Vaisiaus padėtis gimdoje: kada jis turi apsiversti? (54)

Vaisiaus apsivertimas gimdoje žemyn galva mi_viri | Shutterstock.com

Mažas vaisius laisvai juda gimdoje, tačiau jam augant ir artėjant gimdymui jis turėtų apsiversti žemyn galva ir paskutines savaites praleisti (beveik) nesisukiodamas.

Kaip gimdoje įsitaiso vaisius?

Vaisiaus buvimas gimdoje yra vertinamas pagal keletą aspektų:

Vaisiaus padėtis. Padėtimi dažniausiai vadiname tiesiog kūdikio pozą, tačiau medikai padėtimi vadina vaisiaus ašies santykį su nėščiosios kūno ašimi:

  • Išilginė padėtis. Pati dažniausia ir normali vaisiaus padėtis, kuomet jo ir mamos kūno ašys sutampa, t.y. vaisius yra pasisukęs vertikaliai.
  • Skersinė padėtis. Labai retai pasitaikanti padėtis, kuomet vaisius gimdoje „guli“ horizontaliai.
  • Įstrižinė padėtis. Labai retai pasitaikanti padėtis, kuomet vaisius nėra pasisukęs nei vertikaliai, nei horizontaliai, o įsitaisęs įstrižai.

Vaisiaus pozicija ir vaizdas, nurodo vaisiaus pasisukimą gimdoje priekiu, nugara arba šonu. Normalaus, mažiausią komplikacijų riziką turinčio gimdymo atveju vaisiaus vaizdas yra priekinis, o pozicija - pirmoji.

  • Kairioji (pirmoji) pozicija, kuomet vaisius pasisukęs į kairįjį gimdos šoną.
  • Dešinioji (antroji) pozicija, kuomet vaisius pasisukęs į dešinįjį gimdos šoną.
  • Priekinis vaizdas,  kuomet vaisius pasisukęs veidu į nėščiosios stuburą.
  • Užpakalinis vaizdas, kuomet vaisius, pasisukęs nugara į nėščiosios stuburą.

Vaisiaus pirmeiga. Vaisiaus kūno pasisukimas gimdymo takų atžvilgiu, t.y. ar vaisius yra apsivertęs žemyn galva, ar ne:

  • Galvos pirmeiga, kuomet vaisius yra apsisukęs žemyn galva:
    • Pakaušinė galvos pirmeiga. Tai dažniausia ir labiausiai „pageidaujama“ vaisiaus padėtis, nes tuomet gimdymas yra sklandžiausias, dažniausiai sėkmingai pagimdoma natūraliais takais, mažiausia gimdymo komplikacijų rizika.
    • Viršugalvinė, kaktinė, veidinė galvos pirmeigos, kuomet vaikelio galva yra atsilošusi, pasitaiko labai retai. Toks gimdymas gali būti komplikuotas, gali prireikti cezario pjūvio operacijos.
  • Sėdmenų pirmeiga, kuomet vaisius gimdoje „sėdi“, nėra apsisukęs žemyn galva:
    • Tikroji sėdmenų pirmeiga, kuomet vaisiaus kojos yra ištiestos išilgai kūno į viršų, link galvos, t.y. į gimdymo takus jis remiasi sėdmenimis.
    • Mišrioji sėdmenų pirmeiga, kuomet vaisius tarsi sėdi lotoso poza, parietęs po savimi per klubus ir kelius sulenktas kojas. Mišriosios sėdmenų pirmeigos atveju vaisius į gimdymo takus remiasi sėdmenimis ir pėdomis.
    • Kojų pirmeiga, kuomet viena ar abi vaisiaus kojos yra ištiestos per klubus ir kelius, t.y. į gimdymo takus jis remiasi viena arba abiem kojomis.

Kada vaikelis turi apsisukti gimdoje?

Vaikelio apsisukimas žemyn galva ir jo galvutės nusileidimas į mažąjį dubenį yra pakankamai individualus.

Pirmą kartą gimdysiančių mamų kūdikiai įprastai apsisuka iki 35-36 nėštumo savaitės.

Dažnai, ypač jeigu gimdymas nėra pirmasis, vaisius nenusileidžia arba vartosi iki pat nėštumo pabaigos, o jo galvutė į mamos dubenį įsistato tik prasidėjus gimdymui.

Kaip sužinoti, ar vaisius jau nusileido?

Dauguma mamų pačios pajunta, kad vaisius jau nusileido. Pagrindiniai vaisiaus nusileidimo požymiai pasikeitusi nėščiosios pilvo forma (sakoma, kad „pilvas nusileido“) ir lengvesnis kvėpavimas.

Daugiau apie vaisiaus nusileidimą skaitykite:

Gydytojas vaisiaus padėtį gimdoje vertina nuo 36 nėštumo savaitės. Profilaktinės nėščiosios sveikatos patikros metu gydytojas vaisiaus padėtį gali nustatyti šiais būdais:

  • Išoriškai liesdamas ir reikiamose vietose truputį paspausdamas nėščiosios pilvą. Šie apčiuopimai vadinami Leopoldo griebsenomis.
  • Klausydamas vaisiaus širdies tonų. Jeigu vaisius nėra apsivertęs, jo širdies tonai geriausiai girdimi virš nėščiosios bambos.
  • Apčiuopiant pro makštį.
  • Ultragarsinio tyrimo metu.

Kodėl vaisius neapsisuka gimdoje?

Dažnai sunku tiksliai įvardinti, todėl vaisius neapsisuka gimdoje pačioje nėštumo pabaigoje arba prasidėjus gimdymui.

Dažniausios sėdmeninės pirmeigos priežastys yra šios:

  • Vaisiaus neišnešiotumas, t.y. priešlaikinis gimdymas;
  • Daugiavaisis nėštumas, kuomet moteris laukiasi dvynių arba daugiau kūdikių;
  • Per didelis (polihidramnionas) arba per mažas (oligohidramnionas) vaisiaus vandenų kiekis;
  • Hidrocefalija (vandenė) ir kiti apsigimimai;
  • Placentos pirmeiga;
  • Daug gimdymų;
  • Gimdos arba dubens kaulų patologijos ir kt.

Ką daryti, jeigu vaikelis gimdoje „sėdi“?

Kiekviena nėščioji gali imtis paprastų priemonių, paskatinančių vaikelį apsiversti. Reikėtų pasakyti, kad jos ne visada būna veiksmingos, tačiau bet kokiu atveju yra naudingos:

  • Daugiau būkite vertikalioje padėtyje ir nepamirškite fizinio aktyvumo. Labai naudingas vaikščiojimas, šokiai, plaukiojimas baseine, nėščiosioms skirtos mankštos ir pan.;
  • Sėdint dubenį šiek tiek atkiškite į priekį (nėštumo pabaigoje arba jeigu pilvas yra didelis tai tampa vienintele patogia poza);
  • Sėdint dubuo visuomet turėtų būti aukščiau kelių, t.y. venkite sėdėti ant labai žemų baldų, sėdmaišių ir pan.;
  • Jeigu tenka daug sėdėti, būtinai darykite dažnas pertraukas, jų metu pasivaikščiokite;
  • Periodiškai pasėdėkite, lengvai paspyruokliuokite ar pasisupkite ant mankštos kamuolio;
  • Galima atlikti specialius mankštos pratimus (pavyzdžiui, paklūpoti arba paropoti keturpėsčia, pagulėti ant žemės po dubeniu ir po galva pasikišus pagalves, atsigulus atsargiai pakilnoti dubenį ir kt.), tačiau dėl jų atlikimo kiekvienu konkrečiu atveju būtinai reikėtų pasitarti su gydytoju arba patirtį turinčiu kineziterapeutu, treneriu.

Jeigu 36 nėštumo savaitę vaisius nėra apsisukęs, gydytojas, įvertinęs jo padėtį gimdoje, atsižvelgęs į nėštumo eigą, vaisiaus ir nėščiosios būklę, prieš tai buvusius nėštumus ir gimdymus bei kitas priežastis, gali pasiūlyti:

Susiję straipsniai

Daugiavaisis nėštumas: tikimybė, priežiūra ir rizikos

Daugiavaisis nėštumas - kai vienu metu gimdoje auga du ar daugiau kūdikių. Įprastai daugiavaisis nėštumas siejamas su didesne rizika.

Hormonas progesteronas ir jo kiekis nėštumo metu

Progesteronas - labai svarbus hormonas, užtikrinantis normalų ir reguliarų mėnesinių ciklą bei palaikantis sveiką nėštumą.

Dauno sindromo diagnozavimas nėštumo metu

Visoms nėščiosioms rekomenduojama atlikti bent pirminius tyrimus, padedančius diagnozuoti Dauno sindromą, vyresnėms nei 35 m. - papildomus tyrimus.

Naujausi komentarai

  1. Braškė..
    Braškė.. prieš 2 m.

    Sveikos mamytės 😇 gal turit gerų pratimų patarti, kad vaikelis apsiverstų žemyn galvyte? Maniškis 24+6 sav apsivertė žemyn galvą ir 28 sav sugalvojo vėl atsisėsti 🙈 baisiai pilva tempe ir visi judesiai apačioje, sakyčiau skausmingi tokie, gydytoja ką patarė tai keturiom pastovėti ir nebenešioti diržo, bet gal dar yra veiksimingų pratimų? 🙂

  2. LaimingaMamytee
    LaimingaMamytee prieš 2 m.

    Braškė.. parašė:
    Sveikos mamytės 😇 gal turit gerų pratimų patarti, kad vaikelis apsiverstų žemyn galvyte? Maniškis 24+6 sav apsivertė žemyn galvą ir 28 sav sugalvojo vėl atsisėsti 🙈…

    Vaikas iki gimdymo gali dar nekartą apsigręžt, ir padarius apgręžimą būna atvejų kada iki gimdymo per parą vėl atsisėda arba įsitaiso skersai. Nesukit galvos dėl šito dar per anksti. Kai jau lips terminas ant nosies tada pradėkit galvot su gydytoja, ką darysite toliau 😇

  3. Braškė..
    Braškė.. prieš 2 m.

    LaimingaMamytee parašė:
    Vaikas iki gimdymo gali dar nekartą apsigręžt, ir padarius apgręžimą būna atvejų kada iki gimdymo per parą vėl atsisėda arba įsitaiso skersai. Nesukit galvos dėl ši…

    Na man irgi keista kodėl man gydytoja tokiam laike liepė būtinai daryti pratimus ir nebeleido diržo nešiot, nes sakė sunkiau jam apsiversti bus 🤷‍♀️🤔 galvojau gal aš kažko nežinai, nes tikrai kiek teko visur skaityt tai jie ir 39 savaite apsiversti gali 😄

  4. Visha
    Visha prieš 2 m.

    Braškė.. parašė:
    Sveikos mamytės 😇 gal turit gerų pratimų patarti, kad vaikelis apsiverstų žemyn galvyte? Maniškis 24+6 sav apsivertė žemyn galvą ir 28 sav sugalvojo vėl atsisėsti 🙈…

    Man padėjo vartymasis ant lovos nuo vieno šono ant kito.
    Dar darydavau pratimus keturiom atsiklaupus, kad pilvas kabotų, sakė daktarė jam taip lengviau gali būti apsisukti.
    Kalbinkit, glostykit pilvelį, švelniai stumdama ta kryptimi , kaip kad reikia apsisukti.
    Jei turit galimybę, eikit į nėščiųjų mankštas baseine .
    Į mechaninį apsukimą nusprendžiau neiti. Padėjo, tai ką aprašiau

  5. Visha
    Visha prieš 2 m.

    Braškė.. parašė:
    Na man irgi keista kodėl man gydytoja tokiam laike liepė būtinai daryti pratimus ir nebeleido diržo nešiot, nes sakė sunkiau jam apsiversti bus 🤷‍♀️🤔 galvojau gal a…

    Tik dabar pamačiau savaites. Tikrai labai anksti. Dar jis vartysis ir vartysis...
    Maniškis 35sav jau buvo įsistatęs galvytę kaip turi būti. O 37sav atsisėdo.😄