Aukštas kraujo spaudimas nėštumo metu (nėščiųjų hipertenzija) (629)

kraujospūdžio matavimas nėštumo metu petrunjela | Shutterstock.com

Kraujo spaudimo padidėjimas nėštumo metu kelia pavojų nėščiajai ir vaisiui, todėl kraujospūdį būtina nuolat tikrintis ir prireikus kuo anksčiau pradėti gydymą.

Kas yra nėščiųjų hipertenzija?

Kraujo spaudimo padidėjimas nėštumo metu yra pakankamai dažna būklė – Lietuvoje su ja susiduria kas ketvirta pirmą kartą nėščia moteris, apytiksliai 7% nėščiųjų yra nustatoma nėščiųjų hipertenzija.

Nėščiųjų hipertenzija yra kraujo spaudimo padidėjimas nuo 20 nėštumo savaitės ar vėliau, kuomet kraujo spaudimas yra 140/90 mmHG (arba aukštesnis).

Jeigu moteris serga trofoblastine liga (tai liga, kuomet sutrinka gemalo gaurelinio dangalo raida), nėščiųjų hipertenzija gali būti nustatyta ankstyvesniu nėštumo laikotarpiu, t.y. dar iki 20 nėštumo savaitės.

Nėščiųjų hipertenzija yra viena iš nėščiųjų hipertenzinių būklių.

Kitos nėščiųjų hipertenzinės būklės:

  • Nėščiųjų proteinurija. Nuo 20 (arba vėlesnės) nėštumo savaitės šlapime yra randama baltymo.
  • Preeklampsija. Nėščiųjų hipertenzija ir proteinurija, t.y. ir aukštas kraujo spaudimas, ir baltymas šlapime.
  • Eklampsija. Diagnozuojama, jeigu pasireiškė traukuliai.
  • Lėtinė (pirminė ar antrinė) hipertenzija. Kraujo spaudimo padidėjimas dar iki nėštumo, nėštumo pradžioje arba po nėštumo.
  • Lėtinė hipertenzija komplikuota preeklampsija. Diagnozuojama, jeigu lėtine hipertenzija sergančios moters šlapime randamas baltymas.

Kaip nustatoma nėščiųjų hipertenzija?

Kiekvieno nėščiosios sveikatos patikrinimo metu yra matuojamas kraujo spaudimas ir atliekamas šlapimo tyrimas tam, kad būtų galima iškart pastebėti nėščiųjų hipertenziją, preeklampsiją ir kitas nėščiųjų hipertenzines būkles.

Kodėl nėštumo metu padidėja kraujo spaudimas?

Nėščiųjų hipertenzijos ir kitų nėščiųjų hipertenzinių būklių priežastys nėra iki galo aiškios.

Manoma, kad jas lemia netinkamas placentos prisitvirtinimas prie gimdos sienelių.

Nėščiųjų hipertenzijos ir kitų nėščiųjų hipertenzinių būklių rizikos faktoriai:

  • Pirmasis nėštumas;
  • Daugiavaisis nėštumas, t.y. moteris laukiasi dvynukų arba daugiau kūdikių;
  • Nėščiųjų hipertenzija ar kita nėščiųjų hipertenzinė būklė prieš tai buvusio nėštumo metu;
  • Didelis nėščiosios svoris (kai KMI yra 35 arba daugiau);
  • Motinoms ar kitoms šeimos moterims buvo nustatytos aukščiau išvardintos būklės;
  • Jaunesnė nei 20 metų nėščioji;
  • Vyresnė nei 40 metų nėščioji;
  • Inkstų ligos;
  • Diabetas;
  • Aukštas kraujo spaudimas iki nėštumo ir kt.

Ar aukštas kraujo spaudimas nėštumo metu yra pavojingas?

Aukštas kraujo spaudimas nėštumo metu yra labai pavojingas nėščiajai ir kūdikiui.

Aukštas kraujo spaudimas ir kitos nėščiųjų hipertenzinės būklės yra siejamos su:

  • Placentos atšoka;
  • Lėtesniu vaisiaus augimu;
  • Vaisiaus žūtimi;
  • Mažu kūdikio svoriu;
  • Priešlaikiniu gimdymu;
  • Diseminuota intravazaline koaguliacija (DIK sindromu, kurio metu susidaro daug mažų, visam organizmui kenkiančių trombų);
  • Įvairių organų pažeidimais;
  • Kraujo išsiliejimu į smegenis;
  • Koma;
  • Mirtimi.

Nėščiųjų hipertenzijos simptomai

Simptomai priklauso nuo konkrečios moters. Kai kurios aukštą kraujo spaudimą nėštumo metu turinčios moterys jaučiasi puikiai, nejaučia jokių simptomų, o apie hipertenziją sužino tik profilaktinio apsilankymo pas gydytoją metu.

Kitos moterys jaučia stiprų, nepraeinantį ir niekaip nenumalšinamą galvos skausmą.

Jeigu nėščiajai ne tik padidėja kraujo spaudimas, bet ir šlapime atsiranda baltymo, pasireiškia preeklampsija ir eklampsija.

Kaip gydomas aukštas kraujo spaudimas nėštumo metu?

Nėščiųjų hipertenzijos gydymas priklauso nuo konkrečios situacijos.

Jeigu spaudimas yra pakilęs tik šiek tiek, moters ir vaisiaus būklė yra normali, skiriamas nemedikamentinis gydymas, t.y. rekomenduojama daugiau ilsėtis, valgyti subalansuotą maistą, gerti pakankamai vandens, kartais apribojamas druskos suvartojimas. Moteris gydytis gali namuose.

Jeigu spaudimas yra pakilęs daugiau, jis nenukrenta daugiau ilsintis, moters ir/arba vaisiaus būklė kelia nerimą, taikomas medikamentinis gydymas. Esant sunkesniems atvejams moteris gali būti paguldoma į ligoninę.

Gydymo metu (nesvarbu, ar gydymas nemedikamentinis, ar gydoma vaistais) labai svarbu nuolat stebėti moters ir vaisiaus būklę: matuoti kraujo spaudimą ir baltymo šlapime kiekį, matuoti gimdos dugno aukštį, skaičiuoti vaisiaus judesius, nustatyti vaisiaus vandenų kiekį ir kt.

Aukštas kraujo spaudimas nėštumo metu ir gimdymas

Tinkamai prižiūrimos, aukštą kraujo spaudimą turinčios moterys sėkmingai išnešioja vaisių iki pat numatyto gimdymo dienos ir labai dažnai pagimdo pačios, natūraliais takais.

Jeigu nustatomas ne tik aukštas kraujo spaudimas, bet ir baltymas šlapime, t.y. diagnozuojama preeklampsija, vertinamas preeklampsijos sunkumas:

  • Jeigu preeklampsija lengva, rekomenduojama laukti iki 37 nėštumo savaitės, o tuomet gimdymą sužadinti;
  • Jeigu preeklampsija sunki, sprendžiama individualiai, tačiau gimdymas gali būti sužadinamas anksčiau.

Jeigu prasideda eklampsija, sprendžiama individualiai, tačiau dažnai gimdymą tenka skubiai sužadinti.

Kaip išvengti aukšto kraujo spaudimo nėštumo metu?

Tikslios aukšto kraujo spaudimo nėštumo metu priežastys nėra žinomos, todėl nėra aiškių rekomendacijų, kaip būtų galima išvengti šios ir kitų hipertenzinių nėščiųjų būklių.

Manoma, kad antsvoris (kuomet KMI yra 35 arba didesnis) padidina riziką, todėl tiek planuojant nėštumą, tiek ir jau pastojus rekomenduojama palaikyti sveiką kūno svorį.

Taip pat rekomenduojama laikytis įprastinių sveikos gyvensenos taisyklių: valgyti sveiką ir subalansuotą maistą, gerti daug vandens, nepamiršti fizinio aktyvumo ir atsikratyti žalingų įpročių.

Jeigu moters kraujo spaudimas yra nuolat aukštas (t.y. jai nustatyta lėtinė hipertenzija), ji serga cukriniu diabetu arba lėtinėmis inkstų ligomis, prieš tai buvusio nėštumo metu kraujo spaudimas buvo aukštas, prieš planuojant nėštumą rekomenduojama apsilankyti pas gydytoją, kuris paskirs profilaktinį gydymą.

Ar po nėštumo kraujo spaudimas sumažėja?

Dažniausiai po gimdymo motinos kraujo spaudimas sumažėja ir tampa normalus, t.y. toks, kol buvo iki gimdymo (su sąlyga, kad iki nėštumo jis buvo normalus, t.y. moteriai nebuvo nustatyta lėtinė hipertenzija).

Nepaisant to, po gimdymo svarbu stebėti motinos būklę, nuolat matuoti kraujo spaudimą, kartais reikia vartoti vaistus dar kurį laiką po gimdymo.

Jeigu aukštas kraujo spaudimas išlieka po gimdymo praėjus 6 savaitėms, nustatoma lėtinė antrinė hipertenzija ir skiriamas individualus gydymas.

Naujausi komentarai

  1. Meshka
    Meshka prieš 1 mėn.

    Slapyvardis1234 parašė:
    Rytoj bus lygiai 37 sav. Pagulde ketvirtadieni i ligonine. Spaudimas laikosi 130-150. Gydo tais paciais vaistais, kur ir namie geriau. Baltymo rytiniame slapime neb…

    Reiketu ziureti koks apatinis spaudimas, jis svarbesnis.
    Virsutinis spaudimas jeigu nevirsija 140, ir jeigu nera baltymo, tai kaip ir nebutu reikalo dar skubeti su gimdymu, bet svarbu koks apatinis spaudimas.

  2. User has not uploaded an avatar
    Emmaa40 prieš 1 mėn.

    Slapyvardis1234 parašė:
    Rytoj bus lygiai 37 sav. Pagulde ketvirtadieni i ligonine. Spaudimas laikosi 130-150. Gydo tais paciais vaistais, kur ir namie geriau. Baltymo rytiniame slapime neb…

    O jūs dopegyt geriat? Po kiek tablečių? Aš pradėjau gerti po 2 du kartus per dieną. Po pirmų kartų išgėrus man nekrito, laikėsi 147/106, važiavau į priėmimą, man 38 savaitė.... Sakė bent 3 dienas reikia gerti padidintą dozę ir tada žiūrėti ar kris. Pulsas buvo 108, mane pralaikė iki ryto stebėjimui, nes kadaangi mano pulsas buvo didelis tai ir vaikučio buvo pakilęs iki 170-180. Todėl jaau ruošė gydytojai mane CP... Vis tikrino vaikučio tonus, tai ačiū dievuj per visą nsktį tonai nekilo. Tyrimai maano buvo geri, tai vakar išleido namo😀

  3. User has not uploaded an avatar
    Emmaa40 prieš 1 mėn.

    Sveikos, ar yra kuriai po gimdymo spaudimas pradėjo kilti dar didesnis, nei nėštumo metu? Kokius vaistus jums išrašė?

  4. User has not uploaded an avatar
    MaLina prieš 2 sav.

    Emmaa40 parašė:
    Sveikos, ar yra kuriai po gimdymo spaudimas pradėjo kilti dar didesnis, nei nėštumo metu? Kokius vaistus jums išrašė?

    Aš likau su spaudimu po gimdymo. Nei iki nėštumo, nei nėštumo metu aukštas krauspūdis nebuvo. Iš pradžių geriau Dopegyt, bet buvo tas pats kas nieko. Paskui kardiologė rytui išrašė Metoprolol, vakare Enap. Kai susinormalizavo, Enap vakarinį nuėmė. Likau tik su Metoprolol.

  5. User has not uploaded an avatar
    manopaslaptis prieš 2 sav.

    Emmaa40 parašė:
    Sveikos, ar yra kuriai po gimdymo spaudimas pradėjo kilti dar didesnis, nei nėštumo metu? Kokius vaistus jums išrašė?

    Man dar buvo išlikęs ir kartais užkildavo dar didesnis nei prieš gimdymą. Bet viskas susinormalizavo po savaitės.