Užkietėję viduriai nėštumo metu (189)

Užkietėję viduriai nėštumo metu Vidurių užkietėjimas nėštumo metu. iStock.com/RyanKing999

Užkietėję viduriai ir kitos virškinimo problemos yra dažnesnės nėštumo pabaigoje, tačiau gali pasireikšti ir pradžioje.

Kodėl nėštumo metu užkietėja viduriai?

Nėštumo metu viduriai užkietėja dėl dviejų pagrindinių priežasčių: nėštumo hormonų ir virškinimo sistemai tenkančio spaudimo, kuris atsiranda augant vaikeliui.

 • Hormonai. Veikiant hormonams, atsipalaiduoja kūno raumenys ir raiščiai, todėl sulėtėja viso virškinamojo trakto veikla. Kuo ilgiau maistas užsilaiko kūne, tuo daugiau drėgmės iš jo ištraukia organizmas, o išmatos tampa kietesnės.
 • Augantis vaisius. Augant vaisiui (o tuo pačiu augant ir placentai, plečiantis gimdai, didėjant vaisiaus vandenų tūriui) vis labiau spaudžiami organai, nervai, kraujagyslės. Žarnyno, o taip pat ir tiesiosios žarnos spaudimas dar labiau stabdo virškinimo ir šalinimo procesus.

Nėščiosioms skirtuose vitaminuose esanti geležis ir geležies preparatai taip pat gali prisidėti prie vidurių užkietėjimo problemos.

Ką daryti, jei nėštumo metu užkietėjo viduriai?

Vidurių užkietėjimą nėštumo metu dažniausiai galima suvaldyti sureguliavus mitybą ir įvedus nedideles gyvenimo būdo korekcijas:

Skaidulos. Valgykite daug skaidulų turintį maistą (kruopas, grūdus, dribsnius, vaisius, daržoves). Vartokite skaidulų maisto papildus, tik paanalizuokite jų sudėtį, kad nebūtų jokių papildomų veikliųjų medžiagų. Maistinės skaidulos yra gan neutralaus skonio, todėl jų galima įberti į jogurtą, salotas, kokteilį, net sriubą ar troškinį.

Vanduo. Vanduo padeda susiformuoti normalios konsistencijos išmatoms, todėl per dieną reikėtų išgerti mažiausiai 6-8 stiklines vandens. Naudingi ir kiti skysčiai: neriebi, skysta sriuba, arbata, sultys.

Probiotikai. Sklandų virškinimo sistemos darbą užtrina milijonai gerųjų bakterijų, kurių gali sumažėti po ligos, kai kurių vaistų (pavyzdžiui, antibiotikų) vartojimo. Žarnyno mikroflorai labai naudingi rauginti produktai: kefyras, jogurtas, rauginti kopūstai ir kitos raugintos daržovės. Galima vartoti ir vaistinius preparatus, maisto papildus su probiotikais, tačiau dėl jų vartojimo būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku.

Judėjimas. Reguliarus judėjimas išjudina visą kūną, taip pat ir žarnyną. Nėštumo metu nebūtina intensyviai sportuoti, geriau jaustis padės ir nėščiosioms skirta mankšta, joga, plaukiojimas baseine ar paprasčiausias pasivaikščiojimas.

Dažnas lankymasis tualete. Jei jaučiate norą tuštintis, eikite į tualetą tuoj pat. Praleidus progą, kitos gali tekti palaukti, o kuo ilgiau žarnyno turinys nepašalinamas, tuo daugiau praranda drėgmės, tampa kietesnis, ir situacija dar labiau pablogėja.

Maisto papildų ir kitų preparatų pasirinkimas. Maisto papildai, kiti preparatai su geležimi gali sąlygoti vidurių užkietėjimą. Jeigu įtariate, kad problemą sukelia būtent jie, pasikonsultuokite su gydytoju dėl jų vartojimo ir įsitikinkite, kad juos vartojate teisingai. Gydytojas, atsižvelgęs į jūsų problemos dažnumą, intensyvumą, jaučiamus simptomus ir kt., gali pasiūlyti geležies preparatus vartoti kitu paros metu, pakeisti geležies preparatų formą (pavyzdžiui, naudoti skystą geležį) arba rinktis kito gamintojo geležies preparatus.

Vidurius laisvinantys preparatai. Sudėtingesniais atvejais ir jeigu nepadeda kitos priemonės, reikėtų pasitarti su gydytoju arba vaistininku dėl vidurius laisvinančių preparatų vartojimo. Gydytojo patarimo klauskite net ir tuo atveju, jei ketinate vartoti nereceptinius vaistus.

Ar dėl vidurių užkietėjimo reikia kreiptis į gydytoją?

Vidurių užkietėjimas yra dažna, įprastai visiškai nepavojinga ir daugeliu atvejų lengvai išsprendžiama problema. Nepaisant to, jeigu jaučiate nemalonius simptomus, būtinai pasitarkite su gydytoju.

Į gydytoją reikėtų nedelsiant kreiptis, jeigu problema yra įsisenėjusi (vidurių užkietėjimas tęsiasi 1-2 savaites ar ilgiau), labai varginanti, kelianti skausmą arba jeigu vidurių užkietėjimą bei kitus virškinimo sutrikimus, pavyzdžiui, dujų susikaupimą, pilvo pūtimą lydi kiti simptomai:

 • Pykinimas;
 • Vėmimas;
 • Labai aštrus, stiprėjantis pilvo skausmas;
 • Kraujavimas iš išangės;
 • Pakilusi temperatūra.

Naujausi komentarai

 1. Lauksmė
  Lauksmė prieš 1 mėn.

  Vanduo ar kefyras, jogurtas su chia seklom ant tuscio skrandzio.Uzsimerkit ir isgerkite.

 2. Karoll3
  Karoll3 prieš 1 mėn.

  Aš po gimdymo 2m, tai oi,oi kaip baisu, jau jeigu skauda pilvą ,pučia ,dedu žvakute ir pramuša po 20min.. bet būna ir pačiai išeina ,bet jau labai skaudziai,išpo pirmu vaikučių gimdymo nebuvo taip baisiai ,kaip sikart,bet viskas savaime po truputį susitvarke

 3. Sejlia
  Sejlia prieš 1 mėn.

  O man padeda vienintelis dalykas - magnis doasporal 400mg, išgeriu 0.5l prieš miegą, kita ryta tiesiog viskas isteka🙈

 4. User has not uploaded an avatar
  Lidija 39 prieš 2 sav.

  O as nusipirkau dupholaks,nes sakes net vidurius skauda o i tualeta neina nueit🤔 su pirmu vaiku taip nebuvo ,o dabar dar tik 8 savaite ir jau sakes🤔😀

 5. User has not uploaded an avatar
  aaausrele83 prieš 2 sav.

  Man pradeda skaudėti dešinį šoną, manau nuo vidurių užkietėjimo, nes kai žvakutę panaudoju viskas išsivalo tada skausmas praeina