Vaikui isterijos priepuolis: ką daryti? (281)

Vaiko isterijos priepuolių valdymas

Blogas vaikas ar blogas auklėjimas?

Dėl ožiukų vieni kaltina vaiko charakterį, kiti – netinkamą auklėjimą. Tiesa yra ta, kad „ožiukų“ periodą lengviau ar sunkiau pereina visi vaikai, nes tai – normalus 2-3 metų vaiko raidos etapas.

Jei jums tai – naujiena, pasiskaitykite, kas yra vaiko pykčio priepuoliai ir kodėl jie kyla. Tuomet jau galima pereiti prie klausimo "Ką daryti?".

Užbėkite isterijoms už akių

Geriausias būdas suvaldyti pykčio priepuolius yra užbėgti „ožiukams“ už akių: nesiveskite vaiko į parduotuvę, jei jis yra pavargęs ar išalkęs, padėkite jam, jei jis nesugeba kažko padaryti pats ir dėl to susierzina.

Kalbant apie parduotuves ir jose kylančias isterijas, bent dalies jų pavyks išvengti, jei tinkamai pasiruošite apsipirkimui kartu su vaikais.

Jei tik pajaučiate, kad vaikas pradeda zysti, tempti lūpą, reaguokite iš karto: pritūpkite (kad akys būtų panašiame lygyje) ir paaiškinkite vaikui, kodėl nebus taip, kaip jis nori (arba pamėginkite išsiaiškinti, ko vaikas nori, jei zirzimo priežastis jums neaiški).

Kaip suvaldyti isterijas?

Tačiau ką daryti, jei pykčio to padaryti nepavyko? Štai kaip reiktų elgtis vaiko isterijos atveju:

 • Išlikite ramūs. Įkvėpkite kelis kartus giliai ir mąstykite blaiviai. Tai pirmas ir svarbiausias dalykas.
 • Nesijaudinkite dėl aplinkinių. Jei vaiką ištinka isterija viešoje vietoje (pavyzdžiui, parduotuvėje), nesijauskite nepatogiai – dauguma tėvų tai yra patyrę, ir jie puikiai jus supras.
 • Priklausomai nuo situacijos, pasirinkite tinkamą atsaką. Žemiau yra patarimai, kaip elgtis, jei isterijos priežastis - užgaida, užsispyrimas, dėmesio poreikis.
 • Paskatinkite nusiraminti. Pasakykite vaikui, kad jis turi nusiraminti, nes kai jis šaukia ir verkia jums sunku jį suprasti. Jei vaiko isterija nėra labai nuožmi ir vaikui negresia susižaloti, galite jį porai minučių (ne ilgiau) palikti vieną kambaryje – ši pertraukėlė gali praversti ir jums. Vyresniam vaikui galite paliepti eiti į savo kambarį ir grįžti tuomet, kai nusiramins (tai padeda vaikui suprasti, kad jis pats gali valdyti savo emocijas). Kai vaikas nurims, pakartokite, kad kai jis kalba ramiai, jūs jį suprantate daug geriau.
 • Sutramdykite. Itin įsiaudrinusį vaiką stipriai apkabinkite savo glėbyje arba paėmę ant rankų nusineškite į ramesnę vietą.

Jei isterijos priežastis yra užgaida:

Žinoma, gali kilti pagunda užgaidą patenkinti, ir taip nuraminti vaiką. Tačiau tai ne pati geriausia mintis, nes vaikas padarys išvadą, kad isterijos priepuolis - veiksmingas būdas tikslams pasiekti.

Todėl, kai vaikas ima ožiuotis dėl to, kad jūs nesielgiate taip, kaip jis nori, atsitūpkite ir ramiu balsu pasakykite, kad suprantate jo pyktį, paaiškinkite, kodėl nedarysite to, ko jis nori.

Pavyzdžiui: „Suprantu, kad tu pyksti, bet šiandien ledų nepirksime, nes esame sutarę, kad ledus valgome sekmadieniais. Sekmadienį eisime kartu pirkti ledų ir galėsi išsirinkti, kokių nori. Ar žinai, kada bus sekmadienis?“.

Padėkite vaikui nusiraminti, apkabinkite jį.

Jei vaikas užsispyrė kažko nedaryti:

Trumpam nukreipkite jo dėmesį. Pavyzdžiui, jei vaikas nenori užsidėti kepurės, pradėkite sekti pasaką ar dainuoti dainelę. Sudominkite vaiką ir jis net nepastebės, kad kepurė atsidurs ant jo galvos.

Jei vaikas zirzimu reikalauja dėmesio:

Vaikams dėmesio niekada nebūna per daug, bėda ta, kad ne visada jo galite skirti tiek, kiek nori vaikas. Jei zirzimas yra būdas „išsiderėti“ pabūti jums ant rankų kol gaminate pietus ar lyginate skalbinius, nenusileiskite.

Kitaip vaikas supras, jog blogas elgesys – puikus būdas priminti apie save. Atsitūpkite ir ramiu (bet griežtu) balsu paaiškinkite vaikui, kad šiuo metu jūs darote svarbų darbą, tačiau, kai pabaigsite, būtinai ką nors kartu su juo nuveiksite.

Be to, nuosekliai laikykitės pozityvios tėvystės auklėjimo metodo: tai yra, dėmesiu vaiką apdovanokite ne tada, kai jis elgiasi netinkamai, o tuomet, kai vaikas padaro ką nors gero.

Isterijos priepuoliui pasibaigus..

Pykčio priepuoliui pasibaigus, apsikabinkite, pasibučiuokite ir „susitaikykite“. Su vyresniu vaiku galite aptarti tai, kas įvyko, tačiau nepriekaištaukite ir negėdinkite vaiko.

Jūsų tikslas - parodyti vaikui, kad buvo geresnių būdų tikslui pasiekti nei emocijų proveržis. Pavyzdžiui: „Kodėl verkei? Juk galėjai paprašyti manęs pagalbos“ arba „Juk žinai, kad saldainius valgome tik po pietų. Ožiukai nieko nepakeičia“.

Jokiu būdų neskatinkite vaiko už tai, kad jis nusiramino (nebesielgia blogai) – nežadėkite ir neduokite saldainio, lipduko ar panašiai už tai, kad vaikas nusiramins.

Prisiminkite, kad skatinti reikia tik gerą elgesį!

Susiję straipsniai

Vaikas keikiasi! Ką daryti?

Visi tėvai nori, kad jų mažieji jokiu būdu nesikeiktų - tai ir šiaip mandagiam žmogui nedera, ir stumia į nepatogią situaciją tėvus.

Darželyje vaikai nevedami į lauką: ar tai teisėta?

Buvimas lauke kiekvienam – tiek vaikui, tiek ir suaugusiajam – teikia daugybę naudų: pabuvus gryname ore pagerėja nuotaika, stiprinamas imunitetas.

Pagyrimas nėra lygus pagyrimui: ką sakyti vaikui vietoje „šaunuolė (-is)“?

Kiekvienas vaikas yra ypatingas. Ypač savas! Ir kaip dažnai mums tiesiog taip norisi jiems pasakyti, priminti ir džiaugtis jų pasiekimais.

Naujausi komentarai

 1. Proteja
  Proteja prieš 4 m.

  moliūgai parašė:
  Triju met

  O internete rasiu info, ar gal turite kažkokia knyga rekomenduoti?

 2. User has not uploaded an avatar
  Ramsy prieš 3 m.

  Cowgirl parašė:
  Ačiū visoms už patarimus ir pasidalintas mintis iš tikrųjų tų priežasčių ieškau visur kur - nuo gimdymo (gimė kiek pridusęs, buvo hematoma ant galvos), traumos…

  Sveika,
  Norejau pasiteirauti, ar kreipetes i koki specialista, ar padejo? Nes jusu aprasytas vaiko elgesys atitinka grynai maniskes elgesi paskutinius gerus puse metu, noreciau irgi kazkur kreiptis, nes neberamu tiek del vaiko elgesio, tiek del savo.

 3. Matas Leo
  Matas Leo prieš 1 m.

  Sveiki. Skaitau ir negaliu patiketi jog taip sudetinga auginti vaikus. Kad jerguteliau
  ...
  Turim sūnų kuriam jau metukai. Ir prasidejo visi "oziuku" isterijos....
  Skaitau kad tai daugumai pasitaiko 2-3 metu raidos sutrikimas. Bet mūsų berniukui tik metuku. Ir tiek daug pykcio jame... Tik kazkas nepatinka iskart meta dauzo nuvercia. Man tai pirmas leliukas ir labai baisu darosi. Neisivaizduoju ar tai mūsų problema ar vaikuciuj kokios pagalbos reik. Daugiausia laiko su juo praleidžia Mama. Greit matau ir jai pagalbos reiks ir vaikuciuj. O ka tokiu atveju daryti? Gyvenam UK tai čia psichologu pagalbos nesulauksi,pas juos viskas normu.
  Gal atsiras protyngu minčių kaip ir nuo ko pradeti. Ačiū

 4. erbera
  erbera prieš 12 mėn.

  Matas Leo parašė:
  Sveiki. Skaitau ir negaliu patiketi jog taip sudetinga auginti vaikus. Kad jerguteliau

  Buvo paūmėjimas ir mums emocijų vaiko ties metukais, pamenu galvojau, kažkas vaikučius sukeitė, nes nebūdavo iki tol tokių proveržių, visgi praėjo tas etapas ir vėl pasireiškė nuo 18 mėn kažkur, kai jau supratau, kad čia tie tikrieji tantrumai ir tęsiasi jie sėkmingai kuo toliau tuo labiau 😀 mūsų atveju matau. jog tai toks vaiko temperamentas, dar nešneka, sunku reikšti emocijas arba kai jo nesupranta...o kaip jūsų situacija dabar?

 5. User has not uploaded an avatar
  Rudaakytė prieš 11 mėn.

  Matas Leo parašė:
  Sveiki. Skaitau ir negaliu patiketi jog taip sudetinga auginti vaikus. Kad jerguteliau

  Tai nėra sutrikimas ,tai yra normalus raidos etapas ,kuris vieniems anksciau,kitiems veliau pasireiškia, išsaugama tai,tereikia kantrybės tame isbuti Rekomenduoju knyga "viska išbandžiau ",puikiai aprašo tokio amziaus vaikų psichologija, paskaičius tampa lengviau ir aiškiau suvokti kas to vaiko galveleje dedasi