Kelionės lėktuvu nėštumo metu (285)

Kelionės lėktuvu nėštumo metu GOLFX | Shutterstock.com

Jei nėščioji iš esmės yra sveika, o nėštumo eiga normali, keliauti lėktuvu iki 36 nėštumo savaitės yra saugu.

Tiesa, kai kurios kompanijos nėščiųjų skrydžiui neberegistruoja nuo tam tikros nėštumo savaitės - paprastai nuo 32 arba nuo 36 sav. Todėl dar prieš perkant bilietus reikia pasidomėti avialinijų bendrovės politika dėl skrydžių nėštumo metu.

Šios informacijos reikėtų ieškoti bendrovės svetainės dažniausiai užduodamų klausimų (DUK) skiltyje arba tiesiogiai susisiekti su bendrove.

Skrydis lėktuvu nėštumo metu: kokių dokumentų reikia?

Skrendant iki 28 nėštumo savaitės daugeliu atvejų užtenka nėščiosios kortelės.

Didžioji dalis avialinijų skrendant lėktuvu nuo 28 nėštumo savaitės paprašys pateikti ne tik nėščiosios kortelę, bet ir gydytojo pažymą (anglų k.). Joje būtinai turi būti nurodyta ir planuojama gimdymo data – taip išvengsite bereikalingų diskusijų šiuo klausimu su oro uostų darbuotojais.

Nėščioji gydytojo pažymą turėtų turėti visos kelionės metu.

Gydytojo pažyma turi galioti tiek išvykstant, tiek ir grįžtant: paprastai skrydžių bendrovės reikalauja, kad ji būtų išduota ne seniau kaip prieš 2 savaites iki skrydžio.

Nėščiajai nepateikus pažymos, administracija nėščiosios gali neįleisti į lėktuvą.

Į kelionę būtų gerai pasiimti ir kitus su nėštumu susijusius dokumentus, tyrimų duomenis bei vaistų receptus ir pačius vaistus originaliose pakuotėse (jeigu juos vartojate).

Visą riziką ir atsakomybę už jos ir vaisiaus sveikatos sutrikimus prisiima pati nėščioji.

Kada nerekomenduojama keliauti lėktuvu nėštumo metu?

 • Jei nėštumas yra daugiavaisis (jei nėščioji nešioja du ir daugiau mažylių);
 • Jei padidėjęs nėščiosios kraujospūdis;
 • Jei yra bet kokių nėštumo komplikacijų ar priešlaikinio gimdymo rizika;
 • Jei nėščioji serga cukralige;
 • Jei nėščioji 2 sav. laikotarpiu iki skrydžio sirgo infekcine liga arba prieš skrydį karščiuoja ar viduriuoja;
 • Jei nėščioji jaučia panišką skrydžių baimę.

Net jeigu ir jaučiatės gerai, dėl kelionės planų pasitarkite su savo gydytoju ir gaukite jo pritarimą.

Prieš skrydį būtinai išsisaugokite savo gydytojo telefono numerį, kad prireikus greitai galėtumėte su juo susisiekti.

Kai kuriais atvejais net ir orlaivio kapitonas arba orlaivio palydovai gali priimti sprendimą neskraidinti nėščios keleivės. Toks sprendimas gali būti priimamas įvertinus moters būklę arba skrydžio aplinkybes: pavyzdžiui, prastos oro sąlygos, labai ilgas skrydis ir t. t. Tiesa, tokių atvejų pasitaiko gana retai.

Kada geriausia skristi nėštumo metu?

Skrydis lėktuvu pirmojo nėštumo trimestro metu. Kelionėms pirmojo nėštumo trimestro metu jokie ribojimai netaikomi. Tačiau jei nėštumo pradžioje jus vargina rytinis pykinimas, paprašykite gydytojos, kad skirtų vaistų nuo pykinimo – skrydžio metu bus daug lengviau.

Skrydis lėktuvu antrojo nėštumo trimestro metu. Labiausiai kelionei lėktuvu tinka antrasis trimestras, nes dauguma nėščiųjų šiuo periodu jaučiasi geriausiai. Be to, šiuo laikotarpiu gerokai mažesnė persileidimo ir priešlaikinio gimdymo rizika (tyrimai rodo, kad pats skrydis nepadidina nė vienos iš šių komplikacijų tikimybės). Antrąjį trimestrą patogiausia planuoti atostogas.

Skrydis lėktuvu trečiojo nėštumo trimestro metu. Jei tik įmanoma ir nėra didelės būtinybės, skrydžių trečiuoju nėštumo trimestru reikėtų vengti.

Pasiruošimas skrydžiui nėštumo metu

Prieš ruošdamosi skrydžiui, susipažinkite su skrydžio metu dažniausiai nėščiosioms kylančiais negalavimais:

 • Užgulusios ausys, ausų skausmas, galvos svaigimas;
 • Kojų skausmas, tinimas;
 • Pykinimas ir vėmimas;
 • Deguonies stygius.

Siekiant išventi šių problemų, planuojant skrydį nėštumo metu:

 • Pasirūpinkite patogia, judesių nevaržančia apranga, o dar svarbiau – patogia avalyne. Jei kojos stipriai sutintų, pasiimkite vieną papildomą porą laisvesnių batų. Kojų tinimą padės sumažinti dažnesni pasivaikščiojimai, kompresinės kojinės.
 • Pasiimkite pripučiamą pagalvėlę – išvengsite kaklo skausmų.
 • Norėdamos išvengti ausų užgulimo, turėkite ledinukų ar kramtomosios gumos – juos čiulpti/ kramtyti reikėtų lėktuvui kylant ir leidžiantis. Jie padės ir nuo pykinimo.
 • Įsidėkite sveikesnių užkandžių. Oro uostuose ir lėktuvuose pardavinėjamas greitasis maistas nesuteiks nei sotumo jausmo, nei jokios naudos.
 • Nusipirkite vandens ir kelionės metu gerkite daug skysčių - skrydžio metu skysčiai iš organizmo lengviau pašalinami, o nėščiosioms net ir ne skrydžių metu rekomenduojama gerti pakankamai vandens.
 • Jei skrendate viena, būtinai turėkite lagaminą su ratukais, kad jo nereikėtų kilnoti. Rankinį bagažą puikiai atstos patogi kuprinė.

Skrydis lėktuvu nėštumo metu: į ką atkreipti dėmesį?

Planuojant skrydį ar atostogas nėštumo metu, rekomenduojama įvertinti šiuos aspektus:

 • Skrydžio trukmė. Patartina keliauti į šalis, į kurias skrydis trunka ne ilgiau nei 2–3 val.
 • Persėdimai. Įvertinkite persėdimų skaičių, laukimo oro uostuose trukmę ir pasistenkite, kad skrydis būtų kuo mažiau varginantis: jei įmanoma, skriskite iš netoli nuo miesto nutolusių oro uostų, rinkitės tiesioginį skrydį ir t.t.
 • Jonizuojančioji spinduliuotė. Kuo toliau skrendama ir kuo aukščiau lėktuvas pakyla, tuo didesnė jonizuojančioji spinduliuotė. 2–3 val. trukmės skrydžio metu apšvitos gaunama panašiai tiek, kiek atlikus 8–10 rentgeno nuotraukų. Tiesa, ekspertai nustatė, kad grėsmę nėštumui skrydžiai gali kelti tik tokiu atveju, kai per metus nuskrendama per 120 tūkst. kilometrų.
 • Sėdėjimo vieta. Jeigu įmanoma, rinkitės kraštinę kėdę, o ne kėdę prie lango. Tokiu atveju turėsite daugiau vietos, galėsite laisviau judėti, truputį pasivaikščioti, bus patogiau dažniau nueiti į tualetą.
 • Saugos diržas Visos kelionės metu rekomenduojama būti prisisegus saugos diržu. Jį reikėtų segtis po pilvuku, o ne virš jo ar dar blogiau – diržu perjuosti pilvą. Jeigu pilvukas jau didelis ir diržas veržia ar nepavyksta jo užsisegti, paprašykite lėktuvo palydovų pagalbos - jie pasirūpins diržo prailginimu, padės jį tinkamai užsisegti.
 • Užkrečiamos ligos. Venkite kelionių įvairių epidemijų metu arba jeigu jaučiate, kad jūsų organizmas nusilpęs (pavyzdžiui, jeigu sergate arba neseniai persirgote peršalimo liga). i skrydžio išvengti neišeina, pasirūpinkite specialiomis apsauginėmis priemonėmis – kaukėmis ar respiratoriais, dažnai plaukite rankas, naudokite dezinfekcinį rankų skystį ir pan.

Daugiau apie keliones nėštumo metu skaitykite:

Susiję straipsniai

Nėštumo DUK: atsakymai į dažniausiai kylančius klausimus

Visoms besilaukiančioms moterims, ypač, jeigu nėštumas pirmasis, kyla aibė klausimų. Ką galima ir ko negalima daryti, kai laukiesi?

Kas yra gimdyvės padėjėja - dula?

Dula – tai gimdyvės padėjėja, teikianti emocinę ir fizinę paramą nėštumo, gimdymo metu bei pogimdyviniu laikotarpiu.

Būsimas mamas kviečiame burtis į pokalbių grupes

Būsimos mamos „Tėvų darželio“ forume buriasi į pokalbių grupes pagal vaikučio gimimo metus ir mėnesį. Laukiatės? Kviečiame prisijungti?

Naujausi komentarai

 1. User has not uploaded an avatar
  Remigija20 prieš 3 mėn.

  Mergaitės, planuojamas FET balandį, o gegužę turim kelionę, ar skristi ar ne??? Daktarė sako nerekomenduotų, bet galima... tai kaip elgtis? Patarkit? Būtų tuomet mėnesio laiko,jeigu teigiamas.

 2. User has not uploaded an avatar
  Remigija20 prieš 3 mėn.

  Mergaitės, planuojamas FET balandį, o gegužę turim kelionę, ar skristi ar ne??? Daktarė sako nerekomenduotų, bet galima... tai kaip elgtis? Patarkit? Būtų tuomet mėnesio laiko,jeigu teigiamas.

 3. User has not uploaded an avatar
  asTokia1990 prieš 3 mėn.

  umosius parašė:
  Sveikos, gal kas susidūrėte ar yra pavojinga skristi 4-5 neštumo savaite?

  mano terminas geguzes gale tai as skridau ir gruodi ir kovo menesi o siaip grupeje keliones su vaikais fb galit susirast postu, kad kitos keliauja vos ne iki nestumo pabaigos…bet jusu visai kita situacija kaip suprantu

 4. User has not uploaded an avatar
  Remigija20 prieš 3 mėn.

  asTokia1990 parašė:
  mano terminas geguzes gale tai as skridau ir gruodi ir kovo menesi o siaip grupeje keliones su vaikais fb galit susirast postu, kad kitos keliauja vos ne iki nestum…

  Mūsų FET nat.cikle

 5. User has not uploaded an avatar
  Lena321 prieš 3 mėn.

  Sveikos! Planuoju kelione ir susirupinau del sveikatos draudimo ( jeigu neduok Dieve tfu tfu kas ivyktu). Turimas Luminor Black korteles sveikatos draudimas visus gydymus susijusius su nestumu laiko nedraudziamais ivykiais.
  Gal kuriai teko keliauti, ir zino kuri draudima kur ieitu ir su nestumu susije dalykai?