Vaikas parduotuvėje: kaip apsipirkti be streso?

vaikas parduotuvėje

Apsipirkimas yra varginanti ir laiko atimanti užduotis net ir be vaikų, o su vaikais jis gali virsti tikru išbandymu!

Tačiau tai tikrai ne priežastis nesivesti vaiko į parduotuvę: kartu su tėvais eidamas į parduotuvę vaikas įgaus labai svarbių įgūdžių: mokysis priimti sprendimus, išmoks atsirinkti prekes pagal tam tikrus kriterijus (pavyzdžiui, galiojimo laiką), po truputį suvoks pinigų paskirtį ir vertę.

Štai kaip apsilankymą parduotuvėje galite paversti naudinga vaikui patirtimi, o sau – mažiau streso keliančiu kasdieniu rūpesčiu.

Į parduotuvę su vaiku - į ką atsižvelgti?

Pasverkite, ar tikrai verta vestis vaiką į parduotuvę. Žinoma, būna atvejų, kai pasirinkimo nėra, tačiau su vaiku į parduotuvę verčiau neiti, jei turite mažai laiko, jei esate pavargę, alkani ar neturite tam ūpo (nesvarbu, Jūs ar vaikas). Visada patogiau, jei apsiperkat su vaiku dalyvauja abu tėvai: tuomet vienas gali daugiau laiko skirti vaikui, kitas – pirkiniams.

Rinkitės mažesnes parduotuves. Dideliame prekybos centre vaikai greičiau pavargsta (tėvai taip pat). Mažesnėse parduotuvėse vaikui paprasčiau orientuotis, jose mažesnis informacijos kiekis, mažiau pasirinkimo variantų ir pagundų.

Pasiimkite užkandžių. Parduotuvėje vaikas gali praalkti, net jei iš namų išėjote pavalgę. Vaiką gali suvilioti ir prie kasų išdėlioti įvairūs gardumynai. Tam atvejui su savimi turėkite mėgiamų vaiko užkandžių ir ko nors atsigerti, ypač jei norite, kad saldumynus (jei už gautą eurą vaikas nuspręs pirkti būtent jų) suvalgytų tik po pietų.

Paruoškite vaiką ėjimui į parduotuvę

Kartu su vaiku sudarykite pirkinių sąrašą. Iš tiesų, vaikams yra labai svarbu jaustis reikalingiems ir naudingiems, pagelbėdami tėvams, vaikai jaučiasi lygiaverčiais šeimos nariais. Paprašykite vaiko patikrinti, ar šaldytuve yra sviesto (pieno, kiaušinių ar panašiai). Pasitarkite, kiek kiaušinių reikės nupirkti. Papasakokite, kad nusipirkus per didelį kiekį produktų, didžioji jų dalis liks nesuvalgyta ir suges. Taip paskatinsite jį mokytis skaičiuoti, mokysite būti sąmoningu vartotoju.

Paskirkite vaikui užduotį. Jei tik turi galimybę, vaikai noriai padeda ir įsitraukia į bendrą veiklą. Priklausomai nuo vaiko amžiaus, sugalvokite jam užduotį. Galite vaikui sudaryti atskirą „ypatingai svarbių pirkinių“ sąrašą, už kurį bus atsakingas jis ir niekas kitas. Galite vaikui patikėti žymėti į krepšį įdėtas prekes, surasti vieną ar kitą prekę, užimti eilę, paduoti kasininkei pinigus (banko kortelę) ar paimti grąžą. Tokios užduotys padės vaikui sutelkti dėmesį į svarbius dalykus ir paliks mažiau laiko neplanuotiems pirkiniams ir kaprizams.

Pasakykite vaikui, ko iš jo tikitės. Jei neturite iš anksto sudaryto pirkinių sąrašo, dar prieš įžengdami į parduotuvę pasakykite vaikui, ką ketinate pirkti ir kokias užduotis jis turės atlikti. Būtų gerai, jei nuo pat mažumės turėtumėte tam tikras taisykles, pavyzdžiui, kad saldainius perkate tik savaitgaliais, žaislus – tik švenčių proga ir pan. Tokios taisyklės (jei tik jų nuosekliai laikotės) padeda išvengti maldavimų „Mama, nupirk tą!“, „Tėti, noriu šito!“.

Su vaiku parduotuvėje

Paaiškinkite vaikui kodėl renkates tam tikras prekes. Paaiškinkite vaikui, kodėl renkatės vienokį ar kitokį produktą bei tam tikrą jo kiekį. Tai puiki proga pasimokyti atskirti sunokusius vaisius nuo nesunokusių, atsirinkti nepavytusias daržoves, patikrinti prekės galiojimo laiką, paaiškinti, kuo vieni produktai sveikesni už kitus.

Leiskite vaikui išsirinkti ir nusipirkti pačiam. Duokite vaikui euro ar pusės euro vertės monetą ir leiskite jam nusipirkti tai, ką jis nori. 3-7 metų vaikams dar sunku suvokti pinigų vertę, tačiau suteikdami vaikui galimybę praktiškai patirti mainus, padėsite jam lavinti savo abstraktų mąstymą. Jeigu vaikas ims, Jūsų nuomone, netinkamus produktus, paklauskite, vaiko, kodėl būtent toks yra jo pasirinkimas. Išsakydamas savo motyvus, jis mokosi argumentuoti. Išklausykite vaiką, tuomet ramiai išdėstykite savo argumentus, bet galutinį sprendimą leiskite priimti vaikui: kartais reikia pasimokyti ir iš klaidų.

Būkite pasiruošę pykčio priepuoliams. Nepaisant Jūsų pasiruošimo ir pastangų, vaikas krenta ant žemės, ir reikalauja patenkinti jo užgaidą? Nieko tokio, Jūs – jokia išimtis. Blogiausia, ką šiuo atveju galite padaryti – atsakyti į tai ūmiu pykčiu, purtyti vaiką, ant jo šaukti. Jei suvaldyti pykčio priepuolio nepavyks, paimkite vaiką už rankos (mažesnį galite paimti ant rankų) ir ramiai keliaukite iš parduotuvės. Apsipirksite kitą sykį.

Pagirkite vaiką. Būtinai pasakykite vaikui, kokia svarbi buvo jo pagalba, kaip puikiai jis susitvarkė su užduotimi, išrinko patį geriausią melioną, rado ilgiausiai galiojantį pieno pakelį ar prisiminė nupirkti tėčiui jo mėgstamų mandarinų. Taip paskatinsite jo gerą elgesį ir kitą kartą turėsite dar geresnį pagalbininką!

Susiję straipsniai

Darželyje vaikai nevedami į lauką: ar tai teisėta?

Buvimas lauke kiekvienam – tiek vaikui, tiek ir suaugusiajam – teikia daugybę naudų: pabuvus gryname ore pagerėja nuotaika, stiprinamas imunitetas.

Pagyrimas nėra lygus pagyrimui: ką sakyti vaikui vietoje „šaunuolė (-is)“?

Kiekvienas vaikas yra ypatingas. Ypač savas! Ir kaip dažnai mums tiesiog taip norisi jiems pasakyti, priminti ir džiaugtis jų pasiekimais.

Kaip su vaikais kalbėti apie seksą?

Pastebėsite, kad pradėjęs lankyti mokyklą (o gal ir anksčiau) vaikas vis intensyviau domisi sekso tema ir aptarinėja ją su draugais.