Vaikas ir ekranai (TV, mobilieji telefonai, planšetės) (12)

2 metų vaikas žaidžia mobiliu telefonu lovoje mamaza | Shutterstock.com

Puikiai žinome, kaip vaikus – net ir kūdikius – įtraukia mobilieji telefonai, planšetės ar TV ekranai ir kaip mažieji „derasi“ dėl leidimo jais pasinaudoti. Duoti ar ne mažiesiems šiuos „žaislus“?

Laikas, skiriamas ekranams (ekrano laikas)

Laiką, kurį vaikas praleidžia prie televizoriaus ar kito prietaiso su ekranu mokslininkai vadina ekrano laiku (angl. screen time). Į šį laiką įskaičiuojamas tiek vaiko savarankiškas buvimas prie televizoriaus, kompiuterio, planšetės ar mobiliojo telefono, tiek ir laikas, kuomet ekranas veikia fone arba vaikas stebi, kaip juo naudojasi kiti žmonės.

Ir nors vaikų gebėjimas perprasti šiuolaikines technologijas žavi, yra ir kita ankstyvos pažinties su jomis pusė.

Kodėl kūdikiams (vaikams) patinka ekranai?

Vaikams skirtiems filmukams ar žaidimams būdingi vaizdai yra ryškūs, margi, spalvingi, greitai kintantys, be to, juos sustiprina ne mažiau išraiškingi garsai, tad dalis vaiko smegenų yra stimuliuojama labai stipriai.

Dėl panašių priežasčių vaikams patinka ir TV reklamos (dažnai net labiau, nei filmukai, edukacinės laidėlės ar žaidimai).

Žaidimami planšetėse (mobiliuosiuose telefonuose), manoma, vaikams patinka todėl, kad „prizas“ (garsinis ar vaizdinis efektas) gaunamas sąlyginai lengvai: dažnai tam užtenka itin tikslios koordinacijos nereikalaujančių judesių ir šiek tiek sumanumo.

Ši aktyvi smegenų stimuliacija vaikus ir įtraukia, tačiau vis daugiau mokslinių tyrimų patvirtina, kad technologijų naudojimas jauname amžiuje turi ir neigiamų pasekmių.

Kaip žiūrėjimas į ekranus veikia vaikų raidą?

Pirmaisiais gyvenimo metais kūdikio smegenys vystosi ypač intensyviai, o kad šis procesas vyktų sklandžiai, smegenys turi gauti kuo daugiau skirtingos informacijos iš įvairių dirgiklių: vaikui judant ir judinant įvairias kūno dalis, liečiant skirtingus paviršius, ragaujant, žvelgiant į arčiau ir toliau esančius objektus, girdint aplinkos garsus, bendraujant su žmonėmis.

Vis daugiau mokslinių tyrimų ir stebėjimų, patvirtina, kad daug laiko prie ekranų praleidžiantys kūdikiai ir maži vaikai pradeda kalbėti vėliau, jų kalba yra skurdesnė, jie dažniau turi miego ir dėmesio sutrikimų, neurologinių problemų, jiems sunkiau sekasi mokytis, bendrauti su kitais vaikais, dažniau kyla pykčio ir agresijos priepuoliai, jie labiau linkę nutukti. 

Pavyzdžiui, Japonijos mokslininkų iš Tohoku universiteto tyrimo duomenimis, žiūrint televizorių suaktyvinama tik sąlyginai nedidelė, už regą, sensorimotorinę sistemą, lytinį susijaudinimą, agresiją ir kt. atsakinga smegenų dalis. O smegenų dalys, ypač atsakingos už kalbą, atmintį, emocijas ir jų valdymą, gebėjimą susikaupti „kenčia“, jų tobulėjimas lėtėja. Mokslininkai teigia, kad vaikas iki 2-3-ejų metų nėra pajėgus suvokti ir objektyviai įvertinti to, kas vyksta ekrane, todėl ši intensyvi atskirų smegenų sričių stimuliacija neduoda naudos visapusiškai vaiko raidai.

Yra patvirtinimų, kad ekranams skiriamas laikas yra susijęs ir su kai kurias autizmo spektro sutrikimais.

Kiek laiko vaikas gali praleisti prie ekranų?

Vaiko raidos specialistai ir neurologai rekomenduoja vaikams iki 2-3 metų amžiaus geriausia visiškai neleisti žiūrėti TV ar žaisti kompiuteriu (mobiliuoju telefonu, planšete), o vyresniems nei 2-3 metų amžiaus vaikams ekrano laiką riboti iki 1-2 val. per dieną.

Vaikams nuo 3-4-erių metų iki maždaug 5-erių metų prie ekrano reikėtų praleisti ne daugiau 1-2 val. per dieną. Maždaug 3-4-erių metų ir vyresni vaikai jau gali suvokti, kas yra rodoma ekrane. Kintantys vaizdai ir garsai jiems nebėra tiesiog atskirų smegenų centrų stimuliacija. Tiesa, tik tuomet, jeigu vaikas žiūri lavinančio turinio laidą ar žaidžia edukacinį žaidimą ir daro tai saikingai.

Vyresniems, nei 5-erių metų vaikams prie ekrano reikėtų būti saikingai, pagal susitarimą su tėvais, įvertinus ir vaiko hobius ar polinkius. Pavyzdžiui, programavimu besidomintis vaikas prie kompiuterio praleis daugiau laiko, nei vaikas, kurį domina muzikavimas ar sportas.

Svarbu, kad buvimas prie ekrano neužgožtų kitų veiklų – bendravimo su artimaisiais ir draugais, aktyvių žaidimų, su mokslais ar namų ruoša susijusių darbų atlikimo.

Žinoma, laikytis tokių rekomendacijų yra labai sudėtinga, ypač jei turite skirtingo amžiaus vaikų. Neatsitiks nieko baisaus, jei retkarčiais (vieną - kitą dieną per mėnesį, kelionių metu ar panašiai) vaikas praleis daugiau laiko prie ekrano, nei rekomenduojama, svarbiausia, kad tai netaptų nuolatine praktika.

Naudingas ekrano laikas

Technologijos – neatsiejama šiuolaikinės kasdienybės dalis, tad vaikui ne tik reikia, bet ir būtina jas perprasti.

Kad ekranams skiriamas laikas būtų kuo naudingesnis, laikykitės šių trijų pagrindinių taisyklių:

 1. Tinkamas turinys. Klauskite savęs, ar turinys atitinka vaiko amžių, ką vaikas sužino, ko išmoksta žiūrėdamas filmukus ar žaisdamas žaidimus. Tai nebūtinai gali būti naujos žinios ar informacija: filmukai gali mokyti ir draugiškumo, pagarbos, jautrumo. Galiausiai, ir vaikams reikia tiesiog pramogų!
 2. Interaktyvumas. Turima omenyje ne tik interaktyvi technologija, bet ir tėvų dalyvavimas: sėskite prie ekrano kartu su vaiku, aptarkite tai, ką matote ekrane, klauskite jo nuomonės, žaiskite pakaitomis ir pan. Taip lavinsite vaiko kalbą, bendravimo įgūdžius, mąstymą ir suteiksite procesui emocijų.
 3. Pritaikymas realiame gyvenime. Tai ką, išmokote su programėle ar žiūrėdami laidelę, pritaikykite realiame gyvenime: suskaičiuokite automobilius kieme, perskaitykite parduotuvės pavadinimą ir pan.

Susiję straipsniai

Kavinės ir restoranai su vaikų kampeliu Vilniuje

Dalijamės kavinių ir restoranų su vaikų kampeliu Vilniuje sąrašu.

Žaidimas vaikams: „Seno žmogaus istorija“

Šis žaidimas suteiks galimybę vienu metu ir smagiai bei naudingai leisti laiką su vaiku, ir pagulėti ant sofos ištiesus kojas. Skamba neblogai, ar ne?

Žaidimai užrištomis akimis vaikams

Žaidimai, žaidžiami užrištomis akimis, sustiprina kitus jutimus, lavina vaikų koordinaciją, sužadina vaizduotę ir padeda labiau pasitikėti savimi.

Naujausi komentarai

 1. Amadra
  Amadra prieš 1 m.

  Jur44 parašė:
  Sveikos mamos. Dabar daug info, kad TV ir visi ekranai ypač blogai kūdikiams, kad net foninis garsas turi įtakos vaikams iki 2 m. ir ypač kenkia kalbiniams įgudžiam…

  Kaip tycia, daugelis mamu pagalbininku, naudojami ilgesni laika, gali sukelti ilgalaikiu pasekmiu vaiko raidai. Cia turiu omeny ir tv, kitus ekranus, ir gultukus, vaikstynes, ilga veziojima automobilyje, kad pamiegotu ir pan. Tikrai nesakau, kad 100% jie yra zalingi, jokiu budu. Bet dazniausiai, kai kazkas nors kazkiek atrisa mamai rankas, sunku neperzengti saiko ribu🙂 jei jungsite tv retkarciais, jei rodysite vaiko amziu atitinkancius filmukus gimtaja kalba, nieko blogo neturetu nutikti. Nors va, vienos drauges vaikui beveik 3 m., bet kalba dar labai mazai. Ir pagrinde tik angliskai, nes filmukus ziuredavo tik anglu kalba. Aisku, nezinau, kiek drauges zodziuose yra teisybes, kad jie tais filmukais nepiktnaudziavo🙂

  Siaip pagal jusu vaiko amziu, tai pati vaika uzimti galima grojanciais zaislais, lavinamuoju kilimeliu. Maniskiui iki siol idomus paprasciausi namu rakandai. Sudedavau aplinkui ant grindu, o vaikas palei juos ropinedavo, kol gamindavau. Jei kokius skalbinius tvarkydavau, tai irgi sumesdavau ant grindu, o vaikas ten kuitesi 🙂 tai del vaiko net nebuvo poreikio jungti tv.

  O jei norite tv del saves pasiklausyti, tai galima vaikui nematomoje vietoje pasistatyti plancete ar isideti ausines. Musu tv tiekejas turi mobilu appsa, kur gali bet kuria laida atsisukti ir ziureti telefone ar planceteje. Tai tu variantu daug 🙂

 2. Leyla
  Leyla prieš 1 m.

  Manau, jei vaikui nėra polinkis į lėtesnę raida, tai ir nepakenks, bet jeigu yra, tai kenkia dar labiau.

  Maniškiui 2m ir nekalba. Kūdikystėje žiūrėdavau atvirai tv ik kol pastebėjau jo žvilgsni, bet tada tiesiog pradėjau per telefona daug žiūrėt (su ausinem), klausyt poodcastu - pramogu netrukdavo. Tv rodom ir dabar tik ligu metu (kai reik inhaliuot), ir anksčiau rodydavone mašinoje (nes rėkdavo visa kelia). Ir tik lietuviu kalba

 3. Geltona.pieva
  Geltona.pieva prieš 1 m.

  Tv namuose dažnai kaip fonas, aš ko nors klausausi. Dėmesio visai nekreipia nebent ekrane pasimato koks gyvūnėlis tada jau pastebi ir pakomentuoja. Tai stengsiuosi žiūrėti kur būtų jai neįdomu. Specialiai vaikui filmukų nerodome nebent kelis kart mėnesyje važiuojant autobusu kad netriukšmautų įjungiu kokius nors gyvūnėlius pažiūrėti arba kai kalbam apie ką nors tai parodau YouTube kas tai yra (pvz. Lėktuvas prieš skrendant lėktuvu, koks nors daiktas ką daro) Dėl kalbos bėdų nėra. Labai mažai kalbėjo iki 1.9mėn bet paskui kaip žirnius pabėrė. Nemanau kad tai galėtų būti susiję su TV.

 4. User has not uploaded an avatar
  Mur44 prieš 1 m.

  justemur parašė:
  Ir dar kas liečia pvz filmukus , kol pirmagimė buvo maža, maždaug nuo 3metų pradėjo po valandą žiūrėti filmukus, tik rusų kalba, viską išmoko pati, 5metų laisvai su…

  vat dėl uzsienio kalbu, tai pati turiu ta patirti- TV vaikysteje labai padėjo man pačiai ateityje. Žodžiai ir tarmė atėjo daug lengviau.
  Kartais kai paskaitai visokius tyrimus, pirmakartei mamai labai sunku nepasimest. Matyt reikia vadovautis pasakymu "laiminga mama, laimingas vaikas" ir viska daryti su saiku, nes praktikoje viskas labai individualu ir priklauso nuo aplinkybiu. Spengianti tyla namuose irgi nera gerai ir kaip sako, paskui vaikas nores atsigriebti. Jau tai net pastebėjau: pas vyro sese nuvykus, ju mažylis net nekreipia dėmesio, o maniškė net sustingus žiūri, nes naujovė🤦‍♀️

 5. justemur
  justemur prieš 1 m.

  Jur44 parašė:
  vat dėl uzsienio kalbu, tai pati turiu ta patirti- TV vaikysteje labai padėjo man pačiai ateityje. Žodžiai ir tarmė atėjo daug lengviau.

  Tikrai taip, viskas su saiku arba su amžiumi su tam tikrai apribojimais yra gerai.
  Pirmagimė berods 5.5metų dovanų vaikišką plančetę , na ten kažkokie žaidimukai ir pan, YouTube visokių nepažiūrėsi. Namo nevežėm liko pas senelius. Močiutė uždėjo kodą kad po valandos issijungtų.
  Sako vis pastebiu,kad ji dingsta ir užsidaro kambaryje, na bet plančetė su laikmačiu tai ramu, gal lego dėlioja ar pan. Na ir kažkaip blogai duris užsidarė ir močiutė pro šalį ėjo, sako sustojau ir negaliu patikėti ką matau 😄😄😄 susirinkus visokius pagaliukus iš skaičiavimo rinkinių, smulkius žaislus, lego ir t.t ir dėlioja, skaičiuoja😂😂😂😂 NES norint pratęsti žiūrėjimo laiką reik atlikti matematinius veiksmus , bet ten ne tokie kaip 2+2, truputį rimtesni pvz 27+8 ar 36-19 😂😂 tai ji vaikas dėliojo ir skaičiavo, rezultatą suveda ir atsirakina😂😂😂
  Minusas - šioks toks sukčiavimas.
  Pliusas - išmoko puikiai sudėtį ir atimtį 😂😂😂🤷