Aukštas kraujo spaudimas nėštumo metu (nėščiųjų hipertenzija) (470)

kraujospūdžio matavimas nėštumo metu petrunjela | Shutterstock.com

Kraujo spaudimo padidėjimas nėštumo metu kelia pavojų nėščiajai ir vaisiui, todėl kraujospūdį būtina nuolat tikrintis ir prireikus kuo anksčiau pradėti gydymą.

Kas yra nėščiųjų hipertenzija?

Kraujo spaudimo padidėjimas nėštumo metu yra pakankamai dažna būklė – Lietuvoje su ja susiduria kas ketvirta pirmą kartą nėščia moteris, apytiksliai 7% nėščiųjų yra nustatoma nėščiųjų hipertenzija.

Nėščiųjų hipertenzija yra kraujo spaudimo padidėjimas nuo 20 nėštumo savaitės ar vėliau, kuomet kraujo spaudimas yra 140/90 mmHG (arba aukštesnis).

Jeigu moteris serga trofoblastine liga (tai liga, kuomet sutrinka gemalo gaurelinio dangalo raida), nėščiųjų hipertenzija gali būti nustatyta ankstyvesniu nėštumo laikotarpiu, t.y. dar iki 20 nėštumo savaitės.

Nėščiųjų hipertenzija yra viena iš nėščiųjų hipertenzinių būklių.

Kitos nėščiųjų hipertenzinės būklės:

 • Nėščiųjų proteinurija. Nuo 20 (arba vėlesnės) nėštumo savaitės šlapime yra randama baltymo.
 • Preeklampsija. Nėščiųjų hipertenzija ir proteinurija, t.y. ir aukštas kraujo spaudimas, ir baltymas šlapime.
 • Eklampsija. Diagnozuojama, jeigu pasireiškė traukuliai.
 • Lėtinė (pirminė ar antrinė) hipertenzija. Kraujo spaudimo padidėjimas dar iki nėštumo, nėštumo pradžioje arba po nėštumo.
 • Lėtinė hipertenzija komplikuota preeklampsija. Diagnozuojama, jeigu lėtine hipertenzija sergančios moters šlapime randamas baltymas.

Kaip nustatoma nėščiųjų hipertenzija?

Kiekvieno nėščiosios sveikatos patikrinimo metu yra matuojamas kraujo spaudimas ir atliekamas šlapimo tyrimas tam, kad būtų galima iškart pastebėti nėščiųjų hipertenziją, preeklampsiją ir kitas nėščiųjų hipertenzines būkles.

Kodėl nėštumo metu padidėja kraujo spaudimas?

Nėščiųjų hipertenzijos ir kitų nėščiųjų hipertenzinių būklių priežastys nėra iki galo aiškios.

Manoma, kad jas lemia netinkamas placentos prisitvirtinimas prie gimdos sienelių.

Nėščiųjų hipertenzijos ir kitų nėščiųjų hipertenzinių būklių rizikos faktoriai:

 • Pirmasis nėštumas;
 • Daugiavaisis nėštumas, t.y. moteris laukiasi dvynukų arba daugiau kūdikių;
 • Nėščiųjų hipertenzija ar kita nėščiųjų hipertenzinė būklė prieš tai buvusio nėštumo metu;
 • Didelis nėščiosios svoris (kai KMI yra 35 arba daugiau);
 • Motinoms ar kitoms šeimos moterims buvo nustatytos aukščiau išvardintos būklės;
 • Jaunesnė nei 20 metų nėščioji;
 • Vyresnė nei 40 metų nėščioji;
 • Inkstų ligos;
 • Diabetas;
 • Aukštas kraujo spaudimas iki nėštumo ir kt.

Ar aukštas kraujo spaudimas nėštumo metu yra pavojingas?

Aukštas kraujo spaudimas nėštumo metu yra labai pavojingas nėščiajai ir kūdikiui.

Aukštas kraujo spaudimas ir kitos nėščiųjų hipertenzinės būklės yra siejamos su:

 • Placentos atšoka;
 • Lėtesniu vaisiaus augimu;
 • Vaisiaus žūtimi;
 • Mažu kūdikio svoriu;
 • Priešlaikiniu gimdymu;
 • Diseminuota intravazaline koaguliacija (DIK sindromu, kurio metu susidaro daug mažų, visam organizmui kenkiančių trombų);
 • Įvairių organų pažeidimais;
 • Kraujo išsiliejimu į smegenis;
 • Koma;
 • Mirtimi.

Nėščiųjų hipertenzijos simptomai

Simptomai priklauso nuo konkrečios moters. Kai kurios aukštą kraujo spaudimą nėštumo metu turinčios moterys jaučiasi puikiai, nejaučia jokių simptomų, o apie hipertenziją sužino tik profilaktinio apsilankymo pas gydytoją metu.

Kitos moterys jaučia stiprų, nepraeinantį ir niekaip nenumalšinamą galvos skausmą.

Jeigu nėščiajai ne tik padidėja kraujo spaudimas, bet ir šlapime atsiranda baltymo, pasireiškia preeklampsija ir eklampsija.

Kaip gydomas aukštas kraujo spaudimas nėštumo metu?

Nėščiųjų hipertenzijos gydymas priklauso nuo konkrečios situacijos.

Jeigu spaudimas yra pakilęs tik šiek tiek, moters ir vaisiaus būklė yra normali, skiriamas nemedikamentinis gydymas, t.y. rekomenduojama daugiau ilsėtis, valgyti subalansuotą maistą, gerti pakankamai vandens, kartais apribojamas druskos suvartojimas. Moteris gydytis gali namuose.

Jeigu spaudimas yra pakilęs daugiau, jis nenukrenta daugiau ilsintis, moters ir/arba vaisiaus būklė kelia nerimą, taikomas medikamentinis gydymas. Esant sunkesniems atvejams moteris gali būti paguldoma į ligoninę.

Gydymo metu (nesvarbu, ar gydymas nemedikamentinis, ar gydoma vaistais) labai svarbu nuolat stebėti moters ir vaisiaus būklę: matuoti kraujo spaudimą ir baltymo šlapime kiekį, matuoti gimdos dugno aukštį, skaičiuoti vaisiaus judesius, nustatyti vaisiaus vandenų kiekį ir kt.

Aukštas kraujo spaudimas nėštumo metu ir gimdymas

Tinkamai prižiūrimos, aukštą kraujo spaudimą turinčios moterys sėkmingai išnešioja vaisių iki pat numatyto gimdymo dienos ir labai dažnai pagimdo pačios, natūraliais takais.

Jeigu nustatomas ne tik aukštas kraujo spaudimas, bet ir baltymas šlapime, t.y. diagnozuojama preeklampsija, vertinamas preeklampsijos sunkumas:

 • Jeigu preeklampsija lengva, rekomenduojama laukti iki 37 nėštumo savaitės, o tuomet gimdymą sužadinti;
 • Jeigu preeklampsija sunki, sprendžiama individualiai, tačiau gimdymas gali būti sužadinamas anksčiau.

Jeigu prasideda eklampsija, sprendžiama individualiai, tačiau dažnai gimdymą tenka skubiai sužadinti.

Kaip išvengti aukšto kraujo spaudimo nėštumo metu?

Tikslios aukšto kraujo spaudimo nėštumo metu priežastys nėra žinomos, todėl nėra aiškių rekomendacijų, kaip būtų galima išvengti šios ir kitų hipertenzinių nėščiųjų būklių.

Manoma, kad antsvoris (kuomet KMI yra 35 arba didesnis) padidina riziką, todėl tiek planuojant nėštumą, tiek ir jau pastojus rekomenduojama palaikyti sveiką kūno svorį.

Taip pat rekomenduojama laikytis įprastinių sveikos gyvensenos taisyklių: valgyti sveiką ir subalansuotą maistą, gerti daug vandens, nepamiršti fizinio aktyvumo ir atsikratyti žalingų įpročių.

Jeigu moters kraujo spaudimas yra nuolat aukštas (t.y. jai nustatyta lėtinė hipertenzija), ji serga cukriniu diabetu arba lėtinėmis inkstų ligomis, prieš tai buvusio nėštumo metu kraujo spaudimas buvo aukštas, prieš planuojant nėštumą rekomenduojama apsilankyti pas gydytoją, kuris paskirs profilaktinį gydymą.

Ar po nėštumo kraujo spaudimas sumažėja?

Dažniausiai po gimdymo motinos kraujo spaudimas sumažėja ir tampa normalus, t.y. toks, kol buvo iki gimdymo (su sąlyga, kad iki nėštumo jis buvo normalus, t.y. moteriai nebuvo nustatyta lėtinė hipertenzija).

Nepaisant to, po gimdymo svarbu stebėti motinos būklę, nuolat matuoti kraujo spaudimą, kartais reikia vartoti vaistus dar kurį laiką po gimdymo.

Jeigu aukštas kraujo spaudimas išlieka po gimdymo praėjus 6 savaitėms, nustatoma lėtinė antrinė hipertenzija ir skiriamas individualus gydymas.

Naujausi komentarai

 1. Audra7
  Audra7 prieš 1 mėn.

  Labai aciu, kad pasidalinot patirtimi!;) o tai kai atvykot gimdyti i ligonine ir pamatavo spaudima, nesake, kad negalesit pati gimdyti del auksto kraujospudzio? Pas mane nera nei hipertenzijos, nei preeklamsijos, bet nervinio pobudzio grynai tas pakilimas visada. Ir blogiausia, kad as negaliu to suvaldyt/sukontroliuot, man momentiskai pakyla atvykus pas gydytojus :/ Namuose kiek bematuoju nestumo metu, maksimum buvo 130/80 viena karta. O siaip varijuoja tarp 110/70 ir 125/80. Kraujo, slapimo tyrimai idealus. Bet va jei visad nuvykus apziurai pakyla, tai ka jau kalbet apie gimdymo namus... tikrai bus daug streso ir vel man jis uzkils :/

 2. Meshka
  Meshka prieš 1 mėn.

  Audra7 parašė:
  Labai aciu, kad pasidalinot patirtimi!;) o tai kai atvykot gimdyti i ligonine ir pamatavo spaudima, nesake, kad negalesit pati gimdyti del auksto kraujospudzio? Pas…

  Man ir su 140-150/90 (geriant vaistus) ligonineje juokesi kad gyd. planini CP paskyres, tai jums manau tikrai leis gimdyti. Dabar LT gi CP skiria daznai tik is butinu butiniausio reikalo 😊
  Mano drauge veze pacia gimdyti su preeklampsija 200/100...

 3. Ingka
  Ingka prieš 1 mėn.

  Audra7 parašė:
  Labai aciu, kad pasidalinot patirtimi!;) o tai kai atvykot gimdyti i ligonine ir pamatavo spaudima, nesake, kad negalesit pati gimdyti del auksto kraujospudzio? Pas…

  Leidžia gimdyti su aukštu kraujospūdžiu, kažkaip įvertina rizikas. Man galima sakyti irgi „pasisekė“, gavau extra cp (nepasiruošę gimdymo takai, iki termino mėnesis, savaite pataloginiam ir spaudimas vaistais nesutvarkomas) . Kitu atveju būtų skatine ir natūraliais takais vaikelis gimęs.

 4. User has not uploaded an avatar
  Jusst prieš 1 sav.

  Audra7 parašė:
  Sveikos, mamytes!;) reikia jusu patirties ;)) ar buvo kuriai atvykus gimdyti i ligonine labai uzkiles kraujospudis ir pulsas? Nu bet taip jau normaliai, 160/100 ir …

  Labas! Paveluotai pamaciau jusu zinute, bet perskaiciau lyg pati buciau rasius. Na grynai pas mane lygiai ta pati situacija. Visiskai! Turiu ir as ta "baltu chalatu" sindroma nuo pat vaikystes. Namuose idealus spaudimas, o tik nueik kur pas daktarus, kaip mat uzkyla nenormaliai. Vien del to nuo paauglystes ieskojo sirdies ydos, nieko aisku nerado. Na ir dabar nestumo metu spaudimas namuose geras, o pas gydytoja irgi uzkyla baisiai. Negaliu ir as to kontroliuot niekaip, nu negaliu nusiramint. Aisku, namie matuoju, rasausi ta spaudima. Tyrimai slapimo idealus. Nu bet tik matuoja daktare ir vsio, vel spaudimas kaip bobules 😁 savaime suprantama gydytojai neramu, siandien 5 kartus permatavo ir niekaip nekrito. Parejau namo, pagulejau - 117/65. Nebezinau jau ka daryt, kaip man sunormalizuot ta spaudima nuejus pas daktarus...

 5. Meshka
  Meshka prieš 1 sav.

  Jusst parašė:
  Labas! Paveluotai pamaciau jusu zinute, bet perskaiciau lyg pati buciau rasius. Na grynai pas mane lygiai ta pati situacija. Visiskai! Turiu ir as ta "baltu chalatu…

  O koks jums buna spaudimas pas gydytojus? Jeigu 140/90 nevirsija, tai gali buti del streso. Jeigu daugiau, ypac apatinis, reiketu ieskoti priezasciu.