Gimdymo planas (63)

Gimdymo planas Africa Studio | Shutterstock.com

Gimdymo plane aptariama pageidaujama gimdymo eiga ir kiti nėščiosios norai bei lūkesčiai.

Kas yra gimdymo planas?

Gimdymo planas, tai raštu surašyti arba medicinos personalui žodžiu išsakyti nėščiosios pageidavimai, susiję su gimdymo eiga, jo metu taikomomis medicininėmis intervencijomis, gimusio naujagimio priežiūra ir pan.

Nėra vienos patvirtintos gimdymo plano formos ar nustatytų taisyklių, koks jis turi būti. Gimdymo planas yra labiau laisvos formos prašymas, kuriame nėščioji išdėsto tai, kas jai atrodo svarbu.

Kaip sudaryti gimdymo planą?

Gimdymo planas gali būti trumpas, lakoniškas, tačiau jis gali būti ilgas ir detalus.

Kai kurios moterys tiesiog gana abstrakčiai apibūdina gimdymo viziją arba bendrais bruožais pasako, kokio gimdymo norėtų. Pavyzdžiui: „Norėčiau, kad mano gimdymas būtų kiek įmanoma natūralesnis. Prašyčiau nesiūlyti skatinamųjų ar nuskausminamųjų vaistų.“ Arba: „Pageidaučiau kuo anksčiau pritaikyti epidurinę nejautrą, bet atsisakau epiziotopijos (išskyrus atvejus, kuomet kyla rimta grėsmė kūdikio gyvybei).“

Dalykai, kurie dažniausiai įtraukiami į gimdymo planą:

 • Priemonės sąrėmių metu. Ar sąrėmių metu norėsite naudotis papildomomis priemonėmis: lazda, gimdymo kamuoliu, vonia?
 • Nuskausminamieji gimdymo metu. Ar norite gimdyti be nuskausminamųjų, o gal apsisprendėte dėl epidurinės nejautros?
 • Gimdymo poza. Ar norite gimdyti vertikalioje pozoje, o galbūt klūpint, tupint arba vandenyje?
 • Gimdymo skatinimas (sužadinimas). Ar sutinkate, kad gimdymas būtų sužadinamas vaistais, dirbtinai praplėšiant gemalines plėves (amniotomija) arba kitais būdais?
 • Epiziotomija (tarpvietės kirpimas). Ar sutinkate, kad esant reikalui, gimdymo metu būtų kerpama tarpvietė?
 • Plyšusių audinių siuvimas. Ar sutinkate, kad plyšę audiniai būtų siuvami? Kokio laipsnio plyšimai gali (arba negali) būti siuvami?
 • Placentos užgimimas. Ar sutinkate, kad trečiuoju gimdymo etapu jums būtų suleidžiamas oksitocinas? Ar sutinkate, kad būtų atliekamas gimdos masažas?
 • Virkštelės nukirpimas. Kada pageidaujate, kad būtų nukirpta virkštelė? Kas turėtų ją nukirpti?
 • Naujagimio apžiūra ir priežiūra. Ar pageidaujate, kad naujagimis, jeigu jo gyvybei negresia pavojus, būtų nedelsiant dedamas jums ant krūtinės? Ar pageidaujate, kad naujagimis būtų skiepijamas nuo hepatito B, gautų vitamino K, būtų paimtas jo kraujas tyrimams arba atliekamos kitos medicininės procedūros?

Kodėl nėščiosios sudaro gimdymo planą?

Gimdymo plano sudarymas yra puiki galimybė dar kartą pasidomėti gimdymo eiga, skausmo malšinimo galimybėmis, cezario pjūvio operacija ir visais kitais su gimdymu susijusiais aspektais.

Gimdymo planą sudariusios nėščiosios dažnai jaučiasi ramiau, jas rečiau kamuoja su gimdymu susijusios baimės, jos labiau pasitiki savo jėgomis, t.y. gimdymo planas gali būti naudingas nėščiosios emocinei būklei.

Kita vertus, svarbu suprasti, jog gimdymo plano turėjimas negarantuoja idealaus gimdymo, tad reikia nusiteikti, kad nuo jo gali būti nukrypstama.

Apklausos rodo, kad maždaug pusei moterų, turėjusių gimdymo planą, jis tapo nebeaktualus vos prasidėjus sąrėmiams. Daliai moterų plano turėjimas sukėlė aukštus lūkesčius ir jos jautėsi kiek nusivylusios, kad gimdymas vyko „ne pagal planą“.

Ar gimdymo planas yra būtinas?

Gimdymo planas nėra būtinas, tačiau tam tikrais atvejais jis gali palengvinti ir pagreitinti sprendimų priėmimą.

Reikėtų suprasti, kad net ir gimdymo plano nesudariusi nėščioji privalo būti tinkamai informuota ir duoti sutikimą kiekvienai medicininei procedūrai.

Ar medicinos personalas privalo laikytis gimdymo plano?

Medicinos personalas privalo atsižvelgti į gimdymo planą, tačiau jūs pati planą vertinkite kaip pageidavimų sąrašą, o ne kaip detalią instrukciją.

Reikėtų suprasti, kad net, atrodytų, normalaus nėštumo bei gimdymo eiga gali pakrypti netikėta linkme – pavyzdžiui, galvos pirmeigoje esantis vaisius gimdymo metu gali atlošti galvytę ir dėl to gali prireikti skubios cezario pjūvio operacijos.

Svarbu žinoti apie informuotą paciento sutikimą, t.y. prieš atliekant įvairias procedūras pacientui (ir/arba jo nurodytiems asmenims) turi būti suteikta visa būtina informacija ir gautas jo sutikimas.

Naujausi komentarai

 1. bestarlet
  bestarlet prieš 4 m.

  As buvau pasirengusi gimdymo plana 2 men. iki termino, plana zodziu aptariau su akuseria saremiaujant, o svarbiausius man punktus (virksteles nupulsavimas, padejimas ant krutines, vit.K neleidimas) ikaliau vyrui i galva nestumo metu, kad priziuretu, jei gimdymo metu ir po jo buciau nusilpus ir pan. Mano nuomone, vyro vaidmuo cia visai reiksmingas ir naudingas .

 2. User has not uploaded an avatar
  zzemyna prieš 1 m.

  agugina parašė:
  o kodel nenorit kad dalyvautu studentai ? kaip kitaip jie ismoks priimt gimdyma, jei jo nematys? Ismirs senieji gydytojai - kas priimines musu dukru gimdymu…

  (agugina ) cia jau moters pasirinkimas, ne jums teisti, isvis kas per smerkimas, ne visi zmones vienodi, vienas sutiks kitas ne cia asmeninis pasirinkimas. kas jus Auksciausias kad galit smerkti ir primesti savo valia.

 3. Eri.
  Eri. prieš 1 m.

  bestarlet parašė:
  As buvau pasirengusi gimdymo plana 2 men. iki termino, plana zodziu aptariau su akuseria saremiaujant, o svarbiausius man punktus (virksteles nupulsavimas, padejima…

  O kas blogai su vit K? Niekad nesu nieko apie tai skaičiusi.

 4. bestarlet
  bestarlet prieš 1 m.

  Erika P. parašė:
  O kas blogai su vit K? Niekad nesu nieko apie tai skaičiusi.

  Tai yra skiepas, ne vitaminas, turi savo neigiamu pasekmiu ir nera butinas nesant tam tikroms aplinkybems. As neskiepiju savo vaiku.

 5. Eri.
  Eri. prieš 1 m.

  bestarlet parašė:
  Tai yra skiepas, ne vitaminas, turi savo neigiamu pasekmiu ir nera butinas nesant tam tikroms aplinkybems. As neskiepiju savo vaiku.

  Reiks paskaityt internete.