Gimdymo planas (59)

Gimdymo planas

Apie gimdymo planą

Pradėkime nuo to, kad gimdymas yra nenuspėjamas, tad sąvoka „planas“ šiuo atveju yra gana sąlygiška. Vertink šį planą kaip pageidavimų sąrašą, o ne kaip detalią instrukciją. Tada ir gydytojas jį priims geranoriškiau, ir tau pačiai planas suteiks daugiau praktinės naudos. Sudarinėdama gimdymo planą turi galimybę apgalvoti (ir aptarti su savo vyru bei gydytoju), kaip turėtų būti elgiamasi gimdymo metu. Neprisirišk prie idealios gimdymo vizijos – taip tik užprogramuosi save nusivylimui. Gimdymo metu gali nutikti daugybė įvairiausių dalykų, dėl kurių tu ar ligoninės personalas būsite priversti nukrypti nuo gimdymo plano.

Tai ar išvis verta jį sudarinėti?

Jei vertini planą kaip galimybę sužinoti, kokiais būdais gali sau padėti per sąrėmius ir gimdymą, taip pat kaip atspirties tašką aptariant gimdymą su gydytoju, tuomet tikrai verta. Jei manai, kad gimdymo planas garantuos idealų gimdymą, tavo šansai – 50/50: pusė moterų, sudariusių gimdymo planą, teigė, kad planas tapo nebeaktualus, vos prasidėjo sąrėmiai. Kita pusė moterų teigia, kad susidarytas gimdymo planas iš tiesų padėjo patirti gimdymą taip, kaip jos tikėjosi.

Griežtų taisyklių, kaip rašyti gimdymo planą, nėra: jis gali būti trumpas, lakoniškas, atspindintis tavo gimdymo filosofiją, gali būti ilgas ir detalus. Kai kurios moterys tiesiog užrašo gana abstrakčią gimdymo viziją arba bendrais bruožais apibūdina, kokio gimdymo norėtų. Pavyzdžiui: „Norėčiau, kad mano gimdymas būtų kiek įmanoma natūralesnis. Prašyčiau nesiūlyti skatinamųjų ar nuskausminamųjų vaistų.“ Arba: „Pageidaučiau kiek įmanoma laimingesnio ir saugesnio gimdymo. Esu atvira visiems pasiūlymams, padėsiantiems tai pasiekti.“

Dalykai, kuriuos reikia apsvarstyti rašant detalų gimdymo planą:

 • Ar nori gimdyti be nuskausminamųjų, o gal apsisprendei dėl epiduralinės nejautros? Jei nesi tikra, gali ir tai pažymėti savo plane.
 • Ar nori sąrėmių metu turėti galimybę kuo daugiau vaikščioti ir judėti?
 • Kai gydytojai stebės vaikelio būklę, ar norėsi žinoti, kas vyksta, ir matyti ultragarso monitorių, ar monitorius turėtų būti nusuktas nuo tavęs?
 • Ar norėsi, kad tau suleistų skatinamųjų, jei to prireiks? Jei tokia situacija iškils, kokius skatinimo metodus norėsi išbandyti pirmiausia?
 • Ar nori, kad priešais tave būtų iškeltas veidrodis, kad matytum, kaip gimsta tavo kūdikis?
 • Ar sąrėmių metu norėsi naudotis papildomomis priemonėmis: lazda, gimdymo kamuoliu, o gal tau bus reikalinga vonia?
 • Ar nori, kad gimdymas būtų privatus ir dalyvautų tik vyras ir personalas? O gal nori, kad šalia būtų ir kas nors iš tavo draugų ar šeimos narių? Ar esi nieko prieš, kad gimdyme dalyvautų medicinos studentai ar rezidentai?

Apie ką dar reikėtų pagalvoti?

 • Gimdymo kambario aplinka. Gal nori kokios nors ypatingos muzikos? Pritemdytų šviesų, žvakių? Įrašinėjančios videokameros?
 • Ar nori, kad gimus kūdikiui virkštelę nukirptų tavo vyras? Ar tu pati ar tavo vyras norėsite dalyvauti pirmojoje naujagimio apžiūroje?
 • Ar nori tuojau pat priglausti kūdikį prie krūtinės?
 • Kaip planuoji maitinti? Jei ketini žindyti, ar norėsi mažylį pažindyti kaip galima greičiau?

Naujausi komentarai

 1. Lūšiukė
  Lūšiukė prieš 3 m.

  Alexia parašė:
  Gimdykite Santariškėse ir jums tikrai iš anksto bus paaiškinta, kas su jumis yra daroma. Ir vertėtų labiau pasitikėti medikais, jie daug metų mokėsi ir tikrai išman…

  negalima medikais pasitiketi simtu procentu, daug jie klaidu padaro, daznai nesiterlioja, ima skatinti, padaro cp vien delto, kad butu greiciau ir jiems paprasciau

 2. vukasvb
  vukasvb prieš 3 m.

  jastvika parašė:
  informacija kelia baime, kai jauti, kad gydytojai gali buti ir neteisus..man yra geriau zinoti ir suprasti, kas ir kaip vyksta, o ne postfaktum butu pranesta..pader…

  Gimdziau vilniais gimdymo namuose. Viskas buvo labai aiskiai isaiskinta. Svarbiausia klausyti ka sako akusere ir jei neisgirsti perklauti. Pagimdziau be jokiu nuskausminamuju per gera valanda ir po gimdymo net nebuvo kilusi mintis,kad daugiau nebegimdysiu. Manau viskas priklauso nuo kontakto su akusere ir gimdyves nusiteikima.

 3. Sunny Day
  Sunny Day prieš 3 m.

  Aš taip pat gimdžiau VGN, bet nelikau absoliučiai patenkinta, kai zodziu pasakiau kelis savo lūkesčius, su viskuo sutiko, bet padarė kaip buvo jiems patogiau ir greičiau, t.y. prieš gimstant vaikui suleido oksitocino, paaiškinę jog taip reikia, o pasirodo jo reikia tik tuomet, kai ilgai neuzgimsta placenta; neleido virkstelei nustoti pulsuoti, iš kart užspaudė ir nukirpo; nepadėjo kūdikio ant krūtinės, o nulėkė matuot ir rengt; nenuskausmino siudami tarpvietes, nors visko prašiau, taip kad neaišku kaip būtų su tuo planu, gal irgi ignoruotu, turbūt geriausia, kad visa tai prižiūrėtų gimdyme dalyvaujantis artimas asmuo, nes tarkim pati buvau tikrai išsekusi, sakinio negalėjau pasakyti. Taip kad juokites kam planas kelia juoką, o mano nuomone, moteris tam turi teisę, nes gimdymas ne tik medikų reikalas

 4. Lyla
  Lyla prieš 3 m.

  Naudinga medžiaga norinčioms turėti gimdymo planą: www.informuotaspasirinkimas.lt/2015/03/gimdymo-planas.html

 5. bestarlet
  bestarlet prieš 3 m.

  As buvau pasirengusi gimdymo plana 2 men. iki termino, plana zodziu aptariau su akuseria saremiaujant, o svarbiausius man punktus (virksteles nupulsavimas, padejimas ant krutines, vit.K neleidimas) ikaliau vyrui i galva nestumo metu, kad priziuretu, jei gimdymo metu ir po jo buciau nusilpus ir pan. Mano nuomone, vyro vaidmuo cia visai reiksmingas ir naudingas .