Kodėl kūdikiams negalima duoti medaus? (82)

Kūdikis ir medus

Pats savaime medus nėra pavojingas kūdikiui maisto produktas. Problema yra ta, kad šiame natūraliame saldiklyje gali būti botulizmą sukeliančių bakterijų Clostridium botulinum sporų.

Botulizmas – reta, bet sunki liga, kuri kūdikiams gali būti mirtina. Botulizmo sukėlėjų – lazdelių sporų paprastai būna dirvožemyje ir kai kuriuose maisto produktuose: meduje, kukurūzų sirupe.

Vyresni vaikai ir sveiki suaugusieji gali valgyti medų nesijaudindami, nes jų žarnyno mikroflora sugeba užkirsti kelią šios bakterijos sporų augimui. Tačiau kūdikio virškinimo sistema yra nebrandi ir nepajėgi kovoti su šia bakterija.

Jeigu kartu su medumi šių sporų nuryja kūdikis, žarnyne jos gali pradėti augti ir gaminti botulotoksiną – nepaprastai nuodingą medžiagą, kuri pamažu gali paralyžiuoti kūdikio raumenis.

Iki kokio amžiaus kūdikiams neduoti medaus?

Kūdikių botulizmas dažniausiai pasireiškia trap 6 savaitės ir 6 mėnesio, tačiau yra atvejų, kai botulizmu suserga ir kiek vyresni, beveik vienerių sulaukę vaikai.

Kadangi Clostridium botulinum sporos yra atsparios aukštai temperatūrai, reikėtų vengti ir gaminių (pyragų, meduolių ir panašiai), kurių sudėtyje yra medaus, net jei jis yra termiškai apdorotas.

Todėl medaus nerekomenduojama duoti kūdikiams iki vienerių metų, tačiau dar geriau būtų palaukti dvejų metų: medus nėra vaikams svarbių maistinių medžiagų šaltinis.

Kūdikiai botulizmu suserga gana retai ir laiku pastebėjus ligos simptomus bei tinkamai gydant, paprastai visiškai pasveiksta pasveiksta.

Botulizmo simptomai gali būti tokie:

 • Sutrikęs arba sulėtėjęs kvėpavimas.
 • Vidurių užkietėjimas, retas tuštinimasis ilgiau kaip 2 mėnesius.
 • Nusileidę, primerkti akių vokai.
 • Suglebimas, žemyn plintantis kūno paralyžius.
 • Prastas apetitas, silpnas žindimas.
 • Vangumas, letargija, silpnas verksmas.

Susiję straipsniai

Kūdikio primaitinimas: kalakutienos receptai

Kalakutiena yra vienas iš geriausių pasirinkimų, supažindinant kūdikį su mėsa. Ji itin lengvai virškinama, turi daug baltymų, vitaminų ir mineralinių

Kiek vandens reikia vaikui?

Kodėl vanduo toks svarbus ir kiek jo apytiksliai kasdien reikėtų suvartoti vaikams?

Augaliniai gėrimai vaikams: ar jie gali visiškai atstoti įprastą pieną?

Veganiškai besimaitinantys ar tiesiog alternatyvų karvės pienui dėl jo netoleravimo ieškantys tėvai dažnai domisi, ar augaliniai gėrimai yra tinkami.

Naujausi komentarai

 1. S.P.P. prieš 5 m.

  [email protected] parašė:
  O kdl cia Jos jau taip negalima?! Nieks jos neduoda kibirais...

  Ne kibirais pasiskaitykit, pasitarkit su medikais. Jokiu arbatu tokio amziaus vaikui isvis negalima. Tokio amziaus vaikui - tik mp, o jei maitinat misiniu, tai kitos duoda vandens, bet tikrai ne arbatos, o ypac ne su medumi. Ne mamos, ne forumai jums turi suteikti info, o pediatrai arba moksline literatura (ir jokiu budu ne sovietiniu metu uzaugine vaikus zmones! ).

 2. Basakojė
  Basakojė prieš 5 m.

  [email protected] parašė:
  O kdl negalima?! Ramuneliu arbatos...niels jos neduoda kibirais...truputi atsigert...

  Visu pirma tai ramuneles yra vaistazole 😳

 3. User has not uploaded an avatar
  [email protected] prieš 5 m.

  S.P.P. parašė:
  Ne kibirais pasiskaitykit, pasitarkit su medikais. Jokiu arbatu tokio amziaus vaikui isvis negalima. Tokio amziaus vaikui - tik mp, o jei maitinat misiniu, tai ki…

  Sovietiniu metu uzauginti vaikai sveikesni nei siuolaikinei, auginami pagal vadovelius...
  Nieko nedarau pagal forumus ir forumuose rasomas nesamones...
  Mano pats geriausias forumas - mama

 4. S.P.P. prieš 5 m.

  [email protected] parašė:
  Sovietiniu metu uzauginti vaikai sveikesni nei siuolaikinei, auginami pagal vadovelius...

  Tai va tos mamos ir patarineja geriausiai;) o vaikai sveikesni tikrai ne del arbateliu ir medaus tai jei auginat pagal mama, tai neklauskit kodel negalima Juk tam yra mama;) jos juk geriausiai zino kaip tuos klijukus isvirt ir pan...

 5. BeWitched prieš 5 m.

  [email protected] parašė:
  O kdl negalima?! Ramuneliu arbatos...niels jos neduoda kibirais...truputi atsigert...

  Na saldinti arbatytės jei ir duodat tikrai nereikia, kam ją saldint? išsaldumo vaikui naudos nėra. Jei maitinat mp, tos arbatytes nereikia visai, o jeipm ir pvz turit bėdų su pilvuku, tai galit retkarčiais nuo 1 mėnesio duoti šiek tiek silpnos ramunėlių ar pankolių NESALDINTOS arbatėlės.