Tinimai nėštumo metu

comzeal images | Shutterstock.com

Didžioji dalis nėščiųjų susiduria su įvairiais patinimais (edema).

Dažnai tinimai yra normali, nėštumui būdinga būsena (pvz. kojų patinimai), tačiau yra tinimų, kuriems pasireiškus reikėtų susirūpinti.

Kokie tinimai nėštumo metu yra įprasti?

Normalu, jeigu dėl nėštumo metu vykstančių pokyčių kiek patinsta kojų ir rankų pirštai, pėdos, čiurnos, blauzdos. Tinimai, kaip ir kiti nėštumo metu įvykstantys kūno pokyčiai, yra susiję su hormonais ir augančiu vaisiumi:

  • Dėl pasikeitusios hormonų koncentracijos moters kūne esančio kraujo ir kitų skysčių kiekis padvigubėja.
  • Dėl pasikeitusios hormonų koncentracijos kraujagyslės tampa pralaidesnės, todėl skysčiai iš jų patenka į audinius ir ten kaupiasi.
  • Augant vaisiui ir didėjant gimdai spaudžiamos kojų venos, apsunkinamas kraujo grįžimas į širdį, kraujotaka kojose sulėtėja, kaupiasi skysčiai.

Akivaizdesnius patinimus moterys dažniausiai pastebi apie 5-6 nėštumo mėnesį, o nėštumui einant į pabaigą galūnės įprastai ima tinti vis labiau, tačiau tai pakankamai individualu.

Rankų ir kojų pirštų, pėdų, čiurnų, kojų tinimai antrojo trimestro viduryje ar pabaigoje ir trečiajame nėštumo trimestre yra normalūs, nepavojingi, su didesniais ar mažesniais patinimais susiduria net 70-80% nėščiųjų.

Svarbu tai, kad „normalūs“ patinimai nėra nuolatiniai, t.y. kojos gerokai patinsta vakare, tačiau pailsėjus ir atsikėlus ryte patinimai jau būna nuslūgę.

Patinimus nėštumo metu gali provokuoti ir/ arba juos padidinti:

  • Nuovargis;
  • Ilgas stovėjimas arba sėdėjimas nekeičiant pozos;
  • Karštis;
  • Kalio stoka;
  • Piktnaudžiavimas daug kofeino turinčiais gėrimais;
  • Piktnaudžiavimas druska, labai sūrus maistas.

Kaip sumažinti patinimus nėštumo metu?

Visiškai išvengti patinimų nėštumo metu nepavyks (ypač jeigu tam turite genetinį polinkį), tačiau galite juos suvaldyti arba šiek tiek sumažinti:

  • Venkite ilgai stovėti, sėdėti vienoje pozoje. Užsibuvus vienoje pozoje kraujotaka ir limfotaka kojose dar labiau sulėtėja, todėl nėščiosioms rekomenduojama vis pavaikštinėti, dažniau keisti pozą.
  • Gulėkite užkėlusi kojas ant pagalvės ar kito paaukštinimo. Skysčiai „suteka“ į kojas dėl žemės traukos, todėl patinusias kojas palaikykite pakeltas, kad jose susikaupę skysčiai „išsivaikščiotų“.
  • Avėkite patogius batus. Pirštai, pėdos, čiurnos stipriau patinsta, jeigu kojos pavargsta, jaučia didesnę atatranką, yra spaudžiamos ankštuose batuose. Nėštumo metu avėkite laisvesnius, patogius, minkštus batus, venkite aukštakulnių.
  • Mankštinkitės. Išjudinti kojose susikaupusius skysčius, pagerinti kraujotaką ir limfotaką padeda judėjimas. Nėštumo metu nereikėtų alinti savęs varginančiomis treniruotėmis, tačiau pasivaikščiojimas, nedidelio intensyvumo mankšta, plaukiojimas baseine yra labai naudingas.
  • Pasikonsultuokite dėl kompresinių kojinių nešiojimo. Kompresinės kojinės padeda palaikyti normalią kraujo ir limfos apytaką kojose. Jos sumažina patinimus, nuovargį pėdose ir kojose, padeda išvengti nėštumo metu dažniau pasitaikančios venų varikozės. Dėl šių kojinių nešiojimo reikia pasikonsultuoti su specialistais, nes skiriasi į klases skirstomas kompresinių kojinių „stiprumas“.
  • Nebūkite lauke per karščius. Karštyje mūsų kūnas siekia atsivėsinti, todėl išsiplečia kraujagyslės, jomis į galūnes patenka ir ten susikaupia daugiau skysčių.
  • Užtikrinkite normalų kalio kiekį. Kalis skatina druskų, o drauge su jomis ir vandens pertekliaus, pasišalinimą iš organizmo. Jeigu kamuoja dideli patinimai, vertėtų pasikonsultuoti su gydytoju dėl maisto papildų su kaliu vartojimo. Susidūrus su tinimų problema, o taip pat ir profilaktiškai, nepakenks daug kalio turintys maisto produktai: bananai, abrikosai, melionai, apelsinai, bulvės ir kt.
  • Druską vartokite saikingai. Suaugusiam žmogui per dieną rekomenduojama suvartoti apie 5 g druskos, nes joje esantys natris ir chloridas reikalingi normaliam skysčių balansui, raumenų ir nervinių impulsų veiklai, skrandžio sulčių susidarymui ir kt. Kita vertus, druskos perteklius skatina organizme kauptis skysčius ir sąlygoja tinimus.
  • Venkite arba labai sumažinkite kofeino turinčių gėrimų suvartojimą. Nedideli kofeino kiekiai veikia, kaip diuretikai, t.y. skatina šlapimo susidarymą ir jo išsiskyrimą iš organizmo. Vartojant daug kofeino gali pasireikšti dehidratacija, ją patyręs ir skysčių vėl gavęs organizmas gali būti linkęs juos kaupti.

Nereikia sumažinti išgeriamo vandens kiekio! Vandens ribojimas yra viena dažniausiai daromų klaidų, susidūrus su tinimais nėštumo metu. Nėščiai moteriai be gydytojo nurodymo jokiu būdu negalima riboti geriamo vandens kiekio ir per dieną reikėtų išgerti bent 1,5 - 2 litrus vandens. Pakankamas vandens kiekis pagerins skysčių apytaką organizme, „išplaus“ druskos perteklių, apsaugos nuo dehidratacijos, tad patinimai sumažės.

Negerkite šlapimą varančių arbatų, maisto papildų ar kitų preparatų, vaistų! Organizme kaupiantis skysčiams gydytojas gali paskirti įvairių diuretikų, tačiau nėštumo metu jie įprastai skiriami tik esant preeklampsijai. Jokių vaistų, kitų (taip pat ir natūralių, homeopatinių) preparatų, maisto papildų, arbatų negalima vartoti be gydytojo nurodymo.

Kada dėl tinimų nėštumo metu reikia kreiptis į gydytoją?

Staiga atsiradę, labai dideli, patinimai ypač rankų, veido, yra pavojingos būklės – preeklampsijos – simptomas.

Sunerimti ir nedelsiant į gydytoją reikia kreiptis, jeigu:

  • Tinimai prasidėjo labai anksti, pačioje nėštumo pradžioje;
  • Tinimai yra labai dideli arba padidėjo labai staiga;
  • Tinimai nesumažėja pailsėjus, galūnės stipriai ištinusios net ir ryte, po nakties miego;
  • Tinsta ne tik rankų pirštai, bet ir delnai, riešai, rankos;
  • Tinsta veidas;
  • Patinimus lydi kiti simptomai: galvos skausmas, regos sutrikimai (mirgėjimas akyse, neryškus vaizdas, dėmėtas vaizdas), stiprus viršutinės pilvo dalies (po šonkauliais) skausmas, stiprus rėmuo, pykinimas ir/ar vėmimas.

Stiprūs, staigūs tinimai, tinstantis veidas ir rankos bei kiti išvardinti simptomai siejami su preeklampsija – pavojinga nėščiųjų būkle, kuomet susiaurėjus kraujagyslėms pakyla kraujospūdis ir sutrinka organizmo kraujotaka. Pajutus bent vieną iš šių simptomų ir įtariant preeklampsiją būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją!

Susiję straipsniai

Gausus prakaitavimas nėštumo metu

Nėštumo metu gausesnis prakaitavimas tiek dieną, tiek ir naktį pasitaiko itin dažnai. Ką daryti, kad prakaitavimas nėščiosios pernelyg nevargintų?

Nemiga nėštumo metu: ar ji kelia pavojų ir ką daryti?

Nemigą nėštumo metu lemia hormonų ir fiziniai kūno pokyčiai, nėštumo nulemti negalavimai ir kt.

Plaukų slinkimas po gimdymo

Plaukai slinkti pradeda po vaikelio gimimo praėjus vidutiniškai apie 3 mėn. ir tai gali tęstis dar maždaug iki 6 mėn. Tai visiškai normalu ir laikina.