Normalaus gimdymo eiga: trys gimdymo etapai (314)

Kasdienėje kalboje daugumai terminas gimdymas paprastai reiškia tik kūdikio stūmimą, tačiau iš tiesų gimdymas apima laikotarpį nuo pirmųjų reguliarių sąrėmių iki placentos užgimimo.
Koks gimdymas yra laikomas normaliu?
Normaliu yra vadinamas savaiminis gimdymas, kuomet vaikelis gimdoje apsiverčia žemyn galva ir gimsta galvos pirmeiga.
Šio gimdymo metu yra mažiausia medicininių intervencijų ir pavojaus gimdyvei bei naujagimiui rizika.
Kiek trunka normalus gimdymas?
Pirmasis gimdymas, jeigu jis vyksta natūraliai ir nėra skatinamas vaistais, nuo reguliarių sąrėmių pradžios iki placentos užgimimo vidutiniškai trunka apie pusę paros ar ilgiau, t.y. 12-18 valandų, kiti gimdymai yra trumpesni ir trunka apie 10 ar mažiau valandų.
Žinoma, tai tik vidurkiai, tad gimdymas gali trukti ir trumpiau arba ilgiau.
Kokie yra gimdymo etapai (laikotarpiai)?
Gimdymu „buitiškai“ dažnai vadiname tik stangas (stūmimą) ir naujagimio atėjimo į pasaulį momentą, tačiau iš tiesų visas gimdymas yra gerokai ilgesnis.
Gimdymu yra vadinamas procesas, kuris prasideda reguliariais gimdos susitraukimais (sąrėmiais), atsivėrus gimdos kakleliui moteris pradeda stangintis ir gimsta kūdikis, tačiau gimdymas pasibaigia tik užgimus placentai.
Pirmasis gimdymo etapas: gimdos kaklelio vėrimasis
Pirmojo gimdymo etapo metu prasideda reguliarūs, stiprūs, nepraeinantys ir vis intensyvėjantys tikrieji sąrėmiai. Jų metu susitraukia gimda ir po truputį, vidutiniškai po 1 cm per valandą veriasi gimdos kaklelis.
Pirmasis gimdymo etapas pirmą kartą gimdysiančioms moterims trunka apie 10-12 valandų, kitoms – 6-8 valandas.
Pirmasis gimdymo etapas yra skirstomas į dvi fazes:
- Latentinė fazė. Juntami reguliarūs sąrėmiai, tačiau jie dar nėra itin stiprūs ir dažni, todėl, jeigu gydytojas nenurodė kitaip, skubėti į ligoninę nereikia.
- Sąrėmių sukeliamą diskomfortą ir skausmą daugeliui padeda sumažinti kvėpavimo bei atsipalaidavimo pratimai, vaikščiojimas, spyruokliavimas ant mankštos kamuolio, šilta vonia arba dušas, nugaros masažas ar tiesiog maloni veikla, padedanti nukreipti mintis.
- Jeigu norite pagulėti, verčiau gulkitės ant kairiojo šono, kad nebūtų trikdoma jūsų ir netrukus gimsiančio kūdikio kraujotaka.
- Į ligoninę reikėtų vykti, kuomet sąrėmiai taps stiprūs, skausmingi ir dažni, t.y. maždaug valandą kartosis kas 5 minutes.
- Latentinė fazė baigiasi, kuomet gimdos kaklelis būna atsivėręs 3-4 cm.
- Aktyvioji fazė. Sąrėmiai ir toliau stiprėja, tampa skausmingesni ir dažnesni, o gimdos kaklelis ir toliau po truputį veriasi.
- Aktyviosios fazės metu jau reikėtų būti ligoninėje, kur gydytojai įvertins moters ir vaisiaus būklę, apžiūrėję gimdos kaklelį numatys, kada reikės keliauti į gimdymo palatą.
- Jeigu moteris pageidauja, jai gali būti pritaikyta epidurinė nejautra dėl kurios reikėtų apsispręsti šiuo gimdymo etapu. Vėliau, kuomet gimdos kaklelis bus atsivėręs iki 7-8 cm, epiduro pritaikyti nebus galima.
- Jeigu moteris nenori epidurinės nejautros, ji gali rinktis kitus gimdymo skausmo malšinimo būdus.
- Visiškas gimdos kaklelio atsivėrimas iki apytikriai 10 cm yra laikomas pirmojo gimdymo etapo pabaiga.
Antrasis gimdymo etapas: vaisiaus išstūmimas (išvarymo etapas)
Antrojo gimdymo etapo metu gimdos kaklelis yra visiškai atsivėręs, moteris ima stangintis iki kol gimsta naujagimis.
Pirmą kartą gimdančioms moterims šis etapas trunka iki 2 valandų, gimdančioms pakartotinai – iki 1 valandos.
Antrasis gimdymo etapas yra skirstomas į dvi fazes:
- Ankstyvoji fazė. Jos metu stangos dar nėra prasidėjusios, tačiau sąrėmių stumiamas vaisius jau nuslinkęs žemyn.
- Šios fazės metu moteris pajunta stiprų norą tuštintis, nes vaisiaus galvutė ima spausti tiesiąją žarną. Iš pradžių tuštintis norisi tik sąrėmių metu, tačiau prieš pat kūdikio gimimą tiesioji žarna spaudžiama labai stipriai, todėl noras nepraeina.
- Vėlyvoji fazė. Prasideda stangos, t.y. pilvo sienos raumenų ir diafragmos susitraukimai, stumiantys vaisių, kuris netrukus gims.
- Stangos yra nevalingos, tačiau gimdyvė gali jas šiek tiek valdyti: stangas galima susilpninti giliai kvėpuojant pro burną arba sustiprinti įtempus pilvo raumenis, stipriai remiantis pėdomis ir įsitvėrus rankomis. Paprastai šios technikos mokoma nėščiųjų kursuose.
-
Gimdymą prižiūrintys gydytojai reikiamais momentais paprašys stangintis ir stumti kūdikį. Kūdikis slinks pirmyn su kiekvienu stūmimu iki kol išlįs jo viršugalvis, o tuomet – galvytė. Išlindusi galvytė pasisuks, nes dubenyje prisitaikydami pasisuka vaikelio petukai, kad būtų patogiau išslysti. Toliau stanginantis vienas po kito išlenda petukai ir išslysta visas kūnelis.
Gimus naujagimiui pasibaigia antrasis gimdymo etapas.
Trečiasis gimdymo etapas: placentos užgimimas (placentinis etapas)
Trečiasis gimdymo etapas yra pats trumpiausias ir visoms gimdyvėms trunka tik apie 15-20 minučių, tačiau jis laikomas pavojingiausiu dėl didžiausios kraujavimo rizikos.
Siekiant sumažinti kraujavimo riziką ir baiminantis galimo trečiojo gimdymo etapo užsitęsimo per pirmąsias 3 min. nuo naujagimio gimimo (o dažnai jam dar tebegimstant) moteriai suleidžiama oksitocino. Moteris turi teisę atsisakyti šios (kaip ir bet kurios kitos) medicininės procedūros.
Šio gimdymo etapu dažniausiai yra perkerpama naujagimį su placenta jungianti virkštelė. Virkštelę įprastai rekomenduojama perkirpti, kuomet ji nustoja pulsuoti, nes tai sumažina naujagimio mažakraujystės riziką. Kita vertus, vėlyvesnis virkštelės perkirpimas padidina hiperbilirubinemijos riziką, todėl atsižvelgiama į konkrečią situaciją.
Kai kurios moterys pageidauja virkštelę perkirpti tik po placentos užgimimo arba po jo praėjus kelioms valandoms.
Užsienyje populiarėja vadinamieji lotoso gimdymai, kuomet virkštelė nėra kerpama ir kūdikis lieka sujungtas su užgimusia placenta iki kol virkštelė nukrenta natūraliai (paprastai tai nutinka po kelių dienų).
Trečiasis gimdymo etapas yra skirstomas į dvi fazes:
- Placentos atsiskyrimo fazė. Šios fazės metu gimda tebesusitraukinėja ir nuo jos sienelių atsiskiria nėštumo metu prie jų prisitvirtinusi placenta.
- Placentos pasirodymo fazė. Atsiskyrus placentai moters paprašoma dar kartą pasistanginti ir užgimsta placenta.
Pasirodžius placentai paspaudžiamas, pamasažuojamas moters pilvas, kad iš gimdos pasišalintų jos viduje likęs kraujas.
Užgimusi placenta apžiūrima, įvertinamas jos vientisumas. Jeigu ji nėra vientisa, gimdos ertmė patikrinama ranka ir ištraukiami likę placentos audiniai.
Placentos pasirodymas (užgimimas) yra laikomas gimdymo pabaiga ir pogimdyminio laikotarpio pradžia.
Na mano nuomone vyras (ar mama, drauge, bet koks artimas zmogus) labai reikalingas gimdyme. Nezinau kaip kitos, bet as tai baile ir panikuotoja, jei buciau buvus viena per gimdyma isprotejus buciau
juk buni viena palatoj is esmes, gydytojai ateina tik per stumima jau. O per saremius, bent jau pas mane ateidavo akusere paziuret koki karta i pusvalandi ar dar reciau. Tai vienai voliotis skausmuose tikrai baisu butu buve, juo labiai, o jei kas nutiks, ar pasidarys bloga ar dar kas, bent jau yra kas nubegs pakvies gydytoja. Tikrai neisivaizduoju, kaip gimdo vienos