Vaisiaus padėtis gimdoje: kada jis turi apsiversti? (41)

Vaisiaus apsivertimas gimdoje žemyn galva mi_viri | Shutterstock.com

Mažas vaisius laisvai juda gimdoje, tačiau jam augant ir artėjant gimdymui jis turėtų apsiversti žemyn galva ir paskutines savaites praleisti (beveik) nesisukiodamas.

Kaip gimdoje įsitaiso vaisius?

Vaisiaus buvimas gimdoje yra vertinamas pagal keletą aspektų:

Vaisiaus padėtis. Padėtimi dažniausiai vadiname tiesiog kūdikio pozą, tačiau medikai padėtimi vadina vaisiaus ašies santykį su nėščiosios kūno ašimi:

 • Išilginė padėtis. Pati dažniausia ir normali vaisiaus padėtis, kuomet jo ir mamos kūno ašys sutampa, t.y. vaisius yra pasisukęs vertikaliai.
 • Skersinė padėtis. Labai retai pasitaikanti padėtis, kuomet vaisius gimdoje „guli“ horizontaliai.
 • Įstrižinė padėtis. Labai retai pasitaikanti padėtis, kuomet vaisius nėra pasisukęs nei vertikaliai, nei horizontaliai, o įsitaisęs įstrižai.

Vaisiaus pozicija ir vaizdas, nurodo vaisiaus pasisukimą gimdoje priekiu, nugara arba šonu. Normalaus, mažiausią komplikacijų riziką turinčio gimdymo atveju vaisiaus vaizdas yra priekinis, o pozicija - pirmoji.

 • Kairioji (pirmoji) pozicija, kuomet vaisius pasisukęs į kairįjį gimdos šoną.
 • Dešinioji (antroji) pozicija, kuomet vaisius pasisukęs į dešinįjį gimdos šoną.
 • Priekinis vaizdas,  kuomet vaisius pasisukęs veidu į nėščiosios stuburą.
 • Užpakalinis vaizdas, kuomet vaisius, pasisukęs nugara į nėščiosios stuburą.

Vaisiaus pirmeiga. Vaisiaus kūno pasisukimas gimdymo takų atžvilgiu, t.y. ar vaisius yra apsivertęs žemyn galva, ar ne:

 • Galvos pirmeiga, kuomet vaisius yra apsisukęs žemyn galva:
  • Pakaušinė galvos pirmeiga. Tai dažniausia ir labiausiai „pageidaujama“ vaisiaus padėtis, nes tuomet gimdymas yra sklandžiausias, dažniausiai sėkmingai pagimdoma natūraliais takais, mažiausia gimdymo komplikacijų rizika.
  • Viršugalvinė, kaktinė, veidinė galvos pirmeigos, kuomet vaikelio galva yra atsilošusi, pasitaiko labai retai. Toks gimdymas gali būti komplikuotas, gali prireikti cezario pjūvio operacijos.
 • Sėdmenų pirmeiga, kuomet vaisius gimdoje „sėdi“, nėra apsisukęs žemyn galva:
  • Tikroji sėdmenų pirmeiga, kuomet vaisiaus kojos yra ištiestos išilgai kūno į viršų, link galvos, t.y. į gimdymo takus jis remiasi sėdmenimis.
  • Mišrioji sėdmenų pirmeiga, kuomet vaisius tarsi sėdi lotoso poza, parietęs po savimi per klubus ir kelius sulenktas kojas. Mišriosios sėdmenų pirmeigos atveju vaisius į gimdymo takus remiasi sėdmenimis ir pėdomis.
  • Kojų pirmeiga, kuomet viena ar abi vaisiaus kojos yra ištiestos per klubus ir kelius, t.y. į gimdymo takus jis remiasi viena arba abiem kojomis.

Kada vaikelis turi apsisukti gimdoje?

Vaikelio apsisukimas žemyn galva ir jo galvutės nusileidimas į mažąjį dubenį yra pakankamai individualus.

Pirmą kartą gimdysiančių mamų kūdikiai įprastai apsisuka iki 35-36 nėštumo savaitės.

Dažnai, ypač jeigu gimdymas nėra pirmasis, vaisius nenusileidžia arba vartosi iki pat nėštumo pabaigos, o jo galvutė į mamos dubenį įsistato tik prasidėjus gimdymui.

Kaip sužinoti, ar vaisius jau nusileido?

Dauguma mamų pačios pajunta, kad vaisius jau nusileido. Pagrindiniai vaisiaus nusileidimo požymiai pasikeitusi nėščiosios pilvo forma (sakoma, kad „pilvas nusileido“) ir lengvesnis kvėpavimas.

Daugiau apie vaisiaus nusileidimą skaitykite:

Gydytojas vaisiaus padėtį gimdoje vertina nuo 36 nėštumo savaitės. Profilaktinės nėščiosios sveikatos patikros metu gydytojas vaisiaus padėtį gali nustatyti šiais būdais:

 • Išoriškai liesdamas ir reikiamose vietose truputį paspausdamas nėščiosios pilvą. Šie apčiuopimai vadinami Leopoldo griebsenomis.
 • Klausydamas vaisiaus širdies tonų. Jeigu vaisius nėra apsivertęs, jo širdies tonai geriausiai girdimi virš nėščiosios bambos.
 • Apčiuopiant pro makštį.
 • Ultragarsinio tyrimo metu.

Kodėl vaisius neapsisuka gimdoje?

Dažnai sunku tiksliai įvardinti, todėl vaisius neapsisuka gimdoje pačioje nėštumo pabaigoje arba prasidėjus gimdymui.

Dažniausios sėdmeninės pirmeigos priežastys yra šios:

 • Vaisiaus neišnešiotumas, t.y. priešlaikinis gimdymas;
 • Daugiavaisis nėštumas, kuomet moteris laukiasi dvynių arba daugiau kūdikių;
 • Per didelis (polihidramnionas) arba per mažas (oligohidramnionas) vaisiaus vandenų kiekis;
 • Hidrocefalija (vandenė) ir kiti apsigimimai;
 • Placentos pirmeiga;
 • Daug gimdymų;
 • Gimdos arba dubens kaulų patologijos ir kt.

Ką daryti, jeigu vaikelis gimdoje „sėdi“?

Kiekviena nėščioji gali imtis paprastų priemonių, paskatinančių vaikelį apsiversti. Reikėtų pasakyti, kad jos ne visada būna veiksmingos, tačiau bet kokiu atveju yra naudingos:

 • Daugiau būkite vertikalioje padėtyje ir nepamirškite fizinio aktyvumo. Labai naudingas vaikščiojimas, šokiai, plaukiojimas baseine, nėščiosioms skirtos mankštos ir pan.;
 • Sėdint dubenį šiek tiek atkiškite į priekį (nėštumo pabaigoje arba jeigu pilvas yra didelis tai tampa vienintele patogia poza);
 • Sėdint dubuo visuomet turėtų būti aukščiau kelių, t.y. venkite sėdėti ant labai žemų baldų, sėdmaišių ir pan.;
 • Jeigu tenka daug sėdėti, būtinai darykite dažnas pertraukas, jų metu pasivaikščiokite;
 • Periodiškai pasėdėkite, lengvai paspyruokliuokite ar pasisupkite ant mankštos kamuolio;
 • Galima atlikti specialius mankštos pratimus (pavyzdžiui, paklūpoti arba paropoti keturpėsčia, pagulėti ant žemės po dubeniu ir po galva pasikišus pagalves, atsigulus atsargiai pakilnoti dubenį ir kt.), tačiau dėl jų atlikimo kiekvienu konkrečiu atveju būtinai reikėtų pasitarti su gydytoju arba patirtį turinčiu kineziterapeutu, treneriu.

Jeigu 36 nėštumo savaitę vaisius nėra apsisukęs, gydytojas, įvertinęs jo padėtį gimdoje, atsižvelgęs į nėštumo eigą, vaisiaus ir nėščiosios būklę, prieš tai buvusius nėštumus ir gimdymus bei kitas priežastis, gali pasiūlyti:

Naujausi komentarai

 1. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 8 mėn.

  Labas vakaras, mamytės, neščiosios kortelėje, pažymėjo kad vaisiaus padėtis ir pirmeiga, galvyte, tai jo galvyte žemai kojytės aukštai? 28 savaites mums. Ačiū už komentarą ☺️

 2. Asta2021
  Asta2021 prieš 7 mėn.

  Panda mama parašė:
  Labas vakaras, mamytės, neščiosios kortelėje, pažymėjo kad vaisiaus padėtis ir pirmeiga, galvyte, tai jo galvyte žemai kojytės aukštai? 28 savaites mums. Ačiū už ko…

  Taip, galvytė žemai, kojytės aukštai 🙂

 3. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 7 mėn.

  Mūsų mažiukas dar vis galvyte pirmeiga. Tikiuosi iki gimimo ne apsisuks.

 4. User has not uploaded an avatar
  Kristina Mis prieš 7 mėn.

  Sveikos, gal kam vaikelis įsitaisė horizontaliai ? kosmosas... nesuprantu net kaip miegoti reikia, ar neužgausiu vaiko, nes per visą pilvą horizontaliai. Jau buvo apsivertus žemys galva, bet vėl pakeitė poziciją ir šita pozicija mane gąsdina. Man 32sav.

 5. L.A. prieš 7 mėn.

  Kristina Mis parašė:
  Sveikos, gal kam vaikelis įsitaisė horizontaliai ? kosmosas... nesuprantu net kaip miegoti reikia, ar neužgausiu vaiko, nes per visą pilvą horizontaliai. Jau buvo a…

  Taip Musu taip zaidzia. Nuo penktadienio esu ligoninej nes atvykau skatinimuj. Jau buvo viska suruose, kaip ikiso pirstus dar prakrapstymuj ir sako, galva dingo. Dar kita issikviete apziuret, maige pilva. Atitempe viduryje nakties skana, o vaikas pasisuko skersai. Sako nieko negalim skatint, negerk nevalgyk, ryte darysim cezari. Tai vakar laukiau Jo, bet ryte vel patikrino, galva zemyn. Nuvede I ultragarsu klinika daryt jau gera skana, nu taip guli zemyn galva, tvarkingai. Bet nusprende nieko nedaryti ir laukt purmadienio kada bus susirinke daug daktaru, o ne dabar budintys ant savaitgalio. Ideja gimdyt paciai, tik skatinimo metu negales nuleist vandenu kol pilnai neisistatys. Taip pat namo nenori isleist nes jei prasidetu gimdymas, gali ivykti placentos atsokimas del tokios padeties ir kaip sake, 20 minuciu yra per toli. Tai per vakar leliukas n kartu keite padeti.tai zemyn tai vel skersai tai vel zemyn tai vel skersai. Pirmadieni jei skersai, iskart darys cezari, jei zemyn galva, gimdyma skatins bet jei skatinimo metu po persivers, extrini cezaris, bet visa laika gimdymo metu jau busiu apsupta daug personal.
  O jusu atveju dar anksti. Dar daug laiko apsisukt. O jei taip liks, tada cezaris.