Aukštas kraujo spaudimas nėštumo metu (nėščiųjų hipertenzija) (307)

kraujospūdžio matavimas nėštumo metu petrunjela | Shutterstock.com

Kraujo spaudimo padidėjimas nėštumo metu kelia pavojų nėščiajai ir vaisiui, todėl kraujospūdį būtina nuolat tikrintis ir prireikus kuo anksčiau pradėti gydymą.

Kas yra nėščiųjų hipertenzija?

Kraujo spaudimo padidėjimas nėštumo metu yra pakankamai dažna būklė – Lietuvoje su ja susiduria kas ketvirta pirmą kartą nėščia moteris, apytiksliai 7% nėščiųjų yra nustatoma nėščiųjų hipertenzija.

Nėščiųjų hipertenzija yra kraujo spaudimo padidėjimas nuo 20 nėštumo savaitės ar vėliau, kuomet kraujo spaudimas yra 140/90 mmHG (arba aukštesnis).

Jeigu moteris serga trofoblastine liga (tai liga, kuomet sutrinka gemalo gaurelinio dangalo raida), nėščiųjų hipertenzija gali būti nustatyta ankstyvesniu nėštumo laikotarpiu, t.y. dar iki 20 nėštumo savaitės.

Nėščiųjų hipertenzija yra viena iš nėščiųjų hipertenzinių būklių.

Kitos nėščiųjų hipertenzinės būklės:

 • Nėščiųjų proteinurija. Nuo 20 (arba vėlesnės) nėštumo savaitės šlapime yra randama baltymo.
 • Preeklampsija. Nėščiųjų hipertenzija ir proteinurija, t.y. ir aukštas kraujo spaudimas, ir baltymas šlapime.
 • Eklampsija. Diagnozuojama, jeigu pasireiškė traukuliai.
 • Lėtinė (pirminė ar antrinė) hipertenzija. Kraujo spaudimo padidėjimas dar iki nėštumo, nėštumo pradžioje arba po nėštumo.
 • Lėtinė hipertenzija komplikuota preeklampsija. Diagnozuojama, jeigu lėtine hipertenzija sergančios moters šlapime randamas baltymas.

Kaip nustatoma nėščiųjų hipertenzija?

Kiekvieno nėščiosios sveikatos patikrinimo metu yra matuojamas kraujo spaudimas ir atliekamas šlapimo tyrimas tam, kad būtų galima iškart pastebėti nėščiųjų hipertenziją, preeklampsiją ir kitas nėščiųjų hipertenzines būkles.

Kodėl nėštumo metu padidėja kraujo spaudimas?

Nėščiųjų hipertenzijos ir kitų nėščiųjų hipertenzinių būklių priežastys nėra iki galo aiškios.

Manoma, kad jas lemia netinkamas placentos prisitvirtinimas prie gimdos sienelių.

Nėščiųjų hipertenzijos ir kitų nėščiųjų hipertenzinių būklių rizikos faktoriai:

 • Pirmasis nėštumas;
 • Daugiavaisis nėštumas, t.y. moteris laukiasi dvynukų arba daugiau kūdikių;
 • Nėščiųjų hipertenzija ar kita nėščiųjų hipertenzinė būklė prieš tai buvusio nėštumo metu;
 • Didelis nėščiosios svoris (kai KMI yra 35 arba daugiau);
 • Motinoms ar kitoms šeimos moterims buvo nustatytos aukščiau išvardintos būklės;
 • Jaunesnė nei 20 metų nėščioji;
 • Vyresnė nei 40 metų nėščioji;
 • Inkstų ligos;
 • Diabetas;
 • Aukštas kraujo spaudimas iki nėštumo ir kt.

Ar aukštas kraujo spaudimas nėštumo metu yra pavojingas?

Aukštas kraujo spaudimas nėštumo metu yra labai pavojingas nėščiajai ir kūdikiui.

Aukštas kraujo spaudimas ir kitos nėščiųjų hipertenzinės būklės yra siejamos su:

 • Placentos atšoka;
 • Lėtesniu vaisiaus augimu;
 • Vaisiaus žūtimi;
 • Mažu kūdikio svoriu;
 • Priešlaikiniu gimdymu;
 • Diseminuota intravazaline koaguliacija (DIK sindromu, kurio metu susidaro daug mažų, visam organizmui kenkiančių trombų);
 • Įvairių organų pažeidimais;
 • Kraujo išsiliejimu į smegenis;
 • Koma;
 • Mirtimi.

Nėščiųjų hipertenzijos simptomai

Simptomai priklauso nuo konkrečios moters. Kai kurios aukštą kraujo spaudimą nėštumo metu turinčios moterys jaučiasi puikiai, nejaučia jokių simptomų, o apie hipertenziją sužino tik profilaktinio apsilankymo pas gydytoją metu.

Kitos moterys jaučia stiprų, nepraeinantį ir niekaip nenumalšinamą galvos skausmą.

Jeigu nėščiajai ne tik padidėja kraujo spaudimas, bet ir šlapime atsiranda baltymo, pasireiškia preeklampsija ir eklampsija.

Kaip gydomas aukštas kraujo spaudimas nėštumo metu?

Nėščiųjų hipertenzijos gydymas priklauso nuo konkrečios situacijos.

Jeigu spaudimas yra pakilęs tik šiek tiek, moters ir vaisiaus būklė yra normali, skiriamas nemedikamentinis gydymas, t.y. rekomenduojama daugiau ilsėtis, valgyti subalansuotą maistą, gerti pakankamai vandens, kartais apribojamas druskos suvartojimas. Moteris gydytis gali namuose.

Jeigu spaudimas yra pakilęs daugiau, jis nenukrenta daugiau ilsintis, moters ir/arba vaisiaus būklė kelia nerimą, taikomas medikamentinis gydymas. Esant sunkesniems atvejams moteris gali būti paguldoma į ligoninę.

Gydymo metu (nesvarbu, ar gydymas nemedikamentinis, ar gydoma vaistais) labai svarbu nuolat stebėti moters ir vaisiaus būklę: matuoti kraujo spaudimą ir baltymo šlapime kiekį, matuoti gimdos dugno aukštį, skaičiuoti vaisiaus judesius, nustatyti vaisiaus vandenų kiekį ir kt.

Aukštas kraujo spaudimas nėštumo metu ir gimdymas

Tinkamai prižiūrimos, aukštą kraujo spaudimą turinčios moterys sėkmingai išnešioja vaisių iki pat numatyto gimdymo dienos ir labai dažnai pagimdo pačios, natūraliais takais.

Jeigu nustatomas ne tik aukštas kraujo spaudimas, bet ir baltymas šlapime, t.y. diagnozuojama preeklampsija, vertinamas preeklampsijos sunkumas:

 • Jeigu preeklampsija lengva, rekomenduojama laukti iki 37 nėštumo savaitės, o tuomet gimdymą sužadinti;
 • Jeigu preeklampsija sunki, sprendžiama individualiai, tačiau gimdymas gali būti sužadinamas anksčiau.

Jeigu prasideda eklampsija, sprendžiama individualiai, tačiau dažnai gimdymą tenka skubiai sužadinti.

Kaip išvengti aukšto kraujo spaudimo nėštumo metu?

Tikslios aukšto kraujo spaudimo nėštumo metu priežastys nėra žinomos, todėl nėra aiškių rekomendacijų, kaip būtų galima išvengti šios ir kitų hipertenzinių nėščiųjų būklių.

Manoma, kad antsvoris (kuomet KMI yra 35 arba didesnis) padidina riziką, todėl tiek planuojant nėštumą, tiek ir jau pastojus rekomenduojama palaikyti sveiką kūno svorį.

Taip pat rekomenduojama laikytis įprastinių sveikos gyvensenos taisyklių: valgyti sveiką ir subalansuotą maistą, gerti daug vandens, nepamiršti fizinio aktyvumo ir atsikratyti žalingų įpročių.

Jeigu moters kraujo spaudimas yra nuolat aukštas (t.y. jai nustatyta lėtinė hipertenzija), ji serga cukriniu diabetu arba lėtinėmis inkstų ligomis, prieš tai buvusio nėštumo metu kraujo spaudimas buvo aukštas, prieš planuojant nėštumą rekomenduojama apsilankyti pas gydytoją, kuris paskirs profilaktinį gydymą.

Ar po nėštumo kraujo spaudimas sumažėja?

Dažniausiai po gimdymo motinos kraujo spaudimas sumažėja ir tampa normalus, t.y. toks, kol buvo iki gimdymo (su sąlyga, kad iki nėštumo jis buvo normalus, t.y. moteriai nebuvo nustatyta lėtinė hipertenzija).

Nepaisant to, po gimdymo svarbu stebėti motinos būklę, nuolat matuoti kraujo spaudimą, kartais reikia vartoti vaistus dar kurį laiką po gimdymo.

Jeigu aukštas kraujo spaudimas išlieka po gimdymo praėjus 6 savaitėms, nustatoma lėtinė antrinė hipertenzija ir skiriamas individualus gydymas.

Naujausi komentarai

 1. User has not uploaded an avatar
  aureja12 prieš 6 d.

  Dobbel parašė:
  Labas merginos, man dar tik 12 savaite, spaudimas jau neramina, po vemimo maratono dabar sitas - jauciuos nevykele jau 😭 mano virsutinis visada puikus, 120 net nesi…

  Neužsiimkit savigyda, kokią savaitę tris kart dienoje ryte, perpiet ir vakare pasimatuokit spaudimą ir užrašykit rodmenis. Prieš matuojant 5min pasėdėkite ramiai. Tada konsultuokitės su gydytoja. Dėl sporto tai aš tik už. Pati turiu pirminę hipertenziją, intensyviai sportuoju ir jau pamiršau vaistus. Žinoma, nėštumo metu buvau primažinus tempą, bet sportavau beveik iki finišo ir kaip tik neturėjau bėdų kaip pirmame nėštume, kuomet nesportavau. Žinoma, nepatartina nėštumo metu pradėti sportuoti, jei prieš tai nesportavote.

 2. Mig.le
  Mig.le prieš 6 d.

  Dobbel parašė:
  Labas merginos, man dar tik 12 savaite, spaudimas jau neramina, po vemimo maratono dabar sitas - jauciuos nevykele jau 😭 mano virsutinis visada puikus, 120 net nesi…

  Svarbiausia nepanikuoti. Kaip ir rašė, matuotis spaudimą ir pasitarti su gydytoja. Ir nebūtinai bus preeklampsija. Gali būti nėščiųjų hipertenzija, padidintas kraujo spaudimas nėštumo metu. Man irgi pradžioje baugiai atrodė gerti vaistus, ypač kiekvieną dieną iki gimdymo. Tačiau dabar geriu, kraujospūdis kol kas susitvarkes. Yra visokių vaistų nuo kraujo spaudimo, tačiau niekas neskirs iškart stiprių. O nereguliuojamas ir aukštas kraujo spaudimas gali sukelti įvairių komplikacijų. Tad svarbiausia matuoti ir būtinai pranešti savo gydytojai

 3. User has not uploaded an avatar
  Dobbel prieš 5 d.

  Labai aciu jums uz palaikyma. Siandien konsultavausi Kauno klinikose (dare 12 sav echo), spaudimo nematavo, tiesiog uzakcentavo, kad tai rimta, ir, kad esantis aukstas spaudimas dabar neturetu buti del nestumo, ir greiciausiai yra pirmine hipertenzija, apie kuria nezinojau. Turiu nemazai virssvorio, tai viskas turbut del to. Dar norejau jusu paklaust, kuria ranka matuojates? Pas gine man pirma pamatuoja desine, po to - kaire. Dabar mano desine 117/89, kaire - 104/72, tai cia pagal kaire viskas tobulai🤦🏼‍♀️ ryt pas gine atgal, turbut ir sirdies echo parasys..

 4. Mig.le
  Mig.le prieš 5 d.

  Dobbel parašė:
  Labai aciu jums uz palaikyma. Siandien konsultavausi Kauno klinikose (dare 12 sav echo), spaudimo nematavo, tiesiog uzakcentavo, kad tai rimta, ir, kad esantis auks…

  Su pirmuoju nėštumu spaudimą pajutau gerokai virš 30 sav. Su šiuo nėštumu pirmą kartą buvau pas kardiologe 10sav, nes buvo uzeje širdies uzesiai. Darė kardiograma. Tai irgi pradžioje sakė ne nuo nėštumo. Ateityje reguliuoti svorį, nes jis pas mane ganėtinai didelis. Po to jau spaudimas prasidėjo nuo 24sav. Tai aš turiu knygelę, rasau spaudimus ant abiejų rankų. Tai svarbu, nes mato, kaip kinta spaudimas. Taip pat sakė orientuotis pagal didesnį rezultatą. Nes būna ant vienos 120/90, ant kitos 140/90. O dėl tyrimų tai tegu ištiria, bus ramiau

 5. Unesco
  Unesco prieš 3 d.

  Mamytės, gal kam reikia beveik pilno buteliuko dopegyt? Negi dabar mest? Nei šis nei tas būtų. O gal kam pagelbės. Veiksmas vyksta Klaipėdoj.