Aukštas kraujo spaudimas nėštumo metu (nėščiųjų hipertenzija) (682)

kraujospūdžio matavimas nėštumo metu petrunjela | Shutterstock.com

Kraujo spaudimo padidėjimas nėštumo metu kelia pavojų nėščiajai ir vaisiui, todėl kraujospūdį būtina nuolat tikrintis ir prireikus kuo anksčiau pradėti gydymą.

Kas yra nėščiųjų hipertenzija?

Kraujo spaudimo padidėjimas nėštumo metu yra pakankamai dažna būklė – Lietuvoje su ja susiduria kas ketvirta pirmą kartą nėščia moteris, apytiksliai 7% nėščiųjų yra nustatoma nėščiųjų hipertenzija.

Nėščiųjų hipertenzija yra kraujo spaudimo padidėjimas nuo 20 nėštumo savaitės ar vėliau, kuomet kraujo spaudimas yra 140/90 mmHG (arba aukštesnis).

Jeigu moteris serga trofoblastine liga (tai liga, kuomet sutrinka gemalo gaurelinio dangalo raida), nėščiųjų hipertenzija gali būti nustatyta ankstyvesniu nėštumo laikotarpiu, t.y. dar iki 20 nėštumo savaitės.

Nėščiųjų hipertenzija yra viena iš nėščiųjų hipertenzinių būklių.

Kitos nėščiųjų hipertenzinės būklės:

  • Nėščiųjų proteinurija. Nuo 20 (arba vėlesnės) nėštumo savaitės šlapime yra randama baltymo.
  • Preeklampsija. Nėščiųjų hipertenzija ir proteinurija, t.y. ir aukštas kraujo spaudimas, ir baltymas šlapime.
  • Eklampsija. Diagnozuojama, jeigu pasireiškė traukuliai.
  • Lėtinė (pirminė ar antrinė) hipertenzija. Kraujo spaudimo padidėjimas dar iki nėštumo, nėštumo pradžioje arba po nėštumo.
  • Lėtinė hipertenzija komplikuota preeklampsija. Diagnozuojama, jeigu lėtine hipertenzija sergančios moters šlapime randamas baltymas.

Kaip nustatoma nėščiųjų hipertenzija?

Kiekvieno nėščiosios sveikatos patikrinimo metu yra matuojamas kraujo spaudimas ir atliekamas šlapimo tyrimas tam, kad būtų galima iškart pastebėti nėščiųjų hipertenziją, preeklampsiją ir kitas nėščiųjų hipertenzines būkles.

Kodėl nėštumo metu padidėja kraujo spaudimas?

Nėščiųjų hipertenzijos ir kitų nėščiųjų hipertenzinių būklių priežastys nėra iki galo aiškios.

Manoma, kad jas lemia netinkamas placentos prisitvirtinimas prie gimdos sienelių.

Nėščiųjų hipertenzijos ir kitų nėščiųjų hipertenzinių būklių rizikos faktoriai:

  • Pirmasis nėštumas;
  • Daugiavaisis nėštumas, t.y. moteris laukiasi dvynukų arba daugiau kūdikių;
  • Nėščiųjų hipertenzija ar kita nėščiųjų hipertenzinė būklė prieš tai buvusio nėštumo metu;
  • Didelis nėščiosios svoris (kai KMI yra 35 arba daugiau);
  • Motinoms ar kitoms šeimos moterims buvo nustatytos aukščiau išvardintos būklės;
  • Jaunesnė nei 20 metų nėščioji;
  • Vyresnė nei 40 metų nėščioji;
  • Inkstų ligos;
  • Diabetas;
  • Aukštas kraujo spaudimas iki nėštumo ir kt.

Ar aukštas kraujo spaudimas nėštumo metu yra pavojingas?

Aukštas kraujo spaudimas nėštumo metu yra labai pavojingas nėščiajai ir kūdikiui.

Aukštas kraujo spaudimas ir kitos nėščiųjų hipertenzinės būklės yra siejamos su:

  • Placentos atšoka;
  • Lėtesniu vaisiaus augimu;
  • Vaisiaus žūtimi;
  • Mažu kūdikio svoriu;
  • Priešlaikiniu gimdymu;
  • Diseminuota intravazaline koaguliacija (DIK sindromu, kurio metu susidaro daug mažų, visam organizmui kenkiančių trombų);
  • Įvairių organų pažeidimais;
  • Kraujo išsiliejimu į smegenis;
  • Koma;
  • Mirtimi.

Nėščiųjų hipertenzijos simptomai

Simptomai priklauso nuo konkrečios moters. Kai kurios aukštą kraujo spaudimą nėštumo metu turinčios moterys jaučiasi puikiai, nejaučia jokių simptomų, o apie hipertenziją sužino tik profilaktinio apsilankymo pas gydytoją metu.

Kitos moterys jaučia stiprų, nepraeinantį ir niekaip nenumalšinamą galvos skausmą.

Jeigu nėščiajai ne tik padidėja kraujo spaudimas, bet ir šlapime atsiranda baltymo, pasireiškia preeklampsija ir eklampsija.

Kaip gydomas aukštas kraujo spaudimas nėštumo metu?

Nėščiųjų hipertenzijos gydymas priklauso nuo konkrečios situacijos.

Jeigu spaudimas yra pakilęs tik šiek tiek, moters ir vaisiaus būklė yra normali, skiriamas nemedikamentinis gydymas, t.y. rekomenduojama daugiau ilsėtis, valgyti subalansuotą maistą, gerti pakankamai vandens, kartais apribojamas druskos suvartojimas. Moteris gydytis gali namuose.

Jeigu spaudimas yra pakilęs daugiau, jis nenukrenta daugiau ilsintis, moters ir/arba vaisiaus būklė kelia nerimą, taikomas medikamentinis gydymas. Esant sunkesniems atvejams moteris gali būti paguldoma į ligoninę.

Gydymo metu (nesvarbu, ar gydymas nemedikamentinis, ar gydoma vaistais) labai svarbu nuolat stebėti moters ir vaisiaus būklę: matuoti kraujo spaudimą ir baltymo šlapime kiekį, matuoti gimdos dugno aukštį, skaičiuoti vaisiaus judesius, nustatyti vaisiaus vandenų kiekį ir kt.

Aukštas kraujo spaudimas nėštumo metu ir gimdymas

Tinkamai prižiūrimos, aukštą kraujo spaudimą turinčios moterys sėkmingai išnešioja vaisių iki pat numatyto gimdymo dienos ir labai dažnai pagimdo pačios, natūraliais takais.

Jeigu nustatomas ne tik aukštas kraujo spaudimas, bet ir baltymas šlapime, t.y. diagnozuojama preeklampsija, vertinamas preeklampsijos sunkumas:

  • Jeigu preeklampsija lengva, rekomenduojama laukti iki 37 nėštumo savaitės, o tuomet gimdymą sužadinti;
  • Jeigu preeklampsija sunki, sprendžiama individualiai, tačiau gimdymas gali būti sužadinamas anksčiau.

Jeigu prasideda eklampsija, sprendžiama individualiai, tačiau dažnai gimdymą tenka skubiai sužadinti.

Kaip išvengti aukšto kraujo spaudimo nėštumo metu?

Tikslios aukšto kraujo spaudimo nėštumo metu priežastys nėra žinomos, todėl nėra aiškių rekomendacijų, kaip būtų galima išvengti šios ir kitų hipertenzinių nėščiųjų būklių.

Manoma, kad antsvoris (kuomet KMI yra 35 arba didesnis) padidina riziką, todėl tiek planuojant nėštumą, tiek ir jau pastojus rekomenduojama palaikyti sveiką kūno svorį.

Taip pat rekomenduojama laikytis įprastinių sveikos gyvensenos taisyklių: valgyti sveiką ir subalansuotą maistą, gerti daug vandens, nepamiršti fizinio aktyvumo ir atsikratyti žalingų įpročių.

Jeigu moters kraujo spaudimas yra nuolat aukštas (t.y. jai nustatyta lėtinė hipertenzija), ji serga cukriniu diabetu arba lėtinėmis inkstų ligomis, prieš tai buvusio nėštumo metu kraujo spaudimas buvo aukštas, prieš planuojant nėštumą rekomenduojama apsilankyti pas gydytoją, kuris paskirs profilaktinį gydymą.

Ar po nėštumo kraujo spaudimas sumažėja?

Dažniausiai po gimdymo motinos kraujo spaudimas sumažėja ir tampa normalus, t.y. toks, kol buvo iki gimdymo (su sąlyga, kad iki nėštumo jis buvo normalus, t.y. moteriai nebuvo nustatyta lėtinė hipertenzija).

Nepaisant to, po gimdymo svarbu stebėti motinos būklę, nuolat matuoti kraujo spaudimą, kartais reikia vartoti vaistus dar kurį laiką po gimdymo.

Jeigu aukštas kraujo spaudimas išlieka po gimdymo praėjus 6 savaitėms, nustatoma lėtinė antrinė hipertenzija ir skiriamas individualus gydymas.

Susiję straipsniai

Citomegalo viruso sukelta infekcija (CMV)

CMV infekcija yra pavojinga nėščiosioms, kūdikiams bei žmonėms, kurių imunitetas yra nusilpęs.

Antifosfolipidinis sindromas (AFS) ir nėštumas

Antifosfolipidinis sindromas (AFS) - autoimuninis sutrikimas, sukeliantis arterijų ir venų trombozę. Jis siejamas su pasikartojančiais persileidimais.

Vaisiaus judesių sumažėjimas

Sumažėjusių vaisiaus judesių jokiu būdu negalima ignoruoti, o juos stebėti ir fiksuoti reikėtų nuo maždaug trečiojo nėštumo trimestro.

Naujausi komentarai

  1. Meshka
    Meshka prieš 5 d.

    NADO parašė:
    Mano pulsas aukštesnis, tai man labetalol labai tiktų o Dopegyt pradėjau po pusę tabletės 2x, vėliau po tabletę 2x, bet man nei vienu atveju nenumušė spaudimo.. …

    Galbut per maza doze.
    Koks spaudimas jums laikosi geriant po 1 tablete 2 kartus dienoj?
    Koki vaista nuo spaudimo gerete iki pastojimo (iki pakeitimo i Dopegyt)?

  2. User has not uploaded an avatar
    NADO prieš 5 d.

    Meshka parašė:
    Kokia doze Dopegyt geriate? Galbut per didele arba per maza doze?
    Jusu isvardinti pozymiai kazkiek panasus ir i magnio, bei vit b12 trukuma. Taip pa…

    O progesterono negeriu, o magnis ir kalis normose, B vitaminą taip pat geriu, tiesiog vargstu su tuo spaudimu kokius 3 metus, o dar ankstyvam nėštume nežinau kaip reikės atitaikyti vaistus, kurių nelabai yra pasirinkimo..

  3. User has not uploaded an avatar
    NADO prieš 5 d.

    Meshka parašė:
    Galbut per maza doze.
    Koks spaudimas jums laikosi geriant po 1 tablete 2 kartus dienoj?

    Gėriau cosimprel 5/10 ir man tiko. O Dopegyt jei dar didinčiau tai tikrai ligoninėj atsidurčiau, nes toks jausmas kaip narkotikai mane veikė ir labai dideli skausmai nugaros, šiandien nebegėriau ir priimamajam buvau, sakė jis netinka ir jeigu tirpsta galūnės, liežuvis - jo negerti..
    O spaudimas po Dopegyt laikosi 140/90 vidutiniškai

  4. Meshka
    Meshka prieš 5 d.

    NADO parašė:
    O progesterono negeriu, o magnis ir kalis normose, B vitaminą taip pat geriu, tiesiog vargstu su tuo spaudimu kokius 3 metus, o dar ankstyvam nėštume nežinau kaip r…

    Galbut vaistai tinka, tik doze per maza, ar per trumpai dar geriate Dopegyt, kad pilnai suveiktu. Reiketu bent 4-5d pagerti, ir padidinti doze jeigu nuo 2 tableciu spaudimas nekrenta. Jeigu didesne doze nepades, tuomet bandyti prijungti Labetalol, arba gerti tik Labetalol.
    Jeigu domina, galiu rekomenduoti superine kardiologe J.Burca, ji dirba Vln Krikscioniu medcinos centre ir Kardiolitoj, bet pas ja patekti sunkoka, tenka palaukti kol atsiranda laisvu vietu.

  5. Meshka
    Meshka prieš 2 d.

    NADO parašė:
    O progesterono negeriu, o magnis ir kalis normose, B vitaminą taip pat geriu, tiesiog vargstu su tuo spaudimu kokius 3 metus, o dar ankstyvam nėštume nežinau kaip r…

    Ar pavyko isigyti ir pradeti gerti Labetalol?
    Kokia savijauta? Ar nukrito spaudimas?