiau) palikti vieną kambaryje – ši pertraukėlė gali praversti ir jums. Vyresniam vaikui galite paliepti eiti į savo kambarį ir grįžti tuomet, kai nusiramins (tai padeda vaikui suprasti, kad jis pats gali valdyti savo emocijas). Kai vaikas nurims, pakartokite, kad kai jis kalba ramiai, jūs jį suprantate daug geriau.
 • Sutramdykite. Itin įsiaudrinusį vaiką stipriai apkabinkite savo glėbyje arba paėmę ant rankų nusineškite į ramesnę vietą.

Jei isterijos priežastis yra užgaida:

Žinoma, gali kilti pagunda užgaidą patenkinti, ir taip nuraminti vaiką. Tačiau tai ne pati geriausia mintis, nes vaikas padarys išvadą, kad isterijos priepuolis - veiksmingas būdas tikslams pasiekti.

Todėl, kai vaikas ima ožiuotis dėl to, kad jūs nesielgiate taip, kaip jis nori, atsitūpkite ir ramiu balsu pasakykite, kad suprantate jo pyktį, paaiškinkite, kodėl nedarysite to, ko jis nori.

Pavyzdžiui: „Suprantu, kad tu pyksti, bet šiandien ledų nepirksime, nes esame sutarę, kad ledus valgome sekmadieniais. Sekmadienį eisime kartu pirkti ledų ir galėsi išsirinkti, kokių nori. Ar žinai, kada bus sekmadienis?“.

Padėkite vaikui nusiraminti, apkabinkite jį.

Jei vaikas užsispyrė kažko nedaryti:

Trumpam nukreipkite jo dėmesį. Pavyzdžiui, jei vaikas nenori užsidėti kepurės, pradėkite sekti pasaką ar dainuoti dainelę. Sudominkite vaiką ir jis net nepastebės, kad kepurė atsidurs ant jo galvos.

Jei vaikas zirzimu reikalauja dėmesio:

Vaikams dėmesio niekada nebūna per daug, bėda ta, kad ne visada jo galite skirti tiek, kiek nori vaikas. Jei zirzimas yra būdas „išsiderėti“ pabūti jums ant rankų kol gaminate pietus ar lyginate skalbinius, nenusileiskite.

Kitaip vaikas supras, jog blogas elgesys – puikus būdas priminti apie save. Atsitūpkite ir ramiu (bet griežtu) balsu paaiškinkite vaikui, kad šiuo metu jūs darote svarbų darbą, tačiau, kai pabaigsite, būtinai ką nors kartu su juo nuveiksite.

Be to, nuosekliai laikykitės pozityvios tėvystės auklėjimo metodo: tai yra, dėmesiu vaiką apdovanokite ne tada, kai jis elgiasi netinkamai, o tuomet, kai vaikas padaro ką nors gero.

Isterijos priepuoliui pasibaigus..

Pykčio priepuoliui pasibaigus, apsikabinkite, pasibučiuokite ir „susitaikykite“. Su vyresniu vaiku galite aptarti tai, kas įvyko, tačiau nepriekaištaukite ir negėdinkite vaiko.

Jūsų tikslas - parodyti vaikui, kad buvo geresnių būdų tikslui pasiekti nei emocijų proveržis. Pavyzdžiui: „Kodėl verkei? Juk galėjai paprašyti manęs pagalbos“ arba „Juk žinai, kad saldainius valgome tik po pietų. Ožiukai nieko nepakeičia“.

Jokiu būdų neskatinkite vaiko už tai, kad jis nusiramino (nebesielgia blogai) – nežadėkite ir neduokite saldainio, lipduko ar panašiai už tai, kad vaikas nusiramins.

Prisiminkite, kad skatinti reikia tik gerą elgesį!

Naujausi komentarai

 1. Mig.le
  Mig.le prieš 2 m.

  Mums labai padėjo psichologe Dorota Oleskevic. Lankeme pas ja vaikų užsiėmimus, dirba ir individualiai su suaugusiais ir vaikais. Bent jau aš labai patenkinta rezultatais. www.psichologijosnamai.lt/psichologe-dorota-oleskevic/

 2. Alik
  Alik prieš 2 m.

  Cowgirl parašė:
  O gal kuri lankėsi Santaros vaikų raidos centre? Aš jau nebežinau ko griebtis mano trimetis (beveik keturmetis) isterikuoja dažnai ir dėl niekų. Tad visokie pata…

  Manau, kad tokių situacijų turėjo beveik kiekviena mama. Tik klausimas kiek dažnai jos vyksta ir kaip greitai vaikas išeina iš pykčio. Oi, kiek kartų esu skaičiavusi ir giliai kvėpavusi ir aš... Ir tokiais momentais aš palieku dukrą ne todėl, kad ji taip greičiau nusiramins, bet todėl, kad aš save nuraminčiau, kad ko nors grubesnio nepadaryčiau (nepapurtyčiau, nepaimčiau grubiau už rankos ir nenutempčiau). Bet tai tinka namie, o gatvėje palikti negali, nes nežinai, ką pats vaikas gali padaryti tokiu momentu, nes jis taip pat elgiasi pagautas emocijos. Buvo ir tokių kartų, kai paimi visą tvirtai suspaustą glėbyje ir neši, kur reikia. Aš pastebėjau, kad tokie pykčiai dažniausiai vyksta tada, kai ji alkana, pavargusi ar ką nors skauda. Vieną iš būdų nuraminti (nors labiau - netikėtai išvesti iš isterijos) neseniai prisiminiau, kai buvo labai garsu - paėmiau ant rankų, nunešiau į vonią ir gausiai gausiai nuprausiau veidą visiškai šaltu vandeniu. Ir tai buvo taip netikėta jai, kad išmušė ją pačią iš jos isteriško verkimo. Nustojo verkti iškart. Ir man tas būdas priimtinas, nes nėra nei fizinė bausmė, nei kažkas žeminančio - tiesiog šaltas dušas veidui. Pabandykit, gal ir jums suveiks ;)

 3. moliūgai
  moliūgai prieš 2 m.

  Proteja parašė:
  Labai jus užjaučiu, nes pati patiriu panašia situacija, nors vaikas tik vienas, pakeliui jau ir kitas. Mūsų mergytei 2,5 bet ji per diena n kartu tokias isterijas k…

  Triju met

  Proteja parašė:
  Labai jus užjaučiu, nes pati patiriu panašia situacija, nors vaikas tik vienas, pakeliui jau ir kitas. Mūsų mergytei 2,5 bet ji per diena n kartu tokias isterijas k…

  Vadinama triju metų vaiko krizė, labai svarbu ją tinkamai išgyventi, pasiieškojau informacijos sužinojus apie ją - pamėginau pritaikyti patarimus ir jie veikė! Šios mano galva atrodančios užgaidos kartojasi kur kas rečiau, bet prieš kaimynus ir kitus tikrai teko paraudonuoti, nepaaiškinsi kiekvienam kreivam žvilgsniui visų niunsų

 4. Proteja
  Proteja prieš 2 m.

  moliūgai parašė:
  Triju met

  O internete rasiu info, ar gal turite kažkokia knyga rekomenduoti?

 5. User has not uploaded an avatar
  Ramsy prieš 1 m.

  Cowgirl parašė:
  Ačiū visoms už patarimus ir pasidalintas mintis iš tikrųjų tų priežasčių ieškau visur kur - nuo gimdymo (gimė kiek pridusęs, buvo hematoma ant galvos), traumos…

  Sveika,
  Norejau pasiteirauti, ar kreipetes i koki specialista, ar padejo? Nes jusu aprasytas vaiko elgesys atitinka grynai maniskes elgesi paskutinius gerus puse metu, noreciau irgi kazkur kreiptis, nes neberamu tiek del vaiko elgesio, tiek del savo.